Eerste Hulp» Burgerlijke Stand. Binnenland Opgemerkt werd nog dat bij niet behar- ding van den weg, deze niet in aanmerking zal komen voor een Prov. bijdrage. Men zal bestrating echter onder de aan dacht houden. Verder kwam o.m. nog aan de orde een voorstel tot demping van het slootje tusschen P. Fok en Jb. Termaat. Hierdoor zal het noodig zijn een andere sloot naar achteren door te trekken waarvoor Fok de benoodigde 200 M2. grond wenscht af te staan tegen 1.50 per M2. Daar de vergadering een prijs van 1 per M2. voldoende achtte en overleg met enkele andere belanghebbenden gewenscht vindt werd de beslissing voorloo- Ipig aangehoudn. Besloten werd de gelegenheid open te stel len tot aankoop van het z.g. aangewonnen "land in polderwater tegen billijk bedrag. De rekening werd vastgesteld op: Ontvangsten if 16.605.44 uitgaven 16274.27, batig sal do ff 331.17. Aan achterstallige lasten is nog te vorde ren 253.74. Enkele personen zullen wor den vervolgd anderen krijgen uitstel tot 14 ^uli. De begrooting werd vastgesteld op if' 10.59584 met 210.84 voor onvoorzien. "De Polderlasten werden weder bepaald op 17 per H.A. De pacht voor het vischwater werd bepaald op 150. (Vorige jaar bedroeg •dit 100). Nog werd medegedeeld dat er kolen zijn aangekocht tegen 15.25 per 1000 kilogram. Daar de rondvraag niets opleverde werd de voor den Polder zoo belangrijke vergade ring met een woord van dank door den voorzitter gesloten. i UITGEEST. Tn de plaats van de conducteurs der Ned. Spoorwegen Poelder en Van Oorschot, die als standplaats Roosendaal is aangewezen zijn naar hier gestationneerd de conducteurs Bergman van Zwolle en Mulder van Amstel veen. Op de alhier gehouden' veiling voor bloembollen is door den heer J. Ruijter al hier een uit eigen zaad gewonnen dubbele tulp genaamd L'Aurora gebracht die 1 per regel kon gelden. URSEM. Door het hoofdbestuur der P.T.T. te 's- Qravenhage is aan W. Stroomer te Rusten burg een voorloopige vergunning tot exploi tatie van een radio-centrale voor de distri butie van radio-uitzendingen in Ursem ver leend. Aan de gem. secretarie is aangifte ge daan van een vermoedelijk geval van mond en klauwzeer onder den veestapel van den heer Joh. Hille. WINKEL. f Met het oog op het muziekconcours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, welk concours te N- 'Niedorp wordt gehouden op 29 Mei en 1 Ju ni a.s., besloot de raad de kermis te Lutje- jwinkel te vervroegen en te stellen op 25 en >26 Mei a.s. Dit besluit is thans door Ged. Staten goedgekeurd. Dinsdagavond werd in tegenwoordig heid van den inspecteur van het L.O. in de Inspectie Helder, door het bestuur der veree- niging van burgemeesters en secretarissen in het kanton Schagen, de applicatiecursus gesloten. Met groote waardeering werd door den inspecteur van het L.O. en het bestuur ge sproken over de wijze waarop de heer P. Rijswijk te Hoorn zich van zijn taak als lei der heeft gekweten. De cursisten sloten zich gaarne daarbij aan en als blijvende herinne- ring werd den heer Rijswijk een ets aange boden. Een woord van dank werd voorts namens het comité gericht tot de vereeniging, die de zen cursus heeft mogelijk gemaakt. Na het uitreiken der diploma's werd het officieele gedeelte gesloten. LIMMEN (April). Geboren: Klaas, z. v. K. van 't Veer en K. Meijer. Cornelia Antho- nia, d. v. A. Verver en C. Terluin. Hendricus Johannes, z. v. A. Nijman en G. Eeentjes. Adrianus Wilhelmus, z. v. Th. Kaandorp en J. Zonneveld. Cor nelia Anna, d. v. C. Borst en A. v. d. Peet. Rudolf August Marie, z. v. M. J. F. van Oppen en A. A. van Hees. Afra Gerarda en Cathrina Anna,, d. v. Th. ■Winter en A. H. Bruins. Johannes Gijsbertus, z. v. G. Baars en C. N. Nij man. Jacob, z. v. D. A. Schermer en L. Blokker. Cathrina Johanna, d. v. W. J. Kaandorp en I. Blokker. Ondertrouwd: G. Out te Heiloo en C. C. Winder. J. Leek te Obdam en M. Duykersloot. Jb. Levering en C. M. Nanne. G. Winder en G. M. Zonneveld, te Castricum. J. F. Bruins te Heems kerk en P. A. Halff. Getrouwd: J. Leek en M. Duijker- sloot. G. Out en C. C. Winder. Overleden: E. Smit, echtgen. van N. Admiraal, 63 jaar. J. Bos, echtgen. van P. J. Castricum, 27 jaar. CASTRICUM. Geboren: Gerda Gerarda Alida. d. V. Th. Brandsen en A. de Graaf. Jo hanna Anna, cl. v. C. Beentjes en C. Gooijer. Joanna Maria Therisia, d. v. P. A. van Westen en J. Beentjes. Cor- nelis Johannes, z. v. C. Sprenkeling en M. H. Tiebie. Maria Geertruida, d. v. C. Brandjes en M. G. Res. Johannes Nicolaas Theodorus, z. v. N. J. Stuijt en G. J. de Leeuw. Cornelis Jacobus, z. v. J. C. Baart en J. Rinsema. Gerardus Augustinus, z. v. G. A. Nootebos en G. Groentjes. Simon Nicolaas, z. v. K. Beentjes en J, Castricum. Overleden: Tosina Geertruida Koogenberk, 68 jaren, te Amsterdam. Maartje Wisman, 21 jaren. Pietertje Goziena van der Noort, oud 47 jaren, echtgenoote van G. Casteele. Klaas Kat, oud 60 jaren, wonende te Amster dam. Elizabeth Ruijter, oud 65 jaren, wonende te Westwoud. Lourens Zon neveld, oud 85 jaren, echtgenoot van A. Liefting. Theodorus Johannes Cas parus Engering, oud 70 jaren. Grietje Kneppel, oud 66 jaren, echtgenoote van P. van der Himst. Dorothea Reijers, oud 21 jaren, wonende te Amsterdam. Sophia Dekker, oud 24 jaren. Pieter Former, oud 54 jaren te Den Helder. Ondertrouwd: Johannes Antho- nius de Ruijter te Heemskerk en Geer truida van Duin. Simon Winder te Limmcn en Guurtruda Margaretha Zonneveld. Hehdrik Levering te Lim- men en Cornelia Maria Nanne. Johan nes Josephus Kramer, te Assendelft en Engelina Poel. Gerardus Vonk te Amsterdam en Adriana Maria Rosing. G e h u w d J. A. de Ruijter en G. van Duin. J. J. Kramer en E. Poel. S. Winder en G. M. Zonneveld. H. Leve ring en C. M. Nanne. HARENKARSPEL.' - (April). Geboren: Johannes Petrus, z. van Simon Petrus Stevers en Adriana Clasina Maria Rijnen. Elisabeth Johanna, d. van Cornelis Dekker en Agatha Veldman. Gerardus, z. van Pieter Plijter en Adriana Dekker. Piet, z. van Simon Jonker en Aafje Plijter. Afra Maria, d. van Pieter Kruijer en Guurtje Blankendaal. Klaas, z. van Pieter Klok en Trijntje Rietvink. Cor nelis, z. van Jacobus Bieeker en Katharina Smit. Adrianus Gerardus, z. van Cornelis van Ophem en Afra Cornelia Entes. Mar- tinus Simon, z. van Johannes Jaspers en Cornelia Bruin. Cornelia, d. van Johannis Beemsterboer en Catharina van Stralen. Ondertrouwd Hark Bood en Nelly Maria Spaans. Petrus Hendricus Spaans en Cornelia Brigitta van Duin. Barnardus van Straalen en Elisabeth Kooij. Getrouwd'Hark Bood en Nelly Maria Spaans, STERNS OF ZEEZWALUWEN. Mooie, slanke vogels zijn de Sterns. Dat ze voor eenige jaren wreeci vervolgd werden, weet men: alle bladen hebben het verkondigd, dat de moord op zee zwaluwen, geheel ter wille van de mode, een gruwel was. En de Minister is voor den aandrang bezweken en heeft ze on der bescherming gesteld van de Wet, die het vangen en vervoeren verbiedt van dieren, nuttig voor landbouw en houtteelt, 't Was wel gelukkig, want de gelederen waren reeds steark gedund. Toch zijn er nog wel zooveel gespaard gebleven, dat men spoedig weder dicht bevolkte broedkolonies in het land kon heben. En nu ziet het er weer uit, als eerder, toen men in den broedtijd de voeten nauwelijks vrij neer kon zetten, wilde men geen nesten vertrappen. Zie, daar zweven ze boven slooten en het beekje van den polder, de mooie Vischdiefjes (Sterna hirundo L.)l Van een hoogte van een meter of vijf bespeu ren ze met de scherpziende oogjes ge durig een vischje of een zoetwatergar naal. Dan blijft zoo'n voge'l plotseling „staan" in de lucht, onmiddellijk boven het beloerde hapje. De vleugels worden snel en herhaaldelijk op en neer bewo gen, wat „bidden" genoemd wordt. Plot seling worden de vleugels langs het lijf getrokken en de vogel plompt omlaag, om bijna zeker het begeerde te grijpen. Spoedig herrijst hij uit den vloed, schudt de waterdroppels van de veeren, en met forsche wiekslagen gaat hij weer verder op nieuwe schatten uit. Aardig wordt de overigens eenzame streek door deze vogels gedecoreerd en verlevendigd. Diepugevorkt is de staart van het vischdiefje en grijsblauw zijn de man telvederen, die rein passen bij het hel derwit van de sederen der onderdeelen. Ook het zwarte kapje staat mooi daarbij. Wanneer we de broedkolonie bezoe ken, zien we spoedig een gordijn van vogels naar alle zijden en ook boven ons, een halve kogel van Sterns! Pas op, daar is een nest! Of eèn nest kunnen we het eigenlijk niet heeten. 't Weidegras is een weinig neergedrukt, en daarop liggen de drie elliptische eie ren. Scmmige vischdiefjes evenwel ge troosten zich wat meer moeite voor het legsT, en maken een met droog gras be kleed kuiltje in den bodem. Zie, al weer een nest, nog een, vijf, tien, twintig, zooveel ge wilta 't Is geen kunst, om zoo in eenige minuten hon derden eieren te zien. En dan valt de verscheidenheid in grondkleur en vlek ken zeer op. Men ziet alle variaties tus schen blauwwit en koffiebruin en de donkere vlekken zijn nu eens kleine, tamelijk regelmatige stippen, dan weer ruwaangebrachte plekken, als het ware. En dikwijls zijn de verschillen bij de eieren van hetzelfde legsel aanmerke lijk. 't Is wel een raadsel, hoe elke vogel zijn eigen nest terug kan vinden. Doch er is nog veel onbegrijpelijks in het vo gelleven. Lang heeft men gemeend, dat het Vischdiefje de eenige zeezwaluw met roöde pootjes was, die bij ons broedde. Want de Noorsche of Zilvergrijze Zee zwaluw (Sterna macrura Naum.) werd tot 1898 door allen, inzonderheid door den bekenden vogelkuiulige Mr. Her man Alberda, als zeldzaam voor ons land beschouwd. •In genoemd jaar evenwel werd door Mr. R. Baron Snouckaert van Schau- burg en ondergeteekende geconstateerd, dat deze vogel een plaats kon krijgen op de naamlijst van Nederlandsche broedvogels. En spoedig daarna bleek het, dat ze bijna even veelvuldig voor komt, als het Vischdiefje. Vermoedelijk is ze dan ook eerder aan de aandacht ontsnapt, daar ze in houding en veder kleed zeer veel op het Vischdiefje ge lijkt. Alleen van nabij kan men zien, dat het rood van bek en pooten meer kar- mijnkleuren is, en dat ze smallere zwarte schachtzoomen aan de vleugel pennen heeft. Gewoonlijk legt ze maar twee eieren per legsel. Hoor: rètsch, rètsch! Ja, dat is het nij dige geluid van de kwaadaardig* Dwergzeezwaluw (Sterna minuta L.) Met moedige vliegrukken gaat ze verdel en wanneer men in de naijhoid van haar nestje of haar jongen komt, durft ze wel te laten voelen, hoe scherp haar oranje-gkleurd snaveltje is. Zoo weet ae zelfs schapen en koeien bij haar kroost vandaan te houden. Deze kleinste der Sterns maakt steeds haar nest in het zand en van bekleeding is geen sprake. Ook op het hooge strand vindt men het dikwijls te midden dei- schelpen. De eieren, drie per legsel, zijn zoo groot als spreeuweneieren, maar ze zijn geelgroen met donkere vlekjes. Er komen nog grootere zeezwaluwen bij ons voor, maar die willen wij latei- eens bezien. Voor heden eindigen we met den wensch, dat ieder wil meewerken, om de vogels, die onze met zout bezwan gerde kusten zoo mooi maken, te sparen en te doen toenemen. Dames, tooit u nimmer met de veeren en de kopjes van deze lieve vogels, die voorwerpen van hooge verheffing zijn! J. DAALDER Dz. MR. P. J. TROELSTRA f- Herdenking te Berlijn. De correspondent van de N. R. Ct. te Ber lijn meldt d.d. gister: In de vandaag alhier gehouden zitting van het uitvoerende comité der Socialistische Ar beiders-internationale heeft Emil Vandervel- de, leider van de Belgische werkliedenpartij, hulde gebracht aan de nagedachtenis van mr. Troelstra. De dood, zeide hij, is voor Troelstra, die sinds langen tijd ziek was en geen actieve rol meer kon spelen, een verlossing geweest. Voor de Nederlandsche sociaal-democratie beteekent zijn heengaan de zwaarste slag die haar kon treffen. Het is echter niet alleen de Nederlandsche partij, die door den dood van Troelstra zoo zwaar wordt getroffen. De gansche Internationale lijdt zwaar onder het verlies. Wij zijn thans nog slechts weinigen, die in de Internationale van voor den oorlog werkzaam waren en Troelstra uit dien tijd hebben gekend. Wij hebben Troelstra op vele congressen der Tweede Internationale ge zien, machtig in daad en raad, en wij hebben den adel van zijn gedachten en de geweldige kracht in het leiden van cL massa bewon derd. Wij Belgen leven dicht genoeg bij onze Nederlandsche geestverwanten om te beset fen, wat Troelstra voor hen beteekent. Daar de meerderheid der hier aanwezigen tot de jongere generatie behoort, wil ik tot hen zeggen: Als wij zijn wat wij zijn, hebben wij dit te danken aan mannen als Troelstra, die hun gansche ziel en hun ganschen tijd in dienst van het socialisme hebben gesteld. Voor ons, oudere generatie, blijft de troost dat achter ons anderen staan die de zaak voortzetten op het oogenblik dat wij sneven. Dr. F. M. Wibaut heeft daarna eenige woorden van dank gesproken. In verband met het overlijden van mr. Troelstra zijn de heeren Albarda en Wibaut naar Nederland teruggekeerd. Ten huize van de weduwe van mr. Troel stra zijn gisteren bezoeken van rouwbeklag afgelegd door de heeren Woudenberg na mens het partijbestuur der S D. A. P Drees, voorzitter van de Haagsche federatie en IJzerman, secretaris van de Tweede Ka merfractie. PENSIOENFONDS NED. SPOORWEGEN. Een protestvergadering tegen het wetsontwerp in zake dekking van het tekort. Onder voorzitterschap van den heer P. Moltmaker werd Maandag te 's-Gravenhage een drukbezocht congres van de besturen der spoorwegpersoneelsorganisaties gehouden ter besprekingen van het wetsontwerp In zake dekking van het tekort in het pensioenfonds. Het congres, dat was bijeengeroepen door den Personeelraad der Ned. Spoorwegen, werd bijgewoond o.a. door de Eerste Kamer leden Oudegeest, Koster en Serrarens en door de Tweede Kamerleden Hermans, Scha per en Van der Heide, door vertegenwoordi gers van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen en van den Bond der pud-gepensionneerden. Tal van sympathiebetuigingen waren inge komen. In zijn welkomstwoord gaf de heer Molt maker een kort overzicht van het doel van dit congres. De bezwaren werden vervolgens uiteenge zet door de heeren Balkesteijn, De Groot en Landskroon. De heer Balkesteijn ging de voorgeschiede nis van het pensioenfonds bij de verschillen de spoorwegmaatschappijen na en herinner de aan de in 1910—'12 door minister Regout gedane toezeggingen ten opzichte van de pensionneering van het personeel. Gaarne erkende spr., dat minister Regout destijds een solied pensioenfonds heeft gesticht. In 1925 heeft een aanmerkelijke verbete ring plaats gehad, nadat ook voor het Rijks personeel de pensioenen waren verbeterd. Minister Colijn achtte intusschen de fictieve stortingen van den-Staat uit den booze en bepleitte een meer reëele methode, die, ware ze toen tot stand gekomen, thans veel moei lijkheden zou hebben bespaard. Het gaat, zoo beoogde spr., niet aan thans 10 millioen per jaar op het bedrijf te leggen. Spreker constateerde, dat de regeering haar invloed had kunnen aanwenden om een betere overeenkomst te verkrijgen, terwijl hij vertrouwde, dat de Staten-Generaal zich nog wel eens tweemaal zullen bedenken, eer zij erin toestemmen, dat zulke zware lasten op het spoorwegbedrijf worden gelegd. Hij hoopte, dat het ontwerp met overgroote stem- menmeerderheid zal worden verworpen. De heer P. de Groot (Prot. Chr. Bond) wees erop, dat het hier een simpel ontwerp betreft, om goed te keuren de op 5 April tus schen den Staat en de Spoorwegdirecties aangegane overeenkomst, waarbij de Spoor wegen gedurende zestig jaren een zoo zware annuïteit ten behoeve van het pensioenfonds op zich nemen. Het parool is: le. dat het be drijf moet zorgen voor een sluitende rekening en 2e. dat, wanneer deze niet kan worden verkregen, allereerst een vermindering van de personeelsuitgaven moet plaats hebben Het wetsontwerp ligt geheel in de lijn, die nadeelig is voor het personeel. Er zijn 40.000 Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein altijd dadelijk hulp te kunnen verleenen bjj brand-, val-, stoot- of snijwon- den, is het zoo veilig en gewenscht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben. gezinnen bij deze regeling getrokken. Men heeft echter verzuimd, zelfs den personeel raad te hooren. Het geheele spoorwegperso neel staat achter dit congres, aldus spr., om de regeering tot andere gedachten te bren gen en, zoo noodig, de Kamer te waarschu wen, dit wetsontwerp niet aan te nemen. De heer F. Landskroon (Ned. Vereeni ging) becritiseerde allereerst de methode, waarbij men in 1912 fictieve bijdragen van den Staat op de balans bracht. Spr. acht dit weliswaar bedenkelijk, maar men heeft ge dacht, dat het woord van den Staat evenveel waarde had als contant geld. Vast staat, aldus spr., dat de spoorwegen 'n deel, de Staat daarentegen een ander deel van de aansprakelijkheid moet(en) dragen. Het wil hem echter voorkomen, dat de Staat de thans met de directie aangegane overeen komst aan de directie eenvoudig heeft opge legd, en dat de directie zich niet kan verzet ten, omdat zij in de minderheid is tegenover den Staat. Er is nu eenmaal, terecht of te onrechte, ver band gelegd tusschen bedrijfsuitkomsten en personeelsvoorwaarden, maar dat mag niet insluiten, dat aan het personeel ongunstige arbeidsvoorwaarden worden opgelegd. Spr. waarschuwde hiervoor, ook met het oog op de mentaliteit van dat personeel, dat niet zonder meer zich zulk een behandeling zal laten welgevallen. (Teekenen van instem ming). Spr. eindigde met aan de hoop uiting te geven, dat- een regeling zal worden getrof fen. die op een eerlijke moreele basis berust. De voorzitter resumeerde het gesprokene en noemde het een schandaal, dat de Perso neelraad niet is gehoord. Afgewacht dient thans, wat het voorloopig verslag uit de Tweede Kamer-afdeelingen en de Memorie van Antwoord' zullen opleveren. Niet geduld mag worden, dat de lasten aldus op het be drijf worden gelegd, waardoor ook tariefs verlagingen worden tegengehouden. Dit congres eindigde spr. is een uiting van protest tegen het ontwerp en een blijk van eensgezindheid' van het personeei in zijn directe belangen. (Langdurig ap plaus). Hierna ging het congres uiteen. PRO'V. N.-HOLL. BRANDWEERBONü. Vergadering van burgemeesters en brandweerleiders. Maandag is ten stadhuize te Amsterdam eene vergadering gehouden van burgemees ters en brandweerleiders uit de provincie Noordholland. Deze vergadering was belegd door het bestuur van den Prov. N.-Holl. Brandweerbond, met als doel meer belang stelling te wekken voor doel en streven van den bond. De voorzitter van den bond, jhr. Van Doorn, burgemeester van Heemstede, heeft in een rede de belangen uiteengezet die het lidmaatschap met zich brengen. De comman dant van de Amsterdamsche brandweer, de heer C. Gordijn, hield een lezing, waarbij meer in het bijzonder werd stilgestaan bij de taak der verschillende brandweren en waar bij werd aangeduid hoe door samenwerking en onderlinge hulpverleening de brandweer op hooger peil is te brengen. JORIS IVENS' FILM „ZUIDERZEE WERKEN". Van zijn film „Zuiderzeewerken" heeft Jo ris Ivens thans de definitieve montage vol tooid. Deze is geheel gelijk aan de filtn, door Joris Ivens op zijn tournée door Rus land vertoond. Tot nu toe was dit filmwerk slechts in bp- sloten kringen te zien; binnenkort kan men nu de eerste publieke voorstellingen ver wachten, en wel het eerst in het theater „De Uitkijk" te Amsterdam. Joris Ivens is thans in Engeland voor een technische studie van geluidsfilm met het oog op verder werk; bovendien bestaat het voornemen voor leden der Film Society te Londen een voordracht te houden, waarvoor hij fragmenten uit eigen films („De Brug" en „Zuiderzeewerken") en werk van Franken en Ivens („Branding" en „Regen") mee nam. MEISJE MET EEN MES GESTOKEN. Maandagavond is te Kessel (L.) de 25- jange Petronella Janssen door den arbeider G. J. met een mes aangevallen en ernstig verwond. G. J. bevond zich met den vader van het meisje in een café aldaar en liet zich tegen dezen beleedigend uit over zijn dochter, ten gevolge waarvan beiden in een twistge sprek raakten. De dochter kwam eenige oogenbhkken later het café binnen en nam haar vader mee naar buiten. G. J. liep mede en buiten het café gekomen trok hij een mes en ging hiermede het meisje te lijf. Hij bracht haar een diepe snijwonde toe over den rechter pols, ten gevolge waarvan de slagader vrii' :..-i rlnnro-psiipnen vprnpr hm/.Li w* hij het Imker- pols, ten gevoigc wac.1 «au ucoidgaaer vrii wel werd doorgesneden. Verder bracht hij hit meisje nog een snijwonde op haar hnw wang toe. De geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer, dat zeer veel bloed had verloren, naar het ziekenhuis te Roermond verloren, naar het ziekenhuis te Roermond noodzakelijk. De verdachte is door de politi? gearresteerd. Naar men aan de lel. staat de dader als een zeer driftig persoon be kend en is hij in zijn omgeving gevreesd, 0m. dat hij zich reeds aan meerdere mishandelin. gen heeft schuldig gemaakt. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. DE CRISIS IN DEN' LANDBOUW Het Tweede Kamerlid Braat richtte de voV gen-de schriftelijke vraag tot den minister van Binnen! andsche Zaken en Landbouw: Is de regeering bereid mede te deelen ol het haar voornemen is om wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke nog vóór het a.s. zomerreces der Kamer behandeld kunnen worden, welker inhoud zal zijn: steun of bescherming in welken vorm ook aan de landbouwers ter opheffing of verbetering van de thans bestaande landbouwcrisis. EEN SPOORLIJN ANNA PAULOWNA—WIERINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot onteige ning ten behoeve van den aanleg van een spoorwegverbinding van den Staatsspoorweg AmsterdamDen I leider met den ontworpen afsluitdijk door de Zuiderzee en van een rijks weg langs een gedeelte van die spoorwegver binding. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt dat het wenschelijk is de bovengenoemde verbinding tot stand te bren gen, ten einde na het gereedkomen van den afsluitdijk den aanleg van een doorgaande spoorwegverbinding tusschen de provinciën Noordholland en Friesland te kunnen bevor deren. De ontworpen spoorweg zal het station Anna Paulowna met het Oosteinde van Wie- ringen verbinden. EEN MOOI LEGAAT VOOR HET GASTHUIS VOOR OOGLIJDERS. Het Nederlandsch Gasthuis voor Behoef tige en Minvermogende ooglijders te Utrecht heeft van wijlen den heer mr. dr. W. H. J. Royaards aldaar een legaat gekregen van 2000, vrij van successierechten en andere kosten. ONGEREGELDHEDEN TE ALPHEN A. D. RIJN. In drie woningen de ruiten inge gooid. De politie geeft salvo's in de lucht en deelt klappen uit. Gisteravond is het tot ongeregeldheden gekomen tusschen de politie en de stakers der N. V. Oosthoek en Zn. te Alphen a. d. Rijn. Omstreeks elf uur des avonds verzamelden zich drie- a vierhonderd menschen, waaron der natuurlijk ook vele nieuwsgierigen, voor d? woning van den bedrijfsleider, den heer Winkel, welke in de onmiddellijke nabijheid van de dakpannenfabriek is gelegen. Zij ver brijzelde met eenige steenworpen de ruiten. Tegenover deze massabetooging vermocht de politie, bestaande uit tien a twaalf rijks veldwachters en de gemeentepolitie, die even eens met steenen werden bekogeld, zich niet anders te handhaven dan door gebruik te maken van revolver, sabel en gummistok. Er werden eenige salvo's in de lucht gegeven, waarna rake klappen werden uitgedeeld. Eenige personen liepen lichte verwondingen op, ook een politie-agent werd aan de hand geblesseerd. Het doel van deze demonstratie bij den heer Winkel was waarschijnlijk te trachten den politiepost voor 't in de onmiddellijke nabijheid gelegen huis, waarin een aantal werkwilligen zijn ondergebracht, weg te lok ken. Dit gelukte echter niet, waarop de sta kers ook dit huis met steenen bekogelden. Het duurde geruimen tijd voor de omliggende straten geheel waren schoongeveegd. Te half een ongeveer kwam het opnieuw tot botsingen met de politie, doordat van de wo ning van een werkbaas in de Mauritsstraat eveneens de ruiten werden ingegooid. De politie heeft thans verboden voor of in de onmiddellijke nabijheid van de fabrieken te blijven staan. Naar het Hbl. verneemt, verrichten de aangenomen werkwilligen bijna uitsluitend expeditiewerk. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Maatregelen tot voorkoming en beteugeling. B. en W. van Arnhem hebben bij den ge meenteraad een ontwerp-verordening inge diend, waarin voorschriften worden gegeven ter voorkoming en beteugeling van bosch- en heidebranden. Daaronder is opgenomen een rookverbod in bosschen en heidevelden ge durende April, Mei en Juni en de verplichting op last van B. en W. voorzorgsmaatregelen te nemen door het opruimen van dor hout bladeren enz. De eigenaren of beheerders van bosschen en heidevelden zullen in geval var. brand moeten gedoogen dat op htln terreinei 8c^ffre^tfr' tot protesteerende aanvoerder van het begeUjlMdjn" *Maar *an 10011 overal 111 veld Aaiwoerd»; j)at mot je j^gg^. wacht maar 'e« tot na den w^staUd,*1 (IHumorlsM.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6