DASBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland DE V0LKSBEWEGIM6 IN INOIE. 132e Jaargang. Dagelijksch oversicht. HET MATSJOK-PROCES. r ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telei. 3, redactie 33. JtO. 11» K ffMHSKt'AtMüwaeai Directeur: C. KRAK. WOENSDAG 14 MEI 1930 Hooldredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 13 Mei 1930. In hare middagvergadering van heden heeft de Eerste Kamer de behandeling der Indische Begrooting ten einde gebracht, maar het heeft toch nog, alhoewel er slechts sprake was van het houden van replieken, een paar uur geduurd eer de zaak haar be slag had gekregen. We hebben dan ook meer dan anderhalf uur mogen luisteren naar de repliek van den sociaal-democratischen sena tor mr. Mendels, die het niet onder zich wil de laten, dat de heer Fock hem had beschul digd op onjuiste gegevens te zijn afgegaan, toen hij een strafgericht hield over het zoo genaamde regime De Graaff—Fock. De heer Mendels moest erkennen, dat hij zich onder anderen vergist had omtrent de betee- kenis van de onder Fock tot stand gekomen afschaffing van het Hoofdgeld, maar zoowei de heer Fock als later de minister van Kolo niën hebben gewezen op nog meer vergissin gen: de verhooging van invoerrechten is niet tijdens dat regime geschied maar er voor, de heer Fock heeft niet op het lager onderwijs bezuinigd maar het integendeel aangewak- werd enz. Beide tegensprekers van den heer Mendels hebben evenwel o.i. 'n zeer beharti genswaard woord gesproken, toen zij waar schuwden tegen de stelselmatige haat- zaaierij, waaraan de sociaal-democraten en anderen zich schuldig maken bij hun kritiek op 't koloniaal beleid onzer regeering. Dat is spelen met vuur. Behalve genoemde heeren hebben de hoog leeraren Lohman en Kranenburg nog ge debatteerd over den oorsprong en het doel van ons koloniaal bezit, maar die academi sche kwestie zullen we laten rusten. Liever deelen we nog even mede, dat de minister van Koloniën aan de Kamer heeft verklaard, dat de kwestie der reorganisatie van het be stuur van Sumatra bij wijze van suppletoire begrooting aan het oordeel der Volksver tegenwoordiging zal worden onderworpen. Hoe hij hetzelfde zal kunnen doen met de zaak der afschaffing of wijziging van de Poenale Sanctie, wist hij nog niet, maar de heer Mendels wees hem er terecht op, dat dit een zaak is, die in Indië bij' ordonnantie moet worden geregeld en dat het een verkeerd be leid zou zijn haar toch aan de beslissing van den Nederlandschen wetgever te onderwer pen. Morgen komt de begrooting van Suriname aan de orde en na afhandeling daarvan gaaf de Kamer weer voor vermoedelijk niet al te korten tijd naar huis. Bij opening van de vergadering der Twee de Kamer heeft de voorzitter een kort maar goedgevoeld woord van hulde gewijd aan de nagedachtenis van het oud-lid der Kamer, mr. P. J. Troelstra, een politieke persoonlijk heid van nationale beteekenis, gelijk hij den overledene kenschetste. Namens de Regeering sloot minister Ruys de Beerenbrouck zich daarbij aan, noemde hem een sieraad van het Parlement en besloot met de verzekering, dat de regeering een dankbare herinnering zou bewaren aan zijn uitnemende eigenschappen van geest en hart. Hierop heeft de Kamer de behandeling van^ de wijziging van de Gemeentewe voortgezet. Na korte gedachtenwisseling heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht aan een amende ment van den heer Ketelaar (V.D.) tot aan wijzing van de punten waarover een gemeen teraad niet in besloten vergadering mag be raadslagen of besluiten en die waarover al leen een besluit kan worden genomen. Een amendement van den heer Van Dijk (A.R.) om het mogelijk te maken, dat een burgemeester benoemd wordt als reserve officier werd na eenige bespreking verwor pen met 45 tegen 30 stemmen. Na een protest van den heer Wijnkoop (Comm.) heeft de Kamer zich vereenigd met de nieuwe bepaling, dat de Burgemeester be voegd zal zijn aan den Raad voor te stellen een lid wegens zijn houding ter vergadering den toegang tot de vergaderingen te ontzeg gen. De Kamer heelt vervolgens zeer langdurig stilgestaan bij een paar voorstellen van den 'heer Marchant ten einde vast te stellen, dat de Burgemeester belast zal zijn met de uit voering van de besluiten van B. en W. en B- en W. met die vai\ den Raad. Het resul taat is evenwel negatief geweest', een zijner voorstellen heeft hij ingetrokken, het tweede werd verworpen. ^adat een door den heer Van den Bergh to.D.A.P.) ontworpen regeling van de bui tengerechtelijke vertegenwoordiging der ge meente door den burgemeester was goed gekeurd, heeft de Kamer met 59 tegen 9 verworpen een amendement van mej. Westerman (Lib.) om een burgemeester, 'e n'H in zijn gemeente woont, te verpüch- n gelijk thans is bepaald, eenmaal per week aar zitting te houden de regeering had gesteld twee zitdagen voor te schrijven dat is aangenomen. Ten slotte heeft de zidh vereenigd met een gewijzigde aactie van de omschrijving van de taak van het college van B. en W, door den heer Bergh aan de hand gedaan, morgen gaat de Kamer met haar herzie- mngswerk verder en zal dan vermoedelijk wel deel in behandeling nemen het voornaamste er van: de nieuwe regeling van de onderlinge samenwerking van gemeenten. HET OVERLIJDEN VAN FRIDTJOF NANSEN. De tochten naar het Poolgebied. Zijn politieke loopbaüfn. Zooals wij gisteren nog juist konden mel den, is de beroemde poolreiziger Fridtjof Nansen te Oslo op 69-jarigen leeftijd over leden. Met hem is een der groote poolvorschers van onzen tijd heengegaan en al hadden zijn poolreizen plaats in den tijd, die al betrekke lijk ver achter ons ligt, toch weet iedereen, wie en wat Nansen was en zijn beroemd ge worden poolschip de „Fram" is voor nie mand een onbekende. Fridtjof Nansen werd den lOen October 1861 bij Oslo geboren. Zijn vader was jurist, maar dit vak trok den aanstaanden poolreiziger heelemaal niet aan. Hij voelde zich veel meer aangetrokken tot de natuur en ging daardoor dan ook studeeren in de zoölogie. Waarschijnlijk zou Nansen nooit de Pool bezocht hebben, als niet een toeval hem aan boord van een robbenvanger gebracht had, die naar de Noordelijke IJszee trok. Professor Collet vroeg hem n.1. om met hem die reis op de robbenvanger mee te maken, teneinde de dierenwereld in de Noordelijke IJszee te bestudeeren. Zoo kon het gebeuren, dat Nansen in 1882 naar de onbekende zeeën in het uiter ste Noorden vertrok. Dat onbekende trok hem aan, want zes jaar later ondernam Nansen zelf een onder- zoekingsreis, dwars door Groenland, dat toen nog bijna geheel onbekend was. Kapi tein Sverdrup vergezelde hem en samen hebben zij de binnenlanden van Groen land doorzocht. Vijf jaar later, in 1893 dus, kwam de be roemd geworden tocht met de „Fram", Nan sen wilde trachten, een al te voren door hem voor de Geograhical Society te Londen ontvouwd plan te verwezenlijken om zich op een sterk schip, dat was ingevroren in drijfijs, met' het ijs mee te laten drijven en zoo de Noordpool te bereiken. In Juni 1893 vertrok hij, liet zich in September aan den mond van de Lena, een Siberischen stroom, die uitmondt in de Norderskiöld-zee, een deel van de Noordelijke IJszee, invriezen en kwam eerst drie jaar later, den 9den Juli 1896 weer uit het ijs los. Met luitenant Johannsen ging hij den 14 Maart 1895 van het schip af om te trachten over het ijs de Noordpool te bereiken. Na een moeilijken tocht kwamen zij tot 86 gr. 4 min. N. Br. Dit punt werd 7 April 1895 bereikt. Onder levensgevaar werd de terugtocht onderno men, en den 12den Augustus werd Franz Jozefland bereikt, waar de poolreizigers overwinterden en waar den 17den Juni 1896 de expeditie van Jackson hen aantrof. Zij waren 19 Juli weer aan de kust van Noorwegen. De „Fram" keerde een maand later behouden terug. Nog had Nansen niet genoeg van het reizen en in 1900 trok hij er weer op uit, nu om een onderzoek in te stellen naar de toestanden in de zeeën tusschen Noorwegen en Groenland. Dat was zijn laatste tocht. Graag had hij nog eens een tocht naar de Noordpool on dernomen en vooral de plannen mét de Graf Zeppelin hadden zijn belangstelling. Ondanks zijn 66-jarigen leeftijd had hij graag de reis meegemaakt. Helaas ging de Graf Zeppelin niet en Nansen bleef dus thuis. Nansen is ook politicus geweest. Toen Noorwegen zich van Zweden wilde los ma ken, werd Nansen vertegenwoordiger van zijn regeering te Londen. Dat was in 1906 en hij bleef in die functie tot 1908. Als staatsman genoot hij dan ook een aanzien als vrijwel geen ander staatsman. H:j behoorde in de allereerste dagen van den Volkenbond, toen de ministers van buitenlandsche zaken nog niet naar Genève plachten te gaan, tot de toentertijd zeer be kende en invloedrijke leidersgroep van lord Robert Cecil, Branting en Motta, die in de plenaire zittingen van den Volkenbond den liberalen vleugel vormden. Nansen ver wierf toen reeds een zeer grooten invloed in den Bond. De invloed van deze liberale groep verminderde echter in de daarop vol gende jaren, toen de Ministers-Presidenten en Ministers van Buitenlandsche Zaken hunne landen in den Volkenbond kwamen vertegenwoordigen. Dank zij Nansen's op treden als Hooge Commissaris voor het Vluchtelingenwezen konden in de jaren 19201922. 427 krijgsgevangenen, o.w. niet minder dan 290.000 Duitschers, uit Rus land naar hunne haardsteden terugkeeren. Ook het lot van de Armeensche, Grieksche en Bulgaarsche vluchtelingen heeft Nansen zich aangetrokken. Voorts heeft Nansen zijn land vertegenwoordigd als eerste gede legeerde in de Assemblees, niettegenstaan de de Noorsche Premier herhaaldelijk tot de delegatie behoorde. Een groote rol heeft Nansen vooral gespeeld in het Korfu-con- flict, waarbij hij scherp tegen de Italiaan- sche eischen optrad. Nog niet lang geleden bereidde Nansen een groot plan voor tot het vestigen van Meteorologische stations in de Arctische zones. Tijdens den oorlog heeft Nansen veel gedaan om het leed, dat de menschheid werd aangedaan, te verzachten, en ook daarna, in 1920, stelde hij zich bij den groo ten hongersnood in Rusland aan het hoofd der steunverleening. In 1921 is hem daarvoor de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Voor het toetre den van Duitschland tot den Volkenbond heeft hij eveneens met kracht gewerkt. Nansen woonde te Lysaken bij Oslo. Hij was gehuwd met de dochter M. Sars, Eva Sars, een beroemde zangeres. Sjolapoer onder militair gezag. De troepen hebben gistermorgen het be stuur der stad Sjolapoer aanvaard. Zoon van Gandhi naar Dharsana. Gandhi's zoon Manilal heeft zich van Navsari uit op weg begeven naar Dharsana, de stad, tegen welker zoutdepot de mislukte opmarsch van Gandhi's opvolger Abbas Tyabji gericht was. Men verwacht dat on geveer 300 vrijwilligers zich te Dharsana bij Manilal zullen voegen. Aanhangers van Gandhi veroordeeld. Dr. Kitchlew, een aanhanger van Gandhi, is tot 3 jaar strenge gevangenisstraf veroor deeld; andere aanhangers van Gandhi kre gen 18 maanden, allen wegens opruiing. De nieuwe leidster. Mevrouw Sarojini Naidoe, de nieuwe léd- ster van de campagne der Indische nationa listen, is 51 jaar oud en is de eenige vrouw die het voorzitterschap*heeft bekleed van het Indische nationale congres. Zij heeft in Engeland gestudeerd en er ook langen tijd gewoond. Zij is dichteres en heeft verscheiden boeken met gedichten geschre ven. In 1925 werd zij gekozen tot presidente van het congres; in de rede waarmede zij deze functie aanvaardde, opperde zij het denkbeeld dat het congres een nationale mi litie zou vormen waarvan de bestaande vrij willigersorganisatie de kern zou kunnen worden. Sedert jaren is zij een warm aan hangster van Gandhi. Men noemt haar „de nachtegaal van In dië" en „de profetes van het jongere ge slacht en de spreekbuis van het oudere". De detentie van Gandhi. In een schriftelijk antwoord op een vraag van het Lagerhuislid kolonel Wedgwood heeft de minister van Indië medegedeeld dat Gandhi gedetineerd is in hetzelfde verblijf als tijdens zijn gevangenschap in 1922. Hij heeft de noodige meubelen en vertrekken, voorzien van electrisch licht en breede veran da's met een voortuintje. Hij heeft volledige vrijheid van beweging, slaapt in de open lucht en is niet streng opgesloten. Hij krijgt zijn gewone dieet en bovendien een toelage. De staat van beleg afgekondigd. Een nader Reuter-bericht meldt, dat te Sjo lapoer de staat van beleg is afgekondigd. Het schijnt dat de plaatselijke leiders ge tracht hadden hun eigen bestuur te vormen door magistraten te benoemen voor onderge schikte zaken en nieuwe verkeersvoorschrif- ten te publiceeren in strijd met de gewone voorschriften. Arrestaties te Calcutta. Gisteren zijn te Calcutta ongeveer 80 per sonen gearresteerd na een huiszoeking in het centraalbureau van het congrescomité voor het gewest Bengalen, onder beschuldiging van rooverij, doodslag en oproermaken. Luchtdemonstratie bij Pesjawar. Reuter meldt uit Pesjawar aan de Engel sche bladen, dat er een luchtdemonstratie is o-ehouden tegen een kleine concentratie onder feiding van den oudsten zoon van den hadji van Toerangzani in het gebied van Mohmand en dat deze demonstratie een „goed moreel effect" heeft gehad. Eenige Mahmoeds hou den zich in grotten schuil, werd er aan toege- V°\%ór de Indische regeering haar ultimatum richtte tot den hadji van Toerangzai waarbij zij hem gelastte de Indische grens te verla ten, bleken in de stad Pesjawar geschreven biljetten te zijn aangeplakt naar het heette afkomstig van de volgelingen van den hadji, met het opschrift „Een boodschap van hoop". Op de biljetten werd meegedeeld, dat de hadji groote hoeveelheden machinegeweren, wapens en zelfs vliegtuigen bezat. Er werd daarin een spoedige aanval op de stad voorspeld. De poging om „swaraj" toe te passen, is slechts van korten duur geweest, want on middellijk na de plechtige afkondiging van den staat van beleg namen de militaire auto riteiten de hoede over de heele stad op zich. Op strategische punten werden mitrailleurs geplaatst en barricades opgerjeht. Er hadden zes aanhoudingen plaats. De toestand te Sjolapoer. Met ingang van gisteravond zullen de z.g. „turfew hours" tvsschen 7 uur 's avonds en 6 uur 's morgens worden ingesteld. Het is verboden wapens te dragen, met inbegrip van knuppels. Samenscholingen van meer dan vier personen zijn verboden. Er hadden huis zoekingen plaats in de plaatselijke bureaux van het Congres, waarbij alle papieren in beslag werden genomen. Nog steeds geen verandering. Na afkondiging van den staat van beleg te Sjolapoer hebben zich voorloopig geen incidenten meer voor gedaan, doch ondanks de uitgebreide veiligheidsmaatregelen is de toestand zeer gespannen. De verklaring van den onderkoning van Indië is zelfs in zeer gematigde Indische kringen te Bombay zeer koel ontvangen. Men is van meening, dat de toestand door deze verklaring niet opgehelderd is. Te Peshawer is de toestand na het lucht bombardement wederom zeer gespannen. In een vergadering van journalisten te Calcutta werd in overweging genomen de Indische kranten weer te doen verschijnen indien Padit Nehru daarmee accoord ging. In het verloop van het verhoor van den be klaagde Jelatsjitsj kwam het opnieuw tot uiterst dramatische tooneelen. Jelatsjitsj ver klaarde, dat hij zich op ongeveer 500 K M. van de plaats had bevonden waarop de ge- incrimeerde daden werden gepleegd. Waar van hij beschuldigd, had hij eerst vernomen, toen hij met Hadsjija en Bernarditsj gecon fronteerd werd. Hadsjija had bij deze gele genheid gezegd: Vergeef mij, maar ik had zelfs mijn vader beschuldigd, zoo heeft men mij mishandeld". Vervolgens schilderde Jelatsjitsj de ver schrikkelijke folteringen, waaraan hij op het bureau van politie had blootgestaan. Toen hij uit een bewusteloosheid was ontwaakt, had de politie de doktoren Farkass en Stantsjitsj geroepen, die van meening waren geweest, dat hij er waarschijnlijk het leven bij laten zou, weshalve werd afgezien van overbrenging naar een ziekenhuis. Na 5 da gen was hij voor den politierechter Bode- kowitsj gevoerd. Hij werd opnieuw gecon fronteerd met Pernarditsj, waarbij de ver schrikkelijke scènes van het eerste verhoor zich herhaalden. Bij deze verklaringen van professor Je latsjitsj ontstond onder de verdedigers gewel dige opwinding. De voorzitter stond eenigen tijd machteloos tegenover hun interrupties. Jelatsjitsj verklaarde, dat het bij de politie er in de eerste plaats om ging Matsjek te be lasten. De verdedigers sprongen hierop van hun zetels op en schreeuwden: „Matsjek en geen ander is de verdediger van het Kroati sche volk". Jelatsjitsj legde er nog den na druk op, dat het hem onverschillig was of hij werd veroordeeld, aangezien zijn ge zondheidstoestand tengevolge van de onder gane mishandelingen zoo slecht was gewor den, dat hij geen beroep meer kon uitoefenen en toch niet lang meer zou leven. De verdediger, dr. Kostitsj verklaarde daarop: „Aangezien de directeur van politie Bedekowitsj de mishandelingen onder eede heeft ontkend, deze daarentegen bewezen worden door de verklaringen der artsen en de litteekens van alle beklaagden, stel ik voor Bedekowski onmiddellijk onder beschul diging te stellen en onmiddellijk te arrestee ren". De officier van justitie gaf dit voorstel over aan het gerechtshof. Morgen wordt de behandeling der zaak voortgezet. DE KNOEIERIJEN TE BERLIJN. Een onderzoek naar de practijken van Busch. Na de opzienbarende zaak-Sklarek volg de, zooals indertijd is gemeld, de zaak- Busch. Wethouder Busch, die belast was met de leiding van de afdeeling voor den aan koop van terreinen voor de stadsuitbreiding en verbetering van wegen enz., zou daarbij oneerlijke practijken hebben gevolgd om zich te verrijken ten koste van de stad, met behulp van tusschenpersonen. Tot dusver waren allerlei oncrotroleerbare geruchten over deze zaak in omloop. Bij een huiszoeking, welke het OM. dezer dagen in de woning van Busch, die lijdend is, heeft gedaan, moet thans een kwitantie zijn gevon den tot een bedrag van 250.000 M. als deel van een provisie, geteekend door Lutki (een Nederlandsch makelaar, die een strooman van Busch moet zijn) en in verband staande met den aankoop door de stad van een land goed, waarnaar z.g. ook een buitenlandsch consortium had gedongen bij monde van Lut ki. Naar de bladen, melden, heeft deze vondst het O.M. voor het eerst eenig houvast gege ven voor het onderzoek, zoodat verwacht wordt, dat dit thans op meer doortastende wijze gevoerd zal kunnen worden. EEN ONGEWENSCHTE GAST BIJ DEN DUITSCHEN RIJKSPRESIDENT. Een onbekende zwakzinnige man, die in een taxi was voorgereden, heeft gistermor gen even na 9 uur getracht het bureau van den rijkspresident binnen te dringen. De man werd gearesteerd en naar een politie bureau overgebracht. De onbekende was reeds om half acht bij het paleis van den rijkspresident verschenen. Omstreeks kwart over negen keerde hij te rug. Hij schelde aan en zei den beambte, die open deed, dat hij den rijkspresident wilde spreken. De beambte verwees hem naar de bodenkamer, waar bezoekers zich moeten aandienen. De man trachtte echter met ge weld binen te dringen en bewerkte den be ambte niet zijn vuisten. Aan de vechtpartij maakten tenslotte de wacht van de rijksweer en de politie een einde. De man zou in een taxi vervoerd worden, doch hij verzette zich hiertegen sterk, sloeg de ruiten in, zoodat men gedwongen was te voet te gaan. Er ont stond een groote oploop; de man riep her- haadlelijk: „Och, rijkspresident helpt mij!" Op het politiebureau weigerde de man elke inlichting te geven. Identiteitspapieren had hij niet bij zich. De man is later herkend als een 42-jarige koopman die al eens in een zenuwinrichting is verpleegd. Hij is naar een krankzinnigen gesticht overgebracht ter nader onderzoek. DE BESTE DINGEN VAN HET LEVEN. Dr. James, de „provoost"(rector van EtoV heeft bij de opening van een nieuwen vleugel van de schoolgebouwen, een rede gehouden, waarin hij zeide dat de beste dingen van het leven geen auto's, radio, vliegtuigen, motor- rijwieiwedstrijden op koolaschbanen of het najagen van rijkdom. De beste dingen werden vertegenwoordigd door: Den Bijbel, Homerus, Shakespeare, Han del en Dickens. De marmeren beelden van Elgin (door Lord Elgin in 1806 voor vernieling behoed en uit Athene naar Engeland gebracht, waar zij nu de prachtige verzameling van Griek sche beeldhouwkunst in het Britsche Mu seum vormen) en de kathedraal van Salis bury. Het open veld, de zee en de sterren. De kennis welke uit al deze dingen te ver garen is. Eerlijke spelen die men speelt en waar men niet alleen naar kijkt. DE DUSSELDORFSCHE MOORDEN. Naar gemeld wordt heeft de Berlijnsche crimineele politie gisteravond een persoon ge arresteerd, die ervan verdacht wordt met de Düsseldorfsche moorden in verband te staan. Het betreft hier den 30-jarigen arbeider K., die sedert een week of zeven bij zijn gehuwde zuster in de Neue Hochstrasse vertoefde. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. GROOTE BRAND TE POKROWSK. Reeds vele dooden. Naar uit Moskou gemeld wordt woedt te Pokrawsk, de hoofdstad van de Wolga-Duit- sche Republiek, een brand, die de stad dreigt te verwoesten. Verscheidene stadswijken zijn reeds in vlammen opgegaan. De brandweer uit Saratow en groote troepenafdeelingen hielpen bij het blusschingswerk. Er zijn waarschijnlijk vele dooden. GEHEIMZINNIGE MOORD TE HELS1NGFORS. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.CrtA Vrijdagmorgen bemerkte de opzichter van het crematorium te Helsingfors, dat 's nachts in de stookruimte van het crematorium was ingebroken. Een ruit was ingeslagen en in een waschbak vond hij bloedsporen. Even later ontdekte de man in den oven resten van verkoolde beenderen. Daar het vast stond, dat Donderdagavond de oven was schoongemaakt, werd de politie gewaar schuwd, die met hulp van enkele deskundi gen een onderzoek instelde. Een der deskun digen, prof. Lassila, onderzocht de beender- resten en constateerde, dat die van een vol wassen mensch, waarschijnlijk een man, af komstig zijn. Een andere deskundige ver klaarde, dat iemand die met den oven niet bekend is, dezen niet kan openen. De politie arresteerde Zondag een man, genaamd Nordstrom, die een tijd geleden stoker in het crematorium was en die ontslagen is. omdat hij steeds dronken was. Op de ver brijzelde ruit werden vingerafdrukken van hem gevonden en hij gaf toe in den nacht van Woensd. op Donderd. ingebroken te heb ben. Donderdagavond of -nacht was hij echter niet in de stookruimte geweest. Hij kan echter geen behoorlijk alibi voor Don derdagnacht opgeven en verschillende ande re verklaringen van den man blijken ook eiken grond van waarheid te missen. Voorts is de politie te weten gekomen, dat Nord strom zich Donderdagavond laat met een vrouw bij het crematorium bevond. Men vermoedt nu, dat Nordstrom de vrouw heeft vermoord en haar lijk in den oven heeft verbrand, maar ook acht men het mogelijk dat de man en de vrouw samen een derde om het leven hebben gebracht en ver brand. Prof. Lassila onderzoekt nu nauw keurig of de beenderresten van een vrouw, dan wel van een man afkomstig zijn.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1