Rechtszaken Onze Koloniën. Provinciaa9 nieuws Het begint alweer te regenen. Nu is het oppassen voor verkoudheid en rheumatiek, en bijtijds Aspirin-Tabletfen nemen. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet hei woord ,BAYER' staat. Prijs 75 ets KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermorgen kwart voor zeven bemerkte ide spoorweg-arbeider B.. dat de seinhuisr wachter Schiphorst aan de Torenstraat te Apeldoorn niet op tijd op zijn post was. B. vermoedde dat de zaak niet in orde was en -begaf zich naar de woning van Sch., doch kreeg geen gehoor Hij waarschuwde de po litie. die zich toegang tot de woning ver- 'schafte en het echtpaar Sch. bewusteloos te 'bed vond. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, achtte het noodzakelijk, dat beiden naar het ziekenhuis werden vervoerd, [iwaar eerst tegen 10 uur het bewustzijn terug- jlrwam. Kolendamp wordt als oorzaak van dit on geluk beschouwd. AMBTENAREN BIJ DE GERECHTEN Zaterdag vergaderde te Arnhem de Bond van Ambtenaren bij de Rechterlijke Colleges in Nederland. De voorzitter, de heer A. A. van Ameijden uit Utrecht, wees er in zijn openingswoord op, dat het ledental van den Bond sinds de vorige jaarvergadering is gestegen van 157 tot 201. Thans is 35 c/0 der ambtenaren bij 3e rechterlijke macht in den bond vereenigd. Voorts wees spr. o.m. nog op de herleving Van het georganiseerd overleg, welk insti tuut sinds 1921 niet bijeen was gekomen. Bij de bespreking van het bestuursbeleid werd dank en hulde gebracht, vooral ook aan de leiders van den bondscursus. De uitslag van het laatstgehouden examen bewees, dat de vakopleiding van den B.A.R.C. op een zeer behoorlijke peil staat. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, zoo ook de begrooting voor 1930. In enkele contributie schalen werd een kleine verhooging aange bracht. Wegens periodiek aftreden van de heeren 'A. Drijfhout te Den Haag en W. F. K. de ■Kievit te Leiden, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de heeren G. C. v Bochove te Den Haag en J. Dorenbosch iHzn. te Leeuwarden. Uitvoerig werd vervolgens stil gestaan bij het materieele ambtenaren-recht en de hou ding, die de bond ten deze op het congres der jjCentrale van Rijkspersoneel d.d. 4 en 5 .April a.s. zal hebben aan te nemen. Voorts werd nog besproken het oprichten |van afdeelingen, het doen van voorstellen aan de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg, terwijl heth oofdbestuur ge machtigd werd, net het uitgeven van een periodiek een aanvang te maken, zoo de mid delen daarvoor gevonden kunnen worden. Nog werd besloten, de volgende algemeene vergadering te Amsterdam te houden. EEN HANDIGBOEKJE. Reeds meermalen heeft de Post zich met Verzoeken tot het -iibliek gewend, welke voor de gebruikers van den postdienst weinig ■moeite medebrengen, doch v Jen zij opge volgd, een vlotte dienstuitvoei :g bevorderen en veelal belangrijke tijdsbesparing opleve ren. Uiteraard komt zulks weer een snelle be handeling der correspondentie ten goede. Eenige der meest voorkomende wenken zijn thans op schrift gesteld, doch in plaats van een dorre circulaire is daarvoor ten meer sprekende wijze van uitbeelding gekozen. Een boekje met teekeningen van Ton van Tast is het gevolg van dezen gedachtengang geweest Het ligt in de bedoeling dit boekje in een oplaag van ruim 700.000 exemplaren koste loos onder het publiek te verspreiden in het bijzonder in die buurten, waar de bewoners geregeld van de post gebruik maken. REIZEN NAAR ENGELAND. Wij ontvingen van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" een exemplaar van het zoo juist verschenen boekje „Goedkoope bil jetten naar Londen". Het bevat vele inlichtingen voor hen die met of zonder auto of rijwiel een uitstapje raar Engeland wenschen te maken. SCHEEPSBOUWKUNDIG LABORATORIUM. Te Wageningen. De Vereeniging „Nederlandsch Scheeps bouwkundig Laboratorium", te 's-Graven- hage, zal er spoedig toe overgaan een labo ratorium te stichten, dat zal moeten dienen om bij den bouw van schepen in Nederland wetenschappelijke voorlichting te schenken. De vereeniging beschikt over een kapitaal groot 700.000 gulden, waarvan de helft door 't Rijk is gefourneerd, terwijl de andere helft is bijeengebracht door onze groote scheep vaartmaatschappijen. Bovendien draagt het Cijk gedurende de vijf eerste jaren de helft €er exploitatiekosten, geraamd op 65.000 a \'f 80.000 per jaar, bij. Hen hoopt, dat na vijf jaar het laboratorium zich zelve kan bedrui- pen. Volgens de begrooting voor den bouw zul len voor betonwerken 350.000 gulden noodig zijn, voor werktuigen en instrumenten twee ton. Aan het laboratorium zal voorloopjg een personeel van ongeveer twintig man wor den verbonden, dat geleidelijk tot vijftig man zal worden uitgebreid. De leiding zal berus ten bij een directeur-hoofdingenieur. Voorts zullen twee ingenieurs en een chef van de tukenkamer tot den staf behooren. Het laboratorium zal bestaan uit een eigenlijk laboratorium met teeken- en werk zalen en een bassin. Dit taatste komt 5 a 6 M. diep in den grond en enkele meters er boven; in totaal is het geheel pl.m. 2% H A. groot Het bassin wordt overkapt, over de geheele lengte loopen rails, waarover een electrisch voortbewogen wagen rijdt. Deze wagen dient om scheepjes door het bassin te lichten. Er worden in het laboratorium alle mogelijke modellen van schepen ge maakt, en wel van paraffine. Wiskundig wordt berekend, welken weerstand zij aar. den druk van het water bieden. Van de voorlichting van het laboratorium zal ook door de regeering gebruik worden gemaakt bij den bouw van marinevaartui gen. De bouw zal worden opgedragen aan het ingenieursbureau Dwars en Verheij te Amersfoort, terwijl met de zorg voor een aesthetische uitvoering is belast de heer Co Brandes, architect te Wassenaar. Het laboratorium zal worden gebouwd op een terrein naast het laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt der Landbouwhooge- school te Wageningen. In het buitenland bestaan dergelijke labo ratoria reeds, in Engeland o.a. en in Ham burg en Weenen. VECHTPARTIJ. Zaterdagavond half twaalf ontstond op den Koperweg te Apeldoorn ruzie tusschen zekeren B en W. Volgens verklaring van W. richtte B. een vuurwapen op hem het werd afgeschoten, doch trof geen doel. In verband hiermede is B. Zondagochtend onder hevig verzet door de politie in arrest gesteld. B heeft zich eveneens te verantwoor den wegens diefstal van een taschje. DISCONTOVERLAGING NEDERLANDSCHE BANK. De Nederlandsche Bank N.V. heeft met in gang van heden den rentestand als volgt vastgesteld: Wisseldisconto: verlaagd tot 3 pCt., promessendisconto verlaagd tot 3% pCt.. beleening van effecten gebleven op 4 pCt., beleening van goederen gebleven op 4 pCt., voorschotten in rekening courant ge bleven op 4 pCt. EEN NIEUWE ZUIDERZEE-FILM. Het Comité tot vervaardiging van een nieuwe Zuiderzee-film, uitgaande van vissche- rij en nevenbedrijven, heeft de levering van de film opgedragen aan de N.V. Polygoon te Haarlem. Met ongeveer vijf weken zal dit werk, waaraan heel de visscherij zal mede werken, in de voornaamste plaatsen kunnen worden vertoond. HET S.S. „BLIJDENDIJK". De overgebleven lading wordt gelost. Bij de directie van de HollandAmerika Lijn zijn berichten binnengekomen, waaruit blijkt, dat men bezig is de lading uit het s.s. „Blijdendijk", aan boord waarvan een ge weldige brand heeft gewoed, te lossen, ten einde te zien, wat nog van deze lading is kunnen worden gered. De „Blijdendijk" ligt thans sedert eenige dagen aan den grond in de Habadi-baal, op korten afstand van Suez. Een aantal officieren is in Alexandrië scheep gegaan aan boord van de „Rotter dam", met welk schip zij naar de Maasstad komen. De „Rotterdam" eindigt in deze haven haar kruistocht door de Middellandsche Zee. De kapitein zal met de officieren, die nog bij het schip gebleven zijn, later komen. Volgens een Lloyds-telegram bestaat er goede kans, dat 500 ton rubber uit ruim nr. I en 139 ton ruber uit ruim nr. 2 geborgen kunnen worden. Men vreest, dat het overige gedeelte van de lading totaal verloren zal zijn. De expert is van meeniug dat het on doenlijk is het schip vlot te brengen; hij raadt aan, het wrak te verkoopen in den toe stand, waarin het zich bevindt. EEN HULDIGING. Van kapitein Schaap en leden vtjn de bemanning van het s.s. HofpleinV. Gistermiddag heeft blijkens het Hbld. de hoofdinspecteur van de scheepvaart, vice-ad- miraal Fock, in de commissarissenkamer van de stoomvaartmij. Millingen, aan kapitein B Schaap en aan eenige leden van de beman ning van het s.s. „Hofplein" uit naam van de koningin onderscheidenlijk de De Ruyter- medaille en de reddingsmedaille uitgereikt. Deze huldiging geschiedde in verband met de redding van de bemanningen van de schoeners George K. en Catharina B. in de tuurt van New-Foundland in December van het vorig jaar. De heer Fock heeft aan deze beide reddin gen herinnerd en hij heeft er voorts op ge wezen dat het vergaan van de „Hofplein" in het begin van Januari van dit jaar niet is te wijten geweest aan het beleid van den kapi tein. Het is integendeel aan hem te danken geweest dat de groote sloep bemand met meer dan 30 menschen behouden door de branding is heengekomen. De reddingsmedailles werd uitgereikt aan de stuurlieden T. Dekker en J. P- Tak en de matrozen W. Pieters, J. Spoelstra, F. Baas en den timmerman A. Kox. Op wensch van de koningin worden de versierselen en oor konden van de matrozen J. Bartels en J. Brouwmijn, die bij het vergaan van de „Hof plein" om het leven zijn gekomen, aan hun nabestaanden uitgereikt. Nadat de heer G. A. Spliethoff, directeur van de stoomvaartmij. „Millingen" de bij deze huldiging aanwezige redders J. P. Tak, W. Pieters en J. Oosterveld (de anderen zijn na het vergaan verspreid over schepen van de mij.) had gelukgewenscht, siprak kapitein Schaap mede namens zijn mannen woorden van dank. UITKEERING VAN „OUD-GEPENSI- ONNEERDEN. In een Nta n.a.v. het Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 26 Juni 1926 houdende nadere bestemming van de bezittingen van het Kon. Nationaal Steun comité verklaart de Regeering dat een her ziening van de Pensioenwet 1922, als door enkele leden bepleit en waardoor de oud-ge- pensionneerden zouden gepensionneerd naar de regelen dier wet en naar c>n pensioens grondslag, berekend naar de huidige loon- b oog te, in beginsel bedenkelijk zou ziin en in strijd met al wat ooit op het gebied der pen sioenwetgeving gegolden heeft. VREDESKRNG VAN NEDERLAND. Op de jaarlijksche landelijke ledenverga dering van den Vredeskring van Nederland, gehouden op Zaterdag 22 Maart te Rotter dam, is een motie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken om door zoo krachtig mogelijk geweldloos ver zet tegen het militairisme in al zijn uitingen de nationale ontwapening ten spoedigste te verwezenlijken. DE REMBRANDT-POSTZEGELS. Het Nationaal Comité „Vereeniging Rem- brandt" vestigt er de aandacht op, dat de Rembrandt-postzegels nog slechts geduren de één week zal worden verkocht en doet een laatste beroep op de offervaardigheid van het publiek. De zegels blijven het geheele jaar geldig ONDERWIJZERS GEHEEL ONTHOUDERS-VEREENIGING. Na het opheffen der Nederlandsche Pro paganda Club voor Drankbestrijding (N. O. P. C.) in 1921, is hoe langer hoe meer <ie wensch levendig geworden weer een nieuwe vereeniging voor drankbestrijding onder be voegden tot het geven van onderwijs op te richten. Het hoofdbestuur der Internationa le Orde van Goede Tempelieren (I. O. G. T.) heeft, om daartoe te geraken, een motie ge publiceerd, waarin de wenschelijkhejd dier oprichting wordt kenbaar gemaakt, opdat vooral overwogen wordt, op welke wijze het alcoholvraagstuk op onze scholen zal dienen te worden onderwezen. Op die motie zijn ruim 1500 sympathiebetuigingen ingekomen, waaruit bij stichting der vereeniging onge twijfeld honderden leden zullen voortkomen. Op 3 Mei a.s. zal de definitieve voorberei dingscommissie, samengesteld door afge vaardigden van de Ned. Vereeniging tot Af schaffing van Alc. Dranken, den Algemee- nen Nederlandschen Geheel Onthouders Bond en de,Internationale Orde van Goede Tempelieren door den voorzitter dezer laatstgenoemde vereeniging te Rotterdam worden geïnstalleerd. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Chris- tiaan Huygens" zal morgenvoormiddag te 11 uur 10 minuten van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 27 Maart te 7 uur 57 min. te Arnhem, om 8.48 te Utrecht, om 9.45 te Den Haag (S.S.), om 9.36 te Am sterdam W.P., om 9.53 te Amsterdam C.S. en om 9.52 te Rotterdam (Maas). VER KE E R SONGE V AL LE N. Motor over den kop geslagen. Zondagmiddag sloeg te Rijswijk in den Lange Kleiweg een motorrijder uit Delft met den motor over den kop, vermoedelijk door het breken van de voorvork. Vrij zwaar aan het hoofd gewond, is de man naar het St. Hypolitus ziekenhuis te Delft vervoerd. De j motor was totaal vernield. Op den Delftweg is een motorrijder uit Den Haag, die onderweg was van Delft naar Rijswijk, ten gevolge van het plotseling oversteken van den weg, door een hem ach terop rijdenden auto gegrepen. De rechter voet werd den man totaal afgekneld. Zijn vrouw, die achter hem op de duo zat, bleef ongedeerd. Per ziekenauto werd de motor rijder naar het r.-k. ziekenhuis te Den Haag overgebracht, waar de rechtervoet tot boven den enkel geamputeerd werd. Voerman overreden. Toen de voerman H. Reinen, Zaterdag een vracht meel moest halen te Ravensteijn, kwam hem op den Vormerscheweg een auto achterop, waardoor het paard schrok en op hol sloeg. Het dier werd door een wegwer ker gegrepen en vastgebonden. Reinen werd door een passeerende melkauto naar Wychen vervoerd. Hij is Zondag aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer, dat 28 jaar was, was ongehuwd. Kind overreden en gedood Te Scheveningen is gistermiddag het 4- jarig jongetje M. V. uit de Vuurbaakstraat dor een autobus van de H. T. M. overreden en gedood. BRANDEN. Zondagavond is een houtloods van den aannemer Debets te Spekholzerheide geheel uitgebrand. In de loods stond ook een nieuwe personenauto, welke geheel verbrandde. De auto was niet verzekerd. Brand in roggemijten. Gisteravond omstreeks half acht ontstond brand in de roggemijten van den heer Post te Otterloo ojp de Veluwe. Door den hevigen wind brandden 8 mijten af. Een oogenblik bestond bezorgdheid dat de uitgestrekte on der deze gemeente gelegen bosschen in brand zouSen geraken. De brand woedde langen tijd nog zeer fel. De brandweer uit Otterloo en de motorspuit uit Ede verleen den assistentie. Omtrent de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Het nut van samenwerking bij brand. De pas opgerichte afdeeling Garderen van den boschbrandweerkring heeft Zondag middag den eersten heidebrand gebluscht. Door het optreden van deze vrijwilligers is slechts, volgens N. R. Crt., een halve bun der heide in vlammen opgegaan. In een kippenfokkerij. Gistermiddag heeft volgens bericht uit Haarlem in de boerderij aan den Oudenweg in den Waarderpolder, waarin de heer P. J v. B. een kippenfokkerij heeft, een felle brand gewoed, die ontstaan is doordat uit een schoorsteen vonken op het rieten dak vielen Daar de boerderij voor de brandweer zeer moeilijk bereikbaar was, ging het blus- schingswerk met groote moeilijkheden ge paard. Twee schuren en een stal brandden geheel uit. terwijl het woonhuis belangrijke schade kreeg. Een 1000-tal kippen kon nog juist in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. RENTARIEF NEDERL. BANK. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 25 Maart 1930 haar rentetarief voor wissels verlaagd tot 3 en voor promessen tot 3'A de tarieven voor beleeningen op effecten en goederen (ceelen) en voor voor schotten in rekening-courant zijn onveran derd gebleven (4 RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April, wegens verandering van den Rijks waterstaatsdienst, aan den inspecteur-gene raal van den Rijkswaterstaat in algemeenen dienst ir. G. Rooseboom en aan den inspec teur-generaal van den Rijkswaterstaat in de 2de inspectie ir. A. R. van Loon eervol ont slag uit hunne betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, aan den lande bewezen, en is benoemd tot directeur-geeraal van den Rijkswaterstaat de heer J. A. Ringers, directeur-hoofduitvoerder van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. KORTE BERICHTEN. Heden is het honderd jaar geleden, dat te Rotterdam E. Laurillard werd geboren, die als predikant, philanthroop en dichter vele tientallen jaren lang een bijzondere plaats in ons openbare leven innam. Zaterdag en Zondag vergaderde te Utrecht de huisartsengroep van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunde. De groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hendrik, die eenigen tijd ten Koninklijken Paleize gelogeerd heeft, keert heden avond naar Duitschland terug. Gisteren is ta Haarlem de algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van de Vrouwengroep uit de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond. In een perceel aan de Prinsengracht te Amsterdam is een vreemdeling, die daar had vertoefd, beroofd van 1025. Verdacht van dit feit wordt een 27-jarige costuumnaaister, wonende in genoemd perceel. In de Houthaven te Amsterdam is een 22-jarige schippersknecht verdronken die van de loopplank was gevallen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 21 Maart 1930. C. Z. te Egmond aan Zee. overtreding Art 461 W. v. St., 6 boete of 6 dagen hechtenis E. H. te Alkmaar, dronkenschap 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. E. en G. K. te Alkmaar, overtreding Trekhondenwet, de 1ste f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 2, f 4 en f3 boete of 2, 4 en 3 dagen hechtenis. S. Z. Az. te Egmond aan Zee, T. E K. te Amsterdam, in Siaat van dronkenschap de orde verstoren, de 1ste 10 boete of 10 dagen hechtenis de 2e 8 boete of 8 dagen hechte nis. A. W. B. en W. H. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet, de 1ste 10 boete of 10 dagen hechtenis de 2e 3 boete of 3 dagen hech tenis. A. K. te Haarlemmermeer. F. de W. en J M. te Bergen, J. C. v. d. B. en J. F. D. te Heiloo, C. E. V. en P. G. te Egmond aan Zee, J K. te St. Pancras, J. S. te Opperdoes, H.K te Hoorn, A. V. te Broek op Langendijk P. J. M. en J. J. J. M. A. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de 1ste, 2e en 4e ieder 4 boete of 4 dagen hechteins, de 3e, 8ste en 9e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e 20 boete of 20 dagen ehchtenis, de 6e, 10e en 13e ieder 1 50 boete of 1 week tucht school, de 7e en 11e ieder teruggave aan de ouders, de 12e 2 boete of 2 dagen hechte nis. N. H. A. B te Castricum, P. C. P. te IJmuiden, N. S., C. M., J. H. Z. en A B. te Heiloo J. J. v. W. en Th. J. v. S. te Bergen, L. H. M. te Bloemendaal, J. A. te Zuid- en Noord-Schermer, J. V. en G. de W. te de Rijp, J. S. te Nieuwe Niedorp, P. de G. te Broek op Langendijk, W. B., H. W., C. R P. A. A. en D. G. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rijwielwet, de 1ste, 3e, 4e, 5e, 6e, 8e, 10e, 11e, 13e, 16e, 18e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 4 en 5 boete of 4 en 5 dagen hechtenis, de 7e f 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 9e en 17e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 12e 4 en 2 boete of 4 en 2 dagen hechtenis, de 14e teruggave aan de ouders, de 15e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 19e 2 boete of 2 dagen hechtenis. DE MOORD TE AMSTELVEEN. Cassatie aangeteehend. Zooals bekend is, heeft het Amsterdamsche gerechtshof het vonnis der vijfde kamer dei- rechtbank, waarbij J. P. Douwma en D. van Pietersom wegens den moord te Amstelveen tot levenslange gevangenisstraf werden ver oordeeld, bevestigd. Eerstgenoemde van de veroordeelden heeft thans cassatie aangeteekend. Van Pietersom heeft echter berust. OPSTAND-PLANNEN. De Landraad te Bindjei heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen een hoofdmandoer, twee mandoers en vier koelies van de onder neming Doerian Moelau te Padang Brah- rang wegens het beramen van een plan tot opstand tegen het Nederlandsche gezag in het begin van 1930. Een beklaagde wera vrijgesproken, terwijl de zes medebeklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerend van vier tot zeven maanden. DE NIEUWE TIJD.... En onze toekomstige bestuurs- ambtenaren Voor het jaarfeest van de leerlingen van de Middelbare Opleidingsschool van Inland- sche Bestuursambtenaren (M.O.S.7.I.B.A.) was het geheele plaatselijke corps B.B. uit- gcnooJiga. Het hoofd van het internaat droeg den leerlingen op bij aankomst van den resident het Wilhelmus te spelen, waar tegen de leerlingen, echter bezwaar hadden. Zij besloten het Wilhelmus niet te zullen spelen. Het corps B.B. weigerde daarop te komen. Het hoofd van het internaat onder hield de leerlingen over de gevolgen van hun weigering, die evenwel bij hun voornemen bleven om het W ilhelmus niet te spelen I ter begaf een deputatie van hetinternaft zich echter naar den resident om excuses a-f te bieden voor de houding der leerlingen D* resident aanvaardde de aangeboden excüseT doch bleef bij zijn weigering het feest bijt» wenen. In verband met bovenstaande is door den heer Suermondt (Vereenigde Ambtenaren B.B.) een schriftelijke vraag ingediend waarin wordt gevraagd naar de juistheid van het bericht, alsmede of de regeering be reid is de vraag te beantwoorden of op in- heemsche jongelieden, die ten opzichte van het Wilhelmus gevoelens koesteren als die te Madioen aan den dag gelegd, wel prijs mar worden gesteld voor den bestuursdienst in Ned.-Indië. Het Hbld. teekent hierbij aan: Het niet nemen van onmiddelijke krachti- ge maatregelen tegen dezen schooljongens typeert de huidige situatie, die steeds iets zwerends heeft, waardoor de zelfstandige ambtenaren nooit zeker zijn dat hun optre den ter hoogste plaatse niet zal worden ge- désavineerd. Terwijl in dit bijzondere geval resident Van den Bos nog had rekening te houden met de denkbeelden van zijn hoog- sten chef, den directeur B.B. Mühlenfeld, sociaal-democraat. Sommige dingen wreken zich in Indië zeer spoedig, minder juiste be noemingen bijv. In het thans gebeurde ligt voor Buiten zorg een nuttige les. DE PEST. Semarang is met ingang van Vrijdga j.l met pest besmet verklaard. TELEGRAMMEN VAN INDIE NAAR HET MOEDERLAND. Worden niet goedkooper. Het Alg. Ind. Dagbl. de „Preangerbode" deelt naar aanleiding van het request van den Ondernemersbond, waarin de verlaging der telegramtarieven in het verkeer met Ne derland wordt bepleit, mede, dat de leiding der P. T. T. de regeering adviseerde niet in dit verzoek te treden, ten eerste wegens de financieele gevolgen, maar ook en vooral, omdat de vermindering van de post- en tele foon-tarieven urgenter moet worden geacht. Mede hieraan kan echter thans niet worden gedacht. BERGEN. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van het Leger der Heils heeft opgebracht 60.12. SCHOORL. Onze plaatselijke zangvereeniging „Schoorl's Gemengd Koor" concerteerde Za terdagavond in de zaal van den heer Schuijt De opkomst der zangliefhebbers had grooter kunnen zijn. Jammer! Zij die er niet konden zijn, om welke redenen dan ook, hebben een genotvollen kunstavond gemist. 't Programma vermeldde een zestal zang nummers, welke, onder de bekende leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar op uitstekende wijze werden gezongen. Zeer stellig viel er weer vooruitgang te constateeren in het werk van dit koor. Men kon steeds een harmonisch geheel beluisteren zonder zwakke plekken in één der partijen. Het „Ave Verum" van Mozart was een goe de inzet, terwijl „Du Hirte Israels" bepaald een beste vertolking ten deel viel. „Jezus slapen gaan" leek ons een moeilijk nummer toe, waarvan niet de verwachte be koring uitging. De compositie van Olman „Sneeuw" werd bepaald prachtig gezongen, 't leek ons het planspunt van den avond, en wanneer er sprake was geweest van het toekennen van een publieksprijs, had „Sneeuw" beslist een goede kans gehad. Het eenvoudige „Sterrennacht" deed het ook goed, terwijl het laatste zangnummer „Vlaamsche kermis" wel het jolige, vroolijke gedeelte van den avond vertegenwoordigde, zeer geschikt als overbrugging naar het daarna volgende ba1. Als altijd is voor enkelen die het niet zoo nauw nemen met zang en muziek, het bal nog een uitkomst. Diegenen spreken echter voor het vervolg met elkander af dat ze of gedu rende het programma zich weten te beheer- schen, of maar wachten met hun bezoek tot het moment van het bal. Het zou voor de uit voerders van het concert en voor liefhebbers van zang en muziek bepaald een uitkomst zijn. Het programma vermeldde verder het op treden van mevrouw Eltede Ruiter. Deze deed zich kennen als een uitstekend violist, over wier kunnen niets anders dan een gun stig oordeel kan volgen. De pianobegelei ding van den heer Jonker sloot zich bijzon der mooi bij de viool aan. Verder noemde het programma declamatie van den heer Eli Prins. De keuze der stuk ken was een goede. Het waren meest kleinere nummers, deels uit de middeleeuwen, deels uit Neêrlandsch gouden eeuw, verder uit ofl zen tijd. De heer Prins deed zich kennen als een goed declamator, met als eenige zwakke zij de, een ietwat te zwakke stem. Bijzonder mooi zegde hij zijn „Wilhelmus". Muziek en declamatie bleken een waardige aanvulling van het programma. Het geheel was een mooie avond, met veel succes en veel applaus voor en aan alle medewerken den. De heer Jonker en de zijnen kunnen er me voldoening op terugzien. ZUIDSCHARWOUDE. Uitgaande van de afdeelingen van ütn J. G. O. B Ned. Vereen, en A. N- G O-B. aan den Langendijk is Zaterdagavond onde goede belangstelling herdacht het 33-jarig bestaan der Geh. Onth. beweging aan den Langendijk. M Door den heer F. U. Schmidt van Bussum werd een rede gehouden waarin hij op mee terliike wijze schetste het verleden, hetneae en de toekomst der drankbestrijding als tureel doel tot heil en opheffing der mena, heid. Door mej. Portegies van Alkmaar u op gevoelvolle wijze voorgedragen „De dames". „Ziin eerste gulden", „Drie reke een". „Dc Kroeg" en fragmenten uit het oe-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6