DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 132e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. TOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Xo. 54 Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 28 MAAKT 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. voor minstens 3 maanden op d<t blad abon- necren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. DEN HAAG, 27 Maart 1930. De Tweede Kamer heeft heden hare laatste vergadering vóór Paschen gehouden en deze besteed aan de afhandeling van eenige kleine re ontwerpen. Het voornaamste was de nieu we regeling van de arbeidsovereenkomst tus schen reederijen eenerzijds en de schepelingen ter koopvaardij anderzijds. We leven tot nog toe onder een regeling opgenomen in het Wetb. v. Koophandel en dus dagteekenend uit een tijd, dat 't scheepvaartverkeer een gansch ander karakter had dan thans. De schepen waren van hout en slecht ingericht, men ken de geen stoomvaart enz. Een commissie onder voorzitterschap van prof. Molengraaff had een ontwerp voor een moderner regeling in- eengezet en de regeering heeft dit, zij het niet J geheel onveranderd, overgenomen. De Twee de Kamer heeft het heden mede aanvaard be ihoudens een paar amendementen van den heer Brautigam (s.d.a.p.), die door de Kamer werden aangenomen. Zoo is bepaald, dat de regeering voorschriften zal hebben te geven in zake minimum-eischen voor voeding en lo gies. Ook is bepaald op voorstel van denzelf den, dat een zeeman alvorens scheep te gaan kan bepalen, welk bedrag van zijn loon ter beschikking van zijn vrouw blijft. Is de vrouw daarmede niet tevreden, dan kan zij den kan tonrechter verzoeken daarin verandering te brengen, maar zulks moet geschieden vóór de man het zeegat uit is. Wijders is het zieken geld van 70 op 80 pCt. gebracht in overeen stemming met de Ziektewet. En overigens ge lijkt de arbeidsovereenkomst tusschen reederij en schepeling in vele opzichten sprekend op de burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst, welke sinds 1907 ten onzent algemeen geldig is. Binnenkort za' nu ook ingediend wordei. ■een ontwerp betreffende het formeele scheep vaartrecht, het toezicht en de speciale recht spraak voor de scheepvaart. Gelukkig zijn we nu verlost van de oude regeling, dat een zeeman, die zijn overeenkomst niet nakomt strafbaar is en met den sterken arm gedwon gen kan worden on1 aan boord te gaan. Verder heeft de Kam«r hare goedkeuring geschonken aan het ontwerp waarbij aan de regeering wordt opgedragen normen vast te stellen voor den steun aan oud-gepensionneer- den uit een speciaal fonds. Een poging, door den heer Ter Laan 's.d.a.p.) gedaan om die normen ook in een wet vast te doen leggen mislukte door afstemming van zijn desbetref fend voorstel. De Kamer is tot 6 Mei uiteengegaan en zal dan de Arbeidsbemiddelingswet behande len alsmede, wanneer het ontwerp gereed is voor openbare behandeling, de wijziging van de Gemeentewet. De Eerste Kamer heeft heden de behande ling van de Begrooting van Arbeid voortge zet en zich in het bijzonder bezig gehouden met de zaak-Fruytier. Deze zaak komt in korte trekken hier op neer: toen de heer Fruy- tier werd aangezocht om gouverneur van Curacao te worden, werd hem beloofd, dat nij bij terugkeer weer zou worden opgenomen in het corps ambtenaren der Arbeidsinspectie, waarvan hij deel uitmaakte. Hij is, zooa s men zich zal herinneren, na de ergerlijke ge schiedenis van den overval door Lrbina ha.o over hoofd naar het moederland teruggekeerd en heeft daar ontslag, nog wel eervol en on der dankbetuiging, gekregen. Hierna meldde hij zich aan bij den minis ter van Arbeid, nu den heer Verschuur, en herinnerde hem aan de belofte van zijn voor ganger, den heer Slotemaker. De heer V - schuur was bereid diens belofte in te lossen en wist er niets beters op dan, daar de directeur- generaal van den arbeid hem had verzoen nog een hoofdinspecteur bij de organisatie te benoemen, den heer Fruytier tot hoofdinspec teur te benoemen, terwijl voor hem een plaats in den Haag werd ingeruimd door de ver plaatsing van den hoofdinspecteur Huygens van Den Haag naar Maastricht. Een pracht baan voor den heer Fruytier dus, maar een strop voor den zeer verdienstelijken heer nuv-, gens. Het had eenigszins den schijn, alsof de regeering die reorganisatie bij verrassing -wil de invoeren. De Tweede Kamer berustte eran, daar zij niets wist van de p annen van den minister, maar de zaak werd ruchtbaar en de 'Eerste Kamer heeft getracht er een stokje voor te steken. Heden hebben in t bijzonder de heeren Fock (lib.), Van Citters (ar> De Savornin Lobman (c.-h.) over die p la - nen getoornd en gedreigd de heele begrootin-, deswege te zullen verwerpen; minister ver schuur heeft getracht de zaak aannemelijk te maken door tegenover de ergernis, dat iemand als de heer Fruytier met zulk een benijdens waardig baantje zou worden begiftigd terwijl hij 't er toch waarlijk niet naar had gemaakt, te betoogen, dat hem als minister van Arbeid, die Curagaosche geschiedenis niets aanging Hij had voor zich een vroeger hoofdambte naar wien herplaatsing bij het corps was be loofd en dat moest hij nakomen Niet ter wille yan den heer Fruytier werd de heer Huygens naar Maastricht verplaatst maar in het be lang van den dienst omdat een plaats als den Haag beter geschikt was voor een nieuw aan gestelde dan 't moeilijke dist; Maastricht. Hij beloofde evenwel den heer Huygens een pleister op de wonde te leggen. De Kamer toonde zich niet overtuigd en om tot een be- siuit te komen, diende de heer Slingenberg (v d.) met den heer Oudegeest (s.d.a.p.) een motie in, waarbij den minister werd verzocht de plannen tot overplaatsing van den heer Huygens niet door te zetten en den heer Fruy tier geen benoeming in den Haag te geven Gegeven de stemming in de Kamer was het goed gezien van den voorzitter na de indie ning van de motie de vergadering tot morgen te verdagen. Men kan er dan eens rustig over nadenken moties zijn in de Eerste Kamer zeldzame verschijningen en misschien kiest de minister van Arbeid wel eieren voor zijn geld en neemt hij de motie over uit overwe ging dat het toch altijd aangenamer is vrij willig op een besluit terug te komen dan er toe gedwongen te worden. Want de voorstel lers mogen uitdrukkelijk verklaard hebben, dat aTe politiek vreemd is aan de motie, een aanneming er van doet aan de positie van den minister toch geen goed. De Kamer komt dus morgen om elf uur weer bijeen en zal na afdoening van deze zaak het voorbeeld van de Tweede Kamer volgen en ook op reces gaan. HFT DU1TSCHE RIJKSKABINET AFGETREDEN! Na een korte vergadering van het kabinet. Persstemmen nit Duitschland. Wie zal Hermann Muller opvolgen? Een telegram uit Berlijn meldde gister avond kort, dat het rijkskabinet te zeven uur bijeen was gekomen en een korte zitting hield. Hierin werd besloten, met het oog op den parlementairen toestand, af te treden. Onmiddellijk na de beëindiging van de kabinetszitting begaf de rijkskanselier Her mann Müller zich naar den president der re publiek om heme het ontslag der regeering aan te bieden. President von Hindenburg heeft 'dat ont slag aanvaard en Hermann Müller verzocht, voorloopig aan te blijven, om althans de loopende aangelegenheden af te wikkelen. Het mag een merkwaardig toeval genoemd worden, dat het aftreden van Müller juist op den 27sten Maart 1930 plaats heeft, nadat hij op denzelfden datum, maar tien jaar ge leden, na den Kapp-Putsch als opvolger van Bauer voor de eerste keer als rijkskanselier optrad. Toendertijd vormde Müller het derde kabinet na de revolutie van 1918. t Officieel wordt uit Berlijn metdgedeeld d.d. 27 Maart: In de heden gehouden Kabinetszitting heeft het Rijkskabinet besloten den President der Republiek het ontslag van het Ministerie aan te bieden. De Rijkskanselier hield een korte rede, waarin hij de samenwerking in het Kabinet, ook bij dé oplossing van een der moeilijkste kwesties, schetste. De ministers brachten hem dank voor het gevoerde beleid, waarbij ook de minister van Rijksweer zich aansloot. In de beslissende zitting van het kabinet stelde Muller de volgende twee vragen: lo. Moet de Rijksregeering zonder reke ning te houden met de jongste gebeurtenis sen trachten de dekkingsvoorstellen. zonder de werkloosheidsverzekering, door het Parle ment te doen aannemen? 2o, Indien zuiks niet mogelijk is, moet dan het-Rijkskabinet aanblijven? De Rijksminister van Financiën Dr. Molden- hauer verklaarde daarop, dat wat zijn partij betrof de oplossing van de dekkingskwestie zonder die der werkloosheidsverzekering en belastingverlaging, niet mogelijk is, weshalve hij zich gedwongen achtte zijn ontslag in te dienen. Hermann Müller verklaarde daarop, dat er dientengevolge niets anders voor het ge heele Kabinet overbleef dan af te treden. Naar verluidt heeft de President der Repu bliek de laatste dagen nu en dan besprekin gen gevoerd met verschillende vooraanstaan de personen, aw. ook enkelen, die niet tot de tegenwoordige regeeringscoalitie behooren. De Berlijnsche bladen nemen uitvoerig stelling tot het aftreden van het rijkskabinet. De Germauia schrijft o.a dat deze crisis meer beteekenis heeft dan alleen een regee- ringscrisis. De Vorwa.rts schrijft voornamelijk over het toekomstige kabinet. Het blad publiceert een officieus bericht van den s d. persdienst, volgens hetwelk dr Bruning reeds Donderdagavond door Hin denb'urg' zou zijn ontvangen Vandaag za! Hindenburg den voorzitter van den Rijksdag Loewe ontvangen De D. A. Z. schrijft, da ije candidatuur van Bruning, die algemee; op den voorgrond* gesteld wordt een pogin i beteekent te komen tot een burger'ijk minder heidskabinet de partijen omvattende van de democraten tot de Durtsch-nationalen. Voor het geval, dat Bruning zelf persoonlijk het rijkskanselierschap niet op zich zal nemen komt volgens dit blad de burgemeester van Essen, Dr. Brascht, in aanmerking. De Boersenzeitung wijst er op, dat het streven van een nieuwen rijkskanselier moet liggen in het vormen van een regee ring, die zoo min mogelijk door partijforma- ties wordt belast. Het blad meent, dat Hin denburg in deze richting zoekt. DeDeutscheTageszeitung meent, dat politiek zoowel als zakelijk veel er op wijst, dat de rijkspresident niet door moei zame onderhanedlingen met de fracties tot de vorming van een regeering zaP komen, doch eindelijk van zijn grondwettig recht zal gebruik maken om zonder voorafgaande besprekingen met het parlement een regeering te vormen uit die mannen, die hij voor bij zonder geschikt houdt voor de oplossing van de groote taak, of zij nu tot een politieke par tij behooren of niet. De Vossische Zeitung meent, dat alle waarschijnlijkheid spreekt voor de vor ming van een nieuw kabinet, dat alleen tot stand zou kunnen komen met behulp van de groote coalitie. Naar het W. B. verneemt, zal de rijks- president den voorzitter der centrumfractie, dr. Brüning, met de vorming van een nieuw kabinet belasten. De soc.-dem. partij zou niet vertegenwoordigd zijn in het nieuwe kabi net, dat zou steunen op de burgerlijke mid denpartijen, terwijl Brüning ook zou trachten een deel der Duitsch-nationalen te winnen, alsmede de econ. partij en de chr.-nat. ar beidsgemeenschap. Centrum. B. V. P. en D. V. P. tellen geza menlijk 148 mandaten in den rijksdag. Als de econ. partij met 23, de chr.-nat. met 22 en <le kleine partijen, zooais de Duitsche boeren, de Duitsch-hannoveranen en de volksrecht partij, met 14 tezamen afgevaardigden, zou den toetreden, kon het kabinet op 207 man daten steunen. Voor het bereiken der abso lute meerderheid, 247 zetels, zou dus de steun van ten minste 40 D.-nationalen noodig zIB--* DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Op zoek naar een formule. De conferentie stelt zich thans volgens Reuter tot taak een formule te vinden, welke het midden houdt tusschen een zuiver consultatief pact en een pact, dat militaire waarborgen behelst. De besprekingen heb ben ten doel tor een pact in een pact te komen. Het eerste, dat alleen de Middelland- sche Zee zou betreffen, zou worden ge- teekend door Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, het tweede, van algemeenen aard, zou worden geteekend door de vijf mogenoheden. Men meent, dat Frankrijk door dit middel ge neigd zou zijn het cijfer van zijn tonnenmaat te verlagen en dat Amerika er door over tuigd zou zijn, dat zijn deelneming aan een consultatief pact niet het karakter heeft van een contraprestatie. Briand bij Henderson. Briand heeft een bezoek gebracht aan Henderson om hem zijn standpunt uiteen te zetten over den wensch van Frankrijk inzake een of anderen vorm van veiligheid in de Mid- dellandsche Zee. De pogingen om een eind te maken aan de Fransch-Italiaansche im passe over den grondslag der cijfers zijn volkomen mislukt en het resultaat der onder handelingen zal worden beuaald door de mate waarin Frankrijk zich voldaan kan ach ten door het aanbod inzake de veiligheid dat Groot-Brittannië en Amerika bereid zijn te doen. Van bevoegde zijde wordt verklaard dat de houding van Engeland en Amerika onge wijzigd is. Toch een Middeilandsche Zee-verdrag? Men meent te weten, dat de delegaties ter Vlootconferentie besloten hebben een comité van deskundigen in te stellen voor het onder zoeken, en zoo mogelijk voor het redigeeren van den tekst, van een Middellandsche Zee verdrag, dat, terwijl het ver genoeg gaat om de veiligheid van Frankrijk te waarborgen, de Britsche regeering er niet toe zou verbin den, verder te gaan dan haai verplichtingen, vervat in de artikelen 11 en 16 van het Con venant van den Volkenbond in de bestaande veiligheids verdragen. Een R e u t e r-bericht meldt nader, dat het comité van deskundigen uit Engelschen en Franschen zal bestaan. De voltallige vergadering. Een communiqué deelt mede, dat in een bijeenkomst van de delegatiehoofden werd overeengekomen, 4 April een voltallige ver gadering te houden. De Amerikanen komen niet tusschenbeide. In gezaghebbende Amerikaansche kringen verklaart men, dat geen enkel verantwoorde lijk lid der Amerikaansche delegatie bij de ransche of Britsche gedelegeerden heeft aan gedrongen. of eenigwoorstel heeft gedaan, tot het oplossen van hun problemen ter Vloot conferentie De Amerikaansche delegatie er kent. dat de problemen moeten worden opge- lost door de rechtstreeks-belanghebbende ge- delegeerden, en zooals de Amerikanen in het Brittannië tusschenbeide zijn gekomen, zoo Brittanniën tusschenbeide zijn gekomen, zoo zullen zij ook in de toekomst niet tusschen beide komen. Men meent te weten dat de voltallige ver gadering op 4 April is vastgesteld. Japan en de Amerikaansche voorstellen. De Japansche regeering heeft wederom haar beslissing inzake het antwoord op de jongste Amerikaansche marinevoorstellen uit gesteld- Het departement van marine en de admira liteit staan er op, dat de Amerikaansche voor stellen zullen worden afgewezen, wanneer Japan niet meer garanties kan krijgen. De positie van de Japansche regeering is zeer moeilijk, aangezien een compromis ten aanzien van de buitenlandsche politie* bijna zeker een conflict in de binnenlandsche poli tiek ten gevolge zal hebben. De nieuwe hoop al weer verdwenen De nieuwe hoop, die bij een deel der En felsche pers tot uiting kwam, toen Briand te onden terugkeerde, en de politieke kwesties v/eer opnieuw aan de orde zouden komen, begint ook reeds weer langzamerhand te ver dwijnen. De diplomatieke medewerker van de D a i- ly H e r a 1 d, het orgaan van de arbeiders partij, en daarom min of meer te beschouwen als officieus regeeringsorgaan, constateert met nadruk, dat de regeering haar stand punt handhaaft en elk pact met militaire of maritieme verplichtingen zou afwijzen. Aan het slot van zijn artikel stelt de schrijver pessimistisch vast dat door de nieu we ontwikkeling de moeilijkheden weinig of in het geheel niet verminderd zijn. Een Italiaansch spotternij tje. De Londensche correspondent van de Popoio di Roma schrijft aan zijn blad, dat de werkelijke vlootconferentie eigenlijk pas op 27 Maart begonnen is. Van 20 Januari tot 25 Maart hebben vertegen woordiger van vijf mogendheden over vloot- aangelegenhedeu zitten praten tot zij op een goeden dag bemerkten, dat zij op den be treden weg niet verder kwamen. Daarom be sloten zij den beslissenden stap te doen en van voren af aan te beginnen. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Dr. Bruening kabinetsformateur. De rijkspresident heeft den voorzitter van de Centrum-fractie, dr. Breuning, met de vorming van een nieuw kabinet belast. De officieele mededeeling over de op dracht aan dr Bruening luidt: „De rijkspresident ontving hedenmorgen den rijksdagafgevaardigde dr. Bruening en gaf hem opdracht tot vorming van een nieu we rijksregeering. Hierbij deelde de rijks- president mede, aat het hem met het oog op den moeilijken parlementairen toestand niet doelmatig schijnt, de toekomstige rijksregee ring te vormen op den basis van een* coali tie". Dr. Bruening heeft de hem in dezen vorm gegeven opdracht aangenomen. Bovendien ontving de rijkspresident van morgen den president van den rijksdag, Loebe, voor een bespreking van den door het aftreden der regeering ontstanen toestand. DE POLITICUS POINCARE Keert hij aan het bewind terug? Hardnekkig houden de geruchten aan dat Poincaré achter de coulissen bezig is zich voor te bereiden om het bewind opnieuw te aanvaarden zoodra de gelegenheid zich zou aanbieden. Men ziet allerlei teekenen, die daar op wijzen, o.a. dat Poincaré in voort durende particuliere correspondentie staat met Kamerleden en journalisten. In zijn arti kelen in de N a c i o n van J3uenos Aires dicteert hij zoo'n beetje zijn richtsnoeren aan de regeering; tijdens de jongste crisis heeft hij op* president Doumergue een beslis senden invloed geoefend. De P e t i t B I u e verzekert dat de oud minister-president weliswaar goed vooruit gaat en van zijn kabinet in de Rue Marbeat' adviezen kan geven en arbitrale uitspraken kan doen, maar dat hij er verre van af is om te kunnen regeeren en eiken dag te strijden tegen een onsamenhangende en vijandige Kamer. In overeenstemming met zijn medic' zou Poincaré dan ook pas tegen den herfst een volkomen terugkeer aan het bewind over wegen, wanneer de groote vacantie met haar zon en sterkende warmte hem weer geheel op de been zal hebben gebracht. De radicale V o 1 o n t knoopt hieraan de Nttere verzuchting vast: Laten wij nu maar 'Heen hopen dat het parlement in October -een beroep zal doen op den man, die een erouderd en rampzalig verleden symboli seert dat het daarbinnen heel druk is. Zij plaatsen zich op een trap of een ander hoog gelegen punt en beginnen vandaar luidkeels het per soneel op te wekken bij de a.s. verkiezingen op de communistische lijsten te stemmen. Zoo heeft Dinsdagavond het groote wa renhuis Tietz een bezoek gehad van ongeveer 15 communistische agitatoren, die om zeven uur de stampvolle afdeelingen binnen kwa men en al spoedig hun redevoeringen begon nen af te steken, tot groote woede van de zaalchefs, die tevergeefs aandrongen op het vertrek der onruststokers. Pas toen de signa len weerklonken van de naderende auto's der ontboden politie, zochten de ongewenschte bezoekers een goed heenkomen dóór een ach terdeur, hetgeen hun in de algemeene ver warring gelukte, zoodat de politie geen hun ner kon arresteeren. COMMUNISTISCHE „UNFUG". Propagandisten in warenhuizen Wellicht aangepord door de vertoogen van Moskou om de communistische agitati wat actiever te voeren, zijn de communisten te Berlijn op de gedachte gekomen van een nieuw soort propaganda, in verband met d - a.s. verkiezingen voor de bedrijfsraden. Groepjes van een twaalftal jeugdige volgt lingen van Moskou dringen olotseling een groot warenhuis biööen, liefst op een uur. HET PLAN-YOUNG IN DE FRANSCHE KAMER. Heftige tooneelen. Geen ver daging. In den loop van de beraadslagingen in de Kamer over het plan-Young, welke tegen het einde een groote heftigheid verkregen, werd, zooals we gister nog in een deel der oplage mededeelden, het voorstel gedaan om het debat te verdagen Het voorstel, waartegenover de regeering de vertrou wensvraag had gesteld, werd met 319 tegen 262 stemmen verworpen. Het verloop van het debat. Tardieu aangevallen. Bij het begin der Kamerdebatten verklaar de de rechts-radicale afgevaardigde Marin zich tegen een overhaaste behandeling van de voorstellen, aangezien de meeste afge vaardigden nog geen gelegenheid hadden gehad cm van deze zoo belangrijke aange legenheid in voldoende mate kennis te ne men. Frankrijk staat, met het oog op zijn veiligheid, voor een gewichtig oogenblik. Ht is noodzakelijk op het belang te wijzen van de ontruiming van het Rijnland, waar door Frankrijk een belangrijken waarborg voor zijn veiligheid verliest, met slechts als tegenprestatie een belofte van Duitschland. Daarom deed Marin een beroep op de Kamer om met de verdere behandeling van de aan hangige wetsontwerpen te wachten tot den terugkeer van Briand en tot men de verschil lende bijkomstigheden van het wetsontwerp volledig zou hebben kunnen bestudeeren. Minister-president Tardieu merkte op, dat het plan-Young en de Haagsche overeen komsten sedert September 1929 voorwerp van studie van de Kamer waren geweest. Ook Léon Blum verklaarde, dat men zich lang genoeg reeds met de ontwerpen had bezig gehouden en dat men zijn verplich tingen tegenover Duitschland diende na te komen. Marin bleef echter op zijn standpunt staan, waarop Tardieu de vertrouwens kwestie stelde. Een opgewonden woorden wisseling ontstond naar aanleiding van een voorstel van den onafhankelijk-linkschen af gevaardigde Guemet, die eveneens uitstel van de behandeling verlangde. De radicaal socialist Léon Meyer riep uit, dat dergelijke gewichtige aangelegenheden iet in afwezig heid van den minister van buitenlandsche zaken behandeld mogen worden en dat het wel eek alsof Tardieu vreesde, dat niet al zijn vorstellen bij aanwezigheid van Briand zouden worden aangenomen. Tardieu bestreed de voorstelling alsof er verschil van meening tusschen hem en Briand zou bestaan. De socialist Frangois A'ibert steunde eveneens het voorstel tot de, dat de leden van de Kamercommissies van financiën en van buitenlandsche zaken slechts die partijen vertegenwoordigen, die tegenstanders van de vrede waren. Daarop ontstond een tumult, dat bijna in een vecht partij eindigde, zoodat de Kamerpresident de zitting voor eenigen tijd moest schorsen. Na de hervatting vervolgde Herriot zijn rede en verklaarde, verbaasd te zijn over de provoceerende houding van Tardieu tegen over de linksche partijen. Tardieu liet als antwoord stemmen over de vertrouwens kwestie, die hij tegenover het voorstel-Meyer tot uitstel der behandeling tot den terug keer van Briand, gesteld had. Twee rapporteurs over het plan- Young. In den namiddag werd in de Kamer de beraadslaging over het wetsontwerp betref fende de ratificatie van het plan-Young voortgezet. Eerste spreker was ae rappor teur van de commissie van financiën öig- noux, die betoogde dat wanneer Frankrijk terugkomt op het plan-Dawes, Duitschland dit als voorwendsel zou aangrijpen om te verklaren, dat het de verplichtingen, die het zijn opgelegd, niet kan vervullen. Frankrijk mag niet aarzelen, tot ratificatie over te goon Namens de Kamercommissie voor Buiten landsche Zaken verklaarde Soulier van de fractie-Marin. dat wanneer Frankrijk het nlan-Young niet aannam, het niets kreeg. Soulier eischte dat Frankrijk de bezettings* troepen uit het Rijnland niet eerder terug trok; alvorens de geëischte slechtingen gj neel waren uitgevoerd. Men zou Duitsa» land thans op de proef stellen en zien, iwl- ke waarde het word van dit volk opdfr een reuublikeinsche regime had,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1