Aspirin Landbouw en Veeteelt. Provinciaal nieuw» Pit buisje behoort in Uw zak r^eenig op de wereld Binnenland daan kan worden ten genoeve van de oplei din<r van bakkers. De heer A r 111 z antwoordde hierop dat deze kwestie ressorteert bij den cursus. Bureau van advies. De heer S c h e f f e 1 deed eenige mede- deelingen over het Eureau van Advies. Daar bij zijn thans aangesloten 16 vereenigingen met totaal pl.m. 1000 ledeh, voor ieder waarvan door hun vereeniging per jaar 10 cent contributie wordt betaald. Aan alle aan vragen om juridisch advies kon worden voldaan. Spreker wekte de nog afzijdige ver eenigingen op oir. zich aan te sluiten Rondvraag. De heer Timmerman (Langedijker .Winkeliersvereeniging) dankte voor de bloe menhulde en felicitatie ter gelegenheid van het jubilé dier vereeniging op 6 Maart j.1. De heer S c h e f f e 1 wees op het gevaar van het zaken doen met onbekende firma's en gaf den raad vooraf inlichtingen te vragen van het Handelsregister. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met woorden van dank voor de opkomst. „VOLKSBOND". Gisteravond vergaderde in het Logege- bouw aan de Nieuwesloot de afd. Alkmaar van den „Volksbond", vereen, tegen drank misbruik. Aanwezig waren het bestuur en de heer Wiese, leider van de jeugdherberg „De Zevensprong" te Schoorl. De voorzitter, mr. Ledeboer, opende en heette allen welkom. Mededeeling werd gedaan, dat de pogingen om in Alkmaar jeugdlokalen beschikbaar te stellen ten behoeve van de schoolgaande jeugd om deze na de schooluren op te vangen schipbreuk hadden geleden. Alleen van den rector van het gymnasium had men blijken van sympathie mogen ont .vangen. Op een vraag van den heer v. cl. Stok antwoordde de voorzitter, dat de schooltuin tjes reeds door een andere organisatie be hartigd worden waaraan de „Volksbond" jaarlijksch een subsidie toestaat. Uit de rekening c verantwoording van den penningm., den lieer Winkelman, bleek, dat op 31 Dec. '28 in kas was 1244.48. Ge durende 1929 steeg dit bedrag tot 1378.93 op 31 Dec. 1929. De penningmeester werd met dank voor zijn beheer gedechargeerd. Bespreking jeugdherberg Vervolgens kwam het punt „Jeugdher bergen" aan de orde. De voorzitter wees op de besprekingen van den heer Dun met den heer Wiese, het artikel in de Alkmaarsche Courant had het doel van de jeugdherbergen volledige bekendheid verschaft. De heer Dun wilde den heer Wiese in de gelegenheid stellen de vergadering hierom trent in te lichten, waarna de voorzitter het desbetreffende verzoek aan den heer Wiese deed, hetgeen deze met dank aannam. De heer Wiese dankte voor de uitnoodigin- gen en gaf een overzicht van den oorsprong van het jeugdherbergwezen. Spr. gaf als doel aan voor de jeugdher berg: 1. Onderbrenging van jeugdigen; 2. tehuis voor jeugdorganisaties N.B.A.S., A.N. G.O.B. enz.) en 3. onderdak voor M.O. leer lingen van buiten gedurende de middag pauze en na schooltijd. Een op te richten or ganisatie hier ter stede zou dan voor de jeugdherbergen reclame moeten maken en ijveren voor een grootere jeugdherberg. Spr. ging van het idee uit dat partijgroe- peering in deze aangelegenheid funest moet werken. De jeugdherberg behoort neutraal te zijn. Tevens werden door spr. uitvoerig de tech nische bizonderheden van bestuur behan deld. Verschillende bestuursleden verzochten hierover nog nadere toelichting welke de heer Wiese onmiddellijk verstrekte. Tenslotte besloot de voorzitter dat de eenige mogelijke medewerking van de ver eeniging zou liggen i financieelen steun. De vergadering gaf de zaak in handen van het bestuur, dat hierover nader zal besluiten. Bestuursverkiezing. Periodiek aftredend waren de heeren Pisart en mr. Ledeboer, terwijl in de vacat. Bark man en Duin, die beiden hebben bedankt, eveneens zal mot,en worden voorzien. De voorzitter drukte 1 zijn spijt over uit, dat de heer Dun als bestuurslid heeft be dankt, en hoopte, dat genoemde heer alsnog op zijn besluit zou terugkomen. De heer Dun betuigde zijn erkentelijkheid voor de woorden van den voorzitter, maar motiveerde zijn beslissing met zijn zeer drukke werkzaamheden. De heer v. d. Stok stelde voor een tweede algemeene vergadering te houden en ver zocht den heer Dun tot zoolang lid van het bestuur te blijven. Voorgesteld werd ook om het aantal be stuursleden voorlocpi-g op 5 te houden. Er ontspon zich nog een kleine discussie over de grootte van het bedrag, dat even tueel aan de jeugdherbergorganisatie ter hand zal worden gesteld, met het resultaat, dat dit nader in bestuursvergadering .zal worden behandeld. Besloten werd om het aantal bestuursleden vast te stellen op vijf. De heeren mr. Ledeboer en Pisart werden herkozen, en beide namen hun benoeming aan. Na de rondvraag, welke niets opleverde, volgde sluiting. OTERLEEK. De raad dezer gemeente vergaderde Dins dagmorgen half tien, onder voorzitterschap van burgemeester D. Huyser van Reenen, te vens secretaris. Aanwezig waren alle leden, benevens de heer Saai, architect te Alkmaar, ter bespreking der plannen voor een nieuw te bouwen school. De voorzitter riep allen het welkom toe, in het bijzonder den heer Saai. B. en W. ko men met een voorstel, daarom is de heer Saai aanwezig om een en ander toe te lichten, zoodat de heeren dan beter kunnen oordee- len De heer Heringa zou gaarne eerst even te rug komen op het verhandelde in de vorige vergadering. De voorzitter had daar geen bezwaar te gen, doch achtte het wenschelijk, dat de heer Saai eerst de terreinen toelicht, --- evenals alle andere onmisbare dingen vulpenhouder potlood - portefeuille, enz. welke een man niet kan missen. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ctsA De heer Heringa nam er genoegen mee een en ander aan het slot te bespreken. De heer Saai had twee terreinen in oogen- schouw genccnen, n.1. den tuin van den no taris te Stompetoren met daarachter gelegen land en achter de oude school. Het achter de school gelegen terrein is wel goed, maar het groote bezwaar is de varkensstal van den heer Groot. De school zou kunnen worden omgezet met de ramen naar de kerk, maar de hooge boomen nemen dan heel veel licht weg en de varkensgeur dringt dan toch nog in de loka len door de urinoirs. Het is noodzakelijk zoo ver mogelijk van den stal verwijderd te zijn. De inspecteur kan er mee accoord gaan als de ramen uitzicht krijgen op het zuiden. De heer Witteveen meende, dat wat de heer Saai thans uiteenzet, niet anders is dan monnikenwerk. De raad heeft uitdrukkelijk uitgesproken, dat men niet meer op het oude terrein bij den varkensstal wil bouwen. De heer Saai kwam thans tot de bespre king van het tweede terrein, bij de notaris, wat een heel mooi terrein is. De boomen van de pastorie zullen niet veel licht onderschep pen, indien ze laag worden gehouden. Dan is dat een min of meer beschut terrein, wat zijn voordeel heeft. Dan is er nog een terrein aan de andere zijde van de huisjes aan den Ooterleekerweg. Wat grootte en ligging aangaat is dat terrein ook heel goed, maar het is wel een beetje open. Het duurt eenige jaren vóór dat dit voldoende begroeid is. De heer Dekker zou het derde terrein bui ten beschouwing willen laten. Spr. gaf nog steeds de voorkeur aan het terrein achter de oude school. De heer Heringa wilde de localen bouwen voor minder clan 48 leerlingen. Het is niet denkbaar dat wij hier klassen krijgen van 48 leerlingen en dan is het geld voor niets uitgegeven, terwijl we dan meer speelterrein overhouden. De inspecteur kan ontheffing verleenen. De heer Saai zette uiteen, dat de daar door verkregen besparing technisch zeer ge ring is. De voorzitter deelde mede, dat volgens zijn meening, de notaris-tuin het meest geschikt is. Dan kan het oude schoolgebouw worden ingericht voor gymnastieklocaal. De ramen in de school te Oterleek moeten worden om gezet op het zuiden, het klompenlocaal moet verdwijnen, een gang met closets tusschen de localen. een spreekkamertje voor 't hoofd der school en dan een nieuw gymnastiek locaal, dan voldoet deze aan alle eischen, zoodat we dan niet meer bevreesd behoeven te zijn, dat ook deze school wordt afgekeurd. De heer Witteveen: Dan krijgen we dus nieuwbouw te Stompetoren, verbouw van de afgekeurde school en herbouw te Oterleek. Waar blijven we dan met onze lieve centjes, dan kunnen we toch beter een nieuwe drie- mansschool bouwen. Bovendien is de school te Oterleek erg lek. Als het regent moet het hoofd evenveel aandacht besteden aan zijn bakjes en kommetjes als aan zijn leerlin gen. De heer Baltus meent, dat we wel degelijk met het motief van den heer Witteveen, n.1. de centen, rekening moeten houden. De heer Heringa heeft den laatsten tijd zijn voelhorens eens naar alle kanten uitge stoken en aan de hand van dat cijfer-mate- riaal vreest spr., dat de te b'uwen 2 mans- school te Stompetoren, zal ontaarden in een 1-mans en dat zou spr. betreuren. De heer de Boer vreesde ook, dat als de nieuwe R.K. school te Schermerhorn klaar is, dat dan de gemeente Schermerhorn de overeenkomst met Oterleek zal opzeggen en zal trachten die kinderen van Stompetoren naar Schermerhorn te laten komen, zoodat daar dan tekort leerlingen komen. De heer Heringa achte het 't verstandigst, alvorens een bindend besluit te nemen, eerst eens poolshoogte te nemen, wat de kosten zijn van de verbouw te Stompetoren, van die te Oterleek en wat een nieuwe 3-mandsschoo' zou moeten kosten. Dan komen we tenminste goed beslagen ten ijs. De heer Witteveen meende, dat elk lid zich zijn verantwoording voor zijn stem- bewust moet zijn en steunt het voorstel-H-eringa. De heer Dekker zette nog het een en ander uiteen, wat in de boezem van B. en W. be handeld is. Spr. was niet tegen het voorstel- Heringa. De voorzitter zou gaarne zien, dat deze zaak zoo spoedig mogelijk werd afgehandeld, daar men in Den Haag ongeduldig begint te worden. De heer de Boer: Wij werken veel harder, dan ze in Den -Haag ooit zullen doen. (Ge lach.) De heer Dekker is niet bang voor Zwarte Poes. Het voorstel-Heringa, ondersteund door den heer Witteveen, om de heer Saai te ver zoeken een begrooting te maken van den ver bouw te Stompetoren, den herbouw te Oter leek en een nieuwe 3-mansschool werd daar op zonder hoofdelijke stemming aangeno men, zoodater Oterleek, na een drietal raads vergaderingen, gewijd aan de schoolbouw, nog geen toonbare school heeft. De heer Saai verlaat hierop de vergade- ring. I>e heer Witteveen merkt naar aanleiding van de notulen op, dat hij het gesprokene door den heer Klaver in de vorige vergade ring, n.1. dat, „indien de school te Oterleek na verloop van 5 a 6 jaar zou worden afge keurd, hij dan ook voorstander was van een 3-mansschool", niet vermeld is geworden. De heer Klaver beaamde de juistheid van deze opmerking, waarna ze wordt aange bracht. Ingekomen stukken: van den Jkmu" de Winter, hoofd der bijzon dere school te Alkmaar, dat het kind van D. Madderom na onderzoek geschikt is bevon den het onderwijs aan die school te volgen. Alg. goedgevonden. verzoek van de vereen, ter bestrijding der iepenziekte om subsidie. B. en W. stelde voor om tot wederopzeg- gens toe per jaar 2.50 te verleen. Zonder hoofd. st. aangenomen. Benoeming stembureau. Bij eerste stemming werd geen meerder heid verkregen, bij tweede vrije stemming werden gekozen de heeren Spaan en de Boer, itder met 4 stemmen. De heeren Dekker en Witteveen werden aangewezen als plaatsver vangende leden. Vaststelling vermenigvutdigingscijfer. B. n W. stelden voor, dit evenals vorig jaar weer te bepalen op'l. Goedgevonden. Rondvraag. De heer Witteveen informeerde hoe het verschil met de ontvanger, betreffende een be drag van 500 waaromtrent den raad in dertijd mededeelingen zijn gedaan, is opge lost. De voorzitter: Ged. Staten hebben ons in het gelijk gesteld, na 'de rekening over '25 te hebben opgevraagd. Het schijnt nog wel eens verschillend te zijn, welke ambtenaar men treft. De heer Witteveen vroeg hoe ver B. en W. gevorderd zijn met hun informaties naar eeu rijksbijdrage inzake woningbouw, ter vervan ging van de afgekeurde krotwoningen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. hiermede nog niet gereed zijn, doch spr. hoopte de volgende vergadering meer te kun nen mededeelen. De heer Heringa bracht in herinnering, dat met het oog op de fin. verhouding tus schen rijk en gemeenten, de raad voor 1 Sept. een beslissing moet nemen. Spr. zou gaarne zien, dat den raad de benoodigde cijfers wer den verstrekt om zich op de hoogte te stellen. I>e voorzitter zeidie die toe en sloot de ver gadering met dank aan de leden voor de aangename besprekingen. NOORDSCHARWOUDE. Een nieuwe Middenstandsvereeniging. Dinsdagavond had in „Concordia" een vergadering plaats waar besloten is een nieuwe Middenstandsvereeniging op te rich ten, welke zich ten doel stelt het organisee- ren van tentoonstellingen. Ecu en ander is het gevolg van het besluit der Langendijker Winkeliersvereeniging om geen midden standstentoonstelling te houden. De leiding van deze vergadering berustte bij den heer Jn. Keizer. Besloten werd om de tentoonstelling te houden op 2, 3, 4, 5 en 6 Juli, dus ook op Zondag. Over den Zondag kan men het in de winkeliersvereeniging niet eens worden. De tentoonstelling zal gehouden worden in „Concordia", waarvoor 175 M2 tot 200 M2 gereserveerd zal worden. Uit de vergadering werd reeds meer dan 100 M2 toegezegd. De prijs werd bepaald op 4 per M2, met dien verstande dat bij eventueele winst de helft aan de deelnemers uitgekeerd zal worden. Voor 21 Mei kan men tentoonstellingsruimte huren. De deelname is uitsluitend voor den Langendijk. Het bestuur bestaat uit de heeren K. Boot Jn. Keizer, K. Nap, M. Piersma, D. Schuite maker (secr.), S. Timmermans (voorz.) en P. Tuin (penningm.) Wij hopen nader op een en ander terug te komen. HEERHUGOWAARD. Het bestuur der vereeniging ter bevorde ring van huisvlijt is druk bezig met de voor bereiding voor haar Zaterdag en Zondag te houden tentoonstelling, welke zich in een flinke deelname mag verheugen. Reeds meer dan 240 nummers zijn ingeschreven. We ver namen, dat hieronder zijn voor zeer mooie voorwerpen. Allerlei attracties, muziek enz. zorgen voor de gewenschte afwisseling. OUDE NIEDORP. Vergadering van den raad op Woensdag 7 Mei n.m. 2 uur. Alle leden waren tegen woordig. Voorzitter was de heer B. J. F. Meijer, burgemeester tevens secretaris. De voorzitter deelde mede, dat de woning vroeger bewoond door J. de Raat, die ver trokken was naar Alkmaar, door B. en W. opnieuw is verhuurd voor 4.50 per week, voor één jaar. De heer Van Zoonen vroeg, of de heer J. de Raat eerst nog wordt aangeschreven om zijn achterstallige huur te betalen, voordat de borgen voor hem worden aangesproken. De voorzitter antwoordde bevestigend. Op verzoek van den heer Koster te Alk maar om vergunning om een radio-centrale in deze gemeente te mogen aanleggen, werd afwijzend beschikt, omdat in deze gemeente reeds twee van die bedrijven bestaan. Een bericht van Ged. Staten was ingekomen dat zij de gewijzigde en aangevulde politie verordening, in de vorige vergadering vast gesteld, hebben ontvangen, Een machtiging tot vei'huring van de wo ning no. 26 (voorh. J. de Raat) was ingeko men van Ged. Staten. Tevens was ontvangen een schrijven van Ged. Staten, waarin werd verzocht om be richt of deze gemeente nog een bijdrage zal verleenen voor 't graven van een kanaal -fuigendijkKolhorn. Volgens een dezer ge gevens zou deze gemeente 600 per jaar moeten dragen. Besloten werd alvorens een besluit te nemen eerst nog eens een bespreking te houden met een commissie uit Ged. Staten. Aan de orde kwam nu beharding van het gedeelte van den weg naar Verlaat. Door nog al een uitgebreid onderzoek heeft dit voorgestelde werk nog al eenige vertraging ondergaan. De voorzitter had van een inge nieur van Holl.-Noorderkwartier en ook van den Prov. Waterst. inlichtingen gekre gen omtrent het maken en kosten van de verharding, 'n Aanbod van de „Geruischloo- ze weg" te Heemstede om dien weg te ver harden voor 4.25 p.M2 werd door die des kundigen billijk gevonden. Op advies van den Prov. Waterstaat mocht met de verharding niet verder worden gegaan dan tot de bocht bij de straatweg te Verlaat. De heer Van Zoonen vroeg of de wegver harding dezelfde zou zijn als in het dorp. De voorzitter zeide dat ook deze weg even als in het dorp met teerporfier verhard zal worden. Na nog eenige besprekingen werd alge meen goedgevonden, dit werk op te dragen aan de „Geruischlooze weg" te Heemstede, voor 4.25 per M2. De voorzitter hoopte dat de raad veel ple zier mocht hebben van dit genomen besluit. Dan komt aan de orde aankoop terrein voor lichamelijke oefening van de O.L. school. Daar in de nu te houden besprekingen nog al enkele personen werden genoemd, vol gens voorzitter, ging de raad in comité. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede dat de raad hierover nog al uitvoerig had gediscusseerd en met algem. steenmen had besloten een onteigeningspro cedure aan te gaan tot het verkrijgen van een stuk land gelegen achter de O.L. school, groot 3700 M2, in eigendom toebehoorende aan de weduwe J. Mijts, alhier. Het vermenigvuldigingscijfer van het jaar 1930 werd met 0.2 pCt. verhoogd en ge bracht op 2. Het vorige jaar bracht 1.8 op 14000. Nu is noodig 13800, doch met het oog op het slechte jaar dat achter ons ligt, durfde de raad het niet aan met 1.8. Door deze verhooging moet voor 'n belast baar bedrag van 1000 5 meer worden betaald; van 2000 12 en van 3000 20. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Wit hoe het kon dat van 1907 de eigendommen staan de ten name van de algemeene administratie zoo maar zijn overgeschreven op de Protes- tantsche armvoogden. De voorzitter wist dat niet, dit was voor zijn tijd, doch hij beloofde dit grondig te onderzoeken. WATERSCHAPPEN. Voor de betrekking van secr. v. h. Hoog heemraadschap Holl. Noorderkwartier heb ben zich ongeveer 300 gegadigden aange meld. VERSLAG VAN DE VERGADERING OVER HET KEURINGS-INSTITUUT VOOR ZAAIZADEN EN PLANTGOED (K. I. Z.). Men schrijft ons: Deze vergadering was op 3 Mei in het Landbouwhuis te Alkmaar belegd door een comité van groothandelaars in aardappelen, om meer bekendheid te geven aan het werk van het K. I. Z. Dit comité had den Voor zitter van de af deeling Noordholland van het K. I. Z., den heer S. van Wijk, van Vijf huizen (Haarlemmermeer), verzocht de werk wijze van het K. I. Z. te komen uiteenzetten op deze vergadering, waartoe tevens waren uitgenoodigd de Prov. Commissie uit de vei lingen, en de besturen van de Veilingen en Tuinbouwvereenigingen in Westfriesland. Voor deze vergaderig bleek veel belangstel ling te bestaan. In zijn openingswoord wees de voorzitter der vergadering erop, hoe de Rijkstuinbouw- consulent Sevenster. te Parijs, voortdurend in Frankrijk waarschuwt tegen het betrekken van ongekeurde pootaardappelen, en het koo- pen van goedgekeurd' pootgoed aanbeveelt, hoe in Duitschland hetzelfde gebeurt, terwijl de Zwitsersche regeering het invoerrecht voor goedgekeurde plantaardappelen belang rijk lager heeft gesteld als voor ongekeurde en eetaardappelen, hoe dus steeds meer re geeringen maatregelen tot wering van onge keurde poters nemen en nog zullen nemen, en dus naar uitbreiding van de keuring moet worden gestreefd, waarvoor het K. I. Z., uit gaande van tuinders en handelaars, bij uit stek geschikt is. De heer Van Wijk, deed uitkomen hoe het alles-beheerschende element in het K. I. Z. is de samenwerking tusschen telers en hande laars. Ieder lid van het K. I. Z. is vrij zijn goedgekeurde poters te verkoopen aan wie hij wil, alleen verkoop-coöperaties mogen niet worden gesticht. Toen na den oorlog in Friesland de coöperatieven afzet van door het „Centraal Comité" goedgekeurde poters steeds meer ingang vond bij de telers, richt ten de daarover ontevreden handelaars met niet voor coöperatie voelende telers een nieuw keuringsinstituut op, het K. I. Z. De oprich ting hiervan werd een groot succes. Door de bekwame leiding en de strenge keuring is het nu zoover dat in Friesland 6000 bun ders aardappelen door het K. I. Z. werden gekeurd, en in Groningen, Friesland en Noord-Holland afdeelingen zijn gevestigd, terwijl het certificaat van het K. I. Z. in het buitenland een uitstekenden naam heeft. Ten opzichte van den coöperatieven afzet is behartigenswaard dat het verkoopbureau, dat de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw stichtte, weer werd opgeheven, evenzoo dat in Groningen, dat voor eenigen tijd Zijn bestaan eindigde met een deficit van 3.000.000. De keuring van het K. I. Z. is streng en onpartijdig, zelfs bij het opbalen is toezicht Het K. I. Z. moet de verarttwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de kwaliteit van het gekeurde product, waar het ook in de wereld belandt. Op de vraag van den heer Visser, Koedijk naar de financieele voorwaarden van het K I. Z., antwoordde de heer van Wijk, dat het lidmaatschap 1 kost, en het keuren 4 per H. A., terwijl voor het plombeeren der zak ken 25 ets. per 100 Kg. wordt berekend. De heer Hazelop vroeg waarvoor het K I Z. hier noodig is. De bestaande keurings diensten werken met toenemend succes en doen de keuring ook goed. Hierop werd geantwoord, dat de hande laars aan het K. I. Z. de voorkeur geven Dat in Friesland bijna alle Schotsche Mui zen als goedgekeurd pootgoed steeds voor hooge prijzen worden verkocht is vooral ook daaraan te danken, dat de Friesche hande laars zich ervoor interesseerden, omdat het meeste door het K. I. Z. wordt gekeurd. Bij ons in Noordholland stelden tot heden de meeste exporteurs door het coöperatief optre den van de keuringsdiensten, heel weinig belang in goedgekeurde poters, en hierin kan alleen het K. I. Z. verandering brengen In dien het K. I. Z. hier gaat keuren, zullen de exporteurs zich veel meer voor den afzet van goedgekeurd pootgoed gaan interesseeren. De voorkeur van de handelaars voor het K I. Z. is zoo sterk, dat ze zoo mogelijk uitslui tend door het K. I. Z. goedgekeurde jpoters koopea t Behalve van dezen steun, profiteert het K. I. Z. ook van de voorlichting van de han delaars, omdat die steeds op de hoogte zijn met de eischen en de omstandigheden in het buitenland. Het K. I- Z- maakt zelf ook propaganda voor het door hem gekeurde pootgoed. Een verbetering voor de tuinders is boven- dien, dat het K. I. Z. reeds het eerste jaar certificaten geeft voor goedgekeurde poters, omdat ook door de meeste bouwers die niet laten keuren steeds selectie wordt toegepast, terwijl de eischen van het K. I. Z. er niet minder hoog onizijn. Burgemeester Slot, de voorzitter der Prov. Commissie, wees erop hoe de hier bestaande keuringsdiensten wel goed werken, doch dat het goedgekeurde nooit over de veiling gaat, terwijl het standpunt van de Prov. Commis sie is, dat de verkoop aan den handel moet blijven De Prov. Comm. heeft daarom niet het minste bezwaar tegen het K. I. Z., en in- dien handel en telers hier het K. I. Z. wen- schen, wil de Prov. Comm. dit streven zeer zeker steunen. Op de vraag of hier niet een afdeeling Westfriesland zou kunnen worden opgericht, antwoordde de heer van Wijk, dat zulks mis- schien in de toekomst wel uitvoerbaar zal blijken, doch dat eerst de ontwikkeling der dingen moet worden afgewacht. Voorloopig zal de zaak moeten blijven ressorteeren on der het tegenwoordige bestuur van de Afdee ling Noordholland, dat desgewenscht kan worden uitgebreid met een teler en een han delaar uit Westfriesland. Echter zal voor Westfriesland een correspondent moeten wor den aangesteld voor de regeering en admi nistratie der keuring. Reeds vóór deze verga dering was uit Westfriesland 180 H.A. voor keuring aan het K. I. Z. opgegeven. Burgemeester Slot verklaarde dan, dat de Prov. Comm. bereid is een circulaire aan alle tuinders te zenden om ze in te lichten over het K. I. Z. Aan het einde der vergadering gaven ver scheidene tuinders en alle aanwezige hande- laars zich op als lid van het K. I. Z., waar na de voorzitter, met een woord van dank aan de aanwezigen, in het bijzonder aan den heer van W-k voor zijn keurige uiteenzetting, heer van Wijk voor zijn keurige uiteenzetting, willendé medewerking, de vergadering sloot. KENiNE M E RL AND. Gelukkig begint de groote aanvoer van spinazie te luwen en spoedig zal het gedaan zijn met die massa-aanvoer, die de schrik was van veilingsbesturen en fabrikanten. Wat de prijzen der spinazie betrof, deze was bijzonder varieerend met prijzen van 0.10 0.45 per kist. Ook nu weer zijn er ver schillende partijen meest uitschot voor vernietiging prijs gegeven. De aanvoer van sla was groot genoeg, daar er door de prij zen der vorige week, veel meer aanvoer was dan anders het geval zou zijn geweest, 't Was echter een vleugje, veroorzaakt door een tij delijk tekort, dat zich nu wreekte, want de prijzen waren allerminst hoog, althans niet voor de groote kwantums, mooie uitgezochte kwaliteit gold nog tot li per 100 krop, doch dit was een uitzondering. De noteering was voor sla (gerand) 0.250.80 per kist, mooie kwaliteit 4.5011 per 103 stuks. Postelein werd nog in beperkte kwantums aangevoerd, doch wordt eiken dag grooter. Ook de afgeloopen week handhaafde de goede vraag en vrij hooge prijzen, varieerend van 1.401.75 per kist. Bloemkool, welke tot heden schaarsch werd aangevoerd, begint nu los te komen en de prijs begon be denkelijk te verminderen, uitgezonderd extra le soort. Eerste soort bloemkool gold nog van 18—27, doch 2e soort gold slechts 1115.50, terwijl 3e soort slechts 5 7.50 per 100 stuks opbracht. De aanvoer van asperges werd beduidend grooter en de kwaliteit werd aanzienlijk beter. De prijs werd asperges viel ons niet mee, wel gold le soort dik wit nog aardig, doch dat is geen 20 pet. van de aanvoer, de werkelijkheid was, dat de prijs tegenviel. We noteerden voor dik wit 50—75, dik blauw 25—45, kort wit (dik) 30!40 en idem blauw 1520, per 100 bos. De aanvoer van rabarbar was opmerke lijk groot en de prijzen waren bijzonder laag en de handel lui. Er was nog iets meer vraag naar Parragon, doch de prijs van Reuzen liep steeds meer af. De noteering was voor Parragon 68 en voor Reuzen 3—6 per 100 bos. Een gewild en duur artikel was peen (bak- wortelen), waarvan een beperke aanvoer was me prijzten van 25—35 per 100 bos. Raapstelen en radijs waren niet gewild en de prijs was laag met een noteering voor raapstelen van 1.50—2 en radijs van 2.505 per 100 bos. Een vlugge handel was er in pieterselie en selderie en de prijzen waren niet laag. De noteering voor pieter selie was 4.50—7 en selderie 4— 6.50, per 100 bos. Nog steeds komen er mooie partijen witlof, meest import en de handel blijft vlug met opgaande prijzen. We noteerden voor le soort 22—29 en 2e soort 15—23 per 100 K.G. De aanvoer van aardbeien wordt met den dag grooter en ook de kwaliteit wordt door het zonnige weer dagelijks mooier. De prij zen der aardbeien loopen echter tegen een gewoon verschijnsel bij grooter aanvoer en varieerden van 2—3.25 per 100 stuks. De overige aanvoer geeft geen reden tot bespreking. AARDBEVINGEN. Maandagmiddag registreerde het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt op een af stand van ca. 8500 K.M. een zware aardbe ving, die later bleek in Birma in Eng.-Indie te zijn geconstateerd. Ook het Kon. Magne tisch en Meteorol. Observatorium te Welte vreden registreerde dien avond om 21.12 u. (middelbare tijd Java) gedurende twee uur een buitengewoon zware aardbeving uit het N.-W., hetgeen gebleken is dezelfde aardbe ving te zijn, die Rangoon zoo zwaar heett getroffen. Gisteravond om 22 uur 40 min., tijd va« Greenwich, is aan het Meteorol. Instituut te De Bilt weer een zeer sterke aardbeving °P" geteekend, afstand 3300 K.M., oorsprong of omstreeks Trans-Kaukasië,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6