Landbouw en Veeteelt, Slkmaarsclis Caorait. S-SSWJlisSï ±n Buitenland! DE KANS OP RUSSIFICATIE. Proirinoiaal nieuw Honderd twee en dertigste Jaargang. Woensdag- 14 Mei Uil Rusland. een moedige daad. de aanslag te warschau. Een grootscheepsch onderzoek landbouwtelling 1930. heiloo. jlo. 113 1930. Wladimir Majakowsky. (Nadruk verboden.) Te Moskou heeft zelfmoord gepleegd de gekende sovjet-dichter Wladimir Majakows ky, een der merkwaardigste persoonlijkhe den van tegenwoordig Rusland. Deze zelf moord was zóór onverwacht, zoo moeilijk te rijmen met de persoonlijkheid van den dich ter, met zijn levenshouding, met de door hem verkondigde beginselen, dat het bericht velen onwaarschijnlijk voorkwam. De verbazing was des te meer gerechtvaardigd, wijl de zelfde Majakowsky, toen eenige jaren gele den de dichter Jesenin, een eveneens zeer merkwaardige en echt-Russische figuur, on der ongeveer gelijke omstandigheden zelf moord had gepleegd, geen woorden genoeg vond om de daad van den overledene te ver- oordeelen. Er gebeuren echter zeer vreemde dingen in de wereld. Jesenin liet een gedicht na, waarin hij de redenen uiteenzette, die hem er toe hadden geleid zelfmoord te plegen. Majakowsky vond dat minderwaardig, hij spaarde toen geen woorden om dat gedicht te bespotten, den overledene te hoonen. En nu deed hij precies hetzelfde. En in zijn laatste gedicht schreef hij zelfs, dat de oorzaak van zijn zelfmoord liefde tot een niet genoemde vrouw was. Er zijn nu veel menschen, die trachten vast te stellen, wie de vrouw is, de liefde waarvan een man als Majakowsky tot zulk een daad als zelfmoord kon hebben ge leid. Wij zullen hier de onderzoekingen van deze nieuwsgierigen niet volgen. Wij willen echter den lezer het een en ander over den persoon van den overleden dichter vertel len. Majakowsky begon in Rusland bekend te worden tijdens de opkomst der „futuristen". Om de aandacht van het publick te trekken, om de menschen te dwingen over de nieuwe richting te spreken, deden de futuristen al les, wat schandaal kon wekken. Zij kleed den zich op een opvallende wijze, verkondig den in hun geschriften, dat zij de geniaalste zonen van Rusland waren, schreven de on waarschijnlijkste dingen, bespotten de groot ste Russische dichters en schrijvers enz. Ma jakowsky deed aan al die dingen mede. Hij wandelde door de hoofdstad in een fel-geel damesjak, dat hem overigens uitstekend stond. De toen 20-jarige, knappe, hoewel wat te logge Majakowsky wist dat en coquetteer- de er mee. Evenzoo conquetteerde hij met zijn beweerde minachting voor de burgerlijke maatschappij, voor de leiders van het gees telijke leven in Rusland. De futuristen orga niseerden vaak bijeenkomsten, waarbij zij hun nieuwe gedichten en verhalen voorlazen, hun opvattingen verkondigden. Uit den aard der zaak moesten die gedichten en vooral die redevoeringen het publiek prikkelen, bij de toehoorders verzet wekken. De futuristen wisten dat, streefden er naar. Niemand hun ner kon dat op zulk een meesterlijke wijze doen als Majakowsky. Hij verstond de kunst, onmiddellijk alle aanwezigen tegen zich in het harnas te jagen, reeds bij de eerste woor den een storm van interrupties uit te lokken. Hij keek dan uitdagend en hoonend naar de tegenstanders in de zaal en slingerde hun zulke rake, diep grievende beleedigingen toe, dat de zaal dadelijk in een staat van razernij geraakte; mannen met een positie in de maat schappij, erkende critici, geraakten in vuur en lieten zich uitlatingen ontglippen, die Majakowsky wist uit te buiten om hen be lachelijk te maken. Het gebeurde vaak, dat een gedeelte van de toehoorders naar het po dium snelde om Majakowsky af te ranselen. Dan snelden de vrienden hem te hulp, terwijl Majakowsky zelf, die knuisten van een boot werker bezat, ook zijn man kon staan. Daar bij had Majakowsky een stem, die in Rus land gewoonlijk genoemd wordt „trompet van Jericho'r. Hij kon de woedende menigte overschreeuwen. Soms deed die stem aan het rollen van het onweer denken, maar het ge beurde ook, dat diezelfde stem ondanks het geweldige volume „fluweelig" werd, zooals de Russische term luidt. Dat gebeurde echter alleen, wanneer hij zijn gedichten voorlas, J~,!d Dan afraad fiurdeke wijze n onder f/ll fs ziJn ergste vijan- Sfcm bekoring van zijn machtige me^rderheiHSSC'1'enj ZCnS de overweldigende len beschoiXh" deuRuss'^e intellectuee- hem niets anders dan een choeligan Deze vanahè?g,-WaiS edlter on]uist €n getuigde ruwhpï Slmphci.s'ne der beoordeelaars. Zijn XuTklT metl,geJheel Majakowsky fiïï» die r"wheid als een soort schild kowëkv W3S v"scholen de echte Maja- mail eèn hü\ ^af dige, echt-Russische nfpë'pifa besluit!l00s wezen> een weifelaar. bulderen a 200 0p de estrade kon bulderen, die iedereen op de stuitendste wit- ze kon gneven, die om zich heen woede en ,fr zaaide' was in den omgang met men schen zacht en voorzichtig. De bullebak was in werkelijkheid een sentimenteele en vaak verlegen man, goedhartig en oprecht, trouw en eerlijk. Deze tegenstrijdigheden ko men overigens in Rusland vaker voor. Daar om is het voor een niet-Rus zoo moeilijk de Russische toestanden en verhoudingen te be grijpen, daarom zijn de conclusies van vreemdelingen, die Rusland bezoeken, steeds zoo verkeerd en onjuist. Evenals vele futuristen en imaginisten, sloot Majakowsky zich bij de bolsjewiki aan, werd een hunner woordvoerders. Zijn ge dichten waren wellicht het beste propagan- da-materiaal der bolsjewiki. Daarbij zijn die gedichten zóó geschreven, dat zij uitsluitend geschikt zijn om voorgelezen te worden. Wie die gedichten op een gewone wijze leest, vindt er niets bijzonders in, wordt zelfs nu en dan getroffen door de ruwe beelden, de slechte afwerking, maar zoodra ge die ge dichten declameert of declameeren hoort, dan verandert de stemming geheel en al. Dan krijgen de felle woorden, die als uit steen gehouden beelden, die barbaarsche wendingen een kracht, die u meesleept, die u bekoort. De hamer van zijn poëzie beukt dan, verplettert, vernietigt de vijanden van hetgeen hij als het juiste beschouwde. Het gebeurde vaak, dat zijn toehoorders bijna uitsluitend felle tegenstanders van het bolsjewistische regime waren, menschen, die Majakowsky haatten, omdat hij bolsjewiek was, omdat hij het gehate sovjet-regime ver dedigde, die in hem een „verrader", een „om gekochte" zagen (deze opvatting was natuur lijk volkomen onjuist: Majakowsky geloofde in de historische rol der bolsjewiki). Die mannen en vrouwen kwamen met het voor opgezette doel Majakowsky uit te fluiten, maar het pathos van Majakowsky, de op rechte overtuiging overwon de tegenstan ders. Het particuliere leven van dezen merk- waardigen man was niet van dien aard, dat het eerbied kon wekken. Zelfs in het tegen woordige Rusland, waar het sexueele leven zulke wanstaltige vormen heeft aangenomen, waar de romantiek van de liefde uitgelachen wordt en alleen de physiologie is overgeble ven, zelfs daar wekte het liefdeleven van Ma jakowsky vaak verontwaardiging. Ook zijn streven, de eerste dichter van het sovjet-regi me (niet van Rusland, maar juist van het bolsjewisme, het sovjet-regime) te worden, zijn reclamegeest, wekten verontwaardiging. Zijn laatste stukken (o.a. het beruchte „Brul, China" en in nog sterkere mate zijn „Wand luis") waren in staat idereen, die er aesthe tische gevoelens op na hield, tegen de borst te stuiten. Zij waren in elk geval veel zwak ker dan zijn terecht beroemde „Mysterie" Sommigen beweerden zelfs, dat Majakowsky zich zelf heeft uitgeput, dat hij tot niets meer in staat was. Deze bewering komt ons ongegrond en in elk geval betwistbaar voor. Het is hier echter niet de plaats om over de ze, zuiver literaire vraagstukken te spreken. Majakowsky voelde zich behagelijk, zoo lang de bolsjewiki bezig waren met het af breken van de oude maatschappelijke toe standen. De geest van vernietiging, die bij de Russische massa tot zulke vreeselijke ex cessen kan leiden, vond in Majakowsky de beste uiting. Toen de bolsjewiki moesten be ginnen op te bouwen, voelde Majakowsky zich minder op zijn gemak. De laatste jaren voltrok zich bij Majakowsky een zeer gecom pliceerd psychisch proces. Zijn zelfmoord was het logische gevolg daarvan. Het is mogelijk, dat de - aanleiding tot zelfmoord inderdaad de liefde tot een vrouw was, hoe wel dat zeer onwaarschijnlijk lijkt. De oor zaak was echter Van veel dieperen aard. De G.P.Oe heeft evenwel alle papieren van den overledene in beslag genomen, juist uit angst dat er in die papieren dingen zijn, welke het tegenwoordige regime minder aangenaam zou vinden. Wellicht zullen latere publica ties, wanneer in Rusland de persvrijheid her steld zal zijn (en dit zal toch vroeger of later gebeuren), meer licht op den tragischen dood van dezen man werpen. Dr. BOR1S RAPTSCHINSKY Bij Maagdenburg is Zondag een auto, waarin drie personen zaten en die bestuurd werd door den eigenaar, die beschonken was, op een brug over de Elbe over het voet pad en door de leuning heengereden. Het ge vaarte stortte naar beneden en kwam op een zandbank terecht, waar de wagen zoo snel vol water liep, dat het drietal zich zelf niet bevrijden kon. Een toevallig over de brug passeerend soldaat van de rijksweer had het ongeluk gezien. Hij sprong te water, zwom naar de wegzinkende auto en wist met groo- te inspanning een portier open te krijgen, zoodat hij de reeds half gestikte menschen uit hun gevangenis kon trekken. Zij kwamen er af met eenige snijwonden en andere kwetsuren. Het onderzoek in zake den voorbereiden bomaanslag op het Sovjet-Russische gezant schapsgebouw door middel van een helsche machine in den schoorsteen van het gebouw geplaatst, duurt nog steeds voort. Resulta ten schijnt het intusschen nog niet te hebben opgeleverd. Tot dusver zijn 150 personen verhoord, naar aan de Duitsche bladen wordt gemeld, terwijl talrijke huiszoekingen te Warschau, Wilna, Brest-Litowsk en Bialostok bij Rus sische monarchistische emigranten hebben plaats gehad. Deze week zal nu een groot scheepsch onderzoek in loco worden gehou den op het dak van het gezantschapsgebouw. Daaraan zullen deelnemen vier militaire des kundigen, vier horlogemakers (de helsche machine was op tijd gesteld en verbonden geweest met een uurwerk), twee bommen- aeskundigen, twee touwslagers, benevens een groot aantal technici op het gebied van ont plofbare stoffen enz. kortom, het belooft daar op het dak een geweldig gedrang te worden GEWELDIGE FABRIEKSBRAND IN AMERIKA. Naar gemeld wordt uit Chicopoe is in een fabriek van sportartikelen een brand uitge broken, die een geweldigen omvang aannam. Door het vuur werd bovendien een naast de fabriek gelegen raffinaderij, waar 8000 gal lons naphta en 2000 gallons acoten waren opgeslagen, verwoest. De brandweer stelt pogingen in het werk om een onderaardsche tank, die 10.000 gallons naphta bevat, te behouden. Men inbegrip van verlies door stopzetting van productie schat men de scha de op 2 millioen dollar. HENDERSON EN GRANDI BIJ BRIAND Briand heeft gistermiddag Henderson en Grandi een maaltijd aangeboden, na afloop waarvan door de Ministers geruimen tijd ge confereerd werd. Op deze samenkomst zullen binnenkort nog meer besprekingen volgen, teneinde tot een algemeene regeling te gera ken van de Fransch-Italiaansche kwesties. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat er overeenstemming is verkregen tus- schen Grandi en Briand. Niet alleen de kwestie van de bewapening ter zee, doch ook tal van andere tusschen Frankrijk en Italië aanhangige problemen zouden reeds opge helderd zijn. Voorts werd vastgesteld, dat een accoord1 in de kwestie van de bewapening ter zee veel gemakkelijker te bereiken is dan een voor de overige politieke kwesties. De rol, die Henderson hierbij gespeeld heeft, draagt, naar verklaard wordt, een uitslui tend bemiddeldend karakter. Na de zitting van den Raad zullen de onderhandelingen langs diplomatieken weg worden voortgezet. In de September-Assemblée wil men tot nieu we onderhandelingen komen tusschen Gran di en Briand. DE MOORDENAAR VAN RATIBOR. De te Ratibor gearresteerde Leopold Paus- ner uit Kcmein, -bij Brunn, is een uiterst ge vaarlijk roofmoordenaar, die in 1918 een op perwachtmeester der gendarmerie, tegen wien DOOR VOX. De belangrijkste vraag, welke men ten aan dien van den huidigen politieken toestand kan stellen, is nog steeds deze: of de verdere wereld en met name Europa of wil men het kleiner noemen West-Europa op den duur zal worden gesoviettiseerd. De vraag staat niet meer zóó op den voor grond als eenige jaren geleden. Er is een tijd geweest, dat men eigenlijk vrij algemeen verwachtte, dat wij groote kans hadden de „zegeningen" van het Sovjet-systeem aan den lijve te ondervinden. Doch die tijd is voorbij. En al is de voorspelling, dat de Russische dictatuur van het proletariaat het niet langer dan een half jaar, een jaar, anderhalf jaar zou uithouden, falikant uitgekomen, veel ter rein gewonnen hebben de Russomanen voor- loopig toch niet. En toen het den Russen niet lukte om Europa even -gauw onder den voet te loopen, is men in Europa zijn angst voor het Russische gevaar kwijt geraakt en is men tot de overtuiging gekomen: het moge dan niet een mislukking in Rusland zelf zijn ge weest, overal elders -heeft de dictatuur van het proletariaat toch geen vasten voet kun nen krijgen en zal zij dien niet krijgen. Is nu die toestand van gerustheid gemo tiveerd, is het waar, dat wij van Rusland niets meer te vreezen hebben en dat er geen «ans meer is, dat men hier serieuze pogingen zal doen om ons het Russische „geluk' deel- ac'»'g te doen worden? vv ij gelooven het niet. Natuurlijk is het, ook in dergelijke zaken, even onmogelijk ten positieve als ten neeatieve te voorspellen. negatieve te tw.T-- ten kap dus evenmin zeggen, dat wij niet Coi ussificeerd als dat wij wel gerussificeerd zullen worden. Doch er ziin een reeks aanwij- J dan is de Rus geschikt om om te koopen, om zingen, dat het gevaar nog allerminst voorbij is. Waarbij wij nu niet alleen het gevaar op het oog hebben van een- definitieve Russifica tie, doch ook van alle veroveringen oorlogen, burgeroorlogen en (materieele en maatschap pelijke ruïne, die het gevolg kunnen zijn van een groot Russisch offensief. Indien wij enkele van die aanwijzingen zouden moeten noemen, is er allereerst het succes van de Russische communisten. Wij gelooven niet aan de mooie schilderingen welke men ons vanuit Rusland tracht op te dringen. Maar wij getooven aan de bekwaam heid, de volharding, het organisatie-talent van de kliek, 4ie Rusland regeert. Dat dit alles zoo lang heeft kunnen stand houden, dat men nog steeds den schijn van zekere wel vaart, althans van eenige bestuursvastheid, kan handhaven, schijnt ons niet meer of minder dan een wonder. Het is psychologisch haast niet Verklaarbaar, zelfs voor wie er mee jekent, dat Rüsland heelemaal niet te verge lijken valt. Het moeten wel wonderbaarlijk handige menschen.zijn, die dat alles zoo laten loopen, die zoo den schijn weten te wekken, dat daar een vaste staatsvorm is, die aan enkelen toch zekere bevrediging geeft. Een tweede moment is de buitengewone be kwaamheid van deze lieden in de buitenland- sehe politiek en hun hardnekkigheid en de handigheid waarmee ze den een tegen den ander uitspelen en propaganda maken. En men moet die propaganda niet onderschatten. Primo is zij volkomen nieuw. Nog nooit heeft men met staatsgelden zoo'n politieke cam pagne ondernomen, nog nooit heeft men ach ter zoo'n campagne de heele staatsmacht ge steld en speciaal ook het staatsgeld. Geen enkele politieke partij heeft nog ooit over net honderdste van de fondsen beschikt, waarover de Russische communisten beschikken. En zoo om te koopen, dat de omgekochte het nau welijks merkt. Hij heeft zoo'n enorme erva ring op dat gebied! Wat we nu in Berlijn met de Sklareks zien gebeuren is maar een klein staaltje van de merkwaardige omkoopkunst -die in Rusland geheel in dienst staat van het Sovjet-bestuur. Er komt bij, dat de huidige Russische machthebbers deze propaganda niet of al thans niet allereerst beschouwen als pro paganda voor politieke idealen. Het is voor hen een versteviging van hun positie, de kans om de baas te blijven, de kans om de vetpot ten te behouden. Zij zien veelal in Russificatie van de wereld een conditio sine qua non voor het behoud van hun macht. En dus is het ver klaarbaar, dat deze propaganda zoo goed ge organiseerd en zoo gevaarlijk is, véél gevaar lijker, dan men over het geheel pleegt te be seffen. Waarbij dan tenslotte nog komt de roman tische voorstelling, dat de Russen nu geroepen zijn om de rol van de Franschen van het eind van de 18de eeuw te spelen. De Russen zijn als het ware bezeten door die gedachte en zullen haar als vanzelf trachten te verwezen lijken. Is daarop nu kans? Alweer te voorspellen valt niets. Doch als wij ons afvragen of Europa normaal tegenstand zal kunnen bieden dan vinden wij verschillende momenten, die daaraan doen twijfelen. Allereerst de algemeene oorlogsmoeheid, die men overal met uitzondering wellicht van Italië aantreft. Het zal moeilijk zijn zich t»gen een krachtig Russisch offensief te ver zetten. Het pacifisme, de verdeeldheid, het verminderd nationaal bewustzijn zullen groote bezwaren opleveren. Daarbij komt dan dat de handwerkslieden, die nu zeer stellig niet allen of zelfs maar hij een wrok had, vermoordde en die zich bo vendien no°r aan een roofmoord had schuldig gemaakt. Hij werd tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld, doch simuleerde in de gevangenis krankzinnigheid, zoodat hij over- j gebracht werd naar 't krankzinnigengesticht te Sternberg, vanwaar hij den vijftienden Januari ontvluchtte. Mocht dit alles worden bevestigd, dan zou hieruit blijken, dat de man met de Düsseldorfsche moorden niets uit staande heeft. er bij NEW-YORK VERWACHT EEN REUSACHTIG PROCES. Bekende ondernemingen betrokken? De justitie heeft een vervolging ingesteld welke zal leiden tot een reusachtig proces tegen een aantal ondernemingen, die zich ge combineerd hadden met* het doel, gemeen schappelijk de voordeelen van een aantal patenten uit te buiten en die daardoor overtreding kwamen van de trust-wet. De voornaamste van dc betrokken onder nemingen zijn de Radio-corporation, de American Telefone Westinghouse en Gene ral Motors. ONGEREGELDHEDEN IN GELSENKIRCHEN. Gisteravond laat ontstond in een herberg in het stadsdeel Biirerle oneenigheid tusschen verschillende bezoekers, werkloozen en mijn werkers, waaraan ten slotte de politie te pas moest komen. Deze moest van de vuurwape nen gebruik maken. Een der mannen ont ving een schot in de longen, waarna hij spoe dig overleed. Zijn broer bekwam een schot in de heup. De politie verspreidde de menig te. In den afgeloopen nacht hadden verschei dene arrestaties plaats. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal eveneens als in 1910 en 1921 een Land bouwtelling, zijnde een telling inzake het grondgebruik en den veestapel worden ge houden. Doel van deze telling is uisluitend: het verkrijgen van die gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld van den land bouw en dus voor de behartiging der land bouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met belastingen of andere op den landbouw gelegde Tasten. De grondgebruikers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. De taak van de personen die met de uitvoe ring van de telling belast zijn, zal ten zeerst: kunnen worden verlicht, indien men de gege vens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een overzicht van de inlichtingen die zullen worden inge wonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond) die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land' is en hoeveel van iet gepachte land van de ouders gepacht is; c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarden; e. hoeveel eenruiters plat glas in het be drijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen; verwarmde en onverwarmde kassen afzonderlijk op te geven. f. hoeveel bouwland gelegen is in andere gemeente(n) dan waar de bedrijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opge geven in kadastale grootte. Wat den veestapel aangaat, wordt ge vraagd naar het aantal paarden beneden en boven 3 jaar, de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden jaar, de laatste in warmbloed, koudbloed- paarden en hitten; het aantal runderen en wel afzonderlijk; springstieren, melk- en ka-lfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaar; het aan tal heideschapen; het aantal andere schapen gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bokken; het aantal varkens, van 6 weken tot 60 K.G., van 60 K.G. tot 100 K.G. en boven 100 K.G.; het aantal kip voor de meerderheid met Rusland sympathi seeren, toch voor een krachtige Russische propaganda in een tijd, dat de Russische egers opmarcheeren, allicht een betrekkelijk gemakkelijken prooi zullen zijn. Vervolgens is ook de sterke ontwikkeling van de bureaucratie en de groote en nog steeds voortdurende machtsvermeerdering van de kleine beambten een middel om West-Euro pa ontvankelijker te maken voor de russifi catie, omdat tenslotte in het Russische systeem de bureaucratie almachtig is. Intusschen is misschien datgene wat de Russen het allermeest zal helpen, het volko men fiasco van de West-Europeesche bour geoisie in de organisatie-richting. Men herinnert zich uit de tijd van de vesti ging van het gezag van de communisten, dat men de vlugge verandering toeschreef aan het ontbreken van een bourgeoisie, van een middenklasse. De partij had zich maar partij van boeren en arbeiders te noemen om direct heel het Russische volk te omvatten Wat er verder in Rusland nog was, het was een nogal ontaarde aristocratie van geboorte en grootgrondbezit. En de bourgeoisie telde niet mee, bij wijze van spreken. Ja zoo werd toen gezegd had Rusland maar een bourgeoisie gehad, dan ware dat niet ge beurd! Doch al is er natuurlijk waarheid in die gedachte, wat beteekent een bourgeoisie, die buiten staat is zich te organiseeren, macht uit te oefenen, haar belangen te doen gelden en daarmee een evenredige en evenwichtige belagen-vertegenwoordiging in de maatschap pij te scheppen? En dat de West-Europeesche bourgeoisie die kracht mist, welke de handwerkslieden en b.v. de landbouwers in vele handen wèl heb ben, zal toch wel niet ontkend kunnen worden. Laten wij een staaltje mogen noemen uit de talloos vele: deze dagen wilde onze regee pen en het aantal eenden, voor elk de kuikens en dc oudere dieren afzonderlijk. De Coöp. „Boerenleenbank Heiloo" hielc Dinsdagavond jaarvergadering in het Bru- nogebouw. Tegenwoordig 91 leden. Aan de bestuurstafel had plaats genomen de Inspecteur van de Centrale Bank te Eind hoven. De voorzitter, de heer J. Sengers, opende en heette allen welkom, inzonderheid de in specteur. Spr. verheugde zich over de groote opkomst waaruit blijkt welk een groote plaats de bank in de gemeente inneemt. Het afgeloopen jaar was voor land- en tuinbouw niet voordeelig zooals straks zal blijken. Niettemin zijn alle voorschotnemers hun verplichting tot de laatste cent nagekomen, wat tot dankbaarheid stemt, want dat zal voor meerderen moeilijk zijn geweest. Spr. moest de aandacht vragen voor een treur!- gen plicht. Het is, zegt hij, U allen bekend dat onze eminente kassier ons is ontvallen Hij, de man op wien men nooit tevergeefs een beroep deed, stond ook buiten de kan tooruren altijd welwillend iedereen te woord. Helaas, de wreede dood heeft hem ons ontnomen. Namens de weduwe bracht spr. diepgevoelden dank aan allen die tijdens zijn ziekte en na zijn overlijden blijken van be langstelling lebben gezonden, niet het minst bij zijn begrafenis. Spr. wenschte hem de rust die hij heeft verdiend, zijn aandenken zal ons bijblijven. Tot secretaris werd aangewe zen de heer Jac. Molenaar en tot stemopne- rners de heeren P. Kuiper en K. op den Kel der. De rekening en de balans lagen voor de le den ter inzage bij den hulpkassier Molenaar. Niettemin gaf de inspecteur eenige cijfers waaruit kwam vast te staan hoe de balans was. Het actief wees aan uitstaande voorschot ten 130.002.35, te goed in loopende reke ning 489610, effecten 1180.63. Het pas sief bedroeg aan Spaargelden 137.308.34, aan schuld bij de Centrale Bank 13140.08, het actief en passief sloot met een eindcijfer van 151342.43. Uit de gevraagde toelich ting bleek dat de bedrijfswinst 1341.73 be droeg, het nadeelig saldo van vorige jaren was weggewerkt, terwijl er een netto winst van 223.15 overbleef. Het verlies, nadeelig saldo liquidatie bank Alkmaar a 400 is nu van de baan. De ze kerheidsstelling a 1408 is aan de leden terugbetaald. Zooals de voorzitter reeds zei- de was 1929 niet voordeelig, dat blijkt om dat 12000 minder aan spaargelden is ge bracht en 8000 aan voorschotten meer is opgenomen, alzoo een bedrag van 20.000. De heer J. Korthouwer bracht rapport uit namens de financieele commissie en verklaar de alles in orde waarna rekening en balans werden goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het bedrag der voorschotten, rente van voorschotten en spaargelden. De voorzitter stelde voor om het bedrag der voorschotten te bepalen op 10.000, rente voorschotten 5 1/4 pet. en van spaar gelden 3.6 pet. De heer M. Sengers vond het standpunt van het bestuur niet zuiver. Er is winst ge kweekt ten koste van de voorschotnemers. De heer J. C. Wit vond de rente te hoog, particulieren banken geven het voor minder, het geld is niet duur. De inspecteur vond den gedachtengang niet juist. Practisch is er een verschil van 20.000 bij het. vorig jaar (minder spaar gelden en meer opgenomen geld a 8000)' de winst is ook gekomen van de spaargelden De heer Molenaar meende dat het geld bij de banken zeker niet goedkooper was en daar is meer borgstelling noodig (2 borgen). De voorzitter zeide dat we reserve moeten kweeken. Het voorstel is aan alle kanten be keken en Eindhoven wenscht een reservekapi- taal, wat ook noodig is. Spr. verzocht drin gend om het bestuursvoorstel ongewijzigd aan te nemen. Aldus besloten. Bestuursverkiezing. Aftredend de heer J. Ligthart, die met 78 stemmen werd herkozen. Als lid van den Raad van Toezicht werden gekozen de hee ren J. Sengers en G. S. Koomen. De voorzitter stelde zich niet meer herkies baar, doch de vacature werd niet aangevuld omdat volgens de nieuwe Statuten het aantal leden 3 moet zijn. De heer Koomen werd met 65 stemmen herkozen. Als leden van de financieele commissie ring een nieuw telefoon-tarief invoeren. De ïandel verzette er zich tegen, voor zoover dat gezegd kan worden van die ongeorganiseerde massa, die in haar kamers van koophandel alleen maar een schijn van organisatie heeft en zich nog niet een behoorlijke organisatie reeft kunnen verschaffen. De post vond het zelfs niet noodig om te genover dit algemeene verzet de gewone be leefdheid in acht te nemen. Zij zette haar plannen door zonder ook maar de moeite te nemen, die verder te verdedigen. Een Kamer lid vroeg, waarom de minister den handel zoo negeerde. De minister stuurde den vra ger met een „postaal" kluitje in het riet. En de geheele Nederlandsche handel liet zich zoet in het riet sturen. Niet het allerminste verzet- Zie nu eens wat er in de Kamer en daar buiten gebeurt, als 5 handwerks-lieden zich over iets te beklagen hebben. En vergelijk dat met die drieduizend maal zes-en-aertig ipf zijn het er meer?) handelaren met hun schijn-organisatie! Inderdaad de bourgeoisie is niet geor ganiseerd, zelfs niet de particuliere handel, die als geen andere groep menschen tegen woordig toch een elementair belang bij zoc'n organisatie heeft. En als de elementen uit de bourgeoisie, die zoo'n behoefte aan organi satie hebben, zoo handelen, dan begrijpt men wat er verder terecht komt van de- belangen van de niet-handwerkslieden. Wij gelooven dan ook, dat als het Russi sche gevaar nog altijd zeer stellig bestaat, de West-Europeesche bourgeoisie dat aller eerst aan zichzelf te danken heeft en dat dit gemis aan organisatorisch inzicht is, dat het sterkste wapen is van de pientere en bekwa me organisators, die de Moskousche macht hebbers ziin.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9