llMjtstlt Courant DE VE8DWENEH DELORA. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje lfo. 1° 193°" Donderdag 1 Wei Vrijdag 2 Mei. Hilversum1071 M. (Na 6 uur 1071 M-) 10.10.15 Morgenwijding. 12..2Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.05—2.45 Uitz. voor scholen. 2.453.— Gramofoonpl. 3. 4.Maak het zelf! Cursus. 4.305.— Gra- jnofoanplaten. 5.5.30 Lezing. 5.306 Dinermuziek uit café „Moderne" te Amster dam. 6.Tijdsein. 6.01 Voortz. Dinermu ziek. 6.30 Vaz Dias: Koersen 6.457.15 Spaansch:Beginners. 7.15—7.45 Radio-cur sus vanwege het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. 7.458.Gramofoonplaten. 8 9.Guido-Gezelleherdenking in het Concert gebouw te Amsterdam. Knapenkoor „Scola Cantorum", Orgelspel. Declamatie. 9. Concert. Het Omroeporkest, het Brusselsch Strijkkwartet. 9.30—10.20 Strijkkwartet. 10.20Persberichten. 10.30 Voortz. concert. 11.12.— Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 12— K. R. O. Orkest concert. 10.30 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30 K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1.15 K. R. O. Concert. K. R. O.-Trio. 1.15— 2.K. R. O. Gramofoon. 2.3.15 K. R. O. Gramofoon. 3.155.K. R. O. Guido Ge- zelleherdenking in de Gem. Universiteit te Amsterdam. 4.6.30 N. C. R. V. Concert. Amsterdamsch vocaal kwartet. 6.307.K. R. O. Gramofoon. 7.7.30 K. R. O. Tuin- bouwpraatje. 7.30 V. P. R. O. Concert. L. Klein, viool. Lezingen door Dr. N. A. Brui ning, Prof. Dr. Heering en mej. I. Dillen. Daventry, 1554.4 M. y.35 Morgenwijding 10.05 Lezing. 11.20 Concert. B. Pecker, viool. K. Cooper, piano. 11.50 Orgelconcert door L. H. Warner. F. L. Legg, sopraan. 12.50 Gramofoonpl. 1.50 Uitz. voor scholen. 2.50 Voorlezing. 3.35 Orkestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing. 5.35 Nieuwsber. 5 55 Nieuwsber. 5.55 Berichten. 6.Viool- en pianosonates. K. Murray en P. MacDonald. 6.20—-6.40 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. 8.20 Nieuwsberichten. 8.45 Lezing. 9.Concert. F. Davies, piano. Sym- phonie-Orkest. 10.2011.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris?'1725 M. 11.20— I.20 Gramofoonpl. 3.05 Orkestconcert en soli. 8.05 Concert. Koor, orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.256.50 Gramo foonplaten. 6.507.50 Orkestconcert. 9.35 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Orkest en sopraan. 4.50 —5.50 Kamermuziek. Blaasensembie. 7.20 Franz Baumann-avond. Orkest, Franz Bau- mann, tenor. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.504.20 Orkestconcert. 7.35 9 35 Concert. Orkest en solisten. 9.55—11 50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 4.20 Kamermuziek. Trio. 5.50 Gramofoonpl. 7.35 Concert. Orkest en zangeres. Zeesen, 1635 M. 5.5011.20 Lezingen. II.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Le zingen. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.45 Lezingen. 7.45 Concert. Orkest en vocaal kwartet. 9.05 „Hunde, Katzen und Kauze". Hoorspel. 9.50 Bridge-les. 10.20 Concert uit Budapest. t DIENSTPLICHT, Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Commissaris der Koningin dezer pro vincie heeft omtrent de aanvrage om vrijstel ling van den dienstplicht wegens BROE- DERDIENST betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan, ach ter zijn naam vermeld: WILHELMUS JOZEF ANTONIUS STROOMER, lichting 1931. Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. T^gen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 28 April 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 53) Die zinsnede legde beslag op mijn ge dachten en ik las en herlas haar, maar ik snapte nog niet het verband tusschen het bericht en het bezoek van Delora aan Newcastle, vooral omdat hij verge zeld werd van den Chineeschen gezant. Maar hoe langer ik er over dacht, des te vaster werd ik overtuigd, dat er een verband tusschen mo^st bestaan. Ik legde ten slotte de courant uit de hand en riep uit de kamer een motorrijden den vriend toe: >,Zeg, Jack, hoe ver is het van hier naar Newcastle?" fr^,0^ dalton, een bolnde reus, een der nkste sportmenschen, die ik ooit heb ontmoet en die met hart en ziel opging n ai Wat motorrijden aangaat, ant- kc^-1" m''' na een °°8enblik naden- „Tusschen de twee honderd en twee ondimd en intig mijl, Austen. Het is en prachtwcg. Met mijn nieuwen Na- vnrf i-e er n0e: göpn zes UUl' over' ,°,Ja' in een nacht met zoo'n maan als Hm.-7/ w sas vWSPPKJ™ ontw'KKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In de „Roskam" te Hoorn werd gisteren de Voorjaarsvergadering gehouden van bo vengenoemde Vereeniging, onder voorzitter schap van den heer P. Stapel Cz., die de vergadering opende met een woord van wel kom, in het bizonder tot het Tweede Kamer lid, den heer Bierema, die zich bereid heeft verklaard een inleiding te houden over den crisis in den Landbouw. Ook heet spr. bijzonder welkom den heer Mcsu uit Alkmaar. Spr. wil - daar de hr. Bierema dit zal doen in zijn openingswoord niet over de crisis in den Landbouw spreken. Spr. acht echter thans bijzonder den tijd aangebroken met het oog op de verhoogde tarieven van Duitschland en het zich vertoonende spook van mond- en klauwzeer, dat weer schijnt te komen, dat de regeering thans eens ernstig haar woorden in daden omzet om het mond- en klauwzeer te bestrijden. Er staat een veel te groot belang op het spel en het is zaak dit vraagstuk thans eens ernstig onder de oogen te zien. Met den wensch, dat de regeering zich bereid zal too- nen in dezen thans eens iets te doen, opent spr. dé vergadering. De secretaris, de heer G. Nobel, leest de notulen van de vorige vergadering, welke on der dankzegging worden gearresteerd. Tijdens het lezen der notulen, kwamen ter vergadering de heeren Ir. Kakebeeke, Insp. van den Landbouw, Visser en Huijsmans, Secr. van den Holl. Mij. van Landbouw, welke heeren door den voorzitter, onder dank voor deze belangstelling, worden wel kom geheeten. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren C. Wijdenes Spaans en Dr. v. d. Sande. De secretaris, deed hierna de volgende Mededeelingen: Pachtwet. Van het Koninkl. Nederlandsch Land- bouw-Comité kwam de mededeelingen, dat het Comité het niet eens is met het rapport van Noorderkwartier over het Pachtvraag- stuk, zoodat het niet via genoemd Comité aan de Regeering kan worden gezonden: daarna is het door onze Vereeniging zelf verzonden. lfkwet. Van het Koninkl. Ned. Landbouwcomité kwam een verzoek om advies in over de ljk wet, nl. over herzienin gof opheffing in ver band met het ijken van gewichten op boerde rijen en het niet ijken van automatische weeg en meetinrichtingen. Het Bestuur acht herziening van de ljk wet noo"dig. Verzameling van statistische ge gevens voor den landbouw. Van het Koninkl. Ned. Landbouwcomité kwam een verzoek in om advies over het ver zamelen van statistische gegevens voor den landbouw in verband met de tegenwoordige wijze van werken en mogelijke verbeteringen. Het Bestuur is hierover van meening, dat alleen verbetering is te krijgen door de men- schen, die dit werk doen, finantieel schade loos te stellen voor hunne bemoeiingen, op- dat er de noodige aandacht aan kan worden geschonken. Zorgvuldige samenstelling van de statistiek is van veel belang en voor den landbouw goed. Er wordt hiervan geen mis bruik gemaakt. Afschaffing van de Vleeschaccijns. Het Bestuur betuigde instemming aan de actie tot afschaffing van de vleeschaccijns van het Koninkl. Ned. Landbouwcomité. Landverhuizing. Met het oog op minder gewenschte gebrui ken van wervers voor landverhuizing meent het Bestuur goed te doen te adviseeren aan hen die emigratieplannen hebben: Gaat niet te rade bij belanghebbende wervers, slaat geen geloof aan wat zij U vertellen, maar tracht te weten te komen, wat zij U verzwij gen. Indien men inlichtingen wenscht wende men zich tot de Nederlandsche Vereeniging voor Landverhuizing. Paarden- en veeverzekering. Van het Koninkl. Ned. Landbouwcomité kwam een verzoek in om misbruiken op het gebied van paarden- en veeverzekering ken baar te willen maken. Het Bestuur zal gaarne van de ledenver gadering vernemen of een onderzoek in deze r.oodig geoordeeld wordt. Samenwerking kunstmestbureaux. Het Bestuur besloot eene Commissie te be noemen, bestaande uit de heeren: C. Nobel, G. Veenstra, K. Koster, D. Nobel, J. Blaau- boer Kz. om te onderzoeken op welke wijze kan worden samengewerkt met de Kunst mestbureaux om uit de proefneming goede leering te trekken. Ik stapte naar het raam. In het glan zende maanlicht waren de omtrekken van de boomen en zelfs van de varens buitengewoon duidelijk te onderschei den. Er was geen windje aan de lucht, geen tochtje werd er gevoeld, hoewel alle ramen van het huis open stonden. Wij maakten juist een periode van mooi weer door. „Lieve hemel, wat zou dat een pracht- rit vannacht zijn!" merkte Dalton op, terwijl hij over mijn schouder naar bui ten keek. „Geen sterveling op den weg, zoo helder als o klaarlichten dag en niet meer dan een zefirkoelte! Voel je er niet wat voor, Austen?" „Zou jij me willen meenemen?" vroeg ik op mijn beurt. „Nu, en of!" antwoordde hij. „Maar is het je ernst, Austen?" „Wel wis en drie!" verklaarde ik. „Als je geen spijt er over gevoelt, dat je morgen niet aan de jacht kunt deelne men, dan zou ik graag dat ritje maken. Het is toch haast onmogelijk bij deze hitte te slapen." „Een prachtidee!" riep Dalton geest driftig uit. „Ik heb er niets op tegen eens een dag niet te jagen!" Ik wendde mij tot een mijner jongere neven, die even te voren uit de biljart kamer was gekomen en zeide: „Zeg, Dick, wil jij voor de gasten zor gen als ik met Dalton een autotocht maak en niet tijdig terug ben?" «Natuurlijk", antwoordde hij.w,,|g Berekening belastbaar Inkomen. Volgens den Minister van Financiën is het geoorloofd, dat landbouwers bij de bere kening van hun belastbaar inkomen de kos ten, vallende op den aankoop van voor hun fcenoodigde gebouwen en gronden (notaris- kosten, hypotheekkosten e.a.) afschrijven in een tijdsverloop van vijf jaren. Plantenziekten en aardappelwet. Van den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw kwam een ontwerp voor wijziging van de Plantenziekten en aarda(p- pelwet in om advies. Een commissie, bestaan de uit de heeren P. Blaauboer Gz., J. Blaau- boer Gz., P- J- Waiboer en N. Koppes be studeerde dit en verklaarde accoord te gaan met de voorgestelde wijziging, zoodat in dien zin geadviseerd is. Propaganda Consulentschap. Van het Bestuur van de Vereeniging Het Landbouwhuis kwam een schrijven in over de resultaten van de pogingen om te komen tot het stichten van een propaganda consu lentschap met tot slot de conclusie, dat de overgroote meerderheid der organisatiën sympathiek tegenover het plan staat, dat de Holl. Mij. van Landbouw en de L. T. B. zich onthielden van medewerking. Van verschillende zijden werd financieele steun toegezegd, van de Kaas- en Botercon- irólestations werd niet die steun verkregen, die verwacht werd. Het Bestuur meent deze kwestie thans te moeten opschorten, totdat te zijner tijd door meerdere belanghebbenden de behoeften aan een propaganda consulentschap dringender wordt gevoeld. Vrouwenbond. Naar aanleiding van de vraag van den heer Kamp op de vorige vergadering van le den over de vergadering van het Landbouw- huishoudonderwijs op de Vonk te Noordwij- kerhout is het Bestuur van meening, dat deze zaak thuisbehoort bij de Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs en dientenge volge is aan de secretaris, die Voorzitter is van de Vereeniging voor Landbouwhuishoud onderwijs verzocht, om hierover eene mede- deeling te doen op deze vergadering. Deze mededeeling luidt als volgt: „Het Bestuur heeft belangstelling voor de plannen en zal hieraan ook wel aandacht schenken, al is bij haar het onderwijs hoofd zaak; ongeveer 1000 leerlingen hebben de cursussen meest van vijf jaar met goed resultaat gevolgd, 'zoodat de invloed van het werk der vereeniging in onze Provincie van groote beteekenis is. Zij hoopt dit werk in de eerste plaats krachtig voort te zetten en daarnevens te overwegen, wat er meer ge daan kan worden. De vergaderingen van leden van de ver eeniging werken reeds jaren in de richting sis op de vergadering te Noordwijkerhout be pleit." lnv'oed van zout en brakwater. Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland kwam een verzoek in om het oordeel te mogen vernemen, over den invloed van zout of brakwater waarvoor de volgende vragen worden gesteld: le. Welke streken in Noord-Holland hebben in die mate te kampen met brak- of zoutwater in de slooten, dat landbouw en veeteelt daar van schade of hinder ondervinden 2e. In welke streken doet dat brak (of zout) waterbezwaar zich voortdurend voor en in welke is het een periodiek optredend (seizoen) verschijnsel? 3e. Indien het brak (of zout) waterbezwaar periodiek is: a. in welke tijden treedt het dan op, en b. kan in dat bezwaar dan voorzien worden door het inlaten van zoet water en zoo ja, in welke polders is die voorziening mogelijk? Het Bestuur stelde dit schrijven in handen van de Zuiderzee-commissie, die daarover het volgende advies gaf, dat aan de Directie van het Prov. Waterleidingbedrijf werd ge zonden De Commissie beschikt helaas niet over voldoende gegevens om de gestelde vragen te beantwoorden en zij kan tot haar spijt ook geen instelling noemen, waar de bedoelde in lichtingen te verkrijgen zullen zijn. Wel bleek de commissie van oordeel, dat van de neiging, welke in den landbouw be staat, om lagere waterstanden te handhaven dan voorheen gebruikelijk was, een toe nemende behoefte aan leidingwater voor het vee ongetwijfeld het gevolg zal zijn. Ons bestuur neemt de vrijheid er de aan dacht van Uwe Directie op te vestigen, dat de landbouw ten zeerste gebaat is bij een zoo algemeen mogelijke drinkwatervoorziening op de boerderijen, waarvoor zij bij dezen nogmaals een beroep op Uwe krachtige mcd werking meent te mogen doen. Op dit schrijven werd het volgende ant woord ontvangen van de Directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf: „Hierbij bericht ik U de goede ontvangst van Uw schrijven, waaruit ik vernam, dat door U niet over de gewenschte gegevens wordt beschikt. Gaarne dank ik U voor Uwe bemoeie nissen ten deze. In verband met het beroep, door U nog maals aan het slot van Uw schrijven gedaan, op mijn medewerking inzake een zoo alge meen mogelijke drinkwatervoorziening op de boerderijen, kan ik niet anders doen dan U verzekeren, dat ik er naar streef om, binnen de ten deze gestelde richtlijnen, alles te doen wat gedaan kan worden. Wellicht ten overvloede wijs ik U er op, dat de situatie voor belanghebbenden m. i. belangrijk gunstiger is geworden nu sedert cort de U ongetwijfeld bekende „Regeling inzake het van provinciewege verstrekken van bijdragen tot dekking van de kosten, rechtstreeks verbonden aan het aansluiten van niet rendabele gebieden aan het buizen net van het Provinciaal Waterleidingbedrijf" in werking is getreden. Een aantal niet rendabele uitbreidingen staan reeds, dank zij de in uitzicht gestelde medewerking der Provincie, samengaande met den door besef van het gemeentelijk be lang ingegeven steun der betrokken gemeen ten, op het punt om verwezenlijkt te worden, riet getal der uitbreidingen, wier levensvat baarheid aan de hand der nieuwe regeling wordt onderzocht, doet mij voorts verwach ten, dat wij op het oogen-blik aan het begin staan van een uitleg op groote schaal van het bestaande distributienet, zulks ten dienste van de door U bedoelde bevolkingsgroep. Aangenaam is-het mij in deze op Uw krach- tigen moreelen steun te mogen rekenen." Overbrenging van de demonstra tie bedrijven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van de Commis sie voor Landbouwcoöperatie naar de Algemeene Landbouw organi satiën en hare Werktuigen Com missie. Van het Hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw kwam hierover het volgende schrijven in, met het verzoek, om hier aan instemming te betuigen en aan het Bestuur van den op Coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken te zenden: „Volgens de berichten in de dagbladen worden in Noord-Holland door de P. E. N. (Prov. Electr. Bedrijf) een landbouwbedrijf en een pluimveehoudersbedrijf electrisch in gericht en wel onder leiding of toezicht van de Commissie voor Landbouw Coöperatie. Wij zien het nut van dergelijke demon straties, mits deskundig en onpartijdig ge controleerd en beoordeeld, zeer góed in en brengen dan ook gaarne hulde aan hen, die hiertoe het initiatief hebben genomen. Wij meenen echter, dat dergelijke demon straties zeer goed zijn onder te brengen bij de werkzaamheden der algemeene organisa ties, in deze bij de Vereeniging tot bevorde ring van den Landbouw in Holl. Noorder kwartier en de Holl. Mij. van Landbouw. Wij denken hierbij aan de werktuigen-commissie dezer organisaties en voor het pluimveebe- drijf aan de Centrale Pluimvee Commissie der H. M. v. L., aangevuld met vertegen woordigers van pluimveeorganisaties. Wij meenen, dat langs dezen weg deskun dige controle en onpartijdige voorlichting gewaarborgd mag worden geacht, terwijl op gepaste wijze propaganda door deze organi saties voor deze demonstraties zal kunnen worden gemaakt. Met het oog op voor gaande, verzoeken wij Uw Bestuur genoem de werkzaamheden aan onze organisaties te willen overdragen. In vertrouwen Uw wel willend antwoord te mogen ontvangen." Het Bestuur betuigde hiermede instemming. Van het Bestuur van genoemden Zuivel- bond kwam hierop het volgende antwoord: „Het Bestuur behandelde Uw verzoek om de Electrische Demonstratiebedrijven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf, die in samenwerking met onze commissie voor Landbouw coöperatie worden ingericht en in werking gesteld, over te geven aan de werktuigencommissie van Noorderkwartier en Hollandsche Maatschappij van Landbouw en besloot alhoewel hierover in het Be stuur wel verschil van meening heeft bestaan om in deze geen verandering te brengen en Uw verzoek niet in te willigen.'' Dit schrijven is voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd de e. k. najaarsvergadering te Schagen te houden. De rekening 1929 met een batig saldo van 841.35^ sluitend op 2725.7214, werd, na gunstig rapport van de desbetreffende commissie, onder dank aan den heer Nobel, penningmeester, die werd gedéchargeerd, goedgekeurd en aldus vastgesteld. Tot onder-voorzitter werd gekozen de heer J. Best Nz. te Berkhout. Aan de orde was hierna bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding op 31 Dec. 1930 van de heeren: P. Stapel Cz., C. Fok en C. D. Rezelman. Gekozen werden de heeren H. K. Koster, Wieringerwaard; P. Donker Jz., Hoogwoud en D. Schoenmaker te Hoogkars pel. Wegschappen. Aan de orde was hierna het rapport van de wegencommissie en voorstel van het be stuur tot verbetering van het wegenbeheer om het instellen van wegschappen in de Provin cie voor te bereiden, naar aanleiding van de beschouwingen van den heer C. Wijdenes Spaans op de vorige vergadering over de kosten van het onderhoud van wegen door waterschappen, voorheen en thans en de mid delen tot betere regeling daarvan. De heer Nobel deed mededeeling van het volgende Advies van de wegencommissie. De Wegencommissie heeft met veel belang stelling kennis genomen van de uiteenzetting van den heer C. Wijdenes Spaans Jr. over: „De kosten van het onderhoud van wegen door Waterschappen voorheen en thans en de middelen tot betere regeling daarvan" en kwam daarbij tot de volgende conclusie: Het wegbeheer behoeft spoedige en ingrii- pende verbetering, omdat de toestand onhoud baar wordt voor den landbouw. De door den heer Wijdenes Spaans aangewezen weg vindt bij onze Commissie groote instemming en zij brengt hem er gaarne dank en hulde voor. Zij acht het evenwel beter om de plannen door onze vereeniging te bevorderen, dan ze aanhangig te maken bij de Vereeniging van Nederlanaschen Gemeenten en de Unie van Waterschapsbonden. Hierdoor zal de voorbe reiding en de uitvoering sneller mogelijk wor. den en eventueel is ongetwijfeld goede samen werking met invloedrijke Organisaties in onze provincie voor dit plan te krijgen. De Commissie acht het 't meest gewenscht, dat de wegen volgens het thans door de Pro vincie ingediende wegenplan bij de Provincie in beheer komen en blijven en de weggebrui kers der streek, waar deze wegen doorgaan, een jaarlijksche bijdrage in de kosten van het onderhoud geven, vast te stellen naar de ge middelde jaarlijksche kosten van onderhoud over een zeker aantal jaren toen het thans alle wegen vernielende autoverkeer nog niet zoo was ontwikkeld (bijv. 19151925) en het wegbeheer in hoofdzaak ten behoeve van den landbouw werd uitgevoerd, waarvoor de wegen voldoende goed waren. Alle andere wegen niet tot de Rijks- of Provinciale wegen behoorende kunnen ver der het best in beheer worden gebracht bij enkele hiervoor op te richten wegschappen (bijv. 4 a 5) voor de geheele Provincie, omdat in het tegenwoordige wegbeheer meer eenheid en verbetering noodig is. Aan deze wegschap pen zouden de tegenwoordige wegbeheerders een jaarlijksche bijdrage moeten geven, even eens te bepalen naar de gemiddelde kosten van onderhoud van deze wegen over een zeker aantal jaren, op grond van dezelfde overweging als voor de Provinciale wegen is genoemd (bijv. 19151925) toen dé wegen voor den landbouw voldoende goed1 waren. De overige kosten zouden door de Provin cie moeten worden gedragen. De voorbereiding van dit plan zal onze Commissie eventueel gaarne bevorderen wan neer Bestuur- en ledenvergadering zich met dit plan kunnen vereenigen. De heer Pijper bepleitte uitkeering van Provinciewegen aan wegbeheerders. De heer Huisman bepleitte instelling van een kleine commissie, ten bestudeering van het vraagstuk inzake het wegbeheer door de wa- terschappen, de verplaatsing van het weg onderhoud, den steun van Provinciewege daaraan gegeven. De voorzitter deelde mede, dat in het be stuur zich reeds zoo'n commissie gevormd heeft en verwees naar de mededeeling hier over van den secretaris. Z. h. st. ging de vergadering accoord met het advies van de commissie. De heer Nobel deed hierna de volgende mededeelingen van de kanalen- commissie. De commissie heeft in aansluiting van haar vorige mededeelingen die door de leden vergadering werden goedgekeurd overleg gepleegd met den heer Ir. J. A. Ringers over het plan gelijklegging van het peil Schermer boezem en Raakmaatsboezem met den daar mee gepaard gaanden sluizenbouw. Bij deze bespreking bleek dat deze gelijklegging en de sluizenbouw het eerste werk zal zijn voor de kanalenplannen; dientengevolge lijkt het ons zeer goed dat Noorderkwartier zooveel moge lijk bevordert dat dit werk wordt voorbereid. De gelijklegging van het peil is voor den landbouw van veel belang en goed; terwijl het tevens van zeer groot belang is voor de scheepvaart. Wij zullen hiervoor gaarne propaganda maken. De kanalen, die een goede verbinding met de Wieringermeer zullen brengen, genieten de meeste belangstelling voor spoedige tot standkoming en hebben ook de meeste kans van slagen, dit zijn de kanalen: ieder geval blijven wij morgen op honk Ik vind dat wel goed, daar ik dan in den namiddag naar den cricketwedstrijd kan gaan." „Jack, ik ben je man", verklaarde ik nu. „Dan zullen we mijn chauffeur Ferris maar dadelijk roepen. Ik verwed er mijn hoofd om, dat hij binnen een kwartier klaar staat om met. ons weg te rijden. Ik zorg er altijd voor, dat de wagen reisvaardig is. Ik belde en beval Jaek's chauffeur te laten komen. Deze verscheen na enkele oogenblikken, een kleine maar stevig gebouwde kerel, die, vóór hij bij Jack in dienst kwam, achter het stuur van een race-auto had gezeten. Ferris", zei zijn meester, „wij ver trekken binnen het half uur naar New castle. Ik zal zelf gedeeltelijk sturen. Alles is toch in orde?" „Alles, mijnheer. U kunt, als u wil, over tien minuten vertrekken." „Hoe staat het met de benzine?" vroeg ik. .Genoeg voor den geheelen tocht, mijnheer. Over een paar minuten staat de wagen voor." „Zeg, Austen, laten we ons gauw ver- kleeden", zeide Dalton. „Denk er om, dat wij in Noordelijke richting rijden, zoodat het verstandig zal zijn wollen kleeren aan te doen en een overjas mede te nemen, al is het op het Qogenbl'k noe wayn^Lr j' j- „Zeker, Jack! In een kwartier, ten hoogste in twintig minuten sta ik klaar." Binnen het half uur gingen wij op weg. Eerst toen het groote voertuig van den tuin uit den landweg opdraaide, keerde Jack, die aan 't stuur zat, zich om en vroeg: „Maar intusschen, wat gaan we in 's hemels naam te Newcastle uitvoe ren?" Lachend antwoordde ik: „Wij gaan die nieuwe oorlogsschepen bekijken. Hij keek mij eens goed aan en vroeg: „Is je dat ernst?" „Gedeeltelijk wel, maar laten wij maar zeggen, lat het ons in de eerste plaats om het ritje te doen is. Dat is heerlijk." Dalton baalde eens diep adem en er kende toen van harte: „Ja, dat is zeker bet geval!" HOOFDSTUK XXXI. Den volgenden morgen om zeven uur zwenkten wij de binnenplaats op van het County Hotel te Newcastle. Vlak voor ons stond de auto, waarin Delora den vorigen namiddag had gezeten. De chauffeur was bezig met den wagen en wel keek hij even op, toen wij binnen reden, maar overigens lette hij niet hij- zonder op ons. Door de spreekbuis gelastte ik onmid dellijk aan Ferris, onzen chauffeur: „Rijd dadelijk weer weg en breng ons ander Dalton keek mij met verbazing aaa en terwijl wij achteruit manoeuvreerden tot wij weer op de straat stonden, ver klaarde ik hem: „Neem me niet kwalijk, dat ik .je chauffeur orders gaf, maar dat is de auto, waarachter wij hebben gereden en ik heb liever niet dat de heeren, die sr in hebben gezeten, weten dat wij ze op de hielen zitten." Dalton liet een zacht gefluit hooren en zeide: „Ei zoo, zijn we op de menschenjacht? Nu, daar moet je me toch wat meer van vertellen, Austen." „Dat zal niet gaan", antwoordde ik. „Het is er te vaag voor. Als ik je het ver telde, zou er toch geen touw aan vast te maken zijn. Laat ik je alleen zeggen, dat ik om meer dan één reden nieuws gierig ben naar w at die twee heeren, die in gindsche auto hebben gezeten, te Newcastle hebben te maken." „Wie zijn het?" „De eene is een rijke Braziliaan, De lora geheeten, de andere de Chineesche gezant." De namen schenen mijn metgezel niets te zeggen en hij volstond met zwij gend te knikken. Wij waren intusschen aan een ander hotel gekonw.1 en ver langden naar een hartig onthrt. Wij ba traden de restauratiezaal en weldrif verorberden w ij met. sma< met eieren. fc-* y IWoi k onze hair

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5