Binnenland Sppoeten komen vroeg jn het voorjaar, koop tijdig een pot SpPUfoB. Bij alle Drogisten. Marktberichten amsterdamsche \ARDAPPEL- wegenplan uit te werken, zal zeker ook de kwestie van het natuurschoon de volle aan dacht hebben en uw raad uit den aard der raak in de gelegenheid zijn, alsdan de zaak nauwkeurig te bezien. Waar het aangegeven tracé op het wegen- plan o.i. slechts is een globale aanduiding beschouwd kan worden, lijkt het ons voor barig op deze gronden reeds stappen bij het Prov. Bestuur te doen. Overigens vestigen wij er uwen aandacht op, dat ook wij bij schrijven d.d. 3 Nov. 19-3 wezen op een verbinding via Eeuwigenlaan Komlaan; voor het Prov. Wegenplan werd echter aan eerstgenoemde verbinding de voorkeur gegeven. Het verheugde ons, dat ook in het schnj ven instemming wordt betuigd met de pogin gen van het gemeentebestuur om een groot boschcomplex als natuurreservaat voor de gemeente te behouden. De groote van dit complex zal uit den aard van de tinancieele mogelijkheden afhankelijk zijn. Wij zullen gaarne vernemen, dat u zich met onze zienswijze kunt vereenigen. Waar in de bewuste protestvergadering ook de burgemeester voor de motie stemde, daar moeten wij vooralsnog aannemen, dat in dit advies de meerderheid van het college n.L de ter vergadering door afwezigheid schitterende wethouders aan et woord zijn, al treft het ons, dat het su.rijven zich ken merkt door het ter vergadering aanvankelijk geleverde betoog van den burgemeester, die het wilde doen voorkomen, alsof er van een weg geen sprake was en zelfs B. en W. niets van dien weg afwisten. De meer ter zake kundigen zal het opval len, dat B. en W. het door het bosch te ma ken stukje weg van af de Fransehman tot de Zuidlaan verwarren met de actie van de ge meenten in de Duinstreek voor het plaatsen van de wegen in de Duinstreek op het Prov Wegenplan. Dat deze actie met succes be kroond werd, had natuurlijk ook de instem ming van de vergadering. Dat B. en W. er met geen woord van rep pen, dat de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat aanvankelijk vanaf de Fransehman ten Zuiden van het dorp tot de melkfabriek en vandaar ten Oosten van het dorp tot de Zuidlaan een weg voor het door- gaandverkeer had geprojecteerd (een *r die waarlijk een ontlasting van het verkeer betee- kende) wijst er op, dat het toch niet zoo ge heel onjuist is, hetgeen deze in het Prov Elad van 1 Mei 1929 schreef, n.1. dat op ver zoek van B. en W. van Bergen van dit tracé werd afgezien terwille van het door hen beter geachtte tracé n.1. de door de bevolking niet gewilde weg door het Berger Bosch. De poging van B. en W. om de raad in slaap te sussen door te betogen, dat er over den weg nog niets vast staat, terwijl deze op het Prov. Wegenplan uitkomende op de Zuidlaan staat geprojecteerd is ons niet sym pathiek. Typeerend in dit verband is het zinnetje waarin gezegd wordt, dat de aansluiting op de Breelaan het vraagstuk is, die den heer Colnot deed vreezen, dat onnoodig natuur schoon teloor zoude gaan, terwijl deze juist met klem betoogd had, vast overtuigd te zijn. dat daardoor een onherstelbaar verlies aan het natuurschoon van Bergen werd gebracht Wij vertrouwen er echter oo, dat de raad, ondanks het zoet gefluit van B. en W. Don derdag in meerderheid zal besluiten aan Prov. Staten te verzoeken het stuk weg van het Prov. Wegenplan af te voeren en met de burgerij zal zeggen: „Handen af van het Berger Bosch, dat ongeschonden als natuur- monument behouden dient te blijven". CONFLICT IN DE MANDENMAKERS INDUSTRIE. 160 arbeiders er bij betrokken, mis schien komen er nog meer stakers. In de mandenmakersindustrie te Ammerzo- ven, een plaatsje op de grens van Gelderland en Noordbrabant, ligt sinds enkele dagen het geheele bedrijf stil, tengevolge van een conflict tusschen werkgevers en werknemers. De laatsten eischten een contract voor een jaar, waarin zouden zijn vastgelegd, o.a. de stukwerkprijzen, de doorbetaling van de al gemeen erkende christelijke feestdagen en een premievrij ziekteverzekering. De arbei ders waren bereid zich te schikken in he' besluit van den minister en voor dit jaar de 53-urige werkweek te aanvaarden. In de stukwerkprijzen was een verhooging ge vraagd. Tijdens de onderhandelingen hebben de werkgevers toegezegd van eenige soorten de prijzen te willen verhoogen en twee christe lijke feestdagen te willen doorbetalen. Een bespreking met den rijksbemiddelaar bracht geen verdere resultaten, terwijl de gezellen met bijna algemeene stemmen de voorstellen van de werkgevers verwierpen. Te Ammerzoden is daarop de staking uit gebroken, waarbij op het oogenblik 160 ar beiders betrokken zijn. Indien vóór Maandag a.s. geen overeen stemming bereikt is, komen hierbij nog 200 stakers uit de Langstraat en Kerkdriel. HET KUNSTMATIG VERWEKKEN VAN REGEN. De proeven gingen wederom niet door Aangezien de verwachte bewolking gister middag uitbleef, kon de aangekondigde proef van den heer Veraart tot het kunstma tig verwekken van regen door het uitstrooien van ondergekoeld ijs op het wolkendek niet doorgaan. De weerberichten wettigen echter de ver wachting, dat de weergesteldheid vandaag gunstiger zal zijn, of dat er althans bewoL king aanwezig, zal zijn. De proef zal in dit geval vanmiddag tusschen drie en vijf uur plaats vinden. Misschien ook reeds eerder in ^n middag. EEN RUMOERIGE RAADSZITTING. TE ZWOLLE. De bespeling van het carillon op 1 Mei. Op 28 Januari 1.1. wendde het comité ter voorbereiding van de viering van den 1 Mei dag te Zwolle, waarvan "voorzitter is de heer Jos. Vogt, lid van Ged. Staten van Overijsel, zich tot het college van B. en W. met verzoek, op 1 Mei het carillon geduren de twee uur ter bespeling op dien dag af te staart; den 8en Februari kw^m daarop het antwoord van B. en W., inhoudende, dat zij bezwaar moesten maken het carillon af te staan aan een comité, dat niet uitsluitend met het doel om het carillon te bespelen, is in het leven geroepen. Het comité wendde zich hierop tot den gemeenteraad. Maandagavond kwam eerst in behande ling het voorstel van B. en W. tot aanstel ling van een beiaardier, die wekelijks een concert van een uur zou geven in de zomer maanden en zich beschikbaar zou hebben te stellen, voor het geven van concerten op na tionale feestdagen en op dagen waarop te Zwolle belangrijke congressen worden ge houden. Nauwelijks wat dit punt aan de orde ge steld, of de voorzitter der s.-d. raadsfractie, stelde de volgende motie voor: „De Raad, censtateerende dat 't carillon ten geschenke is aangeboden zonder eenige beperkende be paling omtrent de bespeling; van oordeel, dat het ongemotiveerd is de groep der bevol king, die haar vertegenwoordiging vindt in de s.d.a.p., in een uitzonderingspositie te plaatsen, spreekt als zijn meening uit, dat rin plaatselijke vereenigingen gelegenheid i "et worden gegeven tot het bespelen van I jt carillon onder nader vast te stellen voor waarden". In zijn toelichting zeide de heer Rumbrink o.a., dat als de motie door den raad niet aangenomen werd, men deze moest beschou wen als een „oorlogsverklaring". Over deze motie ontspon zich een heftig debat. Het Hbld. vertelt daarvan als volgt: De heer Valcton (c.h.) was van oordeel, dat de s.d.a.p. zich alleen in een uitzonde ringspositie plaatste, wanneer de leden zich niet beschouwden als Zwolsche burgers. De christelijke groepen vragen toch ook niet gelegenheid tot bespeling van het carillon op hun hoogtijdagen? De heer mr. Koetsier (a.-r.) informeerde, tegen wie de oorlogsverklaring gericht is? De nationale feestdagen gelden voor de groote meerderheid van ons volk; dat is het cardinale verschil tusschen 31 Augustus en 1 Mei. De heer L. Fransen (a.-r.) betreurde het, dat de politiek in het carillon is gehaald. Hij meende, dat de beiaardier daar hoog in de lucht boven de partijen moest zijn. De voorzitter mr. dr. I. A. van Roijen, sti puleerde het standpunt van het college. Het gaat niet aan, dat politieke- en godsdiensti ge groepen op hun feestdagen de beschikking over het carillon krijgen. Het was dikwijls onmogelijk om een spre ker te volgen door het geroep en geschreeuw. Van rechts werd geroepen: „een politiek rel letje", en van links werd dat „schunnig, ver draaiingen, vuil", genoemd. Een groot deel van de zitting werd door deze heftige dis cussies in beslag genomen, met als slot dat de motie-Rumbrink werd verworpen met 15 tegen 8 stemmen (die der s.d.a.p. leden) te gen. Het voorstel om een beiaardier aan te stellen werd vervolgens aangenomen met 14 tegen 9 stemmen. Het voorstel van den voorzitter, om met een af te handelen het afwijzend rapport van B- en W. om het carillon op den 1 Mei dag beschikbaar te stellen, werd door soc.- democraten beantwoord met de mededeeling, dat daar minstens nog 1 uur over gespro ken zou worden; hierop werd dit punt aan gehouden tot de vergadering op Dinsdag avond. EEN INFLUENZA-EPIDEMIE IN DE KAZERNE TE ARNHEM. In het garnizoen te Arnhem heerscht op het oogenblik een influei^a-epidemie, waar van vooral de infanterietroepen in de Menno van Cc .oornkazerne slachtoffer zijn. In hel Militair Hospitaal zijn reeds 75 patiënten opgenomen. De gevallen zijn over het alge meen van lichten aard en de ziekte heeft een goedaardig karakter. UITZENDING VAN KINDEREN. Gister heeft de Amsterdamsche Raad voor Kinderuitzending zijn tienjarig bestaan ge vierd met een feestvergadering in het Ameri can Hotel. Burgemeester De Vlugt hield een zeer waardeerende toespraak en de directeur van den Gem. Geneeskundigen dienst hield een rede over de ontwikkeling der kolonie- verpleging. EEN NIET GEWENSCHTE VOORZITTER. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de Hilversumsche Middenstandsver- eeniging H. W. B. is als voornaamste punt aan de orde geweest het besluit van het be stuur tot schorsing van den voorzitter der vereeniging, den heer Hamstra. Het bestuur had gemeend daartoe te moeten overgaan, omdat het meende, dat de voorzitter een sta in-den-weg was voor de ontwikkeling van het vereenigingsleven. Zoo weigerden verschil lende organisaties samen te werken met den H. W. B. zoolang de heer Hamstra voorzit ter bleef, naar men aan het Hbld mededeel de. Het bestuur heeft eerst op vriendelijke wijze getracht den voorzitter te bewegen eige ner beweging heen te gaan, doch dit is niet gelukt. Het resultaat van een urenlange bespre king is geweest, dat de vergadering beslo ten heeft, een commissie van vijf leden, waar van twee door het bestuur, twee door den heer Hamstra en een door deze vier aan te wijzen lid, in te stellen, die voor een volgen de vergadering een voor beide partijen bin dend rapport zal uitbrengen. Gedurende het onderzoek der commissie blijft de heer Ham stra geschorst. HOE DE ROTTERDAMSCHE POLITIE ZICH OEFENT IN HET VANOEN VAN DIEVEN. De strijd om het portret van den psychopaath-gentleman-inbreker. Wie de recherche alzoo voor hand langer aanziet. De Haagsche Crt. vertelt: De Rotterdamsche recherche, die ondanks haar talentvolle eigenschappen in verschil lende zaken (o.a. -Lans en -Blijdorppolder), menige veer heeft moeten laten, is sedert de op haar uitgebrachte critiek druk aan het oefenen gegaan om haar ervaring in het vangen van misdadigers, van dieven en dief jesmaat te vergrooten. Voorwaar een loffe lijk streven, dat zeker de hartelijke instem ming der burgerij en in de eerste pjaats die HEDEN IS DE ARTS AAN HET WOORD. Hij zegt: Voor het leger ran menschen, die vatbaar sljn voor hart- en zenuwaandoeningen, is Koffie Hag van onschatbare waarde. Dieet- voorschriften zijn steeds onaangenaam, en hoe vaak moet niet juist de in thee en koffie aanwezige coffeïne worden verboden! In Koffie Hag, gegarandeerd coffeïnevrij overeenkomstig de voorschriften van de Nederlandsche Warenwet, hebben wij een veredelde boonenkoffie, die volkomen on schadelijk is en hetzelfde genot verschaft als coffeïne-bevattende soorten. Menschen met een jachtigen werkkring, sportbe oefenaars, hart-, nier- en zenuwpatiënten kunnen thans gelukkig hun kopje troost onverminderd blijven genieten. Van het toenemend gebruik van Koffie Hag moet op den duur een groote Invloed ten goede uitgaan op den algemeenen ge zondheidstoestand van ons volk. Ja, het is inderdaad zoo: meer genot en betere gezondheid door Koffie Hag. der pers verdient. Maar als vele menschen, die zondigen en tot inkeer kwamen, heeft zij in haar zucht om zich te verbeteren het tempo niet goed ge regeld en zij is holderbolder op hol gesla gen. Met heit gevolg, dat zij haar doel voor bij streeft en de verkeerde pakt. Hetgeen voor den betrokkene ietwat onaangenaam is. Wat is namelijk het geval? Wij hadden een verhaal gepubliceerd over den psychopaath-gentleman-inbreker L.. die in verscheidene plaatsen in Noord- en Zuid- Holland inbraken en diefstallen gepleegd heeft. L., die door de Haagsche politie gear resteerd werd, had1 zijn hoofdkwartier in Rot terdam. van waar uit hij zijn rooftochten on dernam. Te Rotterdam had hij ook zijn grootste af zetterrein voor de gestolen voorwerpen, bij de Bank van Leening en bij een goudsmid aldaar. Bijna onder de oogen der recherche, welke bestemd is om den verkoop en belee ning van juweelen en kleinoodiën te contro leeren, raakte hij zijn buit kwijt. Bij de arrestatie van L. vond men bij de fouilleering zijn portret en wij vermoeden, dat het voor de politie een klein kunstje ge weest is om door middel van het firma-stem- oel van den fotograaf, dat zich op de foto bevond, diens naam, adres en woonplaats te „ontdekken". Want de politie is slim. En zij redeneerde, dat een handlanger van L. ver moedelijk op het idee zou komen om bij den fotograaf, die in Rotterdam woont, een na bestelling van het portret van L. op te geven dat is zoo onder vriendjes gewoonte. De fotograaf kreeg bezoek van de recher che, welke hem opdroeg zoodra er iemand probeeren zou om een portret van. L. na te bestellen, haar er van in kennis te stellen en de foto hier af te geven. Ook wij hadden „ontdenkt" wie de foto graaf van L. was en wij dachten, dat onze lezer het wel op orijs zouden stellen een foto van dien gevaarlijken misdadiger, dien „psy chopaath-gentlement-inbreker" in de „Haag sche Courant" afgedrukt te zien. Hij mocht weer eens ontsnappen En wij belden den fotograaf op en zeiden hem iemand te zullen sturen om de foto af te halen en of de foto graaf het portret dan maar mee wou geven. „Alsjeblieft mijnheer, dat komt in orde". Het kwam evenwel heelemaal niet in or de, want bij het opzoeken van het negatief ontdekte de fotograaf de opdracht der Rot terdamsche rechei ,!ie en als goed burger telefoneerde hij haar, dat er iemand uit de residentie onder weg was, iemand van de „Haagsche Courant" om het portret van L. te halen. Ah, murmelde de commissaris, de handlanger Wij hebben hem Geen portret afgeven mijnheer Niets afgeven Ik stuur mijn manne tjes Spoedig er na verschenen de „mannetjes", twee cordate, flinke, pientere rechercheurs van politie en zij zetten zich neer in de zaak van den fotograaf in afwachting van de komst van den handlanger. Hun wachten duurde niet langer dan een uur, toen verscheen, blozend, welgedaan, de „handlanger". In de persoon van een juf frouw van ons bureau. Ik kom namens de „Haagsche Courant" en mag ik het portret. Daar 'kwamen de poppen aan het dansen. De winkeljuffrouw riep ijlings om den pa troon en de rechercheurs zetten zich m pos tuur. Gevaarlijk zag de „handlangster" er wel niet uit, maar je kunt niet weten. Zelfs het molligste meisje kan booze voornemens koesteren. Misschien was zij wel vermomd Het arme slachtoffer, dat in de „val" ge- loopen was, had een kruisverhoor te onder gaan, wie zij was en wat zij was en wat zij hij ons alzoo deed en waarom men haar ge stuurd had en wie haar gestuurd had en wat men er toch eigenlijk mee voor had met dat portret, enzoovoort. Vragen zonder einde. Het resultaat was, dat men onze redactie opbelde en de antwoorden der juffrouw met onze telefonische inlichtingen controleerde De rechercheurs waren evenwel niet voldaan De juffrouw moest mee naar het hoofdbureau van politie, waar de commissaris zou beslis sen. wat er met haar gebeuren moest. Het is jammer voor de Rotterdamsche recherche, dat men haar eindelijk toch weer heeft moeten vrijlaten. De juffrouw heeft inmiddels aan die voort varendheid der recherche eenige onaangena me kwartiertjes te danken en ons werd giste ren de gelegenheid ontnomen om bij het ver haal over den „psychopaath-gentleman-in breker" diens portret te plaatsen. HET BANKJE VAN DUIZEND. Was uit het ouderlijk huis gestolen. Het negentienjarige meisje, dat te Bussum is aangetroffen en een bankbiljet van 1000 in het bezit had, is nog Maandagavond naar haar woonplaats, Amsterdam, overgebracht. Het meisje heeft nu volgens het Hbl. gezegd het geld uit de ouderlijke woning te hebben meegenomen. ,.,Pe nioeder is aan het hoofdbureau van po litie aldaar, waar het meisje was heenge- hiacht, ontboden. Zij ^c:de, uat er zooveel geld, ijat was opgespaard, in huis was. Daar er geen aanwijzingen waren, dat het geval zich anders zou hebben toegedragen, en het meisje bovendien een zeer achterlijken indruk maakte, had de politie er geen be zwaar tegen, dat de moeder haar mee naar huis nam. ZENUWEN. Een telefooncentrale. Honderden lampjes flitsen tegelijk aan, kleppen vallen, een ge zoem, en bijna zonder wrijving glijdt het reusachtige verkeer langs de kabels. U denkt, dat New-York het grootste telefoonverkeer heeft, niet waar? Mis! Het grootste aantal kabels vereenigt zich in Uw lichaam. Het menschelijk lichaam bezit meer lijnen voor de overbrenging van berichten dan de grootste telefooncentrale ter wereld. Deze lijnen zijn de zenuwen. Ieder deel, ieder or gaan van het menschelijk lichaam bevat honderden, duizenden zenuwvezels, die de levensfuncties dier .organen mogelijk maken. Zet eens voorzichtig de punt van een naald op de een of andere plek van uw huid. Voelt U iets, dan zijn het de zenuwen, die den prikkel bij U tot bewustzijn hebben ge bracht. Deze vezels zijn zóó fijn, dat die van 0.01 m.M. middellijn nog tot de dikste kabels behooren. De zenuwen, welker fijn- vertakte uiteinden aan de oppervlakte of in de voornaamste deelen van de ledematen en organen liggen, vereenigen zich tot dikke kabels, die naar het centrale zenuwstelsel loopen, welks zetel zich in de hersens en irf het ruggemerg bevindt. Daar eindigen zij in de zenuwcelen, die de afzonderlijke tele foonnummers en de zij-aansluitingen voor stellen. De nieuwste onderzoekingen hebben aan getoond, dat de zenuwen inderdaad als elec- trische geleiddraden moeten worden be schouwd. Het is zelfs mogelijk, de functies der verschillende organen door het willekeu rig doorzenden van electrische stroomen te beïnvloeden en die organen, al naar 't noo- dig is, tot leven te wekken of gevoelloos ie maken. Daarop berust de moderne Hoogfre quente-therapie. Door overspanning of overmatig gebruik komt het soms voor, dat de zenuwen 't op geven. Dan branden dikwijls dozijnen, ja, honderden „zekeringen" door, die het lichaam zich eerst door rust weer nieuw moet aanschaffen. De prachtigste inrichting van het zenuwstelsel is misschien wel de hoofdzekering. Behalve het centrale zenuw stelsel in hersens en ruggemerg, bestaat er namelijk nog een tweede, het zoogenaamde sympathische of vegetatieve zenuwstelsel, dat hoofdzakelijk de organen van de spijs- verteering en van den bloedsomloop bedient, zijn oorsprong in de gangliën ter weerszij den van de wervelkolom heeft en nog werken kan, als het geheele centrale zenuwstelsel met zijn functies, van actieve beweging, van gevoelprikkels en geestelijk leven staakt. Bei de stelsels zijn door een aantal geleidingen onderling verbonden. Het centrale zenuwstelsel is verwekker en ontvanger van alle soorten zenuwprikkels. Van het centrum uitgaand, werken de bewe- gings- of afscheidingszenuwen, die de be weging en de werkzaamheid der klieren moeten overbrengen; naar het centrum toe loopend, brengen de gevoelszenuwen de ge voelsprikkels naar dat centrum over. De re actie op deze gevoelsprikkels volgt óf on middellijk, zonder medewerking der herse nen, als reflex, óf willekeurig langs den weg door de hersenen. De prikkels, die de afzonderlijke zenuwen in staat zijn weer te geven, hebben de meest verschillende gevoe lens ten gevolge. Laat ons eens alleen de ge zichtszenuw bekijken. Ofschoon het oog slechts één van de circa 60 lichtoctaven op neemt, is het voor de gezichtszenuwen een buitengewoon ingewikkelde taak, de licht sterkte, den vorm en de kleur van een beeld door te geven. Dat ook de taak der bewe gingszenuwen niet zoo eenvoudig is, toont Bijv. de schrijfbeweging aan. Het is onmogelijk, met weinig woorden ook maar bij benadering eenig idee te geven van de verscheidenheid der functies, die de zenuwen te verrichten hebben. De weten schap, dat het lichaam meer dan een mil- lioen zenuwkabels in zich vereenigt, geeft er ons een denkbeeld van, hoe gecompliceerd deze belangrijke overbrengers der levens uitingen samengesteld zijn. Het is dus te begrijpen, dat overbelasting van dit stelsel van uiterst fijne toestellen tot ernstig nadeel voor de gezondheid kan lei den. Men kan helaas de genotmiddelen geestrijke dranken, koffie, thee, tabak niet geheel van de schuld vrijpleiten, dat zij, te zamen met het jagende verkeer van onzen tijd, ons zenuwstelsel uit alle macht ruïnee ren. Het is, jammer genoeg, nog bij geen dezer genotmiddelen gelukt, de bestanddee- len, die zoo slecht op onze zenuwen werken te verwijderen, uitgezonderd bij één: de kof fie. Hier bij de coffeïnevrije HAG is men er inderdaad in geslaagd, zonder den smaak te schaden, de coffeïne, die anders in de koffie aanwezig is en die aan de zenu wen de hoogste eischen stelt te verwijderen hetgeen berust op het feit, dat de coffeïne aan de ruwe koffie onttrokken wordt, terwijl de aromatische stoffen zich pas na het bran den ontwikkelen. Daar juist koffie een niet te vervangen gewoontedrank is geworden die door ieder gemiddeld huishouden dage lijks in grootere oi kleinere hoeveelheden ge bruikt wordt, moet men het streven, om de koffie van coffeïne te zuiveren, van harte toe juichen. DE ZAAK BEIDER BELANG. Omtrent de affaire der N.V. Mij. tot ex ploitatie van onroerende goederen Beider Belang wordt gemeld, dat morgen een spoed vergadering van aandeelhouders wier aantal slechts enkele personen omvatzal worden gehouden, teneinde te beslissen over de vraag of in de gegeven omstandigheden de maandelijksche trekking, die op 28 dezer zou moeten plaats hebben, kan doorgaan. Het hoofdkantoor van Beider Belang aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag heeft getracht, ook na de arrestatie o.a. van zijn directeur O. en zijn gedelegeerde commissa ris K., die zich te Leeuwarden in voorloo- pige hechtenis bevinden, de zaken gaande te houden, doch deze taak was vrijwel ondoen lijk, aangezien de kas is uitgeput, de meeste obligatiehouders niet meer storten en de agenten fcun gelden niet afdragen, in af- wachting van wat er zal gebeuren met onderneming en haar leiders. Van de zijde der justitie was vrijheid -rP. geven tot het doen van betalingen aan ere diteuren en obligatiehouders op wier num mers prijzen waren gevallen, doch bij se" brek aan contanten kon het hoofdkantoor van deze vrijheid geen gebruik maken. Mocht intusschen de verplichte maande lijksche trekking a.s. Vrijdag niet worden gehouden, dan zou de onderneming automa tisch hebben opgehouden te bestaan Dit echter willen de overgebleven aandeelhou ders trachten te voorkomen en om die reden is de vergadering op morgen bijeengeroe pen. JEUGDIGE DIEVEN. Gedurende eenige weken is een viertal knapen van 8 tot 10 jaar te Schoonhoven bezig geweest om bij herhaling winkels te bezoeken met het oog om al wat van hun gading was, weg te nemen. Zij hadden in het bijzonder het oog op snoeperijen, siga ren, sigaretten, tot zelfs schoenveters en bloc-notes. Zij pleegden de diefstallen door openstaande deuren of stapten de winkels in en vroegen om een doos of iets dergelijks en hadden dan den buit reeds binnen voor de winkeliers voor kwamen. Het staat thans reeds vast, dat zij op deze wijze niet minder dan 27 winkeliers hebben bestolen, die allen de boosdoeners hebben herkend. Dezer dagen werden zij op heeter- daad betrapt cn is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. KORTE BERICHTEN. B. en W. van Groningen hebben bij den raad een voorstel ingediend tot het inrichten van een villapark ten Oosten van den Ver lengden Heereweg. De bedoeling is een park met veel groen en aangename wandelwegen. B. en W stellen voor te beginnen met den aanleg van een gedeelte, waarvan zij de kos ten ramen op 137.700. Bij den aanvang van de Maandag te Huizen gehouden raadszitting werd de heer Jac. Schaap gehuldigd bij zijn 25-jarig jubi leum als raadslid. j Onderstaande berichten werden reeds in een deel van ons vorig nummer op genomen. WOON- EN WINKELHUIS AFGE- BRAND. Gistermorgen is brand uitgebroken in het woon- en winkelhuis van den heer J. Dales te Silvolde (Geld. Achterhoek). De woning brandde geheel uit. Verzekering dekt de scha' de. VERNIELING. Daad van een fascist Voor het Amsterdamsche gerechtshof stond in hooger beroep terecht de 24-jarige metaalbewerker C. F. Kbestuurslid van de Amsterdamsche Bezemgroep van de Ned.- Fascistenvereeniging. De politierechter had verd. indertijd ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het opzettelijk en wederrechterlijk vernielen van een electrititeitsmeter. Zooals men zich zal herinneren, heetf verd. de bedoeling gehad, op 30 April 1929 (ver jaardag van prinses Juliana) de uitzending van de V.A R.A. onmogelijk te maken door de draden door te knippen. Op den avond van 30 April klom hij in de Heuvellaan te Hilversum in een paal en knipte een draad door van het electrisch net, in de meening, dat dit een telefoondraad was. De procureur-generaal achtte het gepleeg de feit hoogst ernstig. Verd. had den opzet te vernielen en door het doorknippen van de draden ontstond een groot gevaar. Spr. eischte dan ook bevestigen van het vonnis: drie maanden gevangenisstraf. Het gerechts hof zal 8 April uitspraak doen. DE NACHTELIJKE OVERVAL IN WOUDENBERG. De Utrechtsche rechtbank heeft uiV spraak gedaan in de zaak tegen den 19-jari- gen G. J. Vermeulen en den 17-jarigen P. Ederveen, beiden uit Austerlitz, verdacht van den bekenden overval met roof gepleegd in den nacht van 5 op 6 Febr. bij den land bouwer van Egdom te Woudenberg. De rechtbank veroordeelde Vermeulen wegens afpersing tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. E. werd tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Na het ondergaan der straf zal verd. ter beschikking van de regeering worden ge steld. De eisch luidde resp. een jaar en zes maanden en negen, met opzending naar het rijksopvoedingsgesticht. steeds Wybert-tableiien meenemen, zoo gauw» ^hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. PRIJZEN. AMSTERDAM, 25 Maart 1930. Op de heden gehouden aardappeleumarkt waren prijzen onveranderd. Geen aanvoer. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 25 Maart 1930- Op heden gehouden veemarkt waren aanvoer A prijzen als volgt: 261 vette kalveren, le 1.05—1.15; 2e kw. 0.90-/ 1 02; kw. 0.74—0.88; 165 Nuchtere kalvert 10—16; 401 Varkens, vleeschvarkens —110 K.G.) 0.90—0.91; zware variie* 0.880.90; vette varkens 0 86O BROEK OP LANGENDIJK, 26 Maart 1930. Langendijker Groenienveilmg_ 1 f 1.00-/ 2; Roode Kool les l 'W'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6