SUPPOSITORIA Onie Koloniën. Te weinig kiemkracht. I' Dr. H.NANNING's Rechtszak e n geknoei met gronden door Luchtvaart Buitenland Kerk en school Wie rekent kiest is. (Zetpillen tegen aambeien.) GEEN IJZERFABRIEKEN VAN KRUPP IN LIMBURG. De directie van Krupp spreekt de geruchten tegen. In verband met de verschillende berichten en geruchten over de oprichting van ijzerfa brieken van Krupp te Sittard, zoo lezen wij in het „Limburgsch Dagblad", hebben wij cns nog eens gewend tot verschillende auto riteiten in de mijnstreek en het betreffende gebied, die evenwel niets positiefs konden mededeelen; verscheidene personen hadden relfs van de geruchten niets vernomen. Om toch eenige zekerheid te verkrijgen, hebben wij nog getracht verbinding te krij- en met het directorium van de Friedr. rupp A. G., te Essen, hetgeen ons gelukt De directie machtigde mede te deelen, dat ie berichten uit de lucht zijn gegrepen. Er wordt niet onderhandeld over den aankoop van terreinen en er worden geen plannen gekoesterd. EEN SLECHT AFGELOOPEN PROEFTOCHT. fen door een Duitsche reederij te IJtnui- den aangekochte stoomtrawler, welke onder den naam „Marie Richardson" met een groot aantal genoodigden op de Noordzee een proeftocht hield, is gistermiddag bij te rugkeer bij de Visschershaven op de steenen glooiing geloopen. De sleepboot „Visschers haven" heeft tevergeefs getracht het schip vlot te brengen. De passagiers, die geen letsel bekwamen, rijn met een sleepbootje afgehaald. STAKINGEN. Gisteren is te Moerdijk op de scheepswerf „Moerdijks Welvaren" een staking uitgebro ken onder de nageljongens, die een hooger uurloon eischen. hetgeen door de scheeps bouwers, gebr. De Korte, werd geweigerd. Gisteren is plotseling het werk gestaakt in de ijzergieterijen van de N.V. v. d. Bergli te Venlo. TUBERCULOSE-BESTRIJDING Een legaat. De Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft 'n legaat ontvangen van 5000, vrij van successie rechten en andere kosten, afkomstig van een in Den Haag overleden dame. HONGERIGE DUITSCHERS OVER DE GRF.NS. Ten gevolge van de werkloosheid in Prui sen komt in de laatste dagen bij Dinxperloo weer een aantal Duitschers over de grens, die erg hongerig zijn. Zii vragen, zegt de Tel., overal bij de buurtbewoners om brood en ge d DE DIEFSTAL BIJ DE TELEGRAAF. De gearresteerde heeft bekend. De in verbaxid met den diefstal ten nadeele van „De Telegraaf" te Rotterdam gearres teerde verdachte F. Korff, heeft bij zijn ver hoor door hoofdinspecteur L. Hoogenboom een volledigen bekentenis afgelegd Hij deelde mede, dat hij en zijn twee kameraden tezamen de geldkist gestolen en per auto naar den overkant van het IJ vervoerd hebben. Daar braken zij op een stil plekje den trommel open en verdee den den buit. De kist werd in het IJ geworpen en daar is dat voorwerp giste ren in den laten namiddag op aanwijzing van den arrestant dan ork opgevischt met het breekijzer, dat eveneens te water was gewor pen. De loonzakjes en loonstaten bevonden zich nog in de kist. Van den buit kreeg Korff, volgens zijn op gaaf, slechts 7C0, de twee anderen namen elk pl.m. 2 mille. Zij begaven zich alle drie van de overzijde van het IJ naar het Stati onsplein, met het doel op reis te gaan. VX aar heen wisten zij nog niet. In zijn angst meen de Korff vóór. het C. S. in twee personen „Russen" (d.w.z. rechercheurs) te herkennen wesha've hij zijn kameraden verliet en met een taxi naar Lisse ging, vandaar verder per tram naar Den Haag, waar hij twee dagen bleef logeeren, en ten slotte met den trein naar Rotterdam, waar hij gearresteerd werd De man toonde gister veel berouw over het geen hij misdreven heeft en verklaarae zich eerst nu, na al die dagen van zenuwslopende spanning, opgelucht. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. KORTE BERICHTEN. De Nederlandsche Vereeniging van Dis tillateurs en Likeurstokers hield Dinsdag een buitengewone algemeene vergadering te Den Haag, onder voorzitterschap van den heer H F. L. de Wit, ter behandeling van de Drankwet. GEMEENTERAADSLEDEN. Het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij een tuinder en een smid, beiden lid van den raad van Monster, terzake van valschheid in een authentieke akte met betrekking tot grond aankoop voor het uitbreidingsplan der ge- meente Monster, zijn veroordeeld resp tot f 25 boete, subs. twee maanden hechtenis, en f 5000 boete subs. drie maanden hechtenis. MACHINIST VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Roermond sprak den ma chinist der Ned. Spoorwegen M. P. de Or. uit Venlo vrij van overtreding van art. 16d \an het Wetboek van Strafrecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 27 Mei jl. te Helmond een goederentrein, die was vertrokken in richting Venlo, door een onveilig signaal was gereden, ten gevolge waarvan de trein op verkeerd spoor geraakte en tegen een st°ot- hlok aanreed, waardoor de machine ont ®poorde. De rechtbank achtte de grove schuld van Verd. niet bewezen. De eisch van den off. van justitie was J o. w 60 dagen hechtenis. BRAND AAN BOORD. De mad van het sj. nTjipondok verbrand. - A.a" hoord van het s.s. „Tjipondok", van oe ja\a-Lhina-Japan-Lijn, 00 weg van Ma rasser naar Japan, is brand' uitgebroken in ae mailkamer, als gevolg waarvan de mail grootendeels is verbrand dan wel waterscha- de heeft geleden. De schade aan het schip zeit is niet van ernstigen aard. HET MARECHAUSSEE-JUBILEUM. Een gedenknaald j Courant" verneemt, dat, m ver band met de plannen in zake de oprichting van een gedenknaald te Koetaradja ter gele genheid van het veertigjarig jubileum van het corps marechaussee, een particuliere in schrijving zal worden geopend. T. B. C.-BESTRIJDING IN WEST-SUMATRA. Te Fort de Koek is opgericht de Vereeni ging ter bestrijding van de Tuberculose in West-Sumatra. De oprichting houdt verband met de onrustbarende afmetingen, welke deze ziekte in de residentie Sumatra's Westkus' aanneemt. Een geneeskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat in sommige streken 27 pro cent van de bevolking door deze kwaal is aangetast. VIJFDE INT. LUCHTVAARTCONGRES. Prins Hendrik heeft het voorzitterschap aanvaard van het eere comité voor het vijfde internationale luchtvaartcongres, dat in Sep tember hier te lande zal worden gehouden. NIEUWE LUCHTVERBINDINGEN. Door toenemende verbetering ;n de onder linge samenwerking der Europeesche lucht vaartmaatschappijen zal ook dit jaar het aantal transito-verbindingen op grooten af stand grooter worden. Zoo zullen van Nederland uit gedurende den a.s. Zomerdienst van het luchtverkeer twee nieuwe verbindingen tot stand worden gebracht: Barcelona zoowel als Genua zul len in 1 dag bereikbaar zijn. De dienst van de K. L. M. geeft in Parijs aansluiting op den dienst van de Air Union naar Marseille. Aldaar wordt dagelijks aan sluiting gegeven op de verbinding van de Deutsche Luft Hansa BerlijnBarcelona. terwijl 3 maal per week aansluiting wordt gegeven op een Italiaansche dienst van Mar seille naar Genua. In omgekeerde richting worden dezelfde verbindingen tot stand gebracht. VLIEGVELDEN IN BRITSCH-INDIE. En de vliegtochten NederlandIndië. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis, of alle vliegvelden in Britsch-Indië. die door de vliegtuigen van de Nederlandsche lucht- verbinding met Java werden aangedaan, re gelmatig door inheemsche vliegtuigen wer cien gebruikt en of stappen ondernomen wer den om aan de Nederlandsche vliegtuigen weer landingsfaciliteiten te verkenen, ant woordde de minister voor Indië, dat hij geen nauwkeurige inlichtingen had betreffende hel eerste deel van de vraag, maar daar het aan tal vliegtuigen van de burgerlijke luchtvaart in Britsch-Indië nog geen 20 bedroeg, leek het vrijwel onmogelijk, dat alle vliegvelden regelmatig gebruikt worden. Oo het tweede deel van de vraag was de minister niet in staat een antwoord te geven. DE R 100. In antwoord op een vraag van den con servatief Somerville in het Engelsche lager huis, zeide. Montague, dat de R. 100 waar schijnlijk einde Mei een proefvlucht naar Ca nada zou ondernemen. 35 DUITSCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Woensdagavond zijn te Dresden 35 com munisten gearresteerd, die een vergadering bezochten van de „Anti-Fascistische Arbei- terwehr", welke vooral ten doel hal 'n rol te spelen bij demonstraties e.d. Zij werden door de politie verrast tijdens het maken van plan nen voor den zoog. „Hongeroptocht" naar Dresden. PARKEN VOOR NEW-YORK (STAD) In New-York (stad) houdt men er van de dingen op groote schaal te doen; en special voor zaken van openbaar nut en voor de be hagelijkheid der burgerij is men niet karig in het gelduitgeven. Zoo heeft thans het be stuurscollege voor de parken van Groot-New York, waartoe zoowel stads-parken als staats parken behooren, een rapport uitgebracht waarin wordt aanbevolen 50.000 000 uit te geven voor de uitbreiding van de parken in en om New York. Het rapport is door den voorzitter van de State Council of Parks, Robert Moses, ingediend bij den burgemees ter van New York, Walker, en de begroo tingscommissie van die staat, alsmede bij den gouverneur van den Staat New York, Roose velt. De uitbreiding van de parken in de vijf wijken van New York en in Westchester en de Pallisaden zou in totaal 2709 acres be dragen. Op Manhattan, wordt enkel park- aanleg op Wards-eiland en Randall-eiland aanbevolen. Riverside Drive zou moeten wor den uitgebreid tot aan de grens van West chester. De aanleg van een groote kust-bou- levard in Brooklyn, hoewel zeer gewenscht, zou te veel kosten, n.1. voor onteigening plus aanleg wel 70.000.000. Daartoe zal dan ook slechts zeer gedeeltelijk worden overge gaan. Voor de stadswijk Bronx is nog een park geprojecteerd bij Ferry point, 't welk 1.000.000 mag kosten. In het geheel zijn 25 afzonderlijke park plannen aanbevolen. DE BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID. De campagne begonnen. Gandhi is gisterenmorgen, zooals we reeds meldden, met zijn pionierstroep van lijdelijk .verzet-plegende vrijwilligers zijn ruarsch ten lengte van honderd mijl naar de Golf van Cambay begonnen tot het inzetten van zijn campagne ten behoeve van de al- 6cüeeie onaïiiankelukheid van Indië. Groote publieke belangstelling. Zooals Reuter uit Ahmedabad meldt, wa ren van het vertrek van Gandhi naar de Golf van Cambay groote menschemnenigten getuige, die zich reeds vele uren tevoren ver zameld hadden en van de school van Ciancttii af aan beide zijden van den weg een haag vormden. De belangstelling van de bevol king was zoo groot, dat de stad gisteren bijna als uitgestorven was. Vanmiddag zal Gandhi te Asali de bevolking waarschijnlijk toespreken. Naar aan deDaily Express uit Sabarmati wordt gemeld namen gisteren on geveer 20.000 menschen aan Gandhi's avondgebed deel. Voor het geval hij gearres teerd wordt heeft hij last gegeven dat Ab bas Tayabja, een hoogggeplaatst rechter, de leiding van de beweging op zich zal nemen. De correspondent meent dat een arrestatie alleen dan zal plaats hebben, wanneer Gandhi in feite op het zoutmonopolie der regeering inbreuk maakt. Gandhi aan het hoofd der processie. De tochtgenooten van Gandhi bestaan uit 79 vrijwilligers en een voorhoede van zes tien studenten van de nationale universiteit van Gandhi. Indien Gandhi en zijn vrijwilli gers worden gearresteerd, zal de voorhoede zijn program uitvoeren; anders zal hij zijn tocht onder het voeren van propaganda voortzetten. Gandhi stelde zich aan het .hoofd van de processie; de anderen volgden in rijen van drie. Op verscheidene plaatsen werden den mahatma bloemen, noten en cacao aangeboden. Totnogtoe verliep alles vreedzaam. Voordat Gandhi vertrok bracht hij een bezoek aan de zieke leden van zijn semina rie, van wie hij met innigheid afscheid nam. De vorige week hebben zich veertien geval len van pokken, alle bij kinderen, in het se minarie van Gandhi voorgedaan. Drie kin deren overleden; de andere zijn herstellende Militairen naar Barodah. Het elfde regiment Sikhs, dat te Poona is gestationnerd, heeft onverwacht bevel gekre gen, zich naar den staat Barodah te begeven, waar Gandhi met zijn volgelingen doorheen zal trekken. Of beide gebeurtenissen ver band met elkaar houden, is niet bekend. Het vermoeden ligt echter wel voor de hand. BRAND TE NEW-ORLEANS. Uit New Orieans wordt gemeld, dat daar in een katoenpakhuis gistermorgen een brand is uitgebroken, waarbij 400 b. en katoen zijn verbrand. Dit is de derde brand, die in 3 weken in deze buurt is voorgekomen. De poli tie vermoedt, dat de branden zijn aangesto ken. In een andere wijk van de stad, aan het water, heeft gisteren eveneens een brand ge woed. Daarbij werd een deel van de pier ver nield. De branden hebben tezamen een scha de van 1 a 2 millioen dollar veroorzaakt. GEVECHTEN IN TRANSJORDANIË. Berichten uit Arabische bron melden, dat aan de grens van Transjordanië een sterke Wahabitische strijdmacht is samengetrok ken. Het is reeds eenige keeren tot gevechten gekomen, waarbij talrijke dooden en gewon den vielen. Twee Engelsche vliegers zouden zijn neergeschoten. De strijd gaat om het bezit van de steden Maan en Akaba. Ook andere steden in Transjordanië zouden bedreigd zijn. De r.-k. bisschop van Den Bosch mgr. A. F. Diepen, is gister zeventig jaar gewor den. MOOIE GIFT. - In de Ned. Herv. Kerk van Joure is Zon dagochtend in de godsdienstoefening, van een onbekende gever o' geefster, in het collecte zakje voor de diaconie en de kerk, ieder een bankbiljet van 10CO gecollecteerd. LOTEN OM EEN SCHOOLHOOFD. Dan maar weer schoolsplitsing Men schrijft uit Gaasterland aan het Hbl.: Pas is de ongeveer tweejarige schoolstrijd, door het vertrek van het hoofd der openbare school te Wijckel in dat dorpje geluwd of er is nu een kwestie ontstaan in het naburige Sondel. Daar is een bijz. school op chr. nationalen grondslag, waarvan het hoofd thans is ver trokken, zoodat in deze vacature moet wor den voorzien. Op die school gaan ook kinderen van ouders, die tot de gereformeerde kerk behoo ren, terwijl het schoolbestuur bestaat uit een gelijk aantal personen van beide partijen. Thans is er voor de benoeming van een nieuw schoolhoofd een verschil tusschen de ouders gekomen. In de statuten vindi men een artikel, waar in wordt gezegd dat het lot zal beslissen tot welke partij het hoofd zal behooren. Bij de oprichting was het lot den gerefor meerden gunstig en een gedeelte der leden, n.1. de gereformeerden oordeelden, dat voor taan altijd een geestverwant met de leiding der school zou worden belast. Het andere deel uit de hervormde gemeente meent dat voor elke vacature opnieuw ge loot moet worden en wijst er op, dat in de bepaling in de statuten ook deze wijze van handelen toelaatbaar is. Van deze zijde werd dan ook met klem op loting voor de nu bestaande vacature aange drongen. In een algemeene ledenvergadering werd deze zaak besproken, doch tot een resultaat kwam men niet. Beide partijen voorzagen zich daarna van een rechtskundig raadsman. Men kwam later bij meerderheid van stemmen tot een rege ling. waarbij het hoofd zal behooren tot de gereformeerde en de beide onderwijzers tot de hervormde kerk. De minderheid legt zich echter niet bij deze beslissing neer en verlangt voor de vervul ling der huidige vacature weer een loting. Dat deze kwestie in het dorp vêel beroe ring wekt is te begrijpen. Men hoort reeds mompelen van een scheiding en het oprichten van een eigen school door de gereformeerde oudere (De Alkmaarsche Exportveiling). Er is voor alles een dag, een tijd voor elke zaak onder den hemel: een tijd voor baren en een tijd voor sterven, een tijd voor planten en een tijd voor uitrukken der planten, een tijd voor dooden en een tijd voor genezen, een tijd voor afbreken en een tijd voor bouwen. Prediker 13. Voor zoover het ter wereld brengen van een Export-veiling voor land- en tuinbouwproducten te Alkmaar op zich zelf geen vergissing was, dan heeft het wicht toch bij de geboorte een paar lee- lijke afwijkingen meegekregen waaraan zij haar verder leven heel wat sukkelen zal, zoo zij 't er op den duur levend af brengt. Zeker, men kan het kind moei lijk aansprakelijk stellen voor de kwa len waarmede het erfelijk belast is, doch evenmin kan men den docter een moordenaar noemen die de afwijkingen vaststelt of In het ergste gevalden dood moet constateeren. Een „slepende", ziekte viel verzilver de- en andere pillen, véél verplegings- kosten en het resultaat een kind met een „waterhoofd". Aan belangstelling van medelijdende b iren, die hopen dat vooral voor de arme ouders hun lieveling in leven blijft, ontbreekt het natuurlijk ook niet. De Alkmaarsche veiling is in weelde geboren, men leefde in de hoogconjunc tuur toen Alles kón. Haar ouders de ellendige gedachte wil mij niet los laten waren geen echtelieden, met andere woorden, de Alkmaarsche veiling is hoofdzakelijk door niet-tuinders gesticht en de des tijds heerschende economische omstan digheden excuseeren de fout op veel te kostbare manier openzet. Van deze daad in een vroolijke bui ge pleegd, zijn de nakomelingen op de ge wone onaangename manier de dupe ge worden. Een veiling niet het eigendom van tuinders met veel schuld aan aller lei instellingen en personen die n i et het tuindersberoep beoefenen doch voor hun kostelijk geld zich op den gang van z'.ken willen doen gelden. Begrij pelijk. Daarbij komt dat Alkmaar geen n a- tuurlijk centrum voor een groot op gezette exportveiling voor land- en tuinbouwproducten was en het vermoe delijk ook nooit worden zal, ziedaar de kiemen voor permanent lijden (en lei den!) weinig echte-groei en véél belang stelling in hoofdzaak van allerlei „won- derdocters" die bovenal niet vergeten dat ze zelf toch ook recht op leven hebben. Er zijn goddank nog altijd men schen te vinden die zich voor anderer belangen willen opofferen! Was de veiling het eigendom der tuin ders dan had zij natuurlijk veel minder belangstelling van opdringerige buiten staanders die nu in ieder geval een b e- scheiden rol spelen. Wanneer de tuinders in het veiling geval hun eigen boontjes konden dop pen, wanneer zij en niemand anders voor winst en verlies stonden, dan hoef den geen vreemden zich met de meest intrensieke economische zaken der tuinders op onvakkundige manier te bemoeien. Gaat het den tuinders goed dan gaat het automatisch de veiling goed. Het omgekeerde is echter niet zoo. Het is mogelijk dat het de veiling vrij goed gaat, dat zij zich financieel goed redt terwijl de tuinders een sof hebben. („Sof hebben" beteekent den welstand genieten zooals de tuinders de laatste jaren genieten!) Evenwel zij hier ronduit gezegd, véél vreugde en winst hebben de geldgevers nog niet genoten, eerder het tegendeel. Maar zonder de verwekkers der veiling een verwijt te doen, mogen de meeste nieuwe aandeelhouders-tuinders vra gen: Aan wien de schuld? En het is voor hun geen florissante gedachte, dat zij tot aa i het einde van hun tuindersbestaan de gevolgen van hun voorvaders liefdes uitstapje moeten dragenen finan cieren In de N. V. zijn tweeërlei belangen aanwezig welke elkaar niet dekken, n.1. veiling- en tuindersbelangen. Zooals men volgens het bijbelwoord geen twee heeren dienen, mag, zoo kan men door eigenaardige menschelfjke eigenschappen geen twee tegenstrijdige economische belangen dienen t.w. die van je zelf en die van je concurrent. In de leiding der N. V. zitten ook „mo ralisten", dat zijn de menschen die voor al opkomen voor de belangen der oude aandeelhouders en hoofdzakelijk ge vormd worden door een van de magis traten van Alkmaar plus de nooit ont brekende, voor anderer belangen opko mende en daarvoor eigenlijk véél te ge ringe vergoeding in de wachtslepende functionarissen. Er is onder de oude aandeelhouders zeker een belangrijk aantal dat zich uiterst coulant en zich heelemaal niet opdringerig toont dochde Moralis ten.zij die droomen van groote export veilingen met dito omzetten, dividend en redelijk salaris. De objecten om tot dit fraais te komen zijn de tuinders. Langs natuurlijken, reëelen weg zijn deze droomen, zoo goed als andere droomen, niet te verwezen lijken. De natuurlijke weg is, de veiling een voudig een stuk gereedschap in handen yier tuinders zelf, waar z ij de manier waarop ze hun producten aan den man willen brengen organiseeren. Dat zij zelf den financieelen kant van den af zet voor zoover zulks door algemeene economische omstandigheden mogelijk is overeenkomstig hun belangen regelen. Niet aldus te Alkmaar, waar b.v. één koopman met één laat ik zeggen twéé aandeeltjes in de vergadering der N. V. spreekt van „Wij aandeelhouders" en met een blik van verstandhouding in de richting der veilingleiding vertelt, wat de aanvoerders z a k e 1 ij k wel en niet mogen doen! Kan 't van commer cieel standpunt bezien absurder? Verbeeldt u een credietbank waar de credietnemers bepalen hoeveel crediet de directie hun moet geven en den ren te oet zelf wenschen vast te stellen. Of een aremeente, waar de ambtenaren den wethouder voor financiën decretee- ren. hoeveel salaris hij verdienen mag. Even ondeugdelijk en dwaas zijn de methoden waarop en waarmede de lei ding de veiling „groot" wil maken. Hun devies komt practisch hierop neer: houdt en maakt de tuinders zoo klein mogelijk en de veiling wordt gróót! Terwijl men vanwege de veiling-lei ding alles probeert om uit alle hoeken en g<*ten wat producten n. ar Alkmaar te slepen, tracht men belangrijke aan voerders die de neiging vertoonen, zelf ook nog eenige zeggingschap te behou den bij den vooi hun producten te bedin gen prijs, zoo veel mogelijk door allerlei hinderlijke maatregelen te dwarsboo- men. Tuinders met slechts een mini male portie hersenen en eenig koopman schappelijk inzicht kan men aan de veiling te Alkmaar blijkbaar niet ge bruiken. De leiding beschouwt het als een soort misdaad wanneer de aanvoerder pro beert voor zijn producten een moge* 1 ij ken prijs te verkrijgen, daarbij ver geten cfe, dat het toch ook een veiling- belang is dat een percentage geheven van een gulden nog altijd meer ople vert zelfs voor de Alkmaarsche vei ling dan dat zelfde percentage ge heven van een kwartje! Onder het motto: „Waar visch is ko men coU vaars" tracht men tuinders van elders te bewegen hun producten naar Alkmaar te zenden (er is zelfs een ophaaldienst voor georganiseerd) doch voor al die producten moeten de export- koopers öf nog geboren worden óf met weinig reëele middelen naa. Alkmaar gelokt. Men heeft het steeds over den „export", doch die is er momenteel n i e t en die is evenmin uit den grond te stampen. Het centrum voor export in N.-Holl. ligt el ders. Waarom neemt men dan de allu res aan alsof er in Alkmaar een eenigszins beduidende export-handel bestóat. Misschien zou hij er langs na tuurlijken weg op den duur kunnen komen, ten minste wanneer men er zich voor hoedt aan grootheidswaanzin ta gaan lijden en zich weet te schikken in hetgeen m o g e 1 ij k is. Waarom allerlei systemen trachten i~ te voeren en toe te passen welke in streken waar in hoofdzaak export be staat reden van bestaan kunnen hebben dich in Alkmaar voor de aanvoerders funest zijn. Die „visch- en ooievaar"-taktiek, waar bij de tuinders de zeer passieve rol van d o o e-visch mogen vervullen, kost de aanvoerders hun geld. Men gaat van het verkeerde principt uit dat de tuinders er zijn voor de vei ling, terwijl het omgekeerde het geval moet zijn. Men vraagt niet in de eerste plaats wat moet er gedaan worden om de tuin ders het bestaan mogelijk te maken, doch men wil als nummer één de vei ling welke zooveel mogelijk moet zien los te krijgen. Of die ontvangsten er ge héél ten koste der tuinders komen daar breekt men zich 't hoofd niet mee. Er is een groot bedrag noodig om de ontzaglijk hooge kosten aan dit baby- veilinkje te bestrijden. Dit bedrag laat men liefst alleen de aanvoerders betalen niet slechts in den vorm van percentage en kistenhuur, d^ch ook door het geforceerde wegwer ken van groote kwantums, welke, juist door gebrek aan export-handel, teger te lagen prijs weg gaan. De invloed der tuinders op de veiling is omgekeerd evenredig aan hetgeen zij moeten dokken. De leiding der veiling doet als de schooljongen die zijn sommen niet kent en die na een geheele foutieve redenee ring en becijfering het goede ant woord op de som, dat hij achter in zijn rekenboekje vindt, er maar onder plakt. Wanneer de veiling van de tuinders zelf was en er dus tuindersbelangen behartigd werden, dan behoefde men geen export-veiling te spelen, dan kon men zonder de belangen van wie of w at ook te schaden onze producten in den handel brengen. Men zou het kunnen vinden in het treffen van belangen-gemeenschap der veilingen in het district Noord-Holland onderling eventueel door uitwisseling en brengen van de producten ddar waar er de koopers voor te vinden zijn. Uit malle, misplaatste en door niets te rechtvaardigen concurrentiezucht waar bij alleen de tuinders de gedupeerden zijn, doet men geen enkele poging in d i e richting. De leiders der veiling achten zich zulke superieure geesten, zulke kranige economen dat zij met de mee ning van die stomme tuinders geen re kening behoeven te houden. De „reorganisatie" welke er moest komen om de tuinders meer invloed op den gang van zaken te geven is uitge- loopcn in het concentreeren van alle zeggingschap in één betaalden man ge flankeerd door een stuk of wat „afge vaardigden" die er zoo'n beetje voor de- cjratie mogen bij zitten. Al wordt het door den voorzitter op de alge in. verg. der N. V. in ziin welkpmst-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7