Rechtszaken /-rurehouden. Die bracht dan op minder dan 'cn ris. voor de groote. Voor 3 ponds of ,»re eerste soort was het allerhoogste 350 i0° K£- De tweede soort kw?m ■nnit tot f 1 toe of wa3 waardeloos en liep ]L vellingsklok door en was de vuilnisbelt het ind Doordat Zaterdag er maar 14 aan- 'rders met roode kool waren, scheen de ,,rjjs hier nog hooger dan aan den Langen- eiik. Het schijnt nog beroerder te kunnen, doch de Deensche witte liep in tegenstelling met de roode op in prijs kwam deze den eersten dag er niet boven de 1 en soms daar ver beneden. Zaterdag was het iets beter en <ring de eerste soort Denen vanaf 60 ets +0t 7 f.10 per 100 kilo. De gele kool had deels hetzelfde lot als de roode. Deze kwam niet boven de 2 en Zaterdag de eerste soort beneden tot 1.20 iper 100 kilo. Een zeer scherpe tegenstelling krijgt men als men Ae prijzen van verleden jaar hierbij verge lijkt op 30 April '29 bracht toen de 6 ponds Toodc kool op 22, de 5 ponds 36. Uien waren waardeloos, soms 10 tot 20 ets. per 'tOO kilo. Zaterdag waren deze iets meer waard. Toen kon nog 80 ets. worden ge maakt, wat toch ook geen prijs is te noemen. 7VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 5 Mei. BELASTINGZAKEN. Deze zitting was bestemd voor het houden 4ran een flinke voorjaarsschoonmaak en 'finale opruiming van bijeengegaarde rijwiel en wegenbelastingzaken gedurende 1929. In zaak nummer één was de verdachte Arie G. v. d. B. niet verschenen. Vonnis 10 boete of 5 dagen. De eenige aanwezige getuige D. Stelpstra, ambtenaar der Dir. be lastingen, werd niet gehoord. kift VOORZIEN VAN EEN GELDIGE WEGENBELASTING KA ART. i De heer Emil Julius Herbert B., geboren te Neuenberg in Duitschland, oud 40 jaar en hoefsmid te IJmuiden, was op 24 Augustus als bestuurder van een vierwielig motorrij- Stuig te H.-Hugowaard aangehouden en bleek toen niet in staat te zijn een geldige we- igenbelastingkaart te toonen. Verdachte had igeen geldig rijbewijs en op grond daarvan rwas hem geen belastingkaart verstrekt. De iDuitscher was toen zoo vrijmoedig het maar zonder een en ander te stellen. Eisch inge steld door den Rijksadvocaat 15 boete of 116 dagen. Vonnis conform eisch Rijksadvo caat. Ook de heer Pieter N., 'n 33-jarige reizi ger te Alkmaar, was op 10 October, toen hij op den Kanaaldijk Werd aangehouden, niet in 't bezit van een dergelijke kaart, die hij had vergeten. Eisch 5 boete of 5 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch. RIJDEN MET NIET OFFICIEEL GEWOGEN WAGENS. De heer Rijer P., oud 32 jaar en wonejide te Venhuizen, had 4 maal de attentie ge trokken van de ambtenaren, die te Enkhuizen surveilleerden, met een ongunstig resultaat, daar hij reed met autobussen die niet offi cieel waren gewogen. De overtredingen wa ren begaan ongeveer een jaar geleden. Eisch 4 X 12 boete of 4 X 4 dagen. Uitspraak conform vordering. Vervolgens stond terecht de heer Corn. S., .veehandelaar te Andijk, die zich had schul dig gemaakt aan onjuiste aangifte der wegenbelasting, 2 maal gepleegd, aange zien hij de door hem in eigendom toebehoo- rende automobielen te licht had aangegeven en met die wagens had gereden. Eisch 2 X lf 15 boete of 2 X 5 dagen. Vonnis conform. Verdachten werden telkens veroordeeld tot een boete gelijkstaande aan het bedrag dat te kort aan belasting was betaald. Hierop verscheen de heer Corn. Sn., 'n 51- jarig landbouwer te Koedijk, die ontkende op den Kennemerstraatweg te zijn aangehou den. Hij had zijn wagen neergezet op het Varnebroek. Hij was zonder wegenbelasting- kaart gereden naar het belastingkantoor ten einde een nieuwe wegenkaart te halen. De vorige kaart was echter den vorigen dag ver- loopen en dit werd door een der geëmployeer den van het kantoor geconstateerd. Eisch ■f 10 boete of 5 dagen. Op grond van de be denkingen door verdachte ontwikkeld tegen het proces-verbaal, werd besloten den verba lisant te telefoneeren, ten einde hem omtrent een en ander te hooren. Daar bedoelde commies echter met va- eantie was, werd deze zaak tot nader te be palen datum aangehouden. De heer Luitje"Fentje St., chauffeur te 'Heiloo, had eveneens op 31 April 1929 zon der belastingkaart gereden met het doel een nieuwe kaart van het kantoor af te halen, zoodat hij nog niet tot rijden was gerechtigd. Eisch 10 boete of 5 dagen. Vonnis 5 boete of 5 dagen. Verdachte nam daarmede genoegen. Ook was volgens dagvaarding de heer Joh. V., directeur der Zuivelfabriek te Op beer, te Wognum in gebreke gebleven aan een commies en rijksveldwachter met de visi tatie belast, een geldige wegenbelasting- haart te toonen. De getoonde kaart was niet in overeenstemming met de nummers van het pj.tuig, verdachte was gewaarschuwd de on juiste cijfers te doen veranderen, doch hij had geaarzeld dit te doen, opdat dat tot nieuwe terwarring aanleiding kon geven. De belas- bng was behoorlijk en op tijd voldaan, tisch vrijspraak, waarmede de off. zich niet »oii vereenigen en veroordeeling vorderde tot de minimum geldboete. Verdachte werd vrijgesproken. De lieer E. J. K., reiziger te IJmuiden, had volgens dagvaarding te Enkhuizen gereden roet een auto, terwijl hij niet kon overleggen va geweest. Hij was wel in 't pezu rijbewijs, doch was niet de bestuur- T 'm/eed met een collega en beiden wa- v l" dienst van dezelfde firma, doch de de bekeuring op zich genomen, u -, z,,,: roedepassagier niet in net bezit v?,: "en rijbewijs. h ii vÜ*'ereehter wees verdachte er op, dat der <3Pe- speelde en gelastte aanhouding /•i'av teneinde den anderen inzittende, van Amsterdam, genaamd Okkerse, vcrbalisant als getuige te hooren. rf<SECHTING DER NOG KtSTEERENDE VERSTEK-ZAKEN, «boni verdachten waren niet ver- öa_, u en hun zaken werden bij verstek be- «MKierj. diverse veroordeelipgcn lat?fl wij hier onder volgens de zit&WBrol volgen: A- G. y. d B 10 boete of 5 Ven R Alkmaar 2 V f fi SCm f* werkman te of 2 x 3 dagen. U r' k u of 3 dagen. Corn. B. 5 W ,JJ gtn S' 3 X f 15 boete of r f boete of 16 dagen 9'iï?'u J te 01 16 dagen. G J. I. 2 X ƒ10 boete oi 2 X 5 dagep. B. F. J. K. 15 boete of 15 dagen. M. M. 15 boete of 10 ra4eilwl; jTi j5 boete of 3 KI. V. oi?0^gen d3geD- J' 20 boete Hierna sluiting. y ZIJN STREPTOCOCCEN PATHOGEEN? Meeningsver schil bij deskundigen. Ier buitengewone terechtzitting van het kantongerecht te Purmerend is de behande ling voortgezet van de, reeds eenige malen aangehouden zaak tegen den veehouder C. N. te Beemster, wien was ten laste gelegd het afleveren van voor de consumptie be stemde melk, waarin zich pathogene micro organismen bevonden. Het van die melk getrokken monster was naar de Tel. meldt, onderzocht door dr. Mol en den heer Voorthuizen, resp. directeur en adj.-directeur van den Keuringsdienst voor waren te Alkmaar. Beiden kv/amen tot de conclusie dat het onderzochte monster eer. aanzienlijke hoeveelheid strruococcen bevat te, welke bacillen door hen bij de eerste be handeling ten kangerechte, als pathogene micro-organismen werdén aangemerkt. A décharge werden bij de eerste behande ling gehoord de veeartsen Geerlings en Holl van hier, die eenparig van oordeel waren, dat streptococcen niet pathogeen voor den mensch zijn. Door de tegenstrijdigheid in deze verkla ringen gedrongen, heeft de kantonrechter zich heden over gemeld geschilpunt doen voorlichten door den Utrechtschen hoog' leeraar prof. L. K. Wolf en door den Haag- schen kinderarts dr. B. P. B. Plantenga. Prof. Wolf durfde niet bevestigen dat in het algemeen mastitisstreptococcen patho geen zijn voor den mensch. Volgens dr. Plantenga is het niet bekend of de streptococcen die ziekte verwekken bij het rund van een bepaalde eenheid zijn en of deze op één lijn kunnen worden gesteld met de streptococcen, die bij den mensch min of meer ernstige ziekten kunnen teweegbren gen. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie requireerde vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 13 Mei e.k. Binnenbnd DE SCHATGRAVERS TE ZAANDAM Er is nog niets gevonden. Toen gistermorgen te Zaandam de opgra vingen werden voortgezet, waren de ver wachtingen hoog gespannen. Het kon niet anders, zegt het Hbl., of met een paar uurtjes zou nu het resultaat zijn bereikt en de moei ten van het dagenlange onderzoeken beloond Het was alles zoo mooi uitgekomen wat gravin Sylvia had geprofeteerd. De oude eikenboom, de plek waar de schat moest lig gen, het zwart geteerde vat, waarom zouden nu ook de millioenen zelf niet worden gevon den? Men had er voor gewaakt, dat in den nacht de schat niet kon worden gestolen. Twee po litiemannen hebben trouw de wacht gehou den tot Hans Langhirt's 'smorgens half 8 zich meldde, die de verantwoordelijkheid weer van hen overnam. Te 8 uur werden de werk zaamheden voortgezet. Allereerst werd de kuil grooter gemaakt en een bescherming aangebracht om instorten te voorkomen. Na deze voorbereidingen werd met het gewichti ge wer'c begonnenhet graven naar de kost bare gouden staven van den kaper-kapitein De Weibenom. Een groot aantal toeschou wers, die op de schutting van de speeltuin- vereeniging „Het Zuiden een plaatsje had weten te veroeveren, en heel gemakkelijk in den kuil kon kijken, volgde met belangstel ling het werk van de schatgravers. De schat bleek echter dieper te zitten dan men aanvankelijk meende, want toen te twaalf uur de arbeid stop werd gezet, was nog niets van eenige beteekenis gevonden, zoodat zelfs de vraag gesteld werd of er wel licht eerder, misschien honderd jaar geleden, andere kapers op de kust zouden geweest zijn. Gravin Sylvia en haar medehelpers geven echter den moed niet op en graven steeds dieper. Op het oogenblik heeft men een diepte van vier en een halven meter be reikt, waarbij echter twee meter is te rekenen voor het zand, waarmede de grond is ver hoogd voor het maken van het kerkhof. In den loop van den ochtend is een Duit- sche ingenieur, wiens naam geheim wordt géhouden, in den kuil afgedaald om de bodemgesteldheid te onderzoeken. De uitkom sten, die daarbij worden verkregen, dienen als richstnoer voor de verdere werkzaam heden. Ook op het andere terrein, dat dichter bij het werk is gelegen, wordt druk verder gegraven. Ook hier voorlooipig zonder resul taat. LANDHUIS BIJ APELDOORN IN ASCH GELEGD. Zondagavond tegen 7 uur werd de Apel- doornsche politie gewaarschuwd, dat het landhuis, toebehoorend aan den heer Van Voorst van Beest, aan den grintweg Apel doorn—Nieuw Millingen in brand stond Toen politie en brandweer arriveerden, was een aantal militairen uit het Kamp Millin gen reeds met 't blusschingswerk begonnen. Aangezien in den omtrek geen water aan wezig was, moest dit per tankwagen door de militairen uit het kamp gehaald worden, waardoor het blusschingswerk op groote moeilijkheden stuitte. Het landhuis brandde dan ook tot den grond af. Een deel van den inboedel kon uit het brandend huis gered worden. Hieronder waren verschillende lijs ten, waaruit de doeken, vermoedelijk zeer kostbare, verdwenen waren. Aangezien de eigenaar in het buitenland vertoeft, kon niet geconstateerd worden of hier van diefstal sprake is. De politie stelt, naar de Telg. meldt, een uitgebreid onderzoek in. BOERDE RIT TE AKKERWOUDE AFGEBRAND.. De groote boerderij met winkelzaak, be woond door den heer H. Huging te Akker- wonde, is door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Hoewel de motorspuit van Murmerwoude spoeaig ter pi-satse was, bleek deze niet bij machte hulp te vcrleener, omdat .het water te ver verwijderd was. Met leede oogen moest men dan ook aanzien, dat alles een prooi der vlammen werd. Een bergplaats, winkelvoorraden en een Soote partij hooi gingen eveneens verloren. schade wordt door verzekering gedekt. NA DE VECHTPARTIJ TE HELMOND. Omtrent de vechtpartij in den nacht van Zondag op Maandag in de le Haasstraat te Helmond, verneemt de Telg. nader, dat de vermoedelijke dader v. W. voor den commis saris van politie heeft bekend, met een mes naar Gruyters te hebben gestoken. Dat hij hem geraakt had, wist hij niet. De toestand van het slachtoffer Gruytiers, die nog steeds in het St. Anthonius Gasthuis verblijft, is vooruitgaande. v, ZUIDERZEEWERKEN. Driemaandelijkse/! bericht. Aan de mededeelingen betreffende de werkzaamheden in het eerste kwartaal voor de afsluiting en droogmaking van de Zuider zee is het volgende ontleend: De bestorting van den verleden jaar ge- maakten beteugelingsdam in de Middelgron- den werd voltooid. De in Januari vermelde uitschuring aan het westelijk einde .van het werk breidde zich nog verder westwaarts uit. Hierdoor ont stond de gelegénheid den beteugelingsdam in westelijke richting nog eenigszins te ver lengen, hetgeen voor een goede verdeeling van de totale lengte der sluitgaten met het oog op de bestaande geulenstelsels aanbeve ling verdient. Besloten werd den beteuge lingsdam met ongeveer 125 meter te verlen gen, waarmede bereids een anavang is ge maakt. Aan het westelijk einde van deze ver lenging zal de zeebodem tegen verdere uit schuring worden verdedigd. Half Februari werd met de werkzaamhe den aan het dijkvak GaatjeZwin weder aangevangen; zij bestonden in het opbren gen van bekleedingskeileem, hetgeen vol tooid werd. Op het werkplan voor 1930 staat het maken van een 1900 meter lang dijkvak aansluitende aan het noordoostelijk einde van het in 1929 uitgevoerde werk, waardoor dan de geul „het Zwin" zal worden afge sloten, terwijl het dijkvak tot aan de geul „de Vlieter", waarin een der sluisgaten is entworpen, zal reiken. Verder zal in 1930 een 700 meter lang dijkvak ter plaatse van de geul „het Gaatje" worden gebouwd. Wanneer deze werken ge reed zullen zijn, zal de Zuiderzee van de vroegere Oostkust van het eiland Wieringen af over ongeveer 4800 meter zijn afgesloten. In het Gaatje werd een lange keileemdam gestort ten einde deze geul voor uitschuring te behoeden, terwijl een aanvang werd ge maakt met de oostwaartsche verlenging van het dijkvak GaatjeZwin. De werkzaamheden aan het 500 meter lang gedeelte van den beteugelingsdam in de geul „de Vlieter" werden half Febr. weer hervat, zoodat dit gedeelte van den dam thans is voltooid, terwijl werd begonnen met het verlengen ervan. Omtrent de schutsb ~jj de Haukes diene het volgende: Nadat de sluisput met water was gevuld zijn de aan de noord- en zuidzijde aanwezige gronddammen doorgebaggerd, waardoor de verbinding Wieringermeer weder was her steld. De sluis is sedert in gebruik ten be hoeve van het nog in uitvoering zijnde bag- gerwerk van eenige tochten in de Wieringer meer, terwijl ook vele visschers er gebruik van maken om aldaar te visschen. De nog te verrichten werkzaamheden kwamen gereed en het geheele werk werd voor de eerste maal opgeleverd. Het betonwerk van het sluisgebouw bij Kolhorn werd nagenoeg voltooid. De aan aarding vorderde belangrijk. De paalfundee- ring van de vleugelmuren en de remming- werken in het beneden-stortebed werden grootendeels geheid. Met het inhangen van de deuren werd aangevangen. De ijzeren damwand om den sluisput werd voor onge veer een kwart gedeelte van de lengte ver wijderd. BEGRAFENIS BOOTSMAN H. KLAVER Maandagmiddag is op het kerkhof te Huis duinen (gem. Den Helder) de teraardebe stelling geschied van den bij het vliegonge luk op het vliegkamp de Kooij j.1. Vrijdag zoo noodlottig om het leven gekomen boots man der Kon. Marine H. Klaver. Namens de marine werd het woord gevoerd door den kap-luit. ter zee Remeynse, com mandant van Hr. Ms. vliegkamp de Kooij, die den overledene schetste als een der beste vliegers der marine, een eenvoudig, eerlijk en oprecht man, die een sieraad was voor de marine. De vlootpredikant, ds. Vaandrager, sprak woorden van troost en berusting en dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling. VAN GOGHTENTOONSTELLING. In den loop van dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn, dat Vincent van Gogh overleed. Het gemeentebestuur meent, dat de sterfdag van dezen grooten Neder:andschen schilder niet onopgemerkt hier ter stede voorbij mag worden gegaan. Het ligt daarom in de bedoeling zijn na gedachtenis te eeren door het houden van een tentoonstelling van werken van Van Gogh en zijn tijdgenooten. EEN HEELEN NACHT MET DUBBELE BEENBREUK LANGS DEN WEG. Gisternacht heeft in de Haarlemmermeer bii Nieuw-Vennep een ernstig ongeluk plaats gehad De heer K. uit Den Haag reed daar met zijn motor op den dijk, toen uit tegen overgestelde richting aan de linkerzijde van den weg een auto naderde. De bestuurders merkten elkaar te laat op en een aanrijding volgde. K. werd over den weg geslingerd en ernstig gewond door Je inzittenden van den auto opgenomen en aan den berm gelegd. Men zeiae hem, een dokter te zullen halen, maar urenlang heeft K. kermend van pijn aan den wegkant gelegen, zonder dat hulp kwam opdagen. Eerst tegen den morgen werd hij gevonden door een werkman, die een dokter waarschuwde. Geconstateerd werd, dat K. een dubbee beenbreuk had ge kregen. Hij werd per auto naar het zieken huis te Leiden vervoerd. Wij vernemen nog, dat K. de tegenwoor digheid van geest heeft gehad, het nummer van den auto te noteeren, zoodat de bestuur der, die hem aan zijn lot heeft overgelaten, er niet zonder straf zal afkomen. Tel. TWEE AUTO-ONGEVALLEN OP DEN AMERSFOORTSCHENWEG. Gister hebben op den Amersfoortschen- str.weg nabij Zeist twee ernstige auto-onge vallen plaats gehad, welke beiden hun oor zaak vonden in de gladheid van den weg. Vooral wanneer het geregend heeft is deze- weg levensgevaarlijk te berijden. Om onge veer elf uur hedenmorgen reed een „Stude- baker" waarin behalve de chauffeur, de heer Sassen, directeur van het Hotel „Centraal" le Den Haag en de heer De Vries, eveneens uit Den Haag, gezeten waren, ter hoogte van de Katholieke kerk nabij Soesterberg, toen de wagen tengevolge van de gladheid van den weg plotseling slipte. De auto kwam met kracht tegen een boom terecht en werd als het ware daarom heen dubbel gevouwen. De drie inzittenden werden gewond, de chauf feur en de lieer De Vries, konden nadat zij in het St. Elizabethsgasthuis te Amersfoort verbonden waren, naar Den Haag terugkee- ren. De heer Sassen is ter verpleging in dat ziekenhuis opgenomen. De „Studebaker" werd totaal vernield. Om een uur vond een dergelijk auto-onge val plaats op ongeveer 100 meter afstand, waar het ongeval met den Haagschen auto was gebeurd. Een vrachtauto, waarin geze ten waren een groentenhandelaar uit Amers foort met vrouw en vijf kinderen, slipte ten gevolge van de gladheid van den weg. Eerst botste de wagen tegen een boom op en kwam tenslotte aan den anderen kant van den weg terecht. De groentenhandelaar, zijn vrouw en twee kinderen werden gewond. De man en de vrouw, die voorin zaten, bekwamen ern stige hoofdwonden, terwijl de twee kinderen snijwonden bekwamen. De drie anderen ble ven ongedeerd. De auto werd zwaar geha vend. PAASCHCOLLECTE BIO-VACANTIE- OORD. De collecte, die tijdens de Paaschweek in verschillende bioscoop-theaters in ons land is gehouden ten bate van het Bio-Vacantie- oord, de Stichting der Nederlandsche Bios- cèop-directeuren, heeft ruim 23.000 opge bracht. KORTE BERICHTEN. Te Arnhem is in het Oolgaardthuis de „Indische Conferentie" van den Vrijz. Chr. Studentenbond gehouden, onder voorzitter schap van dr. L. J. van Holk, uit Utrecht. Te Waddinxveen is een dame van de trap van haar woning gevallen, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij kort na het ongeval aan de bekomen verwondin gen is overleden. In de fabriek der firma H. Serphos te Enschede is Maandag een 37-jarige arbeider van een z.g. balenpers op de betonnen vloer vloer gevallen. De man is zonder tot bewust zijn te zijn gekomen in het ziekenhuis over leden. Baiwïiike Stand. EGMONBBÏNNEN (April). Geboren Cornelis Petrus, z. van Petrus de Goede en Catharina de Waard. Cornelis Theodorus, z. van Balthazar de Winter en Cornelia van Egmond. Anna Margaretha Maria, d. van Petrus J. Zonneveld en Maria C. Schctvanger. Jacobus Johannes, z. van Petrus Bias en Maria A. Zonneveld. Marinus, z. van Filippus Zwart en Trijntje Zwaan. Ondertrouwd Pacobus Brons te Egmond aan Zee en Catharina W. Molle- vanger. Johannes Overspelt en Elisa- beth C. Melker. Anton Hof en Maria G. Stuifbf en. Simon Schilder te Alkmaar en Anna Sentveld. Gerardus Bos te Castricum en Catharina Sent veld. Gerardus P. Tromp te Uitgeest en Catharina Boendermaker. Te 's-Gravenhage: Cornelis Mienis alhier en Cornelia E. Kuipers te den Haag. Getrouwd: Adriaan Dekker en Klara A. Radermacher. BROEK OP LANGENDIJK (April). Geboren Aafje, d. v. K. Visser en A. Wagenaar. Trijntje, d. v. O. Wit en G. Schuitmaker. Overleden: Levenloos aangegeven kind van A. Bas en T. Stam. Getrouwd: K. de Jager te Noord- scharwoude en A. de Ruiter. W. Aar- dema en A. Wagenaar. KOEDIJK. (April) Geboren Maria Clasina en Mar- tina Alida, d. v. Dirk de Korte en Catha rina Clasina Boersen. Overleden: Neeltje Half, 76 jaren, echtgenoote van P. Brouwer. Jan Boschman, 62 jaren. Cornelis Schrij ver, 87 jaren, wed. van A. Snip. Neel tje Otto, 79 jaren, wed. van P. Schek- kerman. UITGEEST. Geboden Willem Jozef, z. v. Wil lem Noom en Adriana Groen. Jan z. v. Karei Tromp en Johanna Witte brood. Getrouwd: Cornelis Gaal en Geer- truida Maria Brantjes. Martinus Blokdijk en Agatha Margaretha Groen. Overleden: Cornelis Dekker, echtg. van Elisabeth Johanna Georgina Riosen- beck, oud 34 jaar. Soeken Albert Schweitzer als Leidsman, door Hans Wegmann, geautoriseerde vertaling van H. van Lunzen. Uitgegeven door de N.V. Uitgeversmij. „De Wachttoren", Huis ter Heide. Een boek van Albert Schweitzer, in ons land bekend geworden door zijne lezingen over zijn werk in Lambarene „Aan den zoom van het oerwoud" in Aequatoriaal-Afrika en door zijne concerten. Een merkwaardig man, die niet alleen medicus en musicus is, maar ook theoloog, philosoof, orgelbouwer, com- Sonist, zooals in zijr.e levensgeschiedenis aan et begin van dit boek openbaar wordt. Merkwaardiger misschien is hij ia zijn le ven cn werken, dat zijn denken en doen zich richten op het ware wezen van het zedelijke, dat hij denken en doen in overeenstemming tracht te brengen met elkaar voor zich zeif en dat hij de wereld wil leeren, dat daar door uit den geestelijken chaos, waarin wij nu leven, eene nieuwe menschheid meet out- staan, die zich van de moderne veruiterlij king weer wendt tot ae verinnerlijking en die het wezenlijke mensch-zijn zoekt in welwillendheid. In dit opzie!# wil Albert Schweitzer leidsman zijn. In ae verschillen de hoofdstukken van dit boek wordt de we reldbeschouwing van den oerwoud-arts van Lambarene beschreven en wordt aldus aan den lezer de groote harmonie van zijn den ken en doen ontvouwd. Weten en doen, de wil tot waarheid, de wil tot denken, optimisme of pessimisme?, de ommekeer tot wereld- en levensaanvaar ding, de ethiek van den eerbied voor het le ven, de ethiek van den eerbied voor het leven en de cultuur, de Christen en de wereld,.Je zus en wijziet hier de inhoud, rijk aan levenswijsheid, dringend tot levenswij ding en levensverdieping en alzoo tot levens geluk G< NIEUWE UITGAVEN. Jaarboek van de Vereeniging van Vrij zit* nig Hervormden in Nederland (N.V. Uitge vers Mij. „De Wachttoren", Huis ter Heide, 1929—1930. De 4de jaargang heeft liet licht gezien en zal zijn weg wel vinden in den kring der Vrijz. Ned. Herv. in ons land, want het jaar boek is een wegwijzer voor iedereen, die van de beweging der Vrijz. Herv. iets wil weten, door de verslagen der dlgemeene Vereeni ging, der vaste commissies, der provinciale vereenigingen, over de positie der Vrijzinni gen in de Ned. Herv. Kerk. Van gtoot be lang is het voor hen, die zich bewegen op het gebied van het Vrijz. Herv. verenigings leven door alle mogelijke aanwijzingen, van belang voor vrijz. gemeenten, wier kerkera den hiermede niet kunnen dwalen ten op zichte van predikanten, die men zou willen beroepen, van belang voor allen, die zich Vrije. Herv. weten. Waardevol zijn de bij dragen geleverd door vooraanstaande voor gangers, om zich juister begrip te vormen van het geloof en onze beweging', van Vrijz. kerkbegrip en onze kerkpolitiek. Een mooi portret van Dr. C. J. Niemeyer met een sym pathiek bijschrift en van de gebouwen" te Arnhem, Twelloo en Zutpher. verhoogen de aantrekkelijkheid van dit boek. G. Jezus Christus door G. A. Hoevers. N.V. Uitgeversmij. „De Tijdstroom", Huis ter Heide. Het voornaamste van dit boekje is het „Slotwoord", waarin de heer Hoevers de be teekenis van Jezus Christus weergeeft voor vrijzinnig geloovigen. Door alle eeuwen van het Christendom heen is de vraag: „wat dunkt u van den Christus?" gehoord en vele antwoorden zijn daarop gegeven. De schrij ver gaat uit van 't woord in Johannes 4 24 „God is geest en zij die aanbidden, moe ten in geest en in waarheid aanbidden". Of de schrijver zijn waarheid in zijn slotwoord heeft begrepen moge ieder beoordeelen voor zich zelf, die dit merkwaardige boekje lezen. In het eerste hoofdstuk behandelt hij den toestand in de eerste eeuwen onzer jaartel ling zonder welke de figuur van Jezus Chris tus niet is te begrijpen"; daarin de verwach ting der Christenen en de vervulling daar van. In een tweede hoofdstuk geeft hij, uit evangeliën, brieven en Openbaring, met bij voeging van teksten, een overzicht van de geschiedenis van Jezus Christus, zooals hij- gezien en begrepen werd in de wereld om het Nieuwe testament. Merkwaardig is dit boekje, genoegen om er kennis van te nemen. G. Tijdsehriften Gedenkboek Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, heeft de N. V. een keurig gedenkboek uitgegeven. Het is een lijvig deel van groot formaat, bui- vertoont de' cijfers 18701930 en de let- tengewoon keurig uitgevoerd. De omslag ters N. G. S. F., geornamenteerd in vijf kleuren. De tekst is met tallooze af beeldingen verlucht, die op het zware kunstdrukpapier zeer goed uitkomen. Zakelijk vermeldt het titelblad: „De ontwikkeling der onderneming iu zestig jaren", maar men had het ook „De ro man van een industrie" kunnen noemen. Want het verhaalt van heel de opkomst van de fabriek, van zijn uitbreiding, van de ontzaglijke toename der produc tie, van de steeds beter wordende bebarti ging van depersoneelsbelangen, maar ook van den strijd tegen algemeene malaise en protectie maatregelen van het buiten land, in het kort: het verhaalt van een industrie waarop zoo goed van toepas sing is het gedichtje dat de oprichter der fabrieken, wijlen J. C. van Marken, eous in zijn jeugd schreef: „Breng iedre ure een woord, een daad, „Die voor de wereld iets achterlaat; „Vandaag bij gi3t'ren vooruitgegaan, „En morgen hooger dan heden Auto-Leven. Het allereerste artikel, dat Auto-Leven deze week bevat, is van de hand van den juist overleden Tom Schllperoort en verhaalt van de Fransche constructies van wagens. Velen zullen dit artikel, dat waarschijnlijk een van zijn laatste is, met nog meer aandacht lezen dan an ders het geval zou zijn geweest. De Vrouw aan 't Stuur is een rubriek geworden, die meer en meer in de be langstelling komt van de lezers van dit blad. Thea schrijft vlot, aardig en d« kiekjes zijn steeds leuk. Uit en voor het Auto-Leven behandelt de „Enots"-arti- kelen; verschillende foto's zijn tus*cheD den tekst opgenomen. Met verschillende kleinere «F;«'os wordt het nummer verder aewv'd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 11