DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bergen's Gemeentsljestu jr en de weg door het bosch. W. M. H. FELS en ZOON ffO. 81 132e Jaargang. De weg, die Bergen's natuurschoon bedreigt, is op voorstel van B, en W, op het Wegenplan gekomen. Maar het College wil daarover liever niet spreken. Het Gemeentebestuur past zich niet aan bij de wenschen der bevolking. Dagelijkse!? overzicht* R00DE BOURGOGNE: GOURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groot* letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. ZATERDAG 5 APRIL 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Er is door de uitvoerige in onze courant opgenomen verslagen van de te Bergen ge houden protestvergadering en van den op 27 Maart gehouden raadszitting voldoende ge bleken, dat de groote meerderheid van Ber gen's bevolking zich ten sterkste verzet tegen het voornemen om een weg voor autoverkeer door een zoo kostbaar natuurmonument als het Bergerbosch te laten loopen. Wij nemen aan, dat onze lezers het be houd van dit bosch in ongeschonden toestand als een zeer voorname factor voor de attrac tie van deze plaats als vacantieoord beschou wen en dat men het algemeen toegejuicht heeft, dat de Raad zich bereid verklaar de een belangrijk financieel offer te bren gen om dit brok natuurschoon door de ge meente te laten aankoopen, waardoor het ge vaar werd weggenomen, dat deze grond in handen van bouwspeculanten zou vallen en verkaveld en verkocht zou worden. Toen de voorgenomen aankoop van dit bosch als natuurmonument kort geleden be kend werd, heeft men terecht het beleid van het gemeentebestuur zeer geprezen. Immers Bergen zou thans nog een onbe- teekenend dorp zijn, als het juist door zijn natuurschoon, door de zeldzame combinatie van bosch en duin, met de zee in de onmid dellijke nabijheid, niet een lustoord was, dat door weinigen ontdekt en gepropageerd wel dra door velen bezocht en gewaardeerd is ge worden. Bergen's beteekenis ligt uitsluitend in het vreemdelingenverkeer, in de omstandigheid. m het een vacantieoord is geworden, dat jaarlijks zooveel gasten herbergt, dat men er tal van café's en hotels kan bouwen en dat daarnaast de bevolking door het verhuren van kamers en woningen in de zomermaan den een belangrijke bron van inkomen kan vinden. 0 Juist voor plaatsen als Bergen is he* spreekwoord van de kip met de gouden eieren in hooge mate van toepassing. Immers, wordt Bergen van zijn natuur schoon beroofd, dan heeft het geen attractie meer, dan vermindert het bezoekt en verliest het met zijn beteekenis als vacantieoord tege lijkertijd de voordeelen van het vreemdelin genverkeer. Daarnaast staat het gemeentebestuur na tuurlijk voor een heel moeilijk vraagstuk, want naarmate de roem van Bergen verder is doorgedrongen, komen er steeds meer men schen, die er niet alleen hun vacantie willen doorbrengen, maar die in zoo'n mooie streek zich ook wel blijvend willen vestigen door er een landhuis of een villa te laten bouwen. Dergelijke bouwwerken mogen uit archi tectonisch oogpunt nog zoo mooi zijn, zij trekken toch niet de groote menigte tot zich en zij verstoren meer het natuurschoon dari dat zij daartoe bijdragen. Wie uit een groote stad komt en na een jaar van ingespannen werken rust en ontspan ning wensctyt, heeft geen behoefte aan mooie villa's en lief gelegen landhuizen. Wat hij zoekt, is het ongerepte bosch, het uitgestrekte eenzame duingebied, waar vogels en planten nog van een ongestoord terreinbezit getui gen, waar hij genieten kan van bosch en duin, zooals onze lieve Heer het geschapen heeft en waar zoo weinig mogelijk van het ingrijpen van den mensch moet blijken. Bergen kan dit alles bieden, maar Bergen is een dorp, dat snel groeit en dat met hei oog po de gemeentefinanciên heel graag goed gesitueerde landgenopten tot zijn inwo ners wil maken en het toejuicht als zijn hui zental met steeds meer buitenverblijven kan worden uitgebreid. 0 Wie geld genoeg heeft om in Bergen een villa te laten bouwen kiest de plaats daarvan zoo mogelijk in het gebied van het natuur schoon en daardoor heeft Bergen in de laat ste jaren aan bouwgrond al heel wat moeten offeren, dat voor de beteekenis van de plaats als vacantieoord eigenlijk onaangetast had moeten blijven. Niemand zal het gemeentebestuur kwalijk nemen, dat het bij deze tegenstrijdige belan gen wel eens te veel naar de zijde van de directe winst heeft gekeken en wij behooren ge lukkig niet tot de overdrijvende propagandis ten voor het behoud van natuurschoon, die er zich druk over zullen maken als hier en daar een mooie boom, een laantje of een klein bosehje aan de eischen der bouwers of aan het verkeer ten offer moeten vallen. Wanneer het voor Schoorl een levensbe hoefte is, dat het een rijweg dwars door de duinen naar zee krijgt, dan zullen wij, die van Schoorl's nooden en behoeften niet den minsten last ondervinden, toch niet vanuit de verte decreteeren, dat die weg er niet komen mag, omdat wij liever overal in den lande het duingebied liefst ongerept willen laten En wanneer een deel van het Bergerbosch noodgedwongen aan de eischen van het ver keer moest worden opgeofferd, dan zouden wij dat van harte betreuren, maar het stand punt innemen, dat niemand gerechtigd is het een groeiende gemeente onmogelijk te maken zich naar gebleken behoefte uit te breiden en zich aan te passen aan de eischen, die door het moderne verkeer nu eenmaal gesteld wor den. Evenwel, hier in Bergen is .van dat alles geen sprake en geeft net gemeentebestuur van een zoo eigenaardige opvatting blijk, dat wij niet kunnen nalaten daarop hier even de aandacht te vestigen. Het Comité van Actie tot het behoud van het ongeschonden Bergerbosch heeft zich terecht op het standpunt gesteld, dat het zich alleen tot taak gesteld heeft het dreigende ge vaar van den. boschweg af te weren, maar de courant welker critiek veel omvattender kan zijn, wil daarnaast een woord van verwon dering en protest laten hooren over de houding van een gemeentebestuur, dat een voor Bergen nadeelig beleid getoond heeft en dat daarnaast door een allesbehalve loyaal optreden de verantwoording voor eigen daden niet blijkt te durven aanvaarden. Na het belangrijke en sympathieke besluit het Bergerbosch, waarvan men de waarde als natuurmonument en de groote beteekenis voor dit vacantieoord in het juiste licht ge steld heeft, door de gemeente te doen aankoo pen om er zich daardoor het ongestoord be zit van te kunnen verzekeren, heeft het ge meentebestuur plotseling een geheel afwij kend standpunt ingenomen. Over welke personen dit gemeentebestuur zich in Bergen eigenlijk uitstrekt, is niet heel duidelijk want, zooals de burgemeester in de laatste raadsvergaderng verkondigde, omvat dit nu eens B. en W. en dan weer het college met den Raad tesamen.. Vast staat wel, dat er bij de „geheime" be sprekingen over den aankoop van het Ber- gerbosoh door den burgemeester iets gezegd is over de mogelijkheid, dat daardoor later een weg zou worden aangelegd, evenwel in zulke vage termen en met zoo weinig aandui ding van den tijd van aanleg van dien weg, het karakter en de bestemming daarvan, dat niet een der raadsleden daaruit heeft kunnen op maken welk gevaar hier het kostbare Ber gerbosch, in de naaste toekomst bedreigde Op dat oogenblik wisten B. en W., en in allen gevalle de burgemeester, evenwel, dat er een ernstig gevaar dreigde, van welks be teekenis de raadsleden eerst op de eenige dagen later gehouden protestvergadering der burgerij een duidelijk inzicht zouden krijgen. Dank zij de actie der gemeenten uit de duinstreek was het wegenplan van 1927 het vorig jaar zoo gewijzigd, dat de weg vanaf Castricum langs den duinvoet tot Schoorl zou worden doorgetrokken, wat zeker een uitbreiding is waarover ieder in deze streek zich verheugd kan verklaren. Maar B. en W. wasten ook, dat die weg vanaf „De Franschman" tot aan de andere zijde van het dorp, waar hij zich bij Schoorl's gebied zou aansluiten, een verbindingsweg zou moeten hebben en het was hun bekend, dat de hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat zich die verbinding ge dacht had, loopende cm de kom van het dorp heen naar de zuivelfabriek op den Ber- gerweg en vandaar weer Oostwaarts naar de Zuidlaan, waar de weg op Schoorl's ge bied zou komen. En dit was een oplossing, die door zeer velen toegejuichd werd omdat daardoor het verkeer in het dorp zou worden ontlast en de bezoekers, die van Alkmaar naar Schoorl willen rijden bij de zuivelfa briek rechtsaf kunnen slaan en het toch reeds drukke verkeer in Bergen daardoor niet behoeven te vergrooten. 0 Evenwel is spoedig gebleken, dat de Pro vincie deze gunstige oplossing had laten va ren omdat vanuit Bergen zelf een andere op lossing aan de hand was gedaan, name:n] de beruchte, thans veel besproken weg ■"IE5Ï& koming van den weg nog in hef verschiet ligt, vast staat, dat men hem op de kaart heeft uitgestippeld, men mag zeggen, dat het in de bedoeling lag hem zooveel mogelijk door duingebied te laten loopen, men wist daarbij dat het bosch niet gespaard zou kun nen worden, men mag betoogen, dat het ver keer den kortsten weg vraagt, men kon vol komen begrijpen, dat het omleggen van den weg volgens het project langs de zuivelfa briek en zeker langs de Eeuwigelaan en de Komlaan, voor automobilisten geen omweg van eenige beteekenis zou veroorzaken. Men wist dat alles en als B. en W., zon der den Raad daarin naar behooren te ken nen, de Provincie de oplossing van een weg door het bosch aan de hand doen en zelfs voorstanders van een zoodanigen weg blij ven wanneer Ged. Staten zelf bezorgd voor het natuurschoon om nadere inlichtingen en garanties verzoeken} dan mag men zich ze ker afvragen of B. en W. het belang der ge meente hiermede niet ernstig geschaad heb ben. Het maakt een zeer eigenaardigen indruk, 'dat B. en W. niet royaal voor hun daden zijn uitgekomen, dat bij de protest-actie de burgemeester zich niet dadelijk voor de da den van het college verantwoordelijk gesteld heeft, dat hij zich vóór de daar genomen motie verklaarde en weinige dagen later den Raad toch adviseerde daarvan geen notitie te nemen. Het doet nog vreemder aan den burge meester te hooren verkondigen, dat de notu len van de Staten wel onjuist zullen zijn, terwijl toch ook uit andere stukken blijkt, dat het college van B. en W. heel goed weet, dat er van een vergissing of van een elkaar verkeerd begrijpen geen sprake geweest is. Mag men zich terecht de vraag stellen waarom het college op bijna slinksche wijze gepoogd heeft de schuld van zich af te schui ven, nog verwondelijker is zijn houding bij de daarop volgende gebeurtenissen. Iedereen kan een vergissing begaan en het college van B. en W. zou door niemand in zijn waarde miskend zijn wanneer het na af loop der protestvergadering ruiterlijk ver klaard haa, dat het de Provincie een ver keerd advies had gegeven en gaarne bereid was den hoofdingenieur te adviseeren den boschweg weer van het wegenplan te laten verdwijnen. Juist het tegenovergestelde is evenwel ge beurd en dat maakt dat de houding van het college in een veel ongunstiger daglicht is gekomen. Immers nu is gebleken, dat B. en W. het maken van dien boschweg niet geadviseerd hebben zonder aan de gevolgen te denken, en dat zij dit advies handhaven ook nu hun duidelijk moet zijn wat deze schending van het bosch beteekent en hoe scherp vrij wel de gansche bevolking daartegen heeft stelling genomen. Wij kunnen ons begrijpen, dat de burge meester, zelfs al was hij persoonlijk van een ander inzicht, op een protestvergadering waar hij in zijn opvattingen vrijwel alleen tegen over de burgerij zou staan, den indruk wekt alsof hij met de daar aangenomen motie ac- coord gaat. Maar daarmede verplicht hij zich ook om vanaf dat oogenblik alles in het werk te stel len om aan den inhoud van die motie gevolg te geven en men mag er zich terecht over verbazen, dat het college weinige dagen later den Raad eenvoudig adviseert die motie naast zich neer te leggen, tenzij dit een ad vies was van de beide wethouders, wat even wel uit de besprekingen in den Raad niet is gebleken. Integendeel heeft ook de burgemeester daar nog moeite gedaan de Raadsleden er van te overtuigen, dat de weg door het bosch niet zoo gevaarlijk was als hij er wel uitzag en heeft hij zelfs getracht een com missie te benoemen, die de grootte van dit gevaar met hem ter plaatse zou kunnen on derzoeken." Raadsleden ook wethouders zijn de gekozen vertegenwoordigers van de burgerij en als zoodanig dienen zij rekening te hou den met de wenschen van-hun kiezers. Na de druk bezochte protestvergadering van de burgerij van Bergen, waar met slechts twee stemmen tegen geconstateerd werd, dat het maken van den weg voor Ber gen funeste gevolgen kan hebben, had de Raad unaniem het besluit moeten nemen de Provincie te verzoeken den boschweg zoo spoedig mogelijk van het wegenplan te laten VeFDa7Snan,e B. en W. hiertoe niet be- reid bleken, dat zij, kennende de wenschen der bevolking, desondanks de besluiten wil len nemen, die daar rechtstreeks tegen in gaan, wijst op een ongewenschten en niet gehee'l onbedenkeüjken toestand. Maar voor Bergen, dat als vacantieoord staat of valt met het behoud van zijn natuur schoon, is het nog veel bedenkelijker, dat de noodzakelijkheid dit kostbaar bezit zoo mo gelijk ongeschonden te bewaren, ondanks de waarschuwende stem der belanghebbende bevolking, niet tot het college is doorgedron gen. DE LONDENSCHE VLOOT- CONFERENTIE. Een botsing tusschen Engeland en Frankrijk contra Italië. De Amerikanen bespreken passage- In een onzer laatste overzichten over de vlootconferentie hebben we het gehad over de Fransch-Engelsche besprekingen, welke de laatste dagen gehouden werden. En we maakten toen de opmerking, dat men door ee novereenlcomst aan te gaan, Italië tegen zich in het harnas zou jagen. Welnu, we hebben ons niet vergist: het is Donderdag tot een hevige botsing gekomen tussdhen MacDonald, Henderson en Grandi. De correspondent van de N.R.C. geeft er het volgende relaas van: Grandi heeft, volgens de Italiaansche voorstelling van zaken, gedreigd de confe rentie te zullen verlaten. Hij liet zich niet welgevallen, zeide hij. op die manier te wor den behandeld. MacDonald moet toen nog hebben voorgesteld dat Grandi aan de Fransch-Engelsche bespreking zou deelne men. Dit echter heeft Grandi beslist gewei gerd. Hij liet er zich achteraf niet meer bij halen, zoo zeide hij. Bovendien verklaarde hij, dat men niet het recht had te Londen zonder eenige andere leden van den raad over artikel 16 van het Handvest van den Volkenbond te beraadslagen. Zoo hoog is het geschil geloopen, dat Grandi met een her zien door Italië van het verdrag van Locar- no moet hebben gedreigd. Intusschen heeft Grandi een juridisch raadgever uit Rome laten overkomen. Deze uitbarsting kon, zooals gezegd, moei lijk uitblijven bij den loop dien de zaken op het oogenblik nemen. Een nieuwe compli catie van den toestand is er het gevolg van Intussdhen is gisteren weer de atmosfeer der conferentie uiterst onprettig geworden. De Franschen vertellen reeds dat de onderhan delingen over de politieke kwestie mislukt zijn. Dit echter kan nog niet waar zijn, daar gisteren nog een bespreking tusschen Briand, MacDonald en Henderson géhou den werd. In ieder geval verkeeren wij weer in een zeer critiek stadium. De Engelsche regeering heeft zich bij haar besprekingen teruggehouden door de vrees die de openbare meening in Engeland voor iedere nieuwe verplichting heeft. Men krijgt den indruk dat Henderson en MacDonald weer iets verder zijn gegaan dan de politieke mogelijkheden toelieten en opnieuw, evenals de vorige week. geremd worden. Het bekend worden van het feit, dat de Franschen tot nog toe zich niet tot een tegenprestatie willen verbinden in ruil voor het politiek verdrag, heeft de stem mig in het Engelsche kamp nog ongunstiger gemaakt. Zoo eindigt ook deze week weer temidden van groote moeilijkheden. Er is echter dit verschil tegenover het vorige weekeind dat men de conferentie op het oogenblik onmoge lijk dood kan noemen, omdat zij juist op de felste wijze leeft. Niemand kan echter nog overzien wat er uit deze crisis te voorschijn zal komen. Verder is het vooral in dit opzicht anders gesteld dan de vorige week, dat men nu de mogelijkheid van een verdrag tusschen de drie zeemogendheden haast veilig binnen zijn bereik heeft. Er bestaat geen twijfel meer dat men daartoe desnoods zijn toevlucht zal nemen. Intusschen is het risico der confe rentie zeer veel grooter geworden. Na het pact Kellogg is het Handvest van den Vol kenbond en blijkbaar ook het verdrag van Locarno in gevaar tusschen het raderwerk ervan te komen. Intusschen komt het bericht uit Londen, dat de Amerikaansche delegatie passage heeft besproken voor den 22en April a.s. Tegen dezen datum zal, indien een vijf-mo gendheden-overeenkomst niet tot stand is ge komen, men overgaan tot het sluiten van een 3-mogendheden-verdrag, terwijl de on derhandelingen inzake een viif-mogena- heden-pact dan zullen worden verdaagd. Brüning stuurt en welken koers toon aangevende leden van de regeering wil len inslaan. Buitenland TREVIRANUS EN DR. SCHMID. De „Vorwarts" maakt zich ongerust over het aan den nieuwen minister voor de bezette gebieden Treviranus toe geschreven voornemen, om den indertijd met eenigen nadruk met verlof gezon den onderminister dr. Schnrid in zijn functie te herstellen. Dr. Schmid is inderdaad van het too- neel verdreven, omdat hij, als lid van de D. Volkspartij, niettegenstaande zijn ambt van onderminister, gestemd had tegen een motie van vertrouw en in de regeering-Müller. Wanneer de Stahlhelmman Trevira nus, schrijft het soc. orgaan, den Stahl helmman Schmid thans in zijn oude functie wil herstellen, beteekent dit niets anders dan dat de minister de re bellie van een hoogen ambtenaar tegen zijn eigen regeering als gerechtvaardigd erkent en zich feitelijk met hem solidair verklaart. Ook dat toont aan, meent het blad, in welke richting de regeering- DE MIJNRAMP TE ELOUGES. De oorzaak: vnurvatten vaA mijngas. De mijngasontploffing in de Bergen- sche mijn te Elouges, westelijk van Bergen, geschiedde op het oogenblik dat er een lont werd gelegd om een gedeelte der mijn in de lucht te laten springen. De mécanicien wilde nazien of de lon ten 'n goeden staat waren toen er een vonk uitspatte, welke het mijngas vlam deed vatten. De mecanicien heeft ver klaard dat hij, alvorens, zijn onderzoek in te stellen, had nagegaan of er geen mijngas aanwezig was. Hij had echter niets abnormaals geconstateerd. Het reddingswerk duurde gister nog voort. Op het oogenblik zijn er 13 lijken geborgen. Het aantal gewonden be draagt acht, van wie twee ernstig. Er bevindt zich nog één man diep in de mijn, doch men koestert weinig hoop hem nog te kunnen redden. „PASSE-TOUS-GRAINS", p. fl. f 1.75. MOOI GEWAS, VOL en GEURIG. Koning en Kroonprins ter plaatse. Koning Albert heeft zich gistermiddag per auto naar het gebied van de ramp begeven. Onmiddellijk na zijn aankomst heeft de koning een onderhoud gehad met de directeuren der mijn, die hem de oor zaak van de ramp uitlegden. De koning, die door de langs den weg geschaarde menigte werd begroet, begaf zich naar de gewonden, wien hij moed insprak. Kroonprins Leopold verscheen even eens te Elouges, bracht een eerbiedigen groet aan de dooden en bezocht de ge wonden. In verscheidene mijnen in de streek was gister de arbeid,stop gezet ten tee- ken van rouw. OP DE HUWELIJKSREIS VERDWENEN. Sedert 25 Maart wordt het echtpaar Kap- pelt uit Berlijn-Moabit vermist. Den zestien den Februari gingen zij in den auto van den man op hun huwelijksreis, welke over Parijs en Nizza naar Milaan voerde. Van daaruit zouden zij naar huis terugkeeren. Een, schrij ven van 25 Maart kondigt den terugkeer voor den volgenden dag aan en was verzon den van Schaffhausen. Sinsdien heeft men niets meer van hen vernomen, zoodat men vermoedt, dat hun een ongeluk is overko men, of dat zij het slachtoffer geworden zijn van een of andere misdaad. AANSLAG IN EEN PARIJSCHE RECHTSZAAL. Een Roemeniër wil den rechtbank president dooden. Ancelesco, een Roemeniër, die zich onder het publiek in de dertiende kamer der correc- tionneele rechtbank bevond, loste gistermid dag twee revolverschoten in de richting van den president, die niet werd getroffen. De aanvaller werd onmiddellijk ingere kend. De Roemeniër Ancelesco is een geëxal teerd man, die reeds twintig maal wegens misbruik van vertrouwen en schending van het verbod van verblijf in Frankrijk werd veroordeeld. Hij heeft geen vast domicilie. Hij verklaarde dat hij zich op „de maat schappij" had willen wreken en een magi straat willen dooden. Hij wordt beschuldigd van een poging tot moord op een magistraat in de uitoefening van zijn functie. EEN WALVIS CHVAARDER VERGAAN. Een bemanning van zestien kop« pen omgekomen. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld, dat de walvischvaarder „Balen A" geduren de een orkaan in de buurt van Leboe is vergaan. Men gelooft dat de uit zestien koppen bestaande bemanning is omge komen. Er is wrakhout aan land ge spoeld. Torpedojagers zijn op weg naar de plaats der ramp. EEN OVERVAL IN EEN TREIN. Een vrouw zwaar gewond. In den nacht van Woensdag op Donder dag is in een 3de klasse wagon van den sneltrein Parijs-Orleans door een weggeloo- pen pupil uit het rijksopvoedingsgesticht van Metfray (Indre-et-Loire) een moordaanslag gepleegd op een reizigster. De 19-jarige jon gen werd op het hulpgeroep van de vrouw door een paar reizigers in den coupé opge sloten. Bij aankomst bij het volgende station bleek de vogel te zijn gevlogen. De jongen was uit den trein gesprongen en werd zwaar gewond op den weg gevonden. Ook zijn slachtoffer is stervende. Het motief tot deze daad was berooving.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1