Alkaaarsche Courant. DE tEEDWENEN DEI* FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Uinsdag O mei Radio-hoekje Stadsnieuws Mo. 106 1930. Woensdag 7 Mei. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) fO.l0.15Morgenwijding. 12.2.Con cert. Het A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Kin derkoorzang. 2.30—3.Liedjes en verhaal tjes. 3.4.Naaicursus. 4.4.30 De voor naamste studiemuziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen en Louis Schmidt. 5.5.30 Gramofoonpl. 5.30—6.Concert uit Café Moderne te Amsterdam. 6.Tijdsein. Daar na Vervolg concert. 6.30 Koersen. 6.457.15 Italiaansch: Beginners. 7.15—7.45 Ita- liaansch: Gevorderden. 7.458.30 Gramo foonpl. 8.30 Concert. Het Omroeporkest. 11.—12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) g 15Q.30 Concert. 10.3011.— Zieleen- dienst. 11—11.30 Gramofoonpl. 11.30 12.30 Harmoniumbesp. door M. F. Jurjaanz. 12.12.15 Politieber. 12.30—2.Concert „Rosmalen" Trio. 2.-2.45 Concert. Mej. A. Perinius, sopraan. Nine Idzerda, mezzo sopraan. W. Segboer, bariton. 2.45—3.15 Le zen van Chr. Lectuur. 3.15—4.15 Vervolg concert. 4.15—5.— Gramofoonpl. 5.-6 Kinderuurtje. 6.—6.30 Cursus Radio-Tech niek. 6.30—7.— Gramofoonpl. 7.-7.45 Zangcursus. 7.458.Politieber. 8.Uitz. der Heiligings-samenkomst van het Leger dés Heils in het korps Den Haag, onder lei ding van Commandante M. J. van de Wer ken. Daarna: Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Gramofoonpl. 12.20 Or kestconcert. 1.20 Balladen-concert. D Cowen, alt. W. Biggs, tenor. 1.50 Uitz. voor scholen 2.45 Concert. I. Glenie, bariton. Strijkkwar tet. 4.05 Orgelspel door R. New. 4.35 Kinder uurtje. 5.20 Lezing. 5.35 Nieuwsberichten. 6.Piano-recital. M. Cole. 6.20—6.40 Le zing. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. 8.20 Nieuwsberichten. 8.45 Lezing. 9.— Concert. L. Marshall, mezzo-sopraan. J. Armstrong, tenor. H. Heynner, bariton. K. Falkner, bas. Orkest en koor. 10.20—11.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.256.50 Gramo foonplaten. 6.507.50 Orkestconcert. 9.35 10.35 Gramofoonpl. 10.4011.20 Muziek- uitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconctrt en alt. 4.50—5.50 Solisten-concert. 7.208 20 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk programma.. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 11.501.20 Gramofoonpl. 3.05 Orkestconcert en soli. 7 20 „Don Quichotte" van Massenet. Orkest en solisten. 8.50 Solisten-concert. Brussel, 508.5 M. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Trio-concert. 6.20 Gramofoonpl. 7.35 Viool recital. 8.— Zang. 8.20 Vervolg viool-recital. 8.35 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 2.504.20 Orkest concert. 7.358.35 Balalaikamuziek en zang-ensemble. 9.059.30 Vocale duetten. 9.50—10.20 Concert voor 2 piano's. 10.20— 11.50 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 5.50—11.20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15—12.50 Lezingen. 1.20—1.35 Gramofoonplaten. 135 3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50— 8.Lezingen. 8.— Orkestconcert. 8.20 „Noch einmal Lausbübereien". 9.50 Bridge- les. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. BOUW VAN TWEE SCHOLEN VOOR VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage no. 51 Het Bestuur der Vereeniging „Alk- tnaarsche Fröbelschool" (School voor Algemeen Voorbereidend Lager Onder wijs) heeft verzocht van gemeentewege over te gaan tot den bouw van twee scholen voor voorbereidend lager onder wijs, waarvan één op een terrein nabij de Lindenschool en één op een gedeelte van den tuin, aangekocht van den heer M. R. Versteeg, in de nabijheid van het Overdiepad, beide scholen na de tot standkoming aan de Vereeniging te ver huren, en te vergoeden de kosten van eerste inrichting van do schoolgebou wen. De Vereeniging geeft thans onderwijs in het schoolgebouw aan de Doelen straat, in één lokaal van Gemeenteschool nr. 9 en in twee lokalen van de Linden- school. Het gebruik van de lokalen in beide laatstgenoemde scholen kan Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 67) Ik reed om te beginnen naar het hotelletje, waar ik het laatst Delora had ontmoet. Maar hier stond ik voor een eigenaardige moeilijk heid. Den naam Delora had niemand ooit ge. hoord. Ik gaf aan de houdster van het pen sion zijn signalement zoo nauwkeurig moge lijk op en nu scheen zij zich hem te herinne ren. „De heer, dien u bedoelt, was vermoedelijk zekere heer Henriquois. Hij is eergisteren vertrokken". !i?.n weet: u misschien zijn nieuwe adres?" L^^dde ^kennend het hoofd en ant woordde: „Hij vroeg een reisgids voor het vasteland, maar gaf geen nader adres op en net niets los omtrent zijn verdere plannen. Jdi] was een erg in zich zeiven gekeerd man", "et zij er op volgen, terwijl zij mij een beetje ni®"wsgierig aankeek. ..Sfdankte haar en ging heen. Het was moeilijk aan te nemen, dat hij in een derge- ïi kk ,nnchling eenige mededeclingen zou ebben losgelaten omtrent zijn voornemens. v [-1, naar het MiIan Hotel en betrad de estibule met eenige spanning. De portier erwelkomde mij met een glimlach. «,„„1 doet mij genoegen, kapitein, dat u eer terug is. Heeft u ook bagage bij u?" slechts van tijdelijken aard zijn om te voorzien in een noodtoestand en mits dien niet bestendigd blijven, terwijl het gebouw aan de Doelenstraat niet' vol- c oende plaats biedt om aan alle aanvra gen te voldoen. Het is mitsdien noodzakelijk nader te voorzien in de behoefte aan lokaliteit voor het neutraal voorbereidend lager onderwijs. De beide gevraagde terreinen zijn vou' scholenbouw gunstig gelegen, het eerstgenoemde wegens de nabijheid van de Lindenschool, waardoor uit de zelfde gezinnen oudere en jongere kin deren te zamen naar beide scholen kun nen gaan, en waarmede overigens wordt voorzien in de behoefte voor het zuidwestelijk en westelijk deel der ge meente, en dat bij het Overdiepad, om dat het kan voorzien in de behoefte voor het zuidoostelijk en oostelijk deel van de stad. Wij hebben ons de school bij de Lin denschool gedacht op een stuk bosch- grond in den noordwestelijken Hout, dat overigens voor de gemeente weinig waarde heeft. De school zal zooveel mo gelijk verscholen komen te liggen, waar door het een ideale plek is voor een kleu terschool. Volgens rapport van den di recteur der gemeentewerken zal deze school vorderen: aan bouwkosten 25000 en voor een verwarmingsinstallatie, aansluitende aan die van de Linden school 3400, te zamen 28.400, terwijl de school bij het Overdiepad zal vorde ren: aan bouwkosten 26.000.—, voor centrale verwarming 2600.—, en kosten van den grond voor 1100 ML, te rekenen naar 5 per ML, 5500.—, te zamen 34.100, totaal 62.500.—. De kosten voor den aanleg der verwar mingsinstallatie zijn bij eerstgenoemde school hooger da; die bij de laatste, doch aansluiting op de installatie der Lindenschool bespaart het maken van een kelder met kolenbergplaats, waar van de kosten ten minste 1000 zullen bedragen, terwijl met bediening van één installatie kan worden volstaan, hetgeen de exploitatiekosten ten goede komt. De school in den Hout, zooals die is ontworpen, bevat 3 leslokalen, ieder ge schikt voor 42 leerlingen, 1 ruim speel lokaal met directe verbinding naar de speelplaats, afzonderlijk en groepsgewij ze gelegen jongens en meisjes W. Cs, een bergplaats voor leermiddelen, een W. C. voor het personeel, een spoelhokje voor de werkster, een tochtportaal, en een gang waarlangs voor ieder lokaal afzonderlijk berging voor kleeren, ter wijl tevens een overdekt zandhok is ge projecteerd. De school bij het Overdie pad bevat dezelfde ruimten, met uit zondering van een bergplaats voor leer middelen; ten einde een rustige ligging te verzekeren is de speelplaats met over dekt zandhok vóór het schoolgebouw ontworpen. De toegang tot deze school is gedacht langs het perceel Overdiepad 48. De bestaande toegang is slechts 1.42 M. breed. Het verdient daarom aanbeve ling deze tot 2.50 M. te verbreeden, hetgeen op eenvoudige wijze kan ge schieden, door den dam in de sloot ter plaatse 3 M. te verbreeden. De naast gelegen grond is eigendom der gemeente. De grond, benoodigd voor het school gebouw aan het Overdiepad, moet uit het grondbedrijf worden genomen. B. en W. geven den raad in overweging hen te machtigen, den prijs daarvan, na over leg met de Commissie voor het Grond bedrijf. vast te stellen. Het Bestuur verzocht den huurprijs te willen stellen ongeveer op het bedrag, dat de gemeente aan rente voor de stich- tingskosten zal moeten betalen, in welk geval het bereid is de kosten van onder houd voor zijne rekening te nemen. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar en zijn derhalve bereid genoegen te ne men met het bedrag, dat in de exploita tie-rekening der scholen daarvoor is uitgetrokken, t. w. 2550.—, welk be drag ook voor de thans bij de Vereeni ging in gebruik zijnde gebouwen en lo kalen wordt betaald. In verband met de hoogere waarde van den grond aan het Overdiepad zou dan voor de aldaar te stichten school een huür van 1300 en voor de andere een huur van 1250 kunnen worden vastgesteld. Voor eerste inrichting kan den raad een bedrag a fonds perdu verstrekken. De kosten daarvan worden geraamd op rond Z" 10. Na de totstandkoming van de nieuwe „Neen, geen stuk. Ik ben nog niet zeker of ik wel hier blijf." „Ik heb de brieven, welke van morgen voor u gekomen zijn, toch maar op uw kamer ge bracht," deelde hij mede. Ik knikte, maar veel belangstelling ge voelde ik niet voor mijn correspondentie. Ik nam Ashley een eindje ter zijde en zeide: „Zeg, is juffrouw Delora hier nog gelo geerd?" „Nog altijd, mijnheer." „En haar gezelschapsjuffrouw ook?" „Ja, mijnheer, maar ik ben er niet zeker van, of zij thuis zijn; logeeren doen zij hier nog wel." „En mijnheer Delora? Is hij eindelijk bo ven water?" „Nog niet, mijnheer. De jonge dame heeft mij gezegd, dat zij hem nu iederen dag wach tende was." „Telefoneer eens, om te zien of juffrouw Delora thuis is?" vroeg ik. Hij verdween een oogenblik in zijn hokje, maar kort daarop kwam hij mij vertellen, dat hij geen gehoor had gekregen. Op bijna het zelfde oogenblik zag ik echter in het raam van den kapper aan de overzijde, hoe een be kende gestalte het hotel binnenging. Ik liet Ashley in den steek en een oogenblik later stond ik van aangezicht tot aangezicht tegen over Felicia. Zij uitte een gilletje toen zij mij zag, doch met vreugde constateerde ik, het geen uiting van angst maar van blijd- schap was „Kapit&n Rotherby!" riep zij uit. „U hier?" Zij stak mij in een opwelling van het oogenblik beide handen toe en ik drukte ze scholen wordt het schoolgebouw aan de Doelenstraat ontruimd. Het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Chris telijk Schoolonderwijs alhier, dat den raad heeft verzocht lokaliteit beschik baar te stellen voor het voorbereidend lager onderwijs, dat die Vereeniging wil doen geven, heeft zich bereid verklaard dit schoolgebouw voor het aangegeven doel te gebruiken. B. en W. zullen den raad te zijner tijd voorstellen met be trekking tot deze in gebruik geving aan bieden. Onder overlegging van de adviezen van de Commissiën van bijstand voor de Publieke Werken, het Onderwijs en de Financiën stellen B. en W. den raad vóór het desbetreffende besluit te nemen. (De eene Fröbelschool zal gebouwd worden achter de zoogenaamde Linden school achter den Houtweg de an dere wordt gebouwd in den tuin van den heer Versteeg, gelegen aan de Poppel- manslaan achter de Baansingel. Beide scholen hoopt men in October te kunnen openen.) VERKOOP GROND JULIANA VAN STOLBERGLAAN. In bijlage no. 47 schrijven B. en W.i De St. Hippolytusstichting te Delft heeft verzocht een perceel grond, gele gen aan de Juliana van Stolberglaan, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, Nr. 2760, ter grootte van 24 A., 63 c.A., te mogen koopen voor den prijs van 9 per c.A. Dit perceel is op het bij *ie stukken gevoegde kaartje rood aan geduid. Daar noch B. en W„ noch de Commis sie van bijstand voor het grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben, stellen B. en W. den raad voor het des betreffende besluit te nemen. ONBEWOONBAARVERKLARING. In bijlage nr. 44 schrijven B. en W.: In verband met ons voorstel van den 15den Januari 1929 (bijlage nr. 9 van 1929), betreffende onbewoonb. verklaren van in deze gemeente gelegen woningen, waarmede Uwe Vergadering zich bij be sluit van den 24sten Januari 1929 nr. 16 heeft vereenigd, stellen B. en W. den raad thans voor de volgende woningen, die ongeschikt ter bewoning zijn en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht, onbewoonbaar te verklaren: Kwakelpad nr. 9 en 13; Mosterdsteeg nr. 3; Achterwezel nr. 20 en 22; Bagijnen- straat nr. l;Klein Nieuwland nr. 8, 10, 17 en 19; Fnidsen nr. 37a; Omval nr. 10; Sandersbuurt nr. 1, 5 en 9; Raaks je nr. 1; Lindenlaan nr. 56; Ropjeskuil nr. 78; Kweerenpad nr. 1; Achterstraat nr. 29a; Groot Nieuwland nr. 20 en 22. Aanvankelijk lag het in B. en W.'s be doeling bovendien nog de woningen Sandersbuurt nrs. 2, 4 en 6 voor onbe woonbaarverklaring voor te. dragen. Deze woningen zijn echter kortgeleden op verzoek van den eigenaar aan hare bestemming als woning onttrokken met vergunning van B. en W.'s College, en als pakhuis in gebruik genomen, in ver band waarmede da&rvoor geen onbe woonbaar-verklaring meer noodig is. De Gezondheidscommissie, wier ad vies B. en W. bij de overige stukken ter- inzage hebben gelegd, kan zich met dit voorstel vereenigen. B. en W. doen het desbetreffende voor stel. De woningen moeten binnen 6 maanden ontruimd zijn. VERKOOP GROND ZOCHERSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage nr. 53: De N. V. Woningmaatschappij „Alk maar" gevestigd alhier, heeft verzocht voor zich of hare lastgevers te mogen koopen een aan deze gemeente in eigen dom toebehoorend, aan de Zochterstraat gelegen stukje grond, deel uitmakende van het kadastrale perceel gemeente Alkmaar, sectie E nr. 3904, ter grootte van ongeveer 49 c.A., voor den prijs van 8.per c.A. Dit perceel is op de ter inzage liggende situatieteekening in roode kleur aangegeven. Deze verkoop maakt het mogelijk, dat bedoelde strook, met de daarachter gele gen, betrekkelijk smalle strook grond, welke aan de voornoemde N. V. in eigen dom toebehoort bebouwd wordt, waar door de situatie ter plaatse belangrijk wordt verbeterd. In verband hiermede hebben nóch B. en W., noch de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf, tegen dezen ver- stevig in de mijne, terwijl ik zeide: „Ik moet je noodzakelijk spreken. Waar kunnen we veilig praten?" „De juffrouw is een uurtje uit. Laten we in de kleine rookkamer gaan. Maar is u dan alweer uw belofte vergeten?" „Daar moet je maar niet meer aan denken, Felicia", fluisterde ik. „Er is iets gebeurd. Ik heb eerst getracht je oom op te zoeken, maar kon hem niet vinden. Ik moet met je praten. Ga mee!" Wij gingen door de hal, vervolgens door het achtereinde van het café, waardoor zij een angstigen blik Het waren en gingen een kleine rookkamer binnen. Deze was ledig, al leen een heer zat er brieven te schrijven. Ik bracht haar naar het verst verwijderde hoek je en sleepte een gemakkelijke stoel bij, waar na ik begon: „Zeg, Felicia, als ik een speciale vergun ning kan krijgen, wil je dan morgen met mij trouwen?" HOOFDSTUK XXXIII. Felica keek mij een oogenblik met wijd opengesperde oogen aan. Daarop kleurde een blosje haar wangen, haar lippen gingen langzaam vaneen en zij begon te lachen, echter niet zonder eenige verlegenheid. „Kapitein Rotherby zeide zij ten slotte, u moet zoo iets niet zeggen, ten minste niet zoo onverwachts." „De laatste maal, dat we in eikaars gezel schap waren, noemde je mij Austen", herin nerde ik haar." „Nu, Austen dan, als het moet", ging zij voort. „Je weet heel goed, dat je hier niet koop bezwaar. Derhalve stellen B. en W. den raad voor, hêt desbetreffend besluit te nemen. VERBETERING CHARTERKAMER STADHUIS. B. en W. schrijven in bijlage nr. 55: Op volgnummer 21 van de gemeente- begrooting voor 1930 is een bedrag uitge trokken voor verbetering der charter kamer van het stadhuis. Voor het ge raamde bedrag van 1180.is het mo gelijk, 3 nieuwe dubbele kasten te ma ken ter vervanging van de aanwezige losse kosten en de kosten van den Schermeerpolder tegen den achterwand te plaatsen en ze daarna te betimmeren, zoomede het noodige schilderwerk te verrichten. Nu tot de voorgenomen verbetering zal worden overgegaan, blijkt B. en W., dat. daarmede geen behoorlijke inrich ting der charterkamer zal worden ver kregen. Immers dit vertrek doet dienst voor allerlei doeleinden, zoowel voor vergaderingen als vóór huwelijksvol trekkingen. Bovendien kan daarvan bij andere bijzondere gelegenheden, wan neer niet met de Raadzaal kan worden volstaan, zeer geschikt worden gebruik gemaakt. Dit alles vordert, dat, nu er een af doende verbete -ing van het vertrek zal plaats hebben, daaraan meer moet wor den ten koste geleed dan B. en W. aan vankelijk voor oogen s' - I Na ove-"1 >g met de Commissie van bijstand voor openbare werken zouden B. en W. daar om goedkeuring willen hechten aan het voorstel van den Dir cteur der gemeen tewerken, opgenomen in -iens ter inza ge liggend rapport, met de uitvoering waarvan een bedrag van 4450.— ge moeid zal zijn. B. en W. stellen den raad derhalve, in overeenstemming met het advies dier Commissie voor, he dmrfr.e het li- ge crediet te verleenèn dat t. z. t. op post 21 der begrooting zal worden uitgetrok ken. Met de wenken, in het advies der Commissie vermeld, zal worden reke ning gehouden. UITVOERING VLEESCHKEURINGS- WET 1919 S. 524. zin bijlage nr. 46 schrijven B. en W.: In de krachtens het Raadsbesluit van 11 October 1923 met de gemeente Bergen aangegane overeenkomst omtrent de uitvoering en het toezicht op de nale ving van de bij of krachtens de Vleesch- keuringslwet 1919, S. 524, gestelde bepa lingen, wenscht 't gemeentebestuur van Bergen eenige verandering aan te bren gen in verband met den aankoop en de uitbreiding van het slachthuis aldaar. De Commissie van bijstand voor het gemeente-slachthuis en het college van B. en W. hebben tegen de voorgestelde wijzigingen, zooals deze in een .opgeno men concept-overeenkomst zijn aange geven, geen bezwaar. B. en W. van Bergen hebben tevens verzocht, gedurende den tijd, dat we gens de verbouwing van de slachtplaats te Bergen geen gebruik kan worden ge maakt, een tegemoetkoming te ontvan gen in de door die gemeente gederfde slacht- en keurloonen en rechten wegens ingevoerd vleesch, welke loonen en rechten gedurende dien tijd aan het ge meenteslachthuis alhier ten goede komen. B. en W. zijn van oordeel, dat een ver mindering' van de door Bergen aan Alkmaar te betalen vergoeding ter zake van de bestaande overeenkomst met de helft der aan het gemeente-slacthuis al hier van de slagers te Bergen geinde slacht- en keurloonen en rechten we gens ingevoerd vleesch billijk genoemd kan worden. In verband met het vorenstaande bie den B. en W. den Raad een besluit ter vaststelling aan. BRUG OVER DE MOLENTOCHT. In bijlage no. 50 schrijven B. en W.: Volgens het uitbreidingsplan voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten ZuL den van den Nieuwlandersingel en den Baansingel, vastgesteld bij besluit van 26 Juli 1928, nr. 8 en goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 26 Sept. 1928, nr. 78, is het bestaande bruggetje in de Bleekerskade over de Molentocht be stemd om te verdwijnen. De Bleekersloot zal namelijk aan de Oostzijde worden verbreed van den Nieuwlandersingel tot het terrein van mag komen. Je houdt je niet aan je belofte. Ik vind het intusschen heerlijk, dat je geko men bent, heusch, maar ik ben bang." „Ik heb .alle reden om mij niet aan mijn belofte te houden, lieveling", zei ik, terwijl ik haar hand in de mijne nam. „Ik zal je ze da delijk zeggen, maar je moet mij eerst op mijn vraag antwoorden." „Het is je dus ernst?" vroeg zij, terwijl zij mij met groote oogen aankeek en haar lippen ietwat trilden hetzij van lachen, hetzij van aandoening dat kon ik op dat oogenblik niet zoo dadelijk uitmaken. „Volkomen ernst", antwoordde ik. „Er moet voor je gezorgd worden, Felicia en ik ben er van overtuigd, dat niemand in de we reld dat beter kan doen dan ik." Zij sloeg de oogen neder en scheen met alle aandacht de punten van haar schoenen te be- studeeren. Ten slotte zeide zij met zachte stem: „Zou je werkelijk voor me kunnen zorgen? Ik vrees, dat ik een erg dom meisje ben. Ik weet niet veel van Engeland af, ik ken geen Engelsche manieren en iedereen zegt, dat het hier zoo heel anders is." „Maar je vergeet, dat er voor heel de we reld één wet geldt en dat is, dat waar twee menschen genegenheid voor elkander geyoe len, het leven op dit ondermaansche werkelijk niet z«o moeilijk blijkt te zijn. Ik zou gaam willen hooren, Felicia, Of je niet zou willen probeeren een weinig genegenheid voor mij te gevoelen?" „Maar ik koester dat gevoelen al", zeide zij zachtjes, zonder op te zien. „Genoeg?" vroeg ik. Zij slaakte een zucht. Plotseling sloeg zij het St. Elisabeth-Ziekenhuis met een deel der tegenwoordige kade, in verband waarmede de toekomstige brug over de Molentocht op eenigen afstand van de tegenwoordige zal komen te liggen. Omtrent den aanleg van straten rond om het in aanbouw zijnde R. K. Lyceum zijn B. en W. in onderhandeling met de Vereeniging St. Joseph voor de R. K. Jongensscholen te Alkmaar. In afwachting van de totstandkoming van het nieuw aan te leggen gedeelte der Bleekerskade van de R. K. Jongens school aan den Nieuwlandersingel tol de Molentocht en het vergraven van den tegenwoordigen landweg ter verbreeding van de Bleekersloot behoort het plan voor den bouw van een nieuwe brug voortgang te vinden. B. en W. bieden den raad daartoe een project aan voor een nieuwe brug over de Molentocht, geconstrueerd van gewa pend beton en op een staalfundeering. Zooals den raad uit de ter inzage ge legde teekening zal blijken is het geheel vrij sober gehouden. De brug krijgt een breedte van 11.30 M., terwijl de over spanning C M. bedraagt. De vleugels wor den bekleed met metselwerk en de leu ningen worden afgedekt met Zweedsch graniet. De kosten worden met inbegrip van een viertal op de hoekpunten te plaatsen lantaarns door den Directeur der gemeentewerken geraamd op 19000.—. De commissie van bijstand voor open bare werken, wier advies bij de stukken werd overgelegd, kan zich met het ont- wei'p vereenigen. B. en W. stellen den raad naar aanlei ding van een en ander voor: a. een brug overeenkomstig het over gelegde plan te bouwen over de Molen tocht, zoodra de aanleg van de straat langs de Bleekersloot tusschen de R. K. Jongensschool en de Molentocht is ver zekerd; b. het college van B. en W. voor dit doel een crediet van ten hoogste 19000 toe te staan, nader te regelen bij supple- toire begrooting. OPENLUCHTSPELEN AAN SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. In bijlage no. 48 schrijven B. en W.: Den 26 Juli 1928 (blz. 551 e.v. Raads- verslag) besloot den raad, overeenkom stig B. en W.'s voorstel, opgenomen in bijlage nr. 96 van dat jaar, tot invoering van het vak „lichamelijke oefening" aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, en het onderwijs in dat vak te doen bestaan uit: a. de gereglementeerde gymnastiek, zonder gebruik van werktuigen, doch met gebruik van oefenstokken; voor meisjes bovendien de leerstof van het korte en het gewone springtouw; b. de vrije gymnastiek; bewegingsspe len zonder en met gebruik der speelbe- noodigdheden, en openluchtoefeningen. Tot dusver bleef het onderwijs bepei'kt tot oefeningen in de gymnastieklokalen. Om echter ten volle te voldoen aan de wettelijke verplichting met betrekking tot dit vak, is het noodzakelijk, dat ook openluchtspelen worden gegeven. In vo rengenoemde bijlage nr. 96 van 1928 ga ven B. en W. dan ook hun voornemen te kennen om de behoefte aan terrein voor deze spelen nader onder de oogen te zien. Het spreekt wel van zelf, dat onze aan dacht ir, de eerste plaats viel op het ge meentelijk sportpark, omdat dit voor het aangegeven doel vrijwel aangewe zen is, en de gemeente, bij gebruikma king daarvan, van de inrichting van één of meer andere terreinen, waarmede on getwijfeld belangrijke uitgaven zouden zijn gemoeid, is ontheven. Aanvankelijk waren B. en W. van oor deel, dat bet sportpark voor dit doel te ver van de meeste scholen verwijderd is, en dat is ook inderdaad het geval, wanneer de twee uren per week per klasse, voor het onderwijs in lichame lijke oefening bestemd, worden verdeeld hetzij in één uur zaaloefeningen en één uur openluchtspel, dan we' in tweemaal één uur openluchtspel, omdat dan te veel tijd *zou verloren gaan met de wan deling naar en/of van het sportpark, zelfs al zou dat uur aan het begin of het einde van een schooltijd worden gesteld en onder schooltijd dus slechts één wan deling heen of terug zou behoeven te worden gemaakt. Voor het eigenlijke spel zou dan te weinig tijd overblijven. B. en W. meenen thans echter eene oplossing te hebben gevonden, die de 1 S== I haar oogen op en ik las daarin wat mij met verbazing vervulde. Het waren niet meer de oogen van een beangst kind. Diep werd ik be roerd door den hartstocht, welke op onver klaarbare wijze in de blauwe diepten er van was geboren. „Lieve Austen", zeide zij, „ik geloof dat mijn genegenheid groot genoeg is. Maar luis ter eens goed. Hoe kan ik nu ja tot je zeg gen? Mijn oom is altijd, op zijn manier dan vriendelijk voor mij geweest. Ik weet, dat hij gekweld wordt, ten doode toe bestookt, vol angst wat van het eene uur op het andere hem kan overkomen. Ik zou hem niet aan zijn lot kunnen overlaten. Hij zou meenen, dat ik mijn vertrouwen in hem had verloren, dat ik naar het kamp der vijanden was overgeloo- pen." „Maar, lieve Felicia, ik verlang er vol strekt niet naar op vijandigen voet te staan met wie je vriend is. Heusch, het doen en la ten van je oom laat me vrijwel koud. Indien zijn daden het daglicht mogen zien, zou ik gaarne in staat willen zijn hem te helpen. Maar als hij betrokken is bij transacties, waarvoor hij zich zou moeten schamen, dan wordt het tijd dat je aan zijn invloed wordt onttrokken." „Maar dat kan ik nooit gclooven", ver klaarde zij." „Felicia, laat ik je nu mededeelen, waarom ik mijn belofte niet heb gehouden en naar Londen ben teruggekeerd. Ik meen je mede gedeeld te hebben, dat ik een broeder heb die in Brazilië vertoeft." „Ja", antwoordde zij, „en ik meen mij t# berinneren, dat hij Dickv heet. - (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5