4 „A. F. KERREBIJN's GLASMANDEL" - ALKMAAR Radireraflsch Weerbericht Groothandel in: Spiegel-, Venster- eu liasglas. Eenriiiters en Broelraanilijsten. GLiS IN LOOD EN KOPER EN GEËTST GLAS. MODERNE LICHT-REGLAME. 1 ,3e ,3[itma JCange 8c ,De ,JHoraaz j^paarloketten, AGENDA Binnenland NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP ATELIERS VOOR Eleotrische Glasslijperij en Verzilverinrichting. Provinciaal nieuws foaarfaan be fyuur behraagt bier gulben per jaar Zaterdag 15 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: De Straat meid (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.: 1. De ontwakende aphinx; 2. Op stap met Alina (voor alle leeftijden). 7.30 uur, Victoria Theater: Dich hab ich geliebt (boven 18 jaar). 7.30 uur, Gebouw De Unie, Voordracht avond van den heer G. Grondsma, voor de A. H. B S. V. „Vokzos". ir 8 uur, bovenzaal Van Gijzen, soirée D. M. K. Zang en Vriendschap. 8 uur, „'t Gulden Vlies", herdenking eer ste lustrum N. V. V. H. I „Hermes". 6 tot 9 uur, in het lokaal O. de Vries te Oterleek, huisvlijttentoonstelling. Zondag 16 Maart. Van 2 uur af in Cinema Americain door loopende voorstelling van De Straatmeid (voor eiken leeftijd). Van 2 uur af in A. B. T. doorloopende voorstelling van 1. De ontwakende sphinx; 2 Op stap met Alina (voor alle leeftijden). Van 2 uur af in Victoria Theater doorloo pende voorstelling van Dich hab ich geliebt (boven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, optreden A. V. R. O.- cabaretgeze'.schap. 2 tot 6 uur en 7 tot 8 uur, in het lokaal O. de Vries te Oterleek, huisvlijttentoonstelling 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, op treden telepaath Maloïtz. Maandag 17 Maart. 2 30 uur, modeshow firma Vroom en Dreesmann, in hare lunchroom; des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies. 7.30 uur, Cinema Americain: De Straat meid (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Waak over mijn vrouw (sens.), hoofdrol Jetta Goudal. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Virtoria Theater: Dich hab ich geliebt (boven 18 jaar). 8 uur, De Unie, propaganda-avond Ned. Chr. Reisvereeniging. Twee sprekers, film- vertooning en muziek. Tardieu was premier af daardoor ook lei der der vlootdelegatie. Hij vertrok en met hem Briand, die eigenlijk de touwtjes voor Frankrijk in handen hield. Nu moesten de besprekingen wel uitgesteld worden, want be slissingen kon men toch niet nemen zonder de Franschen. Wel hield men zich onledig met allerlei kleinere vraagpunten, maar de eigen lijke vlootconferentie lag stil. Totdat het nieuwe ministerie-Tardieu gebo ren was. Toen kon men ook weer naar Londen gaan en de besprekingen zouden voortgang vinden. Hoe is de toestand thans. Een bizondere correspondent van Havas op de Vlootconfe rentie geeft een korte beschouwing over den stand van zaken, die we hier laten volgen, maar waarbij men bedenken moet, dat ze door een Franschman geschreven is en dus door een Fransche bril bekeken moet worden: ie. Tengevolge van de weigering van Amerika en Engeland om een wederkeerig waarborgtractaat te teekenen, is Frankrijk op zijn beurt weigerachtig zijn vloot te verminde ren beneden de behoeften voor zijn veiligheid 2e. De stand van de onderhancjelingen tusschen Japan en Amerika is nog onzeker. 3e. Italië weigert zijn maritieme behoef ten te rechtvaardigen. 4e. Japan en Amerika verzetten zich te gen een overeenkomst alleen met Engeland (dus een tractaat tusschen slechts drie par tijen). Duidelijk, niet waar? Maar..-, weinig hoopvol! Nu men echter voor zulke moeilijkheden staat, is het zeer begrijpelijk dat MacDonald zijn pogingen verdubbeld, om gang 'in de onderhandelingen te brengen. Hij schijnt Grandi echter niet te hebben kunnen over tuigen van de noodzakelijkheid, om met cij fers voor den draad te komen In gezaghebbende kringen verklaart men Grandi's weigering uit het feit, dat Italië te Washington theoretische pariteit met Frank rijk voor lichtschepen en duilrbooten verkre gen heeft, zonder die echter in de praktijk te verwezenlijken. Italië is beducht, zijn positie te verzwakken, wanneer het cr in toestemt, zich in een debat over zijn vlootbehoeften te begeven. Men heeft intusschen verzekerd, dat Mac Donald aan Grandi gezegd heeft, dat Enge land den Italiaanschen eisch betreffende dt pariteit niet kan steunen. De vlootconferentie, hoe goed ook bedoeld, dreigt een mislukking te worden. Tenzij er een wonder gebeurt LUITIK-OUDORP 61-63 65 Opgericht 1880 DIRECTEUR t S. VAN DER VEER FNIDStN 46-48 Tel. 478-1056 de proefschrift': „Over de oorzaken der breukbeklemming Van 1875 tot 1879 was Korteweg assistent op de heelkundige afdeeling van het Aka- demisch Ziekenhuis te Leiden. In 1879 stierf de chef van de afdeeling, prof. Potlano. Dr. Korteweg gaf nu, uit vrijen wil, onderwijs in heelkunde. Studenten verzochten aan cura toren de benoeming van Korteweg, die no. 2 op de voordracht stond, tot professor te wil len bevorderen. Benoemd werd echter no. 1, prof. Van Iterson. In hetzelfde jaar werd dr. Korteweg be noemd tot geneesheer-directeur aan het Ned. I«r. Ziekenhuis. In 1887 werd hij hoogleeraar in de heelkunde te Groningen, in 1889 te Amsterdam en in 1900 te Leiden. In 1914 legde hij, om gezondheidsredenen, het hoogleeraarschap van de Leidsche Uni versiteit neder. Hij werd togevoegd adviseur van de Rijksverzekeringsbank. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank bleek dr. Korteweg's opvattingen van zijn taak bij die bank niet te kunnen deelen, maar stelde voor zijn verblijf aan de instelling oog luikend te zullen blijven goedkeuren, wan neer hij over het meeningsverschil niet schreef. Als antwoord op dit voorstel schreef Kor teweg in 1914 in het Nederlandsche Tijd schrift voor Geneeskunde: „Het ongevallen- percentage en de fabrieksdokter", gevolgd door meer artikelen, welke ten doel hadden aan te toonen. dat de ongevallen met sociale toestanden zeer wisselden, zoowel in aantal als in duur. De ministers Treub, Lely en Aalberse, die het bestuur van de Rijksverzekeringsbank achtereenvolgens onder zich zagen ressor teeren, handhaafden Korteweg tot 1922, in welk jaar hij zijn. ontslag verzocht. Daarna is hij medisch adviseur geweest bij Centraal Beheer. Het béstuur van dat lichaam heeft zijn werk zeer gewaardeerd. Van Korteweg's hand zijn verschenen tal van bijdragen in verschillende geneeskundige tijdschriften en voorts het „Handboek der algemeene heelkunde", dat verscheiden malen is herdrukt. Hij was lid van het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde. Naar wij vernemen was Prof. Korteweg op dit oogenblik nog werkzaam aan een boek over ongevallenheelkunde, waarvan reeds 8 hoofdstukken gereed waren en dat nog zal worden uitgegeven. Prof. Korteweg was nog steeds aan „Cen traal Beheer" te Amsterdam verbonden. DE UTRECHTSCHE RAADSKELDER. Reeds processen-verbaal opgemaakt Het Utrechtsche Soc. Democratische raadslid, Ploeg dat zich steeds tegen de instelling van den raadskelder heeft ge kant, heeft thans de volgende schrifte lijke vragen tot B. en W. van Utrecht gericht: le. Is het B. en W. bekend, dat in de laatste dagen in den raadskelder eenige arrestaties hebben plaats gehad en ver scheidene personen moesten worden verwijderd? 2e. Zoo ja, zijn B. en W. bereid daar omtrent nadere gegevens te verschaffen en achten B. en W. soortgelijke gebeur tenissen bevorderlijk aan de waardig heid van raadhuis en gemeentebestuur en aan het aanzien der gemeente? BRAND. Boerderij verbrand Gisternacht brandde te Geesteren door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer Kottin'c tot den grond toe af. Vijf koeien kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel verloren. PROF. DR. KORTEWEG. f In verband met het overlijden van prof. dr Korteweg (zie ons no. van gister) lezen wij nog in het Hbld- Johannes Adrianus Korteweg werd gebo ren op 13 Augustus 1851 te 's-Hertogen- foosch. Zijn vader was mr. A. J. Korteweg aldaar. De knaap bezocht de Nutsschool in zijn ge boorteplaats en de opleidingsschool voor Breda en Willemsoord, bestuurd door den heer Berman. Op het examen voor de Mili taire Akademie te Breda, waaraan ruim twee honderd sollicitanten deelnamen, verkreeg hij nummer elf op de algemeene ranglijst. Daar de jonge man alleen had aangevraagd voor de genie en hiervoor slechts vijf plaatsen be schikbaar waren, kon hij dus niet geplaatst worden. De jonge Korteweg was, toen hij dit examen aflegde, veertien jaar oud. Het mede dingen was geschied zonder vergunning van den heer Berman, die den jongeling te onrijp achtte. Na het examen nam Korteweg thuic privaat lessen. In 1863 zestien jaar oud deed hij, met succes staatsexamen tot toelating aan de Universiteit, maar zijn vader achtte hem te Jong voor. student. Nog een jaar lang volgde hij enkele lessen aan het Bossche gymnasium en, als eenige leerling, aan de toekomstige vierde klasse der H. B S. In Sepiember 1869 werd Korteweg stu dent te Leiden, in 1875 slaagde hij voor het arts-examen en een jaar later promoveerde hij DE OVERLEDEN ARRESTANT, Van eenig strafbaar feit in verband met diens dood is met gebleken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop in verband met 't over lijden in het politiebureau te Amsterdam van een arrestant, die op 31 December j.I. aldaar werd aangehouden, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat het parket een gerechtelijk vooronderzoek heeft gerequi- reerd omtrent het overlijden van den ar restant. Uit dit onderzoek is van eenig strafbaar feit in verband met diens dood niet kunnen blijken. Kort voor zijn arresta tie heeft hij, die zich in kennelijken staat van dronkenschap bevond, een ernstigen val gedaan tegen de pui van een winkel. Het waarschijnlijkste is, dat hij tengevolge van dien val overleden is. Tot publicatie van de stukken van het gerechtelijk onderzoek vindt de minister geen vrijheid. Het was de justitie niet bekend, dat de familie van den overledene een Amster- damsch geneesheer had aangewezen om na mens de familie de sectie bij te wonen. Uit een onderzoek is gebleken, dat aan geen enkel overheidsorgaan, ook niet aan den Gem. Gen. Dienst, de desbetreffende wensch der familie is kenbaar gemaakt, EEN AANSLAG. Te Maastricht heeft Donderdagavond bij het uitgaan der Zinkwitfabriek de 38-jarige Belgische H. S. Lavigue, wonende te Luik, vier schoten uit een revolver met losse pa tronen gelost op den ingenieur Marchandi se, zonder hem echter te verwonden. De vrouw is door de politie aantfehoude». „AVONDLICHT". Jaarvergadering. Donderdag is In het Tehuis der Ver- eeniging te Zwaag bij Ho?rn de alge meene vergadering gehouden van de Vereeniging „Avondlicht" van diaco nieën in de classis Hoorn der herv. kerk. De voorzitter, de heer C. A. Meijer uit Medemblik, gewaagde in zijn openings woord van den grooten bloei der nog jonge vereeniging. 31 Maart a.s. zal het Tehuis drie jaren bestaan hebben, hèt is reeds vergroot en er is een plan voor nieuwe vergrooting. Ds. J. J. T. Spaargaren uit Aartswoud bracht het jaarverslag uit. Thans wor den 93 personen verzorgd, voor de helft afkomstig van deelnemend3 diaconieën; en de anderen zijn alleenstaanden en gehuwden, die er in blijvend pension zijn. Van de inwonenden Zijn 45 perso nen boven 80 jaar en 45 tusschen 70 en 80 jaar. In het afgeloopen jaar zijn vier nieuwe 'eden toegetreden. Slechts tien diaconieën, waaronder die van Hoorn en Enkhuizen, staan nog afzijdig. De staat van ontvangsten vermeldt in to taal 57.928.09 en de uitgaven 47.609.70 Het batig saldo des vorigen jaars In begrepen Is er nu beschikbaar ƒ13.371.82, waarvan onder goedkeuring der verga dering wordt besloten 12.230 te bestem men voor afschrijving op eigendommen enz. Aangenomen werd een bestuursvoor stel om machtiging om te doen uitgeven een dei de obligatie-leening tot een be drag van ten hoogste 150.000 tegen een rente van 3 en 4 De heeren Kniest en De Rooy boden daarop namens de bewoners van huize „Avondlicht" het bestuur een gedenk steen (de stichting op 31 Maart 1927 her- STOMPETOREN. Zondag 9 en Donderdag 13 dezer gaf Aurora eene openbare uitvoering in de kolf baan van den heer Kamsteeg, alhier. Door bijzondere omstandigheden werd dezen keer geen nastukje gegeven en bestond het pro gramma slechts uit één nummer, nJ. het aetectieve-tooneelspel „In Uniform", door J. van Randwijk. Beide avonden was de opkomst zeer goed en zij, die de uitvoering bijwoonden, hebben ongetwijfeld veel genoten. Aurora heeft met dit stuk een zeer goede keuze gedaan. Bij al le dames en heer zaten de rollen er goed in, waardoor spel en voordracht uitstekend voi- deden. De aandacht, waarmede elk bedrijf werd gevolgd, bewees wel, dat het stuk de bezoekers boeide. Na afloop werd krachtig en algemeen geapplaudiseera, en dit was ten volle verdiend. Hierna nam de voorzitter, de heer H He ringa, het woord, om in een korte toespraak mej. M. Groot, die de Kamer wegens huwe lijk gaat verlaten, dank te zeggen voor de goede wijze, waarop zij steeds hare, vaak moeilijke rollen, heeft gespeeld. Namens de vereeniging wenschte hij haar in haar nieu we woonplaats alles goeds en overhandigde haar een cadeau, wat met vriendelijken dank werd aangenomen. Een gezellig bal hield het gezelschap nog geruimen tijd bijeen. NOORDSCHARWOUDB. In de gerei, kerk had de jaarlijksche bid stond plaats voor het gewas. Voorganger was ds. A. Dragt. Deze be paalde zijn gehoor bij Fil. 4 6 en 7. EGMOND-BINNEN, Tot voorzitter van het Hoever Vrouwen koor, dat voorheen werd geleid door mevr. Spelberg, werd thans benoemd de heer J. J Jager, hoofd O.L. school, en tot dirigente mej. M. Dam te Dirkshorn. 'it ^lhmaar 6*ri]uuri in Ijas* onbrrgrophec!}» kluiainriclifing denkende) aan ter plaatsing in de vesti bule van het gebouw. Daarna was er een discussie over de vraag of al of niet zal worden overge gaan tot uitbreiding van het Tehuis. Sommigen spraken de vrees uit, dat de aanvragen om opneming haar hoogte punt wel eens kunnen hebben bereikt. Anderen wijzen er op, dat eerder het tegendeel is te verwachten. Zij brengen naar voren, dat juist wanneer in de toe komst de prijzen voor diaconie-verpleeg den verlaagd zullen worden, een veel grootere toeloop te voorzien is. De heer D. Saai Cz., architect te Alk maar, lichtte de uitbreidingsplannen toe: 21 kamertjes en eenige zalen zullen worden bijgebouwd. Bij vergrooting van de exploitatie zal het tevens mogelijk zijn den prijs voor verpleegden van diaconieën met 100 per jaar te verla gen. De vergadering gaf het bestuur op dracht om deze plannen nader te doen uitwerken en ter definitieve behandeling t.z t. een nieuwe vergadering samen te roepen. CASTRICUM. Demping sloot nabij station. Naar we vernemen, is van het Dep. van Waterstaat bericht ingekomen, dat geen be zwaar bestaat, dat de sloot langs den toe gangsweg naar het station wordt gedempt. Binnenkort zal een en ander met kracht wor den aangepakt, zoodat men verwachten kan, dat, het voetpad, dat thans geheel gereed is en de berm van den weg door aanleg van van een gasgazon, voor het zomerseizoen ge reed zal zijn. URSEM. Aan den heer P. Th. Oudejans is ver gunning verleend tot verbouwing van zijn tooneelzaal. Er komt een garderobe, toilet voor dames en heeren, benevens afzonderlijke kleedkamers met een extra groot tooneel. R.K. Fanfarecorps Er begint weer nieuw leven te ko men op initiatief van enkele oude leden is besloten het onlangs ontbonden corps weer op te richten. Vele oude leden tra den toe. Tot voorloopig voorzitter werd gekozen de heer J. Overboom. Oymnastiekvereeniging. Dinsdagavond kwamen een 20-tal jongelieden in vergadering bijeen ten huize van den heer Oudejans. Met al gemeene stemmen werd besloten weder om een gymnastiekvereeniging op te richten. Een voorloopig bestuur werd ge- kozen, terwijl gezocht wordt naar een uitst kend leider. Voorloopig voorzitter is de heer Peereboom. GASVERGIFTIGING. Vanmorgen, omstreeks 10 uur, kreeg de politie bericht, dat er vermoedelijk zich een geval van gasverstikking had voorgedaan in het perceel Lindelaan 43. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en vond in dit perceel de aldaar al leen wonende 54-jarige Trijntje Slikker op bed liggen in vrijwel bewusteloozen toe stand. Het gas stroomde vrij uit de kraan. De vrouw had gistermorgen een ketel waschgoed op het stel gezet en was toen in bed gaan liggen. Vermoedelijk is de vlam uitgegaan en is zij door het uitstroomende gas in een verdoovingstoestand geraakt. Wanneer de politie later was gekomen, dan zouden de gevolgen hoogst ernstig zijn ge weest. Nu redde de politie haar leven, aan gezien ze onmiddellijk naar het stadszie kenhuis werd vervoerd, waar haar toestand bevredigend is. naar waarnemingen, verricht in den van 15 Maart. m°r8en Medegedeeld door het Kon. Nederi m Instituut te De Bildt Met" Laagste barometerstand 738.0 te Vai„ Verwachting, geldig tot den avond vanC,£ Maart: van Meest matige Oostelijke tot Zuid-On*».r- ke wind; nevelig tot half 0f zwaar bewniiSl wellicht nog enkele buien met sneeuw of n te sneeuw; zelfde temperatuur. HET DIERENASYL. Bij de penningmeesteresse van „Dieren bescherming", mevr. HaremakerMensing, zijn voor het te stichten dierenasyl nog de volgende giften ingekomen: Nagekomen van de collecte van den hefr P-2.50 den heer M0.75 me.vr'V mej. N.o.50 voor een nieuwsbericht Alkm. Crt. 0.25 dieren plaatsen 2.90 mevr. K4._ Kortrijk, vindt de vrome dichterziel van r». zelle troost in de schoonheid van de hem omringende natuur. Zijn „luisterende zieP verstond de taal van „al dat leeft" en he geringste voorwerp, het „Schrijverke" 0D w water of het „Ruischende ranke riet" verkont digde hem de grootheid van den SchenneT Daarbij kwam dat hij elke dichterlijkeont roering in de schoonste woordmuziek wist tc uiten. Geen wonder dat, toen zijn enthousias te leerling Hugo Verriest door zijn lezingen de poëzie van Gezelle in Noord-Nederland bekend maakte, deze hier een diepe en blij vende waardeering heeft gevonden, waarbij zich voegde warme vereering voor den ver- guisden strijder van het onderdrukte Vlaarm sche volk. Het bestuur van de Alkmaarsche Volks- universiteit heeft gemeend dat ook hier te' stede de groote Vlaamsehe dichter recht had te worden herdacht. Erkennend dat slechts een dichter ons een dichterziel kan openba ren, heeft het bestuur den bekenden Vlaam- schen Volksdichter René de Clercq bereid ge- vonden een herdenkingsrede te houden over den meester wiens invloed hij zelf zoo dien heeft ondergaan. Laten wij hopen dat het bestuur zich niet vergistte bij de veronder stelling dat Gezelle ook in Alkmaar vele be wonderaars zou tellen die a.s Dinsdag gaan ne zouden luisteren naar het bezielende woord van De Clercq, ook hier geen onbe" kende. Al was 't alleen maar als de dichter van dat ontroerende „Wie zal er ons Kinde. ken douwen?" Totaal 11.90 WIE WIL EEN KLEINE HONDEN FAMILIE? Bij den inspecteur van „Dierenbe scherming", den hoer Verwer, Oude gracht-hoek Baanstraat, is een jong hondje met twee kindertjes 1 week oud te verkrijgen. De diertjes zijn in uitstekende conditie GUIDO-GEZELLEHERDENDING In 1930 is het honderd jaar geleden dat in een eenvoudige tuinmanswoning te Brugge de later bij ons zoo bemind geworden dichter Guido Gezelle werd geboren. Gevierd en be mind bij zijn leerlingen van het seminarium te Roeselare, die hij door zijn bezielend on derwijs tot vurige bewonderaars van eigen taal en volkskarakter wist te maken, werd hii tegengewerkt door zijn superieuren omdat hij te weinig de voorgeschreven dogma's in prentte en miskend ook bij de liberale Fla minganten wegens het godsdienstig karaktc en particularisme in den vorm zijner poëzie. Ontmoedigd en geknakt doordat men hem eerst reeds zijn geliefoosd ambt van leeraar had ontnomen en vervolgens als „onder pastor" had overgeplaatst naar het afgelegen EERSTE AARDBEIEN AANGEVOERD. Gister werden aan de Alkmaarsche export, veiling de eerste aardbeien aangevoerd door I<. Zut te Waarland DE VOORDRACHTAVOND VAN CHARLOTTE KOHLER. In verband met het optreden van Charloft» Köhler Dinsdagavond voor het Comité vooi Tooneelopvoeringen verzoek men ons nog plaatsing van de volgende recenties: „Het Volk": In de zaal heerschte d« ontroerine, die alleen bereikt wordt, wanneer de kunst zich in haar nobelste verschijnings vorm demonstreert en wij aarzelen geen mo ment oen te verklaren, dat Charlotte Köhler het summum van haar zeggingskracht, van haar diep indringend psychologisch vermo gen, van haar schier wonderbaarlijke ver» tolkingsmacht heeft bereikt. Nieuwe Rotterdamsche Crt.: Charlotte Köhler heeft de fluctueerende gees testoestanden en het karakter van den hoofd persoon vertolkt met een levensgetrouwe ge laatsmimiek en spel van gebaren en stem, met een kunde en diepte van gevoel, waar voor wij den grootsten eerbied hebben. Haaf voordracht was zoo prachtig beheerscht, dat zij de eerste oogenblikken reeds dadelijk een atmosfeer schiep. Inderdaad wij zouden niet weten wat er op de groote algemeene visie of op de verzorging van bijzondere passages aan te merken zou zijnVelen zullen het beeld mee naar huis hebben genomen van deze begaafde vrouw zooals zij zat met tril lende lippen, krampachtig vertrokken wan gen en schouders, die schokten als bij onder drukt snikken. Zij zullen zich haar half waanzinnigen lach herinneren, haar verwe zen staren, de stern door tranen verstikt Zij zullen zich weer de gebaren van harts tochtelijk verweer te binnen brengen, van uitputting, van zelf-bezinning, verwarring, van heftig of smeekend betoog, van afgrij zen, en van opperste smartHaar toe hoorders dankten haar met geestdriftig r langdurig handgeklap. VOORDRACHTAVOND VAN DEN HEER GRONDSMA. Door den heer G. Grondsma zal hederV avond voor leden van de A.H.B.S.V. „Vok zos" een voordrachtavond worden gehouden. De heer Grondsma is ook reeds in Den Hel der en Haarlem opgetreden en wij publicee- ren daarvan gaarne de volgende persbeoor- deelingen. „De Heldersche Courant" van 9 October 1929 schrijft o.a.: De heer Grondsma bezit een benijdens waardig talent hij kan ons de schatten van schoonheid, die Vondel schiep, wonder lijk mooi toonen. Zijn stem schijnt gescha pen voor de klassieke verzen van den groo ten Nederlander. „Haarlems Dagblad": Ja, de stem van den heer Grondsma is wel zeer bijzon der! Zelden hoorde ik zulk een klankvol, mooi baritongeluid! De heer Grondsma moge „koopman zijn, als declamator kan men hem moeilijk een dilettant noemen. Hij beheerscht zijn prach tige stem volkomen, weet blijkbaar precies de waarde van de plastiek van het woora, heeft een zuiver taalgevoel, tcinperaineht gevoel voor het dichterlijke sentiment. La> al deze eigenschappen weet hij kleur gioed aan de gedichten te geven. De heer Groridsma is een Fries, die J land en zijn taal lief heeft en zoodoe treed hij veel op voor Friesche vereemgm gen. Ze schrijven daar van hem: „.Mke De groote impressieve kracht ec"''er'. Y,.:*. er van 's heeren Grondsma's voordracn gaat, schuilt geloof ik, niet u.ltslu'j- zo0 zijn gave, zeer gevarieerde zegging, a iijii £CIVC, ieci gcvaiictiut ftfiore- prettig aandoet door het natuurlijke, «e. künstelde en tierelantijntjes-vrije dat a z.g.n. moderne voordrachtkunstenaars zich wanen dit te zijn, meenen -- jn vermijden, maar ook voor een &oe~. iang zijn innerlijken aandrang om het v jn niet voldoende algemeen bekende, sc Jen de stoere maar in gevoelige dichter zoo kneedbare Friesche taal aan an openbaren en het hen als 't ware in «f kg 'n Prachtige zelfgekozen taak, w - op voortreffelijke wijze vervult.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2