POSTER'C DE VERDWENEN DELQRA. Aan Jonge Moeders Lendenpijn '1 Rugpijn Nieren Pillen FEUILLETON. BE AIKMAABSCHE STOOM-WASCH-in STBSIKIHBICHTING LANDBOUW en VEETEELT. Het groote bezwaar van lendenpijn urinestoornissen, duizeligheid, water zuchtige zwellingen en hoofdpijn is vaak, dat deze kwalen zich zoo lang zaam ontwikkelen en men er dikwijls niet op verdacht is, dat de nieren kunnen beginnen te verzwakken. Daarom is het van zooveel belang om behandeling niet uit te stellen. Noodelooze pijn en last hunnen voor komen worden, als men bijtijds in grijpt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben gedurende de vele jaren, waar in zij werden aangeboden, naam ge maakt en worden over de geheele wereld door tal van menschen aan bevolen. Hun samenstelling is zoodanig dat zij alleen op de nieren en blaas werken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. den prijs nog bespottelijk laag vonden, werd besloten om medewerking te verieenen om den maatregel streng door te voeren. Van den Bond van Conservenfabrikanten te Den Haag was bericht ontvangen dat men ip April een conferentie vraagt met de vel- Hngsbesturen over het netto gewicht van aardbeien, dus een netto-gewicht en niet zoo als thans de slof in het gewicht berekenen. Hierover ontspon zich een discussie die niet op medewerking wees. Men was van oordeel dat als de tuinder zijn aardbeien net jes aflevert, dat de vrachtrijder, in dienst der kooplieden, er wonderlijk mee omgaat en als het product zoo in de fabriek komt is de tuin der de „man die de klappen" krijgt. De voorzitter meende dat de koopman be paalt wie het product vervoerd, doch wij hebben dan geen verantwoording, als wfj maar beginnen met onze aardbeien zorgvul dig te behandelen. Daarna werd aan het be stuur mandaat te geven om te handelen naar bevind van zaken, doch zoo mogelijk het te laten zoo als het is. Balans, Verlies- en Winstreke ning 1929. De heer P. Groot Azn. bracht rapport uit namens de financieele commissie en ver klaarde alles in orde. De heer Schuit zeide dat de balans in ont vangsten en uitgaven ƒ7819.17 en 6940.30 aanwees, dus een batig saldo van 878.87. De balans geeft aan in schuld bij de Ned. Landbouwbank en Boerenleenbank ter plaat se 12250. De taxatie der gebouwen is: veilingsgebouw 1240, boerenhuis 2000, inventaris 1100. Spr. wilde zich niet van groote woorden bedienen, doch zeide dat er een tekort is van 2350 of 33 per hoofd (70 leden). Er is een saldo van 878.87 doch er is verplichte afschrijving. Te vorde ren is van 2 kooplieden 1100, waarvan 800 oude schuld, waarop regelmatig wordt afbetaald. De schuld van 300 is nieuw, doch men heeft de hoop dat die schuld voor den aanvang der veiling van aardbeien wordt afbetaald. Uit de vergadering gingen stemmen op dat de gebouwen en emballage zoo laag staan, het bouwterrein heeft hooge waarde. De secretaris en administrateur erkenden het, doch als men soms mocht liquideeren, moet het mee vallen; wat heeft men aan een geflatteerde balans? De Balans-, Winst- en Verliesrekening 1929 werd goedgekeurd. De voorzitter zeide dat het accountants rapport gunstig was. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 26) HOOFDSTUK XIV. Het duurde niet lang, of Louis was uit eigen beweging weer bij mijn tafel gekomen. „Heeft men goed voor mijnheer gezorgd?" vroeg hij beleefd. „Uitstekend, Louis, voorzoover het eten en drinken betreft. Maar je hebt vergeten mijn nieuwsgierigheid te bevredigen". „In welk opzicht, mijnheer?" „Betreffende de Delora's." Louis haalde de schouders op en vroeg: „Maar wat zou ik daarover kunnen vertel len? De heer Delora is twee jaar achtereen hier geweest en is hier ongeveec een maand blijven logeeren. Hij heeft verstand van lek ker eten. Dat is alles. Mademoiselle logeert hier voor de eerste maal. Van haar weet ik niets". „En wat denk je van zijn verdwijning?" hield ik aan. „Wat zou ik er van kunnen denken, mijn heer? Ik weet van niets". „De heer Delora", ging ik voort, „is een koffieplanter uit Zuid-Amerika. „Ja, dat hel) ik ook gehoord", gaf Louis foe. „Hoe had hij toegang gekregen tot hit Café des Deux Epingles?" Daarna kwam aan de orde een bestuurs voorstel om meer groente te telen die in den winter verhandeld wordt. Tot heden is de drukte op 3 maanden gebaseerd en dat is niet economisch, men moet, zoo mogelijk, het geheele jaar aanvoeren, wat goed is voor den tuinder en de veiling. Aldus besloten. Vaststelling bedrag bij uittre ding (art. 11 der Statuten). Het bedrag moet jaarlijks worden be paald. De bedoeling is om de leden vast te houden. Zou men er met ƒ33 af kunnen (zoo als het nu is) dan zou het niet denkbeeldig zijn dat de goed gesitueerden bedankten en niet onmogelijk dat men met minder kapitaal krachtige leden zitten bleef. Niet minder denkbeeldig was dat de banken ons credie' opzegden en dat moeten we voorkomen. Het bestuur stelde voor om het bedrag te bepa len op 100 (vorig jaar 150). Hierover ontstónd een scherpe discussie, daar enkele leden meenden dat men dwong om lid te blij ven. De heer de Vette zeide dat men nergens dien dwang toepast, doch het bestuur meen de dat men o.a. in Beverwijk bij „Kennemer- land" 300 eischt. Nog werd gezegd dat 1 t alleen wordt toegepast bij onwil, niet bij rtrek of overlijden. Het bestuursvoorstel werd met op 2 na algemeene stemmen aan vaard. Bestuursverkiezing De aftredende heeren - Admiraal Nz., J. J. de Graaff en G. S. Koomen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Als scheidsman werd voorgesteld de heer J. Korthouwer, die bij acclamatie werd be noemd. Daarna was het woord aan den heer Balk, die een rede hield over het veilingwe zen en de plichten en rechten der tuinders Zijn rede was zoo belangrijk dat we in een afzonderlijke beschouwing op terug komen. Naar we vernemen zijn de door het H. A B.-comité en den Volksbond tegen Drankmis bruik voorgenomen plannen aangaande de tentoonstelling van tuin- en kamerplanten naar wensch geslaagd. De deelname is van dien aard dat de tentoonstelling verzekerd is. Op initiatief van de afd. van Het Witte Kruis is door dr. I. Cohen een cursus gege ven voor eerste hulp bij ongelukken. Ge slaagd zijn de dames A. G Salamons, D. de Jager-Kos, T. de Graaf-Kooi, E. van 'f Kaar-Leinair, C. Lemair, W. A. Roodezwijn, T. M. E. van Helsland, C. H. Hartman, A Hartog, E. C. van Stijgeren-Blokker, D. A Vermeulen, G. de Jager-Groot, M. V. Hoger - vorst-Blikslager en M. F Maat en de heeren M. van SHjgeren en A. Kluft. Naar we vernemen is aan het bestuur van Het Witte Kruis verzocht wederom een Moedercursus te houden. De deelname is nu reeds van dien aard dat de cursus in April zal aanvangen. Naar men ons mededeelt heeft 't H. A. B.-comité een aanvrage ontvangen om aan een groep padvinders de gelegenheid te ge ven om hier gedurende den zomer te kampee ren. Na gehouden conferentie is het verzoek ingewilligd- Onze plaatsgenoot de heer A. J. Fran ken, voorheen onderwijzer aan de R. K. Jon gensschool is benoemd in gelijke functie aan de Bijzondere School te Djokjokarta (Ned. Indië). TEXEL. Donderdagmorgen is de nieuwe R.K. school door het Dag. bestuur dezer gemeente aan het R.K. Kerkbestuur te Den Burg over gedragen. Daar de burgemeester in het buitenland vertoeft, sprak wethouder Keyser, als loco- burgem ester het kerkbestuur toe en droeg het gebouw over. Bij deze overdracht waren behalve 't Dag. bestuur der gemeente tegenwoordig de R.K. geestelijkheid van Texel, leden van de school commissie, de .inspecteur van het onderwijs, de heer G. Dun, de bisschoppel. inspecteur, en pastoor Nagel, thans te Assendelft. De deken van Schagen verrichtte hierna de inwijding, waarna 't woord gevoerd werd door pastoor Van Ruyven van den Burg, de 'beide schoolinspecteurs, pastoor Nagel en het hoofd der school, den heer W H. Willem- sen. Hierna was gelegenheid het schoolgebouw ie bezichtigen. Ongetwijfeld is deze school, die het grootste aantal leerlingen heeft vair alle scholen op Texel (211), ook de mooiste school die we hebben. De indeeling is zeer practisch en ook het schoone is lang niet ver geten. De school is gebouwd naar een ontwerp van den directeur van gemeentewerken, den „Ik ben zelf maar een zeldzaam bezoeker van die inrichting", merkte Louis glim lachend op, „hoe zou ik dat dan kunnen weten?" „Louis", zeide ik, „waarom geen open kaart met mij gespeeld? Ik ben toch waarlijk niet iemand om bang voor te zijn. Vanwege de Tapilow-zaak ben ik in menig opzicht aan jou overgeleverd en, gelijk je weet, heb ik te veel van de wereld gezien om me over kleinig heden moeilijk te maken, igeloof er niets van, dat Delora naar Londen is gegaan om zijn koffieoogst te verkoopen. Ik geloof er niets van, dat zijn verdwijning voor jou een even groot mysterie is als voor ons, laat ik zeggen voor mij en zijn nichtje". Louis' gelaat was als dat van een Sphinx. Hij viel mij niet in de rede, ontkende niets, wachtte alleen af, waarheen ik hem wilde hebben. „Ik ben niet overtuigd", ging ik voort, „dat ik niet mag aannemen, dat je een be paalde bedoeling had met mij dien bewusten avond mee te nemen raar het café des Deux Epingles. Kom, spreek ronduit met mij. Ik kan een vriend van je zijn. Ik heb hier en daar invloed en, zooals je weet, houd ik van avonturen. Deel mij mede wat je van die zaak weet. Verklaar mij, of je eenige reden had om mij naar dat café mede te nemen" Louis liet zijn scherpe, alles ziende oogen door de zaal gaan. Zonder een oogenblik verandering te brengen in zijn houding van aandachtig toehoorder naar wat ik zeide of nog te zeggen had, scheen hij gedurende die- enkele oogenblikken te letten op alles wat er in het restaurant voorvieL De wijze waar op er bediend werd aan een paar tafels op eenigen afstand van ons scheen hem bepaald heer J. Tiessen en is een sieraad voor ons dorp. Langen tijd zijn de pennen van vele in gezetenen van ons eiland in beweging ge weest over de verkiezing van een r-gent van het algemeen weeshuis alhier. In tal van in gezonden stukken in de beide plaatselijke bladen werd getracht de al of niet geldigheid dezer verkiezing door den raad van de ge meente Texel, aan te toonen. Een aantal per sonen was tegen deze verkiezing bij de Kroon in beroep gegaan, omdat volgens hun idee niet de heer S. C. Eelman, doch de heer C. Keyser Hz. gekozen was. De koningin heeft op dit beroep echter af wijzend beschikt. Waarschijnlijk zullen nu andere regenten, die in het bestuur van het Weeshuis zitting hebben, hun functie neerleggen, en dit be looft opnieuw strijd te gevem BROEK OP LANGENDIJK. De openbare vergadering van den Christe- lijken Besturenbond te Broek op Langendijk werd gehouden op Woensdag 26 Maart in de Nieuwe zaal. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Jb. Balder, met gebed waarna de voorzitter in zijn openingswoord wees op den schoolstrijd, waarvoor onze va deren financieele offers hebben gebracht. Zoo moeten wij voor onze Christ. vakorganisatie offers brengen en den strijd aanvaarden. Als eerste spreker trad op de heer K. Bak met het onderwerp: „Het communisme". Spr. schetste het communisme, dat voor alles de vrijheid begeert, ook voor het beest in den mensch, dat zich keert tegen gods dienst en kerk, waarvan we thans de conse quenties zien in Rusland. Vervolgens sprak de heer D. Visser over: „Christelijke vakorganisatie". Spr. behandelde de opkomst van de Christe lijke vakorganisatie, in een tijü toen de ar beidsvoorwaarden slecht waren en het soci alisme propaganda maakte. Hij sprak over den vorm der organisatie een landelijke vakcentrale, het C. N. V waar bij aangesloten 23 verschillende vakbonden, over het doel, de verhooging van het levens peil der arbeiders en de toepassing der Christ. beginselen op maatschappelijk terrein. Als laatste spr. trad op de heer Jb. Balder met het onderwerp: „Kerk en Vakbeweging". Spr. wees er op, hoe de kerk zich afzijdig houdt van de Christ. vakbeweging. De maatschappelijke vraagstukken, waar mede de arbeiders hebben te worstelen., wor den door de kerk niet opgelost. De meeste ambtsdragers, een enkele uitge zonderd, zijn afkeerig van de vakbeweging. Op een vergadering als deze komen ze niet. Ze schijnen huiverig om de waarheid te hooren. Het is de roeping der kerk daad werkelijk den bloei der Christ. vakbeweging te bevorderen. Op de verschillende onderwerpen volgde een aangename discussie. De voorzitter wekte de ongeorganiseerden op, zich aan te sluiten bij de Christ. vakorga nisatie. De vergadering werd gesloten met dank gebed door den heer K. Bak. UITGEEST. Geboren: Nicolaas, z. v. Cornelis Teunis Siebeling en van Froukje Cornelis sen. Cornelis Josephus, z. v. Cornelis Mooij en van Maria Catharina Welage. Petronella d. v. Theodorus van der Eng en van Gerarda Maria Tromp. Overleden: Willem Polle, oud 47 moeten voorzichtig behandeld worden Laat ons het doen WESTERWEG ALKMAAR 1 elet. 445 te ergeren. Hij fronste het voorhoofd en riep een der kellners, wien hij haastig met een paar korte woorden en vele gebaren iets be val. De bediende snelde weg om aan de be velen gevolg te geven en Louis keerde zich naar mij, zeggende: „Mijnheer, het is dikwijls niet verstandig of politiek de waarheid te zeggen. Daarom gebeurt het dikwijls, dat ik leugens debiteer, maar ik wil wel bekennen, dat ik daar niet van houd. Altijd geef ik de voorkeur aan de waarheid, waar dat ten minste mogelijk is. Toen ik u in den Grand Opera te Parijs ont moette, was u voor mij niets anders als eer. van mijn beste en meest gewaardeerde klan ten. Eerst toen wij met elkander stonden te praten, kwam er een ander idee bij mij op Ik handelde daarnaar. Ik had een bepaalde reden om u mede te nemen naar het Café des Deux Epingles. Ik nam u daarheen mede, omdat ik wist, dat dien avond op een goed oogenblik Tapilow daar ook zoo komen en ik wist reeds bij voorbaat waf het gevolg zou zijn van een ontmoeting tusschen u beiden". „Je wilde dus, dat dit zou gebeuren?" riep ik uit. Louis knikte en vervolgde: „Inderdaad wenschte ik dat het zou gebeuren. De door ons genoemde persoon is geen vriend van mij of van mijn vrienden. Hij had met enkelen hunner een plannetje gesmeed en men was er achter gekomen dat hij valsch spel speelde. Hij moest daarvoor gestraft worden en ik vond het aangenaam, dat hij zijn straf uit uw handen zou ontvangen". „Is dat alles, Louis?" „Neen, nog niet, mijnheer. Ik zeide zoo tot mij zeiven, dat als mijnheer twist krijgt met zijn vijand en er komen moeilijkheden ui: jaar, gehuwd met Johanna de Waard. Johan Smith, gehuwd met Aagje Delver, oud 35 jaren. HET ONDERZOEK DER TN ONS LAND GEBRUIKTE KUNSTMEST. Aan het verslag van het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht, dat belast is me* het onderzoek van meststoffen ontleenen wij het volgende: Van 1 Juni 1928 tot 1 Juni 1929 werden 20.505 monsters ontvangen, waarin 40.702 kwantitatieve bepalingen werden verricht. Dit jaar valt dus op een teruggang in het aantal monsters te wijzen van 2577 stuks welke voor een gedeelte op rekening komt van de staking in de Duitsche staalindustrie in het najaar van 1928 en anderdeels van de daarop volgende zeer strenge en langdurige vorstperiode in Februari en Maart 1929 Deze opvatting wordt gesteund door het fei*, dat er 1831 monsters Thomasphosphaat- meel minder inkwamen en dat er in de zeer koude maanden Februari en Maart slechts 4400 monsters werden ontvangen tegenover 7515 in de gelijknamige maanden van het vorige jaar. Ging het aantal monsters ach teruit, met de gecontroleerde hoeveelheden was zulks niet het geval. Deze bleven onge veer gelijk en bedroegen te zamen ruim 1400 millioen K.G. De voor verbruikers gecontroleerde hoe veelheid daalde van ruim 643 tot ruim 598 millioen K.G en die voor fabrikanten en handelaren in Nederland van 626 tot onge veer 600 millioen; evenwel steeg de voor fabrikanten en handelaren in het buitenland gecontroleerde hoeveelheid en wel van 160 tot 284 millioen K.G., zoodat dit jaar 1482 millioen K.G. in totaal werden gecontroleerd tegen 1429 millioen K.G. in het vorige ver slagjaar. Niet vreemd aan dit laatste is het feit. dat aankoopen in het buitenland plaats hebben op analyse Maastricht. Er werden 1430 monsters chilisalpeter in gezonden, waarvan er 1429 op stikstofgehal- te werden onderzocht. Het aantal monsters ten onderzoek ont vangen was belangrijk minder dan dat in he* vorige jaar. Ook dit jaar was de oorzaak van de te lage gehalten in den regel weer het aan wezig zijn van chloriden; in enkele gevallen was .het beschadigd zijn door water of een vrij belangrijk gehalte aan kaliumnitraat de reden. Tegenover het vorig verslagjaar valt van kalksalpeter een toename van het aantal in gezonden monsters te constateeren van 328 tot 443. Bedroeg het vorig verslagjaar het aantal monsters Norgesalpeter nog slechts 10, thans werd maar 1 monster ontvangen, zoo dat controle van deze meststof tot het ver leden schijnt te behooren. Het aantal ingezonden monsters Leunasal- peter bleef tegenover het vorig verslagjaar stabiel; toen werden 350 monsters ingezon den, nu 349. Tegenover een daling in het vorig jaar viel thans een stijging van het nitraatstik stofgehalte waar te nemen. Van zwavelzure ammoniak valt een afna me van het aantal ingezonden monsters te constateeren van 1808 tot 1472. De te lage gehalten werden in den regel veroorzaakt door de aanwezigheid van zand, chloriden en water. Eén monster bestond nie' uit zwavelzuren ammoniak, doch uit een mengsel van ammoniumchloride en zand en wel in zulk een verhouding, dat het gehalte aan stikstof overeenkwam met dat van zwa velzuren ammoniak. Onnoodig te zeggen dat een dusdanige handelwijze niet toelaatbaar is Tegenover 109 monsters kalkstikstof in het vorig verslagjaar, werden nu 135 monsters ingezonden. 132 monsters voldeden allen aan de garantie van 20^ pet. stikstof in totaal, terwijl het verhoudingscijfer van cvaanamidstikstof tot totaal stikstof bij allen boven dé 90 pet. lag. Aan de in den nieuwen codex gestelde, aanmerkelijk hoo gere eischen voor dit product, bleek dus te zijn voldaan. Van Ureum werden 98 monsters ingezon den tegenover 76 in het vorig verslagjaar Van deze 98 voldeden er 13 niet aan den voor het stikstofgehalte gestelden eiseh. Op gemerkt wordt, dat dit reeds veroorzaakt kan worden wanneer een volkomen zuiver pro duct 3 pet. vocht heeft aangetrokken. Van supernhosphaat werden het vorig ver slagiaar*1998 monsters ingezonden tegen nu 1942, waarvan er 1936 werden onderzocht. Evenals vorig jaar bleken ook thans weer vele monsters niet aan de op^e^even garan tie te voldoen, zoodat bij herhaling belang- rijke koi tingen moesten worden voorbeschre ven. voort, ik en mijn vrienden u kunnen heioen. U is daarvoor dank aan ons verschuldigd en het oogenblik kan komen het kan mis schien wel zeer spoedig komen dat d* diensten van mijnheer voor ons van groot be lang kunnen zijn". „Zoo Louis", zeide ik, „nu begrijpen wij elkander beter. Nu wordt mij de zaak helder Ga nog maar een beetje voort, alsjeblieft Ik erken, dat je een vordering op me hebt Wat kan ik voor je doen. „Mijnheer houdt van een opwindende sen satie?" „Ja zekerhaastte ik mij te antwoorden Louis aarzelfde nog even en ging toen voort: „Als er nu eens een complot was tegen dien meneer Delora, ten einde hem te verliin deren een zekere onderneming te doen sla gen, zou meneer dan bereid gevonden wor den om dat complot te doen mislukken?" „Van ganscher harte", antwoordde ik „Maar vergun mij één vraag: waaruit be staat die onderneming van den heer Delora? Moet hij zijn koffie verkoopen?" Een ongeëvenaarde glimlach kwam op Louis' gelaat, terwijl hij zeide: „Mijnheer houdt blijkbaar wel van een grapje!" Op dat oogenblik begreep ik, dat ik op 't punt stond ten minste iets van de waarheid te vernemen. „De heer Delora heeft andere plannen", zeide hij met nadruk. „Ja, dat dacht ik wel", antwoordde ik. Ik zag, hoe Louis zijn hoofd half onwend- de. Er kwam geen verandering in den toon van zijn stem noch in zijn houding, maar na tuurlijk klonken daarom zijn woorden wat wonderlijker, toen hij zeide: Als het huidje van uw kindje stukgaat of sm.i geneest het dan met Purol en houdt het bovendien altijd zooveel mogelijk droog met Purolpoeder. Bei'de artikelen bij Apoth. en Drogisten. Tegenover 97 monsters dubbel-superphos- phaat in het vorig verslagjaar werden nu 7? monsters ontvangen en onderzocht. Voor het grootste gedeelte werden deze uit het buiten land ontvangen. Van ammoniak-superphosphaat bleef het aantal vrijwel constant. Tegenover 166 in het vorig jaar werden nu 156 monsters ont vangen. Kon de laatste jaren geregeld op een stij- ging van het aantal ingekomen monsters Thomasphosphaatmeel worden gewezen, zoo dat in het verslagjaar 1927—1928 het tot nu hoogste aantal van 11.548 werd bereikt thans valt een belangrijke afname tot 9711 monsters waar te nemen. De belangrijk' prijsstijging zal ock het hare hiertoe hebben bijgedragen. Ook dit jaar wees weer uit, dat slechts een volledig onderzoek in staat is teleurstelling te voorkomen. Bij herhaling werd de aanwezigheid van natuurlijk phosphaat vastgesteld, zoodat on derzoek hiernaar de aandacht blijft vragen. In één geval werd zelfs 18 natuurlijk ohosphaat aangetroffen, een practijk, die. ware zij niet ontdekt geworden, voor de be treffende koopers een zeer belangrijk nadeel zoude opgeleverd hebben. Bij de thans ge', dende prijzen voor Thomasphosphaatmeel ij voorzichtigheid bij aankoop bijzonder ge boden en een volledig onderzoek gewenscht De belangrijke rol, welke Luxemburg tot voor kort voor ons land als exporteur van Thomasrhos'-haatmeel vervulde, is, zooal niet geheel, dan toch wel voor een zeer be langrijk deel verdwenen De meest belangt riike export-landen voor ons zijn thans Belt gie en Duitschland. Gezien de ligging van belangrij' e staalwerken in beide landen bij' onze landsgrenzen is een dergelijke verschuit ving, met 't oog op besnaring van transport kosten meer economisch vervoer alleszins begrijpelijk. Het vorig verslagjaar trad van natuurlijk phosphaat een daling in van 266 tot 120 monsters, waarbij de meening werd uitge sproken, dat de verdere daling van den prijs van Thomasphosphaatmeel met d"ze vermin dering in verband zou staan. Dit zal ver moedelijk wel zoo zijn, gelet op de vermeer dering van het aantal monsters natuurlijk nhosnhaat van 120 tot 280, nu de prijzen van het Thomasnhosphaatmeel belangrijk omhoog gingen. De monsters natuurlijk phosphaat bestonden wederom overwegend uit Noord-Afrikaansche chosphaten Bijna alle voldaden ban den tot 90 verhoogden eisch voor de fijnheid. Er wfrden 3222 monsters kalimeststoffen ingezonden tegenover 3485 in het vorig ver slagjaar. De vermindering moet op rekening gesteld worden van de monsters 20 kali- zout, waarvan het aantal van 1457 tot 123t daalde. Het aantal andere kalimeststoffen bleef nagenoeg stationnair. 1231 monsters kalizout 20 werden in gezonden, waarvan 1227 onderzocht zijn Van de 1259 ingezonden monriers kalizout 40 werden er 1252 onderzocht. Van de 476 monsters patentkalie werden er 475 onderzocht De voor het chloorgehalte gestelde toe laatbare maximumgrens werd dit jaar niet overschreden. De andere onderzocht kalimeststoffen be stonden hoofdzakelijk uit kaliumsulfaat. Eén er van had een kaligehalte, hetwelk beneden den codex-eisch lag. Verder werden no<r de vozende meststof fen ingezonden en onderzocht; beendermee', ruwe Peruguano. samengestelde meststoffen, kalkmergel, ongeblusc.hte kalk, gebluschte kalk. De helft van de monsters geh'uechte kalk vol deed niet aan den codex-eisch van 75 cal- ciumhvdroxvde met 5soe'ing, waarvan de oorzaak, als voorheen, hoofdzakelijk gelegen is in een te h"og gehalte aan vocht en (of) koolzurekalk. Bij dit artikel kan niet altijd meer uitgemaakt worden of en zoo ja welke fout bh' de bereidin<z gemaakt is, b.v. of er onvoldoende gebrand is dan wel of er te vee' water bij het blusschen gebruikt werd. Ook kan het product oorspronkelijk goed zijn geweest, doch bij het bewaren koolzuur uit de lucht hebben oogenomen, waarbii het resultaat van het branden weer gedeeltelijk verloren gaat. Het is derhalve raadzaam ge- bluscht kalk zooveel mo°-elijk direct na de bereiding uit te strooien pn onder te werken. (Wordt vervolgd). „Voor het oogenblik zetten wij ons gesprek niet voort, mijnheer. Daar zit iemand hier vlak bij, die er een lief ding voor over zoit hebben wanneer hij ons kon beluisteren. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat men niets meer zegt. Als mijnheer mij een kwartiertje van zijn tijd wil afstaan op zijn kamer, bv om zes uur „Goed, om zes uur dan, Louis." Louis streek nog even miin tafellaken glad en nam met een buiging afscheid van mij. Ik zag toen dat aan de tafel naast mij, tot nog toe door Louis' lichaam voor mij verborgen, dezelfde heer zat, die oo het station vlak bij ons had gestaan! Na den lunch nam ik een taxi, bracht een bezoek bij mijn kleermaker, wipte even mijn club binnen en sloeg wat sigaretten in. Maar Londen was zoo vervelend als slechts moge lijk is in den zomer, zoodat ik blij was in miin hotel terug te zijn. vooral toen ik in de lift Felicia ontmoette. Zij schrikte toen zii mii zag en scheen een beetje zenuwachtig. Toen de lift bij haar verdieping stil hield, stapte ik ook uit. „Laat ik u naar uw kamer brengen", zeide ik, ..het is bijna vijf uur." „Heel graag', antwoordde zij .ik moet u bepaald even spreken kapitein. Ik heb toen uit ging vergeten u iets te zeggen". Ik loosde een zucht en antwoordde: „Ik vergeet altijd heel wat, dat ik u zeg gen wilde als ik bij u ben." Glimlachend rieo zij uit: „Gegint 'J "Jj ook al met malligheden? Maar laten daar nu verder niet op ingaan. Ik wil eimj shg met u spreken. Die Louis is terug, niet. „Ja, hij was tegen den lunchtijd weer net café". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8