DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mro. hz 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. "nu duitschland een nieuwe regeering heeft. Buitenland het young-plan door den franschen senaat aan genomen. bomaanslag op een mohammedaansche processie. ernstige tram botsing te lyon. orkaanachtige" stormen in spanje. ALKMAARSCHE CQURAN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. MAAXIfAG 7 APRIL 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nnmmer bestaat uit 2 bladen. Vergadering van het Centrum-bestuur. Een rede van rijkskanselier dr. Bruening De Duitsche regeeringscrisis heeft zoo schreven we indertijd niet lang geduurd Het.lukte toch aan dr. Bruening van het Centrum, een regeering samen te stellen •Echter het ging allemaal zoo gauw in zijn werk, dat men eigenlijk geheel onvoorbereid de regeering overnam. Het partijbestuur werd door dr. Bruening maar terloops ge raadpleegd, omdat de tijd daarvoor ontbrak. Zondag dan heeft het partijbestuur van 't Centrum vergaderd, en natuurlijk was de deelneming van de leden uit alle deelen van het Rijk zeer groot. In de plaats van den door ziekte afwezi gen partij-voorzitter dr. Kaas werd het voor zitterschap waargenomen door het Rij'ksdag- lid Joos, die wees op de belangrijke politieke gebeurtenissen van de afgeloopen weken en op de bereidheid van het Centrum om met alle middelen de groote coalitie te behouden •De Minister van Binnenlandsche Zaken dr. Wirth wees op een uitlating van Tardieu, die vreesde, dat met het oog op den gevorderden tijd de ontruiming van de derde zóne van het bezette gebied niet meer op tijd kon plaats vinden. Tot 1 Juli beschikt men thans nog over drie maanden. Het moet wel slecht met het Fransche leger uitzien, zei Wirth, als deze tijdsduur niet voldoende is. De schuld voor het mislukken lag volgens dr. Wirth bij de sociaal-democraten. De Rijksminister van 'Arbeid Stegerwald voerde het woord over de te volgens sociale politiek van het nieuwe kabinet, terwijl de Rijksminister van Verkeer, Von Guerard, verklaarde, van meening te zijn, dat een verhooging van de tarieven de- Riiksspoorwegen op het oogenblik minder wenschelijk was. Tenslotte werd het woord gevoerd door den nieuwen Rijkskanselier dr. Bruening, die toen hij verscheen stormachtig werd toege- fiifcht. Het Centrum heeft telkens weer verklaard, aldus dr. Bruening. dat het ten aanzien van den zakelijken arbeid tot concessies bereid was. aangezien het de groote coalitie wilde redden en daardoor het parlementarisme, waarmee het zijn plicht tegenover het volk- dacht te doen. Op het oogenblik, toen het sla gen van een compromis zoo goed als zeker scheen, hebben de sociaal-democraten gewei gerd, en daarom achtte de Rijkskanselier het zoo wonderlijk, dat juist de sociaal-democra ten het Centrum thans verwijten doen Wan neer de sociaal-democraten het op prijs stel len en er belang bij hebben, de brug tus- schen hen en het Centrum niet af te breken, dan moeten zij toch een andere methode vol gen dan die zij de laatste dagen gebruiken. Van maand tot maand ging de verantwoor delijkheid meer van het kabinet naar de par tijleiders over. Het aanvaarden van het Young-plan zonder de gevolgen ervan te willen dragen noemde dr. Bruening een een voudige, doch een treurige politiek. Thans heeft het Centrum nas toegegeven, nadat de Rijkspresident verklaard had, met alle grondwettige middelen de uitvoering der fi- nancieele hervorming te garandeeren. Dc •nieuwe regeering is niet bereid te experimen teeren. Achter het kabinet staat de wil van den Rijkspresident met alle macht, waarover deze beschikt, en dr. Bruening geloofde hier aan toe te kunnen voegen de wil van het Duitsche volk. DE VLOOTCONFERENTIE. Een driemogendheden-overeenkomst gereed. Nog hoop op een vijf- mogendheden-overeenkomst. Het lid van de Amerikaansche delegatie .<er Vlootconferentie te Londen, Gibson, heeft Zondagmiddag een voor Amerika bestemde radio-rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat er thans definitief een accoord was be reikt tusschen Amerika, Japan en Groot- Brittannië, welke overeenkomst van groote beteekenis was en die o.a. bepaald, dat 9 groote slagschepen zullen worden geschrapt zonder door andere vervangen te worden De Japansche vloot zal volgens deze over eenkomst 9 slagschepen tellen. De drie mo gendheden hebben de verplichting aanvaard, om in de jaren 1930—1936 in totaal 26 slagschepen uit de vaart te nemen. Dit zou een besparing van 800 a 900 millioen dollar heteekenen. Zoolang het verdrag tusschen de drie genoemde mogendheden van kracht is, zullen geen nieuwe schepen gebouwd wor den. Het groote succes van de Londensche Vlootconferentie is, volgens Gibson, dat men een basis heeft gevonden voor de beperking van alle scheepsklassen der drie grootst? zeemogendheden der wereld. Dit resultaat overtreft de verwachtingen, die men bij he' begin der conferentie koesterde. Gibson meende gegronde hoop te kunnen koesteren, dat nog vóór het vertrek van de Amerikaan sche delegatie naar de Vereenigde Staten een vijfmogendheden-overeenkomst tot stand zou kunnen zijn gekomen De besprekingen worden voortgezet. MacDonald is Zaterdag met de ministers van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brit- tannië en Frankrijk in het St. James Palace te zamen gekomen voor de hervatting van hun pogingen tot het vinden van een formu le ter interpreteering van de verplichtingen voortspruitende uit het Volkenbondspact, welke tegemoet komt aan den eisch der Franschen van veiligheid zonder aan Groot- Brittannië nieuwe verplichtingen op te leg gen. Nadering van het Engelsche en Fransche standpunt. Briand verklaarde dat Zaterdag de stand punten van Groot-Brittannië en Frankrijk el kaar veel zijn genaderd en groote vorderin gen zijn gemaakt. Briand is naar Parijs te ruggekeerd. Briand naar Parijs tot raadple ging van zijn regeering. Aan het eind van de Zaterdag gehouden bijeenkomst van de Engelsche en Fransche gedelegeerden en hun deskundige adviseurs werd medegedeeld dat de besprekingen over de formule voortduren. Zij zullen echter voorloopig voor een paar dagen worden on derbroken, daar Briand Zaterdagavond naar Parijs teruggekeerde, is, vermoedelijk ten einde rapport uit te brengen over de vorde ringen van de besprekingen en zijn regee ring ter zake te raadplegen. Volgens het be staande plan keert Briand Dinsdag naar Londen terug tot het hervatten van de be sprekingen. DE ACTIE VAN GANDHI IN BRITSCH-INDIE. De toon der nationalistische pers. Arrestaties. Opschriften als „Aan den vooravond van den strijd" vullen de nationalistische pers in verband met de gisteren begonnen campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. De be richten melden, dat men verwacht dat hon derden personen zullen deelnemen aan de fabricatie van zout met schending van de zoutwetten in het aan zee gelegen stadje Contai, aan de grenzen van Bengalen en Orissa. Abdoel Hakim, de algemeen secretaris van de boerenarbeiderspartij," en Abdoel Mo- miri, secretaris van den sleepersbond, zijn gisteren gearresteerd, terwijl in de bureaux van de jute-arbeiders een huiszoeking plaats had. Civiele ongehoorzaamheid bij de spoorwegen. Onlusten, die te Bombay plaats hadden, verhaastten de civiele ongehoorzaamheid, aangekondigd op de spoorwegen. Een groo te vergadering van spoorwegarbeiders be sloot gister, de treindiensten stop te zetten en aan de stakers te gelasten, in ploegen op de rails te gaan liggen. Naar schatting ne men zevenduizend vrijwilligers aan de civie le ongehoorzaamheid op de spoorwegen deel. Een journalist wegens opruiing veroordeeld- De redacteur van het blad „Ardjoen" is wegens opruiing tot negen maanden gevan genisstraf veroordeeld. Politioneele voorzorgsmaatregelen. De eventueele opvolger van Gandhi. Een honderdtal gewapende politie-agen- ten kwamen te Dandi aan, vierhonderd te Jalalpore. Gandhi verklaarde, dat hij eiken avond een vergadering zou toespreken tot hij werd gearresteerd, en indien hij werd ge arresteerd zou Abbas Tyabji, een gepension- neerd rechter te Baroda, hem vervangen. Wat de regeering van Engeland doet. Naar uit Indië gemeld wordt, heeft de eer ste dag van Gandhi's actie in totaal 69 ar restaties tengevolge gehad. Onder de gear resteerden bevinden zich de zoon van Gandhi en een van zijn voornaamste assistenten Ma ilal Kothari. Gandhi's bewegingsvrijheid is tot nog toe echter niet veel beperkt. De regeering heeft zich op het standpunt gesteld, dat er voorloopig geen reden is om den Mahadma te arresteeren, aangezien het door Gandhi's aanhangers peAvonnen zout niet voor de consumptie geschikt is en de regeering het vervaardigen ervan dus niet als overtreding van het zoutmonopolie be schouwt. Het einde bereikt. Gandhi is Zaterdag met zijn metgezellen te Dandi, het eindpunt van zijn marsch aan de kust, gearriveerd. Aldaar gaat hij aan de kust zout fabriceeren uit het zeewater, in de hoop, dat zijn geestverwanten in geheel Indië zijn voorbee'd zullen navolgen. Gandhi breekt het zoutmonopolie, Bijna zestig arrestaties. Zondagmorgen vroeg is Gandhi met zijn aanhangers te Dandi aan de zeekust begon nen met de overtreding van het regeerings- monopoüe op zout, door uit zeewater zout te winnen. Aangezien er geen politie aanwezig was deden zich geen incidenten voor. Ook op andere plaatsen begon de bevolking met de onwettige zoutwinning uit zeewater. Daarbij worden echter wel overtreders gear resteerd. Hedenmorgen werd uit Bombay ge meld, dat reeds 59 personen gearresteerd waren, waarvan 55 wegens overtreding van het zoutmonopolie. Te Ahmedabad weiger den 50 Indische meisies de Britsche vlag te groeten en het „God save the King" te zin gen. In verband met de botsingen tusschen po litie en het stakende spoorwegpersonel be sloten, zich bij de actie van lijdelijk verzet aan te sluiten. Het spoorwegverkeer is nor maal. De voorzitter van den bond van spoorwegpersoneel en eenige leidende perso nen uit de ambtenarenbeweging zijn gear resteerd. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. Communistisch schrijven aange houden. De politieke politie te Berlijn heeft naar Wolff meldt den communistischen schrijver en eigenaar van het z.g.n. „Anti-oorlogmu seum" aldaar, Ernst Friedrich, aangehou den. Om het onderzoek niet te benadeelen, worden vooreerst geen bizonderheden mee gedeeld. Naar verluidt zou het hier de ver spreiding van onwettige communistische ge schriften en wel hoofdzakelijk onder de rijks- weer betreffen. Friedrich had ook een kleine drukkerij. Schoolstaking te Neuköln op nieuw uitgebroken. De schoolstaking te Neuköln schijnt op nieuw te zijn uitgebroken. Vrijdag staakten volgens het BerlinerTageblatt in een der scholen 25 pCt. der leerlingen, in een andere school 32 pCt. en in een derde school zelfs 50 pCt. In laatstbedoelde school is de zevende klasse geheel communistisch; de eerste klasse heeft er de z.g.n. gevechts leiding. Van deze klasse uit is de staking be gonnen. Er zijn weer politieposten voor de scholen geplaatst. Kerkgebouw besmeurd. Onbekende daders hebben de Calvarie berg-kerk te Waldhut a.d. Rijn met roode verf besmeurd en aan beide kanten van den ingang besmeurd en aan beide kanten van den ingang opschriften als „De paus liegt over Rusland" en „Uit de kerk" aange bracht. Men vermoedt dat dit vandalisme het werk is van communisten. De Fransche Senaat heeft Zaterdag de Haagsche verdragen en het Young-plan met 284 tegen 3 stemmen aangenomen. FRAUDE BH DE DUITSCHE NATIONALE SCHULD. Zaterdag werden de Berlijnsche notaris Dr. Haver en de koopman Peine door de cri- mineele politie gearresteerd wegens bedrie- gelijke handelingen bij de Duitsche Nationa le Schuld. Beiden hadden onder 'n valschen naam een vordering van een zakenman uit Dresden ten bedrage van 40.000 mark aan zich laten uitbetalen. Nadere bijzonderheden. Met betrekking tot de arrestatie van den advocaat en notaris Dr. Haver en den koop man Willy Peine, die ervan beschuldigd wor den de Rijks-Nationale Schuld voor een be drag van 40.000 mark te hebben benadeeld, kan nog worden gemeld, dat Dr. Haver er bovendien van verdacht wordt tal van EHiit- schers in het buitenland te hebben opge licht. Hij is door allerlei oorzaken in benarde financieele omstandigheden geraakt en hij schijnt tal van hem ter afwikkeling overge dragen schuldvorderingen van buitenland sche Duitschers ten eigen bate te hebben aangewend. Hij ontkent echter alle schuld, terwijl Peine een volledige bekentenis heeft afgelegd. EEN CRISIS IN DE ENGELSCHE CONSERVATIEVE PARTIJ. Een ultimatum van vijftig Lager huisleden. Volgens Daily Chronicle en Daily Herald beide dreigt er een scheuring in de conservatieve partij. Een vijftigtal Lagerhuisleden zouden gedreigd hebben zich van de partij af te scheiden ten zij Baldwin zich losmaakt van die voor mannen, die lauw staan tegenover de rijks belasting-politiek der conservatieve partij. De frondeurs eischen in het bizonder dat Baldwin openlijk het standpunt verloochend van lord Salisbury, den conservatieven lei der in het Hoogerhuis, met name dat pro- tectie-tarieven geen remedie zijn voor de heerschende industrieele malaise. Zij hebben een paar dagen geleden hun eisch vervat in een brief aan hun leider, welke, ofschoon in hoffelijke termen vervat, in werkelijkheid een ultimatum zou beteekenen. In dezen brief werd Baldwin uitgenoodigd van de gelegen heid, hem door zijn Vrijdagavond gehouden rede geboden, gebruik te maken, klaarheid te verschaffen, doch volgens de „Daily Chro nicle" heeft fri] niet anders gedaan dan zijn volgelingen den raad te geven, niet langer mef elkaar overhoop te liggen. De „lauwen" worden gerangschikt in de „Cecil Group", waartoe behalve lord Salis bury zouden behooren lord Hugh Cecil, Ormsbv Gore, Lord Eustace Percy en Sir A. Steel Maitland, en ook Winston Churchill. Elk hunner is beslist gekant tegen voedsel- belastingen. Tegenover hen staan ex-minis ters als Amery en Lagerhuisleden als Sir Henry Page Craft en Remer, die voorstan ders zijn van voedselbelastnig, gelijk bepleit door Lord Beaverbrook en Lord Bothermere De conservatieve partij zou hier staan voor de meest gevaarlijke inwendige crisis, die zij sedert de tariefhervormingscamipagne van Joseph Chamberlain ongeveer dertig jaar geleden had te doorstaan. DE TOESTAND IN RUSLAND. Duizenden houtarbeiders willen het land uit. Naar uit Moskou gemeld wordt hebben omstreeks 30.000 werklieden, die in de ge bieden van Archangelsk en Wjatka bij de staats-houtconcessies tewerk zijn gesteld, den arbeid neergelegd. Zij schijnen thans pogingen in het werk te stellen het Russi sche gebied te verlaten. Aangezien hierdoor de uitvoer van Russisch hout naar de we reldmarkten in gevaar wordt gebracht, heeft de Sovjet-regeering besloten in genoemde ge bieden den verplichten arbeid in te voeren en zoodoende de arbeiders te dwingen te blij ven. De regeering neemt aan den houtuitvoer hierdoor intact te kunnen houden. Als oor zaak van de massavlucht der werklieden be schouwt men de buitengewoon moeilijke le vensvoorwaarden, welke nog verscherpt worden door de levensmiddelenschaarschte, tengevolge van de invoering van voedsel- kaarten. DUBBELE MOORD TE PARIJS? Naar de Duitsche avondbladen uit Parijs melden, is aldaar de Duitsche radioloog Konrad Koch gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van een dubbelen moord. Te Berlijn, waar hij aan de Techni sche Hoogeschool studeerde, had hij een Straatburgsche dame leeren kennen, met wie hij zich naar Parijs had begeven. Beidt ver keerden in zeer zorgelijke omstandigheden. Op zekeren dag bleek de vrouw eensklaps verdwenen. Men neemt aan, dat Koch haar in vertwijfeling om het leven gebracht heeft. De arrestatie had plaats op grond van het feit, dat hij een wapenhandelaar, bij wien hij een revolver kocht, a bout portant dood schoot. EEN NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Te Sachsendorf heeft in de ammoniak- koel-inrichting van een vleeschhouwerij een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij de eigenaar en een monteur gedood werden. Een arbeider werd levensgevaarlijk gewond. Het gebouw werd vrijwel geheel vernield. De Justitie stelt een onderzoek in. ROOFOVERVAL IN POLEN. Zaterdagmiddag is in een der drukste straten van Warschau een roofoverval ge pleegd op een wissel- en loterijkantoor. Toen de eigenaar op een gegeven moment alleen in den winkel was kwamen 2 goed gekleede mannen binnen. Een van hen trok een revol ver en schoot den man neer. Een buit van ruim 20.000 zloti viel den onverlaten in han den. Merkwaardigerwijze werd een paket met eenige duizenden dollars, dat op tafel lag onaangeroerd gelaten, evenals de in de etalage liggende bankbiljetten, die tezamen een bedrag van eveneens 20.000 zloty verte genwoordigden. De daders slaagden erin om, begeleid door een jonge dame, in een taxi te ontko men. DE PATRIARCH VAN SERVIE. f Tengevolge van een aanval van longont steking is te Belgrado op 84-jarigen leeftijd overleden de patriarch Dimitri, hoofd van de- orthodoxe kerk in Servië. VERKIEZINGEN IN ZUID-AUSTRALIE. Uit Adelaide wordt gemeld, dat de verkie zingen zooals algemeen verwacht werd, de overwinning hebben gebracht voor de arbei derspartij, die 9 zetels wint. Het nieuwe parlement is thans als volgt: Arbeiderspartij 26 zetels; winst 9 zetels; Liberalen 17 zetels; verlies 9 zetels; Plattelandspartij 2 zetels; verlies 1 zetel; Onafhankelijken 1 zetel, waarmede men voor de eerste maal in de vertegenwoordi ging zit. Het ministerie-Butler is thans ernstig in gevaar en men verwacht, dat het kabinet zal aftreden als gevolg van deze verkiezing. ERNSTIG ONGELUK TE LEIPZIG Zaterdagmiddag zijn twee werklieden te rechtgekomen onder een zware drukpers, die zij bezig waren van een wagen te laden. Een hunner werd gedood, de ander is stervende. DE ONRUST IN HET VERRE OOSTEN. De Noordelijke provincies ver klaren zich onafhankelijk. Naar gemeld wordt, heeft generaal Jen Si Sjang Zaterdag officieel bekend gemaakt, dat alle Noordelijke provincies van China sedert gisteren hare betrekkingen met de Nanking regeering hebben verbroken en zich aan zijne regeering hebben onderworpen. Jen Si Sjang verklaarde voorts, dat hij de regeering van Nanking aflost en de macht overdraagt op zijn eigen regeering. Verder verlangt generaal Jen Si Sjang van de Nan kingregeering, dat deze hem binnen 48 uur Taingtau zal uitleveren, De buitenlanders hebben Tsingtau reeds verlaten en zijn op eenige stoomschepen naar Sjanghai ver trokken. De politieke toestand is ten gevolge van de onzekere houding van maarschalk Tsjahg Sjoe Liang in dezen burgeroorlog zeer verward. HET OVERLIIDEN VAN DE KONINGIN VAN ZWEDEN. Zondagochtend te 12.30 is in het sterfhulv in intiemen kring een plechtige rouwdienst ter nagedachtenis van wijlen Koningin Victo ria van Zweden gehouden. Woensdagavond zal de lijkkist per specialen trein via Duitschland naar Zweden worden overge bracht. Het lijk per pantserschio naar Zweden. Te Swinemünde liggen twee Zweedsche pantserschepen en twee kleinere oorlogsbo dems gereed. De lijkkist zal na aankomst van den trein aan boord gebracht worden van het pantserschip „Drottninge Victoria", wel ke bodem haar van Swinemünde naar Stock holm zal vervoeren. De koningin in Italië herdacht. E>e Italiaansche bladen wijden Zaterdag kolommen lange artikelen aan de nagedach tenis van de gestorven Koningin. Intusschen zij reeds de noodige voorbereidingen getrof fen voor de uitvaartplechtigheid, die heden in de villa „Svecia" en Woensdag te 11 uut in de E>uitsch-Evangelische kerk zal plaats hebben. In de zitting van de Kamer heeft Mussolini de overleden vorstin herdacht. Uit Jeruzlem wordt gemeld, dat in dert Hof van Gethsemane vijf bommen zijn ge vonden. Men neemt aan, dat de daders, die de bommen daar ter plaatse hebben neerge legd, een aanslag wilaen plegen op een Mo- hammedaansche processie, die ter gelegen heid van de komende Mohammedaansc-he feesten gehouden zou worden en die den Ho' van Gethsemane zou passeeren. Twee-en-twintig personen gewond. Tengevolge van een verkeerden wisselstand vond in de nabijheid van Lyon een ernstige trambotsing plaats, waarbij 22 personen werden gewond. Naar gemeld wordt, wordt Spanje sedef Zaterdagmiddag geteisterd door orkaanach tige stormen, die in het bijzonder te Valen- cia groote schade hebben aangericht. Het telefonisch en telegrafisch verkeer is ernstig gestagneerd. De haven van Le Ferrol moest voorloopig gesloten worden, daar het in- en uitloopen van de schepen door de stormen in gevaar wordt gebracht. EEN TOONEELSPELER VEROORDEELD, Tot vier jaren dwangarbeid. In de Old Bailey is de 48-jarige tooneel- speler Frank Challenor wegens chantage tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld. Of schoon hij getrouwd was had hij betrekkin gen aangeknoopt met een jonge tooneelspeel- ster, die werd aangeduid als „miss A". Hij had haar eerst een som van 59 pond en daar na een som van 200 pond ontfutseld onder het valsche voorwendsel, dat hij meubelen moest betalen, die hem anders zouden worden afgenomen. Later perste hij het meisje nog 300 pond af onder het voorwendsel, dat een afdreiger dictafonisch een versrag had ge maakt van een gesprek tusschen den tooneel- speler en het meisje en anonieme brieven zou zenden aan hun wederzijdsche families als hij niet werd afgekocht. Het meisje kreeg toen achterdocht en ging naar de politie. De too- neelspeler, die reeds vroeger wegens winkel diefstal was veroordeeld, bekende. Hij stelde door zijn onvoorwaardelijke bekentenis het meisje vrij van verschijning voor den rechter. Toen de rechter het vonnis uitsprak viel de tooneelspeler in zwijm. BEKLAGENSWAARDIGE MISDADIGSTER. Te Saarbrücken heeft de politie een twaalf» jarig meisje in hechtenis genomen, dat een kind had vermoord en vier andere kinderen uit de ouderlijke woning had gelokt en zwaai mishandeld. Het meisje, dat bekend heeft, ii voorloopig opgesloten in een verbeterings gesticht. Met deze arrestatie zijn een aantal mis daden opgehelderd, die in de laatste weken te Saarbrücken vrij veel opschudding hebben verwekt, zoo deelt de N. R. C. mede. Op 31 Maart vonden wandelaars op de weide in de nabijheid van het oude kerkhof het lijkje van een meisje van 314 jaar. Uit de schou wing bleek, dat het kind na eerst zwaar te zijn mishandeld, aan verstikking was over leden. In de daarop volgende dagen verdwe nen vier kleine kinderen spoorloos uit de ouderlijke woning. Een hunner werd door een arbeider in den omtrek der stad terug gevonden. Aan litteekens aan den hals bleek, dat men het had pogen te wurgen. De drie andere kinderen keerden zelf naar huis terug; zij allen hadden ernstige wonden aan hals en gelaat. Met hulp van verklaringen van deze kinderen kon de jeugdige moordenares wor den ontdekt.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1