Opheffing Fabriek! Naaisters. Energiek Persoon, Steno-Typiste Werkster WERKSTER 3XL BIS JB SMIDSKNECHT, AankomendKantoorbediendeoii-) aankomend BEDIENDE Luchtvaart Marktberichten Ad verten tiën Voor direct gevraagd bekwame Provinciaal nieuws MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 29 April. VOORTZETTING ZAAK RIJWIELDIEFSTAL. DANKBETUIGING. Ondergeteekenden betuigen hiermede hun hartelijken dank aan allen die blijken gaven van hunne belangstelling bij hunne 40-jarige Echtvereeniging en bij de Huwelijksvoltrekking van het jonge paar. C. ZEEMAN en Echtgenoote. GS. KLIJN en Echtgenoote. Heiloo, April 1930. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij mijn 40-jarig jubileum op 29 April j.1., als drukker bij de N. V. Herms. Coster en Zn., be tuigt ondergeteekende zijn har- telijken dank, in het bijzonder aan Directie, Redactie, Admi nistratie en Technisch personeel. Mede namens mijne Echtgenoote en Kinderen, J. H. v. d. TOOREN, Gashouderstr. 25. Alkmaar, 1 Mei 1930. Onzen hartelijken dank aan allen die bewijzen van belang stelling toonden op den dag van onze 45-jarige echtvereeniging. K. J. GOVERS. T. GOVERS—DE JONG. Kennemerstraatweg C 124. Allen die iets te vorderen heb ben van- of verschuldigd zijn aan de thans opgeheven kaas- fabriek Vita Nova te Heerhugo- waard gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen vóór of op den 20sten Mei a.s. aan den secretaris-vereffenaar K. PLOEGER, Heerhugowaard Zuid Bassenveg A 52. gevraagd op Handelskantoor hier ter plaatse, spoedige in diensttreding gewenscht. Br. on der letter Z 985 bur. v. d. blad. B. W. G. LIENESCH LANGESTRAAT. Gevraagd een nette jonge voor 1 2 dagen per week. Mevrouw PISART, Nassau- laan 13. Gevr. flinke voor den Donderdag. Adres v. h. STOKMAN, Nieuw- poortslaan 65. Gevraagd een flink voor den dag. Zondags vrij, klein gezin. Adr. te bevr. Boekhandel DE ROOIJ. Ten spoedigste gevraagd een bij BESTEMAN, Markstraat. leeftijd 1618 j. gevraagd ten kantore der N. V. Scheepswerf „Nicolaas Witsen" v/h. W. F. SlOEL Zoon, alhier. Soll. uit sluitend schriftelijk. Wereldfirma vraagt. goed voorkomen, leeftijd bene den 35 jaar, voor het bezoeken van Industrieelen en houders van Bedrijfsauto's. Eenige ken nis van automobielen is aanbe veling. Brieven onder motio „Field- man Verkooper" aan bureau van dit blad. Handelskantoor vraagt voor directe indiensttreding (vr.) en jongste bediende ter op leiding. Brieven met opg. verl. sal., leeftijd enz. onder letter W 983 bureau van dit blad. Morgen V rij dag 2 MEI 1930, van 10 uur tot 's middags BV* VIER UUR laatste dag dergroote expositie met directen verkoop in de groote boven zaal in het gebouw „DE UNIE", Koorstraat te Alkmaar, van de prachtige collectie ECHTE PERZISCHE TAPIJTEN EN KLEEDJES, waarbij de zeldzaamste exemplaren, uit alle districten van Perzië en de Oriënt. Perzische Tafelkleeden, afgepaste Perzische Loopers, unieke Smyrna Kleeden, Kameeltaeschen, Bockhara Tapijten enz. SV Aan elk Tapijt of Kleedje de scherpste vaste netto prijs bevestigd, geen bijkomende kosten. De verkoop geschiedt contant, terwijl elk exemplaar, 't welk morgen, Vrijdag, in bovengemelde zaal verkocht wordt, zoowel op echtheid als gaafheid gegarandeerd wordt door de Firma 1STRUEWN, Importeurs van Perzische Tapijten, Nieuwe Doelenstraat 9, naast Hotel DES PAYSBAS, Amsterdam. verhinderd was, geschiedde die uitreiking door den heer Rahder, inspecteur van het L. O. in de Inspectie Alkmaar. Nadat de heer P. Schipper als voorzitter van het comité woorden van dank had gesproken, gaf hij het woord aan den heer Rahder, die het succes der wedstrijden op dezen Julianadag memo reerde, de scheidsrechters, de commissie leden, de politie en allen, die hadden mede gewerkt om het feest te doen slagen, bedankte en daarna aan de diverse overwinnaars de prijzen uitreikte met eenige welgekozen woorden. Enkele aanvoerders brachten dank aan de Commissie. Zoo kwam het einde van een mooien sportdag op het fraaie terrein. Het voorjaarsconcours van den A. K. B. Met buitengewoon veel animo wordt de felle sportieve kegelstrijd op de Unie-banen voortgezet en er zijn reeds verschillende mooie resultaten behaald. In den korpswedstrijd lieeren schijnt men niet gemakkelijk 300 hout te halen. De Burg I heeft het precies tot dit totaal gebracht, terwijl C. U. B. O. II de leiding neeft met 312 hout. Maar er is nog alle kans, dat dit totaal overtroffen zal worden. Bij de dames staat Onder Ons met 290 bovenaan De Vrije baan heeren seniores heeft den hr. C. H. de Lange in grootschen vorm gezien Hij staat momenteel bovenaan met niet min der dan 9 X 45, terwijl op hem volgen hee ren met 5 X, 4 X en 3 X 45. Bij de juniores is het al heel spannend. Niet minder dan tien kegelaars hebben 45 gegooid, maar geen en kele heeft het voor de tweede maal kunnen gooien. Slaagde b.v. no. 10 daarin, dan zou hij ineens van de tiende naar de eerste plaats stijgen. Een fraaie prestatie leverde de heer R Brugman door op de Kampioensbaan 85 te gooien. Wij verwijzen verder naar onderstaande uitslagen. Korps heeren: De Unie I 288, De Unie II 254, De Club I 286, De Club II 242, Op de Lat I 276, Op de Lat II 236, Koekoek II 287, Onder Ons 252, C.U.B.O. I 254, C.U.B O. II 312, C.U. B.O. III 270, Alcm. Victr, II 255, Op 't Kantje Af II 289, Twee Duifjes 275, De Burg I 300, De Burg II 274, Onze Club II 292, Onze Club III 266. Hard gaat ie I 280, Hard gaat ie.II 252, Onder Ons I 292, Onder Ons II 261, Duim in 't Gat I 283, Duim in 't Gat II 286, Slap jes I 241, H. K. C. 264, De Poedelaars 261 Zevenprijs de heer K. Dik 5 X7. Eereprijs Korps de heer E. Robertson, Den Helder 75. Eereprijs de heer C. de Beurs 72. Dameskorps: Onder Ons 290, Ke Ki Ka I 280, Ke Ki Ka II 247. Alcm. Victrix 267. Ophouden Wint I 252, Ophouden Wint II 206, Men heeft ze niet aan een Touwtje 211. Eereprijskorps mevrouw Jac. Met 67. Eereprijs mevrouw N. N. 68. Consolatieprijs mevrouw L. Boom 46. Vrije baan Seniores. De heer C. H. Lange 45 9 X, de heer A 0- Baart 45 5 X, de heer C. de Beurs 45 4 X 44 5 X, de heer A. Köllmann 45 4 X 44 3 X, de heer G. J. Genefaas 45 3 X, de heer .1 Metz 45, de heer I. Bakker 44, 42, de heer L. D. Boom 44 41 2 X. Vriie baan Juniores). De heer M. Olie 45, 44 2 X, 43 5 X. de hr. J. Eichholt 45, 44 2 X, 43 2 X. 42, 41, 39, de heer Jan Met 45, 44 2 X, 43 2 X, 12, 41, 38, de heer M. Witte Jr. 45, 44 2 X, 13, de heer R. Brugman 45, 44, 43 2 X, de beer C. B. Balder 45, 44. 42, de heer J. H de Haas 45, 43, 42, 41 2 X. de heer E Woud 45, 43. 42. 41, de heer W. Bos 45, 43, 41, de heer F. Meijer v. Putten 45, 37, d-1 heer Herm. de Haan 44, 43, 42 2 X, de heer W. E. Theinert 44, 43. Dames Vriie baan. Mevrouw Hekket 43 2 X, Mej C. Lau- wers 43, 42 2 X, mevrouw H Buijs 43, 42, mevrouw de Munk 42, 41 2 X, mevrouw Met-Smorenberg 42, 41, mevrouw Obdam 10 2 X, mej. J. de Lugt 40, 39, 37, mej. v. cl. Laan 40, 39, mevrouw de Visser 40, 38, mevrouw Lensen 40. 35. Kampioen Alkm. Kegelbond 1930. De heer R. Brugman 85 hout, 2e prijs de neer C. Baars 81 hout, 3e prijs de heer H. du Crocq 75 hout. Panieskamrioen 1930. Iis 60 r°UV/ j® PrÖ? mevrouw Ne- Parenwedstrijd. Mevrouw A. Hekket-de heer A J. Baart mevrouw Kokkes-de heer W Scheepma 17, mevrouw v. d. Heuvel-de heer A ekket 48, 42, mevrouw S Surig-de heer S ei r mevrouw Berkhout-de heer L -;cijnmeijer 46, 45, mevrouw en de heer G u-us 46 44, mej. N. Rol-de heer M. Dog Keoaar 46, 43, BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Antonius Beemsterboer en Hendrika van Vliet. Jacob Koopmans en Antje Davids Giovanni Pittana en Clasina van Lienen Gerbrand Bruin en Geertruida Admiraal. GEBOREN: Maria Johaijna Theresia d. v. Jacobus Besteman en Maria Bijl. CASTRICUM. Brand in de Ooslerbuurt. Gistermorgen ontdekte de eigenaar bewoner Th. Kuijs alhier brand in de schuur nabij zijn woning, waarin een z.g.n. kookpot brandde voor het water voor den schoonmaak van schuren en stallen. Ijlings werd de brandweer ge waarschuwd en geen 5 minuten daarna was deze met een slangenwagen aan wezig en kon binnen een minimum van tijd water worden gegeven door een straal op de waterleiding. De schuur, oud en. van binnen voor zien van bollenstellingen en een groote partij manden en andere brandbare voorwerpen, was in een oogenblik een vuurzee aangewakkerd door de veile oosten wind. In de schuur die geheel met den grond werd gelijk gemaakt, waren nog opgeborgen een groote partij gladiolen en kralen. Een en ander was verzekerd, maar de schuur laag. Omtrent de oorzaak vermoedt men het vuurvallen uit den kookpot. Door het snelle en krachtdadige op treden van de brandweerlieden kon het belendende woonhuis van V. behouden blijven al kreeg het wel eenige water schade. AKERSLOOT. Namens het r.-k. kerkbestuur St. Michael is aanbesteed de bouw van een r.-k. kerk met pastorie aan de Zuider vaart, Schermer, gem. Akersloot. Laagste inschrijver W. Tlieunissen te Heemst sde met 79.500, aan wien het werk is fregund. Voorts is aanbesteed namens het -k. schoolh stuur Sint Ja- cobus Major het verbouwen en uitbrei den van de bestaande r.-k. school en het bouwen v<in een hoofdonderwijzerswo ning' aan de Kerklaan—Julianaweg, gem. Akersloot. Laagste inschrijvers gebr. Krom alhier met 31.498, aan wie het werk is gegund. NOORE SCHAR WOUDE. Een buitengewone ledenvergadering van de Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging werd gehouden op Dinsdag 29 April, des avonds half acht in de verga derzaal van „Concordia". De voorzitter, de heer S. Timmerman, wees er op dat er ditmaal een belangrijke vergade ring zal zijn. Hij wekte de aanwezigen op om alle leden vooral aan te moedigen om zooveel mogelijk de vergaderingen te bezoeken daar dit zeer in het belang is van de middensfands- vereenigingen. Voorgelezen werd 'n brief van den Kamer v. Koophandel van Noord-Holland's Noorder kwartier, welke aan de besturen in overwe ging gaf, om hun belangstelling te toonen op een vergadering te Alkmaar, waar de moge lijkheid besproken zal worden of eventueel 'n of meer cursussen zouden kunnen gegeven worden tot opleiding van winkelpersoneel. De heer J. Fraas van de Alkm. Handels school zal daar een rede ter inleiding houden. Bespreking Middenstandsten- toonstelling. Door de feestcommissie is bepaald, dat deze gehouden zal worden op 3, 4, 5 en 6 Juli. De laatste dag is echter een Zondag, waartegen verschillende bezwaren zijn gekomen. Zoo een schrijven van den heer W. de Groot van Broek op Langendijk, welke principiëele be zwaren heeft in verband met Zondagshuldi ging- De feestcommissie had gemeend, dat er geen tentoonstelling zal gehouden kunnen worden met financiëel succes indien men er de Zondag niet bijnam. De voorzitter begreep dit bezwaar, doch meende dat de practijk neeft geleerd dat bij gelegenheden waar attracties bij behooren de Zondag een en ander in financiëel opzicht mogelijk maakt. De heer Bouwman hield een groot betoog, om niet op Zondag tentoonstelling te houden en hoopte dat een gunstig resultaat zal ver kregen worden. De heer Smit zou ter vermijding van alles voorstellen in 't geheel geen tentoonstelling te geven. De voorzitter adviseerde, dat zij, die ge moedsbezwaren hebben tegen den Zondag hun stand op dien dag moeten sluilen. Er gingen nu verschillende stemmen op om de tentoonstelling geen voortgang te vin-den. De tegenstanders van den Zondag brach ten nog de mogelijkheid naar voren van een garantiefonds tot dekking van een eventuëel financiëel echec te vormen. De voorzitter adviseerde ten slotte tot stem ming en wel voor een tentoonstelling met Zondag of een tentoonstelling zonder Zon dag. Na langdurige discussie werd hiertoe be sloten. Er waren 12 stemmen voor, 9 tegen en 5 blanco. De voorzitter meende dat er op deze manier geen tentoonstelling gehouden kan worden. De commissie achtte zich van zijn taak ont heven. Het resultaat is dus -dat geen tentoon stelling zal worden gehouden. OUDKARSPEL. Wegens het bedanken van de heeren Jb. Kroon PZ., tengevolge van hoogen leeftijd en van P. Kroon Az., wegens vertrek naar Alkmaar, heeft gister de stemming plaats gehad voor 21 notabe len der Ned. herv. kerk alhier. Uitge bracht zijn 135 stemmen, waarvan op de heeren Wijnveld 41, H. Bakker 40, P. Kroon Kz. 23, P. Kuiper 11, H. de Boer 3, C. Langendijk 1, C. Smit 3, S. Vis 3. G. Prip 2, J. Schrieken 5, K. Kaan 1, DE ZWITSERSCHE REIS VAN DE „GRAF ZEPPELIN". De passagiersvlucht van de „Graf Zeppe lin" naar Zwitserland is met het oog op de mindergunstige weersgesteldheid wederom verdaagd. De tocht, die morgen zou plaats hebben, is tot volgende week uitgesteld. VLIEGMACHINE NEERGESTORT OP WAALHAVEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag te ongeveer vijf uur is van het vliegtuig P.H.A.D.V. van de Aëro- Club, dat opgestegen was met den 33-jari- gen A. G. van Tol uit Zeist als bestuurder en den 25-jarigen M. Koot uit Den Haag als passagier op een hoogte van ongeveer 100 meter boven Waalhaven de propeller afge broken. Het vliegtuig stortte omlaag, doch de piloot wist het zoo in evenwicht te hou den, dat het met een niet al te harden slag op den grond terechtkwam. De machine boorde zich in den grond, sloeg over den kop en werd vrijwel geheel vernield. De in zittenden bekwamen wonder boven wonder geen letsel. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 30 April 1930. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard beien per doos 2233 cent; Bloemkool le s. per 100 stuks 20—/ 29; Bloemkool 2e s. pe rlOO stuks 1017Gele Kool per 100 IC.G. 3.90; Kropsla per 100 stuks 2— 6; Komkommers per ÏOO stuks 33; Prei per 100 bos 1.40—4.40; Perziken per stuk 7—22 cent; Postelein per bakie 60—72 cent; Rabarber per ÏOO bos 39; Raapstelen per 100 bos 0.2O—f 1.20; Radijs per 100 bos f 2.10—f 6; Roode Kool per 100 K.G. 1.105.80; Spinazie per bak 12—20 ct. Dubbele Spercieboonen per 100 pond 34 48; Uien per 100 pond 0.80; Wortelen per 100 bos 10—19; Witlof le s. per 100 pond 5.60—9.30; Witlof 2e s. per 100 pond 2.204.40. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 1 Mei 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 159907 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: bruine 4.805.20; witte 4-/ 5; witte (klein) f 3.50-ƒ 3.90; 12375 stuks Eendeieren 4.304.40 SCHAGEN, 1 Mei 1930. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 4 Paarden 10-0225; 365 Geldekoeien 180—370; 60 Geldekoeien f 950—f 435; 70 Kalfkoeien 250430; 50 Pinken 110-/ 210; 204 Nuchtere kal veren 10-/ 28.50; 124 Overhoucers 33 42; 13 Bokken en Geiten 10—1 15, 14 Varkens (mag.) 331 46; 45 Varkens (vette) per K.G. 0.66—0.70; 182 Biggen f 23—J 33; 20 Konijnen 0.752, 21 Kippen 1—/ 2; 57 K G. Boter 1.40- 1.55 per K.G. HOORN, 1 Mei 1930. Op de heden gehou den kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 22 stapels kleine fabriekskaas 39; 2 stapels kleine boerenkaas 39; 4 stapels fabr. comm. kaas 43; 2 stapels boeren com missiekaas 43. In totaal 30 stapels, wegen de 44586 K.G. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Mei '30. Langendijker Groentenveiling. Roode Kool le s. 1.30—4.80; Gele Kool le s1.20— 4.60; Deensche Witte Kool 0.60—1.30; Bieten 0.30 per 100 K.G. Aanvoer: 40000 K.G. Roode Kool; 45000 K.G. Gele Kool; 40000 K.G. Deensche Witte In deze zitting, gepresideerd door mr. J. G. Holsteyn, president der Arr. Rechtbank, werd voorgezet de zaak contra Fokke F., ge domicilieerd- te Sn-eek en thans gedetineerd, aan wien ten laste was g-el-egd rijwieldiefstal, -gepleegd te Alkmaar. Op grond van de gewijzigde samenstelling der rechtbank, had een nieuwe behandeling plaats en werden de diverse getuigen op nieuw gehoord. Verdachte werd thans verdedigd- door mr. v. Loockeren Campagne. Evenals bij de vorige behandeling erkende verdachte de feiten. Hij was „om centen verlegen", gaf hij als motief op. Dr. Hoeneveld, zenuwarts, beschouwde verdachte als een ernstige psychopaat met volle toerekeningsvatbaarheid. Op de desbetreffende vraag van den pre sident, gaf verdachte te kennen nu wel zin in eerlij-ken arbeid te hebben. De officier, het woord ver-krijgend, persis teerde bij d-e conclusie van zijn vorig requisi toir 1 maand gevangenisstraf, benevens ter beschikkingstelling der regeering. Spr. was van oordeel, dat verdachte, ondanks zijn geestelijke zwakheden, behoorde te worden gestraft. De verdediger refereerde zich aan het oordeel der rechtbank, conform den wensch van den verdachte. Na in raadkamer te hebben vertoefd, deed de rechtbank onmiddellijk uitspraak en ver oordeelde verdachte tot 1 dag gevangenis straf met 1 dag aftrek en stelde hen voorts ter beschikking der regeering bij wijze van proef. ERNSTIGE AANRIJDING VAN EEN FIETSRIJDER OP DEN ZWAAGDIJK. Het presidium was inmiddels door mr. Ledeboer overgenomen en aangevangen werd met een zaak betreffende het toebrengen van ernstige lichamelijk letsel aan den heer Jan Vriend, die op 16 December j.1. op den Zwaagdijk, terwijl hij zich op het rijwiel voortbewoog, werd aangereden door een auto, bestuurd door den caféhouder Laurens VI. van Hoog-karspel, die roekeloos en on voorzichtig doorreed, toen twee fietsers zich op den smallen dijk op gelijke hoogte be vonden. De heer Vriend, een 54-jarige ar beider uit Zwaag, op wiens rijwiel boven het voorwiel een pl.m. 60 c.M. lange petroleum- kist was bevestigd, kwam door de aanrijding te vallen en verwondde op zoodanige wijze zijn linkerbovenarm, dat onmiddellijke op name in het ziekenhuis noodig was. De heer Vriend bovengenoemd, had alleen een schok gevoeld, is gevallen en was direct bewusteloos geraakt. Hij kwam in 't zieken huis tot bewustzijn en heeft langen tijd in de inrichting vertoefd. Hij kan ook nu nog zijn arm niet behoorlijke bewegen, daar d-e arm nog krachteloos is gebleven. Verdachte werd verdedigd door een bonds- advocaat, mr. Polack uit Groningen. De van roekeloos rijden verdachte heer VI. was van meerling correct te hebben gereden. Hij was den heer Vriend bereids gepasseerd. De getuige mej. Grietje Kolken, geboren Verver, die zich tijdens het voorval op den Zwaagdijk aldaar in haar woning bevond, had een wi-elrijdster, mej. Spruit op den dijk zien rijden en daarachter ook een automobiel, die tamelijk snel reed. Een andere wielrijder had ze niet gezien, doch wel hoorde zij een hevigen slag en zag later Vriend aan den kant liggen in den modder en in 't gras. De dijk is ter plaatse niet breed genoeg voor twee rijwielen en een auto, die elkander ge lijktijdig voorbij rijden. Verdachte sprak de meening uit, dat de wielrijder zich bang en zenuwachtig had ge maakt. Dat hij het linkergedeelte van den weg zou hebben overschreden, werd door hem ontkend. De wielrijdster, mej. Spruit, kon niet ver klaren, dat naast de grasberm nog een strook -grond was, waarop gereden kan wor den. Zij reed zelden dien weg. Zij was juist den heer J. Vriend gepasseerd, toen de auto haar achterop kwam. Zij had van de aan rijding niets kunnen zien, doch had wel een klap -gehoord. Denkelijk kwam toen de auto in aanraking met het p-etroleumkistje, door Vriend voor op zijn rijwiel vervoerd. De heer C. Bos, gem. en onbezoldigd rijks veldwachter te Nibbinkswoud, had de zaak onderzocht en den weg opgemeten. De breedte van den weg is 3.50 M. De auto 1.90 M. en de kist van Vriend 60 c.M. (dus had verdachte nog 1 M. ruimte om voorbij te kunnen rijden). Het was zeer gewaagd door te rijder., in dien' twee wielrijders en de auto zich op ge lijke hoogte bevinden. Verdachte echter ont kende dat hij zich op gelijken lijn met de wielrijders had bevonden, doch zelfs dan meende hij dat ongehinderd gepasseerd kon worden De president nam het .verdachte zeel. kwalijk, dat hij later, toen Vriend zich in 't ziekenhuis bevond, niet de minste belang stelling had betoond. Verdachte beweerde voorts nog niets van het ongeval bespeurd te hebben. Voor den rechter-commissaris had hij gezegd een schok te hebben gevoeld. Volgens gem. veldwachter Bos was verdachte 's avonds bij zijn ver hoor zeer ontsteld- en zenuwachtig en had hij een meer verstandige verklaring afgelegd. De officier achtte de feiten onaanvechtbaar en spreker hechtte geen -geloof aan zijn latere ontkentenisseu, welke gebaseerd waren op vrees voor veruordeeling en conferenties met den verdediger, waarmede spreker echter niets onvriendelijks aan diens adres van den advocaat bedoelde. De officier ging vervol gens het gebeurde nog eens in extenso na en kwam toen tot de conclusies, in de dagvaar ding gesteld, reden waarom spreker schuldig verklaring requireerde en veroordeeling van verdachte tot 100 boete of 60 dagen hech tenis. Verdachte meende dat 80 c.M. ruimte vol doende was om te passeeren Mr. Polack, advocaat te Groningen, hield daar op een betoog zijn deelneming betuigend aan het slachtoffer, de heer Vriend. En ontkende voorts meer uitvoerig dat de feiten overeenstemden met hetgeen' in de dagvaarding was ten laste gelegd. Pleiter geloofde niet dat verdachte tusschen de beide wielrijders was doorgereden en wees ter sta ving van deze opvatting op de verklaring van mej. Spruit, die achter zich signalen heeft gehoord. Indien de weg niet breeder is dan 3.50 M., dan kunnen twee auto's elkander daar niet passeeren. Er moet daar dus nog een strnck zijn, die berijdbaar is. Na nog eenigen tijd te hebben stilgestaan bij de schuldvraag in de juridische b-eteekenis, kwam pleiter tot de conclusie dat vrijspraak of ontslag van rechts vervolging zou moeten volgen, subsidiair een mindere geldboete. Naar voren werd nog gebracht adt ver dachte bekend staat als een woest en on voorzichtig rijder. Na uitvoerige re- en dupliek werd d; be handeling geslotten en bepaald op a.s. week. OPLICHTING VAN AARDEWERK TE HOORN. De 33-jarige koopman Adriaan U., wo nende te Hoorn stond terecht als verdacht van oplichting der gebroeders Wekkers, winkeliers aldaar, bij wie verwachte zich on 2 Januari vervoegde, zeggende dat hij op dracht had van den caféhouder Heuvel (e Berkhout om voor zijn rekening te koopen en mede te nemen 50 boterhambordjes en een aantal botervlootjes, tegen welke bestelling de heeren geen bezwaar hadden, aangezien de heer Heuvel hen als solide bekend was. Het bleek echter dat verdachte geen opdracht had ontvangen en werd tegen hem een straf vervolging ingesteld. Verdachte zeide thans plechtig, dit alles te ontkennen. Hij had be doelde artikelen voor eigen rekening ge kocht, ten behoeve van den heer Heuvel. Mej. Heuvel had hem later betaald, doch hij er kende in gebreken te zijn gebleven, de heeren Wekkers te voldoen. Hij had gezegd: Als bt Heuvel te duur is, breng ik ze terug. De nota der winkeliers, ad 9 den heer Heuvel aangeboden werd door juffr. Heuvel geweigerd, daar zij het aardewerk had ge kocht van verdachte. Eenige opdracht had zij niet aan verdachte gegeven. Z.ij had van U het goed gekocht omdat hij. een klant in de zaak was. Zij had ruim 6 betaald doch de priis was 8.40. Verdachte erkende dit alles. De officier hield zich aan zijn dagvaar ding waarin oplichting was ten laste gelegd. Het verloop der behandeling ter terechtzit ting had den officier niet tot andere gedach ten gebracht en meende de officier, dat ver dachte het met zijn ontkentenis niet ver zou brengen. Het bewijs geleverd achtende requi reerde de officier tegen verdachte, die zicih niet bepaald het praedicaat geheelonthouder kon toerekenen, 2 maanden gevangenisstraf. Mr. Thomas advocaat te Hoorn bestreed de opvatting van den officier, dat hier op lichting bewezen zou zijn en was de mee ning toegedaan dat hier een misverstand had plaats gehad. Verdachte zou voor zoo'n gering bedrag het risico niet hebben willen dragen. Pleiter concludeerde dus vrijspraak, subsidiair het opleggen van een geldboete of een voorw. straf. Uitspraak as week. MISDR. ART. 247 WETB. V. STRAF RECHT. Na de pauze werd binnen geleid de zich in voorarrest bevindende sigarenwinkelier Dirk Z., 49 jaar oud geboren en wonende te Zuid-Scharwoude aan wien ten laste was ge legd' niet nader te qualificeeren handelingen, oepieegd op verschillende tijdstippen in de jaren 1929 en 1930 te Zuid-Scharwoude met meisjes beneden den leeftijd van 16 jaar, welke zaak met het oog op het zedekw etsen de met gesloten deuren werd behandeld. Mr. I angeveld opponeerde in deze zedezaak als

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3