Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot SpPUtol. Bij alle Drogisten Stadsnieuws Alkmaar— Oudkarspel—Kolhorn, Kolhorn—Schagen—Stolpen en MedemblikHoorn. Dit lijkt ons goed gezien en verdient onze steun tenvolle. Voor Schagen is het plan voor het kanaal Kolhorn—SchagenStolpen het meest aan gewezene, zoodat wij ons daarmee ook veree nigen en de wenschelijkheid daarvan beplei ten. Verder hebben wij tenaanzien van de brug gen te Oudorp, Oterleek en Ursem het plan voor het beweegbaar maken dezer bruggen overwogen en zijn daarbij tot de conclusie ge komen, dat het misschien aanbeveling ver dient om ze zoo mogelijk te verhoogen en vaste bruggen te maken, opdat vermeden ■wordt dat het verkeer langs de wegen door de scheepvaart teveel wordt belemmerd en de motorbooten er onder door kunnen varen Bij deze plannen verdient het aanbeveling om bij het aanleggen van de Provinciale .wegen te vragen ot deze gedachte daarbij ver werkelijkt zou kunnen worden. Wij hebben tevens het genoegen gehad om eene bespreking te hebben met Jhr. Reigers man, directeur van den Provincialen Water staat en ook daar de hier genoemde plannen uiteengezet. Ook daar mochten wij eveneens een zeer welwillend gehoor vinden en werden wij in onze meening gesterkt, dat het zeer goed is om in de aangegeven richting voort te wer- ken. Hiertoe zijn wij gaarne bereid en wij ver zoeken hiervoor de goedkeuring om te doen wat in deze gedaan kan worden. Langs het kanaal MedemblikHoorn wil de commissie een flinken weg doen aanleggen Dr. L. T. Schey bracht hierna uit: f> Rapport aver de melkcursussen. Voor 1930 staat op het werkprogram de totstandkoming van plaatselijke melkcursus- sen te bevorderen. Wij meenden, dat de on ikosten voor de Afd. der Holl. Mij. van Landbouw en van den L.T.B. het groote be zwaar vormden en de vereeniging heeft zich [tot het Departement gewend om voor een S 10-tal melkcursussen de gebruikelijke subsi die aan te vragen, v .ie is toegezegd. Er zullen nu cursussen gehouden worden door: lo. de Aid. der H. M. v. L. Wognum en Omstreken te Benningbroek; 2o. de Afd. der H. M. v. L. Winkel en Omstreken 3o. de Afd. der H. M. v. L. Knollendam en Omstreken in de Starnmeer; 4o. en 5o. de Afd. van den L.T.B. Schoorl te Schoorl. De lust om zich voor hun taak meer ge schikt te maken door het melken goed te leeren, is bij de boerenzoons en -dochters in Noordholland zeer gering. Een groot ver schil met Friesland en andere provincies. In i 1929 werden in Friesland 52 cursussen ge houden met 293 leerlingen. Wij komen nu vermoedelijk op 6 cursussen met 30 leerlin gen. In Noordbrabant zijn in 1929 707 leer lingen geëxamineerd, 419 mannen en 288 vrouwen, leerlingen van 36 cursussen. Deze cursussen gaan uit van de Zuivelfa brieken, de diploma's worden door de Zul velbonden uitgereikt. In Overijsel deden in 1929 445 melkers en melksters examen. De cursussen gingen daar uit van 34 coöp. zui velfabrieken. Het is n.m.m. een slecht teeken, dat er hier zoo wenig belangstelling is voor het goed leeren melken. Wanneer de uitvoer der zuivelproducten in den knel komt, zal de kwaliteit een heel voorname rol spelen en deze staat in nauw verband met de zorg voor de melkwinning. Verder denkt spr. aan de veelvuldig voorkomende uierontsteking, zoo schadelijk voor den veehouder en waar tegen het beste geneesmiddel of middel ter voorkoming is een deskundig melker, zooals die op de melkcursussen gevormd wordt. De heer I. Van Kakebeeke sprak hierna de vergadering toe en drong aan op organisatie om zoodoende tot verbeterii van den crisistoestand te komen. De heer J. Breebaart Dzn. verzocht het bestuur pogingen te doen om te bereiken dat over de trambaan van de tram Schagen WognumNibbixwoud een primaire weg aart te leggen. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak reeds in het bestuur i voorbereiding is; het bestuur wil in dezen wel medewer ken, doch acht thans het oogenblik nog niet gekomen meerdere mededeeling hierover te doen. Het Tweede Kamerlid, Dr. S. E. B. B i e- rema te Usquert hield een inleiding over: „De moeilijkhedentengevolge van den. crisis in den Landbouw en wat er in deren door de Regeering ter verzachting van den toestand zou kunnen werden gedaan." De moeilijkheden in den landbouw, aldus spr-., dateeren niet van de laatste dagen; bo vendien komen ze ook in andere landen voor. Op de internationale economische conferentie, in Mei 1929 gehouden, werd reeds over middelen gesproken om hierin verbetering te brengen. In de eerste maanden van dit jaar kwam er in de crisis e enacute daling, vooral wat betreft de akkerbouw; de prijs van de haver vertoonde zoo'n daling als in ons land de laatste 30 jaren niet is voorgekomen. Wanneer we de prijzen van dit oogenblik vergelijken met de prijzen van voor den corlog (de jaren 19101914) en we stellen de prijzen van die periode op 100, dan is die prijs thans gedaald: voor rogge tot 74, voor haver tot 64, voor aardappelen tot 66; waar het indexcijfer algemeen 160 bedraagt, is duidelijk te constateercn, hoe moeilijk de Boerenstand het heeft. Met de veeteelt is het iets beter gesteld; daar staat het indexcijfer gelukkig nog boven de 100. Ofschoon echter de veeteeltbedrijven in den aanvang konden profiteeren van de daling van den prijs van den akkerbouwproducten, schijnt thans ook de prijs van de veeteeltproducten lager te wordende prijs van boter is reeds aanzien lijk gedaald; die van kaas heeft zich beter gehandhaafd. Dat de prijzen van de akkerbouwproduc ten zoo laag zijn geworden vindt zijn oor zaak in de groote oogsten over de geheele wereld in de jaren '28 en '29. Over heel de wereld is in totaal 10 millioen ton tarwe op geslagen als overschot van die oogsten. Even ■'.Is in de negentiger jaren vindt de da ling van deze producten haar oorzaak thans jua de .daling van dé gfludaivductk. cUe een stijging van den goudprijs tengevolge heeft, met als gevolg daarvan een daling van de goederenprijzen. Volgens prof. Minderhout in het Land bouwkundig tijdschrift is dit jaar geen groote oogst te wachten; volgens spr. ech ter zullen we moeten rekenen op een buiten gewoon groote oogst. Door het steeds toene mende gebruik van kunstmest- en stikstoffen, staan we aan den vooravond van steeds groote oogsten; de productie is de laatste ja ren zelfs verdrievoudigd en van graan kun nen we een overproductie verwachten als de laatste twee jaren. Het is een overproductie, waarvoor geen koopkrachtige vraag aanwe zig is; over heel de wereld is het broodver- bruik afgenomen, terwijl in Canada en de Ver. Staten groote voorraden liggen opge slagen in de hoop op betere prijzen. In de V.S. alleen ligt in de elevators een hoeveel heid van AYt millioen ton meer, dan anders in een geheel jaar wordt uitgevoerd. Ook Engeland, Rusland en Duitschland hebben nog groote voorraden en als we bedenken dat ook 1930 een groote'oogst zal brengen, dan kunnen we spreken van een zonderlin gen toestand, als we weten, dat elders nog duizenden en millioenen van honger ster ven. Spr. is ervan overtuigd, dat hier een taak ligt weggelegd voor den Volkenbond, om in samenwerking met de Ver. Staten een deel althans van die voorraden over te doen aan die streken, waar menschen van honger omkomen. Wat men in Canada en Amerika doet, is uitstel van exeutie, een maal zal er toch een uitweg gevonden moe ten worden om die voorraden van de hand te doen. Wat Nederland kan doen is niet bijster veel; de Nederlandsche Regeering kan de crisis niet opheffen; wel eenige maatregelen nemen, ter verzachting. De vraag rijst, of onze handelspolitiek wel de goede is. Moet er geen beter stelsel van tarieven komen, om tot een beteren afzet te geraken; de beschermende maatregelen van andere landen vormen buitengewone moeilijkheden. De actieve handelspolitiek zegt geen voorstander van protectie te zijn en de vraag is, of met een onderhandelings tarief te bereiken zou zijn, tot betere toe standen te komen. De onderhandelingstarie ven waren tot dusver echter van dien aard, dat het buitenland steeds middelen had, om aan de gevolgen van handelsverdragen te ontkomen. Dr. Mansholt acht voor Neder land onderhandelingstarieven noodig, om tot betere toestanden te komen, mits ze niet misbruikt worden tot bescherming van onze producten. Aan onderhandelingstarieven, zonder ze te kunnen gebruiken, heeft men echter niets. Dr. Nederbragt is van meening, dat Neder land van Duitshland dezelfde behandeling ondervindt als andere landen. Hij stelt vrijhandel boven onderhandelingstarieven. Spreker is echter buitengewoon huive rig voor onderhandelingstarief, dat vroeg of laat, zal uitloopen op protectie. In het buitenland zoekt men den boerenstand te beschermen door protectie-maatregelen. Men is de opvoering der tarieven begonnen om eenheid te brengen in de daling van de munt eenheid. Vroeger bestond echter die protectie nog veel meer. Spr. betwijfelde, dat ons land voor 'landbouwproducten baat zal vinden, voor protectiemaatregelen, waarmede alleen die producten gesteund kunnen worden, die van het buitenland worden aangevoerd. Wij voeren onze landbouwproducten als zuivel, groenten, bloembollen en stroocarton, op groote schaal uit; in Frankrijk heeft men, ondanks de protectie-maatregelen, toch over productie van tarwe. In 1929 is er in ons land 1 H millioen ton graan ingevoerd; ons land heeft er belang bij, dat die producten zoo goedkoop mogelijk worden ingevoerd, daar zij noodig zijn, voor artikelen van vee teelt-producten. Op zijn hoogst kunnen in voerrechten geheven worden, op die artike len, die niet in den landbouw als hulpstof fen gebruikt worden. De heer v. d. H e u v e 1 noemde in de Tweede Kamer als artikelen, die voor invoer rechten in aanmerking zouden komen: rogge, tarwe en suiker. Spr. is het daar niet mee eens; rogge is in ons land op groote schaal een voeder-artikel en door hierop invoerrech ter; te heffen, zou men den boerenstand zelf treffen. Dit geldt ook voor een niet gering gedeelte voor de tarwe, en voor de suiker tot een zekere grens. De economische structuur van onze land en tuinbouw is weinig geholpen door tarie ven van invoerrechten. Als wij ook hier de protectie gaan huldigen, zal dat tengevolge hebben, een bescherming van de industrieele producten, en niet die van de land- en tuin bouwproducten. Spr. concludeerde, dat de staat zeker den land- en tuinbouw niet kan helpen, door het heffen van tarieven. Toch meende spr. dat de staat niet onder alle omstandigheden afzijdig moet staan van maatregelen. In 't algemeen achtte spr. 't ge ven van subsidie zeer moeilijk, men zou wel weten, waar men moest beginnen, maar niet waar men moest eindigen. Na de landbouw zou spoedig de industrie komen. Een uitzon dering zou spr. willen maken voor de suiker bietenteelt, om te bereiken, dat die teelt hier te lande in stand zou worden gehouden, om culturen van andere gewa?:en te ontlasten; wordt dit laatste niet het geval, dan vreesde spr. in sommige culturen, b.v. bloemkollen, een overproductie, metals gevolg: daling der prijzen. Daar het groote middel: de tarieven voor producten uit het buitenland voor ons land niet mogelijk is, kunnen, om tot verbetering van den toestand te komen, in 't algemeen slechts kleine middelen worden aangewezen In de eerste plaats noemt spr. verlaging van de spoorwegtarieven voor land- en tuinbouw producten, deze zijn in ons land te hoog, veel hooger, dan in het buitenland. Zoowel de directie der Spoorwegen, als de minister van Waterstaat, voelt niet veel voor deze ver laging; 't ligt daarom op den weg der orga nisaties om aan te dringen op verlaging der spoorwegtarieven voor land- en tuinbouw- pt oducten. In de tweede plaats noemt spr. afschaf fing van de vleesch-accijns. die een verouder-1 de belasting is geworden. Herhaaldelijk ech ter heeft de minister van financiën zich hier tegen gekant. Een afschaffing van deze be lasting zal in d; toekomst zeker van invloed zijn cp de vleescliprijzen. Voorts noemde spr afschaffing van .de'ifl.QRfiëatêfl „qajfe belasting, welke verschillende organisaties reeds aan den minister verzochten in te trek ken. Deze belasting is feitelijk een onrecht Deze opcenten vormen een grondbelasting, verdisconteerd in den grondprijs. Een andere maatregel noemde spr. het wegnemen van de sociale lasten, die op de bedrijven worden gelegd. Spr. noemde de landbouwbedrijven onbeschutte bedrijven in quadraat, daar de hoer moet concurreeren met de meest achter lijke landen; ofschoon spr. is voor verbete ring van de positie van den arbeider, drong spr. er bij de organisaties op aan. de regee- ring te verzoeken, althans tijdelijk, die so ciale lasten voor rekening van den staat te nemen. Het wegenenderhoud kost ook de boeren veel geld; waar de opbrengst van de wegen belasting zeer groot is, en de waterschap pen voor de tertiaire wegen zoo goed als niets ontvangen, en ook door het groote ver keer van die wegen geprofiteerd wordt, achtte spr het volkomen redelijk aan de regeering te vragen, ook een deel van het onderhoud van die wegen voor haar rekening te nemen Spr. meende ten slotte, dat deze middelen tot verbetering niet op langen termijn moe ten worden geschoven. De minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft in dezen echter geen eigen opinie, hij geeft geen leiding en moet wachten op advies van desbetreffende commissies. In dit acute stadium moest hij echter een eigen overtui ging hebben, en zelf een antwoord geven. De landbouworganisaties moeten ook ech-, ter zelf de hand aan de ploeg slaan, en haar aandacht schenken aan de wanverhouding die er bestaat, tusschen den prijs bij consu ment en producent. Als geen maatregelen door regeering en organisaties worden ge nomen, dan zullen de gevolgen waarvan niet uitblijven, bij andere groepen van de bevol king. I>e boerenstand is een bron van levens kracht voor al de andere groepen der bevol king, die daarin hun levenskracht moeten vinoen, om voort te leven. Spr. spoorde daar om aan, om de organisaties sterk te maken en hcog te houden, opdat de boerenstand niet in de verdrukking kome, nr.c.r die plaats in de wereld kan veroveren, waar hij hoort. (Applaus.) De voorz. dankte den heer Bierema voor zijn glashelder betoog, waarna een debat ontstond, waaraan door een 4-tal personen werd deelgenomen. Daarna sluiting. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Heth oofdbestuur heeft in Den Haag een vergadering gehouden ter bespreking van het schema, door het dagelijksch bestuur op gesteld, van wenschen, die de georganiseer de landbouw naar voren dient te brengen in verband met den crisistoestand, welke er in vele bedrijven heerscht. Na uitvoerige discus sie werd dit schema vrijwel eenstemmig aan vaard. Bij de bespreking kwam zeer sterk naar voren de overtuiging, dat met ernst gestreefd moet worden naar eensgezinde meenings- uiting van den georganiseerden boerenstand. Thans zijn het vooral de akkerbouwers, die in moeilijkheden verkeeren, straks wellicht de veehouders, doch gezamenlijk dienen zij te beraadslagen en tot overeenstemming te ko men omtrent de middelen, waarvan verbete ring te verwachten is. Het is dan niet moge lijk, het eene deel van den boerenstand tegen het andere deel uit te spelen. Na deze besprekingen en vaststelling van het program van actie werd het rapport be handeld, waarin de antwoorden der afdeelin- gen op 21 vragen inzake de wetsontwerpen pacht zijn verwerkt. Besloten werd, het rap port te laten drukken en het aan de afdeelin- gen toe te zenden. Aan de a.s. algemeene ver gadering zal machtiging worden gevraagd, het rapport aan regeering en volksvertegen woordiging toe te zenden, met het dringende verzoek, er rekening mede te houden. Het hoofdbestuur vereenigde zich met het denkbeeld van het dagelijksch bestuur, een brief te richten aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, waarin mede deeling wordt gedaan van onderzochte ge vallen van mond- en klauwzeer, en waarin wordt aangedrongen op het scheppen van gelegenheid voor den veeartsenijkundigen dienst intensiever op te treden, eenerzij ds door het afmaaksysteem in bepaalde geval len te mogen toepassen, anderzijds door de gelegenheid te openen, tegemoetkomingen te verstrekken. CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING. Ter herdenking van den 21sten verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana had de Christelijke Oranjevereeniging gisteravond een vergadering belegd in „de Unie". Deze vrij goed bezochte herdenkingsavond is in elk opzicht uitstekend geslaagd. Ds. Hak, als voorzitter van de Chr. Oran jevereeniging, noemde het een groot voor recht allen welkom te mogen heeten, in de eerste plaats mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer, die een gedeelte van zijn kostbaren tijd heeft opgeofferd om hier te komen spreken. Van den beschermheer, burgemeester Wen- delaar, was bericht binengekomen, dat hij tot zijn spijt verhinderd was te komen. Spr. sprak de hoopt uit, dat het een echt- gezegende avond zou mogen worden. Gemeenschappelijk' werd gezongen psalm 150 3, waarna mevr. Hak—Plomp psalm 23 1 „Gott ist mein Hirte, mir wird nichts mangein" zong, welke solo met applaus be loond werd. Ds. Hak sprak nog een korte herinnerings- speech uit, waarbij hij terugging naar den ochtend van 30 April 1909 doen de prinses geboren werd. en alom in den lande spon tane vreugde heerschte. Diezelfde blijdschap doortrilt nog altijd ons volk wanneer we prinsessedag vieren. Deze dag was voor de vereeniging een zeer bizondere, want heden was het juist tien jaren geleden dat ze werd opgericht en ze vierde dus nu haar tweede lustrum. Spr. wekte op tot steun aan de vereeniging, die I zooveel doet voor 't vecsjterkep yaja dejn jbgafl1 Oranje en Nederland. Staande werd uit -volle borst het zoo plechtige Wilhelmus gezongen. Mevr. Hak zong op voortreffelijke wijze een paar liede ren: „Out Lieken" en „Gebed voor het Va derland", gevolgd door een viool-solo van den heer Jacques Amoureus die de Romanze „Svendsen" en „Love's Aid Sweet Song" speelde, door mej. M. Siezen op de piano begeleid. Op dit oogenblik werd onder luid applaus het vaandel, dat bij den aanvang ontbrak, binnengebracht en bij het podium opgesteld. De voorzitter wijdde vervolgens enkele woorden aan het 10-jarig bestaan der ver eeniging en herdacht den mede-oprichter, en eersten voorzitter ds. de Pree, die thans is heengegaan. Van het oorspronkelijke bestuur zijn in het huidige nog slechts drie leden en wel mevr. Tak en de heeren Ringers en Knaap. De anderen zijn volgens spr. nako- mers die niet minder willen toonen de liefde van het Alkmaarsche volk voor het Oranje huis. Na een korte pauze kwam het a.r. Tweede kamerlid, mr. J. A. de W i 1 d1 e, aan het woord, met als onderwerp: Deze zaak en dit werk zijn niet van de menschen, maar uit God. Spr. begon met een beschouwing te geven over de toekomst, welke nog geheel in het duister ligt. Niemand weet wanneer prinses Juliana aan de regeering zal komen en of ze de noodige capaciteiten zal bezitten. Toch is er reden tot feestvieren en wel omdat nog altijd binnen onze grenzen een prinses uit het huis van Oranje-Nassau leeft. De 30ste April is een hoogdag voor ons volk; dit jaar temeer daar de prinses burgerlijk meerderjarig wordt. De vraag monarhie of republiek is voor spr. van ondergeschikt belang. In Neder lands' geschiedenis is duidelijk tot uiting gekomen dat het huis van Oranje en Neder land één waren. De geschiedenis van elk volk is door God geschrevennaast de bijbel vormt de geschiedenis het beste boek om ons wijs te maken en ons inzicht te verhelderen. Onder het bestel des Heeren, zijn Nederland en Oranje onverbreekbaar geworden. Zoo lang er een prinses of prins van Oranje is, blijft spr. voorstander van de monarchie. Spr. zette uitvoerig de strijd van de prin sen van Oranje voor de Nederlandsche zaak uiteen. Velen hunner gaven er het leven voor; geheel onbaatzuchtig offerden zij geld en goederen er voor op. Schreef Jan van Nassau niet aan zijn broeder: „Deze zaak en dit werk is niet van de menschen, maar uit God?" Deze Oranjes blonken niet alleen uit door geloofskracht, maar ook door persoonlijken moed. In die woelige en gevaarlijke tijden zijn de grondslagen van de Nederlandsche vrijheid gelegd en daarbij dé banden tusschen Oran je en Nederland gevormd, die de eeuwen niet meer hebben kunnen verbreken. De meeste Oranje's zijn knappe staatslie den geweest, vooral Willem de Zwijger; had men zijn raad gevolgd, dan zou wellicht nooit de splitsing tusschen Noord-Nederland en het Nederlandsch-sprekende deel van Zuid-Nederland noodig zijn geweest. Wanneer gevaar voor onze onafhankelijk heid dreigde is het steeds weer een Oranje geweest die redding heeft gebracht. Tenslotte vestigde spreker er den nadruk op dat de sterke banden die tusschen Oranje en Nederland gelegd zijn, een werk van God zijn, en vanuit dat standpunt beschouwd moeten worden. Een krachtig applaus onderstreepte deze rede. Ds. Hak zeide den spreker dank voor zijn helder en duidelijk omlijnd betoog, en hoopte dat hij nog lange jaren in land's vergader zaal pal mocht staan voor deze beginselen. Op geestige wijze bracht de heer Schenke- veld hulde aan mevr. Hak voor haar zang. Na de tweede pauze werden gemeenschap pelijk een paar liederen ter eere van prinses Juliana, op bekende wijzen, gezongen. Een trio, bestaande uit mevr. Hak, mej. Siezen en den heer Amourex bracht een lied ten gehoore, terwijl door den laatste een viool-solo werd gegeven van „Guittarrero" van Fr. Dral en Schubert—Elman's „Wie gelied". Vooral voor dit „Wiegelied" had de begaafde speler een ware ovatie in ont vangst te nemen. Mej. Siezen zong daarenboven nog een 4- tal liederen, zoodat het muzikale programma voor dezen avond wel gevuld mocht worden genoemd. Naar aanleiding van „Het lied van de Zee dat door mej. Siezen gezongen was bracht de heer Dun in herinnering dat het H.M. de koningin behaagd had een Alk maarder, ir. Ringers, den bouwer van de grootste sluis ter wereld, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De voorzitter dankte allen die hun mede werking tot het slagen van het huldigings- feest hadden gegeven en ging voor in dank gebed Nadat eerst nog gezamenlijk „Ge- lukig Vaderlant" uit Valerius' Gedenck- clank gezongen was, ging de vergadering- uiteen. 6 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Ledenvergadering ten Stadhuize te Alkmaar. De gistermiddag ten Stadhuize te Alk maar gehouden vergadering van de K v K. en F. voor Hollands Noorderkwartier werd niet bijgewoond door de heer Schmalz, Wagenaar, Konig, Endel, Nobel, Coltof en Valkermg, de heer Blaauboer had een andere vergadering bij te wonen en kwam pas tegen het einde der agenda. Eenige dezer heeren hadden bezwaar tegen vergaderen op een middag, anderen vertoefden buitenlands- de heer König is ziek. Na een welkomstwoord van den voorziter den heer S. W. Arntz, speciaal tot den heer Ringers, die voor het eerst na zijn ziekte weer aanwezig was, werden de notulen der- vorige vergadering onveranderd vastgesteld. De voorzitter stelde hierna aan de orde de Ingekomen stukken. Mededeeling van den Raad der gemeente Alkmaar, dat in de verordening op de vee markten een wijziging is gekomen. -Yagr, kfiapiggeving a&igenogien. Internationale telegraaf- en tele. foondienst. Schrijven van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarin deze verzoekt de wenschen kenbaar te willen maken oni- trent verbeteringen of wijzigingen van de bestaande regelingen van den internationa- len telegraaf- en telefoondienst, teneinde deze zoo noodig, op de internationale telegraafconferentie in 1932 ter sprake te kunnen brengen. Als voren. De vlotbrug te 't Zand Afschrift van een adres van het bestuut der vereeniging „Plaatselijk Belang" te 't Zand, gem. Zijpe, gericht aan den minister van waterstaat, inzake de verbetering van de vlotbrug over het N.-Hollandsch Kanaal De heer G r u n w a 1 d, voorzitter der verkeerscommissie, had een onderzoek inge- steld en kwam tot de conclusie, dat de toe stand nog ernstiger is dan in het adres wordt geschetst. Zwaar beladen wagens moeten ge- deeltelijk worden ontladen en de vracht mo»t dan worden overgedragen. Als er een auto over de brug gaat, moet men vreezen voor het water. Spr. achtte het noodzakelijk dat er een adres wordt gericht aan den minister met verzoek om voorziening. Alzoo werd besloten. De postbestellingen te Alkmaar Antwoord van den directeur van het post kantoor te Alkmaar, omtrent de door de Kamer gevraagde verbeteringen in de postbe- stellingen te Alkmaar. Hierin wordt medegedeeld, dat rekening is gehouden met den wensch om de avondbé*- stelling niet te vervroegen. Op het voorstel om alle bestellingen te vervroegen kon niet worden ingegaan, om redenen die door den inspecteur te Haarlem den 26 Sept. in een conferentie werden uiteengezet en waarbij werd aangetoond, dat door de tegenwoordige regeling het algemeen belang in verband met het economisch belang beter is gediend. Voor kennisgeving aangenomen. Devoorzitter kondigde nog aan, dat het verzoek om wederinvoering der vier de bestelling nog eens herhaald zal worden. Tolheffing Afschrift van een adres van de gemeente Schiedam, gericht aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, inzake de tolheffing wegen- wet. Voor kennisgeving aangenomen. Dankbetuiging. Dankbetuiging van den heer ir. J. A. Rin gers voor de belangstelling bij zijn benoe ming tot directeur-generaal van den rijks waterstaat betoond. Als voren. Vergadering Spoorwegraad. Afdruk van de verslagen van de 9e en 10e vergadering van den Spoorwegraad en ver slagen der speciale commissiën daaruit. De heer G r u n w a 1 d constateerde, dat er niet veel wordt gedaan ten behoeve van het noordelijk deel van deze provincie. Daar door hebben de autobussen van Alkmaar op den Helder een druk vervoer. Nog altijd ont breekt de gelegenheid om retourkaarten te koopen vanuit Den Helder, terwijl bovendien de spoorwegen voor de treinen naar die stad vaak oud materiaal gebruiken. Spr. wees op de toeneming van het aantal bedrijven in N.- Holland (speciaal bloembollen) en meende, dat de spoor wel iets meer mocht doen ter bevordering van den bloei daarvan. E>e lijn naar Den Helder wordt verwaarloosd, er kon veel meer vervoer zijn; niet vergeten moet worden dat het publiek betalen moet, als er nadeden worden geleden. De heer K o 1 s t e r, lid van den Spoor wegraad, gaf de juistheid dezer klachten toe De Spoorwegen doen uitsluitend wat in haar belang is, de belangen van het publiek wor den weinig geteld, daarom zijn er ook nog geen retourkaarten. Men moet nu echter niet te veel ageeren tegen de bussen, want die gaan langs verschillende plaatsen die niet aan de spoorlijn liggen. De heer Hoogland wees erop, dat tal van arbeiders van den Langendijk binnenkort weer dagelijks naar Anna-Paulowna heen en weer gaan voor tuinbouwwerkzaamheden, retourkaarten voor hen zouden een uitkomst zijn. De heer K o 1 s t e r verzekerde, dat de directie der spoorwegen dit wel weet, maar zij ziet er geen belang in voor de Maatschap pij. Op andere trajecten handelt zij even zoo, de lijn Alkmaar—Den Helder is du» niet de eenige stiefmoederlijk bedeelde. De directie wil zelfs niet eens een proef nemen met die soort reisbiljeten op lijnen waar het belang niet duidelijk blijkt. Op een vraag van den heer Grondsma antwoordde spr., dat vermoedelijk na de electrificatie der lijn naar Amsterdam elk uur een trein zal loopen. Te wenschen is dat aan het overstappen te Uitgeest en Haarlem een einde komt. Verschillende heeren waren het hiermee eens. De heer S c h e f f e 1 merkte op, dat na tot standkoming der electrificatie toch niet meer beweerd kan worden dat overstappen te Uit geest en Haarlem noodzakelijk is voor ver andering van trein. Men zou nu wel al kun nen vragen of dan geen einde aan dien las kan komen. Alzoo werd besloten. Invoerrechten in Atnerika- Missive van het departement van arbeid, handel en nijverheid dat de senaat van de Vereenigde Staten van Amerika het tariet- ontwerp heeft aangenomen. Devoorzitter klaagde over het steeds hooger optrekken der tariefmuren, waardoor het zaken doen welhaast onmogelijk wordt. De mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Bij dit punt stelde de voorzitter tevens aan de orde een adres van de firma P. de Jagef en Zoon te Heiloo inzake den invoer van bloembollen in Amerika. Hierin werd gevraagd' invloed uit te oefe nen, opdat de voorgenomen verhooging va invoerrechten niet eerder dan 1931 in wer king treedt, omdat de thans reeds geplaats orders (genoemd wordt 90 van het gf heele aantal) alle zijn geplaatst onder os werking van de invoerrechten van dit ooge» blik. Verhooging thans achtte adressant nie te rechtvaardigen. j» Na eenige bespreking werd besloten dat o Kamer zich te dezer zake in verbinding stellen met de Vereeniging van Bloemboii handelaren. i Wordt veryoJg£ ,4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6