DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 132e Jaargang. DagelSjkscii overzicht. de duitsche politiek. Buitenland 1 11 ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. fSOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telei. 3, redactie 33. AO. 106 Directeur: C. KRAK. DL11DAG 6 MËI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Twee redevoeringen. De politiek van het Duitsche kabinet heeft feeds eenige dagen lang de aandacht getrok ken. De vraag of er in den herfst nieuwe verkiezingen zullen moeten plaats hebben heeft al vele hoofden bezig gehouden. In verband hiermee zijn twee redevoerin gen, gehouden door twee vooraanstaande leden van de regeering, niet van belang ont bloot. De minister-president dr. Brüning heeft gister op den Westphaalschen partijdag der Centrumpartij een rede gehouden, waarin hij 'n uitvoerig overzicht gaf van den politieken toestand en de gebeurtenissen, die aan de yorming der huidige regeering zijn vooraf gegaan. 0<5k het kabinet-Müller was bij zijn eengaan vrijwel eensgezind wat betreft de roote politieke vraagstukken, zoo ook over e kwestie der werkloosheidsverzekering, waarvan de oplossing tot een geschikter tijd stip moest blijven wachten. De saneering van de werkloosheidsverzekering is de eerste taak van de regeering. Wat de pantserkrui serkwestie aangaat, kon spr. verklaren, dat de tegenwoordige rijksregeering vele zware zorgen heeft. De bewering vari sommigen, dat het nieuwe kabinet-Brüning onder spr.'s leiding plotseling een rechts georiënteerde regeering zou zijn geworden, moest spr. van de hand wijzen. Het volk verlangt heden ten dage, dat rijkskabinet en parlement handelend optre den en het zou zijn vertrouwen in het parle ment verliezen, indien het tot de conlusie kwam, dat de partijen het over de eenvou digste kwesties niet eens konden worden. De eeuwige regeeringswisselingen kunnen het aanzien van het parlement bezwaarlijk ver heffen. Het is nu de taak van de nieuwe re geering het bekende door spr, opgestelde program tezamen met het parlement ten uit voer te leggen, teneinde in de komende vijf -^*ren een gezond economisch leren te schep pen en daardoor tevens het gansche leven van het Duitsche volk op een gezonder basis te vestigen. Betreffende het z.g. program voor het Oosten verklaarde spr., dat er geen sprake van kan zijn, dat het hier een eenzijdige be voordeeling van de Oost-Duitsche bezittin gen zou gelden. Het kabinet is vastbesloten de meest spaar zame politiek te voeren voor rijk, landen en gemeenten en de hangende schuld te conso- hdeeren. Het was aldus spr. noodlot tig, dat de Duitsche onderhandelaars naar Parijs moesten gaan, terwijl de schulden der openbare lichamen ruim 16 milliard bedroe gen. De Centrumpartij stelt zich tenslotte slechts ten doel haar traditie van de laatste 40 iaren getrouw te blijven. De andere redevoering is afgestoken door den rijksminister van arbeid, Stegerwald. Deze zeide, dat de rijksdag in de volgende weken behalve de begrooting ook het kleine programma voor het Oosten in behandeling zal nemen. In den herfst zou dan het groote programma, dat verlaging van belastingen voorziet, en het programma voor het Oos ten aan het Huis worden voorgelegd. Het is echter de vraag of dit programma reeds door den tegenwoordigen Rijksdag of reeds door een nieuwe volksvertegenwoordiging zal worden ten uitvoer gebracht. Stegerwald schijnt dus op de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen in den herfst te re kenen. Dat ook de regeering dit doet, blijkt uit de splitsing van het programma voor het Oosten in een klein en groot. Mogelijk is intusschen ook, dat de aankondiging Van nieuwe verkiezingen is bedoeld als een mid del om pressie op de volksvertegenwoordi ging uit te oefenen. DE ACTIE VAN GANDHI. De arrestatie van den leider. Omtrent de arrestatie van Gandhi wordt Aiedegedeeld, dat die geschiedde in het mid den van den nacht in zijn kamp te Karadi De districtsmagistraat, een politie-inspecteur en twintig gewapende politie-agenten bega ven zich bij het licht van een electrischen toorts naar het bed, waar Gandhi in diepen alaap lag. Op zijn verzoek werd hem toege staan, den ritus der tandenwassching te ver richten. Voordat hij in de auto plaats nam, overhandigde hij een zijner volgelingen een aan den onderkoning geadreseerden brief. Hij verzocht ook zijn vrijwilligers, een Hin- doesche hymne op te zeggen, waarna hij nertelijk afscheid van hen nam. Hij nam een draagbaar spinnewiel mede. Hne politie-automobielen met den arres- tant kwamen in de gevangenis te Poona j3"- Gandhi verklaarde tegenover Reuter, at hem gedurende de reis allemogelijke omtort was verleend. Men meent te weten, °at de regeering Gandhi een maandelijksch pensioen van honderd roepies zal toekennen Voor zijn levensonderhoud, evenals een toe- 'age voor het levensonderhoud ziiner onder geschikten. De toestand is te Poona kalm. Het ministerie van Indië te Londen ver klaart dat Gandhi veeleer zal worden ge ïnterviewd dan gevangen gezet Luid klokgelui van een congres van vrij willigers maakte de arrestatie van Gandhi aan Bombay bekend en deed een beroep op het publiek om den dag in diepen rouw door te brengen en des avonds een openbare ver gadering bij te wónen. Goede zorgen voor Gandhi's gezondheid en gemak. De regeering van Bombay maakte in over leg met de regeering van Indië uit, dat het niet mogelijk was om Gandhi langer vrij zijn gang te laten gaan zonder groot gevaar voor de rust van Indië. Alle schikkingen zijn getroffen voor de gezondheid en het gemak van Gandhi gedurende zijn gevangenschap Munitie naar een arsenaal over gebracht. In verband met den gespannen politieken toestand en de dreigementen van hen, die deelnemen aan de burgerlijke ongehoor zaamheid, heeft de politie te Karatsji alle munitie uit de winkels naar het arsenaal overgebracht. Zeventien arrestaties te Pesjawar. Militaire politie deed te Pesjawar huiszoe king in den plaatselijken zetel van het Natio naal Congres en de bureaux van andere or ganisaties. Zij nam documenten in beslag en arresteerde zeventien personen in verband met gevonden correspondentie van het comi té van het congres aldaar met den hadji van Tarangzai, den „Mohamedaanschen leider aan de andere zijde van de grens", die ver klaarde dat hij een leger van honderddui zend man op de been zou brengen. De hadji verscheen in werkelijkheid met vierhonderd stamleden, doch de Mohamedanen gaven aan zijn uitnoodiging geen gehoor. Een troep Afridis werkte met de politie samen tot het handhaven van de orde. Wapening der Europeanen te Bombay. Na de arrestatie van Gandhi zijn te Bom bay sterke afdeelingen Britsche troepen en politie geconcentreerd om eventueele opstan dige bewegingen onmiddellijk in de kiem te smoren. De Eurapeesche beambten der banken en groote firma's hebben wapens om in geval van nood te gebruiken. Van Indische zijde worden pogingen in het werk gesteld om te Bombay een algemeene staking te laten uitbreken en in andere groo te steden demonstraties te houden. Aansluiting Actie Gandhi. Een boodschap van Gandhi. In de boodschap, welke Gandhi voor zijn aanhouding gedicteerd heeft, beveelt hij zijn medewerkers dringend aan den strijd voort te zetten, want het is mogelijk de onafhanke lijkheid zonder offers te verkrijgen. De' atmosfeer te Karachi is gespannen Belangrijke gebouwen en hoofdverkeerswe gen worden door Europeesche en Indische soldaten bewaakt en op de strategische pun ten is politie met machinegeweren geposteerd. Abdas Tyabji, die door Gandhi aangewe zen is, om 1 de leiding over de vrijwilligers over'te nemen, voor het geval van zijn ar restatie, heeft zijn functie aanvaard. Nieuwe arrestaties. Uit Lahore wordt gemeld, dat op bet be richt van de aanhouding van Gandhi alle scholen gesloten zijn. Vijftien vrijwilligers, léden van het congres, zijn aangehouden, toen zij posten voor winkels waar buiten- landsche stoffen verkocht werden. Een groote betooging.. Gisteravond is te Bombav een betooging van honderdduizend personen gehouden, waar de sprekers vermaanden geweldloos te blijven en den strijd voort te zetten. Gandhi werd met zijn aanhouding gelukgewenscht. De censuur Er wordt thans een strenge censuur uitge oefend op berichten van en naar Britsch Ipdië. Telegrammen van Londensche redac ties met instructies voor correspondenten in Indië zijn niet besteld, omdat de inhoud „objectionable" werd geacht. Hierover in het Lagerhuis ondervraagd, zeide Benn dat de Indische regeering hem had verzekerd, dat zij het den persdienst niet zou bemoeilij ken, tenzij de toestand het noodzakelijk maakte. Een vertraagd persbericht uit Pesjawar meldt, dat Zondag de troepen rustig de stad binnen marcheerden en de hoofdstraten thans bezet houden. Er is nog steeds vergunning noodig om in en uit de stad te kunnen gaan. De Europeesche bevolking is van wa penen voorzien in geval van nood. DE POOLSCHF LANDDAG. Nog deze maand bijeen? Naar aanleiding van het bericht, dat de Duitsche rijksregeering zich bezig heeft ge houden met de a.s. ratificatie-behandeling door den rijksdag van het Poolsch-Duitsche handelsverdrag, meldt de correspondent te Warschau van de „Voss. Ztg.'', dat het Poolsche parlement waarschijnlijk veel spoe diger bijeen zal komen, dan verwacht werd, in verband met- Pilsoedski's wensch, om oe volksvertegenwoordiging een maagd zes kwijt te zijn. De correspondent meldt, dat niet alleen, de oppositiepartijen van links en het midden zich verklaard hebben voor een verzoek aan den staatspresident om een zitting bijeen te roepen, maar ook de uiterste rechterzijde. Een bepaalde datum staat nog niet vast, maar de bijeenkomst zal vermoedelijk uiter lijk einde Mei zijn. Afgewacht zal nu moeten worden, wat de reactie op dit verzoek in het kamp van Pilsoedski zal zijn. En of het wer kelijk tot een zitting zal komen, dan wel tot parlementsontbinding. DE STUDENTENRELLETJES TE MADRID. Eén doode en verscheidene gewonden. Het volgende officieele .communiqué is de pers verstrekt over de gebeurtenissen van gistermorgen. De door de studenten uitgelokte onlusten hebben hun terugslag gehad in de omgeving van de medische faculteit en de veeartsenij school. Onbekende vreemdelingen hebben zich onder de studenten gemengd en de openbare macht, die in de Calle Ucar opge steld stond, aangevallen. De gewapende macht was bij een zoo ongerechtvaardigde aanval genoodzaakt dezen af te slaan. Hier bij vielen een doode en verscheidene ge wonden, waarvan de overgroote meerder heid gevormd wordt door elementen, die met de studenten niets uitstaande hebben. De orde werd eenige minuten later her steld. De gewonden verklaarden, dat zij voorbij gangers waren, die, toen zij zagen, dat het publiek begon hard te loopen, medegeloopen zijn en toen gewond werden. Het parket heeft de politie verzocht een rapport op te stellen. De gedoode blijkt iemand te zijn van 30 jaar, die in zijn zakken identiteitspapieren droeg op naam van Guiliermo Cresö, bak kersknecht. Onder de gewonden bevindt zich o.a. ook een mecanicien, aan 4wiens behoud getwijfeld wordt. DE RUSSISCHE SCHULDEN.' Op zoek-naar een regeling met Engeland. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken deelde gister mede, dat men thans tot overeenstemming gekomen was met sovjet- Rusland aangaande de samenstelling van een gezamenlijke commissie benevens eenige sub commissies ter bestudeering van een basis voor een regeling van het probleem der schulden en vorderingen. DE BRITSCH-EGYPTISCHE ONDERHANDELINGEN. Gisteravond werden de Engelsch-Egypti sche onderhandelingen in het ministerie voor buitenlandsche zaken te Londen hervat. De besprekingen duurden twee en een haif uur, waarna deze werden verdaagd tot hedenochtend. Vernomen wordt, dat de moei lijkheden betreffende Soedan nog steeds niet zijn opgelost, terwijl ook omtrent enkele andere punten nog geen overeenstemming is bereikt. DE ZAAK-KOETEPOW. Een wending? De bekende revolutionnair W. Boertsew, de man die Azew en veel andere verraders ontmaskerd heeft, die onder het oude regime een verbitterden strijd tegen de tsaristische geheime politie voerde en nu een dergelijken strijd tegen de G.P.OE voert, heeft zijn speurderskrachten gewijd aan de zaak-Koe- tepow. Zijn onderzoekingen schijnen resul taat te hebben opgeleverd. In een gesprek met een redacteur van de „Poslednieja No- wosti" deelde Boertsew, die een reis naar Berlijn had ondernomen om daar zijn on derzoekingen voort te zetten, het een en an der mede over hetgeen hem gelukt is te con- stateeren. Boertsew beweert, dat de ontvoering van den generaal uitgevoerd werd door het z.g. Berlijnsche vliegende vendel van de G.P.OE. De mannen zijn speciaal voor dit doel naar Frankrijk gekomen. De zaak werd georga niseerd door de G.P.OE, zonder dat de Sov jetgezanten te Berlijn en Parijs (Krestinsky en Dowgalewsky) iets van dit plannen af wisten. Volgens Boertsew staat het vast, dat leden van de Fransche communistische partij eveneens aan de ontvoering hebben meege werkt. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de G.P.OE, den generaal naar Berlijn te lok ken en hem daar aan te houden. Zooals be kend is, werd Koetepow inderdaad naar Ber lijn geroepen om er onderhandelingen te voeren. Uit tactische overwegingen (om de centrale organisatie" te Berlijn, die den ar- beid in geheel Europa leidt, niet in moeilijk heden te brengen) werd besloten van dat plan af te zien en Koetepow kon ongehinderd naar Frankrijk terugkeeren. Volgens Boertsew waren de leiders der ontvoering de volgende personen: Orlow- Michajlow, Arens (eerste legatieraad aan het Sovjet-gezantschap te Parijs), het echt paar Janowitsj, Ellert (ambtenaar van het Parijsche bureau van het Sovjet-olie-syndi caat), en Helfand (secretaris van het Sovjet gezantschap te Parijs). Ellert is een ntan' met een zeer gecompli ceerd verleden. Hij is betend onder niet min der dan 5 familienamen. Te Minsk kende men hem onder den naam Tsjertow, in Noorwe gen en Palestina was hij bekend als Heller, in Polen en Griekenland als Orlow, in Zwe den als Joerasjkewitsj, te Parijs als Ellert. Volgens inlichtingen, door Boertsew uit be trouwbare bron ontvangen, is deze man een der belangrijkste G.P.OE-agenten in het bui tenland. Onmiddellijk na de ontvoering van gene raal Koetepow waren al deze personen uit Parijs gevlucht. Helfand verliet Parijs 28 Januari (dus twee dagen na de ontvoering van Koetepow). Kort daarna vertrok Arens naar Berlijn. Ook de overige deelnemers ver lieten toen Parijs. Boertsew heeft echter hun spoor ontdekt. Helfand en Ellert begaven zich toen naar Moskou, maar 23 Febr., toen de opwinding wat geluwd was, kwamen zij naar Berlijn. Tegelijkertijd kwamen naar Berlijn ook hun buitenlandshe helpers (twee Zwitsers en een Hongaar, die Boertsew eveneens noemt). Op het oogenblik heeft de groep Berlijn verlaten en is naar een ander land (vermoedelijk Engeland) vertrokken, waar Ellert en Helfand een nieuw „strijd- vendel" zullen hebben te leiden. Wij laten natuurlijk al deze mededeelin- gen voor rekening van Boertsew. Vroegere onthullingen van dezen man zijn wel juist gebleken. Zijn mededeelingen verdienen dus in elk geval belangstelling. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Onderzoek van congreswege. Gedurende deze week zal door het con gres een onderzoek worden ingesteld naar de actie der communisten in de Vereenigde Staten. In overweging wordt genomen alle Russen, die zich met communistische pro paganda bezig houden, uit het land te zetten. De hoofdcommissaris der New-Yorksche politie is als deskundige naar Washington ontboden. BAD KREUZNACH DOOR DE FRANSCHEN ONTRUIMD. Bad Kreuznach is Maandag geheel door de Franschen ontruimd, zonder dat de be volking iets van het vertrek te bemerken heeft gekregen. AANSLAG OP EEN TREIN. Invloed van 1 Mei? Thans pas is bekend gemaakt dat in den m :ht van 30 April op 1 Mei een daad van sabotage is gepleegd op de electrische spoor lijn Parijs—Versailles. Niet ver van het sta tion van Bécon waren stukken rails en eeni ge balken neergelegd met de bedoeling den trein te doen derailleeren. Ten gevolge eener kortsluiting werkten de seinen niet meer, zoodat een seinwachter in allerijl naar verschillende stations telefoneer de, waarop het verkeer werd stopgezet. Spoedig had men den boozen opzet ontdekt Ongelukken zijn dus niet voorgevalen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN LOCOMOTIEF. Tusschen de stations Marei anise en Gricig- nan in Italië is een personentrein op een lo comotief geloopen. Er waren 16 gewonden, meerendeels licht. Zij werden naar het zie kenhuis te Napels vervoerd. BENZINE- EN MUNITIE-ONTPLOFFING TE KONSTANTINOPEL. Maandagmiddag vloog door nog niet be kende oorzaak een groot benzine- en munitie magazijn te Konstantinopel in de lucht Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, daar de dientengevolge ontstane brand nog niet gebluscht is. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Vijftig dooden en gewonden, Gisterochtend omstreeks half twaalf heeft in de lijnkoekenfabriek van de gebr. Bibbys te Liverpool een ontploffing plaats gehad, waarbij vijftig personen gedood of gewond werden. De ontploffing werd veroorzaakt door een brand, die in een der silo's van een nieuw gedeelte der fabrieken was uitgebro ken. Uit alle deelen der stad spoedden de brandweer- en de reddingsbrigades zich naar de plaats van de ramp. De oorzaak. Nadere mededeelingen zeggen, dat zes lijken te voorschijn zijn gehaald. Het juiste aantal gewonden, o.w. zich ook de zoon van een der directeuren bevindt, staat nog steeds niet vast. De ontploffing is veroorzaakt door plotse linge ontvlamming van in olie gedrenkte zonnebloemkoeken, welke opgeslagen waren in de silo. De wanden van de silo, welke uit houtwerk en ijzer bestonden, werden uit el kaar gedrukt, terwijl de brokstukken tien tallen meters ver in het rond geslingerd werden. Op de explosie volgde onmiddellijk een geweldige uitslaande vlam, waardoor alle op die verdieping aanwezige werklieden ernstige brandwonden opliepen. De vlammen oioegen daarop op de lager gelegen verdie ping over, zoodat het personeel op de bovenste etage dooi het vuur letterlijk inge sloten was. Het reddingswerk had een bui tengewoon moeilijk verloop, daar de meeste toegang® tot de localiteiten onbruikbaar waren. In 1911 heeft in dezelfde fabriek een soortgelijke explosie plaats gehad. Toen kwamen er 21 personen om het leven, terwijl er 113 gewond werden. NOG EEN ONTPLOFFING TE LIVERPOOL. Gisteravond is Liverpool opnieuw opge schrikt door de ontploffing van een aantal gascylinders, welke in een stal waren opge slagen. Dertieri personen zijn, met vergifti gingsverschijnselen, naar het ziekenhuis ge bracht. CATALANEN, DIE GRATIE KREGEN. Werden aan de grens weel gearresteerd. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Zes gewezen soldaten van den Catalaan- schen leider, kolonel Macia, die evenals hij te Brussel verbleven en gratie 'kregen, vertrok ken met een door het Spaansche consulaat te Brussel afgeleverd paspoort naar hun vader land. Zaterdagavond bereikten zij de Spaansche grens, maar werden er ondanks gratie en paspoort gearresteerd en naar de gevangenis van Figueras overgebracht, waar zij thans opgesloten zijn. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. In den loop der onderhandelingen van de veiligheidscommissie van den Volkenbond over fin. hulpverleening van den Volken bond aan aangevallen of bedreigde staten verklaarde de Duitsche vertegenwoordiger Göppert, dat het in de practijk buitengewoon moeilijk is vast te stellen wie in een conflict de dader is. E>e vertegenwoordigers van Engeland, Italië, Canada en België verlangden, dat aan den Volkenbondsraad vrijheid van handelen zal worden gewaarborgd, wat betreft het nemen van financieele hulpmaatregelen. De vertegenwoordigers van Polen en Frankrijk verklaarden zich ervoor, dat de Volkenbonds> raad in een conflict aan den bedreigden staat financieele hulp zal verleenen. DE UNIVERSITEIT TE MADRID GESLOTEN. Zwaar gewonden Maandagmiddag duurden de relletjes in het universiteitsdistrict nog voort en werden eerst beëindigd, toen rector en senaat der universiteit besloten de universiteit te sluiten. Twee der bij de botsingen van heden ge wonde personen zijn zoo zwaar gewond, dat hun leven niet meer behouden kan worden, zoodat hiermede het aantal dooden tot" drie zal stijgen. In het begin van den middag is een ver gadering van autoriteiten gehouden, ge presideerd door Berenguer, waaraan o.a. de kapitein-generaal van Nieuw Castilië en de militaire gouverneur van Madrid deelnamen E>e laatste verklaarde, dat zich onder de gewonden de commandant van een regiment cavalerie bevond. EEN SERVIES DAT PIJNLIJKE GEDACHTEN ZOU WEKKEN. Het noenmaal, dat de vorige week aan den Oostenrijkschen Bondskanselier dr. Schober, bij gelegenheid van diens bezoek aan Parijs, werd aangeboden, droeg een zeer luisterrijk karakter. Het werd opge diend op een Sèvres-servies, waarop alle kas- teelen van Frankrijk zijn afgebeeld: de kasteelen aan de Loire, Fontainebleau, Ver sailles en ook Saint Germain. Kort vóór den aanvang van de lunch kwam echter een ambtenaar met een helder verstand plotseling op de gedachte dat het heel pijnlijk zou zijn, indien aan dr. Schober een bord zou worden voorgezet met een af beelding van het kasteel St. Germain erop, waar het Vredesverdrag werd geteekend, dat Oostenrijk uiteenrukte! In allerijl werd order gegeven alle bor den en schalen met St. Germain tijdelijk ter zijde te stellen. BRAND OP EEN PIER. N Een ontploffing op een sleep boot de oorzaak. Op pier VII van het marinestation Hamp- tonroad (Virginië) brak te middernacht een ernstige brand uit, waaraan de geheele brandweer te pas kwam. De brand werd ver oorzaakt door een ontploffing aan boord van een sleepboot, waardoor groote voorra den petroleum vlam vatten. Het vuur was op 8 mijl afstand zichtbaar. De pier, voor welker vergrooting belangrijke sommen wer den uitgegeven om ze geschikt te maken als aanlegplaats voor de destijds van stapel ge loopen vliegtuig-moederschepen „Lexingtor'' en „Saratoba", schijnt verloren te zijn. TRIBUNE INGESTORT DOOR AUTO. Zes dooden. 36 gewonden, Naar uit Mexico gemeld wordt, is tijdens de opening van het nieuwe vliegveld van Cuadalajaia een auto tegen een steunpilaar van de toeschouwerstribunr vigereden, ten gevolge waarvan deze tribujw waarop zich ongeveer 2000 personen bevonden instortte. 6 personen vonden den dood, terwijl 3o met min of mcr- z«are verwenningen naar set ziekenhuis moesten worden ashrach^-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1