AlkRiaarscliG CairaaL Ondedrouw-en Verlovingskaarten VAN PUTTEN OORTMEIJER. Amerikaansche notities. MONSTERBOEK TER INZAGE. Provinciaal nieuws Huidird twee en dertigste Jaargang. Zaterdag 12 April Londenscb aanteekenboek. PAYGLOP. ALKMAAR. Ho. 87 1930. Reclame. Amerikanen zijn grootmeesters in de kunst /an adverteeren en reclame maken. Er is geen zakenman meer, groot oi klein, die nog gelooft, dat de menschen wel vanzelf naar jiem toe zullen komen, wanneer hij iets aan te bieden heeft. Integendeel, hij weet, dat, wanneer hij geen flinken mond opzet, zijn omzet nihil zal zijn. Adverteeren effent den weg voor den reiziger of verkooper door Winkelier en consument Van het artikel be wust te doen zijn; derhalve zijn er minder reizigers en is er minder tijd voor noodig een bepaalde hoeveelheid goederen te ver- koopen en dus beteekent adverteeren: spa ren. Deze theorie vind ik in het jaarverslag van Swift en Co., de groote slachterij in Chi- cago, die een jaarlijkschen omzet van 350 millioen dollar heeft. Ook 'lees ik, dat Swift over 1930 in een tiental der grootste week en maandbladen met een totaal oplaag van 18.770.000 exemplaren niet minder dan 46.940.000 stuks advertenties zullen plaat sen. Ofschoon de onkosten, naar zij toege ven, op zichzelf genomen reusachtig zijn, is het bedrag niet te vergelijken met wat an dere groote maatschappijen uitgeven en her leid tot de koopwaar kost het nog niet één cent per pond vleesch aan den verbruiker. Wijlen onze ge-Amerikaniseerde landge noot Edward Bok zag het .nut van advertee ren zoo in, dat hij op een der universiteiten een docenten-zetel in het vak der reclame instelde en bovendien, een .jaarlijkschen prijs beschikbaar stelde. Ieder, .die een Ameri- kaansch tijdschrift of magazine in handen heeft gehad, moet het opgevallen zijn, hoe de advertenties er uit zien. Teekenaars en fo tografen zijn onontbeerlijk, want hoe krach tig en overtuigend de bewoordingen ook mogen zijn, niets trekt de aandacht zoozeer als plaatjes of deelt in een oogopslag het heele hoe en waarom mee. Kijk maar eens naar de puddingen, de taarten, de .vruchten! Men kan amper de verleiding weerstaan er in te happen. Ziet de adver tenties van auto's, villa's, polshorloges of schoenen! Iedereen bekruipt de lrst het ook te willen hebben en de praktijk leert dat het grootste deel der lezers ook de verleiding niet weerstaat. Natuurlijk is het gevolg van een en ander geweest, dat de adverteerders elkaar telkens moeten overtreffen om niet in een zee van algemeenheid ten onder te gaan en dat heeft aanleiding gegeven tot een reeks komische, deels ernstige, om niet te zeggen gevaarlijke overdrijvingen. Er bestaat bijvoorbeeld een soort brood, dat aanbevolen wordt onder de mededeeling dat 24.675 huisvrouwen hun manier van broodbakken hebben verteld aan de directie ,van die fabriek en dat het daar gebakken troduct een resultaat is van al die recepten, en nuchtere buitenstaander zal zich afvra- §en, waarom er precies 24.675 dames aange- lampt werden in plaats van rond 25.000j het antwoord is, dat het eerste getal veel echter" staat, terwijl ieder mensch op zijn vingers kan narekenen dat twintig manieren om brood te bakken even hetzelfde zijn als duizend maal zooveel of een enkele. Genoeg zij, dat de goedgeloovige gemeente het ge duldig slikt. De kunst om het publiek iets aan te praten tot heil van lichaam of ziel is eenvoudig een nieuwe muze waardig. De fabrikanten hebben sinds de laatste tien ja ren ingezien, dat het niet genoeg is om te zeggen: het is plezierig om het te hebben of het smaakt lekker. Zij leggen tegenwoordig den nadruk op de heilzame resultaten, wan neer men hun artikel aanschaft. Een paar voorbeelden. Een rubberhak is voornamelijk aangenaam, omdat het veerend doet loopen en geen geluid maakt. De fabrikant is niet zoo dwaas om daar nog op te wijzen, dat weet iedereen al! Neen, hij beweert dat de rubberhak den schok met den vloer neutrali seert, dus het lichaam, speciaal het hoofd, ten goede komt, vermoeidheid voorkomt, hoofdpijn tegengaat, den drager in staat stelt al zijn energie aan zijn arbeid te wij den, draag een rubberhak voor uw gezond heid!! Dat hadt u nooit achter een rubber- hak gezocht! „Eet gist" voor uw gezondheid, „wasch met X-zeep", die bacteriën doodt, „drink Y- koffie", ge zult des nachts ongestoord kun nen slapen, „poets uw tanden met Z-pasta", die tusschen de tanden doordringt en van alle tandmiddelen alleen bederfwerend is. En zoo door tot in het oneindige, terwijl Jan Publiek koopt en koopt en koopt. De vraag is, waar de waarheid ophoudt en de fanta sie begint en het antwoord is, dat er meestal geen waarheid te vinden is. Alle zaken en industrieën hebben naast hun handelsafdee- ling nog een reusachtige voor publiciteit, waar zwaar betaalde vernuftelingen broe den en piekeren op nieuwe zinnen, nieuwe ideeën en nieuwe platen. De man, die een gloednieuw, inslaand motto verzint, een to taal ander gezichtspunt om het artikel te be zien en aan te prijzen, kan rekenen op een flink tantième. Ja, er zijn lieden, die hierin een zekere beroemdheid hebben gekregen en als deskundige overal door het land te ont bieden zijn. Een aardig voorbeeld van zulke publieke misleiding in een motto vormt dezer dagen het onderwerp van het gesprek. Een sigaret tenmerk werd al jaren aangeprezen onder het opschrift: It's Toasted of wel Het is ge roosterd. De fabriek wees hier met nadruk op en beweerde, dat dit proces een geheim was, de kwade elementen uit de tabak haal de en dus de keel beschermde. Op een goe den dag gingen zij een beetje te ver en be weerden,' dat zij de eenigen waren, die zoo het belang van hun rookers behartigden en toen begonnen de poppen te dansen. Andere bekende sigarettenfirma's huurden heele pa gina's af en vertelden het publiek, dat het heete drogen van de tabak een noodzakelijk procédé was zonder welke geen enkele siga ret gemaakt kon worden en nu heeft de It's Toasted-firma boe noch ba geantwoord. Een andere firma kreeg het het vorige jaar ern stig aan den stok met de reusachtige snoep goed-industrie door te adverteeren: rook lie ver een sigaret dan een bonbon te eten, denk om de slanke lijn! De lekkersfabrikanten vlogèn bijkans uit hun vel: daar hadden zij in de laatste jaren juist met de grootste voorzichtigheid vermeden het publiek attent te maken op de mogelijkheid van dik worden door te veel snoepen, de zaken marcheerden voortreffelijk, want het publiek snoepte en deed dagelijks gymnastiek om dun te blijven en daar bedacht de een of andere schurk op de publiciteits-afdeeling deze geniepigheid. Hemel en aarde werd bewogen. Washington werd in den arm genomen, bladen vol ad vertenties, uren over de radio gehuurd, dok toren ter hulp geroepen, die geleerde betoo- gen schreven over de noodzakelijkheid van suikergebruik voor het menschelijke lichaam, suiker gaf energie, suiker voedde de hersen weefsels, nicotine stompte af. De sigaret liet doktoren schrijven over tandbederf en maag- bederf door suiker, hoe kinderen, die altijd snoepten, het vertikten spinazie te eten en zoo werd er heerlijk voortgeschreeuwd. Tot 't ineens ophield! Denkelijk was het publiek veel harder gaan rooken en gaan snoepen, zoodat beide partijen zich tevreden in de handen wreven en er verder het zwijgen toe deden. Maar een heel andere kwestie is het aan prijzen van dingen op quasi wetenschappe- Iij'ken grond. Wanneer een soort suiker wordt aanbevolen onder de mededeeling dat eigen laboratorische onderzoekers hebben uitgemaakt, dat dit soort het hoogste voe dingsgehalte heeft, is het tot daaraan toe. Iets anders wordt het, wanneer een mond water vergezeld gaat van het verhaal, dat het in een seconde 15 millioen bacteria per droppel doodt. Dan wordt het aangeprezen als een geneesmiddel en wanneer daar alle waarheid mankeert, doet het sterk aan kwak zalverij denken. Amerika is door jaren heen een bakermat van wonderdokters en wonder- medicijnen geweest. Sommige mijner lezers zullen zich nog het bezoek aan Holland van Sequah herinneren en tientallen jaren werd het Amerikaansche platteland voornamelijk gecureerd door den „medicijn-man" die op kermissen of andere publieke gebeurtenissen met behulp van de Turksche trom en een hoogen hoed de goegemeente flesschen ge kleurd bronwater tegen alle kwalen ver kocht. De wet is er ongemeen streng tegen gaan optreden, maar het idee van een won- der-genezing is nog lang niet uitgeroeid. En een bakvet, dat in een advertentiepagina een geleerd betoog van een dokter aan een jong vrouwtje (zie het charmante plaatje) geeft, dat alle bakvet geen bakvet is, dat sommige bakvetten zelfs schadelijk zijn, maar dat ABC-bakvet het eenige goede is, omdat het bij sterke verhitting niet gaat schroeien, is eigenlijk een kwakzalverij. Een tandpasta maakte een paar jaar ge leden reclame met het slogan „Vier van de vijf hebben het", hetgeen beteekende, dat vier van de vijf menschen leden of zouden gaan lijden aan pyorrhea, ontstoken tand- vleesch. Van schuttingen, in trams, kranten, van overal bulderde het de ontstelde massa in de ooren, dat een beetje bloed aan den tandenborstel het eerste teeken van de ge vreesde ziekte was en dat DEF-pasta de kwaal voorkwam. Ook die campagne is eensklaps opgehouden, werd van hooger- hand een wenk gegeven of kocht men ge noeg? Toen kwam een mondwater, dat aller lei voortreffelijke kwaliteiten oombineerde: het was antiseptisch, bewerkte een frisschen adem, hielp een gezwollen keel en tegen een haarroos. Misschien ben ik een paar eigen schappen vergeten, maar in elk geval, de re clame-campagne op reusachtige schaal ver wekte een gelijke hoeveelheid koopers. En nu heeft de medische afdeeling van het Depar tement van Landbouw medegedeeld, dat sommige mondwaters, in tegendeel met de bewering, niet in het minst antiseptisch zijn en hoegenaamd geen andere eigenschappen bezitten dan dat zij een verfrisschenden smaak in den mond geven. Aan het werk, heeren van de publiciteits-afdeeling! Van onzen Londenschen Correspondent Radio en Voetbal. 5 April 1930. Er is een „affaire" gaande tusschen de Britsche Broadcasting Corporation en den Britschen Voetbalbond. Ze wordt behandeld met de plechtigheid wis seling van nota's er in begrepen van een diplomatiek geschil. De heeren moe ten onder den invloed zijn gekomen van de lectuur over de vlootconferentie. De B. B. C. wenscht de radio-luisteraars straks te vergasten op een mondeling verslag of een „loopend commentaar" over den eindwedstrijd om den voetbal beker. De voetbalbond wil dat de B. B. C. hem voor dit voorrecht zal betalen. Waarop de B. B. C. heeft te kennen gege ven dat dit een onredelijke eisch is, dat zij in deze. zaak in dezelfde positie ver keert als de pers, die niet alleen niet be hoeft te betalen voor de gelegenheid, van den wedstrijd een verslag te maken, maar die zelfs de noodige faciliteiten krijgt om haar werk zoo goed mogelijk te kunnen uitvoeren. Dit argument maakte geen indruk, op het bestuur van den voetbalbond.. De B. B. C., die toch zoo verlangend was. haar klanten met het oor te doen meeleven met den groo- ten strijd, maar die tavenr wilde blijven strijden voor het beginsel dat zij even veel recht heeft op kostelooze faciliteiten als de pers, bood daarop aan dat zij 100 pd. st. zou betalen, niet echter voor de kas van den penningmeester van den voetbalbond maar voor die van een of andere instelling van liefdadigheid. Op die wijze wenschte de Radio-onderne ming te betoogen dat het wat haar be trof niet ging om de knikkers maar om het spel. Dit compromis vond al weer geen goed onthaal bij de voetbal-heeren. die antwoordden dat zij van niemand instructies aanvaardden over de manier waai op het geld zou worden besteecr Toen werd de B B C. boos en schreef nota s met leelijke verwijten aan den Levering zoonoodig binnen enkele uren. voetbalbond, die klaarblijkelijk meer be lang stelde in eigen „commercieel ge win" dan in de popularisatie van de voetbalsport en de verlangens van het groot3 publiek. Bij zulk een houding verbaasde het de B. B. C. niet dat het an dere voetbalspel, waar ook de handen bij te pas komen, meer en meer aan po pulariteit won ten koste van het schop- spel; dat „rugger" (rugby football) bloei de en dat „soccer" (association football) begon te kwijnen. Dat vond de voetbalbond zoo ongepast dat hij onmiddellijk daarop den volke verkondigde dat de onderhandelingen waren afgebroken, en dat ze eerst weer voor hervatting „vatbaar" zouden zijn indien de B. B. C. haar hatelijkheden introk, onvoorwaardelijk. Het is duidelijk dat men zooals het in de moderne diplomatie heet een nieuwe „formule" zaï moeten vinden. De openbare meening zal beide licha men onredelijk en schuldig verklaren indien een oplossing van het probleem niet wordt gevonden. Er zijn eenige jaarlijksche sportgebeurtenissen in En- g-land, waarvoor de belangstelling na genoeg algemeen is; de „boat race" b.v., en de „Derby" van de paarden, en de eindstrijd om den voetbalbeker. Natio naal belang, traditie en sentiment gebie den dus dat de moderne middelen, als radio, die deze belangstelling kunnen bevredigen, zullen worden aangewend. Daarom roept dw stem des volks luide moeten de twee twistende organisa ties overeen komen onvoorwaardelijk alle woorden in te trekken, waarmede zij eikaars gevoelens hebben gekwetst. Daarop behooren zij zooals de groote mogendheden dat doen een gemeen schappelijke mededeeling ingeven, zeg gende dat beide partijen zich bewust zijn van het verlangen van het volk den eindstrijd om den voetbalbeker per ra dio te volgen en dat zij steeds verlan gend de rechtmatige verlangens van het volk te bevredigen overeen zijn geko men en hier moet da.* de formule volgen. Het is te hopen voor de voetballief hebbers, die op den grooten dag niet naar Wembley kunnen gaan, en het moeten er millioenen zijn, dat de on verkwikkelijke zaak op de voorgestelde wijze tot een beide partijen bevredigend einde zal komen. Er zullen massa's Britten zijn die even ongeduldig zitten te wachten op de formule, die een eind maakt aan dit radio-voetbal-dispuut, als op die andere formule, waarop men broedt in het Paleis van St. James, om te bewerken dat de vijf zee-mogendheden tot roerende overeenstemming komen. Ik vrees echter dat het volk op beide formules tot Sint-Juttemis zal moeten wachten. De mechanische piloot. Eenigen tijd geleden is bekend gewor den dat technici van het Britsche mi nisterie voor Luchtvaart proeven na men met een nieuwe vinding, die werd aangeduid als een „robot'-luchtpiloot. Dit woord „Robot" heeft in de Engelsche en ook in andere talen' ingang gevonden door een tooneelspel van de Praagsche gebroeders Capek, waarin mechanische menschen „robots" heetten. Het toestel, dat door de menschen van het ministe rie voornoemd is uitgedacht, werkt overeenkomstig gyroscopische wetten. Deze robot-vlieger heeft, volgens de jongste mededeelingen, den laatsten tijd treffend getuigd van zijn doeltreffend heid en bekwaamheid. Dezer dagen heeft men er overtuigende proeven mee genomen door er een geheel eskader bombardeervliegtuigen van te voorzien. Het eskader koos lucht in den nacht, ergens in het Zuiden van Engeland. De menschelijke piloten in elk der der zwa re vliegtuigen, richtten de toestellen naar het Noorden, waarop zij ze aan hun lot, of liever aan de robots, overlieten. De mechanische vliegers hielden alle toestellen ongeveer 700 K.M. ver in de iucht, pal Noordelijk en evenwichtig. De menschelijke piloten zaten er slechts bij en hielden het oog op de machinerie, teneinde zoo deze mocht afdalen het stuur over te nemen. Dit laatste was niet noodig. De robots brachten de bom bardeermachines naar Schotland, waar boven den landingsgrond de mensche lijke piloten het stuur overnamen en de toestellen neerzetten op terra firma. De mechanische piloot is dus niet zoo knap dat hij het geheel zonder een col lega van vleesch en bloed kan stellen. Dat bleek dezer dagen ook treffend toen men een robot op proef stelde in een vliegboot De bestuurder moest om een of andere reden even zijn plaats in de cockpit verlaten. Door een klein verzuim zette het toestel zich in beweging en vloog de lucht in onder de controle van deze nieuw stuurmechaniek. Maar dat liep mis. De machine maakte een buite ling overeenkomstig de „looping the loop", en smakte onzacht op het water neer, echter zonder schade op te loopen. De mechanische piloot kan dus alleen dienst doen wanneer een menschelijke piloot de machine eerst de juiste rich ting en het vereischte evenwicht heeft gegeven. Het groote voordeel is echter en dat moet vooral groot zijn in de toekomst wanneer vliegdiensten tus schen werelddeelen regel zullen zijn dat een bestuurder op lange tochten niet vermoeid behoeft te woide.. en zich den Hid zal kunnen dooden met lezen of, wanneer hij gezelschap heeft, met een kaartspelletje HEILOO. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de gemeenteraad in ver gadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na opening er: goedkeuring der notulen stel de de v o o r z i ft e r aan de orde de Ingekomen stukken. a. Van den heer Modder, benoemd tot schoolschoonmaker, een brief met dankbetui ging en bericht van aanneming dier benoe ming; b. van den heer Glas bericht dat hij zijn benoeming tot lid van het burgerlijk armbe stuur niet aanneemt, omdat daarbij de beide candidaten der S. D. A. P. zijn gepasseerd; c. van den minister van financiën bericht van toekenning van een voorschot groot 3400 ten behoeve van het beschikbaar stel len van een plaatsjeingevolge de land arbeiderswet; d. van het college van Gedeputeerde Sta ten bericht van goedkeuring van verschillende raadsbesluiten ten aanzien van premievrij pensioen der gemeenteambtenaren, ruiling en aankoop van grond ten behoeve van we genverbetering, enz. e. van Ged. Staten bericht dat zij hunne beslissing op de raadsbesluiten tot het aan gaan van geldleeningen groot 3500 en 13000 hebben verdaagd. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Rekening Gezondheidscommissie. Zonder discussie werd goedgekeurd de re kening en verantwoording over 1 r 29 van de Gezondheidscommissie te^ Beverwijk, waaron der de gemeente Heiloo ressorteert. Leveranties aan de gemeente Adres van de bloemistenpatroonsvereeni- ging Alkmaar en Omstreken (voorzitter de heer Smits te Heiloo) om bij voorkomende ge legenheid voor leveringen in aanmerking te mogen komen. B. en W. hadden geen bezwaar tegen inwil liging van het vei zoek voor zoover het in het belang der gemeente kan zijn en de belangen van andere gemeentenaren daarmee niet in botsing komen. De heer van d e V a 11 had den indruk gekregen dat dé vereeniging als vereeniging vraagt om de leveranties. Treedt zij nu op als een combinatie van werkgevers? De voorzitter geloofde dat het de be doeling is om iets, wat in Alkmaar schijnt te zijn gebeurd, te kunnen keeren. Spr. meende dat er geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van het verzoek. Indien ingezetenen, die geen lid zijn van deze vereeniging, wenschen te worden belast met leveringen als bedoeld, dient echter ook daarmee rekening te worden gehouden. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Tegen losloopende honden. Adres van de afdeeling van de Holland- sche Mij. van Landbouw inzake overlast ver oorzaakt door losloopende honden. Adressante verzocht de politieverordening uit te breiden met een artikel, dat het laten loopen van honden zonder begeleider straf baar stelt. Het aantal honden is in den laatsten tijd zeer toegenomen en tuinders e.a. hebben er veel last van. De voorzitter zei, dat dit punt reeds veel eerder in overweging is genomen met het gevolg, dat het laten loopen van honden des nachts is verboden. Tal van kleine honden, die geen schade doen, kunnen moeilijk vast wor den gehouden. Het gebeurt echter wel eens, dat eigenaars van groote honden deze overdag laten los- loopen en daartegen willen B. en W. wel maatregelen nemen. Zij stelden daarom voor om mogelijk te maken dat die honden worden opgevangen en vastgehouden, waarna de eigenaren daarmee in kennis zullen worden gesteld. Werd goedgekeurd z. h. st. Geen beharding wegen op Zevenhuizen. Adres van A. Zoon e.a. om beharding van enkele wegen op Zevenhuizen, en wel de weg gedeelten vanaf Bijl tot den Mallevoortsdijk en van Kos tot den Westerweg. De commissie van bijstand voor de wegen meende dat er geen voldoende termen bestaan om ook deze wegen te verharden. Zij wil wel zoo mogelijk alie wegen in de gemeente be- harden, maar er moet daarbij een zeker tem po worden in acht genomen, B. en W. namen dit advies over. De heer S c h u y t merkte op, dat dit adres reeds een paar maanden geleden is ingeko men en vroeg of er sinds dien ook al iets aan de genoemde wegen is verbeterd. De voorzitter geloofde wel dat de ga ten en kuilen weggemaakt zijn en zoo dat nog niet gedaan is, zegde spr. toe, dat het zal gebeuren. Het voorstel werd z. h. st. aange nomen. Uitvoering landarbeiderswet. Verzoek van de Stichting volgens de Landarbeiderswet om een voorschot van 15000.tot aankoop van een perceel land ten dienste van de uitgifte van plaatsjes. De voorzitter merkte op, dat het voor de Stichting voortdurend lastiger wordt om niet te ver buiten de bebouwde kom grond voor plaatjes als bedoeld te verkrijgen. Nu is er grond aangeboden van 3% H.A., welk ter rein de vereeniging zou willen aankoopen om bij stukjes aan liefhebbers te distribueeren. B. en W. kunnen daarin meegaan. De grond, op die wijze gekocht, zal weinig risico voor de gemeente-meebrengen; het voorstel zal door het rijk worden verstrekt onder garantie van de gemeente. Een paar strookjes ervan zullen nog voor bouwterrein verkocht kunnen worden. De heer V r ij b u r g vroeg hoe de vereeni ging zich voorstelt te voorzien in het rente verlies. De secretaris la* het adres voor, waarin een en ander omschreven wordt. Het jaarlijksch tekort wordt geschat op 200 Bij verkoop voor 55 cent per M2. zullen alle kosten gedekt zijn. Een eventueel verschil in de exploitatie zal door de gemeente moeten worden gegarandeerd. De heer Van de Va 11 vroeg voorlezing van het stuk, dat over deze zaak van het mi nisterie is ingekomen, aan welk verzoek werd voldaan. Uit dat stuk bleek, dat het der. minister weinig aanbevelingswaardig voorkomt den grond te belasten met kapitaahvaarde. Hij acht den grond van niet te beste kwaliteit en wenscht daarom de plaatsjes niet te klein te zien genomen. Hij was tegen het verkoopea van een deel van het terrein en deelde mede dat het Rijk geen nadee'.ige saldi uit de ex ploitatie zal willen betalen. De heer S c h u y t vond het onjuist, dat de perceelen aan den Westerweg aan particulie ren zouden kunnen worden verkocht. Die per ceelen zullen wel duurder zijn, maar daar zou toch met het uitgeven van den grond wel reke ning mee kunnen worden gehouden. De voorzitter meende, dat een derge lijke verkoop tegen hoogere prijzen den arbei ders, die de overige terreinen zullèn begeeren ten goede zal komen, want de Stichting maakt geen winst. Eigenlijk zou het dan zeer goed gezien zijn de bedoelde perceelen aan parti culieren te verkoopen. De heer S c h u y t zou de perceelen aai? den Westerweg ook volgens de landarbeiders wet willen uitgeven, desnoods duurder dan de andere, want de arbeiders zullen daar ook liever willen wonen dan verderaf. De voorzitter lichtte toe, dat be doelde perceelen allicht 1.25 zullen kosten per M2. en dat is voor arbeiders te duur. De heer Van de Va 11 had niet veel lof voor de wijze waarop hier wordt omge sprongen met de uitgifte van plaatsjes vol gens de landarbeiderswet. De tot dusver uit gegeven plaatsjes zijn alle in bezit van niet- landarbeiders. Het nu aan de orde zijnde voorstel is vol gens spr. weinig anders dan een speculatie ten bate van 'een bepaalde vereeniging. Lie ver had spr gezien, dat B. en W. voorstelden de duurdere perceelen voor de gemeente te koopen. Spr. gaf in overweging alsnog de zaak van die zijde te bezien. De heer S e n g e r s hoopte dat het in de toekomst zoo zal worden, dat de arbeiders zullen kunnen verdienen wat hun toekomt. Zij moeten nu vaak naar elders. De heer Van de Va 11 vond deze rede neering voor 100 pCt. onjuist. De heer S e n- g e s ging met het voorstel van B. en W. mee, waardoor de arbeiders z.i. op goede wijze aan een goedkoop plaatsje komen en niet achter in het veld ge duwd worden. De heer Van de V a 11 merkte op, dat zulks bij aanneming van zijn idee ook niet gebeurt. De heer Sengers stelde het verkeerd voor, alsof het loon der arbeiders te hoog is Reken eens na in welke verhouding het loon staat tot de algeheele exploitatiekosten van een land- of tuinbouwbedrijf en ge zult onge lijk bekennen, zei spr. De heer Schuyt wil doen nagaan of het heele terrein niet aan arbeiders volgens de landarbeiderswet kan ten goede komen. De voorzitter antwoordde, dat een plaatsje niet meer mag kosten dan 4000 en niet kleiner mag zijn dan 15 are, de grond kan dus niet te duur zijn. De bedoeling moet zijn grond te krijgen, die zoo dicht mogelijk bij de kom van het dorp ligt, omdat de ar beiders die er komer. wonen, nog vaak naar anderen moeten gaan te werken. Spr. vond het zeer gelukkig, dat de Stichting thans dit stuk grond heeft kunnen koopen. De heer Van 't Veer zou alle bezwaren willen ondervangen door te bepalen, dat het terrein aan den Westerweg niet aan parti culieren zal worden verkocht. De voorzitter vond dergelijken ver koop juist aanbevelenswaardig. Hij wenschte wel, dat de prijs aan den Westerweg 20 werd, dan kan de overblijvende grond des te goedkooper aan de arbeiders worden verkocht. De heer Van de Val] merkte op, dat eventueele verliezen zullen komen voor de gemeente en mogelijke winsten ten bate vanImmers als er iemand komt, die een bod doet op den duurderen grond, kan er winst komen. Spr. zou liever zien, dat de ge meente bouwterrein kocht en de rest aan de stichting liet. De heer V a h 1Er mag geen winst komen, er mag geen speculatie zijn. De heer Sengers was overtuigd, dat de voordeelen ten goede zullen komen aan de arbeiders. Wethouder Opdam zette uiteen, dat spe cuiatie met den grond absoluut niet in d« bedoeling ligt. De heer De Jager achtte de risico voor de gemeente niet denkbeeldig; de tijden gaan achteruit. Spr. was daarom tegen het voor stel. De heer V a h 1 zag in het voorstel, dat het beteêkent een zekere subsidie uit de gemeen tekas, wat niet de bedoeling is van de land arbeiderswet. Uit dien hoofde was spr.: tegen het voorstel. De heer Sengers verdedigde het voorstel uitvoerig. Het geeft z.i. gelegenheid om op gemakkelijke en goedkoope wijze een plaatsje in bezit te krijgen. Nadat nog eenigen tijd over bet voorstel was gedebatteerd, werd tot stemming over gegaan met als resultaat, dat het werd aan genomen met 6 teger. 5 stemmen Tegen waren de heeren Van de Vall, Van 't Veer, Vahl, De Jager en Vrijburg. Minder vergunningen. Adres van de nationale commissie tegen het alcoholisme, inzake bepaling van het maxi mum-aantal vergunningen voor verkoop van sterken drank. De voorzitter herinnerde, dat 5 jaar geleden het aantal vergunningen maximaal is gesteld op 1 per 600 inwoners. Later is bij verordening vastgesteld, dat in bepaalde ge deelten der gemeente geen of niet meer dan een bepaald aantal vergunningen zal mogen worden gevestigd. B. en W. waren van meening, dat in ver band met den snellen aanwas der bevolking (thans pl.m. 4600, welk aantal in den loop van dit jaar door het gereed komen van het gesticht op- „Iepenstein" zal stijgen tot 4800) verwacht mag worden dat op grond der huidige bepalingen acht vergunningen zouden mogen worden gevestigd. Op het oogenblïk zijn er zes. B. en W- vonden het gewenscht thans een vast aantal vergunningen te noemen en dit niet meer afhankelijk te stellen van het aan tal inwoners. Zij stelden daarom voor, te bepalen, dat er vijf vergunningen in de ge meente zullen mogen zijn. De heer Schuyt vroeg of er geen on billijkheid wordt begaan ten opzichte van sommige gedeelten der gemeente, als men bepaalt, dat er geen vergunning mag zijn. De heer Schuyt vroeg of iemand zijn vergunning zul mogen verplaatsen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5