alkmaar EN W. M. H. PELS EN ZOON DE ANTWERPSGHE WERELD TENTOONSTELLING. Buitenland ftO. 99 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. De officieele opening door den koning. Aanslag op de Sovjet- Ambassade te Warschau. ROODE BOURGOGNE: „PASSE-TOUS-GRAINS" p, fl. f 1,75 luaauuv. "M Tiniiui.iraiauug »OOI AlKmaSr J Z. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. JiC Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. MAANDAG 28 APRIL 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat nit 2 bladen. EEN POLITIEK SCHANDAAL IN POLEN. Een minister beleedigt het parlement. Ruzie tusschen hem en een afgevaardigde. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Warschau weet 'n politiek schandaal te mel den. Een politiek pelemiek tusschen den Pool- gchen minister van justitie Car en den socia- listischen Landdagafgevaardigden Lieber man, heeft n.1. geleid tot een twist, welke waarschijnlijk nog wel 'een staartje zal heb ben. Wat toch is er gebeurd? In een openbare polemiek met den advo caat Nagorski heeft de minister van justitie 't parlement op grove wijze beleedigd. Daarop mengde zich de afgevaardigde Lieberman in de ruzie door de waardigheid' van het hoog ste wetgevende lichaam in bescherming te nemen. Daarop schreef minister Car hem een brief, waarin hij verklaarde, dat hij Lieber man een draai om zijn ooren zou hebben ge geven indien zijn positie van minister van justitie hem dit niet verbood. Lieberman, die een principieel tegenstander van het duel is, heeft de uitdaging van den minister afgewe zen en hem een scherp antwoord gezonden. De soc. „Robotnik", die den inhoud van dit antwoord publiceerde, werd in beslag genomen, doch later weer vrijgegeven. In het schrijven betoogt Lieberman o.a'. dat de minister van justitie het recht verdraait. Voor het jninisterieele schrijven koestert hij, Lieberman, een zelfde verachting als voor alle bedreigingen, welke het regeeringsblok tegen hem uit, sinds hij door den Landdag aangewezen is als openbaar aanklager te gen den oud-minister van financiën Czecho- witsj, die zooals men zich zal herinneren op bevel van maarschalk Pilsoedski de begroo- tingsposten overschreed, zonder dat later hiervan rekening of verantwoording werd gedaan. Deze strijd tusschen den minister van jus titie en Lieberman heeft, naar de correspon dent tenslotte meldt, in politieke kringen groot opzien gebaard. Men had eerst ge dacht, dat Lieberman, die geweigerd heeft de zaak voor een eereraad te brengen, den minister wegens beleediging zou vervolgen. Maar intusschen heeft de soc. afgevaardigde verklaard, - dat hij met het oog op de waar digheid van den Poolschen staat dezen weg niet zal betreden, daar dan een actief minis ter van justitie als beklaagde voor de recht bank zou moeten verschijnen. Intusschen is dit gevalletje weer een ern stige gebeurtenis voor de Poolsche regee ring, die toch al zoo dikwijls de klappen in ontvangst moet nemen. Het prestige der re geering is er weer niet beter op geworden en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat een groote scheuring een feit werd Wat zal er dan gebeuren in Polen? Zal er dan een opstand komen? Of zal de re geering, die nog altijd kan rekenen op den steun van het leger, krachtig genoeg zijn, om elke poging daartoe in de kiem te smo ren. Men ziet, aan een oogenschijnlijk kleine oneenigheid kan nog heel wat vastzitten en de Poolsche Landdag zou dezer dagen wel eens een echte Poolsche landdag kunnen worden Zaterdag was het de dag van de opening van de groote Antwerpsche Wereldtentoon stelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaam- sche Kunst. De koninklijke trein arriveerde te twee uur aan het Centraal Station te Antwerpen, waar de koninklijke familie ontvangen werd door den burgemeester van Antwerpen, den militairen gouverneur en de president van de tentoonstellingscommissie. Spontaan toe- gejuichd door het talrijke publiek, dat zich langs den weg geschaard had, reden de hoo- ge bezoekers in hun galarijtuigen, geëscor teerd door een escadron cavalerie naar het tentoonstellingsgebouw via de Avenue De- Keyser, Avenue de France en Chaussée de Malines. Bij den ingang van het tentoon stellingsgebouw werden de koninklijke gas ten ontvangen door de leden der regeering, de voorzitters van Kamer en Senaat en de tentoonstellingscommissie, waarna zij zich te voet naar de eerezaal begaven, alwaar verschillende personen aan hen werden voor gesteld. Aan den ingang der zaal had een begroeting met kalroengeschal plaats, waar na door een zangkoor de „Brabangonne" ten gehoore werd gebracht. Onder eerbiedige stilte sprak vervolgens de voorzitter van de commissie, de heer Mar- tougin zijn begroetingsrede uit, waarin hij uitvoerig de welvaart van België besprak en zijn beste wenschen uitte voor de toekomst van België en de stad Antwerpen. De minister van arbeid, Heyman, begroette de beide souvereinen in de Vlaamsche taal en herinnerde aan de economische en sociale rol, die België gedurende de laatste honderd jaren gespeeld heeft. Hij achtte zich geluk kig het comité van voorbereiding te kunnen complimenteeren met de verwezenlijking van deze prachtige expositie. Op deze rede volgde nog een koorzang, waarna de eigenlijke openingsplechtigheid plaats had. De koning en de koningin ver wijderden het symbolische, driekleurige lint, waardoor de toegang tot de expositie ont sloten werd Hierna maakten zij een rond gang door het Antwerpsche Paviljoen en de Belgische afdeeling. Na afloop hiervan bestegen de hooge be zoekers weder de koetsen en reden onder het gejuich der menigte naar het Paleis op de Place de Meir, waar een banquet plaats had. DE ACTIE VAN GANDHI. De toestand te Pesjawar. De toestand te Pesjawar is aanzienlijk ver beterd. Met machinegeweren gewapende posten zijn nog steeds op belangrijke punten geposteerd en de markten zijn nog gesloten, doch het garnizoen is versterkt. Het vertrou wen der bevolking is teruggekeerd. De grens- stammen schijnen volstrekt niet aangetast. Slechts vijf-en-twintig personen zijn in het ziekenhuis opgenomen als gevolg van de jongste onlusten. Gandhi's secretaris veroordeeld. Mahadevdesai, de secretaris van Gandhi, is tot zes maanden eenvoudige gevangenis straf veroordeeld. Een verklaring van Gandhi. Gandhi zegt in een verklaring, in de Ame- rikaansche bladen gepubliceerd, dat de Na tionalisten niet de onverwijlde onafhanke lijkheid van Indië eischen, doch een prelimi naire conferentie en de opheffing van de be langrijkste grieven, voornamelijk van econo- mischen en moreelen aard De regeering had geen gelegenheid verzuimd om de woede van het volk gaande te maken. De kans be stond, dat de beste en meest-opofferingsge- zinde leiders in de gevangenis zouden wor den gezet. Hij besluit met te zeggen dat hij er niet aan twijfelt dat na alle offers die reeds gebracht zijn, de geest van het volk zal volhouden totdat Indië onafhankelijk en vrij zal zijn. Inbeslagneming van het zout- depot der regeering beraamd. In een vergadering te Charfada zette Ghandi zijn nieuwe plannen voor zijn cam pagne van civiele ongehoorzaamheid uiteen. Deze omvatten de inbeslagneming van het zoutdepót der regeering over eenige dagen. Bhopotkar, ex-lid van den Wetgevenden Raad te Bombay, is te Poona gearresteerd wegens schending van de zoutwetten. Ongerustheid in de Engelsche pers. De Engelsche pers uit zich zeer bezorgd over de ontwikkeling van den toestand in Britsch-Indië. Een liberaal blad schrijft, dat de berichten over Indië slechts bij stukken en brokken binnenkomen en elkaar gedeelte lijk tegenspreken. In ieder geval is het zeker, dat in een uitgestrekt gebied onlusten zijn uitgebroken. Een ander blad meent, dat de berichten uit Indië gecensureerd zijn. Een conservatief Engelsch blad houdt zich meer in het bijzonder bezig met den toestand in Pesjawar, waar eenige dagen geleden onlus ten zijn uitgebroken in verband met de ar restatie van eenige leden van 't Indische Na tionale Congres, die in navolging van Gan dhi de zoutwetten overtraden. Gandhi acht meer offers nood zakelijk. Gandhi, die te Charada het woord heeft gevoerd, verklaarde dat de schending van het zoutmonopolie alleen de onafhankelijk heid niet zal brengen. Om deze te verwer ven zullen nog tal van wetten moeten wor den overtreden. „Wij zullen allen martelaren moeten wor den en nog meer lijden'', zeide hij. „Met een dozijn gewonde menschen zal de strijd niet zijn gedaan". De verliezen,te Pesjawar. In tegenstelling met vorige berichten, die slechts van gewonden bij de gevechten te Pesjawar spraken, meldt thans het N.T.A. uit Lahore, dat volgens een officieele mede- deeling het aantal dooden bij de jongste on lusten de vijftig overtreft. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ BERLIJN. Zondagmorgen even na negen uur heeft op den spoo:rlijn tusschen Reinickendorf en Lie- benwalder, direct achter het station Basdorf tusschen Basdorf en Wandlitz, een spoor wegongeluk plaats gehad, met ernstige ge volgen. Door verkeerden wisselstand derail leerden verscheidene wagoi-s van een overvol- len uit de richting Berlijn komenden trein. Bij het ongeluk zijn 11 Berlijners, die zich had den voorgesteld een yijstapje te maken ge wond. Vier hiervan zijn zoo ernstig gewond, 'dat zij naar het rijksziekenhuis te Bornau moesten worden overgebracht. Uit Warschau wordt geseind, dat daar Zaterdag in een schoorsteen van het sovjet gezantschap een 70 cm. lange en 18 cm dikke stalen buis is gevonden, die gevuld was njet een zwarte massa en voorzien van een electrische ontsteekinrichting. Een elec- trische geleiding liep door den schoorsteen over het dak naar een der belendende huizen. Men stelt een uitgebreid onderzoek in. Naar zoo juist bekend geworden is heeft de Warschausche politie Vrijdag door een toeval ontdekt, dat voor het gebouw van de Ambassade van Sovjet-Rusland een helsche machine was geplaatst. Er werd onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tot dusverre echter zonder resultaten is ge bleven. Het gebouw werd het verdere deel van den dag door een sterke politiemacht be waakt. Een helsche machine. De helsche machine was ongeveer 75 c.M. lang en 8 c.M. breed en woog ruim 60 pond. De bom was in het midden van het'gebouw aan een draad opgehangen, welke corres pondeerde met een aan een belendend per ceel vastgemaakt uurwerk. Deze draad werd toevalligerwijze opgemerkt door een huis knecht, die onmiddellijk de politie waar schuwde Deze stelde zich in verbinding met het departement van buitenlandsche zaken, dat eenige deskundigen naar het gebouw zond. Toen de experts de helsche machine wilden losmaken viel zij plotseling naar be neden, gelukkig zonder te ontploffen. De la ding van de bom bleek sterk genoeg te zijn om het geheele Ambassadegebouw op te bla zen. Groote opwinding te Moskou. Volgens een bericht van het officieele sovjet Russisch Telegraafagentschap heeft de mededeeling van de ontdekking van bommen op de sovjetambassade te Warschau groot opzien gebaard. Men is daar van overtuiging, dat een aanslag op den ambassadeur het oogmerk is geweest. Het is slechts als een toeval te beschouwen, dat de helsche machine niet misbruikt kon worden. Met bizonderen na druk wordt er op gewezen, dat de helsche machine langs den schoorsteen van het be lendend gebouw is neergelaten In dit ge bouw is o.a. de zetel van de Poolsche monar chistische Club. De „Iswestia" verklaart, in den aanslag een geste van Poolsche avonturiers te zien. Naar verder wordt gemeld heeft de plaats vervangende commissaris voor •buitenland sche zaken, Litwinoff, Zaterdag nog in den Raad van Volkscommissarissen rapport uit gebracht over de bommenvondst. Ter op heldering der aangelegenheid zal de Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken ver dere volmacht worden verstrekt. Zondag heeft de Poolsche gezant te Mos kou, Patek, Litwinof bizonderheden mede gedeeld betreffende de ontdekking der hel sche machine. Verwacht wordt, dat de Sovjet regeering, eerst na beëindiging van het onderzoek een nota zal zenden aan de Poolsche regeering, waarin de hoop zal worden uitgedrukt, dat de Poolsche regeering alle maatregelen zal treffen ter arrestatie der daders. Wanneer de ontploffing zou plaats hebben Omtrent de vondst der bommen is nog nader te melden, dat het uurwerk op 20 uur was ingesteld en wel juist op het oogenblik, waarop een bijeenkoriist zou aanvangen in de vergaderzaal ter ambassade. Nog opmerkelijker is het dat de helsche machine in den schoorsteen, die naast de ver gaderzaal is gelegen, in het bovendste deel was vastgemaakt. Om die reden neemt men aan, dat de da ders uitstekend gerenseigneerd waren om trent hetgeen ter ambassade zou plaats vinden DE TOESTAND IN SPANJE. Felle rede van Garcia Prieto. Aanval op de monarchie; pleidooi voor een republiek. De socialistische leider Garcia Prieto heeft te Madrid een rede gehouden, welke reeds eenige dagen tevoren aangekondigd was. Volgens de berichten der Fransche telegraaf- agentschappen uit Madrid verklaarde hij, over de aanstaande verkiezingen sprekend, dat deze Spanje een monarchistisch parle ment zouden geven. Daar hij geen vertrou wen had in de eerlijkheid dezer verkiezingen deed hij een beroep op de linksche partijen zich aaneen te sluiten om de republiek uit te roepen en zoo noodig revolutie te maken. Reizigers, te Hendaye, het Fransch- Spaansche grensstation, uit Madrid aangeko men, hebben volgens berichten derzelfde agentschappen nadere bizonderheden meege deeld over de rede van Prieto. Deze had niet alleen de dictatuur, maar ook de kroon hevig aangevallen en haar verantwoordelijk ge steld voor de militaire oproeren. Ook noemde hij met name verscheiden personen, aajn \yie hij verweet, dat zij hun eigen zakken gespekt hadden, in het bizonder door de instelling van monopolies. Hij eischte de bestraffing der voor de dictatuur verantwoordelijke per sonen. Sprekende over de troonsopvolging, voor spelde Prieto, dat Spanje zich niet zal laten regeeren door een ambassadeur, ter voorzie ning in de onbekwaamheid van de nakome lingen van den koning. Zijn rede werd herhaaldelijk met bijval en het geroep van „leve de republiek" ontvan gen. MOOI GEWAS, VOL en GEURIG. GROOTE BEDRIEGERIJEN IN BERLIJN EN OMGEVING. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen heeft een groote bende met haar bedriege rijen Berlijn en omgeving onveilig gemaakt. Tot dusverre zijn 80 personen gearresteerd Bij verschillende firma's wisten zij 50 radio toestellen, 150 heerencostuums en 40 stofzui gers buit te maken. DR. SEIPEL GEMOLESTEERD. Toen Zaterdagmiddag de vroegere rijks kanselier dr. Seipel zich naar het Capucyner Klooster aan de Neue Markt te Weenen bege ven wilde, werd hij door een onbekende in den weg getreden, die hem allerlei verwarde vra- fen stelde en een onderhoud eischte. De man, ie een actentasch vol paperassen bij zich had, werd- door een beambte der crimineele politie gearresteerd. Hij gaf zich uit als een vertrouwensman van de kleine renteniers, doch daar hij zich zeer zonderling gedroeg neemt men aan, dat hij niet geheel toereke ningsvatbaar is. GERAFFINEERDE OPLICHTING TE LEIPZIG DOOR EEN VROUWELIJKE „DOCTOR". Door de crimineele politie te Leipzig is een zich noemende vrouwelijke doctor Cnarlotte Müller uit Magdeburg gearresteerd, die zich op geraffineerde wijze geld tracht te ver schaffen, tenkoste van het publiek. Zij maakte er een gewoonte van in de dagbladen adver tenties te plaatsen, waarin zij voorgaf voor een naar het buitenland vertrekkende jonge vrouwelijke geleerde een particulier secretaris of secretaresse te zoeken. De gegadigden wer den dan in een woning in het Zuiden der stad ontvangen, waarna de „doctor" hun allerlei inlichtingen betreffende antecedenten e.d. ver zocht te geven. Zij nam de sollicitanten dan voorloopig in dienst en vroeg een bedrag van 5 Mark voor te maken informatiekosten. Zij heeft zich geruimen tijden in tallooze geval len met deze practijken bezig gehouden en zich daardoor een niet gering bedrag weten toe te eigenen. Zij is thans ter beschikking van de justitie gesteld. ONGELUK MET EEN VOUWBOOT. Uit Neurenberg meldt men ons: Op de Pegnitz is Zondag een ernstig onge luk gebeurd met een vouwboot, waarin 4 jon ge lieden zaten. De boot kwam in aanraking met een voetbrug, tengevolge waarvan hij om sloeg. Twee der inzittenden slaagden er nog in den oever te bereiken, de andere twee ver dronken. ONGELUK MET DYNAMIET IN EEN TUNNEL BIJ PRAAG. Bij het doen springen van gesteenten voor den tunnelbouw bij Bralo had een vreeslijk ongeluk plaats. Bij het inzetten van een dyna- mietpatroon en het aansteken van de lont ging plotseling de eenige karbidlamp die den arbeiders ter beschikking stond uit. In plaats van de schacht zoo spoedig mogelijk te verla ten, probeerden drie arbeiders de lamp weer aan te steken. Kort daarna ontplofte de pa troon, ten gevolge waarvan een arbeider zwaar werd gewond, terwijl de beide anderen op slag werden gedood'. ROOFOVERVAL OP BERLIJNSCH TAXICHAUFFEUR. De „Montag" meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een taxichauffeur op den weg naar Fal- kenberg door zijn passagiers overvallen met een revolver bedreigd en gedood. De beroofde stelde de politie van het gebeu ren in kennis. Het is gelukt de daders een barbier en een werklooze, beide Berlijners, te arresteeren, toen zij op den tram wilden stappen. Beiden bekenden den roofoverval en ver klaarden dat zij van het geld wilden uitgaan. Het geroofde bedrag, 74 mark, werd hen af genomen en den chauffeur teruggegeven. EEN AMERIKAANSCH MYSTERIE. Twee dooden. Mej. Adele Ritchie, een jaar of twintig ge leden zeer bekend als hoofdpersoon in ope rettes, en mevr. Doris Walker, een jonge en rijke kunstenares, zijn beiden dood gevonden in de woning van de laatstgenoemde te La- guna Beach, in Californië. Mevr. Walker was door het hart geschoten, mej. Ritchie had een «"hot door den mond -> De verklaring van den moord en den zelf moord want dat zal het wel geweest zijn is nog niet gegeven. Mej. Ritchie had in haar tijd geschitterd in stukken als: A Chi nese Honeymoon, The irl in the Taxi, The Runaway Girl, en The Wizard of the Nile. MET ZIJN STIEFMOEDER GETROUWD. Te Syresham, in Engeland, is een zekere Herbert King, de directeur van een bierbrou werij, uit New York tej-uggekomen, waar heen hij zich had begeven om er met zijn stiefmoeder in het huwelijk te treden. Herbert King was pas vijf jaar oud toen de vrouw, waarmede hij thans in den echt is vereenigd, de tweede vrouw van zijn vader werd. Deze had zich voor het huwelijk van zijn zoon met zijn vrouw uitgesproken, en daar de beide overlevenden dagelijks samen werkten bij het besturen van de brouwerij, groeide hun gene genheid voor elkaar. Zij konden echter niet in Engeland trouwen; daarom vertrokken zij naar Amerika. Herbert King is 35 jaar oud, zijn echtgenoote 55. DE ENGELSCHE ONDERHANDELINGEN MET EGYPTE. Egypte geelt zijn Soedaneesche eischen prijs. Vernomen wordt, dat de Egyptische gede legeerden hebben afgezien van hun eischen ten aanzien van den Soedan en waarschijn lijk de Britsche voorstellen zullen aanne men. CORRUPTIE VAN HONGAARSCHE OFFICIEREN. Vrijdag is te Boedapest een majoor der artillerie, Takach, gearresteerd in verband met een groote corruptie-zaak, waarin hij met een handelsman en een kapitein van den pro- viandeeringsdienst is betrokken. Het drietal schreef facturen uit voor fictieve bestellingen van paardenvoer, waarop dan verschillende banken geld gaven. De staat lijdt een scha de, naar wordt verzekerd van 700,000 pengö Verdere arrestaties zijn niet waarschijnlijk De beide officieren verklaren den koopman slechts aan kapitaal te hebben willen helpen voor zijn zaak. ZEEROOVERS IN CHINA. Hoe de roovers te werk gaan De zeerooverij op de rivier Kanton, die zich tot in de onmiddellijke nabijheid van de stad Kanton zelf uitbreidt, heeft naar uit Hongkong gemeld wordt, geleid tot ernstige .protesten der reederijen bij de regeering te Kanton Door de zeeroovers worden opnieuw mij nen gebruikt om losgeld voor aangehouden schepen af te dwingen. Op deze wijze werd een groot passagiers schip, dat op weg van Kanton naar Heung- shan werd aangehouden, wegens weigering tot betaling van het gevraagde losgeld, door de zeeroovers opgeblazen. Meer dan honderd passagiers zijn hierbij verdronken. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ LYON. Drie dooden en twee zwaar gewonden. Op den straatweg LyonGrenoble heeft Zondagmiddag een auto, waarin zich vijf personen bevonden, een wielrijder overre den. Deze werd ernstig gewond. De auto vloog toen tegen een boom en werd totaal ver nield. Van de inzittenden overleden drie korten tijd later aan de bekomen verwondingen, ter wijl de beide andere personen in hopeloo- zen toestand naar het ziekenhuis werden vervoerd. DE LONDENSCHE OVEREENKOMS" IN DEN AMERIKAANSCHEN SENAAT President Hoover zal trachten, de overeen komst van Londen zoo spoedig mogelijk ge ratificeerd te krijgen. Op het Witte Huis wordt verklaard, dat het verdrag aan den Senaat zal worden voorgelegd, zoodra de Amerikaansche vlootdelegatie, die Dinsdag te Washington aankomt, den president een officieel afschrift van het vedrag zal heb ben overhandigd. Men neemt aan dat het verdrag uiterlijk Donderdag bij den Senaat zal zijn inge diend. EEN TELEFOONGESPREK IN DEN TREIN. Tusschen Canada en Londen. Voor den eersten keer heeft een telefoon gesprek plaats gehad tusschen Londen en een rijdenden trein in Canada, voortsnellen de met een snelheid van 60 mijl per uur. In het Londensche kantoor van de Cen. Nat. Railway sprak de Europeesche vice-pre- sident met den president der Mij., die in den trein zat, welke op dat moment tusschen Montreal en Quebec reed. De vice-president verklaarde, dat hij den ander hoorde, alsof hij in de kamer er naast telefoneerde. Geruimen tijd was het gesprek zeer goed. Later deed zich eenige fading voor en wer den morse-teekens gehoord. Het experiment wordt evenwel als zeer goed geslaagd besefeouwd, i a. i,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1