llkitirschc Curant. nTÏ06 W30 Hflfldard twee en dertigste Jaargang. Dinsdag: Mei Buitenland BLOE MENTENTOONSTELLING TE GENT. Nederiandsche gelukwensch. Zondag is te Gent, in tegenwoordigheid van minister Lippens, de bloemententoonstel ling geopend, gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de vakvereeni- ging voor bloemenkweekers. De heer Krelage bracht de gelukwenschen van de Nederiandsche Vereeniging van Bloe menkweekers over. DE HERSTELLEEN1NG. Nederland zal 20 millioen bijdragen. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Engel- ;che bankiers voor de Duitsche herstellee- ning bijzondere waarborgen hebben geëischt, in den vorm van een hypotheek op de Duit sche rijksspoorwegen. Volgens een toonaangevend Fransch blad zou naar het N. T. A. seint, van de herstel- leening in Amerika en Frankrijk elk ca. 320 mill. Goudmark worden uitgegeven, in En geland ca. 180 mill., in Duitschland tusschen 20 en 40 mill., in Italië en België elk 40 mill., in Nederland 20 mill., in Zweden 100 mill- en in Zwitserland 60 mill. Goudmark De Parijsche correspondent van het Hb. seint nog, dat naar verluidt het voorstel der Duitsche en Fransche bankiers om den ren tevoet der Youngleening op 5 J4 pet. te stel len, in overeenstemming met alle berekenin gen van het Youngplan, het zal winnen van de van Amerjkaansche zijde geopperde 6 pet. De leening zal de eerste tien jaar niet converteerbaar zijn. VLEESCHVERGIFTIGING. Reeds twee dooden. In een schoolinternaat te Mielec bij Kra- kau (Polen) zijn 42 leerlingen en een non ernstig ziek geworden na het nuttigen van vleesch, dat blijkbaar in bedorven toestand verkeerde. Reeds zijn twee leerlingen over leden, terwijl eenige andere in levensgevaar verkeeren. Bij onderzoek bleek dat zoowel het vleesch als een deel van den overigen voed selvoorraad, niet meer in goeden staat ver keerde, doch niettemin door het schoolbe stuur nog voor de voeding der leerlingen werd gebruikt. Het bestuur der school zal strafrechterlijk worden vervolgd. DE YOUNG-OBLIGATIES. Yn welingelichte kringen verluidt dat de te Parijs plaats vindende beprekingen over de uitgifte der Young-obligaties, waarschijnlijk morgen beëindigd zullen worden. De rente voet staat nog niet vast. Frankrijk en Duitschland houden, naar verluidt, vast aan een rentevoet van 514 pet., terwijl de Ameri kanen 6 pet. zouden verlangen. DE RELLETJES TE WORCESTER. De minister van justitie heeft naar aanlei ding van de relletjes te Worcester meege deeld, dat er tot dusver geen aanhoudingen gedaan zijn. Hij voegde eraan toe, dat gister morgen een ander ernstig incident is voorge vallen, toen in de bergen in het Bains Kloof- district op een vrachtauto van de politie is geschoten, welke van Paarl naar Worcester op weg was. Slachtoffers zijn daarbij niet ge vallen. HERBOUWD IEPEREN. De plechtige inwijding van de kathedraal. De correspondent van de N. R. Ct. meldt: De onlangs weer in gebruik genomen her- Aouwde kathedraal te Ieperen zal Maandag 12 Mei plechtig worden ingewijd door mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge en zijn co-adjector, mgr. Lamiroy. Prins Leopold, ministerpresident Jaspar en andere leden der regeering zullen daarbij aanwezig zijn. Ook wordt denzelfden dag, vermoedelijk door prins Leopold, de eerste steen gelegd van de te herbouwen Lakenhal. BRAND OP DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. In een houten loods naast liet Nederiand sche paviljoen op de tentoonstelling te Ant werpen is Maandag brand uitgebroken. Na een half uur was men den brand meester. Het Nederiandsche paviljoen bleef onaangetast. GROOTE BOSCHBRAND BIJ BERLIJN. Onvoorzichtige jongens. In dc uitgestrekte bosschen bij Zehdenick, ten Noorden van Berlijn, is Zondagmiddag brancl uitgebroken door de onvoorzichtigheid van eenige jongens. Het vuur breidde zich zeer snel uit. Meei dan 20 vrijwillige brand- weeren uit den omtrek hielpen bij de bestrij ding van het vuur. Door het omahkken van boomen en het opwerpen van dijkjes kon tenslot te een verdere uitbreiding voorkomen worden Twee brandweerlieden hebben brandwonden opgeloopen. Veel wild is in de vlammen om gekomen. DE AUTONOMISTEN IN ELZAS- n LOTHARINGEN. De autonomistische groepen Roos en Dahleh hebben voor 't eerst samen vergaderd, nadat zij vijf maanden geleden besloten hadden, een gemenschappelijk program van actie op 'e stellen. Hierover zijn zij het thans eens geworden. Autonomie staat aan den spits van bun eischen, die verder wettelijke erkenning van de moedertaal amnestie en schadevergoe ding voor de slachtoffers van politeke onver- draagzaamhid inhouden. !a°ï°n(?,aardbevine plaats gevonden, i talrijke personen om het leven zijn gekomen. De rechtbank en vele particuliere huizen werden zwaar beschadigd Binnenland DE AARDBEVING TE RANGOON. Bij de aardbeving zijn talrijke gebouwen ingestort; meer dan 150 gewonden zijn tot n.u '°e in de ziekenhuizen ondergebracht. On oer de puinhoopen zouden zich nog talrijke slachtoffers bevinden. Volgens nadere be lichten zou het aantal dooden ongeveer 40 bedragen. Naar gemeld wordt uit Pesjawar heeft te DE BESPELING VAN DEN STADSSCHOUWBURG. Ten aanzien van de voorstellen, welke door wethouder Polak aan de beide groepen die naar den Stadsschouwburg hebben gedon gen de Kon. Ver. Het Nederlandsch Too- neel en het Amsterdamsch Tooneel zijn gedaan, heeft, naar de Telegr. verneemt, het onderling overleg tusschen de sollicitanten tot overeenstemming geleid ten opzichte van een evenredige bespeling van den Stads schouwburg, met dien verstande, dat dus aan alle richtingen der tooneelspeelkunst welke in de sollicitatiebrieven der beide ge zelschappen werden genoemd, gelijke rech ten zullen wedervaren. De combinatie vertrouwt dan, dat dit voor stel van gemeentewege de noodige medewer king zal ondervinden. Voorts zal in het belang van alle partijen en de daarvan afhankelijke en daarbij be trokken kunstenaars worden aangedrongen op een spoedige definitieve beslissing over de geheele aangelegenheid, alsmede op een spoedigen aanvang van den bouw van den Noodschouwburg. Wij hebben ons, zegt het blad, naar aan leiding van bovenstaand bericht gewend tot den heer Louis Saalborn, die ons mededeel de, dat de gevoerde onderhandelingen een gunstig verloop hebben gehad, doch dat een onderlinge afspraak van geheimhouding hem niet toestond zich nader over een en an der uit te laten. De heer Eduard Verkade gaf het blad een gelijkluidende verklaring. Op Donderdag 1 Mei j.1. is'op initiatief van den wethouder voor de Kunstzaken, den heer Ed. Polak, en onder diens leidiftg ten stadhuize een conferentie gehouden tusschen de bij het Stadsschouwburgvraagstuk be trokken partijen, waarbij tegenwoordig waren de leiders der beide solliciteerende groepen, de directeur van den Stadsschouwburg, mr. H. M. Merkelbach en de referendaris voor kunstzaken mr. H. van Dam van Isselt. Op deze conferentie werden door den wet houder drie voorstellen ter overweging gege ven, welke tot een oplossing zouden kunnen leiden. Aan de hand daarvan werd daarop deze conferentie voortgezet onder leiding van den heer mr. H. M. Merkelbach op Vrijdag en Zaterdag, waarna gisteren het resultaat dezer conferentie, die tot een beide partijen bevredigende oplossing heeft geleid, schrif telijk werd vastgelegd en hedenmorgen aan den wethouder overhandigd. De voorgestelde oplossing beoogt een be speling van den Stadsschouwburg opgrond- slag van een gelijke verdeeling der speelkee- ren, zomede een verdeeling van de beschik bare speelruimte, waarbij beide gezelschap pen hunne artistieke en economische zelf standigheid behouden. Dit houdt in het ge ven van 12-maandsche contracten aan alle geëngageerden van beide gezelschappen, op grondslag van het cahier des charges. Partijen stellen zich voor, dat ten aanzien der door haar gevraagde subsidieregeling de medewerking zou kunnen worden verkre gen der gemeente, waardoor voor de beide gezelschappen een behoorlijke grondslag voor de exploitatie zou zijn verzekerd. In verband met het tusschen de beide solli citanten naar den Stadsschouwburg bereikte accoord, deelde de heer Saalborn de Telegr. nog het volgende mede: De combinatie die, zooals het communiqué van heden reeds mededeelt, de artistieke en economische zelfstandigheid der beide groe pen intact laat, stelt zich dus voor een gelijk aantal speelavonden in den Stadsschouw burg (de Woensdag inbegrepen) en een ge lijk aantal avonden in den Hollandsche Schouwburg en in het Rika Hopper Theater Het gerucht gaat dat beide groepen van plan zouden zijn spelers uit te wisselen. Wat de toekomst brengen zal valt na tuurlijk niet te zeggen. Er is over dit punt wel gesproken doch voorshands is er van een dergelijk samengaan geen sprake. De onafhankelijkheid der beide groepen blijft on aangetast. En wat gebeurt er nu? In de eerste plaats zal de wethouder dit plan met B. en W. hebben te bespreken. Ik meen te mogen verwachten dat zij er sympathiek tegenover staan. Een belangrijk ding is natuurlijk de sub sidiekwestie. Beide troepen moeten een 12- maandsch contract hebben. Het bedrag dat wij ons als noodig voorgesteld hebben over schrijdt echter niet de som die de gemeente voor de groepen afzonderlijk in uitzicht had gesteld. Het voordeel daartegenover is dat er thans in den Stadsschouwburg twee eer ste gezelschappen zullen optreden. En wat kunt u zeggen omtrent den noodschouwburg? Natuurlijk ligt het in onze bedoeling ten spoedigste tot een oplossing te komen en wij verwachten dat B. en W. ien spoedigste met definitieve voorstellen zullen komen. Acht u deze oplossing van eenig nut zonder een noodschouwburg? Wij dienen deze oplossing te zien als een tijdelijke natuurlijk als een in dat tij delijke zeer bevredigende en het is in het belang van het Nederiandsche kunstleven dat men met den grootsten spoed de zaak van den noodschouwburg, afwikkelt. In ons voor stel is deze noodschouwburg dan ook wel de gelijk een factor van zeer groot beang. DE VERBORGEN SCHAT TE ZAANDAM. Maandagmiddag hebben te Zaandam de opgravingen in zooverre suces gehad, dat het geteerde vat, waarin de schat volgens het protocol geborgen zit, is gevonden, ech ter niet op het terrein van de fa. Ros, maar op de buiten gebruik gestelde begraafplaats op 150 meter beoosten de Hervormde Kerk. De helderziende dame die den geheelen dag bij de opgravingen tegenwoordig is ge weest, was opgetogen van vreugde bij het geen gevonden is. Zij verwacht nu, dat op dezelfde wijze ook de millioenen gevonden zullen worden. Dit zou nu verder een kwes tie van enkele uren zijn. Het Hbld. schrijft daarover nog het vol gende De harten van de schatgravers zijn sedert gistermiddag bij het vinden van het geteer de vat, waarin de schat of althans een deel daarvan volgens het protocol moet zijn ge borgen, met hoop vervuld. Zondagmorgen was gravin Sylvia, de hel derziende dame uit Berlijn, „in trance" ge gaan en had zij alles weer gezien, zooals het een paar honderd jaar geleden was gebeurd. Zelfs had zij gezien, hoe de kaperkapitein den schat had begraven. De schat zou zich bevinden in een geteerd vat bij een eikenboom op 150 meter oost waarts van de oostzij der kerk, een plaats aanduiding, die ook in het protocol was ge noemd, doch waarop men niet veel acht meer had geslagen. Nadat zij opnieuw het terrein en de naas te omgeving met de wichelroede had onder zocht, stelde zij de juiste plek vast waar de millioenen verscholen zouden zitten. Op die plek is men gistermorgen ijverig begonnen te graven onder de persoonlijke leiding van de clairvoyante, die met belang stelling het werk volgde. Het eerste dat ontdekt werd was de eiken boom, waarvan een gedeelte van den stam en de w.ortels nog vrij gaaf waren. Nu moest ook net vat wel gevonden wor den, en inderdaad ook op dit punt zijn de voorspellingen uitgekomen. Gistermiddag stieten de gravers plotseling op iets stevigs en dit bleken de duigen van 't vat te zijn. Het vat was langs den binnen wand met een drie c.M. dikke stroolaag be kleed men rekent er stellig op nu met een paar uur arbeids in het bezit van den schat te zijn. Daar het inmiddels half zes was gewor den, werden de werkzaamheden gestaakt; deze worden hedenmorgen te acht uur voort gezet. Een politiepost is bij den kuil geplaatst, om te verhinderen dat een ander met de winst zou gaan strijken. De plek waar nu gegraven wordt en waar de hierboven genoemde uitkomsten zijn ver kregen, ligt inderdaad 150 meter beoosten de Ned. Herv. kerk in de oostzijde en in den zuid-oosthoek van het kerkhof. De belangstelling te Zaandam groeit met het uur. Behalve fraul. Sylvia is Maandag nog een manlijke helderziende op het terrein versche nen, die ook al een paar maal in trance is geweest. Dan worden alle aanwezigen ver zocht uit zijn nabijheid te gaan, opdat hij niet zal worden gestoord. Behalve op deze plaats, is gisteren ook nog op een andere plek, dichter bij de kerk, gegraven. Volgens de helderziende dame ligt daar een nog grootere schat verborgen. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Naar wij vernemen zal de introductie van de gewone aandeelen N.V. Gemeenschappe lijk Bezit van Aandeelen Philips Gloeilam penfabrieken op de Londensche beurs op Vrijdag 9 Mei a.s. geschieden. ONTHULLING VAN HET GEDENK TEEKEN OP HET GRAF VAN INTE ONSMAN. Gistermiddag had op de Nieuwe Oosterbe graafplaats een eenvoudige aangrijpende plechtigheid plaats. Het betrof de onthulling van het gedenkteeken op het graf van den 26 Augustus 1.1. overleden tooneelschrijver Inte Onsman. Het gedenkteeken werd aan geboden door den Nederlandschen Kappers- bond waarvan de overledene secretaris was. De plechtigheid werd verricht door den se cretaris van den Nederlandschen Kappers- bond, den heer J. Cornax, die in enkele woorden het leven van Inte Onsman schet ste. Door een monument te onthullen, dat op zeer spontane wijze door den Nederland schen Kappersbond is gegeven, huldigen wij aldus spr. Onsman als echtgenoot en va der. Maar ook om zijn groote capaciteiten als organisator en goed vriend en mensch. Wij huldigen Onsman ook, en daarop kun nen wij aldus spr. trotsch zijn, als schrijver van boek- en tooneelwerken. Spr. herinnerde aan „Het Licht in den Nacht" en aan enkele andere werken. Ons man was ver buiten de grenzen van zijn land en zijn bedrijf bekend. De Nederiandsche Kappersbond is dan ook trotsch de nage dachtenis van Onsman door dit monument te mogen huldigen. Namens clen Nederland schen Kappersbond en de afdeeling Amster dam van den Ned. Kappers Bond werden hierop een tweetal bloemstukken op het graf gelegd. Hierna werd het eenvoudige smaak volle monument onthuld, bestaande uit een opstaand plaquette met de beeltenis van Inte Onsman, geflankeerd door een tweetal beeldjes, figuren resp. uit „Het licht in den Nach"t en „De Zwerver van Prud- netskoy". Spr. eindigde met een woord van dank aan den beeldhouwer A. Fortuin, den tuinarchitect van der Steeg en den heer Is. Monikkendam, die poseerde voor de beide beeldjes. Een zoon van den overledene Inte Onsman Jr. dankte bewogen den beeldhouwer Ant. Fortuin voor zijn werk en den kappersbond voor het aanbieden van het monument en allen die van hun belangstelling blijk hebben gegeven. Ook een broer van den overledene sprak een woord van dank. Bij de onthulling was, behalve het hoofdbestuur van den bond en het bestuur van de afdeeling Amsterdam en vele vrienden, Mevr. Onsman aanwezig. DE DOODSLAG IN HET GEIN Naar wij vernemen heeft het onderzoek in de zaak van den doodslag in het G€in dusverre nog geen resultaten opgeleverd. De Officier van Justitie te Utrecht looft een be looning uit van 250 voor dengene of de genen, die ter beoordeeling van hem, Officier van Justitie zoodanige aanwijzin gen of inlichtingen geven, welke leiden tot de vcroordeeling van den dader (of de daders) van den doodslag, in den nacht van 29 op 30 April jl. onder Abcoude gepleegd op den chauffeur C. de Bruin. JUBILEUM PROF. C. VAN GELDEREN Gister herdacht te Amsterdam prof. C. van Gelderen zijn zilveren feest als hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, met een receptie in het Paviljoen Vondelpark. Een groot aantal bloemstukken versierde de zaal Onder de aanwezigen werden opgemerkt cu ratoren en directeuren, hoogleeraren en stu denten van de Vrije Universiteit. De voorzit ter van het Huldigingscomité, prof. G. Ch. Aalders sprak allereerst den jubilaris toe. De heer P. Keulemans sprak namens d: Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs. Hij huldigde den jubilaris als voorzitter van dat lichaam waarvan hij als het ware degezagvoerder is; hij hoopte dat de jubilaris nog vele jaren de voorzitter van deze vereeniging zal mogen blijven. EEN MOTORRIJDER GEDOOD. Gistermorgen reed de 29-jarige motor rijder M. Kieviet uit Eindhoven met zijn motorrijwiel en zijn broer op de duo-zitting in de richting van Son. In dezelfde richting reeds een vrachtauto, waarvan de bestuurder eveneens uit Eindhoven afkomstig is. Onder de gemeente Son kwam een aantal wielrijders uit de tegenovergestelde richting. Bij het uit wijken voor de fietsers reed de vrachtauto het motorrijwiel aan, waardoor de bestuur der Kieviet van zijn motor werd geslingerd, zware verwondingen bekwam en kort daarna overleed. Zijn broer is er ongedeerd afgeko men. aUTO-ONCEVAL. Gistermiddag ongeveer 4 uur heeft nabij Axel op den straatweg naar Hulst een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een spiksplinternieuwe „Studebaker" be stuurd door een zoon van den bekenden goudhandelaar De Vriend te Terneuzen, moest uitwijken voor een kinderwagen, waardoor de auto met groote vaart tegen een langs den weg staanden boom reed. De wa gen werd totaal vernield. De bestuurder werd zeer ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. De politie stelt een onderzoek in. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE BETUWE. H.M. de koningin en H.K.H. prinses Ju- liana verlieten gistermiddag Het Loo om bij een tochtje door de Betuwe de bloeiende boomen in oogenschouw te nemen. De vorstinnen keerden ongeveer kwart voor ze ven op Het Loo terug. BRAND EN INBRAAK. Zaterdagmiddag te 11 uur is te Ede de villa „De Ploeger", staande op de Doesbur- gerheide, geheel verbrand. E>e villa was eigendom van den heer Stuurman te Amster dam en werd bewoond door den heer Glas harsten. Deze was met vrouw en kind naar Ede en had het huis alleen gelaten. Toen hij thuis kwam, vond hij het huis in brand staan De voordeur bleek geopend, het schrijf bureau en het woonvertrek opengebroken en daaruit ontvreemd een geldkisjet met een be drag van pl.m. 1200 o.a. vier bankbiljetten van 200. Het vermoeden ligt voor de hand, dat eerst is ingebroken en daarna de villa in brand gestoken. Van den dader ontbreekt ieder spoor. Huis en inboedel waren ver zekerd. J. N. HENDRIX. De heer J. N. Hendrix, lid van de Eerste Kamer, die eenigen tijd geleden ernstig ziek was, is thans zoover hersteld, dat hij waar schijnlijk morgen de vergadering van de Eerste Kamer zal kunnen bijwonen. HET WETSONTWERP TOT HERZIENING DER GEMEENTEWET. Een adres van de Vereen, van Ned Gemeenten. De Vereen, van Nederl. Gemeenten heeft zich naar aanleiding van het gewijzigde wetsontwerp tot herziening van de Gemeen tewet opnieuw tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin in de eerste plaats aandacht wordt gevraagd voor het onder werp Daartegen worden in het adres verschil lende bezwaren opgesomd. Deze bezwaren gelden voor alle gemeen schappelijke regelingen, zonder onderscheid, vervat in dezelfde voorschriften. Adr. dringt er op aan, dat het ontwerp aldus worde ge wijzigd dat de bepalingen van de artt. 121 e.v. alleen slaan op de regeling van gemeen schappelijke belangen, zooals dit eveneens het geval was met het ontwerp-Ruys de Bee- renbrouck van 1923. Daarnaast zou dan de mogelijkheid kunnen worden geopend, om ook voor de andere categorieën van overeen komsten den publiekrechtelijken vorm te kie zen. Voorts wijst adr. er op dat, ook wanneer de voorgestelde regeling wordt beperkt tot de regeling van gemeenschappelijke belangen, zij in één opzicht nog te ruim zal zijn. Ook regelingen, waarbij „de belangen der inge zetenen niet rechtstreeks betrokken zijn" om met de terminologie van het ontwerp- Cort van der Linden tes preken zullen niet aan de voorgeschreven bepalingen onderwor pen moeten zijn (adr. denkt hierbij aan in stelling als b.v. Onderlinge Risico-Vereeni- ging van van Nederl. gemeenten). Ook is nu wenschelijk, de voorgeschreven bepalingen omtrent de samenwerking te beperken tot die vormen van samenwerking, welke betrekking hebben op de belangen van een bepaald ter ritoir en niet van alle gemeenten des lands. Overigens ontvouwt adr. bezwaren tegen de voorgestelde art. II (art. 2 Gemeentewet), art. LXVI (art. 179 Gemeentewet) en art. LXXIV (art. 190 Gemeentewet). Wat dit laatste betreft, de toevoeging omtrent de be palingen, bij algemeenen maaregcl van be stuur te geven, betreffende he tVerslag, dat het verband het noodig maakt „dat de Kroon op de plaatselijke rege ling een dieper ingrijpend toezicht heeft dan tot dusver". VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag te ongeveer half vier heeft te Wychen een vrij ernstig auto-ongeval plaats gehad. Door het springen van een der banden van de auto van den lieer Ter W. uit Nijmegen, geraakte de bestuurder de contro le over zijn stuurinrichting kwijt, waardoor de auto tegen een boom opreed en zwaar beschadigd werd. De inzittenden, twee da mes en drie heeren, bekwamen allen min of meer ernstig letsel. Twee hunner zijn naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd, alwaar zij ter verpleging zijn opgenomen. Gistermiddag te ongeveer vier uur is op den Rijksstraatweg onder Rijsoord de 24- jarige Th. van S. uit Rotterdam, komende op zijn motorrijwiel eveneens uit de richting van Rotterdam, door een achter hem rijden den luxe auto overreden. Met een hersen schudding en een hoofdwonde werd hij over gebracht naar het groote ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Zijn toestand is ernstig. EEN WEERSTREVENDE KOE. Gistermiddag zou te Middelburg een 4*. jarige slagersknecht in de centrale slacht plaats een koe slachten. Op het oogenblik, dat hij het schot wilde afvuren, stootte de koe hem met den kop het pistool uit de han den. Door den val ging het schot af en traf den man in den buik. Deze was dadelijk dood. EEN BREEKIJZER TUSSCHEN DE RAILS. Gisternamiddag is op den Boschdijk te Eindhoven de locomotief van de tram ont spoord. Ter hoogte van de plek waar de tram van den Boschdijk naar de Lymbeekstraat gaat, had een wegwerker de onvoorzichtig heid gehad, een breekijzer tusschen de rails te leggen. Toen de tram passeerde, ontspoor de de locomotief en kantelde bijna. De machi nist wilde uit de machine springen, doch ge raakte met een voet tusschen de locomotiel en den bijwagen bekneld, zoodat zijn klomp verbrijzeld werd. De voet bleef ongedeerd. De conducteur, die aan den anderen kant op de machine stond, kwam met den schrik vrij. De materieele schade is niet groot. Het opruimingswerk vergde een paar uren. In middels werd de dienst door autobussen on derhouden. BEVOLKINGSBOEKHOUDING. In een nota van wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1930 wordt 30.000 aangevraagd voor een proefneming met het gezins-persoonskaarttenstelsel voor de bevolkingsboekhouding dér gemeenten. Het vraagstuk n.1., hoe de bevolkingsboek houding der gemeenten zal moeten worden ingericht, zal opnieuw, met inachtneming van al hetgeen daarover gesproken en geschre ven is, door de commissie voor de bevolkings boekhouding in studie worden genomen. Van veel nut zou daarbij zijn, indien men over gegevens kon beschikken, met betrekking tot de werking in de practijk van het door die commissie voorgestelde gezinspersoons- kaartenstelsel. Vergelijking is dan veel beter mogelijk en bij'de beslissing over het even tueel toestaan van het voor invoering van dat stelsel benoodigde bedrag zou niet alleen met theoretische beschouwingen rekening be hoeven te worden gehouden. Door vóór- en tegenstanders van het nieuwe systeem ts daarom het denkbeeld van een proef met dat nieuwe stelsel aanbevolen. Wijst een proef uit dat invoering niet geraden is, dan is met het aan de proefneming ten koste gelegd bedrag dit resultaat niet te duur gekocht zegt het H.bl. Mr. J. A. DE WILDE. „HET VOLK". Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, de order van den commandant van i;et 10de reg. inf., waarbij verboden werd, het dagblad „Het Volk" ter lezing te leggen in de onderofficierscantine. ongedaan te maken? TERAARDE BESTELLING JHR. A. W. G. VAN RIEMSDIJK. Onder buitengewoon groote belangstelling is gister op Westerveld leraarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, directeur-hoofdredacteur van de „Oprechte Haarlemsche Courant" en bekend tooneelschrijver. Onder de velen die gekomen waren om deze droeve plechtigheid bij te wonen, merkten wij op den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlemden Raad van Commissarissen en verschillende leden van de redactie en de ad ministratie der „Oprechte Haarlemsche Cou rant"; dé heeren prof. Scholte en mr. J. de Vrieze, namens het Nederlandsch Tooneel- verbond; de heeren H. Harms en W. Hun- sche, resp. voorzitter en secretaris van „Apollo"; de heeren Simon Maris en mr. E. Stibbe, commissarissen en de heeren J. P. Nord Thomson en notaris Ludwig, leden van den Raad van Bijstand van genoemde ver eeniging. Voorts zagen wij namens het Alg. Pensioenfonds voor Nederiandsche Tooneel- listen de heeren J. E. Joachimsthal en H. D. van Dellen; de heeren mr. J. M. Heerkens Thijssen, M. A. Reynalda en J. C. M. Hoog, namens de Haarlemsche Schouwburgcommis sie en de heeren mr. P. W. de Koning en J. L. Funke als oud-leden van den Raad van Beheer der Koninklijke Vereeniging „Het Ne derlandsch Tooneel'Ook waren aanwezig de heeren J. J. da Silva namens het persbu- real Vaz Dias, L M. Weterings, directeur van de drukkerij ,,De Spaarnestad", R. en P. Peereboom, resp. directeur en hoofd-redacteur van het „Haarlems Dagblad"; dr. Land na- Officieel communiqué. Onderhoud met Louis Saalborn. Een villa te Ede verbrand, nadat inbrekers een geldkistje geroofd hadden. samenwerking van gemeenten. het dienstbaar maken der gemeente politie aan de Rijkspolitie, alsmede het voorgestelde nieuwe lid van art 190 betreffende den eisch van Koninklijke goedkeuring van de daar genoemde verorde ningen, ontmoeten bij adr. ernstige bezwa ren. Er komt hier een streven tot uiting, dat met het oog op de gemeentelijke zelfstandig heid en de behoorlijke funotionneering van de gemeentepolitie hoogst bedenkelijk wordt, n.1. het streven om door het centraal gezag zeer sterk te laten ingrijpen in de organisatie der gemeentepolitie. Dit blijkt trouwens ook uit de mededeeling van de Regeering, n.a.v. Locomotief ontspoord. Een proef met het stelsel van ge< zinspersoonskaarten. Gaat als wethouder heeA Naar „De Ned." verneemt heeft mr. J. A. de Wilde te den Haag 't vaste voornemen, zich in 1931, na de gemeenteraadsverkiezin gen, niet meer beschikbaar te stellen voor de functie van wethouder van financiën. hè. Verboden in de cantine van 10de inf .-regiment.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9