CONCERT Weet U het al? MKH Het is tijd „BERGEN's MANNENKOOR" Solists: Mej. Jeanne E. Bacilek, Coloratuurzanpres Ie Amstetdam. Aan den vleugel Gom. Jonker. nKKMK Colbert- Co$tumeS The FISK Tire Co. N.V. LANDBOUW en VEETEELT. TE GEVEN DOOR Dir. CORN. JONKER, op WOENSDAG 7 MEI 1930, in de Concertzaal van DE RUSTENDE JAGER te BERGEN. De Soliste zingt o. a. de groote Aria van Nemea, uit de Opera „Als ik Koning was", en na de pauze eenige Cechische liederen in nationaal costuum. AANVANG 8 UUR. NA AFLOOP BAL. H.H. HANDELAARS EN GROSSIERS Verzendt Uw goederen naar Texel met de 2 x wekelijksche BEURTD1ENST Fa. WUYS BAYS. Vertrek Donderdag en Zaterdag 12 uur bestel huis Bierkade 19. Telef. 1046. Ook naar Harlingen en Terschelling worden tegen billijk tarief doorzendingen aangenomen. BELEEFD AANBEVELEND. Evenals vorige jaren geven wij bij aankoop van een 12 ot 16 Els Tapis Beige Bouclé of Ax- minster Karpet 2 bijpassende kleedjes cadeau. Groot is onze keus en zeer concurreerend zijn onze prijzen. Daarom voor een Karpet naar St. Annastraat 11 hk. Fnidsen. HAAR HAAT naapmaat KLEEDING HAAR MAAT AMSTERDAM De Ruyterkade 143 - Tel. 41303-41503 Kaarten voorverkoop k f 0.60 te Bergen bij DE HAAN en GROOTEGOED en te Alkmaar bij KLOOSTER KIEBERT, aan de zaal fO.75. Plaatsbespreking Woensdag van 12—1 uur ES Gebr. Lust kleurig beschilderde doeken, waarop hooge bergen en diepe dalen zijn afgebeeld. Waar schijnlijk een symbolische voorstelling van de schommelingen in de groenten-prijzen. Op een podium zat een Saksische kapel, die zich met veel geestdrift weerde. De voorzitter van het tentoonstellingsco mité, de heer D. M. G. Botterop, sprak eeni ge inleidende woorden. De bloemenveiling „Het Centrum" bestaat 12% jaar, de Bree- straatvereeniging 5 jaar, het lichtbedrijf wil een lichtreclame maken, dat alles te za- men deed tot deze feestweek en deze tentoon stelling besluiten. Aan jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken, werd daarna gelegenheid gegeven een openingsrede te houden. Spr. wees op de uitbreiding der cultures in deze streek en noemde het een absolute noodzakelijkheid dat het afzetgebied vergroot wordt. Het was hem opgevallen, dat de regeling van het vreemdelingenverkeer in deze week is overgelaten aan een straatvereeniging. Dat is volkomen onjuist. Straatvereenigingen hebben zich met het vreemdelingenverkeer in stad en dorp niet in te laten. Wat de mid denstand te doen heeft, is te zorgen voor een goede „service" in de zaken. Wat men aan biedt moet goed zijn en de bediening moet coulant zijn De heer W. B. van Liemt sprak nog na mens de Kamer van Koophandel en als voor zitter van het eere-comité. Op de tentoonstelling, in de groote zaal on dergebracht, zijn velerlei artikelen, die door de winkeliers te Beverwijk in omloop wor den gebracht, op aantrekkelijke wijze geëta leerd. Deze week zullen er nog muziekuitvoerin gen worden gegeven, er zal avond-verlich ting zijn. Donderdagavond een vuurwerk en Zaterdagmiddag een bloemencorso. ANNA PAULOWNA. Bij de aanbesteding van den bouw van 35 toningen voor de Woningbouwvereniging „Anna Paulowna" was de laagste inschrij ver R. Wouda te Krommenie voor 90.890. WIERINGEN. De raad vergaderde Zaterdagmiddag 2 uur onder voorzitterschap van burgemees ter Kolff. Ingekomen waren o.a. de maandstaten der zeergras-exploitatie over de maanden Febru ari en Maart 1930. In Februari zijn ver kocht 470 pakken en in Maart 438 pakken. Verder het besluit van de Kroon, waarbij on gegrond is verklaard het beroep van de ge meente tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij werd bepaald, dat de door het Be stuur der Vereeniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Wieringen ge vraagde medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school te Den Oever, behoort te worden verleend. De gemeente is dus verplicht de gelden voor de stichting van ue bijzondere lagere school beschikbaar te stellen. Door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland was bericht, dat binnen kort overgegaan zal worden tot opmeting van de verschillende perceelen, ten einde het vastrechttarief voor elk perceel opnieuw te kunnen vaststellen. Aan den heer R. Winsma, onderwijzer te nippolytushoef werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend, tevens als lid der commis sie van toezicht op het L.O., in verband met 21Jue benoeming te Den Helder, lonn" "e. vereeniging „Bouwat" werd voor f uhopnieuw een subsidie verleend van v voor rï°or haar te geven cursussen in ?n waterbouwkunde. De vereeniging 5- verv°l|? echter rekening en verant rding aan den Raad moeten doen. htv-f311! hoofd der school te Hippolytus- heer A. H. J. van 't Hof, werd een vprh verleend in de kosten van J Fu,zl,nS naar zijn nieuwe ambtswoning in wt een bedrag van 125. Als plaats voor de stichting van de nieu we sthool te Den Oever werd aangewezen het aangekochte terrein van den heer M. Bakker te Den Oever. Aan den heer E. Bakker Dz. werd vergun ning verleend tot het aanleggen van een straat te Den Oever onder verschillende voorwaarden. De heer Oden stelde voor de bouw- en woning verordening zoodanig aan te vullen, dat in het vervolg de eigenaar in een derge lijk geval verplicht is ook voor rioleering te zorgen. Dit voorstel werd om prae-advies in handen gesteld van B. en W. De verordening inzake het verlof van amb tenaren en werklieden werd gewijzigd. Deze hebben in het vervolg recht op 12 werkda gen verlof. Het vermenigvuldigingscijier voor de plaatselijke inkomstenbelasting werd vastge steld op 0.7 (vorig jaar 0.6). Besloten werd geen verhaal van premie volgens de ziektewet voor de werklieden in dienst der gemeente toe te passen. B. en W. werden gemachtigd met de com missie van uitvoering van den vleeschkeu- ringsdienst Barsingerhorn eene overeen komst aan te gaan tot verwerking van uit deze gemeente afkomstig afgekeurd vee en vleesch in den destructor te Schagen en tot het wijzigen van de tusschen de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen gesloten overeenkomst inzake de vleeschkeu- ring, en wel op dezen voet, dat de bijdrage der gemeente Wieringen aan Den Helder wordt verhoogd tot 2093.50 per jaar. De centrale noodslachtplaats te Hippo- lytushoef zal vermoedelijk het volgend jaar worden opgeheven. Besloten werd tot aankoop van een paar perceeltjes grond aan den Nieuwstraat, tot het verbeteren van die straat bij het perceel van den heer Jb. Smit. E>e rekening van Armvoogden werd goed gekeurd; in ontvangst 29372,79, in uit gaaf 26949.79, batig solda 2422.76. Aan het bestuur van de Christelijke school te Den Oever werd een voorschot verleend op de kosten van instandhouding tot een be drag van 1234.24. Vastgesteld werd de 2e suppletoire begroo iing dienst 1929. Benoemd werden tot armvoogden de drie aftredende heeren Jn. Kooij met 8 stemmen en H. Bakker Jz. en S. Kroon beiden met 9 stemmen. Na rondvraag, welke weinig opleverde, sluiting KOEDIJK. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot, het 25-jarig feest gevierd van de Coöperatieve Boerenleenbank. Te ruim 7 uur opende de voorzitter van den Raad van Toezicht, burgemeester Kikkert de bijeenkomst door het welkom toe te roepen aan de talrijke aanwezige leden met hun da mes. Hij sprak zijn leedwezen uit over den slechten toestand in het tuinbouwbedrijf maar wees op den goeden stand van de bank. Medegedeeld werd dat van de Centra le bank geen vertegenwoordiger kan komen Een gelukstelegram was ontvangen van de oud-bestuursleden de heeren Jn. Jonker en Jb. Slotemaker. De heer Schipper was afwe zig wegens ziekte. Het oud-bestuurslid de heer Jb. Boldewijn was aanwezig. Hierna werd door den burgemeester de feestrede uit gesproken en een financieel overzicht gege ven het welk met luid aoplaus werd begroet. De promotor van de bank is aldus de burgemeester wijlen de heer Jb. Keeman. Voor zijn initiatief in deze wilde spr. van deze plaats gaarne een woord van hulde brengen. Ook het toenmalige bestuur van de vv^st heeft te dien aanzien pionierswerk verricht. Dit waren de heeren W. de Geus, J. Jonker, Jb. Visser, J. Schipper, benevens de heeren wijlen burg. Kooiman en C. Bos Lz. Deze heeren hielden in die dagen een vergadering met den toenm. burg- .van St. Pancras, kas voldoetaando eischen swpmen. arwepktno en is toch goedkoop! vanaf AFDEEUMG Het is nti de tijd om te gaan rijden Deze maand is de schoonste van héél het jaar. Maar laat Uw vreugde niet bederven door bandenpech! Monteer daarom Gij zult héél de lente, héél den zomer, héél het jaar genieten door veilig en aangenaam rijden. RUN NO RIS KI - RUN ON F1SKI T?r.ieTo Re-tlre GE TA F!SKI sier van de boerenl. bank aldaar, die bereid was bevonden een uiteenzetting te geven van de nuttige werking eener boerenleenbank. Deze bijeenkomst leidde er toe een voorloo- pig bestuur te vormen, hetwelk bestond uit de zooeven genoemde heeren. De eerste vergadering had plaats op den lsten Mei 1905. Na een korte uiteenzetting van de zijde van het voorl. bestuur traden staande de vergadering 22 aanwezigen als lid 10e. De oprichting der bank was aldus een feit geworden. Het voorl. bestuur trad af en tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Kooiman, C. Bos Lz. en J. Jonker en tot leden van den R. v. T. de heeren Jb. Visser, J. Schipper en Jb. Keeman. Tot kas sier werd benoemd de heer W. de Geus en tot bode de heer C. Beets. Van de genoemde heeren zijn er thans 4 nog in functie. De heeren Kooiman en Keeman zijn inmiddels overleden en hoewel het in een feestrede meestal niet voorkomt, meen ik, dat het ons past, een stille hulde aan hun nagedachtenis te brengen voor al hetgeen zij in het belang der bank hebben verricht. De heeren Jonker en Schipper hebben indertijd bedankt om redenen van vertrek en ouderdom. De laatste was tot 1925 lid van den R- v. t. en heeft der halve met eere 20 jaar in het gareel der banK meegeloopen. Ook deze heeren een woord van dank voor het door hun verrichtte werk. Vervolgens hebben ook nog zitting gehad in het bestuur en r. v. t. de heeren Slotemaker en Boldewijn. Ik wil ook hen op dezen dag dank brengen voor alles wat zij in het belang der bank deden. Er zijn momenteel 4 jubilarissen in ons midden, n.1. de heeren C. Bos Lz., Jb. Visser, W. de Geus en C. Beets. Alle zijn zij ge durende 25 jaar, met uitzondering van den heer Visser, die eerst deel uitmaakte van den r, v. t. en daarna van het bestuur, in hun hundige functie werkzaam. Ik geloof namens u allen te spreken, wan neer Sc deze jubilarissen uit den grond van mijn hart dank zeg voor het vele dat door hen in het belang der bank is verricht ge worden. Bergen cijfers zijn door hen geteld en vooral geldt dit voor den kassier. Ik acht het zeer zeker op zijn plaats speciaal den heer de Geus een woord van grooten lof te brengen voor de uitstekende wijze waarop hij gedurende al deze jaren zijn taak verricht heeft. Uit de notulen is mij gebleken, dat de controle der bescheiden van de bank voor hem steeds een pluim op zijn hoed was en dit vind zijn grootste verdienste. Geachte jubilarissen, wij huldigen u allen voor de uit nemende wijze waarop gij immer voor de zaken der bank zijt opgekomen. De overige bestuursleden hebben gemeend in Uw geest te handelen, wanneer wij hen als blijk van waardeering, namens de bank, aan ieder hunner overhandigen een foto van het huidi ge bestuur en r.v.t benevens de kassier en de bode, welke gevat is in een gouden lijst. Moge het u gegeven zijn nog tal van jaren uw werkkracht in dienst van de bank te stel len. Thans wil ik u nog even vermoeien met het geven van 'n overzicht van de groei van onze bank. De kassier was zoo vrie.ndeijk mij hiervoor de gegevens te verschaffen. Het eerste jaar had een kapitaalsomzet van 14655.28, verlies 145.91. Nadien hebben we nog over een jaar een verlies ge boekt, n.1. over 1914 (oorlogsjaar. Zie verder ^De^groei der bank valt ook af te leiden uit de huidige belooningen van kassier en bode. Aangesteld op een vergoeding van resp. 50 en 5 per jaar, bedraagt deze thans resp. 800 en 40 per jaar. De bank heeft zich ook op maatschappe lijk gebied bewogen en de in 1913 gehouden jaarvergadering werd warme propaganda gemaakt voor den aanleg van eletrciciteit, terwijl voortdurend onderwerpen met betrek king tot den tuinbouw besproken werden. Ten slotte sprak de burgemeester de hoop uit, dat de bank immer moge voortgaan op dep totnutoe gevolgden weg en dat zij tot in lengte van jaren haar zegenrijken arbeid ten behoeve van de gemeente en hare leden in het bijzonder voortzet. Van de gelegenheid om de bank te compli menten werd het eerst gebruik gemaakt door den heer W. Visser. Als voorzitter van de tuinbouwvereeniging de West. Spreker wees op het verband van den tuinbouw met de bank en hoopte op ruime medewerking wan neer dit noodig is voor den tuinbouw. Hij bood namens de West een mand bloemen aan. De heer P. Zwetsman sprak als voor zitter van de Coöperatieve aan- en verkoop vereeniging en wees op de belangrijke za ken die met de bank gedaan worden.. Hij hoopte als het noodig is op uw hooger cre- diet daar dit in het belang van beide vereen i gingen is. De burgemeester sprak namens den gemeenteraad en wees op het nut van de bank in een gemeente. Hij hoopt op haai verdere bloei, en bood een mand bloemen aan. De kassier, de heer W. de Geus, dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woor den en het bestuur voor de aangeboden foto. Heeft onze Boerenleenbank in deze 25 jaar in een behoefte voorzien. Mij dunkt van wel. Het aantal leden, langzamerhand aange groeid tot 154 leden, het aantal spaarders geklommen tot ruim 300 is u daar een klein bewijs van. Nog meer blijkt dit, als ik u ver tel, dat in den loop van ae 25 jaar 639 voor schotten zijn verstrekt en de meesten weer af gelost, het bedrag van 600.000 te boven gaande. Dat onze bank, het bestuur en de kassier het volste vertrouwen bij u hadden blijkt vooral hieruit dat 24 vereenigingen en cor- poratie's gebruik maken van de spaarbank. De een wat meer de ander wat minder sal do, maar men vond het moest naar de Boe renleenbank, naar Willem de Geus. Wij dan ken u voor dat vertrouwen en hoopen dat wij dat steeds waard zullen zijn. Ik eindig met u, leden en uwe vrouwen te feliciteeren met 't 25-jarig jubileum van onze vereeni ging. De heer C. Beets sprak als bode, feliciteer de bestuur en leden, en dankte voor het ge schenk en ook voor welwillende behandeling gedurende deze 25 jaar van bestuur en le den ondervonden inzonderheid aan den kas sier met wien hij de meeste werkzaamheden heeft verricht. Hij hoopt dat de bank nog lang een sieraad zal zijn in de gemeente. Alle toespraken werden met applaus be groet. Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en werden versnaperingen rondge deeld. Nu volgde het amusante gedeelte van den avond. Hiervoor was de medewerking verkregen van den impressario Jules Mo- nasch uit Amsterdam met de artisten Stella Seemer met zangnummers, Piërre Leenhouts, humorist en Larette, ulisionist, welke artis ten den avond op uitmuntende wijze vulden, Er is met aandacht geluisterd naar den mooien zang. Onbedaarlijk is er gelachen om de moppen van Leenhouts en met bewon dering naar de handigheid van Larette. Een luid applaus viel elk ten deel. De voorzitt>r dankte het gezePchap voor het gebodene, sloot dezen genoeglijken avond en hoopte op den steun der leden. Hiermede was een mooi en avond onder uitnemende leiding van bur gemeester Kikkert geëindigd. Aanwezig wa ren 191 gasten. Cevonden voorwerpen. 5 koolmanden (blauw gemerkt), terug te bekomen bij A. Jonksma, Kanaaldijk, Koedijk. 2 fietssleutels, terug te beko men rer secretarie. Ingekomen personen. J. Nieuwland en gezin, van Schoorl. J. Krap en gezin, van St. Pancras. G. Krap en gezin, van Barsingerhorn. E. Naastepad, van Hensbroek. J. Groot van 's-Gravenhage. S. Visser, van Budapest. Vertrokken personen. C. Pieters, naar Berren. S. Blom. naar Assendelft. D. Winters en gezin, naar Alkmaar, J. SJatomaker en echt- genoote, uaar Weesperkarspel. G. Klein, naar Winkel. S. Hottentot, naar St. Pancras. C. Th. de Wit, naar Lim- men. A. Keijzervan der Pijl en ge- gezin, naar Den Helder. W. v. Schaik en gezin, naar Landsmeer. DIRKSHORN. Zondag gaf de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier in het lokaal van den heer Bruin het tooneelspel in 3 bedrijven: „Hun Kind". 't Is voor dat werk blijkbaar te laat in den tijd, en midden in het „schoonmaakfeest" hebben de oudere-menschen tijd noch lust tot uitgaan. Het niet talrijk publiek bestond bijna uitsluitend uit jongelui. Dat deze zich tijdens de geheele uitvoering muisstil hielden, pleit wel voor het hoogst ernstige stuk en het goe de spel der leden van „Nieuw Leven", waar onder we weder een enkele nieuweling op merkten, en geen slechte in den rol van den „blinde". Trouwens ook het spel der „oude" leden was, als altijd, zeer goed. Alleen de ko miek der vreeeniging had zij rol niet. Het tooneel was uitstekend verzorgd. De tuinkamer met achtergrond was keurig, ter wijl ook de voor de viering van het Kerstfeest aangekleede Kamper zeer prettig en warm aandeed, 't Hartelijk applaus aan het slot van elk bedrijf was wel verdiend. Jammer, dat niet meerderen van spel en decors hebben kunnen genieten. De opvoering ving wel wat veel over tijd aan. BERGEN. Bij beschikking van den minister van De fensie van 30 April 1.1. is aan den dienst plichtige der lichting 1927 Joh. B. Schotten met ingang van 1 Juli 1930 voor goed vrij stelling van den dienstplicht verleend wegens opleiding tot geestelijke. Het gemeentebestuur heeft de levering van een Fordvuilnisauto opgedragen aan den heer P. Nagelkerken, alhier. MEDEMBLIK. Een mijn ontdekt. Door het droogmalen der Wieringermeer is nabij de nieuw gebouwde sluis alhier een mijn aan de oppervlakte gekomen, welke waarschijnlijk sinds den oorlogstijd naar dezen stillen hoek is afgedreven. Voor- loopig is er een waarschuwingsbord ge plaatst, tot de mijn zal worden gedemon teerd. MOND- EN KLAUWZEER. Medewerking gevraagd voor de bestrijding. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft een beroep gedaan op de me dewerking der centrale landbouworgani saties teneinde hunne leden op te wekken tot volledige medewerking bij ae bestrijding van het mond- en klauwzeer. Zijne Excellen tie heeft daarbij de aandacht gevestigd op een communiqué van den directeur van den veeartsenijkundigen dienst verstrekt aan de landbouwers waarin aan de hand van de in de laatste dagen geconstateerde nieuwe ge vallen van mond-en klauwzeer wordt aan getoond, dat deze uitbreiding der ziekte klaarblijkelijk op rekening dient te worden gesteld van smetstofverspreiding door mid del van de veemarkten, tengevolge van aan voer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en veehandelaren in dezen nala tig zijn geweest, ligt voor de hand. Zelfs is in 'n bepaald geval bij te late aan gifte besmet vee voor uitvoer aangeboden en, bij ontbreken van uiterlijke kenteekenen der ziekte, inderdaad uitgevoerd met het gevolg, dat bij aankomst in liet land van besmetting mond- en klauwzeer werd geconstateerd. Welke ernstige gevolgen dergelijke feiten voor onzen vee-export kunnen hebben, be hoeft niet te worden aangetoond. Algemeene volledige medewerking tot be strijding der ziekte is thans van het hoogste belang.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7