SPOOR's MOSTERD 1 i Spoor's gestampte Muisjes 5 hebben naam gemaakt FOSTER'S MAAGPILLEN Binnenland E u~Pij V&V. is die nare hoofdpijn, prikkel S baarheid en gedruktheid. S Foster's Maagpillen 5 als het laxeermiddel l$< E bij uitnemendheid. 2 f0.65 p. flacom^*-Jjf NOORD SCHARWOUDE. Oemeenteraad. Vrijdagavond acht uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer A. L. van Spengler, burgemeester. Secretaris de heer K. G. Reinders. Allen waren aanwezig. De voorzitter opende met een woord van welkom. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten bericht dat het bedrag der gemiddelde opbrengst, bedoeld in art. 17 van het Koninklijk Besluit van 4 Nov. 1929 is vastgesteld op 25062.45. Van Ged. Staten bericht, dat op de reke ning geen bedragen zijn verantwoord voor de opcenten op de vermogensbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Ouder-comcnissie van de U.L.O. is een adres ingekomen met verzoek, om de Fransche taal in het leerplan op te nemen. Tevens werd verzocht de schoolgelden te verlagen. Hierop zal nader worden teruggekomen, na overleg met de gemeentebesturen van Z.- Scharwoude en Oudkarspel. Van den directeur van het postkantoor te Broek op Langendijk was een schrijven in gekomen met verzoek de bouwverordening te wijzigen, door er de bepaling aan toe te voe gen, dat het verplicht is dat in elke deur een brievenbus aanwezig moet zijn met het oog op de vluggere bestelling der poststukken. Het is de bestellers ten strengste verboden, stukken onder een deur of raam door te schuiven. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen. De heer Groen vroeg of het de bedoeling is een bus aan te brengen. De voorzitter antwoordde dat dit niet het geval is als de besteller de stukken maar in huis krijgen kan. De heer Kwadijk vroeg of dit ook voor de bestaande perceelen verplicht wordt. De voorzitter antwoordde bevestigend. Nu moest gestemd worden, tengevolge van het staken der stemmen in de vorige verga dering over de intrekking van drankvergun ningen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het aantal van 5 op 4 te brengen, werd met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Barten, Schrijver en Kwadijk verworpen, terwijl het voorstel van de minderheid, om het aantal op 5 te laten met dezelfde stem verhouding werd aangenomen. Als laatste punt stond op de agenda de bepaling van het vermenigvuldigingscijfer. De voorzitter deelde mede, dat voor inkom stenbelasting op de begrooting stond 20000. Over 1929 met de veel betere om standigheden was er met een factor van 0.7 een opbrengst van 25826.69 na aftrek der kwade posten. De inkomsten in 1929 zullen echter bij lange na niet zoo hoog zijn. De meerderheid van B. en W. stelde voor het cijfer te brengen op 0.8, de minderheid op 0.9. De heer Kooy zou de factor eerst wel op 0.7 hebben willen laten, doch kon toch wel met de meerderheid van B. en W. meegaan. De voorzitter merkte nog op dat, aan de hand van gegevens van vorige jaren, er bij een factor van 0.7 een debacle zou volgen. De 20.000 zal niet binnenkomen. Tevens zou dit zich wreken op de uitkeering uit het gemeentefonds over 5 jaren. Van het batig saldo van 1928 is 4000 gebruikt om de in komstenbelasting te stabiliseeren. Het jaar 1927 leek we! ^enigszins op het jaar 1929. Toen stond op tb- begrooting voor inkomstenbelasting 18000, het vermenig vuldigingscijfer was 0.9 en de opbrengst 18930.71. De verhooging was dus nood zakelijk. Onze gemeente stond er slechter voor als andere. Daar waren het hoofdza kelijk bouwers, doch hier hebben wij ook nog veel kooplui, waarvan het inkomen veel lager zal zijn. De heer Ootjers kwam op het voorstel van de meerderheid terug, dat z.i. goed gemoti veerd was. Er was voor spr. aanleiding om voorzichtigheid te betrachten en hij ver wachtte, dat er dit jaar nog wel een meeval ler zou komen. De voorzitter zeide dat het wel aange naam was, om zoo min mogelijk belasting te heffen, doch het gemeentebelang eischt de bepaling van een factor, die het geraamde bedrag kan opbrengen. Als er een tekort kwam, zouden meer opcenten moeten worden geheven op de fondsbelasting. De heer De Geus merkte op, dat als er slechte tijden kwamen, men zorgen kreeg en dan moest men bezuinigen en nog eens be zuinigen. De voorzitter antwoordde dat dit er hcele- maal buiten stond, het ging om een factor. De heer De Geus zeide, dat het niet de be doeling was, dat het Dag. bestuur te veel uitgaf. De voorzitter zeide dat de financieele toe stand gunstig was. Er werd inkomstenbe lasting geheven tot een bedrag aan inkom stenbelasting te stabiliseeren op 20000. Er zullen, volgens den heer Barten, wel vee! menschen zijn die niets betalen. Na nog enkele besprekingen werd het voorstel der meerderheid van B. en W. aan genomen met algemeene stemmen. URSEM. Geboren: Maria Cornelia, d. v. Ja- rob Schaap en Maria Groeneveld. Simon, z. v. Adrianus Nicolaas Ligthart en Catharina Agatha Maria Koopman. Neeltje, d. v. Jacob Evers en Catharina Koeleman. Overleden Piftter Vlavniror oud 67 jaar» Ondertrouwd Klaas Meester en Lucia Stam van Avenhorn. Getrouwd Leonardus Petrus Scha- gen van Beemster en Anna Geertruida Groot. Pieter de Wit van Grootebroek en Alida Koning. DE GROOTSTE WALV1SCHVAARDER TE VLAARDINGEN. Gistermiddag circa half twee is aan de Nieuwe Matex te Vlaardingen aangekomen het Noorsche tankschip „Kosmos", de grootste walvischvaarder als het grootste thans bestaande tankschip ter wereld. Het schip meet 22.500 ton., js 554 voet lang en 77 voet breed. Het schip is geladen met 116.000 vaten traan in tanks, dit is 19.333 ton, af komstig van in het Zuidpoolgebied, Rosszee, gevangen walvisschen. Deze lading ver tegenwoordigt een waarde van circa zes millioen gulden en is de grootste lading wal- vischtraan, welke ooit is vervoerd in een zending. De diepgang van het schip bedraagt niet minder dan ruim 10 Meter, zoodat de vloed moest worden afgewacht, alvorens het mo gelijk was om de boot met behulp van een zevental sleepbooten binnen te brengen. Uit den aard der zaak was de belangstel ling voor het binnen brengen van dezen ko lossus zeer groot. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. In de Gashouderstraat heeft Zaterdagnacht een steekpartij plaats gehad in de woning van den 40-jarigen grondwerker van B. Deze had, zooals vaker in de laatste maanden, hevige ruzie met zijn vrouw gehad en had haar den toegang tot de woning ontzegd. De vrouw, die buiten rond liep, om haar oudsten zoon op te wachten, ten einde te voorkomen, dat de vader, die sinds eenigen tijd met een mes in zijn zak rondliep, om zich te kunnen verdedigen tegen de familie, die partij voor zijn vrouw trok, door dezen zou worden gehinderd, kwam daar haar broer tegen, den 27-jarigen los-werkman A. v. d. A. uit de Vuyckstraat. Toen deze hoorde, dat de vrouw niet bin nen gelaten werd en dat zelfs bemoeiingen van de politie vruchteloos waren gebleven, is hij naar de woning van van B gegaan en heeft dezert toen beneden geroepen. In de gang ontstond een woordenwisseling tusschen de beide mannen, die in een vecht partij optaardde. Van B. heeft zijn zwager met het mes, dat hij mede naar beneden ge bracht had, drie malen gestoken: in den kaak, in de rechter pols en in den rug tus schen de beide schouderbladen. Van A. is gillend weggeloopen en daarna in elkaar gezakt. Hij is bij buren binnengedragen en toen per auto van den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. In ver band met het feit, dat vermoedelijk een der longen is geraakt, is hij gisternacht nog door de politie gehoc.d. Van B. is in zijn woning gearresteerd'. Hij heeft bekend en is opgesloten. Het mes is in beslag genomen. Het schijnt wel vast te staan, dat van A. het eerst heeft geslagen. De toestand van den gewonde was gister avond onveranderd ernstig. De politie heeft gister verschillende foto's van de plaats der steekpartij, die zooals begrijpelijk groote consternatie in de buurt heeft verwekt, gemaakt. TENTOONSTELLING VAN LEERMIDDELEN GESLOTEN. Zaterdagavond is te Rotterdam de tentoon stelling van leermiddelen der binnenvaart- scholen van het onderwijsfonds voor de bin nenvaart, die gedurende veertien dagen in het nationaal technisch-scheepvaartkundig inst. wedr gehouden, gesloten. Tot den laat- sten avond is er druk bezoek geweest. Zater dagmiddag werd de tentoonstelling nog be zocht door den heer Mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, hoofd van de afdeeling vervoer van het ministerie van waterstaat te Den Haag. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling aan het onderwijsfonds voor de binnenvaart in het najaar voor den aanvang van de nieuwe cursussen van de binnenvaart- scholen een dergelijke tentoonstelling te Groningen te houden. EEN HANDIGE WEGWIJZER VOOR ADVERTEERDERS. Wij ontvingen van de N.V. Centraal Advertentie Bureau Max R. Nunes te Am sterdam een „Handleiding voor Adver- teerend Nederland". Deze handleiding geeft een uitvoerig over zicht van de namen der in Nederland ver schijnende couranten, het aantal inwoners der diverse gemeenten, advertentieprijzen, regelbreedte enz. en is dus voor adverteerders zeker van groote beteekenis. HET LORENTZ-MONUMENT TE ARNHEM. Eind. Mei 1931 gereed. Zooals men weet, zegt het Hbld., heeft het Nationaal Lorentz-comité aan den beeldhou wer L. O. Wenckebach te Noordwijkerhout opdracht gegeven tot het vervaardigen van een Lorentz-monument, dat te Arnhem zal werden geplaatst. De maquette van dit monument wordt thans in de koepelzaal van het Arnhemsch Gemeentemuseum tentoongesteld. Het monument zal ongeveer zestien meter lang worden bij een hoogte van vier meter. De achtergrond zal een gesloten geheel vor men: een muur met sober versierde kroon lijst, daarvóór een terras met breede trappen over de geheele lengte van het monument. Voor het verdiepte middenvak van den muur staat de figuur van Lorentz, in de houding welke hij steeds in de collegezaal placht aan te nemen, de linkerhand bij de revers van de gekleede jas, de rechter gestrekt langs het lichaam. Ter weerszijden springen muurvlakken uit, die aan de voorzijde elk verdeeld zijn in drie pilasters. In dien ter rechterzijde van Lorentz zijn gebeiteld de beeltenissen van Christiaan Huygens. Augustin Fresnel en James Clarck Maxwell, terwijl aan zijn lin kerzijde die van Max Planck, Albert Ein- stein en Niels Bohr prijken. In de muur achter het standbeeld (dat iets meer dan levensgroot in brons wordt uitge voerd) is gegrift: HENDRIK ANTOON LORENTZ MLCCCLIII—MCMXXVIII. Het monument zal in ongeveer een jaar voltooid zijn en einde Mei 1931 worden onf- huld. De plaats. Wat betreft de plaats, welke het monu ment te Arnhem zal krijgen, kan worden meegedeeld dat oorspronkelijk is gedacht aan een hoek van de weide, welke den voor grond vormt van het park Sonsbeek. De ont werper heeft zich zijn monument echter ge dacht op een ander punt en wel op het glooiende terras ter zijde van hotel Sons beek, waar vroeger twee beelden uit de Grieksche mythologie stonden (Hippomenes en Atalante). HET DRAMA TE ABCOUDE. Naar de Tel. uit Weesp verneemt, is bij den chef der gemeentepolitie alhier een ano niem schrijven ingekomen, waarin gezegd werd, dat voor vier tot vijf maanden geleden iemand tegen den briefschrijver zich had uit gelaten op een wijze, welke hij' meende, thans ter kennis der politie te moeten bren gen. De bedoelde persoon zou n.1. tegen den briefschrijver destijds gezegd hebben, dat het wel eens de moeite kon loonen, om den grossier in koloniale waren alhier (van wien vermoed wordt, dat hij degene zou zijn, op wien de onbekende moordenaar in den avond van 29 April j.1. op den Geindijk gewacht zou hebben) 's avonds, wanneer hij met het, van zijn klanten geïncasseerde geld huis waarts ging, op te wachten. Aanvankelijk aldus deelde men ons me de was de jongeman tegen wien zulks destijds was gezegd, niet geneigd, de politie van die uitlating mededeeling te doen. Ech ter had hij er indertijd ook met iemand over gesproken, die op dezelfde fabriek als hij werkzaam was. Deze, die ook een familielid is van den bovenbedoelden grossier, gaf den jongeman te verstaan, dat het diens plicht was, onder de gegeven omstandigheden de politie op de hoogte te brengen met hetgeen hem bekend was. Ten slotte werd aan dezen wenk gevolg gegeven, maar in den vorm van een anonie- men brief. De politie kwam evenwel reeds denzelfden dag te weten, wie de briefschrij ver was en nam hem een verhoor af. Uit een verder ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat degene die destijds de geïncrimeer- de uiting gedaan zou hebben, zich onmoge lijk aan den moord op den chauffeur De Bruin, schuldig gemaakt kon hebben, aange zien eerstbedoelde persoon zich in hechtenis bevindt. De politie houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat een handlanger van dengene, op wien in den anoniemen brief ge doeld werd, de misdaad kan hebben ge pleegd. ETHER-EXPLOSIE TE HAARLEM. Een ongeluk, veroorzaakt door het ge bruikmaken van een licht-ontvlambare vloei stof bij een vuurhaard, heeft Zaterdagmor gen te Haarlem plaats gehad. De 40-jarige mevr. F. H. K. bevond zich naar de Tel. meldt, in haar woning aan den Zijlweg in de badkamer, waar zij bezig was met petro- leum-ether zich het haar te wasschen. On gelukkigerwijze had zij verzuimd de gas kraan onder den badgeyser dicht te draaien, zoodat de gaspitjes dus nog brandden. Van zelfsprekend bleven de gevolgen niet uit. Met een daverende slag explodeerde de ether, waarbij de vlammen juist in het gelaat van mevr. K. sloegen, terwijl verder in de badka mer op verschillende plaatsen brand ont stond. Behalve het slachtoffer bevond zich nog een dienstbode in het huis, die hevig ontsteld in allerijl kwam toesnellen en me vrouw K., die deerlijk gewond was, naar buiten droeg. De omwonenden waarschuw den den ongevallendienst en de brandweer, die spoedig ter plaatse waren. De eerste ver leende geneeskundige hulp en liet mevr. K. per particulieren auto naar het St. Eliza- bethsgesticht vervoeren, waar bleek dat zij eenige gelaatswonden had opgeloopen. De brandweer, die met motorspuit en materiaal wagens aanwezig was, doofde met één slang op de waterleiding het vuur i« de badkamer. WIERINGERMEERPOLDER IN CULTUUR. Met de voorbereidingen betreffende het in cultuur brengen van aen Wieringermeerpol- der wordt, zegt de Tel., met kracht voort gang gemaakt. De commissie, belast met de uitvoering, is met de Nederlandsche Heide maatschappij in onderhandeling betreffende de aanwerving van arbeidskrachten. Het vraagstuk hoe de greppeling het best kan geschieden, machinaal of door handenarbeid isr in studie. De commissie is van meening, dat het op richten van tijdelijke verblijfplaatsen, lood sen enz., die later weer zullen moeten wor den afgebroken, zooveel mogelijk beperkt dient te worden, daar een dergelijke werk wijze oneconomisch is. Men zal daarern op de daartoe geschikte gronden op plaatsen, waarvan men ver wachten mag dat zij bebouwingscentra zul len worden, vaste gebouwen optrekken, die kunnen dienen als tijdelijke verblijfplaats enz. bij de uitvoering, en die later als de werkzaamheden zijn afgeloopen, voor land bouwdoeleinden dienst kunnen blijven doen. Wij vernemen voorts nog dat het gewas in den proefpolder te Andijk er thans reeds zoo goed voorstaat, dat waar de grond verpacht is, men op een pachtsom van 120 tot 140 per H.A. zou kunnen rekenen. Als de Wie- ringermeer gelijkwaardige resultaten ople vert, dan beteekent dit, dat de polder reeds na drie jaren nagenoeg normale pacht zou kunnen opbrengen. Nu de waterstand in den Wieringermeer- polder reeds een peil van plm. 2.5 N.A.P. heeft bereikt, zal het electrisch gemaal „Le- ly" te Medemblik van heden af eiken Zater dagmiddag en Zondag buiten bedrijf zijn ge steld. Bezoek aan het gemaal is tot nadere aan kondiging op Zaterdag en Zondag, naar het Hbld. meldt, niet toegestaan. HULDE AAN DE BEMANNING VAN DE „INSULINDE". De kranige bemanning van de redding boot „Insulinde" te Oostmahorn, die onder leiding van kapitein Toxopeus tal van geluk kig geslaagde reddingstochten heeft vol bracht, is Zaterdagmiddag op treffende wij ze gehuldigd. Op last van de Duitsche re geering was de Duitsche consul-generaal te Amsterdam, den heer von Bulow, vergezdfd van den heer De Booy, secretaris der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij naar Oostmahorn gekomen om de beman ning den dank zijner regeering te betuigen voor de belangrijke redding, die zij in den winter van 1928 heeft volbracht. In den stormachtigen avond van 27 November 1928 werd gevraagd of de „Insulinde" on middellijk assistentie kon verleenen aan een vijftal loodsen, dat op het stoomschip „Hag- fors", gestrand op het Borkumerrif, in le vensgevaar verkeerde. De reddingboot van den vasten wal, die de bemanning der „Hag- fors" had gered, was onmachtig om nog maals een reddingstocht te ondernemen. Hoe wel Borkum buiten onze territoriale wateren ligt, was de commandant van het station Oostmahorn onmiddellijk bereid aan de Duitschers assistentie te verleenen en een half uur later was de „Insulinde''' reeds op weg naar de gevaarlijke riffen ten N.W. van Borkum, waar reeds zooveel schepen ten on der gingen. Na een buitengewoon moeilij ken tocht kon de „Insulinde" het wrak berei ken en eerst na herhaalde pogingen, waar bij de Friezen van Oostmahorn een waren heldenmoed en doodsverachting toonden, gelukte het de Duitsche loodsen uit hun ha chelijke positie te bevrijden. Uit dankbaar heid voor deze moeilijke redding vond heden middag in café Onnes, namens de Duitsche regeering, op eenvoudige en sympathieke wijze de huldiging plaats van de beman ning der „Insulinde die sedert eenige maanden tijdelijk'te IJmuiden is gestation- neerd. nAArV geraspte puui oZwitserscheKaas De consul-generaal bracht de bemanning den welgemeenden dank van zijn regeering voor den betoonden moed en onverschrok kenheid. Daarna overhandigde hij aan elk der mannen een blijk van erkentelijkheid. Kapitein Toxopeus ontving een gouden hor loge, de machinist K. Reiniger en de stuur man J. van der Meulen ieder een Zeisskijker, terwijl de matrozen K. en A. Steegstra en J. Toxopeus (een zoon van den kapitein) ieder een zilveren horloge ontvingen, alle met de volgende inscriptie: „Als blijk van waardee ring voor de bij de redding van Duitsche loodsen uit zeegevaar bewezen moed en on verschrokkenheid". Namens de bemanning en namens de directie der Noord- en Zuid- Hollandsche reddingsmatschappij dankte de heer De Booy den consul-generaal voor de vriendelijke woorden en de geschenken der Duitsche regeering, die door de bemanning ten zeerste op prijs werden gesteld. Na afloop van de huldiging vertrokken de heeren van het Duitsche consulaat met de reddingboot „Hilda", die tijdelijk te Oostma horn is gestationneerd, naar de eilanden Schiermonnikoog en Ameland, waar zij he denmiddag en -morgen de begraafplaatsen van Duitsche oorlogsdrenkelingen zullen bezoeken. Tel. ERNSTIG AIJTO-ONGEVAL TE ROERMOND. Gistermiddag heeft op den Maastrichter- weg te Roermond een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De 58-jarige landbouwer G. Timmermans uit Lerop (L.) die per rijwiel rechts van den weg in de richting Linne reed, stak plotseling zonder eenig teeken te geven, den weg over. De bestuurders van een hem met groote snelheid achterop rijden den auto, de heer J. Witteveen uit Heerlen, poogde door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. Timmermans werd van zijn rijwiel geslin gerd, terwijl daarna de auto tegen een boom botste en geheel werd vernield. T. bekwam, naar dé Crt. meld, ernstige hoofdwonden en werd in hoogst zorgwekken- den toesand naar het ziekenhuis aldaar over gebracht. De drie inzittenden van den auto, de heer Witteveen uit Heerlen, de heer M. Manasse en mej. Bertha Samühl uit Berlijn bekwamen allen verwondingen, doch konden de reis naar Heerlen per taxi voortzetten. DE SCHATGRAVINGEN TE ZAANDAM Het werkt aanstekelijk. Het zoeken naar de verborgen schatten op het oude kerkhof te Zaandam wordt met kracht voortgezet. Onder leiding van dén heer Langhirt zijn thans zeven man aan het graafwerk bezig. Frau Sylvia is Zaterdag morgen op het terrein gearriveerd. Het ligt in de bedoeling, dat ing. Frie- densdorf eenige boringen zal verrichten. Men is thans even diep in den grond als vo rige week, doch den kuil heeft men eenige malen grooter gemaakt. Een in de onmiddel lijke omgeving wonende kruidenier heeft het plan om op een terrein naast zijn huis in samenwerking met de Duitsche schatgravers eveneens opgravingen te doen. Hij vermoedt namelijk dat hier ook schatten verborgen zijn. Bij1 den bouw van een nieuw pakhuis is men bij het fundeeringswerk op oude muren gestuit, welke thans in verband worden ge bracht met het door de Duitsche schatgra vers uitgesproken vermoeden, dat hier eer tijds een klooster of een kasteel heeft ge staan. NOODLOTTIGE HUISELIJKE TWIST TE HILVERSUM. Zaterdagavond heeft te Hilversum de 15- jarige G. Rol bij een huiselijken twist zijn vader, den 47-jarigen J. H. Rol, met een mes een levensgevaarlijke wonde aan den hals toegebracht. De vader maakt misbruik van sterken drank. Hoewel hij' reeds een jaar werkloos is, verdrinkt hij het geld, dat hij van 'ïn vrouw en kinderen eischt en ook den geldelijken steun van de gemeente. in 7iil, dronkenschap bedreigde hij steeds zijn hui. genooten. Ook Zaterdagmiddag wJas ,'jV naar men aan de Telg. meldt, sterk onriól' den invloed van sterken drank. Meermalen bedreigde hij zijn vrouw, die eenige keeren de straat op moest vluchten. Hij vroeg- zijn vrouw om warm eten, waarop deze antwoord de, dat zij van het kleine beetje geld dat hii binnenbracht toch geen warm eten kón geven. Toen zij hem daarop brood met worót voorzette, smeet hij dit in zijn kwaadheid weg, ging bij de deur zitten en dreigde ziin vrouw met een steen. Toen R. later nieuwe dreigementen uitte, heeft zijn zoon G zich driftig gemaakt en zijn vader gestoken H heeft zich zelf bij de politie aangemeld die het mes in beslag heeft genomen. Dr Èsse link verleende de eerste geneeskundige hult» en liet het slachtoffer naar het Diaconessen Ziekenhuis vervoeren, waar gevaar voor het leven werd geconstateerd. MEVR. H. P. BLAVATSKY. Men schrijft aan het HbL: In de vergadering der Vereenigde Theoso- fen van Zaterdagavond te Amsterdam, j8 het leven en streven herdacht van de grondlegster der moderne theosophie, mevr. H. p. gla- vatsky, die op 8 Mei 1891 is overleden. In haar leven zijn drie periodes te onderschat ten, n.1. Ie. de periode van haar jeugd en kortstondig huwelijk; 2e. de periode van studie en leering, gepaard gaande met rei zen over de geheele wereld tot onderzoek van het occultisme en 3e. de periode van verkon diging van de leerlingen, die zij zich in het bijzonder bij Oostersche adepten had eigen gemaakt. De laatste periode begon met de stichting van de Theosophical Society in (1875) en het schrijven van haar eerste groote theoso- phische werk ,Isis Ontsluierd" (1677). Naar mate de theosofische beweging zich ontwik- kelde, ging mevr. Blavatsky voort met dieper gaande leeringen, die ten slotte hun hoogte- punt vonden in het theosofische standaard werk „De geheime leer" (1888). Zij was wer kende aan haar „Theosofisch Woordenboek", toen de dood haar kwam verlossen uit een leven van veel lijden en strijden. Haar stre ven was gericht op herleving van de aloude eeuwige wijsheid die zij had wedergevonden bij een school van Indische Mahatmas. Zij geloofde in het bestaan dezer wijsheid-relegie sedert 's menschen eerste begin op aarde en in het ononderbroken onderhoud dier wijs heid door geslachten van adepten, vereenigd in de occulte broederschap, bij wie zij in de leer geweest was. JEUGDHERBERG TONG AMERSFOORT. Officieel geopend. Zaterdagmiddag is aan den Dorresteyn- schen weg te Amersfoort het nieuwe tehuis van den Jeugdherberg „Jong-Amersfoort" door den burgemeester der gemeente, mr. J. G graaf van Randwyck, officieel geopend.' BRANDSTICHTING. Voor de Zutphensche rechtbank heeft te recht gestaan een 56-jarige wegwerker en caféhouder te Laren (G.) thans gedetineerd, wegens brandstichting in zijn huis, in den nacht van 6 op 7 April, teneinde de verzeke ringssom in handen te krijgen. Het huis ver brandde gedeeltelijk. De verdachte bekende. Hij verkeerde in moeilijke financieele om standigheden. De eisch was anderhalf jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Dijkstra, uit Zutphen, vroeg clementie voor den reeds van alles be roofde en drong aan op voorwaardelijke ver oordeeling. NEDERL. SPOORWEGEN. Nieuwe goederen-nachttreinen Met ingang van 15 Mei a.s. worden nieu we goederen-nachttreinen tusschen Twente en Amsterdam en Rotterdag ingelegd waar door het goederenvervoer belangrijk zal wor den versneld. AUTOBUS AAN DE ACHTERZIJDE AANGEREDEN. Vrijdagnamiddag omstreeks een uur haa op den Rijksstraatweg te Rijsoord, gem. Rid derkerk, een ernstig verkeersongeluk plaats. Van Rotterdam kwam een autobus, achte., deze reed een verhuisauto uit Vlissingen. Dj verhuisauto reed met een snelheid van 30 a 40 K.M. op de autobus die plotseling stopte, met het gevolg, dat deze werd „gekraakt' en van achteren totaal versplinterd werd. De geheele zijkant van de bus was eveneens ver nield. In den verhuisauto zaten drie perso nen, die alle drie door de voorruit werden geslingerd. Een van hen had zware hoofd wonden. Achter in de bus zat niemand. De zaak is in handen der politie. GRATIS GROENTEN. De Fed. van Vereenigingen van Aardap pelen-, Groeten- en Fruithandelaren te Am sterdam heeft besloten, dat instellingen van openbaar nut of armenzorg, welke op onge regelde tijdstippen (voor eigen consumptie) groenten, aardappelen of fruit kunnen ge bruiken en bereid zijn aan nader op te geveh adressen af te halen, kunnen adressen m* den aan het secretariaat van de Federatie ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE BLOEMENDAAL. Zondagmiddag te ongeveer 2 uur, I' on den Duinlustweg te Bloemendaal een ernstig ongeluk gebeurd. De 23-jarige motorrijder M. de V. kwam met zhn motorrijwiel op de zitting waarvan de 22-jarige mej. G. B. had plaats genomen, de oprit van de buitenplaats „Konings hof" afrijden. Terzelfder tijd naderde een autobus van de „Bloemcndaalsche Autobusonderneming" en hoewel beide bestuurders signalen gaven, bemerkten zij elkaar te laat. Het motorrijwiel boi- ste met kracht tegen de autobus op, waardoor de bestuurder en de duorija- ster met kracht van het rijwiel werdeu geslingerd en tegen den grond sloeg* De V. bekwam een gecompliceerde bee breuk en mej. H. een zware heri*."* schudding. Beiden werden naar het Di conessenhuis te Haarlem overg3nr®c De toestand van mej. B., die nog stej,0j buiten kennis is, is zorgwekkend. motorrijwiel werd ernstig beschadig

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6