Ilkmaarscle taant. DE MENEN DEI* Radio-hoekje Rechtszaken BRANDSTICHTING DOOR GROVE ONVOORZICHTIGHEID. B. en W. plaatsen dit adres op de agenda «O 72 Ï93Ö miiird twee m dertigste Jaargang. \Voen*<lajs: 26 blaart Donderdag 27 Maart. Hilversum, 1875 M. 10—10.15 Morgen wijding. 12.15—2— Concert door het A. V. R O -Ensemble. 2.3.Gramofoonplaten. 3.-3-30 Mevr. W. A. L. RosVlijman: De opleiding tot de taak van de huisvrouw in Ir.dië. 3.30—4— Gramofoonmuziek. 4—5— Ziekenuurtje. 5.30—6— Dinermuziek uit het cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6— Tijd sein. 6.01 Voortzetting Dinermuziek. 6.30— 6.45 Gramofoonplaten. 6.45—7.15 Land- houwhalfuurtje. J. Smid: Landbouwstatis- tiek. 7.157.45 Fransch: Gevorderden en Conversatie. 8.018.15 Gramofoonplaten. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw Orkest o. 1. v Dr. Willem Mengelberg. In de rustpoos: 'Mr. J. de Vrieze: Jury of beroepsrechters in strafzaken. Na afloop v. h. concert: persber. Daarna gramofoonmuziek. 12— Sluiting Huizen, 298 M. (Na 6 uu>1071 M.) 815—9-— Morgenconcert. 10— Dames koorzang. 10.30 Korte ziekendienst o. 1. v. D&. P- v. Vliet. 11.Lezen van Chr. radio- Ie tuur. 11.30 Gramofoon. 11.45 Landbouw- praatje. 12.30 Concert voor viool en piano. 2.2.35 Voor de scholen. Lezing: Chrysos- tomus. 2.453A5 Handwerkles. 4.5. Ziekenuurtje onder leiding van Ds. A. de bisser. Met piano en orgelspel afgewisseld. 5.6— Gramofoon. 6.Orgelconcert door E. P. Visser. 6.30 Koersen. 6.40 Literaire causerie. 7.10 Vervolg orgelconcert. 7.45 J. J. ,Hesseling: De Ver. tot heil des Volks. 8— ^Evangelisatie-samenkomst in het Geb. der fcaptiste gemeente te Muntendam. Ds. J. "Louw en Ds. J. Hakhuis, sprekers. Zangkoor „Looft den Heer" en orgelbegel. Daveniry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 41.05 Lezing. 12.20 Concert. F. Halfield, so praan. A. Tschaikow, viool. A. Goodman, .piano. 1.202.20 Orgelconcert. R. Foort. 2.20 Gramofoonplaten. 2.50 Uitz. voor scho len 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. W. Ran- gom, sopraan. T. Pickering, tenor. Sextet 5.20 Vastenpreek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktberichten. 7 Piano-recital. V. Hely Hutchinson. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. G. Waller en V. Maronochie. zang. H. Pitcairn, piano. W. Alwyn, fluit. g.20 Concert. Kersey, viool. Orkest. 9 20 Berichten. 9.40 Lezing. 10— „Harking •Back", muzikaal geïllustreerd. 10.50 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.502,20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 8.20 Concert. 9.05 Solistenconcert. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek 41.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Con eert. Orkest en fluit. 4.50—5.50 Kamermu ziek. 7 20 Concert Orkest. H. Munk, liedjes bij de luit). Daarna tot 11.20: Dansmuziek Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4— Orkestconcert en zang. 7 35 —7.50 „Familiën Hansen" van Jens Locher. >7.50—8.45 Dansmuziek. 9.0510.35 Dans muziek. 10.35—12.05 Dansmuziek. 12 05— I.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonplaten. 8.20 Her-uitz. van het con cert uit het Concertgebouw te Amsterdam. Zeesen, 1635 M. 6.15—11.20 Lezingen II.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.15 12.50Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonpla ten. 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Con cert. 4.50—7.20 Lezingen. 7 20 Gramofoon platen. 7.35 Orkestconcert. 8.50_ Piano-reci tal- Daarnaberichten en tot 11.50 Dansmu ziek. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR Zitting van Maandag 24 Maart VERDUISTERING IN DIENSTBETREKKING. De vermoedelijk laatste door mr. Muller te leiden politierechterszitting werd aange vangen met de verschijning van de slagers knecht Nan R„ thans wonende te Twisk, aan wien was tenlaste gelegd verduistering van pl.m. 26.54 ten tijde, dat hij nog dienst baar was bij den heer Joh. Poppe te Wie- ringen. voqr welk feit hij thans terecht moest staan. Bedoeld geld had R. ontvangen van een cliënte wegens geleverd vleesch, welk geld niet door hem was verantwoord. Verdachte had bereids het geldelijk nadeel aan slager Poppe vergoed. De oorzaak van zijn zwak heden moest gezocht worden in zijn te veel vuldig cafébezoek met de verderfelijke ge volgen van dien. De heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar. werd gehoord als getuige. Het de Vries een gemeeae „Hurk" genoemd. Er is nog al dikwerf kwestie onder deze huur lieden. Tegen verdachte, die al eerder wegens be- Jeediging van den heer de Vries werd ver oordeeld. werd gevorderd 15 boete of 15 dagen hechtenis Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. A2n den niet verschenen verdachte Dirk V., commissionnaïr te Enkhuizen, was ten laste gelegd 't veroorzaken van gevaar voor goe deren door de ruwe en onvoorzichtige wijze van stoken in een vuurpot, geplaatst in een houten schuurtje, waarin waren opgeslagen verschillende brandbare voorwerpen, als zak ken. stroo. kisten en manden Verdachte stookte in den vuurpot stukken hout die te groot waren en verliet vervolgens het schuurtje zonder eenige voorzorg te nemen. Na zijn vertrek brandde zoon stuk hout door en viel een der stukken brandend op een aantai zakken, met het natuurlijke geval, dat brand ontstond, die gelukkig spoedig door rte buren en de in allerijl gewaarschuwde politie kon worden gebluscht Niettemin had werd ver dachte door den politierechter onomwonden verweten, dat hij in Januari j.1., dus hangen- de deze vervolging, nog beschonken zou zijn belendende eigendom van den metselaar geweest. Dit was op een Zondagavond in I ^o^hinslijpw aldaar, die alreeds een voor- Januari. Door verdachte werd zulks, wat naanl indeel in het b.usschingswerk had ge- DE PROEFNEMINGEN VAN MARCONI. De tentoonstelling te Sydney geopend. Hedenmorgen heeft markies Marcont van zijn jacht „Electra" de electriciteitstentoon- stelling te Sydney draadloos geopend. Nadat de radio-vergunning op korte golf met Aus trailië een afstand van 11000 mijlen was tot stand gebracht, nam Marconi de mi crofoon en las een boodschap voor. Hij zette uiteen dat hij voornemens was te doen, n.1. door toepassing van zijn nieuwe uitvinding het licht op de tentoonstelling in Sydney te ontsteken. Voor deze proef bestaat groote belangstel ling. Mracon zal in den loop van den ochtend de proef nemen. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 23) „Ik ben werkelijk blij dat van u te hooren, juffrouw Delora", antwoordde ik. „Om u de waarheid te zeggen, ik heb op het oogenoux een paar heeren bij mij, die mij eenige vra gen willen doen. Ik heb hun evenwel ver klaard, dat u de eenige persoon is, waartoe zij zich zullen hebben te wenden Er sprak eenige onrust uit haar stem toen zij mij antwoordde: „Ik heb de hulp van de politie niet inge roepen en heb die ook niet noodig. Mochten zij zich tot mij wenden, dan ben ik niet van plan te antwoorden". „Ik ben het volkomen met u eens, juffrouw Delora", antwoordde ik. „Vel te rusten „Goeden nacht, kapitein", antwoordde zij vriendelijk. Ik legde den hoorn weer neer en zeide tot den inspecteur: „U heeft vermoedelijk wel gehoord wat ik met de juffrouw heb besproken Ik kan dus volstaan met u goeden nacht tewenschen Met een verstoord en ontevreden gelaat ging hij naar de deur, maar de detecti.e bleef nog even talmen. it „Kapitein Rotherby", zeide hij ten £otte, „ik kan me begrijpen, dat u dit ant\s oordL althans de dronkenschap betrof, tegenge sproken. Geadviseerd werd voorts een voor waardelijke veroordeeling en gerequrreend een voorwaardelijke straf van 3 maanden met 2 jaar proeftijd. Vonnis: 2 naanden ge vangenisstraf voorwaardelijk n.jt 2 jaar proeftijd en opiegging bijzondere voorwaar den nader genoemd. De afdeeling Alkmaar van het Genootschap is aangewezen om op den reclassant toezicht uit te oefenen. EEN DAME EEN KAAKSLAG TOEGEBRACHT. De 25-jarige verdachte P. A. v. H. wonen de te Enkhuizen, had rekening en verant woording af te leggen van het niet bepaaid ridderlijke feit. dat hij op 3 Februari zijn buurvrouw me;. M. Schepzand, gehuwd met den heer J. Edelerbosch, eer; kaakslag zou hebben toegebracht zulks naar aanleiding van een huishoudelijke waschkwestie. waar over de mishandelde met de echtgenoote van verdachte oneenigheid had gekregen. De heer van H. bemoeide zich met deze aangelegenheid door mej. Edelerbosch op de bovenomschreven wijze te mishandelen Vol gens verklaring van mej. E. was haar wang op respectabele wijze gezwollen en had zij zich gedurende dagen onder geneeskundige behandeling moeten steden, wat navraag kon lijden. Het schijnt echter, dat ook mej. E. niet van de gemakkelijkste is, welke omstandigheid in het crediet van verdachte kon worden ge noteerd. Door de officier werd gerequireerd f 15 boete of 15 dagen hechtenis, wat verdachte wel wat veel vond. De politierechter vond dit ook en veroor deelde hem nu tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN RIETSIKKEL. De niet verschenen 36-jarige los werkman Cornelis B. te Alkmaar had voigens dag vaarding zich schuldig gemaakt op 23 Janu ari aan diefstal van een rietsikkel, eigendom van zijn neef Petrus Brink, welk vermogens delict was gepleegd onder de gemeente Üudorp aan den Huigendijk. Het was vol gens de verklaring van den rechtmatigen eigenaar een extra beste sikkel met een han delswaarde van f 7.50. Eisch: 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis: 15 boete of 15 dagen hechtenis. EENVOUDIGE MONDELINGE BELEEDIGING De heer Pieter K., tuinder te Winkel, was eveneens niet present om persoonlijk gesteld te worden tegen den tuinarbeider Pieter Meijer uit Barsingerhorn, dien hij op 25 Jan. bij een gerezen verschil over het spitten had beleed igd, door hem als een gemeenc dief te qualificeeren. Volgens den beleedigde hacf Piet K. nog meer „lillike" woorden gebezigd. Gevorderd werd tegen K-, die overigens gunstig, doch als niet financieel krachtig be kend staat, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis f 7 boete of 7 dagen hechtenis. NOG EEN BELEEDIGINGSDELICT. De op het welbekende Heiiooërdijkje on der de. gemeente Alkmaar wonende heer Joh. K., tuinder aldaar, had evenmin van be langstelling blijk gegeven en zijn zaak waar in hij moest terecht staan als verdacht zijn mede Heilooërdijkbewoner en landbouwer Joh. de Vries op 15 Januari te hebben belee- digd, door iets onaangenaams te zeggen te gen tegen den aldaar mede aanwezigen ar beider Plas van St Pancras. maar ik meen goed te doen u te waarschu wen, dat u op den duur beter af zult zijn als u zich niet verder in deze zaak mengt". „Zoo!" „Het is een ingewikkelde geschiedenis. Ik leg den heer Delora niets ten laste, zoo min als iemand anders, maar wat u betreft zou ik u willen raden niet uit het oog te verlie zen, dat het niet meer dan reiskennissen zijn en dat zelfs de schranderste man ter wereld zich vaak in dergelijke menschen bedrogen vindt. En verder wensch ik u goeden nacht, mijnheer". Zij vertrokken zonder een woord te zeg gen. Ik hoorde hoe zij door de gang gingen, hoe zij op het liftschelletje drukten en naar beneden gingen. Daarna kleedde ik mij uit en stapte in bed. Ik werd den volgenden morgen tamelijk laat wakker, kleedde en scheerde mij op mijn kamer en ging naar het café om te ontbijten De kellner, die mij gewoonlijk bediende, snelde met een vriendelijk lachje toe om zich te mijner beschikking te stellen. „Mijnheer. Louis is van morgen vroeg teruggekeerd", haastte hij zich mij mede te d€e1 en „Is hij hier al?" vroeg ik, mijn oogen door de zaal latende gaan. De kellner antwoordde met iets minach tends in zijn toon: „Wel neen, dat doet hij nooit voor het eer ste ontbijt. Men kan hem om één uur mis schien, misschien ook pas tegen etenstijd ver wachten. Maar in ieder geval komt hij van daag". Ik vouwde mi'f> owiFs-t er. liet npjn nomen, veel gevaar geloopen. Het betrof een geval van a^keuringsw aardige nalatigheid, doch niet voor strafbaar opzet. Eisch in dit ernstige geval van gevaar- wekkende slordigheid f 100 boete of 30 da gen hechtenis. Uitspraak f 70 boete of 35 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN REGENJAS. Ook de heer Jan B nam blijkbaar deel in niet bepaald flatteerende betitelingen niet ten onrechte door de oude vrouw beleed igend werden geacht. Volgens verd. had hij niets onberispelijks gelanceerd, doch had de beleedigd-. zich door haar irriteerend optreden tegenover hem eu zijn familie heel wat te verwijten, zooals nader door hem werd uiteengezet. Verdachte bleef voorts ondanks de voor hem bezwaren de getuigenverklaringen van zekeren heer De Boer en de krachtige vermaningen, hem door den politierechter toegediend, hardnekkig vol houden. de beleedigende woorden niet te hebben gebruikt. De zuster van verdachte Dirkje Post ver klaarde evenwel geheel in overeenstemming met de door haar broeder afgelegde ontkente- nis Een zwager van verdachte. Frans Schaaf, verklaarde dat Rikel en Geertje tegen elkan der hadden gescholden, doch de geïncrimi neerde woorden had zwager Schaaf niet ge hoord. De heer Rike! P werd ais gluiperig van aard beschreven, behoorende tot een niet gunstige gesignaleerde familie. De officier hield zich aan de getuigenver klaringen van Geertje en den boterhandelaar met name de Boer en vorderde 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis overee„komstig requisitoir. De familie Past beschouwde kennelijk deze uitspraak niet als het oordeel van Salomo. EEN SCHOP TEGEN DE MAAG TOEGEBRACHT. De 38-jarige winkelier Jacobus Gr. te H - Hugowaard had op 11 Februari de 13- jarige Anne van Schagen een schop tegen de maag toegebracht, verontwaardigd als hij was dat Anna met zijn 8-jarig zoontje Piet den wedstrijd der verdachten om niet ter zit-1 had gevochten en stond nu ter zake deze ting te verschijnen. Hij had zich schuldig ge-1 nnshandeling terecht Anna kon van de pijn, maakt in den nacht van 26 op 27 Januari in tengevolge van de mishandeling, niet op hot café van Torburg te Warmenhuizen aan 1 staan. De heer Gr. ontkende echter deze diefstal van een regenjas, die de balbezoeker j voorstelling en beweerde dat het meisje ver- Joh Put op zijn rijwiel had achtergelaten. moedelijk in haar angst, tegen hem was aan- Piet ontdekte later zijn jas in 't bezit van verdachte, die zijn eigen jas ter beschikking van Pief had achtergelaten Het scheen echter dat ook die jas rechtens niet aan Jan B. toe kwam. Hij staat niet al te best op regenjassen- gebied bekend en is al reeds door den politie rechter veroordeeld. Gerequireerd werd tegen dezen landelijken zwierbol 5 maanden gevangenisstraf. Vonnis iets minder zwaar en wel 3 maan den gevangenisstraf. EEN BEJAARDE JUFFROUW AAN HET WOORD. De 65jarige hardhoorende mej. Guurtje Kr. huisvrouw van Gerrit W„ wonende te Nieuwe Niedorp. stond terecht wegens beleediging van haar buurvrouw, mej. Catharina Schek- kerman. echtgenoote van den heer Jacob Smit, die zij op 25 Januari minder flatteerende uitdrukkingen zou nebben toegevoegd De oorzaak van juffrouw W.'s obstinatie moest worden gezocht in de handelingen van het zoontje van mej. Smit, die met kluitjes modder tegen de ruiten en de schoone wasch van de familie W zou hebben gegooid. De politie rechter achtte het niet verstandig van mej. Smit om met haar zoontie op eenigszins ostentatieve manier voor het perceel van de fam. W. te gaan paradeeren, terwijl ze toch wist, dat de oude vrouw in opgewonden toe stand verkeerde. De laatstgemelde ontkende de beleedigingen te hebben geuit. De officier vorderde tegen de oude vrouw, die met haar 76, later sprak het oude moeder tje weer van zeuve en zestig-jarige man in armoedige omstandigheden leeft, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Vonnis f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. DE BELEEDIGDE NOODSLACHTER. Mej. Anna Magdelena K-, weduwe van St te Helder, niet aanwezig, had zich te verant woorden ter zake beleediging van den slager Kassen, die zij op 3 Februari had gequalifi- ceerd als een brutaal sujet. De heer Kossen koesterde het voornemen in een schuurtje bij het door mej. v. St. bewoonde perceel in ge bruik een noodslachting te verrichten, waar tegen bedoelde juffrouw bezwaren scheen te hebben en waarbij zij tengevolge van dit cou- flict ontstane discussie bovenaangeduidc straf bare uitdrukking bezigde. Een door Kossen ter assistentie gehaalde veehouder was „oor getuige" van deze beleediging. Mej. v. St. is onbemiddeld, zenuwachtig, los van tong en staat overigens gunstig bekend. Eisch en vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. BELEEDIGINGSDRAMA OP URK. De 27-jarige visscher Rikel P., stond te recht als verdacht op 19 Febr. zijn bejaarde mede-eilanderin mej. G. Hakvoort, huisvrouw van L. Romkes. beleedigende woorden te hebben toegevoegd, welke afwisselende serie oogen gaan over het stadsnieuws, maar er was geen enkel nieuwtje, dat op Delora sloeg. Ik wachtte tot elf uur en liet aan juf frouw Delora vragen, of zij mij kon ontvan gen Ik ontving evenwel de teleurstellende mededeeling, dat juffrouw Delora ongeveer een uur geleden was uitgegaan en niet had gezegd wanneer zij zou terugkomen. Ik be greep er weder niets van Waarom kon zij rijn uitgegaan, tenzij rij iets nieuws had ge hoord? Zij had mij medegedeeld, dat zij geen kennissen te Londen had. Het viel moeilijk aan te nemen, dat rij in haar tegen woordigen toestand van onzekerheid maar eens luk-raak zou zijn uitgegaan. Ik begaf mij naar het kantoor van den directeur van het botel. Ik kende hem van ouds en wij had den reeds vaak met elkaar een praatje ge maakt. Hij ontving mij op zijn gewone hup- sche wijze en legde een handvol sigaretten voor mij op tafel. Ik stak er een op en zette mij in den mij aangeboden gemakkelijken stoel, terwijl ik het gesprek opende: „Mijnheer Helmsley, u weet, dat ik niet nieuwsgierig van aard ben en ik zou u niet gaarne iets vragen dat u onbescheiden zou toescniinen. U heeft echter op het oogenblik een paar gasten, waarin ik belang ster. Miinheer Helmsley knikte en noodigde mij zwijgend met een handgebaar voort te gaan, waarop ik vervolgde: „Ik bedoel den heer Delora en zijn nichtje". De glimlach verdween van het gelaat van den directeur en hij zeide: „De heer dus, die vannacht niet is komen opdagen?" J geloopen en toen was gevallen. De tuinbou wer Jan Wijn, als 32 jaar afgeschilderd doch die helaas reeds 4 kruisjes zich mocht toe rekenen. bevestigde evenwel de verklaring van het meisje. Hij had het meisje overeind ge holpen en haar toen op zijn rijwiel thuis ge bracht. Hij was verontwaardigd over net op treden van Gr., die eerst het meisje schopte en haar toen hulpeloos op den weg liet lig gen. Een andere getuige, een jong meisje, gaf echter een voorstelling van het gebeurde, die met de verklaring van den verdachte klepte. De heer officier stelde evenwel het meeste vertrouwen in de verklaringen van het mis handelde meisje en den heer Wrn, noemde het een ernstige mishandeling en vorderde f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De politierechter ging grootendeels ac- coord met den officier en veroordeelde ver dachte tot 15 boete of 15 dagen hechtenis, rekening houdend met den opgewonden toe stand. waarin verdachte had verkeerd. EEN MYSTERIE TE HOORN Ook de laatst opgeroepen verdachte Jacob H. was niet aanwezig. Het bleek echtei. dat hij feitelijk Jan H. heette, maar dit was een abuis in de stukken. Het betrof hier een geval van niet betaalde hondenbelasting in de ge meente Hoorn. De gemeentebode de Vries werd gehoord en nog eenigen tijd zwaar wichtig geconfereerd over de plaats gehad hebbende naamsverwarring. Gevorderd werd f 5 boete of 5 dagen hech tenis Vonnis conform eisch, waarna sluiting. HET ONGESCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGER BOSCH. In ons nummer >an 11 Maart publiceer den wij een verslag van een te Bergen, door het Comité van actie voor het ongc:-ciionden behoud van het Berger Bosch, belegde pro testvergadering tegen het plaatsen van eer weg voor doorgaand verkeer, door het na tuurmonument aan te koopen Berger Bosch In deze vergadering werd een motie aan genomen, waarin de aankoop van het bosch ter groote van 80 H.A. van den heer J. van Reenen werd toegejuicht en het verzoek tot den raad gericht om voor dit doel tevens aan te koopen de 7 H.A. bosch ten Westen van de Sparrelaan, die in het bezit zijn van de Bouwgrond Maatschappij „Bergen Binnen", daarvoor tevens de steun van het Rijk en de Provincie wordt verzocht. Mede. werd besloten aan Prov. Staten te verzoeken om de niet gewenschte weg van het Provinciale Wegenplan te schrappen. Ingevolge het besluit van de vergadering werd de motie aan den raad gezonden met het verzoek steun te verleenen aan hetgeen in de motie tot uitdrukking komt en tevens als Raad tot Prov. Staten het verzoek te rich ten om den weg van het Provinciaal Wegen- „Precies. Ik heb van Folkestone af samen met hen gereisd en ik moet erkennen, dat Delora zich wel wat eigenaardig gedroeg toen wij Londen naderden. Hij scheen zenuwachtig te zijn en haastte zich ijlings den trein te verlaten. Ik geleidde zijn nichtje, zooals u weet, hierheen, bevond dat hij hier niet was aangekomen en heb gehoord, dat men tot op dit oogenblik niets naders om trent hem heeft vernomen". „Inderdaad, zoo staat het met de zaak" erkende Helsmley peinzend. „Het ge beurde werd gisteravond te mijner ken nis gebracht en zeer kort daarop ver voegde zich een inspecteur van Scotland Yard bij mij. Ik lichtte hem zoo goed mo gelijk in natuurlijk, maar toen hij zich tot de jonge dame wendde, weigerde zij de zaak ernstig op te nemen. Zij beweer de. dat haar oom waarschijnlijk 'n paar vrienden was tegengekomen of onder weg een bezoek was gaan afleggen. On der die omstandigheden bleef er niets anders over dan het onderzoek niet ver der voort te zetten." Ik knikte toestemmend eu vroeg: „Maar nu die Delora zelf? Weet u iets van hem?" „Ik heb altijd gehoord, dat het een heer uit Zuid-Amerika was, die groote koffie plantages bezat en die elk jaar over kwam om zijn oogst te verkoopen. Sinds de laatste vier jaren is hij geregeld otn dezen tijd in het hotel afgestapt. Hij genomen en zijn rekening altijd prompt betaald, maar inderdaad weet ik niets anders van hem." plan te schrappen. van de Donderdagmiddag 2 uur te houden raadsvergadering en verzonden daarover tevens aan de raadsleden als bijlage, een ad vies. dat aan de pers werd onthouden. Een bevriend raadslid zond ons dit echter, zoodat wij instaat zijn voor de raadsvergade ring de lezers met het verwarring stichtende advies in kennis te stellen. Vooraf willen wij opmerken, dat het al zeer eigenaardig aandoet, dat B. en W. zien op het standpunt stellen, dat de burgerij van hun zienswijze in deze belangrijke aange legenheid, die de geheele gemeente interes seert, pas kennis mag nemen, wanneer de raad daarover heeft beslist. Wij brengen dan ook een woord van dank aan het raadslid, dat ons in de gelegenheid stelde dit te verhinderen Het advies luidt als volgt: Advies van Burgemeester en Wet houders. Naar aanleiding van de motie, die in bij gaand stuk te uwer kennis wordt gebracht doen wij u opmerken, dat de verbinding van af de Franschman tot de Zuidlaan een scha kei vormt in het Prov. Wegenplan, dat niet alleen voor dit gewest doch ook voor onze gemeente van zoo groot belang is Wij willen geenszins ontveinzen, dat het Prov. Wegen plan 1927 ons ernstig teleurstelde, daar hierin niet was opgenomen het verlengde van den weg CastricumEgmond aan den Hoe' naar onze gemeente en daar door heen. Wie in Bergen niet vreemd is en daar onder mo gen stellig ook gerekend worden de vele vreemdelingen, waaraan Bergen voor een groot deel zijn vooruitgang heeft te danken, zal ztker willen erkennen het groote belang, dat deze weg alleen reeds voor het toerisme heeft. Dat niet alleen onze gemeente deze zaak zoo inzag, moge wel blijke uit het feit, dat de gemeentebesturen van Schoorl, Bergen, Eg- mond aan Zee, Egmond Binnen en Castri cum zich bij request d.d 1 Oct 1927 geza menlijk hebben gewend tot de staten van on» gewest, waarbij zij als hun overtuiging te ken nen gaven, dat voor den opbloei van de duin streek van groot belang is te achten, dat o a. de weggedeelten Egmond aan den Hoef over Bergen N.H., de Franschman tot Schoorl alsnog in liet Prov. Wegenplan worden op genomen. daar deze noordelijke wegvakken gaande door een bijzonder fraai gedeelte eer treek, wegens het toenemend verkeer der laatste jaren, zeer zeker van meer dan plaat- seiiik bTang zijn te achten. Daarin gesterkt door den bijval, ondervon den in een bijeenkomst te Alkmaar d.d. 29 Sept. 1927, waarbij waren uitgeuoodigd hee ren en damesleden der staten uit deze om geving, evenals de heer hoofdingenieur- directeur van :i Prov. Waterstaat, de lieer Burgemeester van Alkmaar, de K.v.K. en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier en een vertegenwoordiger van de wegencommis sie van de A.N.W.B (Toeristenbond voor Nederland) en Kon. Automobielclub, hebben gemelde gemeentebesturen den staten als hun overtuiging te kennen gegeven, dat ge noemde weggedeelten alsnog in het Prov. Wegenplan behoorde te worden opgenomen Het was orts een groote voldoening, uit het Prov. Wcgenplan 1929, afgekondigd bij be sluit van Ged. St. van N.H. d.d 11 Sept.. te mogen zien, dat daarin met onze wenschen was rekening gehouden. Ons Prov. Bestuur waren wij daarvoor dan ook zeer erkentelijk Nu ligt het voor de hand, dat bij liet Ont werpen van het wcgenplan, hetwelk een Prov plan is, de belangen van de plaatsen betrokken werden in die van de geheele streek en daarbij een leidende gedachte moest voor- zitten en over het tracé van een weg steels verschil van meening kan bestaan. Zulks komt ook tot uiting in de motie, die ter kennis van uw raad is gebracht en wel op grond, dat de weg van de Franschman naar de Zuidlaan door het bosch zoude loopen en dit als natuurmonument zoude schenden. Voorop gesteld moet worden, dat dit weg gedeelte nog nimmer werd uitgepaald of in details bezien. Eerst wanneer de gemeente, aanleg van den weg overweegt, zullen de verschillende mogelijkheden onder oogen moeten worden gezien, doch o.i mag wel worden aangeno men, dat deze weg, loopende door de duinen, zooveel aan natuurschoon zal bieden, als weinig andere wegen, zonder dat daarbij het karakter van het landschap wordt aange tast Intusschen vormt de aansluiting op de Zuidlaan nog een punt, dat ernstige over weging verdient. Naar uit den mond van den heer Colnot, die de voordracht hield, werd vernomen, is dit het vraagstuk, dat hem deed vreezen. dat on noodig natuur schoon teloor zoude gaan. Indien t.z.t. aanleiding mocht bestaan, dit '"■■HI'I" i.-^agaanBBBi i w n i heeft altijd een behoorlijk stel kamera „Heeft zijn nichtje hem altijd verge zeld?" „Zij was vroeger nooit met hem, ten minste niet voor zoover mijn herinne ring gaat." „En weet u misschien uit welk deel van Zuid-Amerika hij herkomstig is?" „Ik heb er geen idee van", verklaard» Helmsley. „Zijn brieven ontvangt hij al tijd door bemiddeling van een agent." „Feitelijk weet u dus niets van hem?" zeide ik. opstaande. olstrekt niets, vrees ik", antwoord de de hoteldirecteur. „Ik ben van plan over een uur of zoo bij de jonge dame even op te loopen, om haar te vragen of zij al iets weet omtrent haar oom." „De jongedame is uitgegaan, ik had juist laten vragen of zij mij ontvangen kon." Helmsley trok de wenkbrauwen op, daar hent dit verrastte, evenals het mij had gedaan, en hij merkte op: „Dan moest zij bepaald wat gehoord hebben!" „Wellicht. Maar apropos, ik heb ge hoord, dat Louis terug is." „Ja, hij is met den nachttrein geko men", autwoordde Helmsley. „Ik had niet gedacht, dat hii reeds zoo vroeg te rug zou zijn. U zult hem ongetwijfeld tegen lunchtijd in het café zien." Ik nam nu afscheid van den directeur en keerde tiaar mijn kamer terug IWordt »*rvolf4LI

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5