DAGBLAD VQDR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland Mo. 95 WOENSDAG 23 Al» KUL 1930 132e Jaargang. idagelijksch overzicht. DE BRAND IN DE GEVANGENIS TE COLUMBUS. Gruwelijke tooneelen. Twee commissies van onderzoek. De bewakers te kort geschoten. De begrafenis der slachtoffers. Een onderzoek ingesteld. Ongeregeldheden te Madras. V oedselweigeraars. EEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De 1500ste sterfdag van den H. Anthonius. EEN DUITSCHE MINISTER AANGEVALLEN. TRAMSTAKING TE TOKIO. EEN ARRESTATIEBEVEL TEGEN EX-AARTSHERTOG LEOPOLD VAN OOSTENRIJK. BRAND IN EEN DUITSCH KLOOSTER. HAN JANG DOOR COMMUNISTEN BEZET? EEN BLOEDIGE PASCHEN TE WARSCHAU. BANK VOOR INTERNATIONALE BETALINGEN. Een verklaring van de Duitsche leden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. fiOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE ONDERTEEKENING VAN HET VLOOTVERDRAG. De inhoud van het vloottractaat. De toestand in Europa moeilijk te regelen. Zooals we gisteren reeds in 't kort ge meld hebben, is door de gedelegeerden ter vlootconferentie te Londen in het St. James Palace het vloottractaat ge- teekend. Dat tractaat bestaat uit een inleiding, en 6 artikelen en is in vijf deelen verdeeld. Daarvan is het derde deel alleen door de drie groote zee mogendheden Engeland, Amerika en Japan onderteekend, maar als Frankrijk en Italië later nog tot overeenstemming komen, kan dit deel nog gewijzigd worden. Het vijfmogendhedentractaat „voor beperking en vermindering der bewape ning ter zee" begint, zooals gezegd, met een inleiding, waarin de oogmerken der onderteekenaars uiteen worden gezet en verklaard wordt, dat de contracteerende partijen overeenkomen de rechten niet uit te oefenen om de kielen van kapitale schepen te leggen ter vervanging van tonnenmaat gedurende de jaren 1931 tot 1936, gelijk deze voorzien waren in het tractaat van Washington van 6 Febr. 1922. Frankrijk en Italië mogen echter zekere tonnemaat volgens het tractaat van Washington door nieuwen aanbouw vervangen. Het tractaat somt dan het aantal ka pitale schepen op die buiten dienst ge steld worden, gelijk reeds bekend is, en technische bijzonderheden nopens de wijze van afvoering van de vlootlijst. Engeland dankt vijf kapitale schepen af, Amerika drie en Japan een, binnen dertig maanden. Het tractaat voorziet in het behoud van één kapitaal schip voor Engeland, Amerika en Japan elk voor opleidingsdoeleinden en geeft aan hoe deze schepen ontwapend zullen wor den. Het tractaat bevat de reeds openbaar gemaakte beperkingen nopens de groote en het aantal duikbooten en bepaalt dat buiten de beperking vallen alle aan de oppervlakte varende, schepen bene den 600 ton en schepen niet grooter dan 2000 ton, mits zij geen kanonnen met grooter kaliber dan 6.1 Eng. duim voe ren of niet meer dan vier kanonnen met grooter kaliber dan 3 duim, zij geen tor pedo's kunnen lanceeren, geen snelheid grooter dan 20 knoopen hebben en niet gepantserd zijn. Vrijgesteld van beperking zijn ook aan de oppervlakte varende marine-schepen die niet bepaaldelijk als vechtschepen gebouwd zijn, maar niet gebruikt worg den voor vlootdiensten of troepenver voer, mits niet zwaarder gewapend dan hierboven is aangegeven of bepaalde in richtingen voor vliegtuigen hebbend. Het tractaat bepaalt dat binnen een maand na het op stapel zetten en na de voltooiing van alle oorlogsschepen an ders dan kapitale schepen de partijen elkaar van de bijzonderheden van zoo danige schepen op de hoogte zullen stel- len. Stationeerende opleidingsschepen kunnen gehandhaafd worden in niet zeewaardigen toestand. De schepen die (na afdanking) als opleidingsschip ge handhaafd worden, worden volgens de bepaaldelijk daarvoor aangegeven voor waarden ontwapend. Ten aanzien van de duikbooten be paalt het tractaat, dat duikbooten zich moeten houden aan de regelen van het volkenrecht betreffende actie tegen over koopvaardijschepen. Behalve bij hardnekkige weigering om te stoppen of dadelijk verzet mag een oorlogsschip geen koopvaardijschip in den grond bo ren of onbruikbaar maken, zonder eerst de veiligheid van passagiers en beman ning te verzekeren. De booten van het schip worden niet als een veilige plaats ^"schouwd tenzij de veiligheid verze kerd is door het weer of de nabijheid van land of de aanwezigheid van een ander schip. Het tractaat blijft tot 31 December 1936 van kracht en tenzij de contractee rende partijen anders overeen komen krachtens een algemeener overeenkomst tot beperking der weneningen ter zee waarbij alle partijen zich aansluiten, zullen zij in 1935 opnieuw bijeenkomen om een nieuw tractaat tot vervanging van het tegenwoordige op te stellen. Het tractaat is aangegaan tusschen de vijf mogendheden, maar het derde deel omvat de driemogendheden-over- eenkomst tusschen Amerika, Engeland en Japan die reeds bekend is, nopens de tonnemaat van kruisers, tórpedoboot- jagers en duikbooten. Artikel 21, 4e zoogenaamde „beveili gingsbepaling", bepaalt dat indien tij dens den duur van het tractaat de ver- ei jchten der veiligheid van een der par tijen bij dat derde deel naar haar mee ning materieel in gevaar worden ge bracht door nieuwen aanbouw van een andere mogendheid dan deze drie, zij aan de andere partijen met redenen zal kehnis eeven van de vermeerdering van haar eigen vloot die daardoor noodig wordt en het recht zal hebben tot zulk een vermeerdering over te gaan. De twee andere partijen zullen dan het recht hebben op een dienovereen komstige vermeerdering van hun ton nemaat. Het tractaat wordt wat Engeland, Amerika en Japan betreft van kracht, zoodra de ratificaties ervan zijn neer gelegd. De deelen één, vier en vijf worden ten aanzien van Frankrijk en Italië van kracht bij neerlegging van hun ratifi caties. Er is dus op de vlootconferentie toch nog' wel wat bereikt, zooals uit boven staande blijkt. En men mag tevreden zijn, als men bedenkt, dat verschillende keeren de conferentie totaal dreigde te mislukken. Zeker, er is nog lang niet bereikt, wat men zich oorspronkelijk had voorge steld en vooral de kwestie der duikboo ten is nog steeds niet opgelost, maar Uch mag men het gelukkig achten, dat althans Engeland, Amerika en Japan tot een overeenstemming zijn gekomen. Echter, uit dit resultaat blijkt weer eens duidelijk, dat de toestanden in Eu ropa moeilijker te regelen zijn dan el ders anders. Dat is een waarschuwing voor de toe komst. Want zoolang er geen groote toenadering te bespeuren valt tusschen de Europeesche mogendheden (en wij bedoelen daarmee hoofdzakelijk Enge land, Frankrijk en Italië), zoolang is ook de Europeesche vred~ niet verzekerd en zal van een groote internationale ont wapening voorloopig nog wel niets te recht komen. Volgens de jongste opgaven zijn bij den brand in de gevangenis 317 menschen om het leven gekomen. In de puinhoopen van het door het vuur vernielde blok strafcellen laaiende gisteroch tend opnieuw de vlammen op. Zij konden echter spoedig worden geblus.cht. Omtrent de schrikkelijke tooneelen, die zich hebben afgespeeld, worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Tal van strafgevangenen wapenden zich met touwen, bijlen en hamers en namen op heldhaftige wijze aan het reddingswerk temidden der vlammenzee deel: Naar ooggetuigen vertel len wierp o.a. een neger-gevangene een touw in het raam van de cel' van een om hulp roe penden gedetineerde, klauterde naar boven en sloeg het tralievenster kapot. Een van de gruwelijkste gebeurtenissen was toen een groep van zestig gevangenen op de bovenverdieping gillend in de vlam men omkwam, terwijl de bewakers beneden wanhopige pogingen deden om de ongeluk- kigen te bevrijden. De autoriteiten hebben reeds de eerste stappen gedaan om te ontdekken waaraan het is toe te schrijven dat de catastrofe in de staatsgevangenis zulk een buitengewoon groot aantal slachtoffers heeft geëischt. De ondervraagde getuigen verklaren dat de be wakers van het bovenste blok cellen er zich klaarblijkelijk pas rekenschap van hebben gegeven dat er gevaar voor het leven der ge- van'genen dreigde toen er tal van gedetineer den döor rook verstikt neervielen. Een be waker, die zou hebben geweigerd aan hulip- verleenende gevangenen de sleutels der cel len in het brandende gedeelte van het ge bouw te overhandigen, is reeds voorloopig geschorst. Het openen der cellen door de be- Avakers is blijkbaar' pas begonnen nadat d^ brandweer in het gebouw was gelaten. De brandweer is trouwens op de binnen plaats aangevallen door eenige gevangenen, die poogden een door de brandweer wegge sleepte tank met ontplofbare stoffen in brand te steken.- Van de ter dood veroordeelde gevangenen is geen enkele omgekomen. Reuter voegt er nog aan toe dat er zoowel een federale als een staatscommissie van on derzoek-is uitgezonden. Meer dan vijftig begrafenisondernemin gen werken gestadig in de gevangenis om de begrafenis der slachtoffers gereed te ma ken. De'identiteit van 276 dooden is tot dus ver vastgesteld; anderen zijn zoo deerlijk verbrand dat een .identificatie vrijwel onmo gelijk is. Onder de dooden waren twintig moorde naars, die tot levenslang waren veroordeeld, en feitelijk alle 31-7 slachtoffers waren ban dieten en inbrekers- Uit Columbus wordt gemeld, dat de gou verneur een onderzoek heeft doen instellen naar de gebeurtenissen tijdens den brand in de strafgevangenis.. Hieruit is geconstateerd, dat het groot aantal slachtoffers van den brand geweten moet worden aan de schuld der cipiers, die geweigerd hebben, de sleutels van de cellen over te geven. Als eerste getuige werd gehoord de direc teur der gevangenis, die in tegenstelling tot de eerste berichten, op zijn post gehand haafd is. Hij verklaarde, dat de voornaamste schuld bij den hoofdcipier Radkinson ligt, die ge weigerd heeft, de sleutels van de cellen te geven. Deze hoofdcipier verklaart echter, ge handeld te hebben overeenkomstig het bevel van kapitein Hall. Later herriep hij deze ver klaring evenwel weer. De directeur Thomas zou zijn 72-jarigen plaatsvervanger opdracht hebben gegeven, binnen de muren van de gevangenis het bevel op zich te nemen, terwijl hij zelf het bevel nam buiten de gevangenismuren. Voorts bleek der commissie, dat het gevan genispersoneel geenerlei instructie had om trent te nemen maatregelen in geval van brand. DE ACTIE VAN GANDHI. Inbeslagneming van onwettig zont. De politie te Bombay deed gistermor gen een inval op verscheidene plaatsen, waar onwettig zout werd vervaardigd en -vernielde de gereedschappen. Enke len der vrijwilligers werden licht ge wond bij het weerstand bieden aan de pogingen der politie om hun vier vrij willigers te ontrukken, die werden ge arresteerd, doch later weer losgelaten. De overval te Chittagong. Het blijkt, dat ongeveer zestig perso nen deelnamen aan den overval te Chittagong. Het meerendeel hunner houdt zich naar men meent in de heu vels schuil, die thans worden doorzocht. Een geweer, 20 revolvers, 55 musketten en een hoeveelheid munitie worden uit het arsenaal vermist. Vijf personen wer den gearresteerd, die naar men gelooft tot de bende der aanvallers behooren; twee hunner dragen nog versche won den. De districtsmagistraat te Chittagong verklaarde, dat gisteravond alles rustig was, dat bij een doorzoeking vijf perso nen werden gearresteerd, vier auto's, bij den overval gebruikt, zijn teruggevon den, en vijf geweren in beslag genomen. Nader wordt gemeld: Het is thans duidelijk, dat de overval te Chittagong het werk is geweest van een Bengaal- sche organisatie van terroristen, die meende, dat de campagne van burger lijke ongehoorzaamheid hun de gelegen heid gaf, haar activiteit te hprvatten. De Mahomedanen blijven afzijdig. Maulvi Mohamed Jakoeb, die een Maandag gehouden conferentie der In dische Mahomedanen heeft geleid, ver klaarde in een interview dat de Maho medanen aan de bewering van Gandh ook in de toekomst geen aandacht zou den schenken. Gisteren heeft de politie ernstige ongere geldheden, weten te vermijden toen een groo te menigte voor het politiebureau in het cen trum der stad was samengeschoold en de po litie met steenen bekogelde. Nadat de menig te was uiteengedreven, ging zij een ander politiebureau met steenen werpen. Tien betoogers werden gearresteerd, be schuldigd van het intimideeren van winke liers en het weigeren om door te loopen. De politieke gevangenen in de gevangenis van Alipore, met inbegrip van den burge meester van Calcutta, zijn een voedselweige- ring begonnen. Zij beweren dat het gevan genispersoneel geweld heeft gebruikt om hen te dwingen de gevangenisreglementen te ge hoorzamen. COMMUNISTISCH COMPLOT IN LITAUEN ONTDEKT. De politie heeft een inval gedaan in de bureaux van de communistische partij. Vele employés werden daarbij gearres teerd. Ook in de provincie werden vele personen gevangen genomen en huis zoekingen gedaan. Een commissaris van politie werd daarbij door een onbe kende met een revolverschot gewond. Uit in beslag genomen papieren bleek, dat de communisten voor het eerst in Litauen een groote actie hadden voor bereid. COMMUNISTISCHE BETOOGINGEN TE LEIPZIG. Het W. B. meldt over deze betooging nog het volgende: Aan de betooging der communistische jeugd namen Zondag ongeveer 15.000 personen deel. Tijdens den opmarsch heerschte er betrekkelijke orde, maar op de Augustusplatz, waar redevoerin gen werden gehouden, kwam het tot ernstige botsingen. Betoogers probeer* den een auto, die van de Augustusplatz kwam, aan te houden en om te stooten. Politileagenten, die tusschenbeide kwa men, werden dcor de betoogers aange vallen en geslagen. De politie zag zich gedwongen om te schieten en van haar gummistokken gebruik te maken. Een inspecteur Galle viel door slagen getrof fen, dood ter aarde. Een wachtmeester Karte, stierf eenige uren later aan zijn verwondingen, terwijl een andere agent zwaar gewond in het ziekenhuis ligt. Nog drie beambten werden ernstig ge wond. Door de schoten der politie werd een betooger doodelijk gewond, en vier an dere betoogers zwaar gekwetst. Alle openbare betoogingen, die in den namiddag zouden plaats hebben, werden verboden. De tweede Paaschdag is betrekkelijk rustig verloopen. Op den Augustusplatz werden politiepatrouilles lastig geval len, door betoogers, die bij de vervol ging in de omliggende huizen vluchtten. Bij een huiszoeking in het perceel Geor- gius Ring 3 werd een politie-agent in een kelder aangevallen. Om zich te verdedi gen lostte de agent een schot, waardoor de betooger ernstig gewond werd. In verband met de bloedige gebeurtenissen te Leipzig op Paaschzondag werden de per auto terugkeerende Münchener deelnemers aan het Congres der Communistische Jeugd. Maandagnacht in een der voorsteden door de politie aangehouden. Allen werden ge fouilleerd en op een vond men een dolk en een bebloede zakdoek. Verdacht betrokken te zijn geweest bij de gebeurtenissen te Leipzig, werd hij ter beschikking van de Justitie ge steld. De overige congressisten werden weer vrijgelaten. Onder de deelnemers bevinden zich tal van scholieren. De „Osservatore Romano' publiceerde gisteravond een pauselijke Encycliek, welker Latijnsche tekst ruim 13 kolommen van het orgaan van het Vaticaan in beslag neemt. De Encycliek begint met te wijzen op den lSOOsten sterfdag van den Heiligen Augus tinus, welke na het a.s. Eucharistisch congres te Carthago te Hippo in Afrika herdacht zal worden. De Encycliek bespreekt vervolgens het werk van den H. Augustinus als Kerkleeraar en Heilige, waarbij inzonderheid gewezen wordt op het geloof in onderwerping aan het gezag der katholieke kerk, dat be lichaamd wordt door de Pauselijke souve- reiniteit. De aandacht wordt nog gevestigd op de voornaamste punten van de leer van den H. Augustinus, terwijl voorts in bijzon derheden wordt getreden betreffende de ver houding van de Kerk tot den Staat. Augus tinus heeft getoond hoe belangrijk het voor de menschheid is, dat door het optreden der Kerk de achting voor de wetten, de gerech tigheid en de naastenliefde bevorderd wor den. Op deze wijze zal iedere staat gemakke lijker zijn doel bereiken en zullen alle staten zich ontwikkelen in de richting van alge- meene harmonie en hechten vrede. Augustinus aldus de Encycliek droeg den eeretitel van „Genade-leeraar", daar hij de genade verdedigd heeft tegenover twee vrijwel tegengestelde stroomingen. De Encycliek bevestigt in dit verband de har monie tusschen Goddelijke genade en men- schelijke wilsvrijheid. De werking dezer ge nade wordt nader beschreven in het deel van het Pauselijk rondschrijven, waarin Augus tinus als Heilige, als Bisschop van Hippo en als ijverig bevorderaar van een leven vol Katholieke volmaaktheid wordt geschetst. De Encycliek eindigt met een vermaning aan de geestelijkheid en alle geloovigen- tot bestudeering en navolging van den Heilige en Kerkleeraar. De Württenbergsche Minister van Justitie dr. Beyerle werd gistermiddag in zijn werk kamer door den 45-jarigen koopman Karl Stangle, die hem een gratieverzoek voor zijn zich in een strafinrichting bevindende echt- genoote overhandigd' had, met een dolkmes aangevallen en aan de linkerhand gewond. Ook een ambtenaar, die te hulp schoot, be kwam een steekwonde aan de hand. De dader zag kans te ontkomen. De politiestelt een onderzoek in. Naar thans bekend' wordt, moesten de eerste-hulp-organisaties alleen reeds te War schau en in de omgeving in 320 gevallen assistentie verleenen. Ook werd een 10-tal pogingen tot zelfmoord geconstateerd, waar van vier met doodelijken afloop. In de voor stad Makatow ontstond tijdens een drinkge lag een bloedige twist, waarbij een vader zijn zoon met een bijl doodsloeg, nadat de jongen eerst vier andere personen met messteken had gewond. De staking bij de trambedrijven te Tokio breidde zich gister uit, evenals die in de elec- triciteitsbedrijven. Voor het oogenblik zijn ongeveer 13.000 personen in staking. In verband met de aangelegenheid vaft den verkoop van het beroemde van Napo leon afkomstig collier is een arrestatie-bevel uitgevaardigd tegen Leopold, voormalig aartshertog van Oostenrijk tegen den voor- maligen overste van den Britschen geheimen dienst, Charles Townsend en tegen diens vrouw Gernez Baranti. Het collier dat een waarde zou hebben van ongeveer 400.000 dollar, en het laatst in het bezit was van aartshertogin Maria The- resia, werd door Townsend voor 55 of 60.000 dollar verkocht, waarvan hij echter slechts 4000 dollar aan aartshertogin Maria Theresia afdroeg. Ex-aartshertog Leopold zou getuige bij dezen verkoop zijn geweest. In den afgeloopen nacht kort na vier uur brak een groote brand uit in het Capucij- nenklooster te Ehrenbreitstein. De vlammen grepen snel om zich heen en tastten de da-, ken van de kloosterhal en van de klooster kerk aan. De strijd tegen het vuur werd ten zeerste bemoeilijkt doordat groote hoeveelheden slangen eerst moesten worden uitgelegd. Ondanks het harde werken der brandweer brandde het dak van de kloosterhal geheel uit. Bovendien verbrandde het gedeelte van het dak van de kloosterkerk boven de altaar ruimte. De kerk moest wegens het gevaar van in storten gesloten worden Het Telegraaf Agentschap „Nippon Dempo" publiceert een bericht, volgens het welk een uit 5000 man bestaande bende Chi- neesche communisten de provincie Hoe-Pei is binnengedrongen en de stad Han Jang be zet heeft. De Paaschdagen hebben te Warschau een buitengewoon bloedig verloop gehad, wat o.a zijn oorzaak vond in overmatig gebruik van sterken drank, met name onder de bewoners der voorsteden! Bij den aanvang der gistermiddag plaats ehad hebbende zitting van den Raad van heer van de Bank voor Internationale Be talingen werd de Directeur der Banque de France Pierre Quesnay tot Directeur der Bank benoemd. De Duitschers hebben tegen gestemd. In naam van de Duitsche delegatie legde de President der Duitsche Rijksbank Dr. Luther een verklaring af betreffende deze verkiezing; zijn mededeelingen hadden echter in geen enkel opzicht betrekking op de persoon van Quesnay. Voorts nam de Raad kennis van het rap port van Addis betreffende den arbeid der commissie van organisatie, om zich tenslotte nog bezig te houden met verschillende tech nische bankvraagstukken. Met betrekking tot de gisteren plaats ge-- had hebbende verkiezing van een directeur van de Bank voor Internationale Betalin gen, wordt nog nader gemeld, dat de drie Duitsche leden van den Raad van Beheer een verklaring hebben afgelegd, waarin ge zegd wordt, dat zij al het mogelijke wen- schen te doen om den President in de lei ding der Bank te steunen. Zij wezen op het principe der pariteit tusschen Duitschland als eenig debiteur en Frankrijk als voor naamste crediteur, welk principe bij het ont staan der bank duidelijk tot uiting is geko men. Juist op dit beginsel heeft het Duit sche volk zijn voor het Young-Plan stem mende meerderheid gegrondvest en de ver wachting gebaseerd, dat de nieuwe Bank een nuttig instrument zal zijn, niet alleen voor het geldwezen in het algemeen, doch vooral ook voor de samenwerking tusschen Frank rijk en Duitschland. Tot hun leedwezen moeten de Duitsche leden echter mededeelen, dat zij de verkiezing van den heer Pierre Quesnay niet met de reeds genoemde begin selen in overeenstemming achten, weshalve zij zich gedwongen zien tegen hem te stem men. EEN GEESTELIJKE OVERVALLEN. Naar het W.B. uit Essen meldt, heb ben gisteren in den vroegen morgen drie gemaskerde roovers zich toegang weten te verschaffen tot de pastorie te Altendorf aan de Ruhr. Na een hevig gevecht tusschen den geestelijke en de bandieten werd de eerste gebonden en gedwongen zijn geld enz. uit te leveren, waarna hij met zijn huishoudster in den kelder werd opgesloten, waaruit later voorbijgangers hen bevrijdden. De geestelijke had va i de inbrekers gedaan weten te krijgen, dat zjj de in zijn brandkast geborgen kerkelijke k<*st- baarhsdsp Q^ajjggreerd 4i 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1