Kwaliteit, pasvorm en elegante snit U j*?l .1. C. EXGEIA Alkmaar K Heeren-, Jongeheerencostuums en Kinderpakjes. Schoorsteen loopers. CHEVROLET f 7.95. G.VAN NIEUWKUIJK&Co. HET BESTE ADRES Ontvangen E. BUERS, Als de Jeuk U de Nachtrust Rooft. [OVERHEMDEN flofzuiger De Dienstknecht in Uw Jfuis j. W, REGEER, Hoogstraat 8a, de nieuwste sorteering TE KOOP GEVRAAGD EFFEN TRICOLINE METTWEE BOORDEN LANDBOUW sn VEETEELT. CwOKlW GKiOHTEGRU. Wij openen dit VOORJAAPSSEIZOEN meteen uitgebreide keuze Wij hebben ons speciaal toegelegd op elegante coupe, soliede afwerking, prima moderne stoffen en fournituren. Wij kunnen aan elk verlangen voldoen door onze groote verscheidenheid. Onze prijzen zijn beslist lasrer dan bü anderen, omdat ons masrazijn het grootst gecombineerd huis is voor Alkmaar en Omstreken. Ze zijn mooi en de prijs is niet hoog. BLO Jf. lanSappeleii SCHIPPER, Landhuisstof. Ribstof. Bedxfiebont. Loosfijk. Gewaste Bedden. Gewaste Peluws en Kussens. Wij hebben bij onze afdeeling Heerenkleeding ook afdeelingen Werkmansgoederen, Manufacturen, Karpetten, Vloerzeil, Allovernets, Meubelen, Bedden, Ledikanten, Spiraal- en Kapokmatrassen. Onze zaak is geopend alle werkdagen vanaf 's morgens 9 tot 's avonds 8 uur, Zaterdags tot 10 uur, daarbij geven wij Zaterdagmiddags vanaf 2 uur dubbele waarde aan onze cassabons. een gebruikte, doch in goeden staat zijnde of andere goede 2e hands Auto. Brieven met aanbieding en voornaamste gegevens onder letter V 821, bureau dezer courant. DE NIEUWSTE KLEUREN Het meest schitterend succes dat 1ste klas Schoenfabrikanten hebben, is Dat het publiek steeds meer begint in te zien dat de voornaamste eigenschappen van een goeden schoen zijn.ln deze fabrikaten is het GROOTE SCHOEN MAG AZ IJ N van voor veranderen, verbeteren, keeren enz. van Dames- en Heerenkleeding is voorheen N.P. Laan 73. Prima werk en niet duur. Aanbevelend, Magazijn van Kunst, Luxe Artikelen LANGKSTRAAT 71. KOMT U EENS KIJKEN? voor de betere kwaiiteit bij Oudegracht 12, Teief. 339. •JRAVO's1.40 BLAUWE1.65 BLAUWNEUSJES 1.75 per 15 K.G. NERGENS koopt U beter en goedkooper dan bij ons. HOUTTIL. Is nel niel onveisiandig U neele nachten dooi |euk te laten folteren, wanneer D.D.D U direct verlichting kan bren gen iDeze genezende vloeistof ts hèt middel, dat ge noodtg hebt tegen Uw huidaandoening Het bedaart de Jeuk en bezoigt U een rusttgen slaap, 's Mor gens staal U dan verkwikt up Alle lijders aan huidaandoeningen, die d.d.d. gebruikten, onoei vonden een directe verlichting van het leuken en de pijn. D.D.D. dring! diep tn dt poriën, doodt daat de itektekiemen en maakt de huid gezond. Wacht niet, koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 2.5Q bij Uw Apotheker of Drogist D.D.D. ondersteunt de heilzame ■m t c n werkln8 D.D D.-Vloei- B B stof en houdt de huid gezond, tl.— per stuk B2 N.V. DAMES- EN HEERENMODEMAGAZIJNEN GERARD WORM, HOUTTIL 54 ACHTERSTRAAT 43. Volta geeft huismoe ders rust, houdt rug gen recht en huizen schoon. Volta de kleine stofzuiger met groote zuigkracht Uitsluitend bi1 vak kundige Installateurs. Vraagt demonstratie Gele Kool 5.40—8.40; Deensche Witte Kool 2-/ 3.20; Uien 1.101.40; Grove Uien 1.30—1.50; Bieten 1.20, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2075 K.G. Peen; 103000 K.G. Roode Kool; 68000 K.G. Gele Kool; 70000 K.G. Deensche Witte Kool; 6801 K.G. Uien; 1400 K.G. Bieten. ZWAAG, 24 Maart 1930. Veiling Bangert en Omstreken. Winterjan 7.1010.30; Bellefleur 9.9012; Pres. v. Engeland 17—18; Goudreinette 15—20; Zoete appels 810;' Roode Kool J 13.30; Spruitkool il— 15.40; Witlof 12 ƒ18; Spinazie 3.20^/ 9.50; Sla 2 70- 7.80; Radijs 5—7. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maart '30. Uien 0.40—1.30; Drielingen 0.70— 1.20; Nep 0.50; Grove 1.30—1 50; Peen 1.70—1.90; Peen (kleine) 0.90— 1Roode Kool 5.90-/ 12; Gele Kool 8.209.70; Deensche Witte Kool 1.80 —ƒ3.20; alles per 100 K.G. Aanvoer: 12500 K.G. Uien; 3800 K.G. Peen; 23770 K.G. Roode Kool; 50o00 K.G. Gele Kool; 195200 K.G. Deensche Witte Kool. WARMENHUIZEN, 25 Maart 1930. Roode Kool le kw. 6—11.50; Roode Kool 2e s. 5.9010.20; Ge'e Kool le s. 6.30 8.70; Gele Kool 2e s. 6.20—7.70, Witte Kool le s. 1.50—3; Witte Kool 2e s. 0.601.30; Drielingen J 0.40— 0.50; Uien 1.30-/ 1-50; Grove Uien 1.601.90; Blauwe Aardappelen 2.50 2.70 Aanvoer: 118975 K.G. Roode Kool; 19250 K.G. Gele Kool; 52850 K.G. Witte Kool, 2875 K.G. Uien; 400 K.G. Aardappelen BOVENKARSPEL, 25 Maart 1930. „De Tuinbouw". Hcdei: besteedde men voor: Roo de Kool 5.50—11-40; Witte Kool 0.80 2.20: Gele Kool 6.20-/9; Uien f0\o 0.45. CCOP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 25 Maart 30. (Weekber.) Afdeeling eiereen. 148183 stuks Eendeie 4.30-/ 4.50 en 180289 stuks kippeneieren waarvan de prijzen als volgt waren0—8 K.G. 5.70—765 -66 5.20-f 5.70, 63-64 5-ƒ 5.40; 60-62 4 70-/ o.-O, 58-59 4.60556 57 ^50-/4'0, 53-55 4.30-/ 4.60; 50—52 f 4.10- 4.30. BODEMVERWARMING EN WATERVOORZIENING. Op initiatief van de afd. Alkmaar van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Pla"- kunde trad gisteravond in het Landbou - huis als spreker op de heer ir. J O. j a - loop, rijkstuinbouwleeraar alhier, met a - onderwerp: „Bodemverwarming en water voorziening'. De heer W o k k e, voorzitter van de groep Tuinbouw in den L. T B., sprak een kort openingswoord, waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over het geringe bezoek. Bodemverwarming. Op den goe den weg. Hierna kre de heer*H azeloop het woord voor het houden van zijn rede, die hij de vorige week ook uitsprak op de vergade ring van den proef- en schooltuin Kennemer land. Voor het verslag verwijzen wij naar ons nummer van Woensdag j.1. In het kort willen wij hieer nog even me- moreeren, dat jaren aaneen de paardenmest als de eenige geschikte broeimest werd ge bruikt, waaraan echter in den loop der jaren een tekort ontstond, zoodat naar een anderen broeimest werd omgezien. Men begon met varkensmest en kwam daarna tot verwar ming van den grond door middel van warm waterbuizen, doch ook deze proef voldeed niet, doordat de grond eerst uitdroogde en dan „vastkorstte" aan de buizen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, bouwde men een speciaal soort kassen met andere regeling voor de warmte, maar ver schillende proeven gaven nog niet de ge- wenschte resultaten. Men probeerde het met een middel, waarbij slechts een geringe hoe veelheid paardenmest noodig was, en toen werd een proef genomen met het inblazen van stoom door buizen, waarbij inen echter stiet op ongelijkmatigheid van de warmte Na nog verschillende proefnemingen, die al le evenmin afdoende resultaat gaven, werd er voorloopig mee gestaakt totdat spr. zich in verbinding had gesteld met de firma Hui gen en Geveke te Amersfoort, die een nieu we wijze van bodemver warming construeer de, ook door middel van buizen en stoom, maar waarbij de tot dusver ondervonden ge breken waren vermeden. Een insta'latie als deze is thans in ge bruik op den proeftuin Op bepaalde afstan den f enkele meters) zijn kleine gaatjes van 2 m.M. middellijn gemaakt, die het ont snappen van den stoom mogelijk maken. De stoom komt dan in een draineerkoker, die over de buis is gelegd, waardoor voorkomen wordt dat de gaatjes verstopt raken en de grond gaat korsten. De proef voldoet aan vankelijk heel goed. Men kan een flink hoo ge temperatuur krijgen en voldoende warmte behouden bij korten tijd stoken. Gecontro leerd moet nog worden af de kosten van deze verwarmingsmethode niet te hoog komen. Val len ze gunstig uit, dan zal men een uitste kende verwarming kunnen aanleggen, die men naar believen kan regelen, iets wat niet mogelijk is met verwarming door paarden Geldt het vorenstaande voor bakken, thans poogt men ook e«n andere wijze van verwar ming der kassen toe te ipassen, tot nu altijd geregeld door luchtverwarming, met als ge volg vaak een minder gunstige ontwikkeling van 't gewas, doordat wel de lucht maar niet de grond verwarmcP werd. Men poogt hier aan tegemoet te komen door voor-verwar ming, die, naar spr. met een voorbeeld aan toonde, gunstige resultaten geeft, zoodat er varen kweekers daar steeds meer en meer toe overgaan. Een bezwaar hiervan zijn natuur lijk de meerdere kosten. Daarom zoekt men naar een middel tot grondverwarming, waarbij het mogelijk ts om tegelijk met het begin van de verwar ming ook te beginnen met het planten. Bij teekeningen gaf spr. aan hoe men ro- zenkassen verwarmde met circuleerenden stoom, waaraan z.i. het bezwaar is verbon den, dat de grond te veel zal uitdrogen. Na een korte pauze gaf spr. een wijze van stoomverwarming speciaal voor kassen, zoo ris hij die een paar jaren geleden had gezien in Loosduinen. De hoofdbuis liep ter hoogte van 1.80 M. door de kas en werd door vertak kingen via buizen van dezelfde dikte verdeeld en afgeleverd naar in den grond liggen de buizen, waaraan verbonden een netwerk van verwarmingsbuizen, die omgeven zijn door halve draineerkokers Spr. wees er op, dat op deze wijze een goede bodemverwar ming mogelijk is, maar men dient er reke ning mee te houden, dat tusschen de warmte van den bodem en die van de lucht een goede verhouding bestaat, opdat niet alleen blad ontwikkeling van het gewas ontstaat, maar ook de opbrengst ervan voldoende is. Om hieraan tegemoet te komen, heeft men een stelsel gevolgd, waarbij eerst de lucht en daarna met denzelfden stoom de bodem ver warmd wordt. Spr. geloofde wel, dat men met de bodem verwarming op den goeden weg is. Watervoorziening. Norton pom pen geven vaak water met te hoog zoutgehalte. De watervoorziening is een belangrijk vraagstuk vooral voor Noord-Holland, om dat in deze provincie niet altijd voldoende voorraad zoet water is, maar veel brak water wordt gebruikt uit de slooten, hetwelk aldus is geworden door het inlaten van zeewater. Dit water heeft een te hoog zoutgehalte om als gietwater geschikt te zijn, waarvoor hoog stens 1 pet. zout aanwezig mag wezen. Veel kassen zijn al bedorven door het veelvuldig gebruik van dat water, waarvan,het zoutge halte zich in den grond ophoopt en dan den groei van het gewas onmogelijk maakt. Door het slaan van nortonpompen poogt men aan dit bezwaar te ontkomen, maar vaak heeft het water uit deze ipompen een nog hooger zoutgehalte. Bij den bouw van kassen dient er op gelet te worden, dat men zoo weinig mogelijkWa ter behoeft te geven. Bij groentenbouw is daaraan tegemoet te komen door te bouwen op laaggelegen gronden; bij druiven is deze eisch niet zoo dringend, omdat deze op den duur diep doordringen en toch het grondwa ter wel bereiken. Voor groentenverbouw moet men echter vasthouden aan den eisch van kassenbouw op laaggelegen gronden, die bovendien goed los moet worden gemaakt. Men bouwe kas sen met breede goten, om alle op dez.e kassen te vallen regenwater te kunnen opvangen voor gebruik in perioden van droogte, als de bovengrond te droog zou worden Het regen water moet worden verzameld in betonnen goten in de kas. Op deze goten monden tal van draineerbuizen uit, die men naar geble ken behoefte al dan niet kan afsluiten, om daarmee de afvloeiing van het water door den bodem te regelen. Men make deze drai neerbuizen niet te lang, d. w. z. als de kas nogal breed is, make men liever twee beton nen goten met dus een dubbel stel draineer buizen, opdat de bodem meer gelijkmatig be vochtigd kan worden. De buizen moeten niet te diep worden gelegd (circa 3/4 voet), om bevochtiging tot de bovenste laag mogelijk te maken. Bij een dusdanige regeling zal in normale jaren het gieten overbodig zijn. Ten overvloede laten men boven de goten een paar kranen van de waterleiding aan brengen, wat in Noordholland haast overal mogelijk is doordat men op bijna elke ge- wenschte plaats de waterleiding kan krijgen. Het leidingwater is wel duur, maar men zal 't slechts enkele keeren behoeven aan te wen den. Indien het plaatsen van kranen niet moge lijk is, moet men misschien toch nog een nortonpomp slaan, maar men denke er dan wel aan, dat 't door deze opgeleverde water vaak een te hoog zoutgehalte heeft. Men moet daarom vooraf onderzoeken hoe diep men moet gaan, om gevaar voor het krijgen van voor het doel minder deugdelijk water te ontkomen. Een paar der aanwezigen snelden nog eeni ge vragen, die door den heer H a z e 1 o o p bereidwillig werden beantwoord, waarna de heer W o k k e de vergadering sloot met woorden van dank aan den spreker en de aanwezigen. DE UITVOER VAN ONZE TUIN BOUWPRODUCTEN. Verlagi/ig der spoorwegtarieven ge vraagd. De Rotterdamsche Vereeniging van Fruit en Groenten-exporteurs heeft aan de Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin zij, kennis genomen hebbende van de beoogde interpellatie op heden van den heer Van den Heuvel en doordrongen van de hooge nood zakelijkheid om, in verband met den sedert maanden ingetreden noodtoestand van den zeer belangrijken uitvoer onzer tot dusverre in het buitenland allerwege hooggewaar deerde land- en tuinbouwproducten, onmid dellijke maatregelen van bescherming te ne men, dringende medewerking van de Kamer verzoekt wat betreft onmiddellijke verlaging van de spoorwegvrachttarieven op de Neder- landsche trajecten, een maatregel waarmede het buitenland ten profijte van eigen land en tuinbouw reeds lang is voorgegaan. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Verkoopingen te Egmond aan Zee Maandagavond had in hotel „Trompen berg" te Egmond aan Zee, een openbare ver- kooping plaats ten overstaan van notaris Van Riet. No. 1Een huis met schuur en erf aan de Wilhelminastraat 15, groot 1 Are, 9 c.A., werd bij opbod verkocht aan den heer Jongejan voor 2450 No. 2: Een huis „Duinzicht" en erf aan de Wilhelminastraat 12, groot 1 Are, 74 c.A., werd bij opbod verkocht aan den heer Jongejan voor 2500 No. 3: Een huis en erf aan de Wilhelminastraat 14n, groot 1 Are, 8 c.A., werd bij opbod verkocht aan den heer Jacob Heere voor 3425 No. 4: Een perceel bouwterrein aan de Wilhelminastraat hoek Julia- nastraat, groot 5 Are, 31 c.A., werd bij opbod verkocht aan den heer Jongejan voor 740 Hierna werd no. 1 bij afslag ver kocht aan den heer E. Sloot voor 2455 No. 2 aan den heer P. v. d. Schin kel voor 2625 No. 3 aan den heer Jacob Heere voor 3425 No. 4 aan den heer Jacob Heere voor 745 No. 3 en 4 gecombineerd bleven aan den heer Jacob Heere voor 4170 No. 1 en 2 werden gecombineerd gekocht door den heer P. v. d. Schin kel voor f, 5100 Hierna werden de no. 1, 2, 3 en 4 gezamenlijk gekocht door den Kockx voor f 9380 Deze perceelen waren eigendom van de familie Krab. No. 5: Een werkplaats met bovenwoning en erf aan de Bovenmeesters teeg 24, groot 61 c.A. werd bij een bedrag van 2350 op gehouden door den eigenaar, den heer v. d. Idsert. No 6: Een huis met schuur en erf aan de Wilhelminastraat 11, werd opgehouden door den eigenaar, den heer Jacob Gul, bii een bedrag van 2300.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7