De Firma DE LANGE DE MORAAZ JLuchlvaant Ratoafiseh Weerbericht. m „Copeka"Leidsche Kaas En glos GEBR, BREED, Alkmaar. SPAARLOKETTEN, Sport AGENDA Binnenland Provinciaal nieuws te ALKMAAR verhuurt in haar ondergrondsche kluisinrichtlng waarvan de huur bedraagt vier gulden per jaar. T eEegpammen 18 Mei Goodwill day 1930 Denkt vrede spreekt vrede werkt voor den vrede, Stadsmauws Zaterdag 17 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De regi mentsdochter (voor eiken leeftijd.) 7.30 uur, A. B. T.Het recht zegeviert (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Heel Holly wood op stelten (voor eiken leeftijd). 2 uur, café Wester te Warmenhuizen, ten toonstelling gesneden tulpen en narcissen. 2 uur, café Jb. Groot te Koedijk, tentoon stelling gesneden tulpen en narcissen. Zondag 18 Mei. 2.30 uur, Muziektuin, Maria-vereeniging en Kruisverbond, redevoeringen pater De Hart en de heer H. B. van der Sande. In Cinema Americain van 2 uur af door-, loopende vertooning van De regimentsdoch ter (voor eiken leeftijd). In A. B. T. van 2 uur af doorloopende voorstelling van Het recht zegeviert (boven 14 jaar). In Victoria Theater van 2 uur af doorloo pende voorstelling van Heel Hollywood öo stelten (voor eiken leeftijd). 2 uur, Zaal Kamsteeg te Stompetoren, Kringrepetitie Bond van Gem. Z^ngvereeni gingen- Maandag 19 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De regi- mentsdochter (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Victoria Theater: Heel Holly wood op stelten. (Toegang voor eiken leef tijd). J 8 uur, dancing Harmonie, vergadering ver- ceniging voor ziekenhuisverpleging. 8.15 uur, A. B. T., filmvertooning voor de r k. jonge middenstandersvereeniging „St. George". Dinsdag 20 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De regi mentsdochter (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Victoria Theater: Heel Holly wood op stelten. (Toegang voor eiken leef- tijd). GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 1 Juni iederen Woensdag en Vrijdag van 11—12 uur op het Gymnasium, of schrif telijk met opgave van naam en voor namen van de(n) candidaat, datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school, naam, beroep en adres van ouders en verzorgers. De rooster voor bet examen, dat op 10 en 11 Juli gehouden wordt, zal aan de candidaten worden toegezonden. De school omvat een litterair-histori- sche en een wis- en natuurkundige af- deeling; de splitsing valt na het 4e leer jaar. Nadere inlichtingen en advies ver strekt gaarne de rector: Woensdags en Vrijdags van 1112 uur of buiten de schooltijden aan zijn huis te Bergen, De Spar, Eeuwige laan 28. De rector, J. HEMELRIJK. Geen verdere uitbreiding. Tegen 8 uur gisteravond slaagde men er in de brand in Bergen te beperken tot het stadsgedeelte Nordness, daar gelukkig de wind uit het Zuiden woei. De groote gebou wen, zooals het theater zijn gespaard geble ven. 50 tot 60 gebouwen, hoofdzakelijk wo ningen met 1 en 2 etages zijn afgebrand. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De schade wordt voorloopig geschat op 5 mil- lioen kronen. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Braat: Is de regeering bereid mede te deelen, of het haar voornemen is om wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke nog vóór het a.s. zomerreces der Kamer behandeld* kunnen worden, welker inhoud zal zijn: steun of bescherming, in welken vorm ook, aan de landbouwers, ter opheffing of ver mindering van de thans bestaande land bouwcrisis? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: Voor zooveel in de vraag uitdrukking wordt gegeven aan de gedachte, dat, indien, in verband met den crisistoestand, de wette lijke weg zou moeten worden gevolgd, deze zoo spoedig mogelijk dient te worden inge slagen, is de regeering met den steller van de vraag van gelijke meening. Of tot mogel ke maatregelen, met betrek king tot de crisis, voorzieningen bij de wet zullen behooren, kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM. Het gaat nog niet goed. De onderzoekingen met behulp van het boor-apparaat hebben evenmin tot eenig re sultaat geleid. Men is tot een diepte van elf meter gekomen, doch geen enkel spoor van de gezochte millioenen is gevonden. De heer Langwirt heeft nu op een andere plek, namelijk op het voormalige terrein van den stalhouder Ros, het onderzoek voortge zet. Dit zal geschieden op aanwijzing van den heer Ros, die thans op zijn beurt be weert, de juiste plaats te kennen, waar de schatten verborgen liggen. U- Ziet gij muggen, lang van poot, }W 'Aarzelt niet, maar slaat ze dood TEXEL. Vergiftiging. Een 1.8-jarige landarbeider C. P. Schaat- senberg te É'erland, werd na 't drinken van thee uit zijn thermo-flesch, hevig ongesteld. Hij was duizelig en had een zeer branderig gevoel inwendig. Direct werd een geneesheer ontboden en deze oordeelde, dat hier van vergifti ging door kopervitriool sprake moest zijn. 't Ongeval speelde zich af op de hof stede Pietershoeve, waar S. werkzaam was. De flesch, waaruit de ongelukkige dronk, was in zijn jas geborgen, die in de schuur was neergelegd. - De politie, die direct een onderzoek instelde, vond op een plank in de schuur een paar half ledige zakjes met dit ge vaarlijk goedje, die daar door vroegere bewoners van de hofstede waren ach ter gelaten. De getroffene, wiens toestand thans iets vooruitgaande is, heeft er niet het flauwste vermoeden van, hoe of dit goed in zijn flesch is gekomen, ook weet hij niet vijanden te lieroen, hoewel korten tijd geleden de schroeven van zijn fiets losgedraaid, zijn horloge teruggedraaid en hij in duisternis door een auto is aangereden zonder dat hij ooit den da der ontdekte. De politie doet ijverig pogingen om in de zaak licht te brengen. BROEK OP LANGENDIJK. Ongeval. Vrijdagmiddag werd de koopman J. uit Alkmaar, komende met paard en kar van Zuid-Scharwoude, op het Noordeinde van wege de nauwe passage aangereden door den auto van den heer D. te Noord-Schar- woude, waardoor de kar zoodanig bekneld geraakte, dat de stukken er af vlogen. Daar J. aan den rechterkant van den weg reed, heeft deze geen schuld. De heer D. zal alle schade vergoeden. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. ZUIDS CH AR WOUDE. Raadsvergadering. Vrijdagavond acht uur vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den burge- meestr, A. L. van Spengler. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. De notulen van de vorige vergadering werden tot de volgende vergadering uitgesteld. Als eenig punt stond op de agenda: de vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer, waarbij da. stemmen in de vorige vergadering staakten. Het voorstel van B. en W. tot verhoo ging van 1 op 1.15 werd met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Bekker, Zee man en Kroo, verworpen, zoodat de factor van 1 wordt gehandhaafd. is korstloos, licht verteerbaar, uitnemend van smaak en goed snijbaar. Verkrijgbaar bij uw winkelier in cartoris k H K.G. Houbree Edammers met etiket garandeeren U jje kwaliteit. VEENHUIZEN. Na herhaalde oproeping heeft zich voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier slechts één sollicitant aan gemeld. De twee vorige sollicitanten hadden zich teruggetrokken. NOORD S CHAR WOUDE. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbesteding tot vergrooting der geref. kerk is als volgt: Schilderwerk:-J. Zijp 604, K. de Vries 7$5, J. Henselman 785, begrooting 725. Metselwerk: J. Henselman 4747, H. Metselaar 4795, D. v. Sèventer 4715, J. Heidsma 4060, begrooting 4050. Timmerwerk: J. Henselman 6434, C. Langendijk 6350, J. Heidsma 6022, Jb. Zijp 6447, begrooting 4675. Massawerk: J. Henselman 11695, H. Langendijk 10850. De gunning is aange houden. HOORN. Ter gelegenheid van de onthulling van het Messchaert-monument wordt op Zater dag 24 Mei, des avonds te 7 uur in de Groote kerk te Hoorn een kerkconcert ge geven door mevrouw A. Noordewier Reddingius en den heer Anthon van der Horst. KOEDIJK. Donderdagavond is door de vergadering der Tuinbouwvereeniging ,,de West" de aardappelsorteering in 3 maten met groote meerderheid van stemmen verworpen. SCHAGEN. Guurtje Wit, leerling aan de u.l.o.-school alhier, met diploma van 1929, is aangesteld tot leerling telefoniste aan het P.T.T.-kan- toor alhier. De Schagermarkt zal in plaats van op Donderdag 29 Mei, Hemelvaartsdag, op Woensdag 28 Mei gehouden, worden. BERGEN. Het eerste nummer van De Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, die reeds 20 jaar gedurende de maanden Juni, Juli en Augus tus wekelijks verschijnt, komt dit jaar 31 Mei a.s. uit. Zooals bekend verleende de eigenares der Bouw- en Bouwgrond Maatschappij „Bergen aan Zee" het recht van uitgave aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Cos- UITGEEST. Dezer dagen heeft de heer W. een strook grond van 25 bij 10 M. aan den Middelweg gekocht van den heer C. alhier voor de som van 12.per M. Tot dusverre was een dergelijke prijs in het dorp nog niet besteed. In de gehouden vergadering van de schoolfeestcommissie voor de R-K. school zijn de beide aftredende bestuursleden de heeren J. C. Merz en H. Vrouwe herkozen en werd in beginsel besloten dit jaar een boot tocht te maken naar School of Bergen. De heer H. Brouwer alhier is te Den Haag geslaagd voor het examen voor verkrijging van het voorloopig machi nistendiploma. WERVERSHOOF. Op den gevaarlijken hoek bij de Jongens school heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van Leo Kors en een luxe-wagen, toebehoorende aan een bloem bollen-handelaar. De auto werd hierbij ernstig beschadigd. HOORN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in het proces der gemeente Hoorn tegen den heer Kaat alhier over het eigendomsrecht van een scheepstimmer werf, hetwelk reeds jaren hangende is. Het Hof heeft het vonnis der Alkmaar- sche Rechtbank, waarbij de gemeente in het ongelijk gesteld werd, vernietigd en het volle eigendomsrecht van de geheele scheepstimmerwerf aan de gemeente toege kend, met, den eisch tot ontruiming der werf van alle opstallen enz. binnen 6 maanden, nadat de uitspraak onherroepelijk is. De heer Kaat is voorts veroordeeld in de kos ten van het proces. Naar we vernemen, is behoudens de goedkeuring van Ged. Staten opgericht de Comm. Venn. Westfriesche Autocar-onder neming (beheerend vennoot J. B. Post te Hoorn), welke de zes bestaande autobus diensten in Westfriesland van J. B. Post, C. Kok, Leo Kors, E. W. A. C„ J. Klaver en Pijper en Co., zal overnemen. In afwachting van. de goedkeuring van Ged. Staten rijden van nu af genoemde bus sen in dienst der nieuwe combinatie. ter en Zoon, die de redactie opdroeg aan den heer D. A. Klomp. Adverteerders, die van de publiciteit in het blad gebruik willen maken, gelieven zich te richten tot de uitgeefster. Door het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Bergen is tijdens het aan het Hoofd der school met den Bijbel, den heer van der Vusse, verleend ziekteverlof, tot tijdelijk hoofdonderwijzer benoemd de heer A. Kaars, onderwijzer te Alphen a. d. Rijn. Tot besteller van goederen van het sta tion Bergen aan Zee is wegens bedanken van den heer K. Kuitwaard door het Gemeente-, bestuur met ingang van 26 Mei a.s. E noemd de heer Nic. Schotten Czn. Ged. Staten van Noordholland hebben bij beschikking van 7 Mei j.1. No. 180 verwor pen het beroep van den heer J, M. de Lange te Bergen tegen deb eschikikng van B. en W van Bergen, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning voor den ver koop van sterken drank in 't klein voor zijn lokaliteiten van het perceel Studler van Surcklaan No. 2, omdat de weigering niet uitsluitend heeft plaats gehad op grona dat het voor de gemeente geldende maximum aantal vergunningen was bereikt, waardoor hem de gelegenheid is benomen te worden geplaatst op de lijst, bedoeld bij1 art. 13 der Drankwet. EGMOND AAN ZEE. Rectificatie. In het raadsverslag behoort bij de rond vraag ingelascht te worden het antwoord van den voorzitter aan den heer Snoeks be treffende de goedkeuring van den straatweg Aldus: Door den opzichter was rapport uit gebracht, waarin hij verzocht den weg niet goed te keuren. Gedeeltelijk gecorrigeerd. DE 50.000STE IN SCHIEDAM. SCHIEDAM, 17 Mei. Hedenmorgen is aan de secretarie aangegeven de geboo.rte van den 50.000sten inwoner van Schie dam, Leentje Jacoba Wilhelmina Wessels. Donderdag 15 Mei v.m. Itelf elf is zij ge boren in het gemeentelijk ziekenhuis te Schiedam. DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA. BERLIJN, 17 Mei. De Fransche am bassadeur te Berlijn, de Margerie, heeft hedenmorgen te half twaalf staatssecretaris von Schubert de vra genlijst van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Briand inzake de Vereenigde Staten van Eu ropa overhandigd. ERNSTIGE VECHTPARTIJEN. BERLIJN, 17 Mei. Vannacht kwam het in de Naugarder Strasze tusschen jongelui tot een vechtpartij waarbij ten slotte van vuuwapeneji gebruik werd gemaakt zoodat een jeugdige arbeider werd gedood. Te Schöneberg werd eveneens een arbeider door een dolksteek gedood. De dader wist te ontkomen. In beide gevallen is het mogelijk, dat men te doen had met politieke botsingen, doch zeker is dit niet. De politie stelt een onderzoek in. OVEREENSTEMMING BEREIKT IN WEIMAR. WEI MAR, 17 Mei. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat tusschen de Natio naai socialisten en de overige coalitie partijen overeenstemming is bereikt waar door de regeeringscrisis is bijgelegd. JavaNew York-lijn. Buitenzorg v. New York te Soerabaja. Stoomvaart Mij. Nederland. Christiaan Huygens (uitr., 16 Mei van Colombo. Kangean 15 Mei v. Padang n. Djaddah (in ballast). P. C. Hooft, thuisr., 16 Mei v. Southampton. Poulau Laut, thuisr., 15 Mei te Belawan. Riouw, thuisr., 16 Mei te Marseille Van Oldenbarneveld, uitr., 16 Mei te Genua. Java—ChinaJapan-Lijn. Tjibesar 14 Mei v. Shanghai n. Japan. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ajax 15 Mei v. Alicante n. Castellon. Ariadne 15 Mei v. Bacelona n. Tarragona. Breda, thuisr., 14 Mei v. Curacao n. Amst. Brion 16 Mei v. Amst. te Rotterdam. Brion 16 Mei v. Amst. te Rott. Clio 15 Mei v. Lissoban n. Cadix. Euterpe 15 Mei v. Kopenhagen n. Amst. Hebe 16 Mei v. Gibraltar te Amst. Iris 15 Mei v. Vigo n. Amst. Odysseus 14 Mei v. Danzig te Stettin. Prins Federik Hendrik 15 Mei v. Paramari bo n. Havre. Tellus, 16 Mei v. Amsterdam te Rotterdam. Vulcanus, 1 5Mei v. Castellon n. A'dam. Agaimemnon, 16 Mei v. Genua te Alexandrië. Alkmaar, 16 Mei v. Duinkerken n. Ham burg. Ariadne, 16 Mei v. Barcelona te Taragon. Atlas, 16 Mei v. W.-Indië te New-York. Bennekom, 16 Mei v. Rott. n. Antw. Brion, 16 Mei v. Rott. n. Pasages. Ceres, thuisreis, 15 Mei te Sharpness. Commewijne, thuisreis, 16 Mei v. Havre n Amsterdam. Cottica, uitreis, 16 Mei v. Madeira: Erato, 16 Mei v. A'dam n. Bordeaux BELGIE—NEDERLAND DRAADLOOS NAAR IN DTE. AMSTERDAM, 17 Mei. Naar wij ver nemen, zal de internationale voetbalwed strijd, welke 1'8 Mei te Antwerpen wordt gespeeld via den P'hilipszender te Huizen, draadloos telephonisch naar Indiö worden uitgezonden. A t h 1 e t i e k. Wedstrijden te Assendelft. Op Zondag 18 Mei a.s. houdt de A. V. V. A. te Assendelft athletiekwedstrijden waai voor groote belangstelling, is. In totaal schreven voor deze wedstrijden 185 dames en heeren in, waaronder athleten uit Wormerveer, Purmerend, Enkhuizen, Amstelveen, Alkmaar, Den Helder, Zaandam, terwijl het uitkomen van een goede „Haarlcm"-ploeg onge twijfeld mede de moeite zal loonen om deze wedstrijden te volgen. Onder de deelnemers zijn Berger, van Haarlem, op het moment de snelste korte afstand- looper in Holland, zijn clubgenooten Effern, van der Zee, van der Boóren, Brandenburg, Benz, Voort- van Genne uit Alkmaar, Schenk van Olympia Wieringerwaard, T. Boot van Volhar ding Purmerend. Van de deelnemende .dames noemen we me,j. Smit die. reeds meermalen hét Nederlandsche record 100 Meter dames benaderde-en thans een goede kans maakt, mits er voldoende officieele tijdopnemers zijn, om het re cord op haar naam te brengen. De wegwedstrijd over 500 Meter vindt om 1 uur plaats, het verdere program ma dat uit 19 nummers voor dames en heeren bestaat, vangt om 2 uur aan op het terrein van A. V. V. A. Zaandam merpad te Assendelft. Watersport. De rondvaart 1930. De commissie voor de rondvaart 1930 heeft, zooals wij indertijd meldden, ne gen tochten in elkaar gezet, waarvan zeven- voor alle vaartuigen. O a. is er een tocht vastgesteld voor onze omgeving, n.1. Alkmaar, Amster dam, Haarlem, Loosdrecht, Maarsen, Oude Wetering, Uithoorn, Zaandam. De tochten moeten gemaakt worden tusschen 15 Mei en 5 October. Wanneer men de tocht wil aanvangen, moet men zelf weten, als het tijdstip maar tus schen bovengenoemden data valt. Ook mag men de tocht in meerdere gedeel ten splitsen. De deelnemers moeten op alle con trole-stations hun toerboekje laten af- teekenen door een der toer-commissa- nssen of hun gemachtigden, wier naam en adressen in het toerboekje vermeld zijn. MISS AMY JOHNSON TE BANGKOK GEARRIVEERD. Naar gemeld wordt, is miss Amy Johnson na een vlucht van zeven uur te Bangkok gearriveerd. TOENEMEND LUCHTVRACHTVERKEER Op Donderdag 15 Mei vervoerde de K.L.M. op haar verschillende lijnen ruim 7 ton vrachtgoederen, waarmede opnieuw een record bereikt werd. De verzending van bloemen en versch fruit is weer in vollen gang. DE D. 2000. De leden van de huishoudelijke commissie van den- D. Rijksdag hebben gistermiddag een vliegtochtgemaakt met het groote land vlieg tuig D. 2000 alvorens het naar Dessau zou terugkeeren. Op het Tempelhofer vliegterrein hadden zich honderdei! mer.schen verzameld om den start van het reu zen vliegtuig bii te wonen De machine kruiste g-eruimen tijd boven- de Duitsche hoofdstad. LUCHTPOSTDIENST NAAR ZUID-AMERIKA De luchtpost voor Zuid-Amerika welke Vrijdagavond- 9 Mei j.1. uit Nederland werd verzonden, kwam den Men Mei in Rj0 c|e Janeiro en den 15den in Buenos Avres en Santiago de Chili aan. De snelle overtocht was mogelijk, danx zij de vlucht van het vliegtuig van de' Aero- poetale, bestuurder Mermoz, over den Atlan- naar waarnemingen, verricht in den mor»P„ van 17 Mei. geD ïnen Medegedeeld door het Kon. Nederl. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 te Wee en München. Laagste barometerstand 747.8 te jan. mayen. Verwachting, geldig tot den avond van 18 Mei: Zwakke tot matige, Zuidelijke tot Zuid Westelijke wind; half tot zwaar bewolkt- waarschijnlijk droog weer; iets warmer. Sluit U aan bij de vredesbeweging. tischen Oceaan, van' Dakar naar Natal, op welk traject tot nu toe postvaartuigen wer den gebruikt. Het traject Nederland—Zuid-Amerika zal binnen kort bij het geregeld in dienst stellen van watervliegtuigen in 5 a 6, in plaats van, zooals nu nog, in 8 a 9 dagen worden af gelegd. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Goliath-vliegtuig, op weg van Brofv naar Chartres is van een hoogte van 3500 M. naar beneden gestort. Twee der inzittenden landden met hun parachutes veilig. De derde, de mecanicien, die zijn parachute had laten vallen, moest in het toestel blijven zitten. Hij moest uit het geheel vernielde toestel gezaagd worden, waarbij bleek, dat hij slechts een b-eenfractuur bekomen had. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING, AFD. ALKMAAR. Gisteren vergaderde deze vereeniging in een lokaal van de lunchroom Valk. De opkomst der leden was niet bepaald schitterend te noemen. Te ruim half negen opende de voorzittèr de vergadering. De penningmeester gaf een verslag over het jaar 1929, waarna de rekening en verantwoording over 1929 werd goedgekeurd. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, waaruit wij aanstippen dat dit jaar 5 cre maties uit Alkmaar hebben plaats gehad (hiervan 3 van leden) terwijl het ledental steeds toeneemt. Besloten werd aan de algemeene verga- dering een voorstel te doen toekomen to» aanschaffing van eert eigen lijkauto. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Lind, terwijl tot afgevaardigde ter alge- meene vergadering werd gekozen de heer H. Bettink. Na de gebruikelijke rondvraag sloot d« voorzitter de vergadering. EEN VEKA-CHOCOLADEZAAK IN DE LANGESTRAAT. Naar wij vernemen heeft de Veka-chocó lade-maatschappij, die in verschillende plaatsen in ons land zaken in chocolade ex ploiteert, voor een reeks van jaren de schoe nenzaak van den heer Wijnstra in de Lan- gestraat gehuurd om daarin met ingang van 1 Juli (de zaak wordt voor dien tijd ver bouwd) een winkel in de betere chocolade te vestigen. De Langestraat zal dus met 1 Juli een schoenenzaak minder tellen doch een moder ne chocoladezaak rijker worden. HET HOOGHEEMRAADSCHAP N.-H. NOORDERKWARTIER. In verband met wat gister over dit Hooj* heemraadschap in onze courant is opgeno men, schrijft de heer. D. de Boer Dzn. uit Stompetoren ons het volgende: Bij de herdenking van het 10-jarig be staan van het Hoogheemraadschap N. H. Noorderkwartier wordt gezegd dat dit colle ge door richtig beheer is geslaagd het ver trouwen van de bevolking te winnen. Dit ge luid zal binnen de grenzen van dit college vermoedelijk met voldoening worden verno men. Deze gunstige meening houdt ongetwij feld verband met de verwachting dat onder houd in één hand zijn voordeel zou kunnen hebben. De wensch om na de afsluiting van de Zuiderzee het opdoeken van het college te gaan overwegen lijkt mij niet in overeenstem ming met de gebleken ervaring dat onder-: houd in één hand zijn voordeel zou hebben. Wat is toch het geval? Het zeeweringsonder- houd aan de Hondsbossche blijft zooals het is o f gaat nog toenemen. Of onze Oostelijke zeedijken volop slaperdijken zullen kunnen worden staat nog te bezien. Op pag. 11 van het verslag der openingsrede van den voor zitter op 12 December 1921 vindt U dat N. H., zeer tot eigen schade, had losgelaten het oude systeem om nieuw aangelegde zee dijken in het waterkeerend verband van he, geheel op te nemen en dat de instelling van het college een terugkomen op deze fout be- feekende. De gevaren in het Oosten van de provin cie gaan, door de afsluiting, sterk afnemen, doch de steeds onberekenbare zeewaterstan den blijven waakzaamheid eischen. Het zou niet te verantwoorden zijn dezf taak weer in handen te leggen van plaatse lijke colleges, die onderling verband gfeheel missen, zich meestal in de eerste plaats tot taak stellen goedkoop te zijn en oorzaak wor den van ellende zooals w die gekend heb ben in 1916. Zelfs de toezicht houdende pro vinciale waterstaat, die, als participant >n het zeedijkonderhoud, pijnlijke ondervinding opdeed, zal wel toegeven dat concentratie van dit onderhoud in één hand niet gemist kan worden. Als eenmaal de zwaarste zorg voor o® zeewterkeering achter den rug is, zal »e noodig zijn de aandacht aan de binnenwater- keeringen te besteden. Deze hebben dezelia® taak als b.v. de waterdichte schotten van schepea. i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2