DAGBLAD VQDR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland No. 114 DONDERDAG 15 MEI 1930 132e Jaargang. Pagolijksch overzicht. Een conferentie voorbereid? DE BURGERLIIKE ACTIE IN BRITSCH-INDIE. Swaraj toegepast in Bardoli. Een aanval onder vrouwelijke leiding. Gevechten aan de Noordwes telijke grens. Een vliegtuig omlaag gestort. Dharasana geblokkeerd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN- Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 14 Mei 1930. Alvorens weer huiswaarts te tijgen heeft 'étEerste Kamer hedenochtend nog een paar uur vergaderd ter afhandeling van de Be grooting van Suriname. De beraadslaging daarover is niet van buitengewone beteeke- nis geweest. Er zijn niet meer dan twee spre kers geweest, die wat op hun hart hadden. Vooreerst heeft de heer Fock (Lib.), als oud gouverneur van Suriname voorzeker een der beste kenners van dat gewest, een pleidooi gevoerd voor regeeringsmedewerking aan een plan om de sinaasappelteelt in Suriname tot een behoorlijke bron van inkomsten te maken. Er bestaat n.1. een plan om in Suriname een inkooporganisatie op te richten, welke van de kleine landbouwers hun sinaasap pelen opkoopt, deze sorteert, behoorlijk ver pakt en dan naar Europa verzendt. De heer Fock gelooft in de levensvatbaarheid van deze cultuur, mits de zaak maar behoorlijk wordt aangepakt en de regeering medewerkt. Indien deze bereid wordt gevonden om een dergelijke onderneming met een voorschot of wat dan ook te hulp te komen, kan dit een bron van welvaart voor Suriname worden. De Minister van Koloniën gevoelde wel wat voor het denkbeeld, in het bijzonder om dat de sinaasappel oogst in Suriname valt in een tijd, dat er van andere zijde geen sinaas appels worden aangevoerd, maar hij' was alleen bevreesd, dat de importeurs niet zou den krijgen wat zij hadden besteld. Kan men het daar niet eens op wagen? Er zijn reeds zooveel millioenen aan proefnemingen in Suriname weggeworpen, dat er nu nog wel een enkele ton aan gewaagd kan worden. Verder heeft de katholieke senator De IJong eens lans gebroken voor meer gelijk stelling van het bijzonder onderwijs met het openbare en de ministers heeft dat toege zegd, verzekerd, dat wat er uit 's lands kas aan onderwijs werd besteed, gelijkelijk tus schen het openbaar en bijzonder onderwijs zou worden verdeeld. Zonder stemming is daarop de begrooting goedgekeurd en na be handeling in comité generaal van de huis houdelijke raming is de Kamer uiteengegaan om weer terug te keeren wanneer er voldoen de zaken ter afdoening gereed liggen. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de herziening van de Gemeentewet hedenmiddag voorgezet. Allereerst heeft zij zich vereenigd met een amendement om ook de vrouw tot gemeentesecretaris benaambaar te verklaren. Dit was een onvermijdelijk uit vloeisel van het amendement om net burge meestersambt voor de vrouwen open te stel len en mej. Westerman (Lib.), die te voren het desbetreffende amendement van den heer Boon ijverig had verdedigd, lichtte ook nu het amendement toe. Natuurlijk zijn er van rechts dezelfde bezwaren tegen geopperd als tegen het vroegere amendement, maar de Kamer is consequent geweest en heeft de mo gelijkheid aanvaard, dat een vrouw tot ge meentesecretaris wordt benoemd. Als een noodzakelijk aanvulsel hiervan stelde hierop de heer Beumer (A.R.) )voor te bepalen, dat een burgemeester en een gemeentesecretaris niet met elkander gehuwd mogen zijn en minister Ruys heeft dit gaarne overgenomen. Daarna kwam aan de orde een reeks van artikelen, bevattende een regeling van de samenwerking van gemeenten. We hadden gedacht, dat menig onderdeel van die rege ling stof tot kritiek zou leveren, doch feitelijk is slechts één punt in debat geweest. De regeering had voorgesteld, te bepalen, dat wanneer gemeenten besluiten tot een ge meenschappelijke regeling van gezamenlijke 'belangen dit niet mag geschieden in den vorm van een stichting, naamlooze vennootschap of andere burgerrechtelijke overeenkomst dan indien deze vorm in verband met den aard van het te regeeln belang daarvoor in het bijzonder aangewezen moet worden geacht. De heer Hellenberg Hubar (R-K-) had nu voorgesteld deze bepaling zoodanig te wijzi gen dat op Gedeputeerde Staten die hunne goedkeuring aan een dergelijke regeling heb ben te geven, de bewijslast zou worden ge legd, dat een burgerrechtelijke regeling niet geschikt moest worden geacht, zoodat de gemeentebesturen feitelijk grooter vrijheid zouden hebben om dergelijke regeling te ontwerpen, daar in de practijk een vernieti gmg daarvan natuurlijk uitzondering blijrc In het bijzonder van radicale zijde heeft de nunister hulp gekregen bij de bestrijding van dit amendement omdat men aan dien kart zooveel mogelijk de openbaarheid van het gemeentebeleid wil handhaven en een burger rechtelijke overeenkomst van welken aard °ok buiten openbaarheid valt Na een debat, waaraan vele leden deelnamen ;s hot amen dement ten slotte verworpen mc-t 45 tegen stemmen, waarop de gansche regeling van de samenwerking van gemeenten zonder verder debat en zonder stemming is goed gekeurd. Morgen wordt voortgegaan met de behan deling van de aanvulling van art. 126 der gemeentewet betreffende de medewerking van "et, gemeentebestuur bij de uitvoering van etten en maatregelen van bestuur. De heer w^Chant (V.D.) heeft daarbij een amende ment ingediend om daarbij den burgemeester niet te noemén, ten einde hierdoor zijn speciale verantwoordelijkheid uit de wet te lichten. DE BURGERLIJKE BEWEGING IN BR. INDIË. Na de zout-actie staking der grondbelastingen Teleurstelling over de verklaring van den onderkoning. De leiders der burgerlijke beweging in Britsch-Indië schijnen den moed niet te ver- liezen, ondanks het feit, dat zij hun voor mannen verloren hebben. Echter hebben ze nu andere plannen op touw gezet, die misschien nog ernstiger ge volgen zullen hebben dan Gandhi's zout- actie. Deze zout-campagne loopt ten einde, nu de natte moesson nadert. Immers, met het natte seizoen is het onmogelijk op de primi tieve manier zout te winnen. In plaats daarvan schijnt men een andere actie in elkaar te hebben gezet. Een corres pondent van de Daily Herald weet ten minste te vertellen, dat Gandhi's volgelin gen zich nu zullen concentreeren op een sta king tegen de grondbelasting onder de land bouwers in het Noorden. In het gewest Bombay, waar de groote meerderheid der landbouwers kleine boeren zijn, is het ge volg van een weigering de grondbelasting te betalen alleen dat zij het er door aan den stik krijgen met de regeering, waar de mees te boeren pachters zijn van groote grond eigenaars, dreigen er door de weigering zoo wel economische als politieke moeilijkheden. Men voorspelde den correspondent zelfs van gematigde zijde dat hieruit weieens een burgeroorlog zou kunnen ontstaan. Deze correspondent weet ook nog ver schillende mededeelingen te doen naar aan leiding van de verklaring van den onderko ning van Britsch-Indië. In deze verklaring toch werd gezegd, dat de politiek der Engel- sche regeering ongewijzigd blijft. Volgens den correspondent belooft deze verklaring weinig of geen uitwerking op den toestand te hebben, die te ernstig is voor louter platoni sche gebaren. Leiders van de snel afnemende vertegen woordigers der gematigde Openbare feening op wier schouders eventueel de verant woordelijkheid zal worden geplaatst bij iedere poging om een nieuwe grondwet voor ndië ten uitvoer te leggen verhelen niet haar bittere teleurstelling over de vaagheid der verklaring van den onderkoning. De li berale leiders hadden op een definitieve ver zekering gehoopt, dat de conferentie te Lon den zou worden bijeengeroepen om een grondwet voor ndië uit te werken op den grondslag van den dominion status met over eengekomen waarborgen als overgangsmaat regel t. a. v. het leger, de buitenlandsche po litiek, de rechten der godsdienstige minder heden en de Indische staten. De liberale leiders hebben verklaard, dat de verklaring van lord Irwin feitelijk den be- staanden toestand erger maakt, doordat zij t. a. v. het onbepaald uitstellen van den do minion status. Svi Tej Saprae, de leider der liberalen en overtuigd aanhanger der Engelsche regee ring, erkende spijtig, dat de invloed van zijn partij vrijwel onbeteekend was; de meesten zijner volgelingen hebben zich bij Gandhi aangesloten uit wanhoop over het verkrijgen van bevrediging hunner eischen door,louter grondwettelijke methodes. In de dertig jaar, dat hij aan het openba re leven deelnam had Sir Tej Saproe nog nooit zulk een intensen afkeer van het Brit- sche bewind in Indië meegemaakt. Volgens hem zou er nog wat te verhelpen zijn wan neer de Labour-regeering vóór Juli (wan neer de samenstelling der commissie wordt meegedeeld) beslist zou verklaren dat de conferentie was bijeengeroepen om een plan uit te werken voor een grondwet voor Indië. Slechts als Indië overtuigd was dat de do minion status althans gedeeltelijk onmiddel lijk in werking zou treden en dat deze bin nen redelijken tijd bijv. 25 jaar volledig zou worden gemaakt zou de Indische meening kunnen worden gekalmeerd en de dage- lijksch scherper wordende agitatie kunnen worden tegengehouden voor zij tot een cata strofe leidt. De zegsman van de Daily He rald meende, dat mogelijk sommige aan hangers van Gandhi hun campagne voor volledige onafhankelijkheid zouden voort zetten, maar dat Gandhi zijn persoonlijken invloed zou aanwenden ten gunste van aan vaarding. Als bewijs dat de verbittering der natio nalisten toeneemt maakt de correspondent nog melding van een motie van de Kamer van Indische kooplieden te Bombay, waarin er bij den onderkoning op wordt aangedron gen een conferentie van zakenmenschen bij een te roepen. De motie keurt de repressie maatregelen af en getuigt, dat al moge de mahatma achter de tralies zitten, de geest van Qandhi blijvend is. LIBERAAL PAMFLET TEGEN CAROL. Strenge regeeringsmaatretjeien. Hoewel prins Nicolaas zijn nadrukkelij- ken wensch had te kennen gegeven, dat een ter perse zijnd liberaal pamflet tegen zijn broer, den ex-kroonprins Carol, niet zou worden gepubliceerd, is dit toch verschenen. In de brochure worden o.a. de herhaalde troonsafstand door Carol besproken en diens poging om in Londen twee vliegtuigen te charteren teneinde daarmede naar Roemenië terug te keeren, welke poging door de En gelsche politie is verhinderd. Natuurlijk wor den ook de verschillende liefdesaffaires van Carol opgehaald, vooral diens liaison met mevrouw Loepescoe. De verschijning van de brochure valt sa men met de bespreking in den laatsten tijd in sommige bladen en kringen van de moge lijkheid van een terugkeer van den ex-kroon prins. Het heet, dat het pamflet is verschenen, omdat de regentschapsraad weigerde een na drukkelijke verklaring af te leggen tegen el ke mogelijkheid van verandering van de re geling der troonsopvolging. Het orgaan van de liberale partij bevat een artikel van den leider Bratianoe, waarin de partij op het hart wordt gedrukt met alle mogelijke middelen te beletten, dat de kwes- tie-Carol weer actueel zou worden gemaakt. Bratianoe verwijt den regentschapsraad, dat deze geen besliste houding aanneemt in deze aangelegenheid. Als gevolg van de publicatie van de ge noemde brochure heeft de regeering beslo ten verder elke publicatie in de pers over ex- prins Carol, van welken aard ook, te verbie den. Tevens werd bepaald, dat telegrammen van buitenlandsche correspondenten over dit onderwerp niet mogen worden doorge laten. DE SKLAREK-AFFAIRE. De Commissie van onderzoek uit den Prui- sischen Landdag, die het financieel beheer van de stad Berlijn is gistermiddag wederom bijeengekomen. De voorzitter deelde mede, dat hij van den makelaar Sachs bericht heeft ontvangen, dat Sachs voor de aan Busch betaalde 75.000 Mark geen quitantie ontvangen heeft. Busch van zijn kant heeft den makelaar Sachs, die aan den stedelijken bouwgronddienst een provincie van 300.000 Mark verdiend had, voor partijdoeleinden om een bedrag van 75.000 Mark gevraagd1 en ook gekregen. Naar men weet, heeft Busch ondertusschen den Officier van Justitie medegedeeld, dat hij het geld niet aan een partij heeft afge dragen, doch voor zichzelf gebruikt. EEN NIEUW ONDERHOUD BRIAND—GRANDI. Het tweede onderhoud tusschen Briand en Grandi heeft gistermiddag plaats gehad. Dit zal voorloopig de laatste samenkomst zijn, daar Grandi reeds morgenmiddag naar Rome vertrekt. Van Italiaansche zijde is men de meening toegedaan, dat er tusschen de Italiaansche verlangens inzake vloot-pariteit met Frank rijk en de tusschen Italië en Frankrijk aan hangige kwesties geen verband bestaat. De politieke kwesties, waarom het op het oogenblik gaat, zijn de volgende 1. De belangenspheer van beide landen op den Balkan en in de Middellandsche Zee. 2. De status van de Italiaansche kolonie in Tunis. 3. De in de Londensche overeenkomst van 1915 door de Fransche regeering toegezegde rijk speelt bij de onderhandelingen geen rol meer. De vooruitzichten op een resulaat van deze gedachtenwisselingen worden hier zeer pessi mistisch beoordeeld. Geen overeenstemming bereikt. Betreffende het resultaat van het laatste onderhoud tusschen Briand en Grandi wordt aan beide zijden het noodige stilzwijgen in acht genomen. In den loop va ndeze gedach tenwisselingen werden, naar verluidt, de ge meenschappelijke geschilpunten tusschen Frankijk en Italië aangerept, waarbij echter niet veel kans op toenadering bleek te be- sts 3 n Briand vertrekt Vrijdagochtend vroeg, Grandi Donderdag reeds. De Geneefsche correspondent van de Ex celsior meldt, dat men op grond van de be sprekingen tusschen Briand en Grandi aan neemt, dat men is overeengekomen, in den loop van dezen zomer een conferentie te hou den in een plaats, die weliswaar reeds zou zijn aangewezen, doch welks naam men tot nog toe stil houdt. Op deze conferentie zou men alle tusschen Frankrijk en Italië hangende kwesties willen behandelen en eene overeenkomst voorberei den, die door Briand en Grandi op de as semblee van den Volkenbond in Sept. a.s. onderteekend zou worden. De Excelsior weet verder zelfs nog te mel den, dat Frankrijk op deze conferentie door Massigli en Italië door Rosso vertegenwoor digd zou worden. Londen zal de rol van bemiddelaar ver vullen. Sauerwein bericht aan de Ma tin dat de besprekingen tusschen Italië en Frankrijk voornamelijk loopen over de grens van Tri polis en over Tunis. De boeren van het district Bardoli hebben besloten „swaraj" in practijk te brengen door hun eigen rechtbanken in te stellen; zij zijn eveneens vastbesloten geen grondbelasting te betalen en de regeeringsambtenaren te boycot ten. De schoonzuster van mevrouw Naidoe zou voornemens zijn aan het eind der week een aanval te leiden op het zoutdepot van Wa- dala, op 11 K.M. van Bombay. Te Sjolapoer zijn alle spinnerijen nog steeds gesloten. Wedgwood Benn, de minister van Indië, deelde gister in het Lagerhuis mede, dat ver scheidene kleine gevechten aan de Noordwes telijke grens hadden plaats gehad. Dorpsbe woners op Britsch gebied, die in verbinding hadden gestaan met het stamhoofd1 hadji Te- rangzai werden door grenspolitie, die door troepen werd bijgestaan, ontwapend. Ver scheidene lieden werden gearresteerd. Vlieg machines deden 12 Mei een aanval op een lashkar, dat onder bevel stond van den zoon van den hadji. Een lashkar Waziris ter sterkte van vierhonderd man, deed 11 Mei een aanval' op een Britschen post, waarbij een Sepoy werd gedood. Het geweervuur duurde hier den geheelen nacht. Vliegmachines deden een aanval op de Wazirs, die 12 Mei zouden zijn verspreid, doch na een nieuwen nachte lijken aanval werden zij 13 Mei opnieuw ge bombardeerd. Een miltaire vliegmachine storte boven den Khyberpas omlaag. De twee bestuurders wer den gedood. Alle politiemanschappen, wélke gestation- neerd zijn in het hoofdkwartier van de Gandhi-beweging, Jalapoer, zijn in verband met den aangekondigden marsch van mevr. Naidoe naar Dharasana gedirigeerd, alwaar allerlei voorbereidende maatregelen genomen zijn. De toegangen naar de zoutopslagplaat- sen zijn door sterke politieposten gedemar queerd, terwijl de zoutwinningsinstallaties zelve met prikkeldraad afgerasterd zijn. DE BETREKKINGEN VAN IRAK MET BRITTANNIË. Verklaring j van den koning. Over de betrekkingen tusschen Irak en En geland heeft de koning van Irak aan een En gelsche journaliste (de bekende reizigster mrs. Rosita Forbes) eenige mededeelingen gedaan. De koning zeide, dat hij persoonlijk wel vertrouwen in Engeland heeft, doch dat zijn onderdanen twijfelden aan de goede bedoe lingen van Engeland. Hij verklaarde voorts, dat het door Engeland beloofde verdrag met Irak steeds opnieuw weer wordt uitgesteld, terwijl men er zich in Irak zeer over zou ver heugen indien met Engeland een overeen komst werd gesloten in den vorm van het Engelsch-Egyptische verdrag, in welk geval Engeland met de verdediging van Irak zou worden belast. Indien Engeland, aldus de koning, echter niet bereid is tot het aangaan van zulk een verdrag, dan is Irak bereid met Engeland een vriendschapsverdrag te sluiten, onder voorwaarde, dat Irak in 1932 tot den Vol kenbond zal kunnen toetreden, hetgeen En geland in 1927, toen er in Irak een onafhan kelijkheidsbeweging was ontstaan, heeft toe gezegd. DE SPRINKHANENPLAAG IN MAROKKO. Een nieuwe bedreiging. Bestrijding noodzakelijk. De „Temps" bevat een artikel, waarin een ernstige waarschuwing wordt uitgesproken ten opzichte van de steeds toenemende sprinkhanenplaag. In Marokko zijn dezer dagen twee treinen tegengehouden door de sprinkhanenzwermenover geheel Noord- Afrika is thans de bijbelsche plaag neerge komen. De laatste plaag dateerde uit 1920, de nieuwe is in November 1927 begonnen. Aanvankelijk liet zij zich niet ernstig aan zien. De inlanders, die zich vaak met sprink hanen voeden, consumeerden er zooveel dat de tweede generatie van dit triestige wild dun gezaaid was! Doch de stroom zwol ge stadig aan en thans heet het dat de plaag even schrikkelijk is als in den tijd der Pha- rao's. De z.g. treksprinkhanen plegen in het laatst van het jaar te verschijnen in ontzag lijke zwermen, die een frontlijn van 50 K.M. en een diepte van twee tot tien K.M. kunnen hebben. Ze vliegen soms op een hoogte van 3500 meter. Zij verspreiden zich in waaier vorm en zetten zich in de vlakte neer. Op den rand van een oued leggen de wijfjes haar eieren. Na hun vertrek is het terrein als 't ware doorboord met gaatjes, waarin zich een hoeveelheid eieren bevinden. Twin tig dagen later komen de jongen te voor schijn; zes weken later zijn ze volwassen. Tal van methoden zijn reeds toegepast om de sprinkhanenplagen te bestrijden. Doch ze zijn niet afdoende geweest en zeer kostbaar. Het vorig jaar is b.v. in Algerië 26 millioen voor de bestrijding uitgegeven. In het artikel in de „Temps" wordt er nu op aangedrongen dat Frankrijk zich zal aansluiten bij de wetenschappelijke missies, die in andere landen worden uitgestuurd om een onderzoek in te stellen naar de streken, waar de zwermen zich vormen, teneinde de sprinkhanen daar te verdelgen alvorens zij hun vlucht ondernemen. MAARSCHALK FOCHS MEMOIRES. Publicatie spoedig te verwachten Algemeen werd verwacht, dat de mémoi res van wijlen maarschalk Foch niet zouden worden gepubliceerd vóór dat de meeste per sonen, welke er in worden' besproken, het tijdelijke met het eeuwige zouden hebben verwisseld. Thans verluidt echter, dat de weduwe van den maarschalk er in heeft toe gestemd dat zij onverwijld worden gepubli ceerd. Ze zullen te Parijs bij Pion verschij nen, terwijl het New-Yorksche Uitgevershuis Doubleday Doran Co. het publicatierecht voor de Ver. Staten heeft gekocht. Heine- mann Ltd. draagt zorg voor'de Engelsche uitgave. De vertaling is van de hand van kolonel T. Bentley Mott, voormalig verbin dingsofficier bij den staf van den maar schalk, thans militair attaché bij het Ameri- kaansche gezantschap te Parijs. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Een paar maanden geleden is het vertrek van een groep balletdanseressen naar Z. Amerika onder leiding van een mevrouw Schmeling in Berlijn druk besproken in ver band met geruchten, dat deze vrouw handel dreef in blanke slavinnen. De autoriteiten konden echter op geen enkelen grond het vertrek verhinderen. Thans publiceert de „Berl. Morgenpost" een brief van een der meisjes aan haar vader, waarin gemeld wordt, dat de leidster van den troep in Mon tevideo is gearresteerd wegens handel in meisjes. De Duitsche vertegenwoordigers en de Z.-Amerikaansche autoriteiten hebben zich het lot der verlaten meisjes aangetrok ken. HAVENSTAKING TE RANGOON. Straatgevechten Uit Rangoon wordt gemeld, dat de daat heerschende havenarbeidersstaking een ern stig karakter heeft aangenomen. De koelies die de ricksja's trekken, werden aangehou den om hen te bewegen, zich bij de staking aan te sluiten. Op verscheidene plaatsen kwam het tot ernstige botsingen, waarbij de politie moest ingrijpen. De gummistok bleek niet voldoende te zijn en de politie vroeg ver sterking der militairen. Het aantal stakers is inmiddels aangegroeid tot 6000. De scheepvaart ligt geheel stil. In den afgeloo- pen nacht hebben stakers getracht een aan val te doen op een scheepswerf, doch de po litie wist dezen aanslag af te slaan. HEVIGE ONTPLOFFING BIJ TURIJN. Te Avigliana bij Turijn heeft in een dynft mietfabriek een ontploffing plaats gehad, die aan twee menschen het leven heeft gekost, terwijl er 10 gewond werden. De explosie ge beurde voor den aanvang van het werk, toen zich slechts weinig personen in de fabriek bevonden. De materieele schade is zeer groot. WOLKBREUK BOVEN HET ZWARTE WOUD. In het Simonswalder Tal en het Elz Ta) is, volgens berichen in de Berlijnsche bladen, Woensdag gedurende een uur een wolk breuk losgebroken, waarop een stroomende regen volgde. De Elz moet dientengevolge geweldige watermassa's verwerken, welke het ongeveer 1 K.M. breede dal volkomen over stroomd hebben. Op sommige plaatsen staat het water ruim 1 M. hoog. Wouden en wei den zijn verwoest. Talrijke boomen zijn ont worteld. Veleh uizen zijn zwaar beschadigd, terwijl kleine gebouwen ingestort zijn. De spoorlijn door het Elztal kan slechts tot Waldkerch bereden worden. Boven Wald- kerch is de spoordijk op twee plaatsen ver zakt, zoodat het verkeer hier niet meer kan passeeren. Tusschen deze beide verzakte plaatsen staat een passagierstrein opgeslo ten. De passagiers konden niet meer verder worden vervoerd, daarop op de overstroomde wegen het verkeer onmogelijk was. Ook het telegraafverkeer is volkomen verbroken. GEVAARLIJKE INENTING TEGEN TUBERCULOSE. Te Lübeck zijn 8 kinderen gestorven en 24 ernstig ziek met alle symptomatische eigen schappen van tuberculose. Deze kinderen waren ingeënt met den tuberkelbacil teneinde hen immuqn te rpaken voor de ziekte» 'y

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1