mtniamht ConranL DE VERDWENEN DELOKH FEUILLETON. Hsndsrd twee en dertigste Jaargang. Woensdag 23 April Radio- Provinoiaal nieuws Ho. 95 193°- V Donderdag 24 April. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) *010.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.-3.— Gramo- foomplaten. 3.—3.30 Mevr. M. C. C. WilsonAdema: Wij Zeeuwen buiten Zee land". 3.304.Gramofoonplaten. 4.5. Ziekenuurtje. 5.30—6.— Concert door Elek Voros en zijn Hong. kapel uit café restaurant Asforia" te Amsterdam. 6.Tijdsein. 6.01 Voortzetting concert. 6.30 Vaz Dias: Koer sen. 6.306.45 Gramofoonplaten. 6.45—8. Concert. A. V. R. O.-Octet. 8.01 Causerie door Prof. Dr. E. Gorter. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouworkest onder leiding van.Dr. Willem Mengelberg. Na afloop persberich ten- Daarna: 11.Aansluiting van het Carl- ton Hotel te Amsterdam. 12.Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Concert. 10.—10.30 Zang door Dameskoortje. 10.3011.Ziekendienst. 11.11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30 12.30 Voor de landbouwers. 12.12.15 Poli tieberichten. 12.302.Concert. Mej. Corry Rietveld, viool. Mr. C. J. de Koning JCzn., orgel. 2..245 Gramofoonplaten. 2.453.45 Gramofoonpl. 4.5.Ziekenuurtje. 5.5.30 Gramofoonplaten. 5.30—6.30 Orgelconcert door G. ter Braake. 6.307.Gabriel Smit-: „De dichter Karei van de Woestyne". 7. 7.15 Gramofoonplaten. 7.15—7.45 Y. Ja cobs: Iets over het werk en de beteekenis van Arie Post, voordrachtkunstenaar. 7.458. Politieber. 8.10.20 Uitz. vanuit het „Schut tershof' te Goes. 10.20—10.50 Bezoek van den Radio-Dokter. 10.5011.Persberich ten. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10 05 Lezing. 11.20 Concert. E. Strudwick, sopraan. E. Bailey, viool. M. Fromm, piano. 12.20 Orgelbespeling door R. Foort. 1.20 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Vesper. 3.05 Con cert. Strijkkwartet. J. Slater, fluit. S. Schon- ning, sopraan. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Le zing. 5.35 Nieuwsberichten. 5.55 Marktber. 6.Piano-recital door Niedzielski. 6.6.45 Huldiging van the Rt. Hon David Lloyd George M. P. ter gelegenheid van zijn 40- jarig lidmaatschap van het Parlement. Toe spraak en koorzang. 6.206.40 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 "Concert. Orkest. P. Jones, te nor. 8.20 Nieuwsberichten. 8.45 Lezing. 9. Orgelbespeling door J. M. Preston. 9.40 Voorlezing. 9.5511.20 Dansmuziek. 11.20 —11.25 Beelduitzending. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Concert. Orkest en alt. 4.50 5.50 Concert. Orkest en fluit. 7.20 Concert. Orkest en viool. Daarna tot 11.20: Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 4.20 Trio-concert. 5.55 Gramofoonplaten. 7.35 Concert. Orkest en zang. 8.50 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 11.50— I.20 Gramofoonplaten. 3.05 Dansmuziek 7.20 Revue-scènes. 7.50 „Coups de Roulis". Operette van A. Messager. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.504.50 Concert. Orkest en zange res. 7.551.20 Radio Bal. Oude- en moderne dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.15—11.20 Lezingen. II.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Lezingen. 1.201.35 Gramofoonplaten. 1.35 Uitzending uit Londen. Davis Cup-wedstrijd: EngelandDuitschland. 3.50—4.50 Concert. Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Concert Orkest en bariton. 8.20 Gramofoonplaten. Orkest en solisten. Daarna: Berichten en tot '11.50 Dansmuziek. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 18, 19, 20 en 21 April 1930: sjaal, springtouw, jongensjas, por- temonnaie's met inhoud, rozenkrans in étui, sierspeld, houder met patronen, dop van een motor, zakkam, handschoe nen, banden van mantels, sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 18, 19, 20 en 21 April 1930: geldstuk, T. Tromp, Verdronkenoord 4: papiertje inhoudende geld en sier speld C. Prins, Hoogstraat 16; steiger- touw, J. Werkhout, Ringersfabriek, Noorderkade; 2 bankbiljetten, P. Jon ker, Kinheimstraat 43; Lipssleutel, D. Brand, 2e Landdwarsstraat 34; belas- tingmerk in étui, A. J. de Boer, Eikelen bergstraat 15; kinderportemonnaie, C. Ooms, Tesselschadestraat 12; damesring J. H. Hoogland, Stuartstraat 15; porte- monnaietje, W. Wijpkema, Achterdam 12; ring, J. Blank, Piersonstraat 9; por- temonnaie met inhoud, L. v. d. Aakster, le Kabelstraat 4. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 46) „Is u dat ernst?" hic'i Fritz aan. „Het is toch geen grapje?" „Volstrekt niet! Hoe kom je daaraan". -Omdat", vervolgde hij, terwijl zich nu een breedc glimlach op zijn gelaat ver toonde, „die heer zijn intrek heeft geno- naen in dit eigenste hotel." Een oogenblik keek .L hem zwijgend aan. Het leek mij onmogelijk. „Maar hoe tor wereld weet je dat?" vroeg ik ten slotte. „Dat zal ik u zeggen Op een avond, nog niet lang geleden, kwam hij met uien Chineeschen heer in ons restau rant. Zij zaten /,eer lang te praten en ten slotte werd ik ontboden in het kabi net particulier, waar zij zaten te eten. De heer schreef een briefje en gaf mij dat. Hij voegde er bij: „Neem 'n hansom en rijd naar het Claridge Hotel. Geef dit bnefir aan den kassier, dan krijg je van uem een pakje, dat je mij moet bren- jj®.n Ik zeide dat ik niet weg kon, maar ni.i had reeds met-den directeur gespro ken en deze had het goedgevonden. Ik ging dus met het briefje naar het hotel en kwam terug met een in bruin papier gewikkeld pakje." •Fritz", r.eioe ik,, „zet je in djen fau-. EGMOND-BINNEN. Het bestuur van den Volksbond heeft reeds eenige jaren aan de leden de gelegenheid ge geven om te sparen voor den aankoop van brandstoffen. Om dit systeem meer algemeen te maken en alle leden het sparen nog te ver gemakkelijken, zullen een paar bestuursleden in 't vervolg eiken Zaterdag van 6 tot 7 uur in 't patronaat zitting houden om spaar kaarten uit te reiken en bedragen in ontvangst te nemen. Het is voor vele gezinnen een ware uitkomst in 't najaar de noodige brandstoffen te kunnen ontvangen, zonder zich dan om de betaling te moeten bekommeren. Het rijwerk voor het Waterschap de Oningepolderde Landen onder Egmond- Binnen werd voor het jaar 1930—1931 opge dragen aan de heeren S. Boendermaker te Egmond-Binnen en T. Zwaan te Egmond aan den Hoef; het vaarwerk aan den heer J. Burger te Egmond aan den Hoef. WIERINGERWAARD. Zaterdag had alhier de verkiezing plaats voor drie Hoofdingelanden wegens periodie ke aftreding van de heeren C. J. Blaauboer en K. K. Kaan die beiden werden herkozen en een in de vacature ontstaan door de be noeming van den heer P. Visser Az. tot Heemraad. Hiervoor moest een herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. K. Koster en K. Schagen. De uitslag hiervan was dat de heer Koster werd gekozen. EGMOND AAN ZEE. Donderdag spoelde hier bij de derde paal ten Noorden van Egmond aan, een boei, ge merkt H. S., zooals men ze ook wel aan de monding der havens als baken vindt. Deze boei was afkomstig van het lichtschip Haaks De jeugd vond dit een prachtig stuk speel goed en om het ding tegen vernieling te be schermen heeft de opzichter der kustverlich- ting alhier de boei gistermorgen op laten sleepen. Hiervoor waren 2 paarden noodig zoodat men zich eenigszins een denkbeeld van den omvang van het gevaarte kan ma ken. HEILOO. Het bezoek aan de bollenvelden is tegen gevallen. Door het gure weer was de bloei niet zoodanig als men verwachtte. Ook het Paaschweder viel bitter tegen. Toch had,den velen nog een bezoek gebracht in den omtrek van Haarlem. Zondag en Maandagmiddag was er voor een tijdje nog een vrij druk bezoek aan het Zuideinde van het dorp en op de binnenwegen te Limmen. De vele zakenlieden en bloemenverkoopers, die zich veel van de Paaschdagen hadden voorgesteld, zijn wel bitter teleurgesteld. Maandagmiddag had na afloop van de motorraces op den Rijksstraatweg bij den Kattenberg een aanrijding plaats. De luxe auto van den heer v. d. M. uit Den Helder werd aangereden, waardoor de zoon van den heer v. d. M. met het hoofd door de voorruit sloeg. Dr. Hoekstra verleende de eerste hulp. Omtrent de schuldvraag wie de aanrijding veroorzaakte, doet de politie onderzoek. De auto was deerlijk gehavend. Dinsdagmorgen werd in de St. Wille- brordus"-kerk een plechtige rouwmis opge dragen voor de zielerust van wijlen P. Stoop, in leven bestuurslid van meerdere vereeni- gingen. - De mis werd opgedragen door den kape laan, terwijl de pastoor in het priesterkoor aanwezig was. Na afloop geschiedde de beaarding door den pastoor der parochie. De mis en begra fenis werden door een groote menigte bijge- woon, o.a. het kerk- en "armbestuur, het be stuur en inspectie van de Coöp. Boerenleen- teuil en bedien je van een whisky soda. Het spijt me, dat ik geen bier voor je heb, maar je moet je maar behelpen met wat wij gewoonlijk drinken. Steek ook een sigaar op. Maak het je zoo ge makkelijk mogelijk. Ik ga naar beneden naar het kantoor. Als het mij blijkt, dat je mij de waarheid hebt gezegd, kom ik terug met twee bankjes van vijf pond in de hand, welke voor jou bestemd zul len zijn." „Best", zei Fritz, met kalme zelfge noegzaamheid mijn gastvrijheid aan vaardend. Ik ging naar het kantoor en vond daar alleen een kleik, die een ro mannetje zat te lezen. Ik begreep wel, dat mijn taak niet zoo gemakkelijk zou zijn, daar he£ hoogst onwaarschijnlijk leek, dat Delora onder zijn eigen naam kamers zou hebben besproken. „Ik zou gaarne weten", begon ik, „of hier een heer, Delora genaamd, is ge logeerd." De klerk schudde ontkennend het hoofd en antwoordde: „Niemand van dien naam is hier gelogeerd, mijnheer." „Eigenlijk verwachtte ik niet anders", verklaarde ik. „Immers de heer, dien ik zoek en die, naar ik zeker weet, hier heeft gelogeerd of nog logeert, gaf een anderen naam op dan zijn eigen en dien anderen naam weet ik niet. U kent mij toch?" „Zeker mijnheer u bent kapitein Ro- therby, broeder van lord Welmington. „Nu, dan zult u, hoop ik, ook wel be grijpen, dat indien ik u vragen stel, wel ke onbescheiden lijken, ik er alleen mee voor den dag kom. omdat zij in verband bank en het bestuur van het Onderling Vee fonds. Uit de groote belangstelling bleek, welk een plaats wijlen de heer Stoop jn het parochiaal en vereenigèngsleven vervuld neeft.. KOEDIJK. Voor een dichtbezette zaal werd door de Tooneelvereeniging „de Roos" een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot. Opgevoerd werd „Vadertje Langbeen" een vroolijke geschiedenis in vier bedrijven naar Jean Webster door Jaap van der Poll, regie van den heer G. Kooiman uit Bergen. Het eerste bedrijf sloeg al dadelijk in door het ongedwongen spel der vondelin gen, doch het spel bereikte zijn hoogtepunt bij het verschijnen der regenten. Dit waren typen die de vroolijkheid verhoogden. Van grimeering en aankleeding was veel werk gemaakt. Ook bij de andere bedrijven was aan personen en tooneel de meeste zorg besteed. De leden van de Roos hebben getoond in staat te zijn stukken van zeer verschillend genre voor het voetlicht te brengen. Het was wper een genotvolel avond. NOORD SCHAR WOUDE. Naar aanleiding van een advertentie, met verzoek om voor of op 22 April op te geven de voorraad Roode kool per 19 April, welk verzoek gericht werd aan de houders van roode kool, vernemen wij van organisatie- zijde, dat deze actie geheel buiten de tuin bouworganisaties wordt gevoerd. De bazar. Georganiseerd door de zangvereeniging „Crescendo" en de N.V. „Corcordia" werd alhier een bazar gehouden op Zondag 20 en Maandag 21 April. Zaterdagmiddag 2 uur had de officieele opening plaats in tegenwoordigheid van de diverse commissies, de verkoopsters (onmis baar bij deze gelegenheden) enz. Het dagelijksch comité bestond uit de dames mevr. C. Swager—-Hopman, presi dente; mevr. P. DeutekomBerkhout, secre taresse en mevr. C. Keeman—Kay, penning- meesteresse. Wegens verhindering van den eere-voor- zitter, burgemeester Jhr. A. L. van Spengler, werd de bijeenkomst geopend door den heer P. Deutekom met een geestige speech. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de vertegenwoordigers van de pers, die reeds van hun welwillende mede werking hadden blijk gegeven. Verder aan den heer Bazuin van de Sabina koffie en thee, vertegenwoordigd door de firma Holsmuller te Alkmaar, welke hier een theetuin heeft in gericht. Ook aan den zaalhouder, den heer Hop, een woord van dank voor zijn medewerking tot het welslagen der bazar. Met de beste wenschen voor den goeden afloop verklaarde spr. de bazar officieel voor geopend. Hierna hebben wij een kijkje genomen op de bazar. Diverse attracties als werptent, schiettent, golfbalspel, haktent, sjoelbak enz. waren aanwezig, zoodat men z'n geluk kon beproe ven om een prijsje te winnen. Voorts diverse stands, waar men voor niet te veel geld verschillende artikelen kon koo- pen. Een kopje thee voor slechts tien cent was ook niet te versmaden. Voor de jongelui w as gelegenheid zich te r museeren in de dansgelegenheid naast „Concordia". Op de bazar zelve werd ter opluistering een gramofoonplaten concert gegeven op de Ultrafoon, welke voor deze gelegenheid gra tis beschikbaar gesteld was door de firma Ypma te Alkmaar, zoodat het bij een druk ken toeloop niet anders dan gezellig kon we zen.. Hét bezoek was Zaterdag niet overgroot, doch de Zondag en Maandag geven bij deze gelegenheid gewoonlijk den doorslag. Wij hebben Zondag en Maandag nog eens een kijkje genomen op de bazar en wij moes ten constateereo, dat een en ander wel slaagt, doch niet zooals men gaarne gezien had. Er waren momenten, dat het tamelijk druk was, maar over 't algemeen was er geen groote belangstelling. Terwijl wij dit schrijven, nadert het aan tal bezoekers dat de bazar bezocht heeft de 2000. Het is nog niet te benaderen hoeveel of de opbrengst zal wezen. CASTRICUM. Paaschdrukie. Het gure nare weer van de beide Paasch dagen lokte met erg uit tot een bezoek aan staan met een zaak van gewicht en niet uit ijdele nieuwsgierigheid voorsprui ten." „Ja, daar ben ik van overtuigd, mijn heer", verzekerde de jongeman mij, „en ik ben ook gaarne bereid u in te lichten voor zoover het in mijn vermogen ligt." „De heer-, dien ik zoek, is vermoedelijk Woensdag 1.1. des avonds van het vaste land hier aangekomen. Ik weet niet wel ken naam hij heeft opgeaeven, maar on getwijfeld is het niet de naam van De lora geweest. Hij is tamelijk lang, bleek en mager en zijn uiterlijk verraadt dui delijk, dat hij een vreemdeling is. Hij heeft zwarte oogen, een zwaj-ten sik en ziet er uit als een Zuid-Amerikaan, wat hij denkelijk ook wel is. Brengt dit signalement u op een spoor?" „Ik vermoed van wel, mijnheer. Vt eet u misschien ook bij toeval, of hij be vriend met den Chineeschen gezant? „Dat acht ik zeer waarschijnlijk", ant woordde ik. ,Is hij dus hier gelogeerd? „Nog slechts enkele uren geleden had hii hier aen kamer", verklaarde de klerk. „Om ongeveer tien uur kwam hij hier van avond binnen, ging toen dadelijk naar zijn kamer, liet zijn rekening bren gen en verliet zoo haastig mogelijk het hotel. Ik herinner mij dat alles zoo bij zonder goed, omdat hij zijn vertrek niet te voren had aangekondigd, en uit de manier waarop hij terugkeerde en zijn overhaast vertrek viel wel af te leiden, dat hij zelf niet gedacht had zoo spoedig te zullen vertrekken. Ik gevoelde mij een oogenblik uit het yeld geslggen. Het was dan ook wel een de bollenstreek en vooral den eersten dag was het dan ook niet bijster druk langs dén weg. Wel meer dan andere Zondagen, maar het was toch lang zoo druk niet als men wel had mogen verwachten. De echte „bollenzon- dag" was het ook niet, omdat, al mochten de hyacinten- en narcissenvelden in bloei prij ken, er nog te veel open plekken waren te zien, want bijna geen vroege tulpen waren in bloei. Men zag dan ook maar weinig auto's en waarom zou men nog schrijven over rij wielen, want ieder die uitgaat met zulke da gen, heeft wel een benzineros op den kop weten te tikken waren voorzien van de ver sieringen, welke getuigde van een tocht door het bollenland van Kennemerland. Den tweeden dag was het veel drukker, al waren het wederom geen bezoekers van de bollenstreek, want nu gold het de motorraces te Alkmaar. Tegen 10 uur begon het al en het duurde tot meer dan 1 uur dat van uit het Zuiden een onafzienbare file van auto's en opvallend veel motors den tocht naar Alkmaar maak ten. Vooral kon men zien, wanneer weer een pont aan was, want dan had men geen ge zicht op den weg of het wemelde van auto's en motoren. Dat werd in den namiddag tegen 5 uur veel erger, want toen kwam de groote stoet van Alkmaar, wat in de ochtenduren geleide lijk kwam, was nu een groote rij van voer tuigen geworden en de politie was dan ook wel op den weg om de een of andere woeste ling zoonoodig te kunnen aanmanen tot be daardheid. Het was gelukkig niet noodig, want dé rijders begrepen zelf wel dat te groote vaart door het dorp gevaarlijk zou zijn. Vooral ook waren er in den namiddag veel dorpsgenooten kijkers, die in de dorps straat de groote drukte gadesloegen. Alles liep zonder ongelukken af. Motor tegen een boom. Eerste Paaschdag had een klein ongeluk plaats. Een motorrijder kon even over den overweg der spoorwegen in den rijksweg zijn motor niet houden en kwam tegen een boom langs den weg. Hij sloeg over den motor heen. maar kon, na verbonden te zijn door den rijksveldwachter Gorter, later weer met zijn stalen ros huiswaars keeren. Met een verwonde knie kwam hij er af. Eerste bezoekers van de duinen. Tweede Paaschdag heeft men niet te kla gen gehad over weinig bezoek aan duin en bosch van het provinciaal landgoed onder Castricum, waartoe veel heeft bijgedragen het bezoek van een jeugdclub van ruim 200 jongens en meisjes, die in den morgen met den trein waren aangekomen. Met slaande trom trok deze stoet met wapperende vanen naar Bakkum en keerde om 6 uur weder te rug, om met den trein van 6.24 weder te vertrekken. Er behoort werkelijk wel moed toe om met dit gure weer, al scheen nu en dan het zonnetje, een dag in de duinen door te brengen. Toestand pastoor Engering. De toestand van pastoor Engering die op Witte Donderdag van de laatste H. H. Sacramenten werd voorzien is langzaam te ruggaande. Vrijdag kwam Z. D. H. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem den lijder bezoeken. Mgr. Aengenent is zooals men weet met pastoor Engering tegelijk kapelaan geweest te Roelofarendsveen, alwaar Mgr. na zijn priesterwijding werd benoemd en waar pas toor Engering toen oudste kapelaan was Sedert dien was een vriendschapsband geslo ten tusschen deze twee dienaren van de Roomsche kerk. Ook verleden jaar werd de pastoor in zijn ziekte door Mgr. onver wachts bezocht. HEERHUGOWAARD. Vergadering der Vereeniging tot Be vordering van het Vakonderwijs in Westfriesland in het lokaal van den heer Wester op Zaterdag 19 April v.m. 10 uur. Als tegen 10 uur het café van den heer Wester vol begint te loopen met afge vaardigden, leden en genoodigden, waaronder ook B. en W. en raadsleden van Heerhugowaard, en de hoofdbe stuurders plaats nemen, boeken en be scheiden voor zich, krijgt men zoo den indruk, dat men .tenminste voor dezen dag de algemeene malaise onder de landbouwende bevolking, die toch ook zijn terugslag bij de vaklieden vindt, eens wil vergeten. De persoonlijke en stoffelijke belangen zijn eens op zij ge schoven voor de algemeene en geeste lijke. Eén belang voor de jeugd staat op het program en velen die in hun jeugd geen of zeer weinig vakonderwijs hebben tegenvaller, zoo dicht bij het beoogde doel te zijn gekomen en dit op het laatste oogenblik te zien ontsnappen. Het was bovendien te dol, te weten, dat geduren de al dien tijd de man in hetzelfde hotel had vertoefd als ik, die er zoo sterk naar verlangde hem te ontmoeten. „Maar heeft hij misschien een adres achtergelaten?" „Niets van dien aard, mijnheer", ant woordde de klerk. „De jongste bediende vroeg hem nog, waarheen hij zijn brie ven opgestuurd wilde hebben, maar hij antwoordde, dat hij er géén enkele ver wachtte. Ik meen, dat hij later heeft ver klaard, dat hij onmiddellijk naar het buitenland moest, maar dat hij nog zou aankomen alvorens het land te verla- teu, om te vernemen of er nog brieven of boodschappen voor hem waren ge komen." „Weet u nog onder welken naam hij hier Leeft vertoefd?" „Onder dien van Van der Poel." „En hij was, naar ik vermoed, alleen?" „Geheel alleen. Hij heeft een paar be zoeken gehad, maar meestentijds was hij op zijn kamer. Is u er werkelijk ern stig op gesteld te weten waar hij heen is gegaan, dan is de nachtportier, die hem uitgeleide heeft gedaan, misschien wel in staat u wat nader in te lichten." „Dan zou ik dien zeer graag even wil len spreken", verklaarde ik. De klerk drukte op een bel en kort daarop verscheen de nachtportier. „Herinner je je nog, dat de heer Van der Poel hedenavond is vertrokken?" vro£g hem de kjerk. v genoten, voelen dit nog beter aan dan de jeugd zelf, die onbekommerd neemt, daar waar gegeven wordt, en geneigd is te mopperen, omdat nog lang niet het volmaakte is bereikt. Met ongeveer het in den laatsten zin vervatte opende de voorz., de heer L. Groot van Hensbroek, deze 22ste jaar vergadering, nadat hij alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen. Tot zijn blijdschap bespeurde hij onder de aanwezigen vele oudleerFngen, die nog zeker met dankbaarheid het genoten onderwijs zullen gedenken en wier aan wezigheid hem een bewijs was dat zij het als een algemeen maatschappelijk be lang beschouwen dat goed onderlegde vaklieden worden gevormd. Zakelijk en gezellig hoopte hij te vergaderen, doch daar, waar men meende dat kritiek moet worden uitgeoefend, hoopte hij dat men niet zal zwijgen, daar goede kritiek een der eerste grondslagen is, waarop een vereeniging behoort te rusten. De heer Dirkmaat, als tweede voorz. der afd. Hensbroek-Heerhugowaard, namens de als gastvrouw optredende afdeeling sprekende, heette alle aan wezigen welkom, hoopte dat zij een goe den indruk van deze vergadering zullen krijgen en drukte de speciale hoop uit, dat deze eerste tentoonstelling in Heer hugowaard goed mag slagen. Burgemeester van Slooten drukte zijn blijdschap er over uit dat verleden jaar besloten was de algemeene vergadering benevens de tentoonstelling in Hugo- waard te houden, hoewel hier nog slechts twee jaar onderwijs was gege ven. Hij was er echter van overtuigd dat de afdeeling deze eer verdiend had, want zoo ergens gewerkt was dan was het zeker in de afd. HensbroekHeer hugowaard, iets wat hij uit persoonlijke ondervinding getuigen kon. Reeds thans bespeurde men aan den uitgebreiden nieuwbouw in deze gemeente den goeden invloed, die de laatste jarbn van de ver eeniging is uitgegaan. Tegenover haar cloel staat hij sympathiek, want wij leven in een tijd van vooruitgang en daaraan du jonge vaklieden aan te passen is haar doel. Notulen werden door den secretaris, den heer Bot, voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Als nieuwe hoofdbestuursleden zijn gekozen de heeren Olders van Groote broek, Roggeveen van Winkel en Poel van Wieringen. De beide eersten namen hun benoe ming aan, van de laatste is nog geen be richt ontvangen. Van den minister was bericht ingeko men dat voor den nieuwen cursus de volgens de Nijverheidswet toegestane gelden zullen worden uitgetrokken. De rekening 1927 is goedgekeurd. Het ba tig saldo van dat jaar heeft bewerkt, dat het toegestane bedrag voor 1930 met 125 verminderd wordt. Van den inspecteur van het Nijver- heidsonderw. was bericht van verhinde ring ingekomen. De afd. Hoogwoud had verzocht in het vervolg voorlezing notulen en jaarver slag van den beschrijvingsbrief algem. vergadering af te voeren. De heer Wegman lichtte dat toe. Men meende, dat daarmede veel tijd verloren ging, die beter besteed kon worden door het houden van een inleiding of lezing door den heer Voorbrood of een ander technisch ontwikkeld persoon. Dat voorstel, mede ondersteund door Grootebroek, gaf tot veel pro en contra aanleiding. Ten slotte werd besloten het in de volgende H. B.-vergadering ter tafel te brengen. Daarna volgde voorlezing van het jaarverslag. De heer Bot memoreerde dat door uitbreiding van het aantal leerlingen Hensbroek-Heerhugowaard een nieuwe gelegenheid voor onderwijs moest worden gezocht en men deze kreeg in Hugowaard, in welke laatste plaats tevens de vergadering en tentoon stelling zouden worden gehouden. De toestand dat kinderen met hun 13e jaar van school gingen en pas op hun 14e een werkplaats mochten betre den, duurde ook dit jaar nog voort, ten koste van veel dat in de lagere school werd geleerd en dat nu vergeten werd en later in het theoretisch onderwijs weer moest worden ingehaald. Zonder veel propaganda bleven echter leergrage jonge krachten toevloeien, „Zeker, mijnheer, dat moet zoo tegen elf uur geweest zijn." „Stapte hij in een cab?" „Neen, hij had een vigelante geno- mecn", antwoordde de portier. „Kun je je nog herinneren, welk adres hij aan den koetsier heeft gegeven?" De portier keek een oogenblik pein zend voor zich uit, doch atnwoordde ten slotte: „Ik herinner me daar absoluut niets van, maar wel weet ik, dat hij den naam noemde van een der groote spoorweg stations." De klerk wendde zich nu weer tot mij met de vraag: „Wilt u misschien den man nog iets vragen?" „Neen, wel bedankt intusschen. Ik vrees, dat er voor het oogenblik niets anders is te vernemen." Toen ik op mij kamer terugkeerde, zat Frits vol spanning op mij te wachten, en ik haastte mij te zeggen: „Je hebt gelijk gehad, maar ook onge lijk. De heer Delora heeft hier gelogeerd, maar is van avond weer vertrokken." „Vertrokken?" „Ja, om ongeveer elf uur. Hij moet mij hier hebben gezien en vermoedelijk wist hij wek dat ik hem zocht. Hier heb je intusschen al vast de helft van het beloofde geld", vervolg de ik, terwijl ik hem een biljet van vijf pond in de hand duwde. „Wat we nu ir de eerste plaats hebben te doen, is te onderzoekt* waar hii is heengegaan en daarbij kun jc mi) vermoedelijk van dienst zijn." 4 „Wat moet ik dan doen?" v - - (Wordt vqrv«ur<j).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5