SPOOR's MOSTERD LANDBOUW en VEETEELT. Spoor's gestampte Muisjes tegen peulvruchten. Binnenland hartwater, het zuur, galachtigheid, maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel! f0.65 per flacon. imond aan Zee, die met het stuk bekend wa ren en van haar tevredenheid blijk gaven. Spel, tooneelaankleeding, costumes en gri- ineering het was prima in orde, en het dank woord van den burgemeester die de kinderen huldigde voor hun spel, en den heer Stuffers en zijn staf voor hun vele werkzaamheden werd met luid applaus onderstreept. De heer Stuffers dankte de kinderen voor hun mooie werk en verzocht den aanwezigen om de kinderen een „lang zullen zij leven" toe te zingen. Hier aan werd voldaan en dit ein digde met een driewerf hoera. Het was een mooie avond die Zondag herhaald zal wor den. Na afloop werden namens het School verbond aan de kinderen die de avondschool en de dagschool verlaten hadden, getuig schriften uitgereikt. De kinderen der dag school ontvingen mede het boekje „Het leven in". Het hoofd der school sprak de kinderen toe en wees op den grooten strijd in het leven. Hij wenschte hun het beste toe. SCHAPEN EN LAMMEREN VERSCHEURD. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn J\ het weiland onder Bergen op twee ver schillende plaatsen verscheidene schapen verscheurd. De dieren zijn eigendom van 'de heeren Jonker en Dokter geheel uit el kaar gerukt en de beenen zijn afgekloven. Er waren ook lammeren, die verscheurd zijn De daders zijn wa- chijnlijk een twee- ot drietal honden geweest waarvan de eigena ren onbekend zijn. Er is aangifte bij de politie gedaan. Het zal zeker gewaardeerd worden als alle in gezetenen er toe meewerken de viervoetige baders van deze misdaden op te sporen. BERGEN. Bevonden: Komen aanloopen een /fitte kip, een bruin kinderportemonnaitje, een lederen hondenzweep, een padvinders- riem, een zilveren ring met een paar sleu tels, een bruin fluweelen rok met elastieken band in het midden, een mes met wit beenen heft en ring, een halsdoek, een huissleutel, twee gymnastiekstokken, een grijze dames- handschoen. 1 CASTRICUM. [Donderdagavond werd in de zaal van den heer Stuyt een propagandavond gehouden voor den Roomschen Radio-omroep. Niet tegenstaande het zeer stormachtige weer wa ren een goede 100 personen opgekomen om na een de rede van den heer Iiooijman, pas toor te Amersfoort, te komen luisteren. De burgemeester opende met een woord van welkom, er zijn spijt over uitdrukkende dat de voorzitter van het plaatselijke comité pastoor Engering wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, de vergadering en dankte ook het kerkkoor dat dezen avond zou opluis teren voor de welwillende medewerking. Nadat het koor zeer verdienstelijk had ge zongen Jesu Amor Mi was het woordVx.vivo zongen Jesu Amor Mi, hield pastoor Hooij- man een propagandarede. Spr. ging o.a. na hoe de K.R.O. ontstaan is, hoe en waarmede hij te kampen heeft. E>e voorz/ter dankten den spreker en zeg de toe dat ieder der Castricummers thans een propagandist zal zijn voor het behoud van den K.R.O. Hierna zong zeer verdien- stelijk het zangkoor nog Ecce quomodo mori- tur van Handel en Jesu, dilcus memora van Kithe, waarna de vergadering werd gesloten. BESTRIJDING VAN DE STEENRUPS IN PRUIMT Niet zelden, in sommige je ren en in som mige streken meer dan in andere, valt in hel voorjaar een deel der jonge pruimpjes, van de gTOotte van een kersepit tot bijna die van een amandel, af. Een zwart gaatje verraadt dan, dat elk van deze vruchtjes bewoond is geweest door een bastaardrups van de prui- mezaagwesp, plaatselijk als steenrups be kend, die er de kern heeft uitgevreten. Elke bastaardrups vernietigd op deze wijze ach tereenvolgens twee of drie vruchten; juist dit maakt het mogelijk het insect te bestrijden 'Als n.1. de jonge vruchtjes door bespuiting met een arsenicum praeparaat met een laagje vergif worden bedekt, worden de rupsjes bij het zich invreten in een tweede of derde Vrucht vergiftigd. Men moet 2 X bespuiten, de eerste keer 8 dagen na het afvallen van de bloemkroon, de 2e keer 8 dagen na de eerste. Er moet zorg vuldig gesproeid worden, zoodat elk vruchtje over zijn geheele oppervlakte met een laagje van het vergif wordt bedekt. Men kan sproeien met een der in vlug schrift 8 van den Plantenziektenkundigen Dienst aangegeven arsenicumhoudende mid delen (Podarsenaat of Parijschgroen) of met een der in den handel verkrijgbare oplosbarc- verbindingen als Nosprasen of Nosprasit, met welke middelen in Duitschland' zeer goede resultaten zijn verkregen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de op verschillen de plaatse werkzaam gestelde ambtenaren van dien Dienst. struiken zoover fijn uitgeloopen, dat de blaadjes en bladsteeltjes en de bloemknopjes zeer duidelijk afzonderlijk te zien zijn. De grootste blaadjes kunnen uitgespreid iets grootcr clan een kwartje zijn. Men spuit met één deel Californische pap van de gewone sterkte (20o Beanmé) op 5.3 deelen water. Gemakshalve kan men dus zeggen 1 op 5, waarbij het water wat ruim genomen wordt. Er moet overvloedig gespoten worden, zoodat alle deelen van de struik dus ook alle rondknoopen, goed met de pap bevochtigd worden. De werking berust n.1. op het feit, dat de galmijten, die de rondknop veroor zaken, door de aanraking met het op de oude rondknoppen aanwezige pap-residu sterven, wanneer zij deze knoppen willen verlaten Er is eenigc kans op beschadiging (een lichte verbranding) der blaadjes, doch deze be schadiging heeft slechts in zeer enkele geval len een eenigszins ernstig karakter gekregen, misschien door bij de bespuiting gemaakte fouten. Het is gewenscht alle struiken van een complex te bespuiten, daar anders in den zomer vele mijten weer van dc onbehandelde struiken naar de behandelde overgebracht worden en daar weder rondknoppen doen ontstaan. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatse werkzaam gestelde amb tenaren van dien Dienst. dat niet alles geregeld worden, in plaats van zaadteelt in het wilde weg te provoceeren? Hier komen weer tal van kwesties om den hoek kijken; waarvan die van het beheer wel de voornaamste is. Wie moet inzaaien, wie moet dus zorgen, dat er bijtijds voldoende zaad is, kortom wie wordt „de baas"? Moeten de paardenfokkers, ploegenbouwers enz. óók zoo-maar-eens aan het produceeren gaan. Het wordt wel fraai onder de hand en Louwes' harde woorden, dat het op een schandaal gaat gelijken, wor den steeds meer bewaarheid! VOORKOMING VAN SCHADE DOOR WANTSEN AAN APPELEN. In sommige streken van ons land hebben de appelen, in het bijzonder de soorten Pre sent van Engeland, Bramley's Seedling, Cox orange pippin, Zoete Era-gaard en Zoete Campagne ernstig ie lijden van aantasting door wantsen, die de zeer jonge appeltjes aansteken, tengevolge waarvan deze sterk misvormd worden, in zeer ernstige gevallen afvallen en in minder ernstige uitgroeien tot hobbelige, met ruwe bruine vlekken en bars ten bedekte, ongelijkmatig gevormde vruch ten. De bladeren krijgen tal van bruine vlek jes en gaatjes met bruinen rand en blijven klein en kroes. Bij hevige aantasting kan de oogst zeer minderwaardig worden. Dit is te voorkomen door bespuiting der appelboomen, niet vroeger dan 10 dagen voor de boomen in vollen bloei zullen staan, maar ook niet veel later, met een oplossing 1 zachte zeep in water, waaraan een zoo danige hoeveelheid van een nicotinepraepa raat wordt toegevoegd, dat in de sproeivloei- stof een deel zuivere nicotine per 2000 deelen water aanwezig is. Van het nicotine-gehalte van het gebezigde praeparaat hangt het dus af, hoeveel van dit praeparaat per 100 L vloeistof genomen moet worden. De bespui ting moet zorgvuldig worden uitgevoerd, op dat alle wantsen goed met de vloeistof in aanraking komen. Daarom moet men niet te weinig spuiten, eer overvloedig; de uitmon ding van de sproeibu-is moet hoogstens 1 Yi voet van de takken op en neer bewogen wor den, opdat de vloeistof van alle kanten, zoo wel van onderen als van boven, in de juist geopende knoppen komt tussehen de jonge blaadjes en bloemknoppen, waar de wantsen zich ophouden. Om eventueel uit de boomen gevallen wantsen te beletten er weer in te komen, is het goed de boomen vóór het spuiten van een lijmband te voorzien. Waar men een onderbeplanting van bes sen heeft, besouite men ook deze benevens den grond onder en tussehen de struiken. Nacjere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den" Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzaam gestelde amb tenaren van dien Dienst. DUITSCHLAND VERLAAGT HET INVOERRECHT OP VARKENS. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van den rijkslandbouw- consulent te Berlijn het invoerrecht op levende varkens in Duitschland (dat met ingang van 28 Maart j.3. van 18 tot 27 mark per 100 K.G. was verhoogd) met ingang van 7 April a.s. wederom is gebracht op 18 mark. VERVOER VAN GRANEN EN Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Bierema betreffende uit breiding van de toepassing van het spe ciaal tarief no. 2 voor het vervoer van granen en peulvruchten door de Neder landsche Spoorwegen heeft de minister van Waterstaat geantwoord: De con currentie met den waterweg, die zich te Amsterdam en te Rotterdam met hun uitstekende waterverbindingen sterk deed gevoelen, heeft de spoorwegmaat schappijen reeds sedert jaren genoopt tot het invoeren van bedoeld speciaal tarief, teneinde zich zoodoende althans een deel van het vervoer te verzekeren. Dat hierin de reden voor dien maatregel is gelegen, blijkt ook uit de omstandig heid, dat bij dat tarief geen onderscheid tussehen binnenlandsche en buiten- landsche producten wordt gemaakt. Het ontbreken van het speciaal tarief zou dan ook voor de belanghebbende ver zenders elders zonder wezenlijke betee kenis zijn, omdat men in dat geval het vervoer langs den goedkooperen water weg zou leiden. De minister pleegt nader overleg, in hoeverre tariefmaatregelen in den ge- wenschten geest noodig en gerechtvaar digd zouden zijn. BESTRIJDING VAN RONDKNOP IN ZWARTE BESSEN. Kon voor enkele jaren deze ziekte nog maar alleen eenigermatc tegengegaan wor den door afplukken en verbranden der rond knoppen in den winter, thans hebben in een bcspuitine met Californische pap een mid del, waarmede tegen deze ziekte zeer bevredi gende bij herhaling gedurende eenige jaren zelfs vrijwel afdoende resultaten verkregen kunnen worden. I Iet tijdstip voor die bespuiting is nu reeds Otapebroken Men moet n.1. smiiten. als dc DE SPOORTARIEVEN. Het centraalbureau der Tuin bouwveilingen vraagt verlaging. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen in Nederland heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van binn. zaken en landbouw en aan den minister van water staat: „De Groenten- en Fruitveilingen in Neder- and, te Utrecht in algemeene vergadering bijeen, overwegende, dat de vrachttarieven der Ned. Spoorwegen in absolute wanverhou ding staan tot de marktprijzen van groenten en fruit en dat zij daardoor een ernstige be lemmering voor den afzet dezer producten vormen overwegende, dat de Ned. spoorwegtarie ven voor groenten en fruit over het algemeen zeer belangrijk hooger zijn dan die van de concurreerende landen, Duitschland, België, Frankrijk en Italië, zoodat de producten de zer landen veel goedkoonér kunnen worden aangeboden dan de Nederlandsche tuinbouw- voortbrengselen achten een algemeene verlaging der tarie ven voor groenten en fruit noodzakelijk en verzoeken de Regeering dringend ten spoedig ste een verlaging met minsfens 50 pCt. te be werkstelligen". DE BEZAAIING VAN DEN N. W. ZUIDERZEEPOLDER. Een fraaie voorbereiding. Het orgaan der Gron. Mij. van Landbouw bevat het volgende bericht: „Als de plannen niet weer veranderen, zul len de gronden in den droog te maken Wie- ringermeerpolder zoo spoedig mogelijk met gras en klaverworden bezaaid. Hiervoor zijn enorme hoeveelheden zaad van deze gewassen noodig. Als alles goed gaat, zal de polder in den komenden herfst droog vallen en zal het volgend voorjaar met het inzaaien kunnen worden begonnen. In verband hiermede is er in de toekomst groote vraag naar bovengenoemde producten te verwachten, met welk feit de landbouwers thans nog rekening kunnen houden". De landbouw-redacteur van het Hbl. merkt hierbij op: Zeer iuist. maar moet dat maar zóó? Moet DE MEERDERJARIGHEID VAN PRINSES JULIA> A. De nieuwe tijd. Naar aanleiding van den komenden 21 en verjaardag van prinses Juliana, schrijft „Neerlandia": Ver buiten de staatkundige grenzen van Nederland is Oranje een zinnebeeld van eenheid. Een gebeurtenis als de meerderja rigwording van Prinses Juliana, wier ge boorte, welhaast 21 jaren geleden, met zoo veel vreugde werd begroet, kan de deelen van den Nederlandschen stam in andere lan den niet onverschillig laten. Reeds werd de achttiende verjaardag der Prinses, die toen zitting kreeg in den Raad van State, feeste lijk gevierd, niet alleen in dit land, maar ook in Oost- en West-Indië, Zuid-Afrika dat een kostbaar geschenk aanbood zoo wel als in vele buitenlandsche nederzettin gen. Tussehen dien 30sten April en nu ligt Prinses Juliana's studietijd aan de Leidsche Hoogeschool, de roemrijke stichting van haar grooten voorvader Prins Willem I. belangrijke tijd voor haarzelf en voor volk, dat voor het eerst in aanraking kwam met haar eenvoudige, kloeke persoon lijkheid; een indruk kreeg van haar frisch- heid en oorspronkelijkheid van geest, haar lust tot onderzoek en studie-ijver; van haar verlangen „de dingen waarlijk goed te ver staan". In de moeilijke jaren van den wereldoor log, toen zoovele tronen vielen, heeft konin gin Wilhelmina het aanzien van Nederland in de wereld verhoogd. Op Prinses Juliana bouwt het volk niet minder hooge verwach tingen dan haar koninklijke Moeder en Grootmoeder vervulden. Nu het Nederland sche volk zich ten laatste! rekenschap begint te geven van zijn rang in de wereld, ziet men ook van den Troon levensteekenen tegemoet. De nieuwe tijd. die na den oorlog aanbrak, stelt nieuwe eischen als kind van haar tijd zal, wanneer zij eenmaal tot den Troon geroepen wordt, iémand van zoo veelzijdige gaven en ontwikkeling als de Prinses daarmede rekening houden en daarnaar handelen. Dat zijn eischen van meer openbaarheid van het vorstelijk leven, meer persoonlijke aanraking en vertrouwe lijkheid door belangstelling in 's volks leven en streven. In de tweede plaats deelneming aan dat grootere, veel meer omvattende le ven van den over de geheele aarde versprei den Nederlandschen stam. Meer en meer dringt de beteekenis door van Nederland als derde koloniale mogendheid; van zijn taal gebied, als zesde in omvang; van zijn we tenschap en voortuitgang in alle richtingen. Nederlands naam in den vreemde wordt meer en beter bekend en ook dit versterkt het verlangen der zoo ver uiteenliggende stam- deelen naar gemeenschap met het vaderland het oude stamland. Het hoofd van den staat kan voorgaan, kan zeer veel doen om het ontwakende eenheidsgevoel aan te moedigen en te bevorderen en de banden met de stam- deelen te versterken, waaruit zoo ontzaglijk veel geestelijk en stoffelijk gceds kan geboren worden. den met de uitvoering van de natuurmonu mentenwet. Intusschen verzekert men, dat het streven van de Vereeniging tot Behoud van Natuur schoon er op gericht is, deze taak bij hei departement van O., K. en W. onder te doen brengen. En in dit streven moet de vereeni ging nog van verschillende zijden gesteund worden. Het soc.-dem. blad, dat aan de mededee ling toevoegde, dat het dan „voor de natuur monumentenzorg niet gunstig zal zijn, als de deskundigen (Staatsboschbeheer) uitge schakeld worden en de dilettanten vrij spe krijgen", gaat hiermede misschien wel wat ver. Deskundigheid kan den dienst van Staatsboschbeheer natuurlijk niet ontzegd worden. Of hem echter, juist om die deskun digheid, ook de zorg van het behoud van na tuurschoon moet worden opgedragen, is een vraag, die, al lost ook de interdepartementa le commissie haar op, nog niet beantwoord behoeft te zijn, meent het Hbld. Immers de regeering zou er dan nog wel eens anders over kunnen denken. Wanneer het wetsontwerp tegemoet kan worden gezien kan nog niet worden gezegd, daar dit nog in het stadium van voorberei ding is. WETSONTWERP INZAKE BESCHER MING NATUURMONUMENTEN. Drie departementen bij de uitvoe ring betrokken. Bij de regeering is een wetsontwerp inza ke de bescherming van natuurmonumenten in voorbereiding. „Het Volk" wist dezer da gen te melden, dat het in het voornemen zou liggen, de uitvoering van de Natuurmonu- mentenwet op te dragen aan het departe ment van Onderwijs, K. en W. Op zijn minst gesproken is deze mededee- ling, volgens den Haagschen correspondent van het Hbld., voorbarig te noemen. De zaak is volgens hem, dat de in het leven te roepen natuurmonumentenwet een aangele genheid is, waarbij drie departementen be trokken zijn en wel financiën, binnenland sche zaken en onderwijs. Ter voorbereiding van het wetsontwerp is uit deze drie depar tementen een interdepartementale commissie gevormd. In deze commissie is men het ech ter nog in geenen deele eens geworden over de vraag, welk departement belast zal wor- OVEREENSTEMMING BEREIKT TE VALTERMOND. De veenarbeiders Maandag weer aan het werk. In de gister onder voorzitterschap van den rijksbemiddelaar, den heer J. B. Westerdijk gehouden conferentie tussehen verveners en arbeidersorganisaties, hadden de verveners een belangrijke concessie gedaan, zoodat be halve op enkele ondergeschikte punten over eenstemming is bereikt. De verhoogingen be treffen voor baggeren ongeveer 8 turf graven 15 baggerdroogmaken 6 turf droogmaken 8 turf verschepen 5 en andere werkzaamheden 5 De moderne bond heeft het voorstel aangenomen met 129—43 stemmen. Ook de christelijke orga nisaties hebben het geaccepteerd, zoodat men Maandag het werk zal hervatten, zegt de- Tel. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE SIGAREN INDUSTRIE. Door de werknemers opgezegd. Naar De Tabakskoerier meldt, hebben de vier gezamenlijk optredende werkliedenorga nisaties in de sigarenindustrie een brief ge zonden aan het Verbond van Sigarenfabri- kantenvereenigingen in Nederland en aan de R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, waarin zij de bestaande collectieve arbeids overeenkomst tegen 31 Mei a.s. opzeggen Tevens doen zij daarbij voorstellen tot wijzi ging van die overeenkomst. De voorgestelde wijzigingen betreffen een verbod aan aangesloten werkgevers tot het in dienst nemen van ongeorganiseerde werk lieden vacantieresreling, wijziging van de loonklassen-indeeling en loonsverhooging. OPHEFFING VAN A. T. O.-DIENSTEN Me meldt uit Doetinchem aan het Hbld Tussehen de Ned. Spoorwegen, de Gelder- sche Tram en de Geld. Westf. Tramweg Mij. is een regeling tot stand gekomen, waarbij met ingang van 15 April a.s. de rechtstreek sche tarieven weer worden ingevoerd en de 1 Maart j.1. geopende A. T. O.-diensten wor den opgeheven. HET BLOEMENDAALSOHE STRAND Niet kampeeren. Het vorige jaar is er aan het Bloemen- daalsche strand, aan het einde van den groo ten Zeeweg, door velen gekampeerd. Dat zal dezen zomer niet meer het geval zijn. Er is bepaald, dat alleen ingezetenen van de ge meente daar een tent zullen mogen opslaan; anderen zullen dus naar Zandvoort moeten gaan. De bepaling zal natuurlijk ten gevolge hebben, dat er heel weinig tenten komen, want de echte kampeerders zijn (natuurlijk niet de menschen uti Bloemenclaal. INBRAAK IN EEN GRAANMALERIJ Brandkast uit het kantoor gesleept. In de graanmalerij „De Hoop", aan den Rijksweg te Koegras, nabij Den Helder, is Vrijdagnacht inbraak gepleegd. De in het kantoor staande brandkast is door de inbre kers naar de malerij gesjouwd om onge stoord te kunnen werken. Zij hebben ge tracht eenige gaten in de kast te boren om deze dan open te scheuren. Dit is hun even wel niet gelukt, zoodat zij zich tevreden heb ben moeten stellen met den diefstal van eet? kistje sigaren. Vijf jaren geleden werd er ook in de graan malerij ingebroken. Van de daders is toer, nimmer een spoor ontdekt. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. omtrent bijzonderheden nog ontbreken Terwijl Zaterdagavond de schuren stallen van het pand, bewoond door den heer Habets, in vlammen opging* waarbij voor eenige duizenden gulden, opgeslagen oogst weid vet meld, moest gister de brandweer uitrukken naar een brand op den Caumermolen en toen Zj daar omstreeks 10 uur (vanaf 8 uur) nog met blusschingswerk bezig was, kwnm er bericht, dat er brand was uitgebro- ken in het hartje van de stad, n.1. in het café „Do Zwaan De nutobrandspuu vertrok derwaarts en slaagde er in (]9 gelijkvloersehe étage te behouden. De overige verdiepingen brandden uit. Ook hier kreeg de brandweer wederom een melding. Er was n.1. brand gesticht oD Heerlenbaan. Even later kwam echter bericht, dat men dit vuur met eigeo middelen had kunnen blusschen. LEON BOEDELS OVERLEDEN. Zaterdagnacht is to Amsterdam oven leden de bekende Hollandsche conferen. cier Leon Boedels. Zijn eerste optreden dateert van 188*4 te Rotterdam. Hij gaf< toen zijn liedjes ten beste in „Walhalla" of bij Dijkmans, waar gedanst werd en ter afwisseling voordrachten werden ge, houden. Amsterdam kon in die dagen op café-chantant-gebied bogen op het établissement Snoeck in de Zoutsteeg Pittoresk", „Zinken" op de De Ruyter- kade enz. en daar overal heeft Leon Boedels vaak maanden achtereen zijn liedjes gezongen. Tot in 1893 wijlen Anton Nöggerath in een ouden stal in de Amstelstraat zij» „Floia" opende. Daar kwam Leon Boe dels zeven dagen na de opening. Den lsten Maart 1894 kwam hij er terug, ter wijl hij op 7 April, toen „Flora" voor goed specialiteiten-programma's op. nnnr c geraspte POOL ï>Zwitsersche Kaas voerde, als regisseur en huishumorist optrad en er steeds bleef Het repertoire van Boedels voegde zich naar de om standigheden. In den beginne vooral politiek, begon hi; ook later zich op de humoristische parodieën toe te leggen. Flora en Leon Boedels bleven bijna tot het einde één. Tot tweemaal toe heeft hij dit gebouw zien afbranden. EEN 103-JAR1GE OVERLEDEN. De oudste inwoner van Lonneker, de land» bouwer Bevei borg,.die in Februari j.1. 103 jaar is geworden, is Zaterdagmorgen over leden. 102 JAAR. De oudste ingezetené der gemeenU Kollumerland, de wed. H. S. van dei L nd, is in den ouderdom van 102 jaa» o\erleden. er een SIMPLEX BRENGT IETS NIEUWS. In ons land met zijn vochtig klimaat gaat een rijwiel, dat niet zorgvuldig on derhouden wordt, er spoedig onooglijk uitzien; men heeft getracht dit te voor- wkomen door het stuur met celluloid te overtrekken en de overige nikkelen dee len zwart te maken; het rijwiel ziet echter daardoor zeer somber uit, glimmend staat veel vroolijker. De Simplexfabrieken brengen thans een rijwiel in den handel, waarvan de nikkelen deelen verchroomd en daar door tegen roest beschermd zijn, De chroomhuid kan door de groote hard heid geen krassen krijgen, blijft altijd, glimmend en behoeft nimmer gepoetst te worden. Inderdaad een uitkomst voor hen, die ook bij slecht weer van hun rijwiel gebx-uik maken en weinig tijd hebben voor poetsen. ONRUSTIG HEERLEN. Te Heerlen is gister heel wat te doen geweest. Vooreerst overleed in het woonwagenkamp het slachtoffer van een vechtpartij, die daar den vorigen Zondag had plaats gehad, doch waarvan totnogtoo geen aangifte was gedaan bij de politie. Voorts had er op de Heerlerheide een poging tot doodslag plaats, waar- HET SPOORWEGPENSIOENFONDS. Dc delging van het tekort In de Zaterdag te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de H. IJ. S M is aan de directie dier maatschappijen machti ging verleend tot het sluiten met den Staat der Nederlanden van een overeenkomst -be treffende delging van het tekort in het Spoor wegpensioenfonds. EEN CHRISTELIJK ZIEKENHUIS TE AMERSFOORT. Nadat te Amerstoort reeds geruimen tijd pogingen zijn gedaan tot het oprichen van een Chr. ziekenhuis, is thans, naar het Hbl. verneemt, een Stichting in het leven geroe pen „De Lichtenberg", aldus genoemd naar het aangekochte landgoed aan den Utrecht- schen weg, dat ruim zes H.A. groot is. Het heerenhuis, thans bewoond door de familie Ameshoff, zal tot ziekenhuis worden ingericht, en reeds in het najaar in gebruik genomen worden. Daarbij zal een huis ge bouwd worden voc- ouden van dagen, £0 een inrichting voor chronische lijders. Het bestuur der stichting „De Lichtenberg'1 bestaat uitsluitend uit leden der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort. De Planque, chirurg te Leiden, heeft als medisch adviseur in ho bestuur zitting. NA HET OVERLIJDEN VAN DE ZWEEDSCHE KONINGIN. Betuigingen van deelneming In opdracht van de koningin heeft haai opperkamerheer, graaf Van Lynden van Sandenburg, Zaterdag haar deelneming be tuigd met het overlijden van de koningin van Zweden, aan den Zweedschen gezant te Den Haag. Namens de koningin-moeder heeft haar kamerheer baron Bentinck van Schoonhee- ten den gezant de deelneming betuigd. Minister Beelaerts van Blokland heeft bij den gezant een bezoek van rouwbeklag af gelegd. De Nederlandsche gezant te Stockholm heeft van den minister van buitenlandsche zaken telegrafisch opdracht ontvangen om de deelneming der Nederlandsche regeering aan de Zweedsche regeering te betuigen jtt verband met het overlijden van de koningin van Zweden. KORTE BERICHTEN. De varkenshandelaar L. Versteeg uit de gemeente Veen (N.-Br.), die een paar weken geleden onder de gemeente Kaatsheuvel door een luxe-auto werd aangereden, is tengevolge daarvan i»1 het ziekenhuis te 's Hertogenbosch over leden. Te Maastricht is een Duitsche dienst bode, na een uur in betrekking te zijn SP weest, verdwenen met medeneming van 100 en een bedrag aan francs mr. Fabius. Gauwer kon het al niet! De koningin-moeder zal op 29 dezer het nieuwe paviljoen van de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn openen. koningin heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld voor de vervanging va® de noodverlichting in de St. Janskerk te Gouda door een kroonverlichting

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6