DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement J*o. 107 U OEliüACi 7 MEI 1930 132e Jaargang. üagelijksch overzicht. DE ACTIE VAN GANDHI. DE ONLUSTEN TE MADRID. De universiteit gesloten. Een regeeringswisseling te wachten? VOLKENBOND. De Voorbereidende Ontwapenings commissie. DE CRISIS IN DE DUITSCHE DEMOCRATISCHE PARTIJ. REGEERINGSJUBILE VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Twintig jaar hoofd van den staat DE AARDBEVING IN BIRMA. Vierhonderd dooden? Nadere berichten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: TJ. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 6 Mei 1930. De parlementaire paaschvacantie is afge- loopen en beide Kamers der Staten-Generaal gaan weder aan den arbeid. Dat zij dit ge lijktijdig doen is voor sommige categorieën van belangstellenden niet aangenaam, met name niet voor de stenografen, die nu dubbel werk hebben, en de journalisten, die nu aan iden lijve bemerken, dat een mensch niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn, terwijl zij itoch moeten zorgen, dat de door hen be diende dagbladen hun competente portie kopij ontvangen. Doorgaans is dat een kwestie van coöperatie, maar dit verhindert niet, dat het voor hen een verluchting is, wanneer een der beide wetgevende lichamen weer voor korter of langer tijd uiteen gaat. Ver moedelijk zal de Eerste Kamer na een paar weken, na de Indische Begrootingen te heb ben afgehandeld, voor eenigen tijd op reces gaan Donderdag komen deze wetsontwer pen aan de orde maar de Tweede Kamer zal het wel tot dicht bij Hemelvaartsdag uit houden. In de eerste plaats wil zij de voor gedragen wijziging der Gemeentewet afhan delen, en dat zal niet al te vlot in zijn werk gaan, daar dit een materie is, waarover ieder wel zijn weetje weet en dit wil zeggen. Op de agenda voor heden stond reeds deze herziening, maar een heele waschlijst van ontwerpen en conclusies ging daaraan vooraf en de Kamer heeft zich daar nog niet geheel doorheen kunnen werken, zoodat de bedoelde wetswijziging eerst morgen aan de orde zal komen. Gelijk altijd het geval is bij een eerste samenkomst hadden de heeren na elkaar een maand lang niet gezien jte hebben, elkander zooveel te vertellen, dat de onderlinge ge sprekken het bijna onmogelijk maakten de officieele sprekers te volgen. We hebben dan ook slechts bij stukjes en beetjes het debat kunnen volgen tusschen den heer Knotten belt (Lib.) en den minister van Buitenland- sche Zaken over het nieuwe handelsverdrag met Oostenrijk. De heer Knottenbelt had er bezwaar tegen, dat er naast de gebruikelijke •meestbegunstigingsclausule ook gesproken werd van gelijkstelling met nationalen Dat moest volgens hem tot moeilijkheden leiden. In de tweede plaats achtte hij het bedenke lijk, dat in het nieuwe verdrag geen rekening was gehouden met het verdrag van Genève betreffende de in- en uitvoerverboden. Mi nister Beelaerts van Bl^dand heeft hiertegen over betoogd, dat de behandeling als natio nalen slechts eenmaal in het verdrag voor- komt en dat dit noodig was wegens de meestbegunstigingsclausule voor andere bui tenlanders. En dat het verdrag geen rekening heeft gehouden met het verdrag van Genève is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het reeds in Maart 1929 was gesloten, toen het verdrag van Genève nog niet in werking was getreden. Het voorstel is daarop goed gekeurd. Bij een volgend wetsontwerp, waarbij aan de Bataafsche Petroleum Maatschappij een terrein in de Molukken, grenzend aan een reeds in exploitatie zijnd olieveld ter opspo ring en ontginning van petroleum werd af gestaan, sprong de heer Cramer (S.D.A.P.) weer in de bres voor staatsexploitatie. De heer Beumer (A.R.) wees er op, dat het hier betrof een olieveld grenzend aan een reeds bij de maatcshappij in bewerking zijnde con cessie, terwijl bovendien de in exploitatie komende terreinen goeddeels onder de zee zijn gelegen. Hoe zou het nu practisch moge lijk zijn, dat de staat zich met de exploitatie er van gaat belasten? De heer Cramer gaf zich natuurlijk niet gewonnen, en zijn com munistische medeleden, de heeren Wijnkoop en L. de Visser schaarden zich aan zijn zijde. De heer Wijnkoop vond de gelegenheid gun stig om weer eens flink af te geven op een staatsbestuur, dat het kapitalisme steunt en sterkt, zijn vriend en tegenstander De Visser achtte het al even mal of de staat dar. wel het kapitalisme de Indische olievelden exploi teert. Dat is toch één pot nat! Neen, de In donesiër moet zelf de rijkdommen van zijn land uit den bodem halen en zelf er de winst van opstrijken! De spreker zag kans er Rusland weer bij te halen en te besluiten met eenige snauwen aan het adres van de westersche maatschap pij, de Nederlandsche regeering enz. In stemming gebracht is het voorstel na tuurlijk aangenomen. Met de sociaal-democraten en communisten stemde de heer Floris Vos tegen het voor stel. Daaina heeft de Kamer zich zeer langen t'ld bezig gehouden met de klacht van een eervol ontslagen houtvester in Indië, dat men hem zonder opgave van redenen had ont slagen, teiwijl hij ook geen genoegen nam met de wijze waarop hij was behandeld. De commissie die over die klacht rapport had uitgebracht was tot de conclusie gekomen, dat men den man onrechtmatig had bejegend c>nder meer omdat men een conduitestaat be treffende hem eerst vier jaar na zijn ontslag te zijner kennis had gebracht. De commissie y®nd het dus gewenscht, dat er een speciale commissie zou worden benoemd om de zaak nog eens te onderzoeken en zoo noodig den man recht te verschaffen. Minister De Graaff wiide van zoo'n com missie niets weten. De man was volkomen terecht ontslagen en ter toelichting daarvan vertelde hij het een en ander omtrent zijn loopbaan, waaruit was af te leiden, dat, als hij in particuliere betrekking was geweest, hij reeds lang uit wandelen was gestuurd. De Indische regeering had het bijna een dozijn jaren met hem uitgehouden, al had hij elk jaar een conduitestaat, waarin geen woord goeds van hem werd gezegd. Zij kende hem, hoewel er uitdrukkelijk was verklaard, dat hij niet geschikt was om zelfstandig te wer ken. geregeld periodieke verhoogingen toe, maar ten slotte was haar geduld ten einde en kreeg hij zijn boterbriefje thuis. De woordvoerdster van de commissie, mej. Mr. Katz (C.H.) achtte toch de zaak niet in den haak: er was een conduitestaat geweest die hij niet had gezien, hij had zich niet kunnen verweeren tegen de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, aan zijn rech ten als ambtenaar was tekort gedaan en dat moest nu goed gemaakt worden door een nader commissoriaal onderzoek. Minister De Graaff mocht hier al tegen aanvoeren, dat reeds in Indië een speciale commissie de kwestie had onderzocht en bij meerderheid van stemmen den klager onge schikt voor den dienst had geheeten, de heer Beumer (A.R.) mocht hem met een paar scherpe opmerkingen over den plichtverza- kenden ambtenaar bijspringen, het hielp niet, bijgestaan door Mr. Joekes (V.D.) hield mej. Katz vol en met 38 tegen 36 stemmen werd de conclusie ten gunste van een nieuw com missoriaal onderzoek aangenomen. Minister De Graaff had intusschen reeds bij voorbaat verklaard die conclusie niet te zullen aan vaarden, zoodat we benieuwd zijn, of dit muisje nog een staartje zal hebben. Na zich weder door een aantal kleine za ken te hebben heengewerkt, is de Kamer blij ven steken in een klacht van een ingezetene van Den Haag over de weigering van een uitkeering krachtens de Ongevallenwet, wel ke weigering zou berusten op het zoekraken van den brief van aangifte van den betrok kene ten kantore van de Rijksverzekerings bank. De uitkeering is den man geweigerd eerst door de Bank, daarna door den Raad van Beroep en den Centralen Raad van Be roep, maar hij zoekt nu zijn recht bij de Kamer. Morgen zal daarover beslist worden. Het oordeel der Engelsche pers. Het bericht van de arrestatie van Gandhi wordt door de meeste Engelsche kranten be schouwd als een noodzakelijke daad der regeering. Enkele bladen, zooals de Morning Post en Daily Mail, meenen dat er te lang mee gewacht is. De Times en de Daily Tele- graph stellen Gandhi rechtstreeks verant woordelijk voor alle troebelen en onlusten, die reeds gebeurd zijn. De Manchester Guardian wijdt een harte lijk woord aan den arrestant, aan wiens wijs heid zij twijfelt. De goede bedoelingen en de moed van Gandhi worden door het blad erkend en deze krant spreekt de hoop uit, dat Gandhi later voor Indië nog meer nuttig werk zal verrichten en zij hoopt ook, dat zijn tijdelijk verdwijnen van het tooneel het moge lijk zal maken voor de practische mannen van gezond verstand om de zaak van den Indi- schen regeeringsvorm voortgang te doen hebben. Intusschen blijkt uit verschillende berich ten hoe groot de aanhang van Gandhi is. Diens arrestatie heeft in Calcutta onrilst ver wekt en ongeregeldheden als gevolg van het uitschrijven van een dag van rouw door de Indiërs. Vierhonderd speciale Europeesche politie-agenten, buiten en behalve geblin deerde auto's en politie, patrouilleerden door de stad. Verscheidene politie-agenten en op standelingen werden gewond. Zelfs het spoorwegverkeer heeft hinder on dervonden van de opgewonden Indiërs. Bij Howrah poogden zij het locaal verkeer te be letten en politie, die tusschenbeide kwam, werd aangevallen. De politie schoot na te hebben gewaarschuwd en verwondde vijftien Indiërs. In Delhi hebben de deelnemers aan een optocht ter lengte van 8'00 M. een auto van een inspecteur van politie vernield en hem zelf aangevallen. De politie, die met vier vrachtauto's toesnelde, verdreef het volk. Tal van menschen werden gekwetst en twee hunner zijn reeds gestorven. Bij een andere vechtpartij met de politie werden 30 menschen gewond, onder wie vrouwen die voor slijterijen postten. De politie aldaar heeft tien minuten lang geschoten op een menigte die voor het bureau was samengeschoold en weigerde uiteen te gaan. Verscheidene menschen zijn gewond; 50 hunner zijn in ziekenhuizen op genomen. Twee gekwetsten bij de opstootjes van gis terochtend zijn bezweken. Het hoofd der politie heeft samenscholing van meer dan viif menschen verboden. Te Peshawar zijn vijfentwintig lieden in hechtenis genomen. Tot zelfs in Ned. Indië is de opgewonden heid der Indiërs overgeslagen. De Bond van Britseh-Indiërs op Sumatra heeft de volgen de telegrammen gezonden aan den onder koning en het Nationaal Congres in Britsch- Indië: „Alle Britsen-Indiërs, wonende ter Sumatra's Oostkust, betreuren de arrestatie van Mahatma Gandhi, zullen den dag van gister als een rouwdag beschouwen en zullen bidden voor zijne spoedige vrijlating". Alle Bombayers, Bengaleezen en Klinga- leezen zouden zich gister van voedsel ont houden. In Oost-Afrika is een algemeene rouwdag gehouden naar aanleiding van Gandhi's arrestaties. Overal is het werk neergelegd. Een telegram uit Amerika zegt, dat de Mohammedaansche theologen onderling ver deeld zijn over de beweging van Gandhi Een groep Oelema's nam een motie aan, waarin zij zich ondubbelzinnig verklaren tegen de beweging, daar zij is begonnen zon der rekening te houden met de politieke rech ten der Mohammedanen. Een concurreeren- de groep Mohammedanen overweegt de kwestie nog steeds. Uit alles blijkt wel, dat de door Gandhi ontketende beweging de sympathie geniet van vele duizenden menschen en het voor de Britsche regeering nog moeilijke uren zullen aanbreken, waarin zij zich het hoofd zal hebben te breken over den koers, daar zij1 zal moeten inslaan. Een tweede brief, door Gandhi aan den on derkoning gezonden, brengt hierin geen licht. Hij zegt daarin. „Ik ken de gevaren, welke de door mij aangenomen methoden be geleiden, maar het land zal dat wat ik wil niet verkeerd verstaan. De eenige weg, om geweld te vermijden, is zuivere geweldloos heid. Als ondanks herhaalde waarschuwin gen de menschen tot geweld overgaan, moet ik de verantwoordelijkheid daarvoor afwij zen. Geeft gij' de voorkeur aan een gewela- dadigen opstand? De geschiedenis zal het oordeel vellen, dat de Engelsche regeering, die de geweldloosheid niet verdroeg, omdat zij haar niet begreep, de menschelij'ke natuur tot geweld dreef, waarmee ze wist om te gaan. Gandhi sluit zijn brief met het verzoek de zoutwetten op te heffen. De brief begint met „Waarde vriend" en eindigt met „Uw oprechte vriend M. K. Gandhi." Een officieus communiqué meldt, dat Be- renguer in den ministerraad het verslag heeft overgelegd, dat de directeur van den alge- meenen Veiligheidsdienst over de gebeurte nissen van oen dag had uitgebracht. De regeering betreurt die gebeurtenissen ten zeerste, maar het is haar plicht elke poging tot wanorde met kracht te onderdrukken. Zij geeft nogmaals haar voornemen te kennen naar een normalen regeeringsvorm terug te keeren. De commissie van bestuur der universiteit heeft de door den rector genomen beslissing om de universiteit de sluiten zoolang de toe stand niet veranderd is, goedgekeurd. De regeering neemt maatregelen. De ministerraad heeft buitengewone maat regelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand, waarvan de regee ring zich den ernst niet ontveinst. Zij heeft besloten aan de universitaire overheid de grootste mogelijke bevoegdheid te verleenen om de aanstokers der ongeregeldheden te straffen. De regeering is vast besloten tot eiken prijs de orde te handhaven. Zij heeft verboden, dat Domingo, een der republikein- sdhe leiders, Donderdag een redevoering zal uitspreken. Unamuno gelooft aan een spoe dig einde van het koningschap. In een gesprek met den correspondent van de „Voss. Ztg". te Madrid heeft prof. Una muno verteld, dat de Spaansche regeering hem verzocht had zijn reis naar Madrid en het houden van zijn politieke redevoeringen uit te stellen, omdat de atmosfeer in het land te gespannen is. Tijdens zijn reis naar de hoofdstad bereikte hem het half-officieele ver zoek om een station vóór Madrid uit te stap pen en de reis per auto te vervolgen. Hij was daarop niet ingegaan, omdat hij wist dat duizenden hem opwachtten. Unamuno gaf voorts te kennen, dat het in Spanje meer om een beweging tegen koning Alfonsus XIII gaat dan tegen het koning- De tegenwoordige toestand", zeide hij, kan niet lang duren. De koning, die achter alles staat, heeft zijn hoofd verloren. De koning is ervan overtuigd, dat men hem niet zal wegjagen, maar ook Primo meende dat, en toch heeft hij het niet kunnen houden." Daar de troonsopvolging door den ge zondheidstoestand in het koninklijk gezin heel moeilijk is te regelen, meent Unamuno, dat het met de monarchie in Spanje spoedig ten einde zal zijn. Unamuno gaf ten slotte de verzekering zich op politiek gebied druk te zullen weren, niet echter op de wijze der beroepspolitici en evenmin bij de verkiezingspropaganda. Gister is het in Madrid rustig geweest. Daarentegen is het te Barcelona en Sevilla tot demonstraties gekomen, waarbij botsingen tusschen de demonstranten en politie ont stonden. In beide steden gelukte het de poli tie echter de orde volledig te herstellen. Te Sevilla en andere steden is, evenals te Madrid, de universiteit gesloten. De regee ring schijnt vast besloten te zijn energiek op te treden tegen iedere herhaling der demon straties. Voorloopig heeft zij republikeinsche of socialistische vergaderingen tot nader order verboden. In verband met de gebeurtenissen wordt in welingelichte kringen gesproken over een aanstaande regeeringswisseling, waarbij krachtiger optredende mannen aan het hoofd zouden worden gesteld. De peseta daalde ook gister weer op de beurs te Madrid. Uit de besprekingen, die de Voorzitter van de Voorbereidende Ontwapeningscommissie met de te Genève aanwezige vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en Italië en den minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije Benesj en den Amerikaan- schen gezant Wilson gehad heeft, is geble ken, dat thans een verdaging van dé zittin gen der commissie tot October of November vrijwel vaststaat. De voorzitter Loudon is voornemens, met het oog op de vele moeilijkheden, die aan deze kwestie inhaerent zijn, de eindbeslis sing aan de in September a.s. bijeenkomende Assemblée van den Volkenbond over te laten. Niettemin zal de kwestie van de verminde ring der bewapening toch een rol van betee- kenis spelen in de zitting van den Volken bondsraad van volgende week. Als reden voor verdaging van de zittingen der commissie wordt opgegeven de overwe ging, dat voor het oogenblik het psycholo gisch moment nog niet gekomen is en de technische voorbereidingen nog niet com pleet zijn. Voorts moet nog het resultaat worden afgewacht van de te Londen plaats gehad hebbende Fransch-Italiaansche vloot- en veiligheidsonderhandelingen. Van Fran sche zijde wordt blijkbaar de veiligheidskwes tie wederom verschoven. In deskundige kringen is men van meening, dat de besluiten van de Londensche vloot- conferentie een uiteindelijke behandeling van de kwestie der ontwapening ter zee in de com missie mogelijk maken. VERKIEZING VAN EEN MINISTER PRESIDENT xN SAKSEN. In de zitting van den Saksischen Landdag is Schieck, candidaat van de vereenigde bur gerlijke partijen, met 46 stemmen tot minis ter-president gekozen. De candidaat van de sociaal-democraten, Fleissner, haalde 32 stemmen en van de communisten, afgevaardigde Renner, 12 stemmen. In het geheel werden 90 stemmen afgege ven; de vijf nationaal-socialisten stemden blanco. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.. Voor de motie waarmede het democratisch partijbestuur zijn vertrouwen in de Rijksdag- groep en in rijksminister Dietrich heeft uit gesproken, hebben 32 der 42 aanwezigen ge stemd, terwijl tien afgevaardigden zich ont hielden. Tevoren was een andere motie, die ae vrijheid van beweging van de partijleiding en fractie wilde beperken door zich uit te spreken voor een fusie met andere partijen of elementen, verworpen met 27 tegen 14 stemmen. Een derde motie, die het ontslag van rijksminister Dietrich als lid van het ka- binet-Brüning wenschte, werd niet meer in stemming gebracht. Zooals gemeld, zal de nationale raad der partij op 25 Mei a.s. te Halle vergaderen. Daar aan deze bijeenkomst ongeveer vijf honderd gedelegeerden zullen deelnemen, wordt het bijeenroepen van een buitengewoon congres overbodig geacht. NIEUWE ONLUSTEN IN INDOCHINA Twintig dooden, vier en twin tig gewonden. Opstandelingen, geleid door communisten, zijn een concessie in de omgeving van Vinh binnengedrongen en hebben vier inlanders gedood. Zij werden door een afdeeling poli tie vervolgd, waarbij 20 rebellen werden ge dood en 24 gewond. Er hadden een groot aantal aanhoudingen plaats. De koning heeft zich gister, op den 20sten verjaardag van zijn troonsbeklimming, naar de wedrennen van New Market begeven. Scullin, de eerste-minister (uit de arbei derspartij) van Australië, heeft een telegram aan den Australischen hooge-commissaris te Londen gezonden, waarin hij zegt dat „de Australiërs zich haasten hun bewondering te ujten vooj een groot gentleman, die zoo vele jaren zoo edelaardig en zoo onzelfzuch tig gewerkt heeft in de belangen van het Britsche Gemeenebest van Naties en die in zijn opvatting van plicht en dienstbetoon zulk een schitterend persoonlijk voorbeeld aan zijn volk gegeven heeft". Alle bladen brachten gister hulde aan den koning ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag van zijn troonsbeklimming. Er zijn geen bijzondere feestelijkheden aangericht. In Hyde Park losten kanonnen een-en-twintig saluutschoten. Hetzelfde ge beurde op alle vlootstations. Men schat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving van Maandagavond in Pegu (beneden-Birma) op 400. De stad Pegu biedt een treurigen aanblik niet haar ingestorte gemeentegebouwen, ban ken en coöperatieve winkels. Zij liggen vrij wel in puin. Talrijke andere panden zijn zwaar geha vend. De bazaar staat in brand. Het aantal slachtoffers te Rangoon gaat de 200 te boven en vele openbare gebouwen zijn zwaar beschadigd. De aardbeving, die Burma geteisterd heeft, heeft blijkens verschillende binnengekomen berichten de ongeveer 11.600 inwoners tel lende stad Pegu geheel verwoest. In totaal zouden er wel 1000 menschen gedood zijn. Te Rangoon werden 59 personen gedood en 204 gewond. Onder de dooden bevindt zich, voor zoover men heeft kunnen vaststel len, geen enkele Europeaan. Daar de verbin dingen met Rangoon verbroken zijn, zijn nog geen bijzonderheden bekend. Óp de catastrophe volgde een springvloed en ongeveer tezelfdertijd een brand. Pegu is geheel verwoest. Rangoon heeft ook ernstig te lijden gehad van de ontketende natuur krachten. Ongeveer 50 gebouwen werden ver woest; de wereldbekende Schwe Dagon Pa gode werd zwaar beschadigd. Aan de aard beving ging een aantal trillingen vooraf. De groote spoorbrug op 500 K.M. ten N. van Pegu op de lijn naar Mandelay werd vernield. De Indische bevolking, die de aard beving als een straf beschouwt voor de ar restatie van Gandhi, heeft te Rangoon reli gieuze betoogingen gehouden. Het opruimingswerk in het aardbevings- gebied in Birma is nog in vollen gang. Hoe wel het definitieve aantal slachtoffers nog niet vaststaat en de eerste berichten eenigs- zins overdreven leken, schat men toch het aantal dooden op 600 a 700. Te Pegu is het aantal slachtoffers bizonder groot, omdat tengevolge van de aarbeving tegelijkertijd een bioscoop, een school en een ander open baar gebouw, waarin zich vrij veel publiek bevond, instorten. Te Rangoon steeg het aantal dooden tot 70 en het aantal zwaarge wonden tot 200. WERVELSTORM IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Frost in den staax Texas wordt gemeld dat in den afgeloopen nacht boven dat gebied een hevige wervelstorm heeft gewoed, die aan vele gebouwen zeer groote schade aange richt heeft. Bovendien brak op verschillende plaatsen brand uit. Volgens de tot nu bekende gegevens heb ben 14 personen het leven verloren. li BOTSINGEN TUSSCHEN STAKERS EN WERKWILLIGEN IN NOORWEGEN. Uit Oslo wordt gemeld dat gisteren in een zijdal van het Guöbrandsdal ernstige inci denten ontstonden tusschen stakers en werk willige houthakkers en vlotters. Verschillende wekwilligen weden door de stakers, die aan vankelijk ongeveer 100 in getal waren ge wond, waarbij eenige ernstig. Alle gereed schappen, zooals bijlen, zagen, breekijzers, enz. werden in de rivier geworpen zoodat de werkzaamheden niet konden worden voort gezet. Tenslotte arriveerde de politie en een der leiders werd gearresteerd en naar de ge vangenis teGjoevik gebracht. Voor de gevan genis kwam het weer tot samenscholingen en incidenten. De werkwilligen verklaarden dat het op het oogenblik levensgevaarlijk is om in de omgeving van het Gudbrandsdal te werken. Aan den wensch om militairen uit Oslo en andere garnizoenen naar het gebied der on lusten te zenden, is tot nu toe door de re geering geen gevolg gegeven. Wel is politie- versterking uit verschillende staten ook uit Oslo, naar de omgeving van het Gudbrands dal gezonden. CORRUPTIE VAN HOOGE AMBTENAREN IN ROEMENIË. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt.i Dobresu, gouverneur van Transsylvanië, die bekend is geworden door de verordening, waardoor het gebruik van minderheidstalen in openbare lichamen verboden is, heeft ont slag uit zijn functie genomen, nadat één van zijn vroegere medewerkers hem had be schuldigd van corruptie. Men verwacht te Boekarest ook het ontslag van Moldovan, gouverneur van Bessarable. Tegen dezen be windsman wordt sinds geruimen tijd een actie gevoerd door de oppositie. t

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1