DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H o. 85 DONDERDAG ÏO APRIL 1930 132e Jaargang. Dagelijkscli overzicht. de londensche vloot- i conferentie. DE KOLONIALE POLITIEK IN BELGIE. Verklaringen van -Jaspar in den Senaat. De honderd millioen francs ge voteerd. Een rede van prins Leopold. Almazof vrijgelaten. DE EIGENDOM DER ZUIDPOOL GEBIEDEN. Beschouwen de V.S. zich als eigenaars? EEN VERKIEZING TE CHICAGO. Vuurwapens, bommen, een po ging tot ontvoering Binnenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. H3HS£p£ PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en B[andelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Verschillende moeilijkheden overwonnen. Frankrijk en Engeland zijn het eens over artikel 16. Na ongeveer drie maanden te hebben ge redetwist met geen ander resultaat, dan dat de mogendheden zoo mogelijk nog verder van elkaar kwamen inplaats van een toena dering te bespeuren, is thans de conferentie in een belangrijk stadium gekomen. Op vele ipunten zijn groote moeilijkheden overwon nen. Tusschen Engeland, Amerika en Japan staan nu nog slechts eenige kleinigheden ,van zeer ondergeschikt belang in den weg; de gewichtigste kwestie van het overbren gen van tonnage naar de duikbootenklasse is uit de wereld. Van Amerikaansche zijde werd gisteren medegedeeld, dat de conferentie ten 'opzichte van de drie zeemogendheden nu als defini tief geslaagd kan worden beschouwd. Bovenstaande seinde de ster-correspondent yan de N.R.Crt. aan zijn blad en hij voegde er aan toe, dat de stand van zaken tusschen Engeland en Frankrijk buitengewoon be langwekkend is. Over den tekst van de ver klaring ten opzichte van artikel 1 van het handvest van den Volkenbond is men het eens geworden De Franschen zijn zeer te vreden met het resultaat. Engeland verklaart zijn vollen steun te zullen verkenen aan de actie van den Volkenbond als de Raad een stemmig daartoe besloten heeft. Hierin zit ten twee beveiligingen voor Engeland. Ten eerste kan een eenstemmig besluit niet zon der de toestemming van Engeland genomen worden en dan heeft Engeland altijd nog ge legenheid voor het zijn stem geeft, te polsen hoe Amerika ten opzichte van de aanstaande actie gestemd is. Dit laatste punt is hier zeer onder de oogen gezien in de laatste dagen. Om zeker te zijn, dat zijn overeenkomst in Engeland niet zou worden verloochend, heeft MacDonald een vertrouwelijke bespre king met Baldwin en Lloyd George gehou den. Beiden hebben hun goedkeuring aan de formule gehecht. Engeland zal deze verklaring afgeven, als Frankrijk daarvoor concessies in tonnage doet. Dit is een moeilijk punt, omdat er geen eenstemmigheid over heerscht in het Fran- sche kamp. Briand schijnt bereid om de 50.000 ton te offeren, die het minimum vor men voor de houdbaarheid van het En- gelschAmerikaansche schema. De minister van marine, Dumeslin, echter wil geen ton opgeven. Daarom is op het oogenblik de strijd verplaatst naar den boezem van de Fransche delegatie. Er is echter ook nog de groote moeilijk heid met de Italianen. Frankrijk stelt den Italianen thans voor, dat beide landen de uitbreiding van hun vloot voortzetten in het tegenwoordige tempo als ware er geen con ferentie geweest. Daardoor zou Italië in 1936 240.000 ton minder bezitten dan Frankrijk. Italië houdt echter aan zijn eisch van pariteit vast. Dit zijn op het oogenblik de twee moeilijk heden, die men nog zal moeten overwinnen, wil de conferentie een merkwaardig succes bereiken. Een verdrag tusschen de drie mo gendheden is zoo goed als gereed en Briand zou daar vrede mede hebben. In geen geval wil hij echter meewerken tot een verdrag tusschen vier mogendheden, waar Italië bui ten staat. Hij wenscht geen ongebonden Ita lië in den rug Het is trouwens niet waar schijnlijk, dat Engeland voor een verdrag tusschen vier mogendheden te vinden is; wel tot een tusschen drie mogendheden. Een ge deelte der Fransche delegatie staat ook vij andig tegenover een verdrag waar Frank rijk en Italië beide niet aan deelnemen, maar zij zullen daar weinig aan kunnen verande ren. Men ziet, er zijn nog kwesties genoeg, maar belangrijke dingen teekenen zich af. Vooral een verklaring van Engeland tot bekrachti ging van artikel 16, zooals nu in overweging is, zou groote beteekenis hebben voor het prestige van het handvest van den Volken bond. DE LONDENSCHE VLOOT- CONFERENTIE. Verschillende besprekingen. In verband met de ziekte van Grandi heb- Pen de Engelsche premier MacDonald en de minister van Buitenlandsche Zaken, Hender- son, gisteren besprekingen had met den Ita- liaanschen ambassadeur Bordonaro en signor Rossi, terwijl gisteravond de Fran sche en Engelsche delegaties eveneens zijn bijeengekomen. Na de Engelsch Italiaansche besprekin gen, welke plaats hadden in het vertrek van den premier in het Lagerhuis, werd een kort communiqué uitgegeven, dat vermeldt, dat de ontwikkeling der onderhandelingen der laat ste 24 uren waren onderzocht en dat heden opnieuw een bijeenkomst zal worden gehou den. Naar verluidt, betroffen de besprekingen in hoofdzaak statistieke vragen, evenals de vroeger op den dag gehouden onderhande lingen tusschen Alexander en Dumesnil, resp. de Engelsche en Fransche minister van marine. Intusschen werd voortgang gemaakt met andere conferentiewerkzaamheden. Bij de besprekingen tusschen de Ameri kaansche, Japansche en Engelsche experts omtrest de reserves der Japansche regeering voor een mogelijk Vijflanden-pact werd om trent de gister behandelde punten overeen stemming bereikt. Heden zullen deze onder handelingen worden voortgezet onder leiding van Alexander, den Engelschen minister van marine. Overeengekomen werd, dat de algemeene benaming voor vliegtuigmoederschepen zal omvatten ten eerste vliegtuigmoederschepen van meer van 10.000 ton standaard ver plaatsing, zooals is omschreven in het ver drag, dat den 6 Februari 1922 te Washing ton is geteekend door Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan ter beperking van hun bewapening ter zee en ten tweede andere oppervlakteoorlogsschepe met een standaard verplaatsing van niet meer dan 10.000 ton en bestemd voor specialen of uitsluitenden dienst der overbrenging van vliegtuigen en welke schepen geconstrueerd zij op zoodani ge wijze, datv liegtuigen ervan kunnen wor den gelanceerd en er weer op kunnen dalen. Dergelijke schepe zullen niet bewapend zijn met kanonnen van ee kaliber van meer dan zes inches. Deze schepen zullen worden ingedeeld in de categorie vliegtuigmoederschepen, terwij! alle andere schepen welke gebouwd zijn met het doel vliegtuigen of watervliegtuigen te vervoeren ingedeeld zullen worden in de categorien slagschepen, overeenkomstig hun soort en bewapening. Bij de debatten in den Senaat over de. be grooting van koloniën verklaarde Jaspar, nadat hij had gezegd dat de taalkwestie in den Congo niet bestaat, dat hij het denk beeld van deelneming van de inlanders aan het bestuur der kolonie toejuichte, doch dat de verwerkelijking hiervan een zaak is van langen adem. De regeering zette in den Con go het werk van geregelde kolonisatie in het belang der bevolking voort. Wat het genees kundig vraagstuk betrof was het noodig, zeide Jaspar, om een wetenschappelijk fonds in te stellen. Een kapitaal van 200 millioen francs was noodig om dit werk te verwezen lijken. Honderd millioen daarvan zou de kolonie zelf verschaffen. Voor het restant zou een beroep worden gedaan op de Belgische schatkist en op de groote koloniale organi saties. Er zou dan een stevige medische kruistocht worden ondernomen. Dank zij een ingediend amendement heeft de Senaat de honderd millioen francs toege staan voor de instelling van 'n fonds ten be hoeve van een medischen kruistocht in den Congo. Prins Leopold, de troonopvolger, van ge boortewege lid van den Senaat, mengde zich gisteren in den Senaat in de discussies over de begrooting van koloniën. Hij behandelde het medische vraagstuk in de koloniën en brak een lans voor de reorganisatie van het instituut voor tropische geneeskunde, welks overbrenging van Brussel naar Antwerpen werd goedgekeurd, waar daarvoor een stuk grond is beschikbaar gesteld. Jaspar, de minister van koloniën, wensch- te den prins geluk met zijn belangwekkende uiteenzetting. DE VRIÏLATING VAN ALMAZOF. Gebrekkige justitie. Een lij densgeschiedenis. Het is een ware'officieel gesanctionneerde exodus uit de Parijsche gevangenissen! Een voor een worden bekende personen, geruimen tijd geleden in verband met geruchtmakend? feiten in staat van beschuldiging gesteld, vrijgelaten, hetzij om gezondheidsredenen, hetzij wegens gebrek aan bewijs. Lazare Bloch van de „Gazette du Franc." opende de rij, imevr. Hanau volgde Dinsdag, en gis te was het de beurt van Almazof. Deze Parijsche kleerenmaker van Armeen- sche afkomst zat sedert October van het vorig jaar gevangen, en zijn voorarrest is een lijdensgeschiedenis geweest, niet alleen voor hem, maar ook voor de Fransche justi tie en politie. Den llen September 1929 werd aan het station te Rijssel een koffer ontdekt met he. lijk er in van Rigaudin, wiens moeder zes maanden tevoren onder dezelfde omstandig heden was vermoord. De koffer was drie dagen tevoren aan de Gare du Nord te a rijs verzonden. Den 18en October meende de politie de hand te hebben gelegd op, d moordenaar: Almazof geheeten, die tijde s het vérhoor zich zelf herhaaldelijk tegen sprak. Hij werd in hechtenis gehouden. Een week later diende de verdediger y_au Almazof namens zijn cliënt een klacht in wegens mishandeling door de politie. Drie interpellaties in de Kamer over de rol der politie waren er het gevolg van, waarop Tar- dieu sancties toezegde. Tot overmaat van ramp spraken de rapporten der deskundigen elkaar lijnrecht tegen, met het gevolg dat de advocaat-generaal een aanvullend onderzoek eischte. Intusschen was het 2 April geworden. Een nieuw rapport van de drie contra-experts concludeerde ten gunste van Almazof. En kele dagen later adviseerde de procureur- generaal den beklaagde buiten vervolging te stellen. De Kamer van inbeschuldigingstelling wees vonnis in overeenstemming met de con clusies van den procureur-generaal in de zaak van Almazian (Almazof) en ontsloeg hem van rechtsvervolging. Almazian is daar door gisteravond in vrijheid gesteld. De eerste leden van de expeditie-Byrd, die naar Amerika terugkeeren na een ver blijf van 14 maanden in het Zuidpoolgebied, zijn twee fotografen, die Dinsdagavond te New York werden verwacht. Zij brengen 110.000 voet film mee, tijdens de expeditie opgenomen. Met het oog op de discussie over de aanspraken van Groot-Brittannië en de V.S. op de door schout-bij-nacht Byrd ontdekte gebieden heeft het besluit der autoriteiten belangstelling gewekt om de film vrij van rechten toe te laten op grond, dat deze niet wordt geïmporteerd uit een vreemd land, als hoedanig wordt be schouwd een land, uitsluitend binnen de souvereiniteit van een vreemde natie en buiten de souveriniteit van de V. S, Na een levendigen strijd waarin vuurwa pens, bommen en een poging tot ontvoering een rol speelden, is mrs. Ruth MacCormick, de weduwe van senator MacCormick, door de republikeinen van Illinois candidaat ge steld voor den Senaat; zij heeft daarmee haar mededinger senator Charles Deneen verslagen. Mrs. MacCormick maakt een goede kans de eerste vrouwelijke senator te worden. (Senator Deneen is het zittende lid dat na den dood van senator MacCormick in 1925 voor den tijd dat deze nog zitting zou hebben gehad, tot 1931, gekozen was). SPRINKHANENPLAAG IN EGYPTE. De Egyptische regeering heeft bij het par lement een crediet van 70.000 aange vraagd ter bestrijding van de sprinkhanen plaag. Op het oogenblik wordt Egypte bedreigd door twee zwermen sprinkhanen nl. een uit den Soedan en een die, waar zij zich neer zet, wel drie voet hoog blijkt te zijn, uit Palestina. Waar de zwerm zich in Palestina had neergezet, op sommige plaatsen op de rails van een spoorweg, ondervonden zelfs de treinen er groote vertraging door. TREIN AANGEHOUDEN DOOR STAKERS. Stakende spoorwegarbeiders hebben Woensdag een posttrein van Bombay naar Calcutta in de nabijheid van Nappur aan gehouden. 25 stakers plaatst enzich voor de locomotief op de rails en verhinderden den trein verder te rijden. Met een extra-trein werd een sterke politiemacht gezonden, die de stakers arresteerde. Na een oponthoud van vele uren kon de posttrein doorrijden. GODSDIENSTIGE BOTSINGEN IN BR.-INDIE. L Nasik hebben Woensdag ter gelegen heid van een procéssie der orthodoxe Hin does ernstige botsingen plaats gehad. De Parias, die uitgesloten waren van het be zoeken van den tempel en het deelnemen aan de godsdienstige plechtigheden, tracht ten met geweld aan de processie deel te nemen en den door duizenden getrokken heiligen wagen mee te trekken. Het kwam tot hevige vechtpartijen tusschen beide partijen. Ongeveer 100 personen werden ge wond. Eerst nadat de politie tusschenbeide was gekomen, werd de orde hersteld. BLOEDIGE BOTSINGEN IN POLEN. Te Olkusz bij Kielce hebben Woensdag bloedige botsingen plaats gehad tusschen arbeiders van de ijzergieterij „Westen" en de politie. 1300 arbeiders trokken naar het directiegebouw om van de directie de in trekking te eischen van het ontslag van 300 arbeiders. Toen de directie dit weigerde drong een groote groep arbeiders in het directiege bouw, sleepte den directeur, ir. Otto, naar buiten en dreigde hem te zullen dooden, wanneer hij de ontslagen arbeiders niet weer aan het werk zette. Het gelukte de in tusschen gearriveerde politie den directeur te bevrijden. Toen de menigte met steenen wierp moest de politie van haar vuurwa pens gebruik maken. Een arbeider werd ernstig en drie werden licht gewond. Een politieagent werd aan het hoofd gewond. Nadat versterking was gearriveerd, kon de orde worden hersteld. Eenige aanvoer ders die communistische pamfletten onder de arbeiders hadden verspreid werden ge arresteerd. DE CRISIS IN DE BERLIJNSCHE KLEEDINGINDUSTRIE. De kwestie opgelost? Het door de betrokken partijen bij het con flict in de Berlijnsche dames- en heerenmaat- kleeding-industrie gekozen onpartijdige ooi lege, heeft hedennacht te 1 uur uitspraak ge daan in het hangende conflict. Door deze uitspraak wordt de verslechte ring van den arbeidstijd, bepaald in de uit spraak van het scheidsgerecht te Brunswijk, ongedaan gemaakt en worden de loonen met 2 resp. 1 pfennig per uur verhoogd. De uitspraak is van kracht tot 1 Maart 1931. Voor 12 April moeten de betrokken par tijen over het aanvaarden of verwerpen der uitspraak beslissen. JUWEELENDIEVEN TE WARSCHAU GEARRESTEERD. Voor eenige dagen werd in hotel „Euro pa" te Warschau een brutale juweelendief- sta! gepleegd, waarbij den heer Falter siera den tot een waarde van 150.000 Zloty ont stolen werden. Het is de politie thans ge lukt de dieven, die eenige briljanten ter waarde van 35000 Zloty bij een juwelier hadden verkocht op het spoor te komen. Bei den werden gearresteerd, doch weigerden inlichtingen te geven omtrent de plaats waar het gestolene verborgen is. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De toestand verscherpt. De patroonsbond heeft gisteren te Brad- ford vergaderd en besloten het verzoek van den raad van het vakvereenigingscongres cm een onderhoud ter mogelijke oplossing van het loonconflict van de hand te wijzen, omdat de patroons hun laatste woord ge sproken hebben en geen wijzigingen meer wenschen aan te brengen in de nieuwe loon schalen, die reeds aan de fabriekspoorten zijn aangeplakt. Vanavond 6 uur vervalt de laatste termijn en Vrijdagmorgen zullen 140 tot 150.000 arbeiders uitgesloten worden, tenzij ze bereid zijn op de nieuwe voorwaar den, die een loonsverlaging van 5 tot 12M pCt. inhouden, het werk te hervatten. EEN VALSCHE MUNTERSWERK PLAATS IN DUITSCHLAND ONTDFKT. Gisteren werd te Bilin in de woning van een 30-jarig fabrieks-employé een valsche- munterswerkplaats ontdekt. Niet minder dan 6 kisten fotografische ingrediënten, che micaliën, Tsjechische stempels, Rijksduitsche stempels en cliché's voor het vervaardigen van 10 dollarbiljetten en een 1 dollarstempel alsmede een groote hoeveelheid halfafge- werkt materiaal werd door de gendarmerie in beslag genomen. DE PAMP DER SEPOY. De Eerste Lord der Admiraliteit Alexan der heeft van den koning een telegram van rouwbeklag ontvangen, naar aanleiding van de ramp van de „Sepoy". De Admiraliteit deelt mede, dat een der gewonden overleden is, waardoor het totaal aantal der omgekomen zes bedraagt. GEHEIME DRUKKERIJ IN BERLIJN ONTDEKT. Gisternacht is de politie wedercm op het spoor gekomen van een geheime communis tische drukkerij. Vijf personen zijn gearres teerd. DE UITVAART VAN WIJLEN KONINGIN VICTORIA VAN ZWEDEN. Gister heeft te Rome de plechtige uitvaart- ceremonie ter nagedachtenis van wijlen ko ningin van Zweden in de Duitsch-Evange- lische kerk plaats gehad. De plechtigheid werd bijgewoond door den koning en de ko ningin van Italië, prinses Giovanna van Sa- voye, Mussolini, alle leden der regeering, functionarissen der Fascistische partij en de leden van het corps diplomatique. Koning Gustaaf van Zweden woonde den dienst bij, gezeten tusschen prins Wilhelm van Zwe den en zijn kleindochter prinses Ingrid De Zweedsche geestelijke Bjurstreen leid de den dienst, waarbij muziek van Handel werd uitgevoerd, benevens een Duitsche me lodie, welke het lievelingslied van de thans ontslapen vorstin was. Na afloop van den dienst werd de lijk kist qd een met vier paarden bespannen wa- fen naar het station overgebracht, waar de oninklijke trein wachtte. Te 1.15 gistermid dag vertrok de trein met het stoffelijk over schot der koningin en ae treurende leden der koninklijke familie. Vrijdag in de vroegte zal Swinemünde bereikt worden. HET FALKE-PROCES. Het verhoor van Prenzlau. Na een discussie tusschen de verdediging en het Openbaar Ministerie werd de beklaag de Prenzlau gehoord. Deze vertelde hoe hij in 1924 in Parijs met generaal Delgado, den leider der latere Venezuelaansche opstande lingen, kennis maakte. Deze wilde voor 200.000 dollar wapenen, namelijk 2000 ge weren en twee millioen patronen koopen, die naar een klein eiland moesten worden ge zonden. Als garantie bood Delgado hypo theken op grondeigendommen te Parijs aan. Betaling zou geschieden bij het afleveren der wapenen in de haven van Port of Spain. Brenzlau verklaarde geweten te hebben, dat het om een revolutie ging, doch had niet geloofd aan eenig gevaar voor schip of be manning. Hij wilde slechts de wapen- en mu nitie-leverancier der revolutionairen zijn. De belofte, dat hij 750.000 dollar extra zou krij gen in het geval Delgado er in zou slagen de regeering van Venezuela in handen te krijgen, had Prenzlau, naar hij verklaarde slechts op gevat als een belofte, een soort lot uit de loterij. Het verdere verhoor van Prenzlau. Bij de voortgezette behandeling van het z.g. „Falke"-proces werd de te Parijs tus schen beklaagde Prenzlau en Delgado geslo ten overeenkomst uit het Fransch vertaald. Hierna werd den beklaagde een verhoor afgenomen betreffende zijn onderhandelingen met kapitein Zipplitt. Hij verklaarde, dat de kapitein geweten moet hebben, dat het orn een wapentransport ging. De eigenlijke ver trouwensman was echter de eerste ingenieur geweest. De wapenaankoopen waren door hem en zijn medebeklaagde Kramarski in Po len verricht. De wapens werden daarna naar Gdingen gezonden. Den leden van de beman ning, die zich over het inladen der wapenen aan boord verwonderden, werd door allerlei financieele toezeggingen de mond gesnoerd. Beklaagde's verklaringen waren over het algemeen zeer onbevredigend. Bij het slot van het verhoor gaf Prenzlau toe op de hoogte te zijn geweest mqt de revo- lutionnaire plannen. In het nauw gedreven bekende hij tenslotte, dat ook kapitein Zipplitt van de revolutionnaire plannen kennis droeg. De verdediger protesteerde tegen de wijze van vragen stellen door den officier var justitie. HET COLLECTIEVE CONTRACT IN HET BOEKBINDERSBEDRIJF. Inzake de voorstellen om te komen tot vet nieuwing van de collectieve arbeidsovereen komst in het boekbindersbedrijf is gister het hoofdbestuur van den Bond van Boekbin derspatroons in vergadering bijeen geko men. Naar het Hbl. verneemt, heeft het be stuur in zijn ochtendvergadering besloten, het standpunt, in de vergadering der leden op 20 Maart j.1. ingenomen, te verlaten en in principe bereid te zijn, in een compromis voorstel nader te treden. In de middagvergadering is met groote meerderheid van stemmen besloten, opnieuw de onderhandelingen met de werknemers om trent bemiddeling voort te zetten. VEREENIGING ROOMSCH- KATHOLIEKE HERSTELLLINGS- OORDEN VOOR LONGLIJDERS EN ZWAKKE KINDEREN. Op het eind van de vorige maand is tv Amsterdam de algemeene jaarlijksche ver gadering van de vereeniging r -k. herstel lingsoorden voor longlijders en zwakke kin deren gehouden onder leiding van den voor zitter, dr. N. P. van Spanje. Na het uitbrengen van de jaarverslagen door den secretaris dr. P. W. C. M. Busch, den penningmeester den heer F. Th. Everard en den geneesheer-directeur van Dekkers- wald, dr. A. J. Henneman, hadden de ge bruikelijke verkiezingen van den raad van bestuur plaats. Herkozen zijn de heeren: pastoor dr. A. Smtis van Waesberghe te Breda, dr. J. G. M. Mastboom te Den Haag, F. B. Banning, arts te Nijmegen, mr. J. L. Basquin, Den Haag, P F. Anink te Amster dam, dr. G. H. A. F. Fehmers te Rotter dam, dr. J. H. A. M. Mariens te Amster dam. In de vacatures van wijlen pastoor dr. Blom te Zwolle, prof dr. C. H. H. Spronclc te Utrecht, hoofdinspecteur der volksgezond heid dr. R. N. M. Eijkel, Den Haag, welke beide laatsten zich niet herkiesbaar hadden gesteld en aan wie door den voorzitter groo te dank is gebracht voor de vele verdiensten ten opzichte van de vereeniging, zijn mede ter vervulling van eenige bestaande vacatu res gekozen, prof. dr. A. K. Noyon6 te Utrecht, de heer W. A. G. v. d. Lugt te Rot terdam en de heer E. L. J. M. Schaepman te Den Haag. De geneesheer-directeur van het in aan bouw zijnde sanatorium voor chirurgische tuberculose te Wijk aan Zee, bracht verslag uit van de werkzaambedes

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1