i INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL Dr. H.NANNING's SUPP05IT0RIA (Zetpillen tegen aambeien) 1 f'j^P-doos v. Luchtvaart Sport Kerk en SchooS. maatregelen worden genomen om den voort- rang van het vuur te stuiten (maken van brandgangen, steken van heiplaggen enz.). DIEVEN MELDEN ZICH AAN. Maar het geld is cp. De twee jongelieden, die een paar maan den geleden ten nadeele van het dagblad „De Telegraaf'' ongeveer 5000 hebben gestolen, -hebben zich, naar het blad meldt, thans zelve aangemeld aan het Huis van Bewaring te Amsterdam. Men weet, dat de derde reeds eerder was gearresteerd. Een der gearresteerden was looper bij „De Telegraaf" geweest. Hij wist dus precies den weg. Van het geld was niets méér over. WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD. De auto reed door. Op den weg tusschen Sint Oedenrode en Best is een wiel rijdster door een luxe auto overreden en gedood. De bestuurder van de auto reed door. De politie stelt een «nder- zoek in. MOND- EN KLAUWZEER. De provincie Friesland een verboden kring. De minister van binnenlandsche zaken en fandbouw heeft met ingang van 15 Mei het vervoeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende de provincie Friesland. TE SPIJKENISSE. Gisternacht is te Spijkenisse door het in drukken van een glasruit, die eerst Zater dagmorgen was ingezet, ingebroken in den goudsmidswinkel van den heer L. D. C. De bewoner, die vlak boven den winkel sliep, heeft niets van den diefstal bemerkt. Er wordt voor een waarde van 4a 500 aan goud en zilver vermist. Blijkbaar zijn de dieven in hun werk ge stoord, want naar de Tel .opmerkt is veel van wat van hun gading was blijven liggen. Van de(n) dader(s) tot op heden nog geen enkel spoor; wel zijn vingerafdrukken ge vonden. „VORST VAN GELEEN" GEDAG VAARD. Vernieling van een publicatiekastje. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft mr. Leufkens, den zich noe menden vorst van Geleen, gedagvaard tegen 19 Mei in verband met de vernieling van een publicatiekastje ten gemeentehuize van Ge leen. Mr. Leufkens heeft, Zooals men zich herinnert, in November j.1. aldaar een ruitje stuk geslagen, om op deze wijze een bekend making van executorialen verkoop te kunnen verwijderen. Naar de meening van mr. Leufkens kon deze verkoop echter niet plaats hebben, om dat de belasting-ambtenaren de beslissing van den commissaris der koningin op zijn beroep niet hadden afgewacht, waardoor de verkoop onrechtmatig zou zijn. Van deze vernieling heeft hij destijds zelf proces-ver baal laten opmaken. Tegen de dagvaarding heeft mr. Leufkens zich op grond van het recht van exterritorialiteit inmiddels verzet. De rechter-commissaris zal thans belast worden met een onderzoek naar de vraag of mr. Leufkens al dan niet als een exterri toriaal persoon moet worden beschouwd en of hij onder de Nederlandsche strafwet valt. FRAUDE BIJ DE MIJ. VOOR SCHEEPSCREDIET. De procuratiehouder bekent. De procuratiehouder van de te Rotterdam gevestigde Maatschappij voor Scheepscre- aiet bij welke maatschappij, zooals wij reeds meldden, na uitgebreid boekenonder zoek een fraude is ontdekt, die circa 70.000 beloopt heeft zich gistermiddag bij de po litie aan het bureau Groote Paauwensteeg te Rotterdam aangemeld. Het is de 40-jarige H. L. H. I., reeds eer der in verband met de malversaties door de directie ontslagen. I. was niet door de poli tie ontboden, doch vervoegde zich daar uit eigen beweging. Hij bekende zich aan fraude te hebben schuldig gemaakt en in een tijds verloop van ongeveer tien jaar 70.000 ver duisterd te hebben. Deze bekentenis was voor den betrokken inspecteur voldoende aanleiding om den man voorloopig aan het bureau in bewaring te houden. 101 mn' ontwik- SnTK'SnS' "al he'lKlCT,al stoE Va?> het Roode Kruis in En- SJ hLSf de R°tterdamsehe Afdeeling nf *ra u^ed'enst in het leven geroe- jorma*'®van de transportcolonnes vooruit. Bij rustende colonnes dt getracht nieuw leven op te wekken en nieuwe colonnes worden voor vele afdeelin- gen opgericht De getalsterkte zou 1162 zijn, wanneer bij 335 het bewijs van geoefendheid nog geldig was. Aan de betrokken afdeelin- gen wordt gevraagd dit verlies zoo klein mogelijk te doen zijn. Eenige vooruitgang is in het instituut helpsters te bespeuren, hoewel het aantal 129 nog zeer klein is. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Besloten werd aan de koningin voor herbe noeming voor te dragen Jhr. J. H. Roëll als eerste ondervoorzitter en mr. G. van Sloo- ten Azn., mr. W. J. baron van Lijnden, prof. G. J. W. Koolemans Beijnen en dr. M. Rut- gers als leden. Verder werd besloten den heer A. J. ten Hope, lid van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging E.H.B.O., aan de ko ningin voor te dragen als lid van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. De vergadering behandelde daarna eenige afdeelingsvoorstellen, waarover het hoofdbe stuur prae-adviezen had uitgebracht. De ver gadering besloot overeenkomstig deze prae- adviezen. Te kwart over twaalf had een ontvangst der afgevaardigden op het Stadhuis plaats. In de middaguren werden de St. Janskerk en eenige Goudsche fabrieken bezichtigd. In den namiddag bood de burgemeester te zij nen huize een thee aan. De dag wordt be sloten met een gemeenschappelijken maal tijd. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Jaarvergadering te Gouda. Heden wordt te Gouda in tegenwoordig heid van prins Hendrik de algemeene verga- dering gehouden van het Nederlandsche Roode Kruis. Reeds gisteravond waren verscheidene ge delegeerden aanwezig in een feestelijke bij eenkomst der afdeeling Gouda in de socië teit „De Reünie". In deze bijeenkomst heeft de heer P. J. Ph. Dietz, arts te Scheveningen, gesproken over de beteekenis van het Roode Kruis-werk. Hedenochtend te tien uur werd de verga- der'ng> gehouden in de sociëteit „Ons Ge noegen" aangevangen. De voorzitter, prins Hendrik, hield de openingsrede, waarin hij met bijzonder ge noegen begroette de heeren Nauta, die het Centraal Comité in Nederlandsch-Indië ver tegenwoordigt, den heer Best die den heer leeman als lid van het hoofdbestuur is op gevolgd en den heer Bloem, die, insgelijks met ingang van 1 dezer, tot directeur van het informatiebureau werd benoemd. Wanneer wij den blik terugwenden over net tijdvak, dat ons thans scheidt van de jaarvergadering in het hart van het schoone We Zeeland, mogen wij met dank baarheid constateeren, dat ons land voor wirtfr" bewaard mocht blijven. Andere ge- icntige gebeurtenissen van bijzonderen m Tji waarvan in dit korte openingswoord z°ude moeten worden gemaakt, zijn evenmin voorgevallen 7„,;fritVlerend aan z'Jn laatste verblijf in tserland, zei spr. dat hem had getroffen Kruis e beteekenis van het Roode f "ien'S opzicht heeft de organisatie daar Jen a- me* dezelfde moeilijkheden te kam- uie ook wij hier kennen. Hare vredes- CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Inplaats van den 3 Mei afgetreden alge- meenen secretaris van het Centraal Genoot schap, Mr. A. van der Eist te Leiden, is door het hoofdbestuur in diens plaats tot algemeen secretaris benoemd het nieuwe hoofdbestuurslid, de heer H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, correspondentieadres: den heer Van Limburg Stirum te Brummen (Geld.). Het adres van den penningmeester is de heer Th. M. Ketelaar, Joh. Verhulst- straat 9, Amsterdam (Z.), terwijl het adres voor verpleging en propaganda als steeds is A. C. Bos, algemeen administratiekantoor te Egmond aan Zee. Het aantal aanvragen om plaatsing is overstelpend groot. Tot begin October zijn alle plaatsen in de 5 zeetehuizen reeds be zet. In de 4 bosch-tehuizen is alles bezet tot eind Augustus. In het 10de koloniehuis, het Boschhuis te Nunspeet, zijn vanaf begin Ju ni weer plaatsen beschikbaar. UITBREIDING DER HOUTHAVEN TE AMSTERDAM. De bestaande Houthaven is tengevolge van de groote houtaanvoeren te klein gewor den. Zij kan echter niet worden uitgebreid. In een gisteravond verschenen voordracht van B. en W. wordt herinnerd, dat men in de plannen voor de Havens-West ook met den aanleg van 'n gedeelte van dit plan 'n begin zou maken en wel door- den aanleg van het Oostel. gedeelte van 't ontwerp. Dit gedeelte omvat een watervlakte van ongeveer 17 H.A. voor de berging van vlotten, welke door een kanaal met de Minervahaven wordt verbon den en door 'n zwaren dijk van den polder wordt gescheiden, 't Is de bedoeling, dat de terreinen worden opgehoogd met zand, dat door de verbreeding en uitdieping van het Noordzeekanaal wordt verkregen en door het Rijk kosteloos ter beschikking zal wor den gesteld. Bij de kruising met den Hemweg zal over het kanaal een vaste brug voor gewoon ver keer met een doorvaartwijdte van 30 M. en een hoogte van 4.52 M. boven A.P. en bij de kruising met den spoorweg naar de Coen- haven en de Petroleumhaven een beweegbare brug ter breedte van 5 M. met een doorvaart wijdte van 12 M. en een hoogte van 1 M. boven A.P. worden gelegd. Zoodra de watervlakte met het verbin- dinkskanaal gereed is, kunnen in de Miner vahaven zes ligplaatsen worden gemaakt en zullen die haven, zoowel als de Nieuwe Houthaven tot 8 M. beneden A.P. worden uitgediept. Er zullen negen nieuwe ligplaat sen voor zeeschepen kunnen worden verkre gen. Deze vermeerdering zal voor een aantal jaren in de behoefte voorzien. Zij brengt mede de opoffering van rond 7 H.A. vlot- havens. Aangezien de nieuwe haven onge veer 17 H.A!" water zal opleveren, zal het voor berging van vlotten beschikbare open bare water met 10 H.A. toenemen, zoodat ook aan een abnormalen aanvoer als in het afgeloopen jaar het hoofd kan worden ge boden. TensloPe zal het reeds opgehoogde terrein door het maken der watervlakte voor dek schuiten bereikbaar worden, en aldus voor opslag van gezaagd hout geschikt worden gemaakt. Het is n.1 te voorzien, dat zich in de eerstvolgende jaren behoefte aan meer ruimte voor dien* opslag zal doen gevoelen. De kosten van het werk worden geraamd op 2.000.000. DE HOLLAND IA-BRON. IVeer in exploitatie. De Haarlemsche correspondent van het H.bl. meldt: Enkele weken geleden hebben wij gemeld, dat de staalwaterbron in Haarlemmermeer, waarop jaren geleden Haarlem zoo groote verwachtingen heeft gebouwd, opnieuw zou worden in expl. genomen. De Mij. tot exploi tatie van Staalwaterbronnen heeft 'n nieuwen directeur gekregen en deze de heer C. A. Visser heeft een geheele vernieuwing we ten tot stand te brengen. Het gebouw is uit zijn verwaarloosden staat opgehaald, de oude machinerieën zijn door moderne vervangen, het overige materiaal voor exploitatie van de bron is vernieuwd. Het maakt nu alles weer den indruk van een nieuwe onderneming, die met de beste verwachtingen van wal steekt. De Maatschappij zal nu alleen tafelwater, onder den uit de beginjaren nog bekenden naam Hollandia-water in den handel bren gen. In tegenwoordigheid van het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer, dijkgraaf en heemraden en andere genoodigden heeft de directeur der Maatschappij Maandag nog een historisch overzicht van de wederwaar digheden der bron gegeven en goed vertrou wen in de toekomst uitgesproken. Vertrouwen gebaseerd op de hoedanigheid van het water, door dr. Van der Sleen vastgesteld, en de goe de exploitatie, aan den ingenieur P. J. Co kart toevertrouwd. Maandag is de exploitatie van de her nieuwde instelling begonnen. Een eerste zen ding van dit Nederlandsche tafelwater is aan de koningin aangeboden. EEN STAKING VAN LANGEN DUUR. Er vallen slachtoffers. De fabrieksarbeidersbonden hebben beslo ten tot opheffing van de staking aan de stroo- cartonfabriek Erica II te Oostwold (Gron.), nadat de directie aan het personeel had mee gedeeld, dat voor de vakarbeiders de loonen zouden gelden zcoals die worden betaald aan de fabriek Erica 1 te Oude-Pekela. De sta king heeft 33 weken geduurd. Een vrij groot aantal stakers wenscht de directie niet weer in dienst te nemen. KORTE BERICHTEN. De gezagvoerder van het aan de hoogovens te IJmuiden gearriveerde Fran- sche stoomschip „Niobé" heeft gerappor teerd, dat op vijf mijlen buiten Caen een stoker van het schip over boord is geraakt en verdronken. Het verloop van de ziekte van Lode- wijk van Mierop, den bekenden publicist en leider van de Rein Leven Beweging, heeft een zeer ernstige wending genomen. De toestand van den dichter A. van Collem is vooruitgaande. Hij behoeft niet meer zijn kamer te houden. In het Maria-Paviljoen te Amsterdam, waar hij onlangs tot het ondergaan van een operatie werd opgenomen, is in den leeftijd van 46 jaren overleden, de heer Constant H. Twaalfhoven, de penningmeester van de stichting Katholieke Radio Omroep. Ter gelegenheid van de winkelweek te Doetinchem zijn Vrijdagmiddag aldaar eeni ge honderden kinderballontjes opgelaten Maandag is bij een der deelnemende firma's bericht binnengekomen uit Reslage, Kreis Bersenbrück, 50 K. M. ten noorden van Os- nabrück, dat daar een ballontje was gevon den. DUITSCH VLIEGTUIG MAAKT EEN NOODLANDING. Gistermiddag te ongeveer half vier heeft een Junkervliegtuig van de Deutsche Luft hansa, vliegende op den dienst BerlijnAm sterdam dn dat om vier uur op Schiphol zou moeten aankomen, wegens motordefect ter hoogte van Hattum een noodlanding moeten maken. Op het militair vliegveld van Olde- broek zette de piloot het toestel onbeschadigd neer. De passagiers konden per auto hun reis naar Amsterdam voortzetten. Het motor defect is niet van ernstigen aard en kan door de bemanning van het toestel verholpen wor den. Het toestel zal hedenochtend weer uit Oldebroek vertrekken OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Mermoz in Natal geland. De Fransche vlieger Mermoz is gistermor gen na over de Zuidelijke route van den At- lantischen Oceaan te zijn gevlogen, in Natal (Brazilië) geland. MISS AMY JOHNSON GEDWONGEN EEN NOODLANDING TE DOEN? Naar uit Rongaan gemeld wordt, zou Miss Amy Johnson gedwongen zijn geweest in Birma een noodlanding te doen, waarbij haar toesel werd beschadigd. De aviatrice echter bleef ongedeerd. HET GROOTSTE LANDVLIEGTUIG IN DE LUCHT. Het Junker-vliegtuig D 2000, type D 38, naar bekend het grootste landvliegtuig ter wereld, is hedenmorgen tegen 6 uur opge stegen tot het maken van een proefvlucht van langeren duur. Hét weer boven West- en Noord-West Duitschland was regenachtig, zoodat de oorspronkelijk voorgenomen route gewijzigd werd. Over Brunswijk en Oebisfelde koerste bet vliegtuig in de richting van Berlijn en ver scheen tegen half tien boven die stad. Houdt Uw huis van muggen schoon En gezondheid is Uw loon. Auto-Revue. Het Mei-nummer van dit prachtig maand blad is verschenen en de vorige nummers heb ben ons zoo voldaan, dat we met verlangen naar het Mei-nummer uitzagen. Onze verwachtingen zijn niet beschaamd en weer hebben we genoten van den rijken inhoud, die voor elk wat biedt. Daar is allereerst de groote vervolgroman. Het Manneneiland. die vol spanning gelezen wordt. Henri van Wermeskerken toont in deze roman weer eens, over welk een vaardige pen hij beschikt. J. C. Junius 'Viëtor geeft een vermakelijke Auto-Droom, die verrassend eindigt, de bekende short-story-schrijver Van Lidth de Jeude laat ons genieten van een avon tuur van Freule Lily, Mia ten Hove lanceert 'n verhaal over het contactsleuteltje en de Lente, dat al evenzeer onderhoudend be schreven is, en zoo zouden we maar kunnen doorgaan. Volstaan we echter met de bij- J drage van Dr. C. J- Koek Bouma (Auto- Vlucht), van J. Koolhaas Revers (Mijn duo meisje) en van Amita (De Lente en Je mooi ste Liefdesbrief) te noemen, en natuurlijk de amusante rubriek Poste Restante, die niet alleen voor de betreffende personen maar ook voor andere lezers prettig is om door te snuffelen. Bijna alle bijdragen zijn rijkelijk geïllus treerd en met kwistige hand zijn verschillen de pracht-platen in het nummer opgenomen. Kortom, Auto-Revue ziet er weer keurig uit en zal ook nu wel weer heel gauw uit verkocht zijn. En wie het blad nog niet kent, raden wij aan, er een nummer van te koopen. Dan wordt hij dadelijk Auto-R-evue-enthousiast! Alcmaria-Nicuws. Het Mei-nummer van Alcmaria bevat aller eerst een artikel van Bram Elte over de nieuwe tribune en haar bouwmeester, en on middellijk daarna zien we een bijdrage van Jan Wils zelf over de inrichting van de nieuwe tribune. Een schets van het nieuwe werk is mede opgenomen en uit alles blijkt wel, dat Alkmaar straks iets bijzonders zal bezitten. Sylvain Bastin blijft nog altijd Alkmaarder, ondanks het feit, dat zijn kamertje in de Korte van Bloeistraat in Antwerpen dierbaar ge worden is. Tenslotte schrijven Bram Elte en Siem Bak elk hun maandoverzicht over alles, wat de elftallen in April gedaan hebben, en last, but not least is de competitiestand van ge heel AIcmaria opgenomen DE NIEUWE AARTSBISSCHOP. Mgr. J. H. G. Jansen, benoemd r.k. aarts bisschop van Utrecht, heeft Maandagmid dag een officieel bezoek gebracht aan den pauselijken internuntius mgr. L. Sehioppa, teneinde in zijn handen de geloofsbelijdenis en de gebruikelijke eeden af te leggen. Na af loop der plechtigheid bood mgr. Sehioppa zijn gast een lunch aan. Omstreeks half drie vertrok mgr. Jansen wederom naar Utrecht. Morgen zal hij te Utrecht door overlegging van de pauselijke bullen aan het metropolitaan kapittel bezit nemen van den aartsbisschoppelijken zetel. Eerst over veer tien dagen zal mgr. Jansen zich in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan vestigen. GOUDEN FEEST MILITAIR TEHUIS TE DEVENTER. Het gouden jubileum van het Prot. Tehuis voor Militairen te Deventer is Maandag avond herdacht met een dankdienst in de Groote Kerk, biigewoond o.a. door den bur gemeester, mr. F. W. R. Wttewaall, militai re en kerkelijke autoriteiten. Het woord werd gevoerd door ds. Boots- ma, legerpredikant te Zwolle en voorzitter van het jubileumscomité, die verklaarde, dat de geestelijke arbeid onder de militairen noodzakelijk is voor den goeden geest onder de troepen. Verder voerde het woord mr. dr. J. Donner, minister van Justitie, die o.m. erop wees, dat in het tegenwoordige volksle ger nog als in vroeger dagen de jongeman moet worden bewaard tegen funeste krachten, als hij niet meer in het gezin verkeert. De heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer, huldigde hen, die jaren geleden het initiatief tot stichting van het Tehuis namen. Samenzang en vocale en orgelliederen Ds. Prins, legerpredikant, sprak een slof- wisselden een en ander af. woord. Voor de hialsvronw. Mijn lezeressen zijn oi4fcvredigbaar! Als maar meer patronen worden er gevraagd! Nu schrijft een Moeder van een driejarige uk, of ik soms een leuk jurkje weet voor de nu soms onverwacht half koude dagen. Zeker: ik heb er een en een practisch er bijpassend broekje ook. Noodig heeft u alles bij elkaar: 196 gram Templeton's Iris breiwol of andere kinder wol. De kleur laat ik aan u over; voorts 514 M. Angora Layette, wit; 5 kleine parel moeren knoopjes; ruim 4,5 c.M. elastiek van Yt c.M. breedte; een paar Stratnoid brei naalden No. 10 en een Stratnoid haakpen No. 16. Het jurkje wordt 4014 c.M. lang ge meen van den bovenkant der schouders. De wijdte van ondeern is 9114 c.M.; om het middel 61 c.M.; lengte van de mouw, ge weten vanaf den hals 19 c.M. Het broekje is aan de achterzijde 29 c.M. en van voren 2614 c.M. iang; de wijdte op het wijdste gedeelte is 3614 c.M. en om de pijpjes 2714 c.M. Er moeten 15 steken op de 5 c.M. in de breedte komen en 9 toeren op de 214 c.M. in de lengte. Van het jurkje worde de schulpjes eerst af zonderlijk gemaakt. Opzetten: 8 steken voor den kant van één schulpje; in den achterkant van deze steken werken en 2 steken op zetten. Averecht in den achterkant van de op gezette steken breienaverecht op de overige steken en weer 2 steken opzetten aan het einde van den toer. Aan elk einde van de volgende twee toeren 2 steken opzetten en steeds in den achterkant van de opgezette steken werken. Hierna twee steken breien ia den steek naast den kansteek aan weers zijden van de naald in de twee volgende rechte toeren. Aan het eind van den laatsten toer een steek opzetten. De volgende toer averecht en één steek opzetten (22 steken). Dit vormt één schulpje met een extra steek aan het einde van den rechter toer vóór den uitersten- kantsteek. Breek nu de wol af. Maak een tweede schulpje en laat den op gezetten steek aan het eind van den rechten toer, waar de meerderingen gemaakt zijn, aan weerszijden van de naald, weg; doch zet een steek op aan het eind van den averechten toer. Ga zoo door, tot er zes schulpjes op de naald staan. De volgende toer is dan een rechte toer en wordt aldus gebreid: 1 recht, omslaan, dan A 2 te zamen. 16 recht. 2 te zamen, omslaan, 1 recht, omslaan en vanaf A herhalen tot het einde van bet laatste schulpje; hier 2 te zamen, dan omslaan en 1 recht. Tweede toer averecht. Herhaal deze 2 toeren, tot er ruim 15 c.M., of, zoo u een langer jurk wenscht, méér gebreid is. Nu begint het minderen voor het boven gedeelte. In den volgenden toer in plaats van 2 te zamen, zooals in bet patroon, dubbei- minderen; dat gaat zóó: 1 afhalen, 2 te zamen en de afgehaalde over de mindering halen. Er moeten maar 14 steken over zijn tusschen de minderingen. Deze dubbele min deringen aan weerszijden van elk schulpje maken. Dan- 9 toeren zonder veranderingen; de minderingen op de gewone manier in het patroon-; dan in den volgenden toer weer dubbele minderingen den heelen toer door.: De laatste tien toeren nog eenmaal herhalen. Zonder minderingen doorgaan tot het werk in het geheel een lengte heeft van 38 c.M. Dan: 1ste toer: 1 recht, omslaan; A 2 te zamen, omslaan en herhalen vanaf A tot het einde van den toer, eindigende met 2 te za men, 2de toer averecht. Dan nog eens de 1ste toer; afkanten. De rug wordt op dezelfde manier gewerkt, tot de lengte ruim 30 c.M. bedraagt. Het werk wordt hier verdeeld, voor de opening in de achterzijde en elke helft wordt apart afgemaakt. In den volgenden toer over drie strepen werken tot den rechten steek in het midden en in dezen steek een steek meerderen en een- van deze steken op de tegenovergestelde helft brengen. Zoo komen er 46 steken op elke helft. Werk elke helft af, zóó dat hij past op het voorste gedeelte. Voor de mouwen zijn drie schulpjes noodig een' beetje kleiner dan die voor de jurk Begin daarom 5 steken op te zetten in plaats van 8 en volg verder de aanwijzingen voor het groote schulpje. Er zijn 19 steken noodig voor het eerste schulpje en 18 voor het 2de en 3de. Als alle schulpjes op de naald staan, brei dan het patroon van het lijfje, maar met 3 steken minder tusschen de mindering in, over een lengte van 714 c.M. ongeveer. De patroontoer zal zijn: 1 recht, omslaan, A 2 te zamen, 13 recht, 2 te zamen, omslaan, 1 recht, omslaan en vanaf A herhalen tot het einde van den toer, eindigende met 1 recht. Na 714 c.M. gebreid te hebben,, 21 steken afkanten, 13 recht, 21 steken afkanten. Over de 13 middelste steken recht heen en averecht terug breien over een lengte van 714 c.M.; dan het randje maken als aan den bovenkant van het lijfje; 1ste toer: 1 recht, omslaan; A 2 te zamen, omslaan, en vanaf A herhalen tot het einde van den toer, eindi gende met 2 recht; 2de toer averecht; 3de toer als de 1ste. Afkanten. De andere mouw gaat nèt zoo. Om het jurkje af te werken moet u alle onderdeden oppersen; eerst aan den ave rechten en daarna aan den rechten kant met -een warm ijzer en een vochtigen doek. Naai de schouderstukjes tusschen voor- en achterkant en laat hierbij twee breede strepen aan de vóórzijde van den hals en één aan eiken kant van de achterzijde. Zet de mouwen in de jurk en pers de naden goed op. Naai de zijwanden en de mouwnaden dicht. Voor den onderkant met rose wol een toer vasten haken langs den onderkant; steek op steek. Ook de onderzijde der mouwen op deze ma nier afwerken. Voor de rugopening aan de linkerzijde van den rug twee toeren vasten haken, steek op steek voor het reepje achtet d-e knoopen. Aan den rechterkant maar één toer vasten« Haak één toer vasten rond den hals, steek op steek. Pers alle naden en randjes op, zet de knoopen op het linkerreepje ter hoogte van de gaatjes in het breiwerk, die voor knoopsgat zullen dienst doen. Er moeten twee gaten tusschen de knoopsgaten onge bruikt blijven. Voor het broekje 93 steken opzetten, aan den bovenkant van de achterzijde beginnende.: Brei4 toeren het ribbetje 1 a. 2 recht, in den achterkant van de steken van den eersten toer werkende. In den volgenden toer 1 a. 2 r. 1 a. dan 2 te zamen, omslaan, 1 a., dan A 2 recht, 1 a., 2 r. 1 a., dan 2 te zamen, omslaan, toer. Nog 3 toeren het ribbetje breien; nui recht heen, averecht terug en het verhoogde gedeelte beginnen. 1ste toer 57 r.; omkeeren; 2de t. eerste steek afhalen, 20 a., omkeeren;- 1 a. en vanaf A herhalen tot het eind van den 3de toer 1ste st. afhalen 30 r., omkeeren; 4de toer 1ste st. afhalen, 40 a., omkeeren. Zoo doorgaan, telkens 10 steken meer tot alle ste ken gebreid zijn; dan de volgende toer ave recht. Doorgaan: recht heen, averecht terug; aan weerszijden van de naald één steek meerderend naast den kantsteek in den vol genden toer en dan in eiken daarop volgen den 4den toer tot er 115 steken op de naald staan. Na de laatste meerdering 3 toeren breien zonder meerderen; dan aan weers zijden van de naald naast den kantsteek min deren, en eiken toer, recht en averecht, tot er nog 35 steken over zijn. Nu in eiken toer meerderen, in de rechte en de averechte, naast den kantsteek aan weerszijden van de naald, tot er weer 115 st. op de naald staan. Twee toeren breien zonder meerderen. In den volgenden weer minderen (zie boven) tot er 93 steken over zijn. Twee toe ren breien zonder minderen; dan weer het ribbetje; 3 toeren; gaatjes maken voor het elastiek; dan 4 toeren het ribbetjje en afkan ten. Oppersen; zijnaden dichtnaaien, elastiek doorrijgen en vastzetten. Rond de pijpjes met de I.ayette een toer vasten haken: steek op steek.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7