Iltimiht CiiiiiI de bwed delorfl. Htnderd Iwee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Rechtszaken KKUiixrim *o. 90 1930. Woensdag Ui April Donderdag 17 April Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.3. Gramofoonplaten. 3.—3.30 Mevr. Wilson— Adema: „Zeeland en wij". 3.304.Gra mofoonpl. 4.-5.Ziekenuurtje. 5.306.30 Orgelconcert door Ferd. Kloek. Boris Lensky, viool en Vrouwenkoor. 6.307.-— Gramo ioonplaten. 7.8.„Johannes Passie" van Jos. Vranken. Het „Palestrina"-koor. Solis ten: P. v. d. Oever, Dr. C. v. M. en H. Schuurmans. 8.—8.30 Boekenhclfuurtje. Herman Poort: „De Humor in de moderne INederlandsche Literatuur", van Corneüs Veth. 8.30 Radio-Tooneel. Studio-opvoering van „De Dienstknecht in het Huis". Morali teit in 5 bedrijven door Charles Ran Kennedy. Daarna persber. en gramofoonmuziek. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) g.125—9.30 Concert. 10.—10.30 Zang door Dameskoortje. 10.3011.Ziekendienst. 11.11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30— 112.30 Voor de landbouwers. 12.12.15 Po- litieber. 12.30—2.— Concert. Mevr. G. G. IJVlolAkkerman, alt. Hr. H. v. d- Hilst, de clamatie en begeleiding. 2.-2.45 Gramo- ifooopl. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwer- jpen. 4._5.— K. R. O. Witte Donderdag. 'Plechtigheden op de H. Landstichting te Nij imegen. 5.-5.45 Gramofoonpl. 5.45—6.45 Orgelconcert door Jac. Bonset. 6.457.15C. 'Rijnsdorp: „Over humor en spanning in lec tuur en literatuur". 7.15—7.45 H. Burger: „Problemen bij de uitvoering van Bach's „Matthaus Passion". 7.45—8.Politieber. 8 .10.15 Uitz. vanuit de Prins Willemkerk te Scheveningen. Spreker: Ds. J. G. Feen- stia. Muzik. medew.: Geref. Zangver. „Har- pe Davids". Jeugdkoor „Harpe Davids". Chr. Mannenkoor „Onderling Kunstgenot". Chr. Zangvereen. „Dient den Heer", Mej. W. IBaanen, piano. Hr. A. van Huffelen, orgel. 110.1510.30 Persber. 10.30—11.— Gramo foonpl. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Bioscooporgelbespeling. 1.201.50 Gramo foonpl. 2.20 Vesper in de Westminster Abbey. 3.05 Concert. Piano en trio. 4.20 Vasten- ipreek. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Voorlezing. 5.35 Nieuwsber. 5.55 Marktberichten. 6. Cello-recital. 6.20—6.40 Lezing. 6.45 Le zing. 7.05 Concret. Militair Orkest en so praan. 8.20 Nieuwsberichten. 8.45 Lezing. 9.— „The Son of Man". Passiespel van Louis Mary Shiner. 10.05—11.20 Jack Pavne's jPansorkest. 11.20—11.25 Beelduitzending. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 11.50 I.20 Gramofoonpl. 3.05 Concert. 7.20 Con cert. Vocaal kwartet, strijkkwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.35—11.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Or kest en vocale solisten. 4.50—5.50 Kamermu ziek. Strijkkwartet en sopraan. 7.30 „Chris tus am Ollberg". Oratorium van L. van Beethoven. Koor en solisten. Brussel, 508.5 M. 4.20 Trio-concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7.35 Orkestconcert. Ralundborg, 1153 M. 1.503.50 Orkest concert en zang. 3.50—4.20 Kinderkoorzang. 5.40—6.10 Balalaika-concert. 7.20—7.50 Or kestconcert. 8.05—8.50 Vocaalconcert. 8.50— 9 20 „Borgersind". Hoorspel in 1 bedrijf van Knud Hjorto. 9.20—10.30 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 6.15—11.20 Lezingen. II.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonpl. 1.50— 3 50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.50 7.50 Lezingen. 7.50 „Passion". Hoorspel van Rudolf Mirot. 8.45 Een bezoke aan den Dom te Breslau. Sprekers, orgel en Domkoor. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Vervolg). VERZET VERVALLEN VERKLAARD. De bij verstek veroordeelde heer Gilles B. die in verzet was gekomen, bleek ook thans afwezig te zijn, weshalve dit verzet verval len werd verklaard. WEDEROPVOERING VAN HET DIEFSTALZAAKJE UIT ANNA PAULOWNA. Aangezien inmiddels de loonploeger D. Door PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. „Hier, mijnhser," zeide hij „ik vermoed dat u het uitstekend zult vinden." „Ik twijfel er niet aan, Louis", antwoord de ik, „maar ik zou je aan één ding willen herinneren." „En dat is, mijnheer?" „Dat ik met deze jonge dame dineer en dat wij allebei even grooten eetlust heb ben!" Louis glimlachte. Er waren oogenblikken, dat ik hem humoristische neigingen toe schreef! „Mijnheer heeft niet zoo'n dikken hals als de heer Bartot!" zeide hij zacht onder het weggaan. HOOFDSTUK XXIII Felicia had mij nog nooit zoo bekoorlijk toegeschenen als op dien avond en boven dien scheen het mij toe, alsof zij zich min der beklemd dan anders gevoelde, minder ter',,«?etrokken. Zij was natuurlijker, ja bijna zou ik ze^sjen wat kinderlijker. Ik merkte op. ó&l zii piaats nam met den rug de zaal rx. ik begreep de reden nog zij die had medegedeeld. A. H., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van landbouwgereedschappen en voerbieten bleek te zijn gearri veerd, werd deze zaak nog eens volledig ge repeteerd. Verdachte gaf als motief op, dat hij wat betreft de Jaapjespeenen gebrek had aan voer voor zijn paard. Wat die andere voorwerpen aanbelangde had hij die niet aan zijn paard gevoerd, doch deze zich toe geëigend, omdat hij zelf dergelijke dingen, als houters en moersleutels had verloren. Vervolgens werden de diverse getuigen weer binnen geroepen en adviseerde de heer Wiggers een voorwaardelijke veroordeeling. De officier voelde daar ecther zoo goed als niets voor, lettend op het verleden van den delinquent. Derhalve persisteerde de officier bij zijn 2 maanden. Verdachte werd hierop veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en op te leggen bijzondere voorwaarden nader ge noemd een en ander vergezeld van een he vige vermaning om nu voorzichtig te zijn. MISHANDELING VAN EEN SLEEPER DOOR EEN SLEEPER. De heer Joh. K., sleeper te Hoorn, kwam op 3 Februari te Wognum in minder aange naam contact met zijn collega Lourens K., een 33-jarig collega, sleeper uit Hoorn, die hem aldaar, na een min of meer heftig ge sprek, met de vuist te lijf ging en hem ont haalde op een paar gevoelige opstoppers, welke behandeling den heer K. eenige tan den kostte en hem ook nog aan bet hoofd verwondde. Het scheen echter dat de slechte harmonie nu weer eenigermate hersteld was. Als nadere toelichting op dit rendez-vous kon nog dienen, dat verdachte, die in een vrachtauto kwam aangetuft, stopte en zijn Hoornsche confrater, die per fiets voorbij kwam, op de bovenomschreven wijze be jegende. De heer Koop verklaarde hierop, dat K. hem met zijn auto omver had gereden en hem toen vermoedelijk met fiets en al had opge nomen en tegen zijn automobiel 'had aange- smakt. De heer Koop, die zelf al eens wegens mis handeling terecht stond, wilde liever zijn handen niet uitsteken, uit vrees dat hij zich opnieuw aan een strafbaar feit zou schuldig maken. De officier hield een scherp requisitoir te gen verdachte en vorderde f 60 boete of 60 dagen hechtenis. Vonnis conform eisch. SIGARENFABRIEKBREUK. De niet ter zitting verschenen heer Willem Sm. had zich aan huisvredebreuk schuldig gemaakt te Hoorn op 17 Februari. Hij was door den sigarenfabrikant Jac. van D. als arbeiders ontslagen en kwam het nu nog zijn voormaligen .patroon nog een beetje lastig maken met kletspraatjes en bedreigingen. Hij weigerde ook op de eerste vordering de fabriek te verlaten en ging eindelijk heen toen de politie werd getelefoneerd. Vonnis overeenkomstig den eisch. BELEEDIGING VAN EEN WIERINGER HUISMOEDER. Op het schiereiland Wieringen brak op 28 Febr. een felle kijfpartij uit tusschen eenige buurvrouwen, waarvan het slot thans voor eten politierechcter zich afspeelde, aangezien mej. Jantina Nieuwland, huisvrouw G. Over- berg, op zoodanige grievende wijze door mej. Jetje St. huisvrouw L. werd beleedigd, dat zij een klacht indiende. Mej. Jetje bleek he den niet present te zijn, wat geen beletsel was voor de verdere behandeling. Gerequi- reerd werd tegen de loslippige dame 15 boete subs. 15 dagen. Vonnis 7 boete of 7 dagen. STRANDJUTTERIJ OP TEXEL. Een inwoner van Texel, Gijsbertus R., thans schitterende door absentie, had op 27 November van het jaar 1928 zich toegeëigend eenige op het strand aangespoelde stukken hout. De hulpstrandvonder Troost had van dit omvangrijke feit proes-verbaal opge maakt en eerst nu bereikte deze zaak de openbare zitting. Gerequireerd werd 10 boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. BELEEDIGDE GRONDWERKER. Willem de L., een te Alkmaar wo nend grondwerker, achtte zich beleedigd' toen hij op 25 Febr. aldaar door den aannemer E. Th. Joh. van L. een schoelje werd ge noemd en had dus een klacht ingediend. De Lange was destijds in dienst van ge noemden aannemer, die thans erkende het woord gebruikt te hebben na eenige onaan genaamheden met den heer De Lange en Zoon. Het deed den heer Van L. thans leed zich in drift deze woorden te hebben laten ontglippen. Getuige De Lange beweerde dat hij later weer aan 't werk kon komen onder voorwaarde dat hij de klacht introk, wat De Lange niet gewenscht voorkwam. Eisch „Ik zou het vanavond zoo prettig vinden te vergeten, dat hier iemand zou kunnen zijn, die mijn gemoedsrust in de war bracht. Ik zou het werkelijk aangenaam vinden al leen daaraan te mogen denken dat de groo- te vacantie, waarnaar ik zoo vurig heb ver langd, nu werkelijk is begonnen." „Heeft u zoozeer verlangd naar Londen te gaan?" „Ja, kapitein, u moet niet vergeten, dat ik tot nog toe een zeer stil leven heb geleid. Nadat de Zusters mij voor volleerd hadden verklaard ik was langer op de school ge bleven dan een der andere leerlingen ging ik linea recta naar het huis van een vriend van mijn oom, waar ik alleen een dame de compagnie had. En het duurde zoolang voor mijn oom kwam opdagen en het dagelijksche leven was zoo saai. Maar telkens schreef hij: Op den een of anderen dag neem ik je mee naar Londen? Zelfs toen wij samen te Parijs waren, verklaarde hij mij dat meer dan eens." „Zeg, ik zou graag weten, hoe uw oom van zijn voornaam heet." „Ik heb drie ooms", antwoordde zij, na een oogenblik te hebben gearazeld. „Mau- rice, Ferdinand en Nicolas. Dc laatstge noemde vertoeft altijd in Zuid-Amerika, maar Maurice en Ferdinand zijn dikwijls te Parijs." „En wie is de oom nu, waarmee u te Lon den is gekomen?" vroeg ik. Ik scheen het ongelukkig te treffen met de onderwerpen van gesprek, die ik aan roerde. Zij keek mij met een Paar gr°°te oogen aan en het was jammerlijk te zien, 25 boete of 25 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. GEM. VELDWACHTER BELEEDIGD. De heer Bornebroek, gem. en onbez, rijks veldwachter te Uitgeest, werd op 9 Maart door zijn dorpsgenoot Jan V., die in beschon ken toekand verkeerde, op zoodanige beleedi- gende wijze toegesproken., dat hij ter wille van zijn prestige zich verplicht achtte proces verbaal op te maken. Jan V„ 'n bekend type, is reeds meermalen en wel 9 maal veroor deeld. Tegen hem werd 60 boete of 60 da gen gevorderd. Uitspraak 50 boete of 50 dagen. DAME MISHANDELD. De chauffeur Cornelis B. uit West-Graft- dijk, had zich te verantwoorden wegens het feit dat hij op 8 Maart de eebtgenoote van den caféhouder v. d. Oord aldaar de 34-jarige Catharina Koppen had mishandeld door haar opzettelijk een stomp tegen haar boezem te geven. Verdachte, die reeds eenmaal we gens mishandeling van die dame werd ver oordeeld, beweerde dat het de bedoeling van de familie v. d. Oord was, hem uit zijn brood te stooten. Hij ontkende voorts de dame een stomp te hebben toegebracht. Ze zoeken hem, beweerde verdachte. De heer Corn. v. d. Oord verklaarde conform zijn echtgenoote, nadat de politierechter hem ernstig had aange maand, den verdachte niet onnoodig te ver zwaren. Verdachte ontkende nogmaals grijnslachend, welke houding de politierechter niet aange naam toeleek. Ondanks de ontkentenis van B. vorderde de officier in acht nemende de ernst van het feit en de recidive 40 boete of 40 dagen hechtenis. Verdachte barstte hierop in tranen uit en werd veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen hechtenis. BELEEDiCiDE EN BELEEDIGER BEIDEN NIET VERSCHENEN. De niet aanwezige heer Cornelis H. te Enk huizen zou op 8 Maart den eveneens niet verschenen heer G. Jordens op den Wierdijk aldaar diverse leelijke woorden (voor repro ductie ongeschikt) hebben toegevoegd. Deze kwalificaties met stentorstem uitgesproken, konden door ieder nabijzijnde gehoord wor den. De ondergrond van deze zaak was een geldkwestie. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. Van de niet verschijning van jor dens werd nota genomen. EEN HUISVREDEBREKEND LANDBOUWERS-KWARTET. Een viertal landbouwers van middelbaren leeftijd, Simon H., Corn. B., Dirk D. en Cor nelis B., respectievelijk uit Oude en Nieuwe- Niedorp en Harenkarspel enz. afkomstig, stonden terecht op grond van het feit, dat zij zich wederrechtelijk bevindende in de wo ning van den landbouwer Klaas Stroet te Harenkarspel, niet op de eerste vordering van den ouden heer Stroet uit diens woning had den verwijderd. Volgens Stroet waren de hee- ren allen dronken en eerst genegen tot vertrek toen Stroet hen een briefje van 10 had ter hand gesteld. Tusschen Stroet en de heeren bestond verschil van meening over den koop van 'n paard. De heeren ontkenden thans de dronkenschap, doch moesten wel toegeven, dat Stroet hen had aangemaand zich te ver wijderen, doch slechts één maal. Verdachte Corn. D. beweerde dat Stro t hem speciaal had uitgenoodigd, hem een be zoek te komen brengen, om over het paard te praten. De heer C. B. had beslist niets ge hoord van Stroet. De 53-jarige echtgenoote van Stroet Geertje v. d. Oord bevestigde de verklaring van haar man. De heeren wensch- ten 10 gulden. Haar echtgenoot had twee, maal den bezoekers gelast te vertrekken. Een en ander had plaats gevoncfen op 11 Maart. De officier noemde het optreden van deze huisvaders met kinderen beneden alle peil en had dan ook geen gevolg gegeven aan den wensch van den burgemeester ora de zaak te seponeeren. Het was geen'manier van doen zooals zij, verkeerende onder den invloed van ,,'n verkooping", waren opgetreden. De offi cier vorderde daarop tegen ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis, waarop zij ieder wer den veroordeeld J. H., C. B. en C. B. ieder tot 10 boete of 10 dagen en D., die nogal erg had gedomineerd, tot 15 boete of 15 da gen hechtenis. VERNIELER VAN DAMESMANTELS EN NOG WAT MEER. Als heksluiter van de zitting verscheen de 25-jarige los werkman Theodorus Hendrikus K., wonende te Wervershoof, aan wien ten laste was gelegd vernieling van twee dames mantels, toebehoorende aan twee dames uit Medemblik. Dit fiet had plaats in den nacht van 7 op 8 Febr. in het café van den heer van Velzen alwaar een balavond werd gege ven. Bedoelde mantels werden door de meis jes toen zij zich huiswaarts wilden begeven, „Ik ben een lompe ezel!" liet ik er on middellijk op volgen. „Ik doe u vragen, waarop u liever niet antwoordt. Wanneer we wat verder zijn, zult u mij misschien wel alles uit eigen beweging mededeelen. Maar vanavond vraag ik niets meer. Wij zullen alleen denken, dat de groote vacantie is begonnen." „U is toch wel bijzonder vriendelijk voor mij", zeide zij met een zucht van verade ming. „Inderdaad is het beter, dat ik mij niet bekommer om al die dingen, welke ik niet begrijp en die mij voortdurend plagen. Wij zullen ze dus links laten liggen en over allerlei anders praten. Vertel mij eens wat van Londen en van de provinciewat gaan wij daar doen? Ja, ik vind het een heerlijk vooruitzicht eenigen tijd in uw huis door te brengen." „Ik vermoed, dat u 't er wel aardig zult vinden", antwoordde ik. „Het is in dezen tijd zoo stoffig te Londen. Het huis van mijn broeder staat vrij dicht bij zee. Het ligt in een groot park, dat zich tot een grasland uitstrekt en daar achter liggen de duinen. „Kan men er zwemmen?" vroeg zij haas tig- „Natuurlijk", antwoordde ik. „Wij heb ben daar een afgezet deel van het strand en als wij in dezen tijd van het jaar logé's hebben, dan staat er altijd een motorcar ge reed om ze te brengen en te halen. Dat is in het bijzonder voor hen, die in den vroegen ochtend een bad willen nemen. Maar wat later- op den dag is het een aar dige wandeling. Dan kunt u er allerlei spel letjes leeren, golf, tennis, cricket en cro- geheel stuk gesneden en vernield terugge vonden. Verd., die het misdrijf van vernieling er kende, had nog geen pogingen aangewend de gedupeerde meisjes schadeloos te steilen. Het vervolg van de zaak tegen dezen zon derlingen verdachte had daarop plaats met gesloten deuren, aangezien hier zedekwet- sende voorvallen ter sprake werden gebracht. Na de behandeling van deze aangelegenhe den volgde definitieve sluiting der deuren. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 15 April. Behandeling van hooger beroep en nieuwe strafzaken. VORDERING TOT TEN UITVOER LEGGING. De eerste zaak der nieuwe zittingsro! be trof den bejaarde reclassant Louis H. te Schagen, die de bijz. voorwaarden niet had nagekomen en nu in aanmerking kwam voor de tenuitvoerlegging der voorw. straf. Deze zaak werd krachtens wettelijk voorschrift mer gesloten deuren behandeld. HUISVREDEBREUK OP KERSTMIS. Na heropening der deuren moesten zich verantwoorden Mijndert P., W. en B., alle drie ingezetenen van Urk, aan wie was ten laste gelegd, dat zij op 26 Dec. tijdens een Kertsfeestviering zich niet hadden verwijderd uit de gang van het schoolgebouw op de her haalde vordering van den rijksveldwachter v. Zutphen, die met de ordebewaring was belast. Bedoelde verdachten, waarvan alleen Mijndert P. was verschenen, gedroegen zich zeer rumoerig en onrustig en de heer Brou wer, die de leiding van het feest op zich had genomen, verzocht den rijksveldwachter de rumoermakers te verwijderen. Toen zij daar aan niet voldeden, werden eenigen door den rijksveldwachter met geweld uit de school- gang gezet. De heer Brouwer hoewel behoor lijk gedagvaard, was niet ter zitting versche nen, van welke niet-verschijning acte werd ge vraagd en verleend. De aanwezige verdachte beweerde, dat hij de verschillende lastgevin gen en sommaties niet had gehoord. De getuige Pastenkamp, een der aanwezi gen op het Urker-Vredefeest, dat op oorlog uitdraaide, gaf een uitvoerig relaas van het voorgevallene en deelde onder meer mede dat verdachte Maarten B. een klap met een gum mistok in zijn nek kreeg. Van sommaties dooi de politie had getuige niets gehoord. Hij hoorde wel dat Brouwer den aanwezigen verzocht heen te gaan om plaats te maken voor andere gegadigden. Rijksveldwachter van Zutphen verklaarde dat hij geen gummi stok had gebruikt en alleen zijn handen had gebezigd. De verdachte merkte op, dat niet de jon gens, maar de aanwezige „meiden", zooals hij het Urk-er schoone geslacht kwalificeerde, het lawaai maakten dat hèn in de schoenen Is geschoven. Hij zélf is nog te Medemblik ver oordeeld wegens dronkenschap, terwijl hij 'heelemaal niet dronken was geweest. De officier achtte de ontkenning van verd. niet steekhoudend en het bewijs van het ten- laste gelegde voldoende bewezen achtende, requireerde tegen ieder der verdachten 25 boete of 25 dagen hechtenis. HOOGER GEROEP OVERTREDING VOGELWET. De 25-jarige arbeider Sijnen de H. te Wie- ringerwaard was veroordeeld door den kan tonrechter te den Helder op grond dat hij zich op 22 Nov. in het jachtveld had bevonden met een beschermde vogel, n.m. een kievit, als lok-vogel. De kievit was vastgebonden met een poot in een kistje en door het rukken en trekken van het beangstigde dier was een der pooten hevig gewond. De rijksveldwachter Vroom had verdachte met een verrekijker gade geslagen en het feit geconstateerd. De verdachte dierenvriend beweerde de kie vit van iemand anders te hebben gekregen en ontkende zijn aandeel in de vex-wonding van den vogelpoot. Ook had hij het dier niet ge bruikt als lokvogel. De heer Vroom gaf èen uitlegging hoe deze vogels als lokvogels ge bruikt of "liever m/sbruikt worden. In zijn requisitoir gaf de officier blijk zich volkomen te vereenigen met de vei-klaring van den rijksveldwachter doch verzocht vernieti ging van het onjuiste vonnis dat was gebas- seerd op de jachtwet en verdachte te veroor- deelen ter zake overtreding van de vogelwet en niet van de jachtwet, tot 40 boete of 6 dagen hechtenis. De verdachte verzocht een lichtere straf op grond van zijn gering inkomen. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL TE ALKMAAR. Ter zake dit feit, gepleegd op 30 Januari stond terecht de 24-jarige arbeider Fokke T. geboren te Sneek aldaar gedomicilieerd en thans gedetineerd. Gehoord werd als getuige quet", „Ik zal daarbij een tamelijk jammerlijk fi guur slaan", zeide zij met een zuchtje. „In Frankrijk heb ik niets van dat alles geleerd. Ik kan een beetje tenissen, maar mooi is het nog niet, en in Engeland doet men zooveel aan sport! Zeg eens, kapitein, zal men mij erg dom vinden als ik niets anders kan als zwemmen en een beetje tenissen?" „Och, wel neen!" antwoordde ik. „En dan moet u niet vergeten, dat we nog altijd onze toevlucht kunnen nemen tot het mo torrijwiel. Wij zullen daarmee aardige ritjes kunnen maken, en ik beloof u, dat als u slechts even innemend wilt zijn als hier, ik mij niet in het minste over u zal beklagen." Zoo bleven wij nog een beetje doorkeuve- len, toen Louis onverwachts voor ons stond. Het was alsof een kille schaduw over onze tafel gleed. De glimlach van haar gelaat verdween, en het kostte mij werkelijk moei te om beleefd tegenover hem te blijven. „Is de bediening in orde, mijnheer?" vroeg hij. „Loopt alles goed?" „Alles is in orde, gelijk altijd, Louis. Het eenige verkeerde kun je toch niet verande ren." „En dat is?" „Het weer; het is geen weer om het te Londen uit te houden", „U heeft gelijk, mijnheer. Is u van plan gauw naar buiten te gaan?" „Dat hangt een beetje van de juffrouw af", antwoordde ik. Louis schudde eenigszins bedenkelijk het hoofd, alsof het hem ten zeerste speet het onderwerp aan te roeren. - k,XA. dr. Hoeneveld, zenuwarts alhier, voorts dc heer de Jong eigenaar van het ontvreemde rijwiel, die het karretje eenige oogenblikken onbeheerd in een pakhuis aan de Bierkade- had achtergelaten. Verdachte, een eenigszins wonderlijk jongmensch, erkende het feit. Hij had den diefstal gepleegd uit trek naar een glaasje bier en het rijwiel voor 15 verkocht. Hij werd trouwens reeds eenige malen wegens rijwieldiefstal tot strenge straffen veroor deeld. Dr. Hoeneveld achtte verdachte een psychopaat, dus een zielszieke met misdadi- gen aanleg en zou het gewenscht achten dat verdachte onder toezicht werd gesteld. In de maatschappij is deze onevenwichtige jonge man niet op zijn plaats. De officier, terdege rekening houdende met het onderzoek en conclusie van dr. Hoe neveld, vond alzoo een hernieuwde observatie onnoodig en requireerde direct 1 maand ge vangenisstraf benevens ter beschikking stel ling der regeering voor den tijd van 2 jaar. VERKOOP EN AFLEVERING VAN VERDACHTE MELK. De heer Cornelis M., veehouder te Groote» broek, was door den kantonrechter te Hoorn veroordeeld ter zake verkoop of aflevering van melk, welke na deskundig onderzoek bleek te zijn besmet met pathogeen micro organisme en wel Streptococcus mastitis, veroorzaakt door de bekende uierziekte. De veroordeelde veehouder achtte zich door dit vonnis bezwaard en kwam in hooger be roep. Hij werd thans verdedigd door mr. Smal, advocaat te Alkmaar. De verdachte melk, plm. 75 liter, was in den morgen van 14 December afgeleverd aan den getuige Schouten. De heer Beets, adj.-keurmeester voor waren, had op gemelden datum een monster melk in beslag genomen bij den melkrijder Rooker en die melk op de gebruikelijke wij ze in een gezegelde flesch naar den keurings dienst overgebracht. Verdachte molk 15 koeien. De heer Beets had aan de kleur der melk de aanwezigheid van streptococcus kunnen constateeren. Een der koeien bleek dan ook aan uierziekte te lijden. Verdachte beweerde dat Schouten de melk van verschillende veehouders dooreen meng de. Juist op die omstandigheden baseerde appellant zijn voornaamste middel tot ver dediging. De keurmeester daarentegen weersprak zulks en rekende voor dat verdachte had af geleverd 38 liter aan Schouten en 25 aan Rooker, dat getal, 63, klopte precies met de door verdachte dien dag afgeleverde hoeveel heid. Getuige Schouten weerlegde trou wens ook pertinent de veronderstelling van den verdachte. Het was een ingewikkeld zaakje, zoo zelfs, dat de verdediger de kluts kwijt raakte en begon te spreken van een monster van dien „mantel" van Schouten. Tot goed begrip van deze vermakelijke spraakverwarring diene, dat de verdachte veehouder Mantel heet. De bejaarde knecht van verdachte, Boon, molk geregeld diens koeien en had geen abnormaal verschijnsel bij het z.g. spatten bespeurd. Doch 's avonds was er een „kwartier" (dat is één kwart uierdeel) ziek. De melkrijder Rooker herinnerde zich niets meer van dien bewusten 15 December. Hij was thans melkrijder af. Wel herinnerde hij' zich dat de keurmeester een monster had ge nomen. Rooker achtte echter absoluut onmo gelijk dat de melk van Mantel vermengd zou zijn met de leverantie van andere veehou ders. Als getuige ter ontlasting van verdachte werd nog gehoord de echtgenoote van ver dachte, die aan Beets het monster had afge geven. Deze getuige kon zeer weinig verkla ren. Zij was nergens bij geweest. Haar man behandelde de zaken der boerderij. De heer M. trachtte de meening ingang te doen vinden dat de keurmeester hem niet genegen was. Hij had 4 slechte koeien en heeft die laten onderzoeken, waarop bleek dat er niets op viel aan te merken. De officier toonde zich niet voldaan na le zing en bestudeering der stukken en was van meening dat het vonnis van den kanton rechter in ieder geval niet gehandhaafd kon worden. Uit hetgeen echter op deze zitting was naar voren gekomen meende de officier te kunnen destifleeren dat de ondeugdelijke melk afkomstig was van den verdachte M. en was afgeleverd aan „manspersonen", waardoor het strafbaar feit was voltooid. Spreker requireerde ten slotte dezelfde straf als door den kanonrecher was geëischt 75 boete of 75 dagen, met last tot vernietiging van het vonnis. De verdediger, mr. Smal, kon zich alleen met dit requisitoir vereenigen wat betrof de: „Ja, dat zou wel aardig zijn, als u haar naar Norfolk, naar het huis van uw broeder zou kunnen meenemen. Het zou ook voor de juffrouw goed wezen, maar ik ben niet overtuigd, ik vrees, dat haar oom „Maar voor den duivel, hoe weet jij er iets van?" vroeg ik verbaasd. Louis glimlachte, met dien half verstolen glimlach, die ter nauwernood zijn lippen deed krullen. „Waarom zou ik het niet van de juffrouw hebben gehoord?" „Maar ik heb er niet mei je over gespro ken", verklaarde zij haastig. „Ik heb Louis niet gezien sedert u vanmiddag hier waart, kapitein." „Ja, dat is waar", erkende Louis, eaa hand uitstrekkende. „Ik heb het nieuws niet van de juffrouw gehoord. Meer mag ik niisA vertellen. Elk oogenblik kunnen evenwel da dingen veranderen. Het is niet uitgesloten, dat dc heer Delora het zeer aangenaam aai vinden, dat zijn nichtje de vriendelijk* <lk« noodiging zal kunnen aannemen." „Je hebt dus verbinding gehad met der, heer Delora?" vroeg ik. „Wel natuurlijk! Hij heeft mij deeld wat de juffrouw had gevraagd 'Zf* voegde er bij, dat hij van avond ora tien uur antwoord zou geven." „Misschien kun je ons dan wel al vas' mededeelen, hoe dat antwoord lw'A^n tr. merkte ik op. Louis' gelaat bleef ondoorgrondelijk, xt:. schudde alleen ontkennend het hoofd. (W'oaj[H .vervolgd);.! k. i i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5