miimsrsiit Courant DE Honderd twee en dertigste Jaargang. tfonderdag: 1? April Radio-hoekje Stadsnieuws mULLKTON. Provinciaal nieuws No. 91 1930. j Vrijdag 18 April. Hilversum, 298 Af. (Na 6 uur 1071 Af.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.3.Gewijd Middag-concert. Jeanne v. d. Rosière—van Emmerick, zang. Herin. Leydendorf, viool. Kommer Kleyn, declamatie. Ferd. Kloejc, orgel. Het A. V. R. O-Octet onder leiding van Louis Schmidt. 3.4.Koorconcert door de Schola Cantorum". 4.4.30 Gramo- foonplaten „Missa Solemnis". 7.157.45 Voordracht door Jules Verstraete. 7.458. Gramofoonplaten. 8.01 Gewijd concert. To v d. Sluys, sopraan. Annie Veenenbos, alt. Marcus Plooyer, tenor. Jac. P. Caro, bas. Ferd. Helmann, viool. Frans Hasselaar, orgel. Louis Saalborn, declamatie. Het Con certgebouw Septet, de Gemengde zangver. „Wognums Zangkoor". Organist: J. A. Doom. 10.45 Epiloog, uit te spreken door Ds. E. W. Ekering. Slotzang door Wognums Zangkoor. 11.Sluiting. Huizen, 1875 Af. 8.25—9.20 N. C. R. V. Morgenwijding. 10.3011.Ziekendienst N. C. R. V. 11.50-12.— K. R. O. Gods dienstig halfuurtje. 3.4.K. R. O. Goe den Vrijdag. Plechtigheden op de H. Land stichting te Nijmegen. 5.—6.30 Concert. Mevr. Hekkert—v. Eysden, sopraan. Ina MulderBelser, alt-mezzo. Mej. Lucie v. 't Erve, viool. Hr. Wittpen, fluit. Piet Halsema, orgel en piano. 7.7.30 I<. R. O. Spreker: Jos. de Boer. Onderwerp: Gezin en Maat schappij. 8.V. P. R. O. Kerkuitz. vanuit het Gebouw v. d. Ned. Prot. Bond te Haar- ilem. Spreker: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Daarna: Passionsmuziek (gra mofoonplaten). Daventry, 1554.4 Af. 9.35 Morgenwijding. 2.50 Concert. Militair Orkest, sopraan en cello. 4.20 Voorlezing. 4.40 Concert. Strijk orkest en bariton. 5.50 Sportber. 6.10—6.55 Kerkdienst. 7.05 Opvoering van „Parsifal" van Rich. Wagner. 8.05 Nieuwsber. 8.20— 9 20 Vervolg „Parsifal". Parijs Radio-Paris"1725 Af. 11.50 1.20 Gramofoonplaten. 3.05 Orkestconcert en soli. 8.05 Concert. Koor, orkest en solisten. Langenberg, 473 Af. 6.207.20 Gramo- 'foonpl. 8.209.20 Evang. Morgenwijding. 10.20—11.20 „Passional". Hoorbeeld van Franz Diettrich. 12.20—1.50 Kamermuziek. Instrum. solisten en alt. 5.20 „Matthaus Pas sion" van Joh. Seb. Bath. Koren, orgel, or kest en solisten. Brussel, 508.5 Af. 4.20 Kamermuziek 5.20 Uitz. van de Matthaus Passion uit Leipzig. S.Orkestconcert en zang. Kalundbcrg, 1153 Af. 2.504.50 Orkest concert en piano. 5.406.10 Vocaal concert. 6.50—9.40 „Paaske". Tooneelspel in 3 bedr. van August Strindberg. Medewerking door Strijkkwartet. Zeesen, 1635 Af. 8.10 Klokkenspel. 8.20 'Morgenwijding. 10.50 Jesu Leiden und Tod. 'Alt, bas, orkest en spreker. 12.20 Orgelspel 1.20 Jeugduurtie. 1.50 Cello-recital. 2 20 So listenconcert. 3.20 „Die Stadt ohne Sonne". 3.50 Orkestconcert. 4.20—5.10 Lezing. 5.20 „Matthaus Passion" van Joh. Seb. Bach. Uit Leipzig. TEGEN RADIO-HINDER. De gemeenteraad van Dordrecht heeft in de politieverordening een artikel opgenomen, waarbij strafbaar is gesteld het veroorzaken van ernstigen hinder aan anderen door radio of andere muziekuitvoering in huis of in de open lucht. ft AFD. ALKMAAR NED. ROODE KRUIS. Algemeene Ledenvergadering ten Stadhuize. Deze vergadering was gisteravond be zocht door vier heeren en drie dames, voor zitter was de heer J. G. H a r e m a k e r, die een kort welkomstwoord sprak en hoopte, dat.de besprekingen goede gevolgen mogen hebben voor de afdeeling. De opkomst van uitsluitend bestuursleden wilde spr. ujtleg- fen als een bewijs van vertrouwen in het estuur. De notulen van de vorige vergadering, gelezen door den secretaris, den heer H. C S t o u t j e s d ij k, werden onveranderd goedgekeurd. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 42) „De heer Delora is zijn eigen heer en meester", zeidc hij. „Hij kan er vrede mee hebben het zonder de juffrouw te stellen en het is ook mogelijk, dat dit niet het ge val is Pardon, mijnheer!" Louis was weg, maar de schaduw bleef achter. „Hij vermoedt, dat ik niet mee zal kun nen", zeide zij somber. „Felicia", begon ik „Maar heb ik u wel het recht gegeven mij bij mijn voornaam te noemen?" „Zoo niet, doe het dan nu", verzocht ik. „Nu, voor dezen avond dan", stemde zij toe. „Voor dezen avond dus: Felicia", ging ik voort. „Ik wil je niet onaangenaam zijn door over zekere onderwerpen te spreken, maar vindt je zelve ook niet, dat je oom toch wel zeer onbezonnen handelt' om je bij je eerste bezoek aan Londen alleen te laten, niet bij je komt, niets doet om je wat ont spanning te bezorgen? Waarom zou hij aar zelen je bij ons te laten logeeren?" „Laten wij daar nu maar niet over spre ken verzocht zij een weinig zenuwachtig. „Ik moet di^en wat hij wil. Laten wij nog maar hopen, dat hij ja zegt, nietwaar?" „Dat moet hij!" verklaarde ik. „En als hij Ingekomen was van den Kon. Nat. Bond Het Oranjekruis een uitnoodiging tot- deel name aan den Provincialen wedstrijd op 21 Juni; b. een programma en een uitnoodi ging voor de alg. vergadering van het Ned. Roode Kruis op 14 Mei te Gouda. Hierbij kwam ter sprake het houden van de gewone collecte, die door verschillende leden beter geacht werd te houden in Juli (op een Vrij dag), omdat de opbrengst dan waarschijnlijk grooter zal zijn. c. Een brief uit Oudkarspel met de vraag of de schrijver op een door hem samen te stellen verbandtrommel een rood kruis mag schilderen. De heer Stout jesd ij k lichtte dit schrijven toe en adviseerde het verzoek niet direct af te wijzen, omdat het mogelijk kan zijn aan den Langendijk een post van het Roode Kruis te verkrijgen. Het plaatsen van het kruis is wettelijk verboden, zoodat de kwestie met het hoofdbestuur kan worden be spToken. De voorzitter stelde in het licht, dat in den handel officieele verbandtrommels te krijgen zijn. Spr. zou op het schrijven willen antwoorden, dat het samenstellen van den trommel wordt toegejuicht, maar dat op de kwestie van het kruis nader terug wordt ge komen. Dr. Frederikse wees er op, dat het Roode Kruis verantwoordelijk is voor de sa menstelling van den trommel. Overeenkomstig het advies van den voor zitter werd besloten. Jaarverslag 1929. De heer Stoutjesdijk las hierna het jaarverslag, waaraan wij het volgende ontleenen: De heeren mr. W. C. Wendelaar en dr. J M. van Dam, die hadden bedankt als be stuursleden wegens drukke werkzaamheden, werden vervangen door de heeren J. G. Ha remaker en dr. F. J. Frederikse. Het leden tal bedraagt 113, dat is vrijwel evenveel als in 1928 en dat niettegenstaande de toe treding van eenige nieuwe leden. Het examen voor helper bij de transportcolonne en de vervolgcursus, welke zou worden gehouden door dr. Maats, konden door diens drukke bezigheden en door ziekte niet plaats heb ben. De hoop wordt uitgesproken dat de dok toren een en ander spoedig zullen kunnen regelen. Van de twee ploegen der transport- colonne, die deelnamen aan de nationale wedstrijden in eerste hulp bii ongelukken, gehouden te Leerdam op 7 September 1.1 behaalde één den tweeden prijs, zijnde de groote verg. zilv. med. van het gemeentebe stuur van Leerdam, terwijl de andere ploeg dep 14en prijs verwierf, een zilveren lauwer tak. In den loop van het jaar hebben de leden der transportcolonne weder hulp verleend bij de motorraces en bij verschillende onge vallen van allerlei aard, welke hulp steeds geheel belangeloos wordt aangeboden en op hoogen prijs wordt gesteld. De opmerking wordt in het verslag gemaakt, dat een betere regeling inzake melding van ongevallen aan E. H. B. O.-leden wel gewenscht is, daar het dan uitgesloten wordt geacht dat een door een ongeval getroffen persoon lang op hulp zou moeten wachten. Met het wachten op een medicus op de plaats van het ongeval gaat dikwijls zeer kostbare tijd verloren. Het bij de afdeeling in beheer zijnde kring magazijn is in goeden toestand. In verband met het betrekken van het nieuwe stadszie kenhuis werden voor den tijd van drie maan den 80 houten ledikanten en 12 nachtkastjes in bruikleen afgestaan. Aan het verzoek van de directrice van het stadsziekenhuis om eenige Roode Kruis-help- sters ter beschikking te stellen voor de ver pleging van patiënten, kon de afdeeling niet voldoen, maar door hare bemiddeling en met hulp van het hoofdbestuur kwamen den vol genden voormiddag reeds vijf helpsters en een paar dagen later nog vijf van de Roode Kruis-afdeeling der Amsterdamsche burger wacht. De directrice betuigde voor deze snelle hulp haren 'dank en verklaarde dat de helpsters uitstekend hebben voldaan. De op 30 Nov. gehouden collecte bracht 289.10 op. Op verzoek van het bestuur van het stads ziekenhuis hebben eenige leden van de transportcolonne hulp verleend bij het over brengen van de patiënten van het oude naar het nieuwe ziekenhuis, een hulp waarvoor de regenten hunnen dank betuigden aan de af deeling. Na een korte bespreking werd het jaarver slag onder dankzeging aan den secretaris vastgesteld. Rekening en verantwoording van den penningmeester. De totale ontvangsten bedroegen 1396.17 het niet doet, dan wil ik er achter komen, waar hij zich verstopt heeft en zal hem over de zaak onderhouden." „Hij heeft het erg druk", zeide zij hoofd schuddend, „en zou het niet aangenaam vin den als je zijn verblijf ontdekte en dan zou hij geen tijd hebben om je te woord te staan." „Zoo druk met den verkoop van zijn kof fie?" kon ik niet nalaten te zeggen. „Laten wij van avond daar nu niet verder op doorgaan", verzocht zij met smeekende stem. „Laat ik je alleen vragen: als oom eens neen mocht zeggen, ga je dan toch mor gen weg uit Londen?" „Neen", beloofde ik, „ik vertrek zeker niet Ik laat je hier niet alleen. Zoolang je te Lon den bent, blijf ik er ook". Zij slaakte een zucht van verademing en aan een plotselinge opwelling toegevende spreken, Felicia", antwoordde ik. „Ik denk et Stak zij haar hand over de tafel naar de mijne en drukte deze, terwijl zij fluisterde: „Dat is vriendelijk van je!" „Misschien is het juister van egoïsme te spreken, Felicia", antwoordde ik. „Ik denker niet aan weg te gaan en jou hier alleen ach ter te laten. Ik begin zoo het gevoel te krij gen", voegde ik er aan toe, „dat de genietin gen des levens, waarbij jij niet bent betrok ken, van bitter weinig heteekenis voor me zijn". „Maak me het hoofd nu niet op hol. ant woordde zij met een bekoorlijk lachje. „Maar het is de waarheid!' verklaarde „IkSiem nu het gevoel, alsof mijn vacantie thans reeds is begonnen merkte i met besmoorde stem op. (inbegrepen het saldo van 1928, zijnde f 891.70). De contributies waren 181.60. De uitgaven waren 555.25. Bij monde van dr. Frederikse verklaarde de voor het nazien der bescheiden aan gewezen commissie, dat alles in de beste orde was bevonden, waarop goedkeuring volgde. Verkiezing afgevaardigden. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Gouda werd benoemd de heer Stoutjesdijk en tot plaatsvervangster mevr. Cohen Stuart. Rondvraag. De voorzitter bracht nader in be spreking het van het Oranjekruis ontvangen schrijven, dat hierop door den heer Stout- j es dijk werd toegelicht. Deze stelde in het licht, dat er na den watersnood in het land van Maas en Waal een scheiding kwam tusschen het Roode Kruis en het Oranje kruis, als gevolg van minder goede samen werking destijds. Thans houdt het Oranje kruis in elke provincie een wedstrijd in hulp bij ongelukken, zonder dat het menschen daarvoor heeft opgeleid. De vraag is nu of het Roode Kruis zal meewerken ja dan neen. De voorzitter gaf toe dat er moeilijk heden tusschen de organisaties bestaan, maar zou toch willen dat een houding wordt be paald. Wat is het doel van het Oranjekruis? De heer S t o u t jesd ij k Het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. De voorzitter zou, omdat beide ver- eenigingen zich hetzelfde doel stellen, niet willen, dat het Roode Kruis een afwijzende houding zal aannemen tegenover den wed strijd, m. a. w. hij was vóór het verleenen van steun. De heer Stoutjesdijk herinnerde aan een algemeene vergadering te Hengelo en wilde op grond van die besprekingen eerst met het hoofdbestuur spreken alvorens mede werking zou worden verleend. De voorzitter zou willen zien uitge maakt of de afdeeling Alkmaar bevoegd is op eigen initiatief op te treden. Spr. dacht dat de afdeeling wel zelfstandig een beslis sing kan nemen ter zake van den wedstrijd van het Oranjekruis. De heer Stoutjesdijk wilde de mee ning van het 'hoofdbestuur afwachten. Dr. Frederikse meende, dat het hoofd bestuur niet afwijzend staat tegenover sa menwerking, omdat immers het schrijven van het Oranjekruis bekend genoeg is en het hoofdbestuur daartegen niets heeft laten hoóren. Spr. was er vóór de transportcolonne toestemming te verleenen mee te doen aan den wedstrijd, juist omdat het hier hetzelfde doel betreft als het Roode Kruis nastreeft. De v o o r z i 11 e r onderstreepte nog zijn meening om wel medewerking te verleenen, om den wedstrijd zoo goed mogelijk te doen slagen. De heer Stout jesd ij k wees er op, dat bet hoofdbestuur van het Roode Kruis toch de samenwerking met het Oranjekruis heeft verbroken. Mr. Josephus Jitta stond aan de zijde van den voorzitter en zou het betreuren als de transportcolonne niet meedeed. Dr. Frederikse geloofde, dat het hoofdbestuur stilzwijgend aan de afdeelingen overlaat wat zij zullen willen doen in deze kwestie. Na nog eenige bespreking, waaraan alle aanwezigen deelnamen, werd besloten, dat de afdeeling zal meewerken aan den door het Oranjekruis voorgenomen wedstrijd. De voorzitter stelde nog in het licht, dat het Roode Kruis en het Oranjekruis zeer goed zouden kunnen samenwerken, voor beide organisaties is plaats. Hierna volgde sluiting der algemeene ver gadering. VOLKSZANGAVOND. Het bestuur van Volkszang heeft eer ge had van zijn werk. De Uniezaal zag er met al die bloemen op de tafeltjes hoogst gezellig uit en er was een programma tot in de puntjes verzorgd. Aan den Volkszanghemel verscheen dezen avond een nieuwe ster in de gedaante van den heer E. Prins, een jong declamator, die zich een uiterst fijn verzenzegger toonde. Het is een lust naar dezen jongen man te luisteren, ziedaar een, die de muziek van het woord aanvoelt, die de kunst verstaat zijn toehoorders te vangen in den ban van zijn groote zeggingskracht; zijn lier is een veel- snarige, want zoowel het feeve als het for- sche vindt in hem een voortreffelijk vertolker, en een sobere plastiek, die nooit opdringt, is er de begeleiding van. De zegger had de volle aandacht van de zaal, een spel kon men hooren vallen, zoo stil was het, wel een bewijs, dat ook het goed HOOFDSTUK XXIV, Felicia legde den telefoonhoorn neder en zij keek mij aan. Zij behoefde geen woord te zpggen, haar teleurstelling was op haar bleek gelaat te lezen. „Je mag niet meegaan?" vroeg ik. „Neen, mijn vacantie is blijkbaar nog niet aangebroken". „Welnu, deel me dan mede, waar ik je oom kan vinden." „Dat mag je niet meer vragen", ant woordde zij hoofdschuddend. „Vergeet nu niet, dat ik feitelijk een be zoek ben komen afleggen om kennis met hem te maken, ten einde hem dank te zeg gen voor de beleefdheid, welke mijn broeder van de familie Delora heeft ondervonden. Hoe kan je nu zijn afwezigheid verklaren? Ik zou wel eens willen weten, welk excuus je kan aanvoeren, wanneer iemand naar je oom kwam vragen!" „Ik zou eenvoudig verklaren, dat tuj voor een paar dagen in beslag is genomen door een zaak van buitengewoon gewicht. Zoo dra die in orde is, komt hij hier bij mij m het hotel". „Maar intusschen", merkte ik met na druk op, „wordt je alleen gelaten in een vreemd hotel, zonder vrienden, zonder ge zelschapsdame, totaal zonder eenige be scherming en met alleen een oberkellner als vertrouwde. Felicia, dat is absoluut niet in den haak en ik weet niet, of het niet mijn plicht is om met jou er vandoor te gaan". Zij vouwde de handen, terwijl zij halfluid uitriep: „Dat zou eigenlijk wel heerlijk riin!" Doch op ernstiger toon liet zij er gezegde woord evenals het gezongene een gretig gehoor vindt. Uit zijn rijk gevarieerd propramma doen wij een greep: „Scheepspraet ons oude Wihelmus, dat altijd nieuw blijft, Brief van een Weenseh Kind, de Bruid, De Keuterboer, en vooral niet te vergeten het geestige Afrikaansche liedje „Staat op, maak toe die deur nou", het werd alles even verzorgd voorgedragen. H<h programma op den voet volgende heb ben wij te vermelden den heer W. F. Dorgelo geen onbekende voor Volkszang, evenmin als mevrouw J. Priester; zij hebben ons al wat dikwijls doen genieten van hun talent, ook nu weer, de heer Dorgelo met zijne gevoelige cello-voordrachten, mevrouw Priester met haar frisschen pittigen zang; zij behooren tot het vaste corps van medewerkers, waarop Volkszang trotsch kan zijn. De heer K. Sixsma, onze Six zeggen we altijd, had' het deze keer wat gemakkelijker, doch zijn deel van het programma verzorgde hij op de bekende manier. Wij gelooven, dat de leider, als hij ziet, hoe geestdriftig er op al die avonden gezongen is, en hoe, met vee! animo, men zijn instanties heeft gevolgd, te vreden kon zij nmet het resultaat, dat hij heeft bereikt; de zangschare moge nog wel niet zoo groot zijn, als hij zou wenschen, doch ook dit komt. Onze accompagnatrice, mevr. G. Ohlen Bosman, herdacht dezen avond het feit, dat zij tien jaar lang aan de zangavonden als accompagnatrice had meegewerkt. Voor het veel belangelooze werk al die jaren door haar verricht werd zij gehuldigd door de aanbieding van een fraai cadeau, be staande uit een albasten lamp voor indirect licht benevens een bloemstuk aangekocht uit de bijdragen van de leden, niet-leden bezoe kers en het bestuur. Bij de aanbieding van dit huldeblijk hield mevrouw v. d. Horst een geestig speechje, waarin zij ook de heer Sixsma 'betrok, die eveneens verrast weixl met een keurig sche merlampje. De dames Poortenaar en Hollenberg, die voor dit alles hadden gezorgd, een compli mentje, dat zij dit gedeelte van den avond zoo keurig in elkaar hadden gezet. Dat er door gehuldigden stevig ge speecht werd, laat zich begrijpen, en de voor zitter kon in zijn slotwoord dan ook met recht gewagen van een voortreffelijk geslaagden avond. Ad Interim. SCHOORL. Gemeen t e r a a d. De raad vergaderde Woensdagmorgen voltallig, Met een kort woord en een stevigen hamer slag opende de voorzitter, baron van Fri- dagh, de vergadering, die zelfs door een vier tal verslaggevers bezocht was (in Schoorl doet men zwaar aan de politiek) alsmede door een paar belangstellenden op de pu blieke tribune. Steeds meer blijkt de noodzakelijkheid, dat Schoorl in het bezit komt van een beter ge meentehuis. De raadszaal is slechts door twee schuif deuren van de secretarie gescheiden en tijdens het lezen van de uitvoerige notulen, door den secretaris, den heer Smit, druppelde regel matig het getik van de schrijfmachine de raadszaal binnen. Wanneer er geen raadsvergadering is, dan is de raadszaal het werkvertrek voor den burgemeester en den secretaris en tevens een bergplaats voor verschillende monsters steenen en gascomforen. Wat er op deze wijze terecht komt van een onderhoud, dat een bestuur van een plaatselijke vereeniging of een burger met één van de hoofdambtenaren wenscht te voeren laat zich begrijpen, eveneens dat er van het aardige meubilair op deze wijze niets terecht komt. Een reeks van ingekomen stukken. Van de reeks ingekomen stukken vermel den wij een schrijven van Ged. Staten, waar in bericht werd, dat inzake het bezwaar van het R-K. Schoolbestuur tegen het raadsbesluit om een terrein te koopen voor den bouw van een Gymnastieklokaal en afwijzing van- het verzoek van het R.K. schoolbestuur om sub sidie te verleenen voor den bouw van een gymnastieklokaal bij de R.K. school, gelegen heid gegeven zal worden het standpunt van beide partijen voor het college van Ged. Staten uiteen te zetten. Op voorstel van B. en W. werd besloten om B. en W. een crediet te verleenen en de onmiddellijk op volgen: „Maar daar mag ik niet aan denken en jij moet niet zoo met mij spreken. Wat oom zegt kan zeer goed wor den gedaan. Hij weet en begrijpt wat er ge beurt. Als hij mij hier alleen laat, is dit en kei omdat het noodzakelijk is." „Nu, je hebt wel groot vertrouwen in hem „Hij is altijd lief voor mij geweest en ik weet, dat de zaak, waarin hij thans betrok ken is, bijzonder gewaagd en moeielijk is. Er zijn menschen, die willen maken, dat ze niet gelukt en die hem bespionneeren. Als zij konden ontdeken, waar hij zich schuil houdt, zouden zij h.em zeker tegenwerken." „Weet je dan, Felica, wat dat voor zaak is?" vroeg ik, „Ik heb er eenig vermoeden van", ant woordde zij. Haar antwoord bracht mij ietwat van mijn stuk. Immers als Felicia werkelijk eenig vermoeden had van het karakter van de za ken van haar oom en daarbij tevreden met de rol, welke zij speelde, dan kon het onmo gelijk een zaak van minder oirbaar karak ter zijn. Niettemin wees elke aanwijzing, die ik omtrent Delora had gekregen, er op dat bij een of ander misdadig plan betrok ken was. In gepeins verdiept liep ik heen en weer, terwijl Felicia mij angstig aanstaar de. Ten slotte vroeg zij mij met gedempte stem: „Je bent toch niet van plan mij te verla ten?" „Neen, Felicia", antwordde ik, voor haar staan blijvend, „daar denk ik niet aan. Maar wel wil ik trachten uit te visschen wat jij mij niet kunt zeggen. Neen tracht mij niet daarvan terug te brengen", vervolgde ik, vooruit loopend op wat zij blijkbaar vereeniging van Ned. Gemeenten te ver zoeken een deskundige aan te wijzen om het standpunt van de meerderheid van den raad tegenover dat van de deskundigen van het schoolbestuur te plaatsen. De heer Gutter gaf nog den wcnsch te kennen, dat de te benoemen deskundige vóór de behandeling in de gelegenheid wordt ge steld, met den Raad te confereeren, opdat deze volkomen met het standpunt van de meerderheid bekend wordt. Alleen de heer Kaag had aanteekening verzocht, dat hij geacht wenschte te worden, te hebben tegen gestemd. Uit het rapport van den schoolarts bleek, dat 21 kinderen waren onderzocht, waarvan bij 2 annoïde vegetatie geconstateerd was en bij één slecht zien en bij velen een slecht ge bit. Aan den gegeven raad om den mond te laten behandelen, was weinig gevolg ge geven. De voorzitter deed nog mededeeling van de mislukte poging in Den Helder om districts^choolartsen aan te stellen om daar door de Katholieken in de gelegenheid te stellen, Kath. schoolartsen te krijgen. De poging was afgestuit op Alkmaar en Den Helder, omdat deze gemeenten reeds over een goeden schoolartsendienst beschik ken. Waarschijnlijk wordt nog een poging gedaan voor andere districtsvorming. Uit het verslag over het huisbezoek in ver band met de t. b. c.-bestrijding bleek, dat in 1929 twaalf patiënten van 8 gezinnen onder toezicht hadden gestaan en dat 106 huisbe zoeken waren afgelegd. Schoorl zal zich aansluiten bij de verwerkingsinrichting in den kring Barsingerhorn. Het voorstel van B. en W. om aan de ther- mogenische fabrieken tot 1 Jan. 1931 uitstel te verleenen met het tot stand brengen van een verwerkingsinrichting voor cadavers, gaf de heer Kaag aanleiding, het voorstel te doen, aan de inrichting in Schagen te be richten, dat deze in Schoorl de groote ca davers kan weghalen en dat men in afwach ting van een definitieve beslissing daar de kleine cadavers zal blijven begraven. Na breedvoerige bespreking werd aldus besloten. Met algemeene stemmen werd mede be sloten, aar. de thermogemische fabriek te be richten, dat men zich vrij achtte van het met deze fabriek aangegane contract, omdat de fabriek de bepaling, dat de oven 1 Jan. 1930 gereed zou zijn, niet was nagekomen. De burgemeester meende, dat men moreel in ieder geval aan het contract was gebonden en stelde zich op het standpunt, dat de thermogenische fabrieken ook formeel Schoorl niet zullen loslaten. Wethouder B ij 1 stemde dan ook tegen het besluit, waarbij werd uitgesproken, dat men zich niet meer gebonden acht. Het gasbmzennet zal voorloopig alleen dan worden uitgebreid, wanneer de uitbreiding rendabel is of wanneer belanghebbenden in de aanlegkosten bijdragen. In verband met een verzoek om een viertal perceelen aan den Postweg en Pension „Rusthof" aan het einde van den Postweg aan het gasbuizennet aan te sluiten, stelden B. en W. voor, om daartoe te besluiten, mits de belanghebbende een bijdrage verleende in de te maken kosten. B. en W. berekenden het verlies op 60 a 100 per jaar. De te leggen buis moet n.1. 570 M. lang worden en zal 1800 kosten. Vijf aansluitingen kunnen daardoor worden verkregen, waarvan 2 perceelen slechts, in den zomer bewoond zijn. Bovendien bestond er over het aansluiten van één perceel nog geen zekerheid. De heer Stam berekende, dat in den op zet iedere aansluiting berekend is op 400. Practisch krijgt men hier met 3 aanslui tingen te doen, waarom hij zich dan ook met het voorstel van B. en W. kon vereenigen. Ofschoon de heer Schermer zich aanvanke lijk op het standpunt stelde, dat het verzoek wel moest worden ingewilligd, omdat men bij den opzet van het bedrijf verzuimd had, deze belanghebbenden te vragen, of zij al of niet wilden aansluiten, stemde ook hij na ampele bespreking vóór het voorstel van B. en W., aangezien hij zwichtte voor het argu ment van den voorzitter, dat belanghebbenden voldoende tijd hebben gehad om bij den opzet van de zaak te kennen te geven, dat zij aansluiting wenscht en. Het voorstel van B. en W. werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werd mede beslo ten, met den heer Koel aan den Damweg de door dezen voorgestelde regeling over het ver- wilde zeggen. „Ik moet dat doen of wel je verlaten, Felicia. Ik kan hier niet werkeloos blijven zitten. Ik moet je oom zien uit te vin den en Wil van hem een verklaring hebben. Daar ben ik niet van af te brengen". Hoofdschuddend antwoordde zij: „Ook anderen trachten hem te vinden, maar ik twijfel aan hun succes. Daartoe behoort onder meer de jonge man, die hier gister nacht was". „Lukt het niet, dan lukt het niet, maar in ieder geval heb ik niet stil gezeten. Ik moet vanavond terug naar mijn broeder, omdat ik beloofd heb hem gezelschap te houden. Over een paar dagen neem ik mijn kamers hier weer en dan zal ik probeeren te weten te komen, wat of dat geheimzinnig gedoe van je oom te beduiden heeft. Je zult het misschien erg onbehoorlijk vinden, dat ik mij in andermans zaken meng, maar je zult later bemerken, dat ik dit. om jouwentwil doe. De tegenwoordige toestand is werkelijk onhoudbaar!" „Blijf je dan vannacht niet in het hotel?" „Neen, maar ik zal je het dadelijk doen weten, wanneer ik terug ben." „Maar nu heb ik nog éné verzoek aan je, kapitein; ik bene chter bang, dat je het niet zult inwilligen". „En dat is?" „Krijg geen ongenoegen meer met Louis, als het in je macht ligt." Haar verzoek bracht een lach op mijn lip pen. Ongenoegen met Louis! 't Mocht wat V/at zou ik daarvoor moeten doen? Maar in tusschen gevoelde' ik mij geërgerd door dit verzoek, omdat daaruit bleek, dat zij hem be schouwde als een man, dien men moest ont zien. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5