DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland Xo. ft? 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. URANT. l Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DO.YDERDAI* 20 Al AART 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- necren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Den Haag, 19 Maart 1930. De Eerste Kamer heeft heden de Begroo ting van Defensie aangenomen met 29 tegen 13 stemmen. De tegenstemmers waren de vrijzinnig-democraten en de sociaal-demo craten. Dat geschiedde reeds om 5 uur, maar de Kamer had dan ook afgezien van repliek, vermoedelijk omdat de voorzitter had ge dreigd de avondzitting (hij sprak van een nachtzitting zoowaar!), wanneer de zaken niet wat vlotter gingen. De sluizen der wel sprekendheid hebben intusschen heden wel wijd open gestaan. Prof. Van Embden (v.d.), die gister anderhalf uur aan het woord was geweest om het denkbeeld van eenzijdige ontwapening te verdedigen, wat hij al wel eens meer heeft gedaan, heeft daarvoor he den nog twee uur noodig gehad. Dat lijkt wel wat veel van het goede, vooral omdat dit goede volstrekt niet ook nieuw was. Men weet dat prof. Van Embden overtuigd is, dat wij in geval van oorlog niet veiliger kunnen zijn dan wanneer we zorgen er in het ge heel geen leger op na te houden. Zelfs is hij de meening toegedaan, dat reeds de organi satie van een weermacht om eventueel onze neutraliteit te verdedigen door onze naburen als een onvriendelijke daad zal worden be schouwd en aanleiding zou kunnen geven tot een overval hunnerzijds. Tot toelichting van deze stelling heeft de hoogleeraar in het bij zonder de verschrikkingen van den moder-. nen oorlog afgeschilderd met zijne verrader lijke gifgassen, zijn bommenwerpende vlieg tuigen, zijn inmenging van de weerlooze burgerij in den vernielenden strijd enz. Hij heeft al die ellende met levendige kleuren geschilderd en gehoopt daarmede zieltjes voor zijn ideaal van eenzijdige ontwapening te winnen. Het is evenwel niet gelukt. Hij werd op scherpe wijze te woord gestaan, eerst door den heer Van Lanschot (r.k.), dien hij had aangevallen over de houding van katholieke Staatspartij bij het defensievraag- stuk, vervolgens door minister Deckers, die zich bijzonder goed op dreef toonde en den Amsterdamschen hoogleeraar, die met cita ten gestrooid had, ook met citaten te lijf ging. Beide sprekers hebben den tegenstan der willen overtuigen, dat er geen direct ver band bestaat tusschen eenzijdige ontwape ning en de veiligheid van het vaderland, hebben uiteengezet, dat het praktisch een on mogelijkheid is om het leger op te heffen en dat ook geen andere staat, ook Denemarken niet, er over denkt daartoe over te gaan. Bei den hebben volmondig toegegeven, dat de moderne oorlog een gruwel is, maar in het bijzonder de minister heeft uiteengezet, dat voor de voorkoming van oorlog de Volken bond nu reeds een krachtig middel is en dat in nog veel hoogere mate moet worden. Intusschen beloofde de minister van He fensie den heer van Embden, dat er maat regelen zullen worden getroffen om de non combattanten te beschermen tegen de wreed heden van den oorlog, maar tevens wees ij er op. dat niet alle gewenschte maatregelen onmiddellijk kunnen verwezenlijkt worden De heer Van Emöden heeft, gelijk we reeds zeiden, hierop het zwijgen bewaard, maar we vermoeden zelfs niet, dat zijn bestrijders hem tot andere gedachten hebben gebracht. Dat bewijst al zijn stem tegen de begrooting. Morgen komt de Begrooting van Buitem landsche Zaken aan de orde. Ook daarbij kunnen we ons voorbereiden op lange ree voeringen. DeTweedeKamer heeft zich heden uitsluitend bezig gehouden met de interpel latie van den heer L. de Visser (comm.) over de werkeloosheid en op den keper beschouw' het debat niet door belangrijkheid uitgemun De interpellant had gister al niet veel nieuws verteld, daar hij voor enkele dagen dezelfde interpellatie had gehouden in den Haagsen Gemeenteraad en in de Kamer met deze e opmerkingen voor den dag kwam als daar. De leden die hun licht over het moeielijke vraagstuk der werkeloosheid lieten scMn kwamen ook niet met nieuwe denkbeel e voor den dag. Terecht is er op gewezen, dar voor het oogenblik het betrekkelijk schikt met de werkeloosheid, ver'eden j was het erger. Maar van verschillende zij den. o.a. door de heeren Hiemstra (s.d.ap.) en Ebels (v.d.) is er op gewezen, dat men zich voorbereiden moet op een grootere keloosheid vooral ten olattenlande. Slotemaker de Bruine (c.h.) heeft gevraa^ dat de takken van ons landsbestuur drachtig zouden samenwerken orn de werk loosheid zoo gering mogelijk te doen zlJn- De heer Schaper (s.d.a.p) heeft er °P gedrongen vreemde werkkrachten te waartegen ter snede werd opgemerkt, dat de eerste plaats daardoor misschien z_ «oede werkkrachten teruggedrongen zouden worden, maar bovendien we niet uit hetoo moeten verliezen, dat er duizenden Neder landers in den vreemde werkzaam zijn en 5 veel erger aan toe zouden zijn, wanneet bjj wijze van weerwraak teruggestuurd worden. De heer Kortenhorst (r.k.) heeft na tuurlijk weer op beschermende rechten aan gedrongen, maar de minister van Binnen- landsche Zaken heeft er zich toe bepaald in algemeene bewoordingen uiteen te zetten, dat de regeering alles zal doen om de werkeloos heid te bestrijden en men op hare waakzaam heid kan rekenen. De heer L. de Visser heeft nog getracht een paar moties in stemming te krijgen, een ten gunste van de uitkeering van vol loon aan de werkeloozen en een voor de invoering van een 7 urendag, maar geen lid der Kamer werd bereid gevonden hem te steunen en dus wer den de moties weer opgeborgen. BIJ DEN DOOD VAN LORD BALFOUR. Zijn taak in den wereldoorlog. Zijn bezoek aan Palestina. Gisteren hebben we nog in het kort het overlijden van den ouden grijzen staatsman Lord Balfour kunnen melden. En tevens heb ben we een kort overzicht gegeven van zijn politieke loopbaan. We komen hier nader op deze loopbaan terug en beginnen dan met den wereldoor log, die een nieuwe fane bracht in Balfouris loopbaan. Hij bood dadelijk na het uit bre ken zijn officieuse diensten aan den liberalen eerste-minister Asquith aan en toen de eerste coalitie-regeering in Mei 1915 gevormd werd, kwam hij aan het hoofd van het depar tement van marine. Hij bleef Eerste Lord der Admiraliteit tot aan de vorming van de nieuwe regeering in December 1916 onder Lloyd George. Toen nam hij de hem beter passende portefeuille van buitenlandsche za ken en in 1917 diende hij de zaak van het Britsche rijk en van de geallieerden op uit nemende wijze als hoofd van de Britsche mis sie naar de Vereenigde Staten. Zijn werk zaamheid daar heeft er niet weinig toe bij gedragen Amerika front tegen de centralen te doen kiezen. De Amerikaansche publicis ten erkenden dat Balfour de beste afgezant was dien Engeland ooit naar hun land had gezonden. Hij deed ook uitstekend werk met zijn pen door een meesterlijke weerlegging van de Duitsche stukken, die erop berekend waren op de openbare meening in Amerika invloed te oefenen. Tijdens de vredesconferentie te Parijs kwam oo hem als minister van buitenland sche zaken natuurlijk een groot deel van de taak van de Britsche delegatie te rusten, en hij kweet zich hiervan tot bewondering var. Engeland's bondgenooten. In October 1919 legde hij de portefeuille van buitenlandsche zaken neer en werd hij minister in het kabi net zonder portefeuille. In het begin van den zomer van 1914 had Balfour zich uitgelaten, dat er aan zijn loop baan in dienst van de openbare zaak een ein de kwam, maar het liep anders. Juist in die laatste vijf jaren heeft hij den staaf zijn grootste diensten bewezen. In 1922 werd Balfour tot pair verheven als graaf Balfour en burggraaf Traprain van Whittingehame. Daarna heeft hij nog van 1925 tot 1929 als kabinetsminister zon der portefeuille in de regeering gezeten. De laatste belangrijke taak had hij in 1921/22 vervuld als hoofd van de Britsche delegatie op de conferentie van Washington. In het laatst van zijn leven wijdde hij zich weer aan zijn geliefkoosde wijsgeerige en theologische studiën. In 1895 was hij geko men met een verhandeling over de Grond slagen van het Geloof, in 1923 verscheen van hem een nieuw wijsgeerig: Theïsme er. Gedachte. De twijfel van den wijsgeer had zijn stempel op zijn heele staatsmansbeleid gedrukt. Deze eigenschap maakte dat hij zich nooit tot wilde beweringen, die den toets der critiek niet konden doorstaan, heeft laten verleiden, schiep een atmosfeer van rust en bezadigdheid om zijn figuur, maakte hem tot een strijder met bedachtzame en logische ar gumenteering. Door zijn benoeming tot pre sident der Britsche Academie werden zijn be gaafdheden op intellectueel gebied erkend In het begin van 1925 bracht Balfour een bezoek aan Palestina, waar de Joodsche be volking hem als de stichter van haar natio nale woonplaats met geestdrift inhaalde, maar de Arabieren hun vijandschap tegen over hem niet verheelden, zoodat dit bezoek geen indrukken van onvermengde voldoening bij hem naliet. Toen hij van Palestina naar Syrië ging, nam de vijandigheid der Arabie ren den vorm van een rechtstreeksche bedrei ging aan en was de Fransche overheid dank baar, dat zij zich van de verantwoording voor zijn veiligheid ontslagen kon rekenen, nadat zij hem snel uit het land had wegge bracht. Toen hij zijn 80sten verjaardag vierde, was hij geestelijk en lichamelijk nog merk waardig veerkrahtig. Men nam de gelegen heid te baat om hem te eeren als een der laatste vertegenwoordigers van het oude aristocratische type van politieke leiders en als de nestor der Britsche staatslieden van groot kaliber. Een werkelijk groot man was Balfour niet. maar bij hem waren dan ook niet, gelijk bij vele groote mannen, scherpe tegenstellingen tusschen goede en slechte hoedanigheid waarneembaar. Hii boeide door de rust en het evenwicht, waarin uit nemende eigenschappen van hoofd en hart in hem vereenigd waren, en daaraan had hij een gezag te danken, dat ook zijn politieke tegenstanders altijd erkend hebben. Heel Engeland zal zijn naam eerbiedige bewonde ring blijven toedragen UITVAART VAN PRIMO DE RIVERA. Groote belangstelling te Madrid. Een militair schouwspel. Het stoffelijk overschot van Primo de Ri- vera is te Madrid aangekomen. Het werd op gewacht door den huidigen minister van Ar beid, alle voormalige ministers der dictatuur en talrijke officieren. De baar werd in een tot rouwkamer inge richte wachtkamer geplaatst. De vroegere ad judanten van den generaal betrokken de eere- wacht. Van halfacht af werden verscheidene mis sen gecelebreerd, welke tot half negen duur den, waarna het publiek verlof kreeg langs de kist te defüeeren. Om half tien werden de missen hervat, de laatste werd om half elf opgedragen in tegenwoordigheid van den ko ning en alle ministers. Om elf uur vormde de stoet zich. De Infant Ferdinand, die den Koning vertegenwoordig de, opende met de geheele regeering den stoet van rouwdragenden, welke naar het kerkhof van San Isidore schreed. Langs den geheelen weg stond het garnizoen in een dubbele haag opgesteld en bracht de eerbewijzen. De menig te ontblootte zwijgend het hoofd met het voor bijtrekken van de baar, die in de nationale vlag was gehuld en op een affuit was ge plaatst. Monarchistische betoogingen. Het N. T. A. meldt nog, dat bij het voor bijtrekken van den stoet herhaaldelijk tot be toogingen ten gunste der monarchie kwam. Bijzondere incidenten vielen echter niet voor. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Groot-Brittannië ondersteunt de Amerikaansche voorstellen aan Japan. Reuter verneemt naar aanleiding van de vele geruchten die gister liepen betreffende de japansch-Amerikaansche voorstellen, dat Groot-Brittannië voortdurend op de hoogte is ;ehouden van de onderhandelingen tusschen apan en Amerika, waarmede Groot-Brittan nië ten volle instemt. Krachtens deze instem ming kunnen de voorstellen eerder worden be schouwd als Engelsch-Amerikaansche dan als geheel Amerikaansche voorstellen. De toe stand ter conferentie is ongewijzigd; de im passe duurt voort Voortzetting van de onder- handsche besprekingen. De stilstand in de zaken van de Vlootcon- ferentie duurt voort, doch er zijn nog steeds niet-formeele besprekingen tusschen de des kundigen der onderscheidene delegaties aan den gang. Ramsay MacDonald en Stimson ontmoet- ien elkaar gisteren. MacDonald neemt als voorzitter van de conferentie elke gelegenheid te baat tot het verkrijgen van het vereffenen van de meeningsverschillen tusschen Frank rijk en Italië, en ofschoon er weinig definitie, ve vorderingen worden verwacht alvorens Tardieu te Londen terug is, zoo moedigt hij toch het meest volledig onderzoek aan door de deskundigen van de cijfers in de hoop een mogelijken grondslag voor een compromis te vinden. Een verklaring van Tardieu omtrent de pariteit met Italië. Het bericht, als zou Tardieu Zaterdag naar Londen terugkeeren, is voorbarig, weet het Hbl. te vertellen. Hij heeft in den ministerraad uiteengezet, dat deze reis afhankelijk is van den ioop dér on derhandelingen, daar zij nutteloos zou zijn, indien Italië zijn houding niet wijzigt. De ministers hechtten hun goedkeuring aan de conclusie, dat Frankrijk voldoende pogin gen tot verzoening heeft gedaan en aat het geen vlootpariteit met Italië kan aanvaarden, dat alsdan in de Middellandsche Zee over een sterker vloot zou beschikken, aangezien Frankrijk niet, zooals Ita'ië, al zijn strijd krachten ter zee kan concentreeren in deze zee, daar het verplicht is zijn koloniën te be schermen. Frankrijk zal een offiiiëele verklaring in dien zin afleggen ingeval van een mislukking der conferentie om de openbare meening over de geheele wereld te overtuigen, dat Frankrijk geenszins voor een dergelijk fiasco verant woordelijk is. Briand zeer hoopvol gestemd- Uit Londen wordt gemeld: Gisteravond heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand tot ieders verrassing besloten, heden naar Parijs terug te keeren. Naar verluidt, heeft MacDonald Briand onmiddellijk verzocht om een onderhoud, dat in aansluiting op een diner plaats vond en meer dan twee uren duurde. Onderwerp van deze bespreking was wederom het overwin nen van de moeilijkheden en het bespoedigen van den gang van zaken der conferentie Briand verklaarde, dat hij zeer hoopvol ge stemd was. Hij sprak de verwachting uit, dat hij tezamen met Tardieu naar Londen zou terugkeeren, doch wanneer dat zou zijn, wist hij nog niet. Naar aanleiding van zijn onderhoud met MacDonald deelde Briand mede, dat voor namelijk gesproken was over de vraag, hoe de oplossing der aanhangige problemen zooveel mogelijk bespoedigd zou kunnen wor den. Hij was van meening, dat hier zeker iets aan gedaan kan worden. De houding van Italië door den Grooten Raad goedgekeurd. Uit Rome wordt gemeld: In zijn gisteren gehouden nachtzitting heeft de groote fascistische raad de houding der Italiaansche delegatie ter vlootconferen- tie te Londen en haar verdediging van de Italiaansche aanspraken op pariteit met de sterkst bewapende mogendheid van het Euro- peesche contingent goedgekeurd. DeMezzarero keert zich tegen de Fransche aanvallen op de Italiaansche dele gatie en verklaart, dat het onzinnig is te verwachten, dat de Italiaansche delegatie zal toegeven, daar juist de Londensche con ferentie het bewijs heeft geleverd van de vij andige houding van Frankrijk tegen Italië, terwijl Frankrijk ter motiveering van zijn eischen voor een grootere vloot steeds wee: de mogelijkheid van een oorlog met Italië aanvoert DE FINANCIEELE WETTEN IN DEN RIJKSDAG. Nog 40 millioen te weinig. Men meldde gisteravond uit Berlijn: Op de supplementoire rijksbegrooting werd tot nu toe een bedrag van 220 millioen mark voor de rijksverzekering tegen de werk loosheid voorzien. Thans blijkt echter, dat dit bedrag onvoldoende is en dat nog 40 millioen meer noodig zijn. Men verwacht, dat deze verhooging weder aanleiding tot nieuwe gedachtenwisseling zal geven. In den Rijksdag heeft heden bij de behan deling van de nieuwe tarief- en belasting wetten de Duitsch nationale afgevaardigde dr. Rademacher herinnerd aan de in de De cember aangekondigde verlaging der belas tingen. Van het totaal van 915 millioen mark van deze verlaging is niets gekomen, daarentegen vraagt men thans van het Duit sche bedrijfsleven opnieuw 405 millioen. Spreker berekent, dat sinds December het to taal der beraamde stijging van belastingen 925 millioen bedraagt Hij kan niet gëloo- ven, dat in 1931 een verlaging der belastin gen mogelijk zal zijn. Spreker wijst tenslot te op de groote moeilijkheden, waarmede het bedrijfsleven en de landbouw te kampen heb ben. Uiterst droevig is ook de'toestand van den middenstand. Dr. Moldenhauer, rijksminister van finan ciën, zei, dat hij reeds bij een vroegere gele genheid den financieelen toestand van het rijk op de meest openhartige wijze heeft ge schilderd. Beloften, die niet kunnen worden vervuld heeft hij nimmer afgelegd. Hij heeft integendeel onmiddellijk te kennen gegeven, dat de uitgaven de beraamde bedragen over schrijden. Dit geldt in het bijzonder voor de verzekering tegen de werkloosheid. Veel be langrijker dan te onderzoeken, welke vroe gere regeering verantwoordelijk is voor de bestaande moeilijkheden, is het zoeken naar middelen tot financieel herstel van het rijk Spreker probeert zoo veel mogelijk te bezui nigen en heeft hierbij te kampen tegen wen- schen van alle partijen, die bepaalde uitga ven wenschen. Van een algemeene verlaging van de salarissen der ambtenaren als middel in den nood wil spreker niet weten. In over leg met de rijksbezuinigingscommissie wor den door hem wetsontwerpen tot verlaging der belastingen van rijk, landen en gemeen ten voorbereid. De communist dr. Neubauer meent, dat het kabinet Müller door zijn nieuwe tarief- wetten het bewijs levert van verregaande anti-proletarische gezindheid. In antwoord op de insinuaties van den communistischen woordvoerder verklaarde dr. Moldenhauer nog, dat hij onmiddellijk na het aanvaarden van zijn functie ontslag heeft genomen als lid van den raad van be heer van de I. G. Farben. Tusschen hem en deze vennootschap bestaan geen betrekkin gen van financieelen aard meer. Afgevaardigde Colosser van de economi sche partij zegt, dat men van den nieuwen minister heel wat had verwacht; men is ech ter reeds teleurgesteld. De minister is door de financieele deskundigen der regeerings- partijen in een hoek gedrongen. Man kan niet uit de financieele moeilijldieden komen, daar geen der regeringspartijen het waagt te tornen aan de sociale verzekeringen. Spre ker kan, gezien de hooge belastingen en het natuurlijk egoïsme van den mensch, best be grijpen, dat menigeen zijn bezit in het bui tenland in veiligheid poogt te brengen. De sociaal-democraat Keil beantwoordt den vorigen spreker en verwijt de economi sche partij, dat ze nimmer bereid is gevon den de verantwoordelijkheid te aanvaarden De sociaal-democratie heeft dit in ernstige tijden van gevaar en grooten nood gedaan Zij is niet tegen verlaging van belastingen, maar meent dat deze verlaging slechts mo gelijk zal zijn, nadat het evenwicht in de fi nanciën van het rijk zal zijn hersteld. Dr. Foehr (centrum) zegt, dat zijn partij het met de sociaal-democraten eens is om eerst het fi nancieel herstel te verzekeren en pas daarna tot verlaging der belastingen over te gaan* Dr. Cremer van de Duitsche volkspartij acht verbetering slechts mógelijk, indien eerst de uitgaven worden beperkt en het be drijf minder zwaar wordt belast. Dr. Rein- hold (democraat) pleitte voor verlaging van belastingen. Tot deze verlagingen kan ook thans reeds worden besloten, zelfs als ze pas op een lateren datum worden uitgevoerd. In het bijzonder wenschte hij verlaging van de belasting op het inkomen en van de bedrijfsbelasting. Nadat ribg enkele vertegenwoordigers van kleine partijen aan het woord waren ge weest, werden de ontwerpen verwezen naar de commissie voor de belastingen. TWEE FRANSCHE MINISTERS GEROYEERD DOOR HUN PARTIJ. Uit Parijs seint men': Het partijbestuur der rad. soc. partij be sloot in de gisteren gehouden zitting de beide ministers Dumesnil en Falcot, die zooals be kend is tegen den wil der partij zitting in het kabinet hebben genomen, met slechts 3 stem men tegen te royeeren. Een deel der Fransche ochtendbladen ver onderstelt, dat de rad. socialisten zich bij da stemming over de ratificatie van het Young- plan van deelneming zullen onthouden. DE ENGELSCH—EGYPTISCHE VERHOUDINGEN. Uit Cairo meldt men ons: De Egyptische minister-president Naha% Pasha is heden in gezelschap van den Egyp- tisehen minister van buitenlandsche zaken, den minister van financiën en den minister van publieke werken, alsmede van een groot aantal deskundigen naar Londen vertrokken voor het voeren der aangekondigde bespre king over het nieuwe verdrag tusschen Enge land en Egypte, dat men thans in Egypte graag zoo sipoedig mogelijk voltooid wenschl te zien. De delegatie werd op het station uitgeleide gedaan door leden der regeering, vertegen woordigers van de stad Caïro en door ver schillende vertegenwoordigers van het corps diplomatique. HEVIGE BIOSCOOPBRAND TE KIRIN 200 menschen om het leven ge komen. V.D. meldt uit Londen: Volgens berichten uit Kirin (Mandsjoerije) zijn daar bij een bioscoopbrand meer dan 200 menschen om het leven gekomen. De brand ontstond, doordat een film in brand geraakte. Zes politieagenten, die aan het reddingswerk deelnamen, kwamen in de vlammen om. SNEEUW IN ENGELAND. Het winterweer blijft in het grootste deé van Britsche eilanden voortduren. Uit ver schillende plaatsen wordt sneeuwval ge meld. Tengevolge van een sneeuwstorm in het Kanaal moesten de luchtdiensten worden stopgezet. Uit Croydon zijn gisteren geen vliegtuigen vertrokken en twee vliegtuigen uit Parijs moesten aan de Fransche kust lan den. Later op den dag konden nog een aan tal vliegtuigen oversteken. Ook de scheepvaart ondervond in het Ka naal vertraging. BRAND IN EEN CHILEENSCHE STAD. Volgens een bericht aan de Ass. Press uit Puerto Montt (Chili) is daar een brand uit gebroken, waarbij eenige blokken huizen in de asch zijn gelegd. Er zijn 3 menschen om gekomen. De schade bedraagt meer dan 3 millioen pesos. Nader wordt gemeld, dat bijna de gehee le stad in de asch is gelegd. Ongeveer 12000 menschen zijn dakloos geworden. Het is nog niet bekend, hoeveel menschen gewond zijn. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Een protest der Duiteohe centrumpartij. Het hoofdbestuur der Duitsche centrum partij publiceert naar het W. B. meldt een protest tegen de geloofsvervolgingen in Rus land, Een protestvergadering mef hindernissen te Praag. Gisteravond hield de arbeidersorganisatii der Tschechisch-katholieke Volkspartij een protestvergadering tegen de geloofsvervolgin gen in Rusland. Deze had een vrij stormachtig verloop. Ah spreker trad op aartsbisschop dr. Kordasj, die evenwel voortdurend werd geinterrum- peerd. Van de gaanderijen werden stinkbom men geworpen en eenige voetzoekers brach ten groote schrik onder de aanwezigen, van wie enkelen van meening waren dat er ge schoten w;as.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1