Stadsnieuws Binnenland EEN GU1D0 GEZELLE-AVOND VOOR DE L£DEN VAN DE OPENBARE LEESZAAL. I Een bijzonder geslaagde avond. eeniging ongetwijfeld een gelukkige keus het Internationaal Bureau van Spoorweg ambtenaren en het Internationaal Bureau voor Spoorwegbeambten. Kerk en school DE NOORDERSCHUTSLUIS T[ IJMUIDEN. De koningin verricht de plechtige opening aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt". De aankomst te IJmuiden. De opening van de sluis- Rede van den minister vso Waterstaat. ^Gisteravond werd in de vrij goed gevulde ;Öancing van de Harmonie voor de leden van 'de Openbare Leeszaal en Boekerij hier ter stede een Guido Gezelle-avond gegeven. Daarvoor hadden de heeren G. Chr. Dun en G. Grondsma, die vroeger voor dezelfde ivereeniging een Vondel-avdnd organiseer den, opnieuw hun medewerking toegezegd en [met de herinnering aan de zoo geslaagde herdenking van den Prins der Nederland- sche dichters ook de burgemeester verleen de dien avond welwillend zijn medewerking waren velen weer opgekomen om op nieuw van de talenten van deze beide spre kers te kunnen genieten. De voorzitter der Openbare Leeszaal, Mr. C. A. de Groot, heette de heeren Dun en Grondsma van harte welkom, herinnerde aan ywat zij reeds vroeger gepresteerd hebben, wees er op, dat de naam van Gezelle dezer [dagen, nu zijn honderdste geboortedag her dacht wordt, in en buiten de pers en op veler- ulei bijeenkomsten, in het brandpunt van de 'algemeene belangstelling staat en herinnerde aan de tentoonstelling van diens werken, 'welke in de Openbare Leeszaal gearran geerd is. Mr. de Groot gaf vervolgens 't woord aan den heer Dun, die beginnen zou met een .voordracht over het leven van den grooten Vlaaxnschen dichter. De heer Dun vertelde vervolgens, op de .hem eigen gevoelvolle wijze van het leven [yan dezen Vlaming, die geboren werd als tzoon van eenvoudige ouders, als een zuige ling met een driekantig hoofd1, dat de baker ■tevergeefs trachtte te fatsoeneeren. Het bleek [weldra, dat de jonge Gezelle een buitenge woon stel hersens had en al werd hij in een [uiterst bescheiden positie geplaatst als por- [tiertje in een klooster in het karakteristieke jiVlaamsche dorpje Rousselaere, weldra bleek, [.welk een buitengewoon talent in dezen een- youdigen werker huisde, toen hij een ge- iodcht maakte op een boom, die over t:a [beekje hing, een gedicht zoo mooi en van "zooveel gevoel getuigend, dat men liet voor- lilas aan den prior van het klooster, die een [kenner was en aanstonds begreep welke be loften dit jonge talent voor de toekomst kon tbieden. Gezelle klom als candidaat voor het pries terschap een sportje hooger op de maat schappelijke ladder en zoo zien wij later den 'eenvoudigen dorpspastor, wiens beeltenis 'zoo algemeen bekend is, maar wiens weg niet 'altijd over rozen gegaan is. Jaren lang werd hij' miskend en achteruit gezet, hij, de Vlaming, de groote strijder voor dat deel van het volk, dat leeft in zijn schoone, zoetvloeiende tale. De invloed der [Franskiljons maakte, dat deze dichter bij de gratie Gods jarenlang als hulppastor het [bescheiden dorpje Kortrijk als middelpunt yan zijn parochie heeft gekregen. Maar Gezelle klaagde niet. Hij droeg zijn leed in stilte en slechts zoo nu en dan, als zijn vriend Huge Verriest hem bezocht, werd het dezen duidelijk wat er in het hart van ,Vlaanderen's grootsten dichter moest om- 'gaan. Dan troostten zij elkaar, niet met woor den, maar met een daad, die getuigde van hartelijk medeleven en dan was Gezelle weer optimistisch, dan zag hij het leven minder als een lijdensperiode, dan was hij weer kin- rderlijk verblijd om alle scheppingen Gods, .die hij om zich heen zag. Dan zag hij het ■groote scheppingswonder in een eenvoudig yliegje, in een watertorretje, in een bosje cuischend riet, in een blommeke, dat verdekt ■(langs den weg bloeide. t Vele jaren heeft hij verdrietig gezwegen, maar ten slotte brak de behoefte om zich te 'uiten over al het wondere dat hem omringde 'zich weer baan, dan kon hij niet langer zwij gen en schreef hij zijn kleine litteraire {juweeltjes, die vele geslachten na zijn dood bog zullen ontroeren. Gezelle was een man, die geheel voor an deren leefde. Wat hij bezat, was ook het be- ïzit der armen en zijn huis en kasten waren ■dikwijls leeg als anderen geholpen moesten [worden. Een goede hoed, een geschenk, dat een te verouderd exemplaar moest vervan- fgen, verhuisde na weinige dagen naar een izijner parochianen, die er nog meer behoefte ''aan had dan hij en van een borstrok, die hij tikreeg onder voorbehoud, dat hij dien nu eens 'heelemaal voor zich zeiven moest houden, [sneed hij de manchetten af en droeg die om ■zijn polsen, zoodat het den gevers leek alsof 'hij den rok droeg, terwijl deze in werkelijk Uiet lichaam van een armen stakker verwarm- 'öe. Zóó was Gezelle, een man, wiens geheele leven één groote opoffering was, een man, die [miskend werd en in stilte leed, maar die des ondanks onze poëzie verrijkt heeft met een schat van gedichtjes zooals geen ander ze 'vóór hem heeft kunnen scheppen. 'f Eenzaam en verlaten is hij op 27 Novem- [ber 1899 gestorven, luisterend naar de sjil pende, fladderende veugeltjes, waarnaar hij izoo geerne kon kijken. Zijn dood bracht Hheel Vlaanderen eensklaps tot het besef, dat [een zijner grootste zonen was heengegaan [en zijn begrafenis, waaraan honderden, [waaronder de hoogsten in den lande, deelna men, werd een bedevaart naar zijn laatste trustplaats. Daar rust hij nu in den Vlaamschen grond. Een eenvoudig monument dekt zijn graf en de rozen bloeien waar zijn naam en een her- 'innering aan zij werken in den steen staan gebeiteld. Guido Gezelle, naar wiens laatste rust plaats Donderdag, op den honderdsten her denkingsdag van zijn geboorte, duizenden iiVlamingen ter bedevaart zullen trekken, Gezelle wiens leven en werken in Vlaanderen en Holland in bijzondere bijeenkomsten her dacht en geëerd zullen worden, heeft niet [tevergeefs geleefd. Dichters van zijn betee- kenis leven voort in de harten van het volk en hun levenswerk is een monument, dat de eeuwen zal trotseeren. De heer Grondsma, die ook Vrijdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam de ge dichten van Guido Gezelle zal voordragen fok» VlaamfifihtNakdandsche .Ver.- gedaan heeft, deed zijn stadgenooten gister avond opnieuw van zijn groote declamatori sche talenten genieten. Als leerling van mevrouw Verbeeck uit Bergen weet hij bij elk gedicht den juisten icon te treffen. Hij geeft het kwetteren der vogels, het kabbelen van het beekje, de hulpe loosheid van een verdoken blommetje weer, maar als bazuingeschal klinkt zijn machtige stem als hij de gelederen der Vlamingen laat marcheeren of als hij den krassenden raaf hoog in de lucht zijn rauwen kreet laat sla ken. Bij het gevoelvolle, goed gestijleerde en m geschiedkundig opzicht interessante betoog van den heer Dun heeft hij zoo nu en dan de gedichten gezegd[ die de inleider als de meest karakteristieke uit Gezelle's verzame ling heeft aangegeven. Zoo gaf hij het schrijverke weer, liet spin netje, dat over het wateroppervlak slechts den naam van zijn schepper schrijft, het rui- schende riet, dat buigt en zich wederopricht in eindelooze opeenvolging, zoo deed hij uit komen, waarop de heer Dun reeds de aan dacht had gevestigd, de alliteratie in Gcclle's gedichten, het steeds beginnen met dezelfde letterklanken, waardoor iedere zin een natuurgetrouwe nabootsing wordt van het geluid, de kracht of de lieftalligheid, die den dichter troffen en die hij in woorden wilde wee;geven. Zooals de schilders uit de oude school er een eer in stelden natuurgetrouw na te boot sen wat zij om zich heen zagen, zoo heeft Gezelle getracht met woorden te schilderen, woorden, die hij zocht en rangschikte totdat de klank en het rhytme volkomen den indruk vertolkten, die hij in zich op had genomen. Gezelle zag in alles slechts het mooie, hij merkte het bloempje op, dat zich tusschen de steenen naar het licht worstelde, hij zag den bloeienden boom op een terrein vol waarde- loozen afval, den boom, die over dat alles zijn witgebloesemde takken snmdde. Zóó was zijn Teven, naast "de vereering zijner taalgenooten, de eenvoud van den barmhartigen en zich nooit ontzienden priester, naast de miskenning door zijn tegenstanders, een verdriet dat hij in stilte droeg en een verrukking over het wondere dat Gcd heeft geschapen en dat hij bezongen heeft op een wijze zooals slechts een uiterst gevoelig kunstenaar dat doen kan. Beiden sprekers viel een hartelijk applaus ten deel. Daar Mr. de Groot niet in de gelegenheid was dezen voordrachtavond tot het einde toe bij te wonen, bracht de waarnemend voorzit ter, de heer Adema, den sprekers, namens het bestuur van de Openbare Leeszaal een woord van hartelijken dank, uityig gevende aan de verwachting, dat deze beide litteraire artisten, die elkaar op zoo gelukkige wijze aanvullen, nog menigmaal bereid zullen blij ken, de leden der instelling van hun talenten te laten genieten. DE WERKLOOZE NU ITK E E RING AAN ZAANDAM. Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Zaandam om geen werk- loozen meer naar Drente uit te zenden, heeft' de regeering de steunregeling voor deze ge meente ingetrokken. NEKKRAMP. Te Beerta is het 10-jarig zoontje van den timmerman H. aan nekkramp overleden. KIND VERBRAND DCOR KOKEND WATER. Het ru 1 1-jarig dochtertje van M. de R. te Nieuw Weerdinge (gem. Emmen), dat dicht bij de kachel stond, greep een ketel met kokend water. De arme keline kreeg den geheelen inhoud over zich heen en be zweek eenigen tijd daarna aan de bekomen brandwonden. DE „CASTITAS" WEER VLOT. Het Italiaansche stoomschip „Castitas", dat Zaterdagmorgen op de Noordergronden bij Terschelling is gestrand, is des avonds zonder assistentie van sleepbooten op eigen kracht vlot gekomen en heeft zijn reis naar Cardiff voortgezet. CONGRES B. A. N. S. Op het congres van den bond van ambte naren bij de Nederlandsche Spoorwegen dat Zaterdag en Zondag te Groningen is gehou den onder leiding van den heer J. H. Lyfe- ring uit Amsterdam, is als voornaamste kwestie behandeld die van het tekort van 230 millioen in het pensioenfonds. Aangeno men werd een door de afdeeling Den Bosch voorgestelde resolutie, luidende als volgt: De vergadering: gehoord de uiteenzettingen aan de door de ministers van Waterstaat en Financiën tot wettelijke goedkeuring aan de Staten-Ge- neraal voorgelegde overeenkomst met de Ne derlandsche Spoorwegen, inzake de aanzui vering van het tekort in het Pensioenfonds voor Spoorwegambtenaren. constateert dat ter goedkeuring dezer over eenkomst het Spoorwegbedrijf zal worden belast met aanzuivering van een schuld aan het fonds, welke door den Staat erkend en reeds vastgesteld is; protesteert tegen deze onredelijke belas ting van het Spoorwegbedrijf, waardoor me de de belangen van het personeel ernstig be dreigd worden, draagt liet hoofdbestuur op er voor te ijveren, dat de schuld door den Staat zal aangezuiverd worden, die daar voor de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen". Het voorstel-Tilburg, betreffende pension- neenng op 60-jarigen leeftijd werd na dis cussie ingetrokken. Nog werd aangenomen een voorstel van de afdeeling Den Bosch, inzake een poging tot wijziging van art. 13 der pensioenwetten. Op advies van het hoofdbestuur werd be sloten een krachtige actie in te stellen voor verbetering der loonen en tevens een actie voor geleidelijke verbetering der diensttij den. Het laatste deel van het congres, dat te vens het grootste deel van den Zondagmid dag in beslag heeft genomen, was de discus sie over internationale samenwerking. Besloten werd. M.ssmenwertenciussehffi Het voorstel van Utrecht tot instelling van een reisbureau vond geen steun. De heer Lyfering werd bij acclamatie her kozen als voorzitter De andere aftredende bestuursleden H. Borema (Zwolle), A. v. d. Hey (Utrecht) en T. H. Peters (Amsterdam) werden eveneens herkozen. Als zetel voor het volgend congres werd Den Haag aangewezen. DUITSCHE EN ZWITSERSCHE JOURNALISTEN IN ONS LAND. Op Uitnoodiging van de Algemeene Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, de K. L. M. en de Horecaf arriveerde Zaterdag morgen een gezelschap. Duitsche en Zwitser- sche journalisten, grootendeels uit Rijnland en Westfalen, alsmede eenige vertegenwoordi gers van Duitsche en Zwitsersche reisbu- reaux, in ons land, teneinde door middel van een rondreis beter met de schoonheid van ons land bekend te raken. Per autocar werden de gasten van Deven ter naar Utrecht gebracht. Vandaar werd naar den Haag gereden, waar een ontvangst plaats vond in hotel „De Witte Brug" te Scheveningen. Des avonds werd de gasten een diner aangeboden in „Hotel des Indes", waarbij aanzaten de Zwitsersche gezant en de plaatsvervanger van den Duitschen gezant, die zelf verhinderd was, alsmede verschillen de Nederlandsche journalisten. Zondagmor gen werd Den Haag bezichtigd en daarna Scheveningen. Des middags volgde een auto tocht door de bollenstreek naar Noordwijk, waar de burgemeester van Noordwijk het ge zelschap officiéél ontving. Te vijf uur was men weer te Den Haag en vond een receptie plaats, door den Duitschen1 gezant, die het gezelschap in het gezant schapsgebouw ontving. Vandaag bezoeken de journalisten Rotter, dam en maken van Waalhaven een vliegtocht naar Amsterdam, waar zij de rest van den dag zouden doorbrengen. SPOORKAARTJES VERDUISTERD. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van een controleur bij de Neder landsche Spoorwegen te Utrecht, die in hoo ger beroep door het Amsterdamsche ge rechtshof was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis, wegens verduistering van spoor kaartjes. DE MOORD OP DEN HEER LANS. Het Haagsche gerechtshof zal op 11 Juni in hooger beroep behandelen de zaak tegen den procuratiehouder uit Rotterdam, die in verband met den doodslag op den heer Lans door de Rotterdamsche rechtbank is veroor deeld tot vijftien jaren gevangenisstraf. BOSCHB RANDEN IN BRABANT. Nauwelijks is de warmte ingetreden, of alom 'hoort men reeds van bosch- en heide branden in Brabant. Zaterdag was de Molenheide, onder de ge meente Rucphen, een groote vuurzee, die zich over verscheidene hectaren uit strekte. Een groot aantal gemeentenaren hielp aan de blussching mede, maar kon toch niet verhin deren, dat weldra ongeveer 20 H.A. ver woest waren. Verder heeft nog een boschbrand gewoed op het landgoed „De groote Meeren" in den zuid-westhoek dier provincie. De brandweer van Ossendrecht verleende hulp. Meer dan zes H.A. mooie bosschen gingen verloren De oorzaak is onbekend. JACK LONDON-VERBOND. De algemeene vergadering van dit Ver bond werd Zaterdag te Zwolle gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, mr. dr. D. Albers, dat het vorig jaar de heeren mr. D. Romkes te Winschoten en L. Lansberg te Rotterdam het Verbond met een legaat elk van 1000 bedachten. Dit geld werd besteed om een prijsvraag uit te schrijven voor een aanplakbiljet. Van de 29 inzendingen werd de eerste prijs toegekend aan W. Heijnen, Venlo, de tweede prijs aan Joh. van Laer, Den Haag, de derde prijs aan W. Verougstraete, Boschvoorde bij Brussel. 118 nieuwe leden traden toe. Successen wer den geboekt, want in Goes zijn alle dieren- vertooningen verboden, in Enschedé dieren- vertooningen op de scholen, het gemeentebe stuur van Arnhem vraagt aan het Verbond of het een „goed" of een „kwaad" circus Is, bij een aanvrage. Reeds vroeger waren der gelijke vertooningen in Amersfoort, Zaan dam en Schagen verboden. Jonkvrouwe E. des Tombe, secretaresse- penningmeesteresse, deelde mede, dat de ontvangsten hebben bedragen 4607.48, de uitgaven 2511. 06. Het voordeelig saldo van de legaten is gereserveerd' voor de prijs vraag. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd aangewezen Utrecht. Hierna hield jkvr. E. des Tombe een lezing met lichtbeelden over dierendressuur. VERNIETIGING VAN GROENTEN. Vit deeling aan werkloozen enz. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in het Westland1, in bepaalde streken van Noord- Holland en wellicht in andere deelen van het land betrekkelijk belangrijke voor raden goede levensmiddelen, in casu jonge groenten, door de zoogenaamde producenten, de groen tenkweekers, zonder meer worden vernietigd, omdat ze, naar het schijnt, deze groenten niet met winst op de njarkt weten te brengen? Heeft de minister reeds maatregelen ge nomen, om deze groenten gratis ten goede te doen komen aan de vele armen en werk loozen in stad en land, die over geen of zoo goed als geen levensmiddelen kunnen be schikken? EEN SPIRITUSDRINKSTER. In het Prins Hendrik-plantsoen trokken gistermiddag te ongeveer zes uur de onge wone gedragingen van een bejaarde vrouw de aandacht der voorbijgangers. Het van alle kanten toeschietende publiek zag tot zijn verbazing, dat een vrouw zich onder hei uiten van onverstaanbare klanken biifla ge- L wordt- heel uitkleedde. Gelukkig waren spoedig twee agenten ter plaatse, die de ongelukkige in wie zij een bekend straattype herkenden, dat zich herhaaldelijk aan het drinken van spiritus te buiten gaat, per auto naar Pavil joen III van het Wilhelmina Gasthuis deed vervoeren. Ook Zaterdagavond was de vrouw reeds voor een dergelijk geval opgenomen. Zij zal thans voor langeren tijd in observatie worden genomen. RECEPTIE MEVROUW THEO MANN— BOUWMEESTER. Gistenniddag had in het Carltonhotel te Amsterdam de huldiging plaats van me vrouw Theo Mann—Bouwmeester ter gele genheid van haar 80sten verjaardag. Een aantal bloemstukken versierde de receptie zaal. Aan den arm van den wethouder voor de kunstzaken kwam mevrouw Bouwmeester de zaal binnen en een hartelijk applaus weer klonk. Nadat mevr. Bouwmeester had plaats genomen, ram de wethouder het woord. Hij herinnerde eraan, dat mevrouw Man een drietal jaren geleden afscheid had geno men van het vaderlandsch tooneel en het Amsterdamsch publiek. Maar, zeide spr., het Amsterdamsche publiek heeft nog geen af scheid genomen van U. Voorts wees spr. er op, dat de tooneelkunstenares achter staat bij de vertegenwoordigers van andere kun sten. Er blijft van een tooneelkunstenares weinig anders over dan de herinnering. Vrees niet dat van hetgeen gij op de planken hebt gedaan, niets blijft leven. Gij zijt groot geweest in het romantische tijdperk. Men zegt, dat dit tijdperk is afgesloten en nu het woord is aan de werkelijkheid. Gij leefdet in den tijd van romantiek. Dat was toen de werkelijkheid. Spr. ging verder eenige gebeurtenissen uit haar leven na en zeide, dat de Amsteï- straat en het Leidscheplein de getuigen zijn geweest van uw triomphen. Namens het Gemeentebestuur van Am sterdam wenschte spr. haar geluk en mede namens de Amsterdamsche burgerij. Hierna voerde het woord de heer Snijders, rector van den I. S. S. A., en vele anderen. Aan het slot van het officieele gedeelte dankte mevrouw Mann voor de haar ge brachte hulde. Feestdiner. Des avonds werd in het Carlton-hotel een feestdiner gegeven ter eere van mevrouw Mann—Bouwmeester, die onlangs 80 jaar is geworden. De grijze actrice werd door den Senaat van het studentencorps met twee landauers, bespannen met vier paarden, van haar woning in de P. C. Hooftstraat ge haald. In de Jan Luykenstraat stond de „Postharmonie" opgesteld. Toen de beide rijtuigen daar kwamen, werd onder de tonen der muziek langs de Stadhouderskade naar de Vijzelstraat gereden. Een talrijk publiek juichte bij het Carlton hotel mevr. Mann»— Bouwmeester toe. ONWEER. Twee koeien van den landbouwer Nienhuis bij Enter werden Zaterdagmiddag in het weiland door den bliksem getroffen en ge dood. Ook sloeg de bliksem in hotel Rijsserberg bij Rijssen, waardoor twee personen bewuste loos werden geslagen, die bij de radio zaten te luisteren. KORTE BERICHTEN. Te Den Haag is op 50-jarigen leeftijd overleden de heer B. Portheine, majoor der veldartillerie. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei, des avonds te 8 u. 30. Te Arnhem is, 54 jaar oud, overleden de heer P. H. Heytze, directeur van de muziekschool aldaar. Onbekende inbrekers hebben zich door uitboring van een schot toegang weten te verschaffen tot de kerkeraadskamer in de hervormde kerk te IJmuiden. De buit was niet groot, want alleen een bus met ongeveer vijftien gulden van de diaconie viel in hun handen. Ook de kasten van eenige vereeni- gingen werden opengebroken, doch hier viel niets te vinden. De schade aan de bewerkte deur is grooter dan het geldelijk verlies. Zondagmiddag zijn onder de gemeente Koudekerke (Walcheren) de eerste twee va- cantiehuisjes geopend opgericht door den Centr. Bond van Ned. Post-, telegraaf- en te lefoonpersoneel. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. Onder presidium van den heer J. Th R Schreuder van Heemstede, kwam de Vereeni- ging van Ghrist. Onderwijzers enz. te bijeen huishoudeliike jaarvergadering Het jaarverslag en het financieele verslag werden aanvaard. De restitutie aan de afd werd per lid met 10 cent verhoogd overeen komstig het voorstel van het hoofdbestuur Aan de vereenigingen Lukas, Johannes, Barnabas en Jacobus werden de door het hoofdbestuur voorgestelde bijdragen (iaar- lijksche) toegekend. Na eenige historische toelichting ten aan zien van de ingediende acte van benoeming en instructie voor den chr. onderwijzer, zoo- als deze tot stand gekomen is in overleg met den Schoolraad voor de Scholen m. d. Bijbel en de Ver voor chr. Volksonderwijs werd deze, overeenkomstig het voorstel 'van het hoofdbestuur ongewijzigd' aanvaard, zoodat te verwachten is dat in de toekomst elke chr onderwijzer bij zijn aanstelling een geliik- luidende A. v. B. en instructie zal ontvangen De vergadering verklaarde zich overeen' 'komstig het prae-advies van het H.B. voor een gelijke belooning der akte handwerken als die der andere akten. Voorts ging de vergadering accoord met de voorstellen, voorzien van een gunstig praeadvies van het H. B., om actie te voerem ter verkrijging van afschaffing van de be taling der 5 Vt pCt. voor het weduwen- en weezenpensioen en yan het recht tot verkrij ging van eigen pensioen voor onderwijzeres sen op 55-jarigen leeftijd. Ten slotte werd besloten dat de vereeni- ging zal ijveren voor het verhoogen van den pensioengrondslag voor het weduwen- pensioen tot 4000, wanneer dat gewenscht De Noorderschutsluis te IJmuiden, de wrootste sluis ter wereld, is heden door de koningin officieel in gebruik gesteld. De totstandkoming van dit gigantische werk, waaraan een lange reeks van jaren gestaag is gearbeid en dat in zijn geheel een product is van Nederlandsche aannemers en fabrieken en van Nederlandsch vernuft' is een gebeurtenis, waarop ons land te^ recht trotsch mag zijn. Groote drukte te IJmuiden. Reeds in de morgenuren heerschte er in en om IJmuiden een groote drukte en bedrij vigheid. De burgerij had door het uitsteken van de vlag blijk gegeven van haar medele- ven met het grootsche gebeuren dat te wach ten stond; ook van alle openbare gebouwen en fabrieken in den omtrek wapperde de drie kleur, zoodat het dorp een bijzonder vroolijk en feestelijk aspect bood. In de verschillende straten en op de buitenwegen bewoog zich een vrij dichte menigte, mannen, vrouwen en kinderen, de meesten getooid met het tra- ditioneele oranjestrikje of -knoopje. Het uit den aard der zaak overgroote deel der belangstellenden, wien niet het voor- recht van een gereserveerde plaats was ten deel gevallen, kon de plechtigheid toch op bijzonder goede wijze volgen aan de Noord zijde van de nieuwe sluis en langs de ge- heele lengte daarvan, waar op het uitg©. strekte zandterrein plaats was voor duizen» den. De voor 'genoodigden gereserveerde ruimte bevond zich aan den Zuidkant van de sluis, zoodat zoowel bakboord- als stuur boordkant van de „Johan van Oldenbarne velt" honderden paren oogen tot zich zouden trekken Te ruim 9 uur verzamelden zich aan boord van dit schip in de Amsterdamsche ha ven tal van vooraanstaande figuren uit hel heele land. Van de vele honderden, die den tocht met het mailschip naar IJmuiden meemaakten, noemen wij de ministers van staat Colijn, Idenburg en Fock, mgr. dr. W. H. Nolens; voorts verschillende ministers, de oud-minis ters mr. H. van der Vegte en E. P. Wester- veld, den commissaris van de koningin in Noordholland; talrijke kamerleden, voorts de burgemeesters van Amsterdam en Rotter dam en de burgemeester van Antwerpen. Verder waren o.m. aanwezig dr. C. J. K. van Aalst, talrijke hoogleeraren, van wie wij af zonderlijk noemen prof. mr. M. W. F. Treub en prof. B. M. Taverne, de laatste als waar nemend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart; de consuls van bijkans alle landen en verder jhr. mr. J. W. G Boreel van Hogelanden; C. A. Lion Cachet, S. P. van Eeghen, D. Goedkoop, H. Goedkoop, E. H. Krelage, jhr. H. Loudon, mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Ir. Mus- sert, J. J. Rambonnet, dr. C. F. Stork, P. H. baron Taets van Amerongen, mr. G. Visse ring, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, mr. H. A. van de Wall Bake en mr. P. Co- ninck Westenberg, de laatste als president der arrondissements-rechtbank te Amster dam. Aankomst der Kon- Familie. Toen allen aan boord waren, arriveer» den per auto in de hoofdstad de koningin, prins Hendrik en prinses Juliana, met groot gevolg. Bij de Oosterdoksluis lag een extra pont gereed om de hooge gasten naar het mailschip te brengen. Aan boord van de „Johan van Oldenbar nevelt" werd de koningin verwelkomd door den minister van waterstaat; voor de ont vangst van den prins en de prinses waren o.m. aanwezig de heer Tegelberg, oudste di- reteur van de „Nederland", de kapitein van het schip, de heer Kruyt en verschillende hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat. Op het moment dat de kon. familie zich op het schip bevond, werd de koninklijke stan daard in top geheschen, temidden der ande re, vele vlaggen. Weldra bevond de trotsche mailstoomer zich in het midden van het vaarwater en ving de vaart naar IJmuiden aan. Een boot der Amsterdamsche Havenpolitie begeleidde het schip tot aan de grens der gemeente; daar nam Rijkswaterstaat het toezicht ia handen. Zeer vele belangstellenden stonden op de De Ruyterkade en langs den anderen Ij-oever geschaard. Aan boord van het mail» schip werd tegen twaalf uur een „loopen- de" lunch aangeboden; de koningin gebruik te het noenmaal met den prins en prinses in de schrijfsalon. Nog nimmer had de aankomst van een zeeschip in de haven van IJmuiden zulk een duizendvoudige belangstelling en zulk een enthousiasme ondervonden als thans het ge val was met de „Johan van Oldenbarne velt"! Langzaam passeerde het gevaarte de ge opende binnensluisdeur en het was in deze oogenblikken dat een koor van ongeveer dui zend schoolkinderen, dat op het steenen ge deelte aan den Zuidkant van de sluis was opgesteld, liet „Wilhelmus" aanhief. Helder en zuiver klonken de stemmen, begeleid door de muziek van het Christelijk Fanfarecorps „Wilhelmina". Onder leiding van den heer N. Gonlag werden twee coupletten gezon gen. Onmiddellijk nadat de „Johan van Olden barnevelt" aan de Noordzijde van de sluis was gemeerd, werd de binnensluisdeur ge sloten en werd het water in de schutkolk op hetzelfde peil gebracht als het water aan de zeezijde van de sluis. Het plechtige moment van de opening was hiermede genaderd; een ceremonieel van his torische beteekenis, hetwelk zich voltrok op de brug van het schip. Het was op deze plaats, waar de koninklijke gasten bijeengekomen, dat de minister van waten- staat een rede uitsprak, die, dank zij het aan brengen van luidsprekerinsfaJlagj*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6