mtminsclii Courant. Buitenland Filmnieuws. HEEREN-BAAI Hendird twee en dertigste Jaargang. Zaterdag i'i April Ho. 87 1930. 1 VOORJAARSMARKTEN TE ALKMAAR. De Directeur van het Marktwezen te Alkmaar deelt aan belanghebbenden mede, dat in verband met het samen vallen van de Voorjaarsmarkt voor runderen met den tweeden Paaschdag de VOORJAARSVEEMARKT dit jaar ral plaats hebben op WOENSDAG 23 APRIL; de PAARDENMARKT op WOENSDAG 30 APRIL. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in de vergadering van den Gemeen teraad van 10 April j.1. zijn benoemd tot leden der na te noemen commissies; a. tot leden der commissie voor het ont werpen van verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd, de heeren D. Geels en H. van Drunen; b. tot lid der commissie van bijstand voor het onderwijs, de heer S. J. A. Keesom; c. tot lid der commissie van bijstand voor het grondbedrijf, de heer H. van Drunen; d. tot lid der commissie van bijstand voor het sportpark, de heer D. Geels; e. tot lid der commisies van overleg voor de ambtenaren en voor de werklieden der ge meente, de heer D. Geels; f. tot lid der commissie van bijstand voor de openbare werken, de heer H. van Drunen. g. tot lid der commissie van bijstand voor de"plantsoenen, de heer H. van Drunen. Alkmaar, 12 April 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE. De tonnagecijiers. De tonnagecijfers, door den Britschen draadloozen dienst gegeven .wijken op en kele onderdeelen af van die welke in het ochtendblad werden gepubliceerd. Zoo zul len Brittannië en de V. S. volgens d~n Brit schen draadloozen dienst elk 150.000 ton (en niet 170.000 aan torpedojagers krijgen en Japan 108.400 ton (en niet 118.400)' aan groote kruisers. DE ATLANTIC. De Cinema Américain prolongeert de Atlantic. Er is over „Atlantic" veel geschreven en föordat het werk in Alkmaar kwam, ging er al een roep over uit; een roep die door drong tot in onze kaasstad. Zoodat het suces, dat de C.A. de eerste week met deze film heeft gehad, aanleiding was, om ze nog een drietal dagen te proion geeren. De inhoud weergeven, is thans niet noo- dig. De vorige week hebben we de film uit voerig besproken, zoodat we gevoegelijk zou den kunnen verwijzen naar ons nummer van den vorigen Zaterdag. We kunnen dan ook volstaan met enkele opmerkingen, met enke le grepen. En dan heeft ons allereerst de ci- nematographie zelf getroffen. De opnamen zijn inderdaad zeer fraai genomen, zoodat in dat opzicht de film een kunstwerk gewor den is. Ook de synchronisatie was geheel in orde en gedurende de elf acten hebben we geen oogenblik een storing, of wat dan ook gezien. De geluidsoverbrenging ten slotte was uitstekende en het gesprokene was zeer goed te verstaan en te volgen. En aangezien het dramatisch bij het pu bliek nog steeds zeer geliefd is, verwondert hei ons niet, dat het succes groot was en ook de nog komende voorstelling een dank baar publiek zullen trekken, DE KORPORAAL VAN NAPOLEON. Alkmaarsch Bioscoop Théater De sluwe Talleyrand, die in de eerste helft van de negentiende eeuw de hooge politiek in Europa placht onveilig te maken, speelt in „De korporaal van Na poleon", zijn verraderlijke rol tijdens de regeering van Napoleon. In het geheim heeft hij onderhandelingen aangeknoopt met Spanje. Napoleon tracht zijn ver raad te bewijzen en om het bewijsstuk te bemachtigen bedient hij zich van zijn bekoorlijke geheime spionne gravin de Launay (Phvllis Haver). Rod la Rocque als de onversaagde, hoewel gansch niet onbescheiden kapi tein Etienne Gérard, verleent de gravin hierbij alle hulp. Deze slaagt er in het document te bemachtigen en cm ontdek king te voorkomen duwt zij den brief in den rand van den hoed van Gérard. In een kist wordt Gérard op hevel van Tal leyrand naar Napoleon gebracht, maar omdat het hem onbekend is dat de brief zich in zijn muts bevindt, kan hij hem niet aan den keizer overhandigen. Wegens desertie uit zijn regiment wordt hij vervolgens ter dood veroor deeld. Als de gravin de Launay dit hoort doet zij alle mogelijke moeite om de muts terug te vinden. Dat gelukt eerst na eenigen tijd en dan bliikt de brief er zich niet meer in te bevihden. Reeds staat het vuurpeieton gereed om de executie uit te voeren, wannéér de brief gevonden wordt en Napoleon overtuigd van de dapperheid van Gérard, hem gr<4ie schenkt, en dat niet alleen... want op zijn borst prijkt een klein rood lintje, zoo vurig door de Fransche strijders begeerd: het léglon de 1'honneur het legioen van eer, en xijn ilppen drukken zich tegen de zoete Het uitstellen der vervanging van slagschepen. Hoewel er geen overeenstemming ten aanzien van de tonnenmaat voor alle cate- goriën bereikt is met Frankrijk en Italië, zullen deze landen die gedeelten van het erdrag teekenen welke betrekking heb ben op de overeenkomst tot het uitstellen tot na 1936 van de vervanging der slag schepen, toegestaan bij het verdrag van Washington en tot het bespoedigen van het afdanken dezer schepen, eveneens voorzien in het verdrag van Washington. Dit wordt olgens den Britschen draadloozen dienst als een buitengewoon groote winst be- schouwd met het oog op de groote bespa ring. Bij de overeenkomst tot bespoediging der afdanking zijn 5 Britsche slagschepen, 3 Amerikaansche en 1 Japansch slagschip betrokken. Wijziging van het Amerikaansche program voor groote kruisers noo- dig. Uit een ontleding van de overeenkomst ter vlootconferentie blijkt, zoo meldt Reu ter uit Washington, dat zij beantwoordt aan den wensch van Hoover inzake een vacan- tie op het gebied van slagschepen en het overwicht aan kruisers van het type met acht inch-kannon. De overeenkomst betee- kent echter ook een wijziging van het pro gram voor groote kruisers, door het congres vastgesteld. Verwacht wordt dat een even tueel ernstig verzet in den Senaat op dit punt zal worden geconcentreerd. MacDonald zeer tevreden. MacDonald verklaarde na de bijeenkomst van de hoofden der delegaties: Wij zijn zeer tevreden. De overeenkomst die men bezig is op te stellen is een belangrijke stap in de richting van hetgeen wij hebben trachten te verkrijgen ondanks moeilijkheden, die op sommige oogenblikken schier onoverkome lijk schenen. In een communiqué wordt meegedeeld, dat in de bijeenkomst van de hoofden der delegaties besloten werd twee commissies te benoemen, een van juristen en een van deskundigen, die het verdrag zullen redi- geeren. Onderteekening Donderdag. Maandag wordt zooals gemeld een ple naire zitting gehouden en Donderdagmid dag zal opnieuw een plenaire zitting wor den gehouden ter onderteekening van het verdrag als dit tegen dien tijd gereed is. Het oordeel van minister Alexander. Gisteravond te Sheffield het woord voe rend, gaf Alexander, de minister van Mari ne, uiting aan zijn spijt over het feit, dat niet op alle punten tusschen de vijf mogend heden overeenstemming was verkregen. Er was nochtans goede reden om verheugd te zijn over de definitieve vorderingen die wa ren gemaakt. Hij wees op het feit, dat Ame rika, Engeland en Japan tot volledige over eenkomst zijn gekomen omtrent cijfers, die lippen van gravin de Launey. Deze boeiende film, met zijn verras send en geestig slot, kunnen we ieder van harte aanbevelen. Het goed geva rieerde voorprogramma bevat een ko mische twee-acter en een teekenfilmpje. Het wekelijksch reisje voert ons mee naar het meer van Constanz, en laat ons daar een paar zeilwedstrijden mee maken. veel lager zijn dan de voorstellen te Genève van 1927 en toonde aan, dat de totale ver mindering voor de drie mogendheden 521.300 ton bedroeg, hetgeen een zeer be- teekenende aanwijzing was voor den voor uitgang van de openbare meening ten guns te van ontwapening. Een ander resultaat van belang was het beperken van de alge meene neiging om de grootste kruisers te bouwen, bij het verdrag van Washington toegestaan. De drie mogendheden zijn het er thans over eens dat het maximale aantal van deze klasse voor Amerika 18, voor En geland 15 en voor Japan 12 zal zijn, Alexan der uitte de meening dat de grootste waar de van de overeenkomst bestond in haar vruchtbare uitwerking ten behoeve van de vredesbeweging en de ontwapening en ook in waardeerbare economische voordeelen, die zij oplevert. De besparingen voor Groot- Brittannië alleen tot 1936 worden beraamd op 60 tot 70 millioen. Dientengevolge is het een dwaasheid, de conferentie als een mislukking te kenschetsen. Erkend moet worden, dat elk der partijen die deelnemen aan het drievoudig verdrag moest worden gedekt door de bepalingen van het .voorgestelde verdrag op zoodanige wijze, dat zij haar positie in onderlinge overeenstemming zouden kunnen brengen, indien de bouwprograms van andere mo gendheden, buiten de overeenkomst staan de, dit noodzakelijk zouden maken. Zijn spijt betuigende over het feit, dat het on mogelijk was gebleken de afschaffing van de duikbooten te verkrijgen, wees Alexan der op de beteekenis van de humaniseering ervan. De verlenging van het leven van ver schillende klassen van schepen beteekende eveneens nieuwe besparingen. Ten slotte moest het verkregen resultaat zeer worden gewaardeerd, daar het de vriendschap tus schen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hechter maakte, die alleen al er op berekend is, grooten invloed te oefenen op den wereldvrede. HET ULITZ-PROCES. Verdere getuigenverklaringen. Na de pauze verklaarde gisteren de getui ge Wuzik, dat zijzelf uit louter patriottische overwegingen gehandeld had. Zoo was zij op de gedachte gekomen haar vaderland op een of andere wijze te dienen. Zij had her haaldelijk in de bladen gelezen over een „staatsgevaarlijk drijven" van den Duitschen Volksbond. Get. heeft toen den agent van den Poolschen Spionnagedienst materiaal doen toekomen. De president stelde haar en kele categorische vragen en daarbij bleek dat get. tot Januari 1926 hiervoor een scha deloosstelling van 150 Zloty per maand ont vangen heeft. De vroegere employé van het Duitsche Consulaat-Generaal te Kattowitz Knebel meent haar werk voor den Poolschen inlich tingendienst te kunnen verklaren door de mededeeling, dat zij een „loyale" Poolsche DE STRUIKROOVER EN HAAR BORDPAPIEREN MINNAAR. Victoria Theater. Het programma, dat het Victoria Theater deze week brengt, is zoo onderhoudend en zoo afwisseld, dat ieder die prijs stelt op een prettigen avond, dit programma moet zien. Nadat eerst een mooi journaal is vertoond en op de geluidsfilm een bekwaam violist twee fraaie nummers heeft gespeeld, vraagt de bekende acteur Tim Mc. Coy uw aandach in .rijn sensationeele avonturenfilm: De Struikroover. Deze voert U naar Australië en de stoutmoedige roover, die er optreedt is Erward Perrich, zoon van een voorname En gelsche familie. Hoe die daar zoo gekomen is? Wel Edward heeft bij een ernstig familie conflict de schuld van zijn broer op zich ge nomen, is veroordeeld tot verbanning naar van Diemensland, is gevlucht en in de wi1- dernissenvan Australië terecht gekomen. Als toevallig zijn vader, broer en Lucy de pleegdochter voor een koninklijke zenoing naar Australië moeten, worden rij in dat land door Edward aangehouden, waarna een zeer ingewikkelde en boeiende geschiedenis volgt, met tal van verrassende situaties, mooie natuuropnamen, gedurfde staaltjes van moed en behendigheid met als slot och, dat raadt u wel. Tim Mc. Coy is in deze film uitstekend op dreef. Mar ion Douglas staat hem evenals de andere acteurs op zeer bekwame wijze ter zijde en zoodoende wordt een zeer geslaagd geheel verkregen. De buitengewoon geslaagde comedie: Haar bordpapieren Minnaar is een triomf voor Marion Davies. De groote Charlie Chaplin heeft eens pezygd: „De beste comé dienne ter wereld is Marion Davies". En als men deze film van haar gezien heeft, moet men bekennen, dat Charlie gelijk heeft ge had. Zij beheerscht de film van het begin to+ het. einde Haar spel is zoo vol verrassingen, zoo geestig, zoo vol dwaze invallen, dat men zich acht acten lang amuseert. Hoe zij in Monte Carlo den man, waarop zij haar zinnen heeft gezet, weet te veroveren, is ltenig. En schitterend is de wijze waaron zij de gevaarlijke concurrentie Simone weet te overwinnen. En Ni Is Ashter, die zoo goed voor den begeerden tenniskampioen speelt, kan eenvoudig tegen zoo'n vrouwtje niet op Hij verdedigt zich lang, maar 't eind is bui gen voor de lieftallige Amerikaansche, bui gen voor de vrouw, wat reeds zoo vele man nen voor hem hadden gedaan, thans nog doen en wel zullen bliiven doen. Jetta Gou- dal, een actrice van Hollandsche origine, geeft zeer juist de figuur van Simone. Maar Marion Davies moet tl gaan zien. „Het Weekblad". Richard Tauber, de vermaarde operette- tenor, is nu ook in 'n sprekende film °Pff I treden. Eers'daags zal men hem als e hoofdpersoc.i ifi de rolprent „Ich glau ni I mehr an eine Frau" ook in ons land kunne zien en hooren. Of hij er het zelfde succes mee zal bereiken als in de operette, moet men nog afwachten. In het nummer dezer week vindt men ook een photo van het Weiss-strijkkwartet, dat bestaat uit de da mes Lili Weiss, Lotte Selka, Lotte Ham- merschlag en Beatrice Reichert, dat te Am sterdam, Rotterdam en den Haag komt concerteeren. Om nog even op muzikaal ge bied te blijven, zij vermeld een portret van mevr. Sigriol Schneevoigt, de echtgenoote van den voormaligen dirigent Schneevoigt die des zomers te Scheveningen het Resi dentie-orkest dirigeerde. L. E. Kos schrijft over de „Via Appia" te Rome en geeft daarbij fraaie afbeeldingen Even mooi zijn ook nu weer de photo's over bloemen, over tooneel- en filmartis- ten en van een prachtig plekje in het park van het casino te Monte-Carlo. Charles King. Charlie King, die zich ringende en dan sende een weg gebaand heeft in de film industrie, de bekende zanger uit Broadway Melody en The Hollywood Revue, werd in de 33ste straat te New-York geboren en voor zoover hij het zich kan herinneren heeft hij zijn leven lang niet anders gedaan dan zin gen en dansen, zonder ooit lessen daarin ge had te hebben. De familie King was arm en de kinderen moesten er al heel vroeg op uit om zelf hun broodje te verdienen of bij te dragen in de kosten van het huishouden Charlie's eerste loopbaan in de maatschappij was die van krantenjongen, maar hij demon streerde ook al op zeer jeugdigen leeftijd zijn zangtalenten door als zanger op te treden tijdens verschillende groote wedrennen. De jongeman kreeg op de Sheepshead Bay Ren baan al gauw eenigen naam en vooral zijn sentimenteele liedjes als „Mother Machree" en „Just break the news to mother", die toen tertijd populair waren, vielen erg in den smaak. „Soms was de baan beter geschikt voor een roeiwedstrijd dan voor paarden rennen", vertelt Charlis met een glimlach, „want er werd bij zulke gelegenheden altijd hevig gehuild." Langzamerhand ging het nadien voor waarts. Een café-eigenaar, die hem op de renbaan hoorde gaf hem een engagement en het gevolg was: een aanbieding om in een operette op te treden bij George M. Cohen. Het was natuurlijk in het begin nog maar in kleine theaters en in kleinere rollen, maar rennen", vertelt Charlie met een glimlach, en gehoord en betrekkelijk snel volgde een engagement op Broadway. In The Yankee Prince boekte hij een mooi succes en nadien steeg zijn roem, zoodat hij in 1917 al een der populairste zangers van de Broadway- musical-comedy theaters was. Achttien maan den lang diende Charlie in het Amerikaansche leger en hij maakte een deel van den strijd in Noord-Frankrijk mee, toen kreeg hij een enga gement bij de beroemde Ziegfeld Folhes en zijn populariteit bleef crescendo gaan. In Philadelphia bewerkte een van rijn vrienden een ontmoeting met Louis B. Mayer, een der groote mannen van de Metro Gold wyn Mayer en na een succesvolle fihnproef volgde een prachtige aanbieding om een der hoofdrollen in Broadway Melody te spelen. Zijn sympathieke bariton en zijn prettige per soonlijkheid bezorgden hem een contract op langen termijn, onmiddellijk liet hij zijn vrouw en rin drie kinderen naar Hollywood komen en daar is de familie King nu al weer staatsburgeres wilde zijn. Deze loyaliteit heeft zij zoover gedreven, dat zij aan dienst documenten uit het consulaat-generaal deed toekomen. STRAATGEVECHTEN IN ROEMENIE TUSSCHEN OORLOGSINVALIDEN EN SOLDATEN. Na een vergadering der Roemeensche oor logsinvaliden vormden de deelnemers on danks een uitgevaardigd verbod gisteren een optocht en marcheerden op naar de hoofd straat van Boekarest, de Calfa Victoriei waar een krachtig militair detacherent hen tegen hield. De demonstranten, ongeveer 2000 in getal, bezetten een deel der straat. Het ver keer moest worden omgeleid; de winkels werden gesloten. Hierop grepen de invali den de soldaten aan, zoodat zich een formeel straatgevecht ontwikkelde, waarbij de de monstranten zich van steenen als wapens be dienden, terwij! de militairen van de geweren gebruik maakten. Nadat de demonstranten in de zijstraten waren teruggedrongen, poogden zij voortdurend, tot in de late middaguren, de hoofdstraat te bezetten. Volgens een offi- cieele mededeeling werden 12 demonstranten en 8 soldaten gewond AMERIKAANSCHE BANK MET MITRAILLEUSES OVERVALLEN. Vier beambten neergeschoten. Gisteren hebben vier met mitraiileuses ge wapende bandieten een bank in de stad Picqua in den staat Ohio overvallen. Zij schoten vier leden van het personeel neer en bedwelmden vervolgens den kassier, om daarna met een flinke buit te verdwiinen. ERNSTIG ONGEVAL OP EEN DUITSCH BOUWWERK. Te Dresden heeft gistermiddag op een bouwwerk in de voorstad Racknitz een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij 1 ar beider gedood en vier anderen zwaar ge wond werden. Een 15-tal arbeiders was daar bezig aard- massa's te verplaatsen door middel van een transportband. Deze band werd door een motor gedreven, waarin vermoedelijk kort sluiting is ontstaan. Vier arbeiders werden door aanraking met den stroom zwaar ge kwetst, een vijfde was op slag dood. Een tiental andere werklieden, die eveneens door den stroom getroffen waren, herkregen spoedig weder het bewustzijn. KIND DOOR ZIGEUNERS ONTVOERD. Uit Recklinghausen meldt men ons: Se dert einde Januari werd het 6 K>-jarig knaapje Kosten vermist. Men vermoedde, dat de kleine aan een misdaad was ten offer gevallen, aangezien alle nasporingen van de politie vergeefs waren. Een zekere vrouw Drower nu heeft gistermiddag medegedeeld, dat zij tegen een uur of zes in het dorp Lip- pe zwervende zigeuners heeft ontmoet. Een zesjarig jongetje was naar haar toe gekomen ECHTE FRIESCHE een paar jaar woonachtig. King is in de film kolonie een zeer geziene acteur. Hij doet veel aan sport en zijn huis is bekend om het feit, dat men er een uitgebreide collectie dieren kan vinden. Geweldig succes voor een vreemdtalige talkie. De eerste Spa arische editie van een Metro Goldwyn Mayer film is in New York ver toond en een phenomenaal succes gewor den. Het was een Laurel en Hardy-klucht in vier acten Night Owls geheeten en zij werd onder den Spaanschen titel Ladrones in Loew's Theatre in de llöth street, het hartje van de Spaansche wijk, als première gege ven. Het liep storm en de kaartverkoop moest op bevel van de politie enkele malen worden stopgezet. De geestdrift van de toeschouwers was zeer groot en het publiek toonde zijn ongeduld door een paar korte filmpjes, öie vooraf werden gedraaid op Spaansche wijze te begroeten. Men wenschte Ladrones en men wenschte het „pronto". Van het eerste tot het laatse oogenblik was het theater in een pandemonium van lachen en joelen en nog nooit had een film in dit theater zoo'n uitgesproken succes. Wij vermelden dit met nadruk, omdat men nog weieens sceptici hoort, die geen vertrou wen hebben in de vreemdtalige talkies. In Amerika, waar zooveel volken doerreenge- mengd zijn, behoeft men niet bang te zijn, dat deze hun geld niet zullen opbrengen. Bijna alle toeschouwers van alle voorstel lingen in genoemd theater gegeven, spraken of verstonden Spaansch, doch meer dan vijf- en zeventig percent kent genoeg Engelsch om ook Amerikaansche talkies te genieten. Men toonde zich over de uitspraak van de taal bijzonder tevreden en tal van toeschou wers informeerden met belangstelling, wan neer er „groote films" in het Spaansch zou den uitkomen. Een geval voor koning Salomo. We spreken hier wel eens over den Heili gen Bureaucratius, maar in Amerika kunnen ze daar ook over meepraten. Het volgende verhaal moge daarvan het bewijs leveren. Voor het opnemen van de laatste scènes van de Trader Hornfilm in de Metro Gold wyn Mayer-studio's waren twee Afrikanen noodig, die in de heele film een belangrijke rol gespeeld hebben. Regisseur van Dijke heeft deze twee zwarte broeders, Mutia Wa Mula en Riano Tindame, met zich meegeno men uit het Zwarte Werelddeel en zooals te doen gebruikelijk is, voerde hij zijn „leven de have" naar het immigratiekantoor, ten einde de noodige formaliteiten te verrich ten. De douane- en immigratiebeambten keken Mutia en Riano eens aan en zetten zich om de noodige paperassen in te vullen. Maar Mutia en Riano gaven geen kik en konden geen enkele inlichting verstrekken. Vreemde lingen, dus? Van- Dijke legde dc situatie uit. Hij had deze Afrikanen noodig voor zijn Trader Horn-film. Daar hadden de heeren toch wel eens van gehoord. Dat hadden ze ook, maar het deed aan de zaak niets af. Want wat bleek? Mutia en Riano konden niet schrijven. En aangezien de Amerikaan sche immigratiewet zegt, dat ieder, die Ame rika binnenkomt althans één taal moet kun nen 6chrijven (het behoeft geen Engelsch te zijn) zouden de beide zwartjes niet kunnen worden toegelaten. Van Dijke lachte, eens en 20 SO ct. per ons en had gezegd, dat hij Kosten heette en door de zigeuners was meegenomen, Toen de zigeuners bemerkten, dat het knaapje met de vrouw sprak, zijn zij in grooten haast met den jongen vertrokken. CORRUPTIE IN AMERIKA. De correspondent te Washington van de Daily Telegraph maakt melding van-erger lijke corruptie in de kringen van de hoogere postambtenaren. Bij een debat in den Senaat over de begrooting van posterijen hebben de senatoren Nye en Blaine te verstaan ge kregen, dat verhuurders van huizen die als postkantoor worden geëxploiteerd en verkoo- pers van terrein voor den bouw van postkan toren hebben geknoeid met de betrokken post-autoriteiten en als gevolg daarvan vee! te hooge huren of te hooge terreinprijzen hebben bedongen Dit zou aan het land eer totale schade van 50.000.000 's jaars be rokkenen. DE -MEIVIERING IN DUITSCHLAND De plannen van soc. en communisten. Blijkens een in de „Vorwarts" gepubli ceerde verklaring roepen de vakbonden op tot het houden op 1 Mei van de gebruikelij ke betoogingen voor wereldvrede, ontwape ning en internationale arbitrage. Maar daarnevens wordt verklaard, dat de feestdag van den eersten Mei ook een dag moet zijn om eens ernstig na te denken over den loop van de binnenlandsche politiek van het land. Het altreden van de regeering- Mfiller en de vervanging door de regeering- Brflning, een „uitgesproken belangenverte genwoordiging van kapitalistische economi sche kringen" geeft te denken, zoo heet het verder. De binnenlandsche politieke eischen van de Duitsche arbeidersklasse voor 1 Mei lui den: Behoud en ontwikkeling van de Duit sche soc.-politiek, handhaving van de werk loosheids verzekering, verschaffing van werk, voldoende verkorting van den arbeids tijd. verwezenlijking van een voldoende ar beidsbescherming. Naar uit de aanwijzingen van het centra le bestuur van de communistische partij aan de verschillende partijfunctionarissen volgt, wil de K.P.D., zoo constateert de „Köln. Ztg.", op 1 Mei zelfstandig optreden. Haar eischen zullen geheel los staan van die van de soc.-democra' <1. Bij haar zal de politieke algemeene staking de karakteristiek van haar actie zijn. De communistische betoogingen zullen ge heel naar Russische voorbeeld worden inge richt. dacht aan een grap. Maar het was bittere ernst. Of Van Dijke al betoogde, dat deze „wilden" geen geschreven alphabet bezitten, niets hi-elp. Zelfs de meening van het Brit sche gouvernement, dat bij den „uitvoer" van Mutia en Riano beslist had, dat in zeker opzicht vingerafdrukken ook een taal vorm den, werd niet geaccepteerd en Van Dijke moest van zijn plan om zijn donkere gasten eens gezellig te fuiven afzien, want ze moch ten niet met hem mee. De regisseur wendde zich tot een hoogere autoriteitnul op het rekest, toen tot een nog hoogerewe derom zonder succes. Hij besloot daarop maar linea recta naar Washington te gaan en vervoegde zich daar bij het departement, dat dergelijke zaken behandelt. Men ontving hem heel beleefd, sloeg wetboeken op, ver diepte zich in studies over „de geschreven taal bij de Afrikaansche stammen" en het eind van dit couplet van het lied was, dat Mutia en Rianoniet konden worden toe gelaten. Zelfs een listigheid van Van Dijke, die een bepaling ontdekte, dat tegen een zekere borgstelling beroepsartisten gedurende drie maanden in Amerika mogen werken, zonder te behoeven te voldoen aan den schrijfproef baatte niet. Aangezien Mutia in zijn land een groot grondbezitter en Riano geweer drager van Engelsche jagers is, konden zij niet tot het gilde der beroepsartisten wor den ingelijfd, omdat de letter van de wet zich daartegen verzette. Deze situatie lijkt lichtelijk belachelijk.. Maar zij was toch niet van ernst ontbloot. Want in Hollywood zaten Harry Carey, Ed- wina Booth en de andere leden van de ex- Eeditie op hun regisseur te wachten, terwijl un salarissen rustig doorgingen. En een staf van technici stond gereed om onmiddel lijk met de laatste opnamen van Trader Horn te beginnen. De Metro Goldwyn be taalde ongeveer 7500 dollar per dag aan extra-kosten en wat het ergste wasde mogelijkheid was niet uitgesloten, dat de zwartjes niet zouden komen en dan zou de film voor het grootste deel bedorven zijn, want feitelijk kon men haar niet beëindigen zonder Mutia en Riano. De Afrikaansche broeders, die een nogal wonderlijk idee van de Amerikaansche gast vrijheid hadden gekregen, toen zij in een der gebouwen van het immigratie-kantoor wer den opgesloten, hielden zich gelukkig rustig en droegen hun lot vol waardigheid. Maai de leden van de New-Yorksche M.G.M.-staf, die een heel feest op touw gezet hadden voor de Afrikaansche „boys" waren boos, dat wei allerlei vreemdsoortige blanken werden toe gelaten. terwijl die onschuldige Afrikaantjes het land der vrijheid niet mochten betreden. De Metro Goldwyn Mayer bood een borg tocht van een millioen dollar en gerandeerde tijdige terugzending van Mutia en Riano, als ze maar toegelaten werden, maar dit aan bod werd afgeslagen. En intusschen zaten in Hollywood tientallen menschen te wach ten op de. onmisbare kleurlingen. En dat koshe al maar geld. Tenslotte blies de Heilige Bureaucratius den aftocht. Een verstandig hooggeplaatst ambtenaar maakte de zaak bij de allerhoog ste instantie in orde en Van Dijke trok met Mutia en Riano in allerijl naar Hollywood, om de Trader Horn-f.'ai tot een einde te brengen. Men 'reeft ït den „slavenhande laar" er zijn ^vangst" hartelijk verwelkomd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9