IPS& Kerk en school Binnenland bij verkoudheden en rheumatiek Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 ets. zelfs meer dan goedschiks geplaatst konden worden. Door de leerlingen wer den gaarne naast het opgegeven proef werk andere werkstukken vervaardigd tter beoordeeling. In het algemeen kon .gezegd worden dat dit de ambitie ver- 'hoogde en den leerling zelf een kijk gaf op de werkelijke kennis die hij bezat, zoodat het een aansporing kon worden om deze te vermeerderen en te verdie pen. Besloten was deel te nemen aan de vaktentoonstellfng voor schilders in den Dierentuin te 's-Gravenhage. Gebleken was dat voldoende leerlingen zich aan ihet werk gezet hadden en men met een stand te voorschijn zou kunnen komen, die er zou mogen zijn. De Zuiderzee- excursie, waaraan door zeer velen (ook Iniet-leden) werd deelgenomen, was een 'buitengewoon leerrijke geweest. Door !257 leerlingen w.o. 123 timmerlieden, 42 'schilders, 38 smeden en 28 metselaars, (benevens nog 23 anderen werd het on derwijs aan de teekenscholen gevolgd. «Liet men de plannen voor uitbreiding [buiten beschouwing, dan was de finan- [cieele toestand gunstig te noemen. Het [(ledental bedroeg 703. Bij controle van jikas en boeken van den penningmeester (bleek alles steeds in de beste orde. Van [de 85 deelen der bibliotheek die ter be studeering waren gegeven aan 23 per- [sonen, waren 4 deelen zoek geraakt, in i omloop nog 24. Op alle gebied mocht [steeds veel medewerking worden onder wonden; allen die de vereeniging aldus [ter zijde stonden werd toegewenscht dat (zij nog lang van Mar groei en bloei ge tuigen mochten zijn. Dit jaarverslag werd met een applaus beloond, waa»op de heer Groot gelegen heid vond om er op te wijzen, dat het z.i. zeker diende om den leden een algemeen 'inzicht te geven van wat zooal bij het H. B. behandeld werd. i- Hij wees er op, dat gedurende het .voorlezen de heer Schuitemaker, de op- [richter der vereeniging, was binnen ge- rkomen. Hij bedankte dezen voor de be langstelling, die hij nog altijd voor zijn (geesteskind toonde en hoopte dat het [streven naar steeds hooger doel, wat nog altijd het devies van het H. B. was, de beste belooning voor de indertijd geda ne opoffering en moeite van den heer Schuitemaker was. Ontv. was in 1929 8606.93, uitgegeven f 8508.39, saldo 98.54, dit met het sal do van den dienst 1928 ad 203.17 vormde een totaal van 301.71%, wat echter verminderd diende te worden met 125, ingehouden voor den dienst 1930, zoodat het slotsaldo 176.71% be- 'droeg. De heer Wegdam bracht namens de controle-commissie rapport uit. Alles werd in orde bevonden. De commissie wenschte er echter hare bevreemding over uit te spreken, waarom het meeste materiaal betrokken werd van een firma buiten den kring gelegen. Voor het nazien der rekening 1930 werden benoemd de heeren Wegdam (Hoogwoud), J. Kamp (Heerhugowaard),, Langereis (Winkel), als reservelid de heer H. Hoogland (Heerhugowaard). De heer Hemmer, de begrooting 1931 besprekende, die over een totaal van 7625 aan ontvangsten en uitgaven ging, zeide dat deze reeds ter beoordee ling was opgezonden. Veranderingen konden dus niet meer worden aange bracht. Daar geen inlichtingen ge vraagd werden, kwam punt 9 van den beschrijvingsbrief aan de orde. In tegenstelling met andere jaren bleek geen enkele af deeling er happig op de H. B. vergadering annex tentoonstel ling het volgend jaar te hebben. Alge meen was men van gevoelen dat de 25e jaarvergadering (1933) in Wognum plaats moet vinden. Na eenige conferentie verzocht ten slotte de heer Roggeveen, namens de af- deeling Winkel. Aldus werd besloten. De heer Saai lichtte toe dat om met de practijk op gelijken voet te blijven de lesprogramma's dienen te worden gewij zigd, v.n.1 door de meerdere technische eischen, die alle vakken de laatste ja- ren zijn gaan stellen. Een commissie, bestaande uit de heeren Bakker te Mid- woud, Mettes te Hoorn en Jansen te Wervershoof is benoemd om hieraan leiding te geven. Waar spr. ook in de afd. meerdere malen stemmen hacl hoo ien opgaan omtrent de noodzakelijkheid van wijziging, hoopte hij dat voor 1 Aug. a.s. bepaald omliinde voorstellen zijn ingekomen, zoodat een nieuw werkpro gram worde verkregen, waarvan in alle i" elen getuigd kan worden: „Gegrond op de praktijk!" De penninmeester, de heer Hemmer, opwekkende tot bezoek aan de reeds eer der genoemde tentoonstelling in den Haag, hoopte dat Westfriesland daaruit zal komen met een stand, die er zijn mag. Tot nu toe is alle mogelijke mede werking van leeraren en leerlingen on dervonden; staande deze vergadering hebben zelfs eenige leeraren een zifting gehouden van het in de tentoonstelling zaal aanwezige materiaal. De voorz., nader op het gesprokene in gaande, verklaarde dat het hoofdzakelijk aan de onvermoeide toewijding van den heer Hemmer te denken is, dat West friesland, ofschoon slechts lager-nijver- heidsonderwijs gevend, toch uit kan ko men op een tentoonstelling voor middel baar onderwijs. Hij hoopte dat op 20 Sept. een heele reeks autobussen noodig zal zijn om de cxcursisten te vervoeren. De heer Saai wijdde uit over het groo- te nut der vakteekenscholen voor begin nende vaklieden en voorspelde aan deze soort scholen een wijde toekomst. Daarna werden een drietal vragen, gesteld door de heeren Wegdam, Bot man en Hoogland, door hem beant woord. Nadat nog de heer Kostelijk, onder applaus der vergadering, betoogd had, dat gedurende dtijd dat hij hier aan wezig was geweest zijn meening omtrent het vakteekenonderwijs een gunstige wijziging had ondergaan, en in den ge meenteraad ten allen tijde op zijn mede werking kan worden gerekend, werden de leerlingen binnen geroepen om hun diploma's in ontvangst te nemen. Har telijk werden zij daarbij (foor den heer Saai toegesproken, die hen er op wees, dat zij thans het eene beëindigd hadden, doch naar hij hoopte om weer het andere te begjnnen. Leerling, gezel, meester, dat laatste moet het doel zijn, want een leven zonder doel, leidt tot versnippe ring van tijd en kracht. Burgemeester van Slooten drukte den geslaagden nog eens extra op het hart, dat in zekeren zin ieder zijn eigen toe komst in de hand heeft. Bestuur en leeraren dankte hij voor het uitstekende werk dat door hen was verricht. Zake lijk had men ook op deze vergadering de lange convocatielijst afgewerkt, zoo dat de tijd als het ware omgevlogen is. De cursist Botman dankte namens de leerlingen voor het genoten onder wijs, waarvan hij hoopte, dat zij de praktische resultaten nog lang mogen aanschouwen. Dan sloot de voorz. met een woord van dank aan allen die medewerkten, de vergadering, waarna de gelegenheid werd opengesteld de tentoonstelling te bezichtigen. HOORN. Voor het machinisten-examen is o.a. te 's-Gravenhage geslaagd voor het theoretisch gedeelte van diploma C: de fleer H. J. de Graaf te Hoorn. VEREENIGING TER BEVORDERING VAN HET VAKONDERWIJS IN W.-FRIESLAND. Tentoonstelling te H.-Hugowaard, werkstukken, teekeningen enz. der leerlingen. (Vervolg). Bekroningslijst van het ieekenwerk der leerlingen van de teekenscholen. Juryleden: J. C. Bander, directeur der leekenschool te Edam; D. A. A. W. Dobbe, leeraar M. O. te Hoorn; Joh. Overtoom, leeraar Ambachtsschool te Alkmaar; H. J. Rooderhuid', adj. Gem. Architect te Hoorn. Lijnteekenen. Ie klasse: 1ste prijs niet toe gekend; 2e pr. J. Dekker, afd. Beemster; 3e pr. A. Bontje, Spierdijk; 4e pr. J. Steeman, afd1. WestwoudHoogkarspel; 5e pr. A. Leeuw, afd. Wognum; 6e pr. F. Huisman, afd. Wognum; 7e pr. N. Stam, afd. Wognum. Handteekenen. 1ste klasse, alle vakken: 1ste pr. J. Kuiper, afd. Langendijk; 2e pr. A. C. Blokker, afd. Langendijk; 3e pr. J. Leem burg, afd. Medemblik. Handteekenen. 1ste klasse timmerlieden: 2e pr. J. Moeijes, afd. Langedijk; 3e pr. D. Tol, afd. Beemster; 4e pr. K. Schoone, afd. Beemster. Handteekenen. 1ste klasse smeden: 1ste pr. KI. Spaan, afd. Beemster; 2e pr. P. Plas, afd. Westwoud—Hoogkarspel3e pr. P. Snee- boer, afd. Grootebroek. Handteekenen. 1ste klasse metselaars: 1ste pr. L. Lont, afd. Wieringen; 3e pr. K. Metse laar, afd. Langendijk; 4e pr. N. Koppes, afd. Wognum; 5e pr. Jt Schoen, afd. Medemblik. Handteekenen. lste klasse schilders: 1ste pr. P. Vermeulen, afd. Medemblik; 2e pr. G. Groot, afd. Hoogwoud; 3e pr. Elb. Rot gans, afd. Wieringen. Timmerlieden. Vakteekenen. 2e klasse: lste pr. A. Burgmeijer, afd. Winkel;. 2e pr. Al'br. v. d. Welle, afd. Winkel; 3e pr. A. Schrijver, afd. Langendijk. 3e klasse: lste pr. C. Kuiper, afd. Langen dijk; 2e pr. J. Vroegop, afd. Langendijk; 3e pr. D. Pruimboom, afd. Wieringen; 4e pr. J. Sneekes, afd. Langendijk. 4e klasse: lste en 2de prijs niet toegekend; 3de pr. J. Burgmeijer, afd. Winkel; 4de pr. J. Vleugel, afd. Westwoud'Hoogkarspel; 5e pr. Joh. J. Gulik, afd. Langendijk; 6e pr. J. ter Plegt, afd. Langendijk. 5e klasse: lste pr. P. Rol, afd. Westwpud- Hoogkarspel;'2de pr. J. Kout, afd. Langen dijk; 3e pr. P. Molenaar, afd. Langendijk; 4de pr. B. J. Jaspers, afd. Langendijk; 5de pr. KI. Koopman, afd. Langendijk. Hand- en vormteekenen timmerlieden. 2de klasse: lste en 2de pr. niet toegekend; 3de pr. G. Zeeman, afd. Langendijk. 3de klasse: Geen prijzen toegekend. 4de klasse: lste prijs N. F. Hooijboer, afd. Hoogwoud; 2de pr. L. Visser, afd. Hoog woud; 3de pr. S. Koppes, afd. Beemster; 4de pr. G. Bobeldijk, afd. Langendijk; 5de pr. J. Wij te, afd. Hoogwoud; 6e pr. Joh. W. Gulik, afd. Langendijk. 5de klasse: lste pr. H. Engeringh, afd. Langendijk; 2de pr. K. Koopman, afd. Lan gendijk; 3de pr. C. Botman, afd. Heer- Hugowaard; 4de pr. B. J. Jaspers, afd. Lan gendijk; 5de pr. J. Krijgsman, afd. Heer- Hugowaard. Metselaars. Vakteekenen. 2de klasse: lste pr. J. de Koning, afd. Wognum; 2de pr. J. de Groot, afd. Spierdijk. 3de klasse; lste pr. P. Dekker, afd. Lan gendijk; 2de pr. J. E. ter Haar, afd. Medem blik; 3de pr. G. Tromp, afd. Langendijk; 4de pr. G. Langedijk, afd. Hensbroek—Heer- Hugowaard. 4de klasse: lste en 2de pr. niet toegekend; 3de pr. W. Bos, afd. Medemblik. 5de klasse: lste pi-. M. Kuilman, afd. Lan gendijk. Hand- en vormteekenen. Metselaars. 2de klasse: lste en 2de pr. niet toegekend; 3de pr. J. de Groot, Spierdijk. 3de klasse: lste pr. niet toegekend; 2de pr. W. Deutekom, afd. Hoogwoud; 3de pr. P. Dekker, afd. Langendijk; 4de pr. G. Tromp, afd. Langendijk. 4de klasse: lste pr. A. Dekker, afd. Lan gendijk; 2de pr. P. de Geus, afd. Langendijk. 5de klasse: lste pr. met lof, M. Kuilman Pz., afd. Langendijk; 3de pr. J. Lont, afd. Wieringen. Smeden. Vakteekenen- 2de klasse: lste pr. niet toegekend; 2de pr. A. Versteege. afd. Westwoud—Hoogkarspel; 3de pr. A. Beers, afd. Winkel; 4de pr. C. de Geus, afd. Winkel. 3de klasse: lste en 2de pr. niet toegekend; 3de pr. P. Bakker Azn., afa. Beemster. 4de klasse: lste pr. P. Kasten, afd. Langen dijk; 2de pr. F. de Wit, afd. Langendijk; 3de pr. A. Bak, afd. Langendijk; 4dë pr. J- A. Sneeboer, afd. Grootebroek. 5de klasse: lste pr. M. Beemster, afd. Beemster. Hand- en vormteekenen. 2de klasse: lste pr. A. Beers, afd. Winkel; 2de pr. P. Dekker, afd. Beemster; 3de pt C. Louw, afd. Hoog woud; 4de pr. C. de Geus, afd. Winkel. 3de klasse: lste en 2de pr. met toegekend; 3de pr. P. Bakker Azn., afd. Beemster. 4de klasse: lste pr. P. Kasten, afd. Langen dijk. i 5de klasse: Geen prijzen toegekend. Schilders. 2de klasse vakteekenen: lste pr. W. A. Wilms, afd. Langendijk; 2de pr. J. Boot, afd. Langendijk; 3de pr. P- v. Straten, afd. Grootebroek; 4de pr. J. Oudendijk, afd. Langendijk. 2de klasse lijnteekenen: lste pr. W. A. Wilms, afd. Langendijk; 2de pr. J. Boot, afd. Langendijk; 3de pr. J. W. Oudendijk afd. Langendijk; 4de pr. P. v. Straten, afd. Groote broek. 3de klasse vakteekenen: lste pr. niet toe gekend; 2de pr. B. Kamp, afd. Hensbroek Heer-Hugowaard; 3de pr. H. J. Vermeulen, afd. Medemblik; 4de pr. Theo Breed, afd. Heer-Hugowaard; 5de pr. Vincent Breed, afd. HensbroekHeer-Hugowaard. 3de klasse lijnteekenen: lste en 2de pr. niet toegekend; 3de pr. G. P. Schipper, afd. Beemster. 4de klasse vakteekenen: lste pr. niet toe gekend; 2de pr. S. v. Rootselaar, afd. Wer vershoof. 4de klasse lijnteekenen: lste pr niet toege kend; 2de pr. C. Scholten, afd. Heer- Hugowaard. 5de klasse vakteekenen: lste pr. niet toe gekend; 2de pr. W. Koomen, afd. Westwoud; 3de pr. G. Baars, afd. Grootebroek; 4de pr. J. Zijp, afd. Langendijk 5de klasse lijnteekenen: lste pr. P. Zijp, afd. Langendijk; 2de pr. G. Baars, afd. Grootebroek; 3de pr. G. v. Straten, afd. Grootebroek. Projectie voor alle vakken. 2de klasse: lste pr. M. Meurs, afd. WestwoudHoogkarspel; 2de pr. C. Koorn, afd. Wieringen; 3de pr. J. Bais, afd. Wieringen; 4de pr. P. Hollan der, afd. Wieringen. 3de klasse: lste pr. Jb. Pater, afd. Spier dijk; 2de pr. D. Waiboer, afd. Spierdijk; 3de pr. J. Greuter, afd. WestwoudHoogkar spel; 4de pr. D. Geertsma, afd. Westwoud Hoogkarspel. 4de klasse: lste pr. M. Hoogland, afd. Hensbroek—Heer-Hugowaard; 2de pr. C. Scholten, afd. Hensbroek—Heer-Hugowaard; 3de pr. Jac. Blokdijk, afd. WestwoudHoog karspel; 4de pr. L. Visser, afd. Hoogwoud; 5de pr. J. Wij-te, afd. Hoogwoud. 5de klasse: lste pr. niet toegekend; 2de pr. Joh. Deen, afd. Grootebroek; 3de pr- S Mantel, afd. Grootebroek; 4de pr. P. Ro' Westwoud'—Hoogkarspel; 5de pr. J. v. d. Zei, afd. Wognum; 6de pr. J. Engel, afd Wieringen; 7de pr. S. Slikker, afd. Wieringen. Wagenmakers. 2de klasse: lste pr. Nico Wijn, afd. Winkel, lste pr. J. Bruin, afd. HensbroekHeer-Hugowaard'. Autobouwafdeeling 4de klasse hand- en vormteekenen: lste pr. K. van Eeten, afd. Langendijk. Machinebankwerken. 4de klasse: lste pr. A. Bak, afd. Langendijk. Grafische vakken. Lijnteekenen 4de klasse: lste pr. J. Mooij, afd. Langendijk; 2de pr H. Rijnsent, afd. Medemblik. Grafische vakken 3de klasse: 3de pr. Jac. Bijleveld, afd. Medemblik. 4de klasse vakteekenen: 2de pr. J. Rijnsent, afd. Medemblik. Vrije vakken. 4de klasse: lste pr. J. Mooij, afd. Langendijk; lste pr. D. Oudhuis, afd. Langendijk; 2de pr. A- Schrijver, afd. Lan gendijk; lste pr. E. H. Ruiter, afd. Beemster. Electriciteitsafdeeling: 3de pr. H. Kriiger, afd. Medemblik; 3de pr. G. Hakof, afd. Winkel; 3de pr. F. de Wit, afd. Langendijk. ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE EN ZENUWZWAKKE KINDEREN. Zaterdag is te Utrecht de algemeene jaar- lijksche vergadering gehouden van de Veree niging van Onderwijzers en Artsen, werk zaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen. De voorzitter, de heer P. H. Schreuder uit Den Haag, gaf een overzicht van de ontwik keling der vereeniging. Op 31 Dec. '29 be- stonden er in Nederland 83 scholen voor zwakzinnigen, hetgeen een toeneming met acht scholen beteekent bij het vorige jaar. Het aantal vast-aangestelde leerkrachten bedroeg 501 bij de gesubsidieerde scholen, waaraan 7479 leerlingen onderwijs ontvangen. Na uitvoerige besprekingen werd het jaar verslag goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester, die met een klein nadeelig saldo sloot als gevolg van het bedanken door vele Amsterdamsche leden. Tot bestuurslid werd, naar het Hbl. meldt, in de plaats van den heer Leeflang gekozen de heer J. J. Edens, uit Amsterdam. De financi'éele gelijkstelling. Aangenonfen werd een hoofdbestuursvoor stel betreffende de financiëele gelijkstelling, luidend als volgt: „De algemeene vergadering spreekt zich uit voor financiëele gelijkstelling tusschen openbaar en buitengewoon bijzonder onder wijs, zoodanig ge-egeld, dat versnippering van het onderwijs worde voorkomen en waar bij niet vervallen wordt in de fouten, ontstaan bij de uitwerking van de financiëele gelijkstel ling bij hét lager onderwijs. Bij de finan ciëele regeling van het B. O. zal gerekend moeten worden op de verschillende vormen van scholen, nl. plaatselijke, provinciale, cen trale en streekscholen, terwijl in de mogelijk heid zal voorzien moeten worden van subsi- dieering door rijk, provincie en gemeente". Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de eischen, waaraan een schoolgebouw voor zwakzinnigen moet voldoen. De resulta ten hiervan zullen aan de algemeene vergade ring worden medegedeeld. Op voorstel van de afd. Haarlem ging de vergadering accoord roet het denkbeeld een cojnmissie in te stelle^. te gaan de verschillende wijzen van ondei zoek voor de toelating op de scholen van B. O. en verder de bestudeering van de verkre gen gegevens en daarbij van de mogelijkheid tot het brengen van eenheid in het onderzoek naar de toelating. Tenslotte werd uitvoerig gesproken over de bezinkingsklassen, waarbij een groote meer derheid zich uitsprak voor het principe de nog niet schoolrijpe debielen bij de debielen te la ten en ze niet in een klasse met imbecielen te plaatsen. Vooral de heer Schröder, uit Arn hem, verdedigde dit standpunt, dat na eenige discussie vrijwel algemeen als juist werd erkend. BOND VAN HOOGER ONDERWIJS PERSONEEL. De Bond van hooger onderwijspersoneel in Nederland, hield haar jaarvergadering op 18 en 19 April te Wageningen. DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". De 52e jaarvergadering. Onder presidium van dr. K. Dijk van 's-Gravenhage, kwam De Unie „Een School met den Bijbel" gister te Utrecht in 52e jaarvergadering bijeen. De voorzitter opende gistermorgen om 11 uur de vergadering met Schriftlezing en ge bed, waarna hij de Openingsrede hield. Sipr. wijdde eerst een woord van hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger, wij len ds. A. de Geus, die in zijn geboorte plaats (Wolvega) het spr. mogelijk maakte dat hij Chr. onderwijs ontvangen kon en van wien spr. ook catechetisch onderwijs ontving. Voorts memoreerde spr. het zware verlies dat de Unie leed door het aftreden van den secretaris mr. J. Terpstra, in verband met diens benoeming tot minister van Onderwijs. Voor 50 jaar werd de Uunie opgericht om te getuigen tegen het onrecht dat het Chris telijk onderwijs werd aangedaan en moes', zij ageeren tegen een Raadsman der kroon die de minderheden onderdrukken wilde en nu wordt haar secretaris geroepen om het departement te beheeren, waarbij de Uunie zoo nauw betrokken is. Het is, aldus spr, van den Heere geschied en wonderlijk in on ze oogen. Daarna verwelkomde spr. mr. Terpstra's opvolger, mr. J. J. Hangelbroek en richtte eveneens een vriendelijk woord tot het nieuw- gekozen moderamenlid. jhr. mr. H. A. M. v. Asch van Wijck van Doorn, er o.p wijzend hoe van het oude moderamen alleen nog maar ds. J. L. Pierson is overgebleven, dc drager van heilige tradities en de gelukkige bezitter van een echt Christelijk idealisme. Spr. heeft geen nieuw program, noch een anifer dan vroeger geslachten. De Unie wil in het oude spoor vooruit en dan in opgaan de richting. Gaarne zal spr. als voorzitter er toe meewerken de harten der kinderen te rug te brengen tot die der vaderen. In dit teeken staat ook, gezien het te behandelen ieferaat, deze vergadering en de loopendc enquête. Men verwachtte daarbij niet al te groote dingen. Het gaat in Gods Koninkrijk naar de wet van het zaad in den akker, da' eerst sterft en daarna vrucht draagt,- zoodat wij zelf niet weten hoe. 'Mr. Hangelbroek rapporteerde omtrent de kas van fondsen bestemd voor stichting van scholen met den Bijbel en inzake de school fondsen. Op voorstel van het bestuur besloot de ver gadering tot de volgende uitkeeringen uit de kas der Unie: a. aan het fonds Paed. leer stoel 1000; b. aan „Barnabas" 150; c. aan „Lukas" 100; d aan „Johannes" 150; e. aan de bibliotheek ten dienste van het Chr. onderwijs 100; f. aan de commis sie voor de oud-strijders bij het Chr. Onder wijs 1000; g. aan den Schoolraad in ver band met de verbouwing en uitbreiding van het bureau van Unie en Schoolraad 1000 Aangenomen werd ook een voorstel van het bestuur der Uunie om in 1930 uit het fonds Paed. leerstoel aan het Geref. Schoolver band ten behoeve van den paedagogischen leerstoel aan de Vrije Universiteit te Amster dam (prof. dr. J. Waterink) uit te keeren een subsidie van 450. De middagvergadering. In de middagvergadering trad als refe rent op ds. J. Barbas te Hengelo (Geld.) met het onderwerp „De belangstelling der ouders voor de school met den Bijbel". Hbl. PROF. EINSTEIN NAAR RUSLAND De sovjet-regeering heeft prof. Einstein uitgenoodigd, om naar Rusland te komen, om daar deel te nemen aan het Congres dei- mathematici. PAARD OP HOL GESLAGEN. De voerman ernstig gewond. Gistermiddag te ongeveer half één sloeg het paard van den landbouwer J. Jurjens op hol. De landbouwer werd in de Voorstraat te Hardenberg van den wagen geslingerd. Hij bleek levensge vaarlijk gewond te zijn. Zijn toestand is dan ook zeer ernstig. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „ONZE COURANT". Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft „Onze Courant" te Hoorn, een herden- kingsnummer uitgegeven. Dit op groot for- maat gedrukte 3peciale nummer, dat in kleu rendruk is uitgevoerd, geeft een overzicht van het werk van het blad in West-Friesland en bevat, behalve gelukwenschen van kardinaal Van Rossum, den Bisschop van Haarlem Mgr. Aengenent en minister Ruys de Bee renbrouek, een groot aantal artikelen van gestelijken, journalisten, politici en andere personen. Gisteren had in het Parkhotel een receptie plaats, gevolgd door een feestverga- dering. s PRINS HENDRIK OP RECEPTIE De prins hield Maandagvoormiddag te Lugano een receptie in hotel „Bristol" waarvan velen gebruik hebben gemaakt om hem gelukwenschen aan te bieden De Nederlandsche consul was hierbij tegenwoordig om de komenden voor te stellen. Des namiddags boden de consul der Nederlanden en baronesse van Was- senaer te hunnen huize Z. K. H. een ihre aan waarop eenige leden van d, Nederlandsche kolonie Tcssino en en kele hier tijdelijk verblijvende landge[ nooten waren genoodigd. Baron van Wassenaer sprak Z. K. H. hartelijk toe en zeide van een officieele feestvierde in een hotel te hebben afgozien met het oog op het feit dat dit jaar de verjaar- dag tusschen Goeden Vrijdag en Paschen op stillen Zaterdag viel. De prins ant woordde met zeer waardeerende woor den. Z. K. H. en ook zijn zuster, de groot" hertogin van Oldenburg, onderhielden zich langen tijd met de genoodigde Ne derlanders. Het gezantschap bleef tot 6 ur bijeen, waarna de vorstelijke perso nen (ie gastvrije woning van den consul verlieten. DR. WALLER, 70 JAAR. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag op 19 April van den heer Dr. F. G. Waller, heeft het bestuur van de vereeniging Ne-! derlandsch Fabrikaat aan den heer Waller aangeboden de hoogste onderscheiding wel ke door de vereeniging kan worden toege kend n.1. de verguld-zilveren legpenning der vereeniging als blijk van waardcering voor hetgeen de heer W. in verschillende opzich ten heeft verricht in het belang van de Nederlandsche industrie. DERTIENJARIG ROTTERDAMSCH MEISJE VERMIST. Sedert Zondagavond tien uur wordt naar de Telegr. meldt, te Rotterdam de 13-jarige Frieda Victoria Nathania Baumgarten uit de ouderlijke woning aan den Breede Hille- dijk no. 211 vermist. Haar ouders hebben aan de politie de opsporing van het meisje verzocht. Zondagavond verliet zij op genoemd tijd stip de woning, waar zij een brief achterliet Hierin schreef zij, dat zij als juffrouw van gezelschap mee ging met een oude, rijke da me, die dezer dagen naar het buitenland ver trekt. Men vermoedt, dat het meisje in handen is gevallen van z.g. handelaars in blanke slavinnen. Het kind is vrij flink voor haar leeftijd en verkeerde den laatsten tijd veel in gezelschap, dat minder geschikt voor haar was. TIMMERMANSLEF.RLING TE ROTTERDAM GEDOOD. Een noodlottig toeval eischte Zaterdag middag om twaalf uur bij de in aanbouw zijnde graansilo aan de Brielschelaan te Rotterdam een jeugdig slachtoffer. De 14-jarige timmermansleerling J. Buis mans uit de Hertigstraat zou Zaterdagmid dag hout brengen naar de silo Op het oogenblik, dat hij er langs liep, schoot een 70 K.G. zware bak uit een haak, stortte van een hoogte van 33 M. ener en trof den jon gen op het hoofd. Met een zware schedelbreuk en een kaak- fractuur is de knaap in bewusteloozen toe stand door den G. G.D. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Telegr. BRAND OP HET SPOORWEG EMPLACEMENT. Gisteravond tegen elf uur brak te Art sterdam door onbekende oorzaak brand ui' in een loods op het Westelijk emplacement van de Spoorwegen bij het Centraal Station. Hoog sloegen de vlammen uit het houten ge bouw op, dat aan den achterkant steunt te gen een locomotievenloods. In de brandende loods waren geborgen de brandstoffen hoofdzakelijk takkenbossen, waarmee de lo comotieven worden aangemaakt. Uiteraard brandde de inhoud van de loods zeer fel. D; brandweer bestreed het vuur met twee stra len. Honderden nieuwsgierigen waren naar de De Ruyterkade op het zien van de hoog- oplaaiende vlammen gestroomd Van het houten gebouw d?t omstreeks Ï5 Meter lang is, bleef slechts een geraamte over De aan grenzende locomotievenloods leed geen schade. VERKEERSONGELUK. Een vrouw gedood Gistermiddag omstreeks. 12 uur is op het Nagtzaamplein te Haarlem een 26-jarige gehuwde vrouw door een vrachtauto overre den en onmiddellijk gedood. VALSCHE CHEQUES AANGEBODEN. Zaterdag vervoegde zich een tot dusver on bekend gebleven D uitschei", zich noemende Carl Schorusch, ongeveer 40 a 42 jaar bij een juwelier te 's-Gravenhage waar hij diamanten ring ter waarde van 5O0O wilde koopen. Ter betaling bood hij aan twee che ques, een van 4500 en de ander van 1200, beide getrokken op de Diskonto Ge- sellschaft te Berlijn en betaalbaar gesteld hij de Amstelbank te Amsterdam. Aangezien vrees bestond, dat de cheques valsch waren, heeft de juwelier deze in onderzoek gegeven aan een commissionair, waardoor bleek dat de cheques inderdaad waardeloos waren. Ook de daarna door den Duitscher opgegeven re ferenties bleken onjuist te zijn. Het spreekt vanzelf, dat de juwelier den ring niet aan den vreemdeling heeft afgegeven, die echter kans heeft gezien, met medeneming van beide cheques de plaats te poetsen. De commissaris van politie, afdeeling B te 's-Gravenhage. verzoekt onmiddellijk er van in kennis te wor den gesteld, wanneer deze Duitscher opnieuw zijn slag tracht te slaan. Zooals gemeld, schrijft de Tel., heeft o3 vorige week een Duitscher geprobeerd een Haagschen juwelier er in te laten loope" door met een tweetal valsche cheques en kele kostbare ringen te betalen. De juwe lier kreeg echter argwaan en weigerde op de transactie in te gaan. Hoewel de politi» direct gewaarschuwd was, bleek later a*1 de Duitscher er toch nog in geslaagd is ee? anderen juwelier, de firma R. aan het Noordeinde op te lichten. Hier kocht hij een kostbaren ring tsf waarde van 5000 en bood weder twee cheques ter betaling aan ter waarde 5700. Hierop gaf dc juwelier hem 200i® contant terug, terwijl afgesproken werd de resteerende 500 heden in zija hotel Den Haag, waar de Duitscher voor^ai geeren, aan hem zou worden ovoiAiewidiéd Het bleek echter dat de Duitscher fcbv. w«* kamers had besproken, maar er

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6