SPAARLOKETTEN, RaiMrafisch Weerbericht. De Firma DE LANGE DE MORAAZ AGENDA «iederlandsche vereeniging van huisvrouwen. politie-ambtenaren-dieren- beschermers. te ALKMAAR verhuurt in haar ondergrondsche kluisinrichting waarvan de huur bedraagt vier gulden per jaar. Provinciaal nieuws Stadsnieuws Dinsdag 20 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De regi- mentsdochter (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Victoria Theater: Heel Holly wood op stelten. (Toegang voor eiken leef tijd). Woensdag 21 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De regi mentsdochter. 7.30 uur, Victoria Theater: Heel Holly wood op stelten. (Toegang "voor eiken leef tijd). 8 uur, Harmonie (Tuinzaal), ds. D. Bak ker, voor de oprichting van een afd. Relie- gieus Soc. Verbond. 8.30 uur, ten huize van mej. A. M. Oort, Oudegracht 253, algemeene ledenvergade ring van „Kinderhulp". Donderdag 22 Mei. 3 uur,-gebouw Vrijz. aan de Heul, vergade ring Prot. Vrouwenvereeniging. 7.30 uur, Cinema Americain: De regi mentsdochter (voor eiken leeftijd) 7 30 uur, Victoria Theater: Heel Holly wood op stelten. (Toegang voor eiken leef- Zaterdag 24 Mei. 7 uur, Groote Kerk te Hoorn, kerkconcert ter geleges»heid van de onthulling van het Messchaerf-monument. Maandag 26 Mei. Psychometrische seance^ door mevr. Ak- knnga. Dinsdag 27 Mei. Psychometrische seance door mevr. Ak- kringa. Nader meldt men aan de N.R.Crt.: De hoofdbesturen hebben een onderhoud gehad met de directie van de fabriek. Over eengekomen werd dat de spinners z°nder rancunemaatregelen weer aèn den arbeid zullen kunnen gaan, echter op de oude werk wijze, dus niet op de heden ingevoerde ver dubbelde bediening van de machines, Er za, dus niet op 24, maar op 12 kantjes woraen gewerkt. Toegestaan werd, dat de hoofdbe sturen van de verschillende textielarbeiders- bonden over een paar dagen een onderhoud zullen hebben met de hoofddirectie te Arnhem, waar dan tevens andere grieven besproken zouden kunnen worden. De sta ving is dus opgeheven. In de gister te Haarlem aangevangen jaar vergadering van de Ned- Vereeniging van Huisvrouwen sprak de presidente mevr. Brauns-Schagen met groote voldoening van den groei der vereeniging. Blijkens het jaarverslag, uitgebracht door mevrouw mr. D. R. E. Oppenheimer-Belin fante, is het ledental in het verslagjaar van 28,000 tot 29.500 gestegen en zijn twee nieuwe afdeelingen opgericht. Uit het financieele verslag bleek, dat de winst- en verliesrekening per 31 December 1929 met een bedrag van 39.391.94 lA het eindcijfer van dezelfde rekening van het Ja- cobafonds was 7070.40U. In 22 gevallen werd steun verleend. Uit het verslag van de commissie van het instituut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid bleek, dat de band tusschen de vereeniging en fabrikanen in het verslagjaar hechter werd. Verscheidene arti kelen werden gekeurd. De begrooting voor 1930 en die van het 'Jacobafonds werden vastgesteld. In de vacatures in het hoofdbestuur, ont staan door het periodieke aftreden van me vrouw Brauns-Schagen, presidente, mevrouw mr. D. E. R. Oppenheimer-Belinfante, secre taresse, en mevrouw A. Aukes-Timmers, lid werden gekozen mevrouw mr. D. R. E. Op penheimer-Belinfante, mevrouw H. A. van .Riel-Smeenge en mevrouw H. J. Boerma- ÏJilkens. Aangenomen werd het voorstel tot voort zetting van de uitgave van het vereenigings- orgaan op dezelfde wijze als sinds Augustus 1929 is geschied. Het voorstel van liet hoofdbestuur, om in de daarvoor in aanmerking komende geval len uit de vereenigingskas geheel of gedeel telijk de proceskosten te bestrijden van huis vrouwen bij moeilijkheden met dienstboden, werd na eenige bespreking aangenomen. Naar aanleiding van haar aftreden werd mevrouw Brauns-Schagen toegesproken door mevrouw Pierson-Muntendam. Namens de de leden werden haar eenige geschenken aan geboden. Om vijf uur zijn de deelneemsters door het gemeentebestuur van Haarlem op het stad huis ontvangen. Hierbij waren tegenwoordig de burgemeester, alle wethouders en eenige raadsleden. FEEST BIJ „HULP VOOR ONBE- HUISDEN". 25-jarig bestaan der Vereeniging. Onder zeer groote belangstelling herdacht gisteren de vVereeniging voor Onbehuisden haar 25-jarig bestaan. Het bestuur der vereeniging, onder voor zitterschap van den heer A. J. Mendes da Costa recipieerde in de groote zaal van het tehuis van de 2e Constantijn Huygenstraat. Onder de velen, die kwamen feliciteeren be vonden zich o.m. burgemeester de Vlugt en Mevr. de VlugtFlentrop, wethouder Dou wes, overste Roufaer, garnizoenscomman dant en majoor Cloucke, commandant der politietroepen. Zeer vele liefdadige instellingen waren eveneens vertegenwoordigd. De voorzitter van het bestuur van „Hulp voor Onbehuisden", de heer A. J. Mendes da Costa, hield een rede, waarin spr. hulde bracht aan de nagedachtenis van het echt paar Jonker, de stichters Van de vereeniging. Spr. constateerde met dankbaarheid dat de vereeniging van vele zijdén financieel wordt gesteund. Ook de koningin steunt het werk door als beschermvrouwe pp te treden. Spr. huldigde in het bijzonder de heeren Niemeijer, Bennink en Drusé, die 25 jaar aan de stichting hun werkkracht hebben gegeven. Namens het bestuur bood de heer Mendes da Costa aan de drie jubilarissen een couvert met oorkonde aan. Hierop werd het woord gevoerd door den heer G. H. Honig, hoofddirecteur van „Hulp voor Onbehuisden", die een overzicht gaf van het werk dat door de stichting wordt ver richt Burgemeester De Vlugt sprak een kort woord, als voorzitter van het Comité waarin hij zijn waardeering uitte voor het zeer vele goede door de vereeniging tot stand gebracht Namens den minister van justitie sprak mr Scheltens, waarna mr. Rutgers namens het jubileumcomité een bedrag van 37.000 overhandigde aan het bestuur met de mede- deeling, dat nog steeds giften binnenkomen. De heer Numan bood namens het personeel aan het bestuur een schilderij aan van de binnenplaats van het oude Pesthuis. Nadat nog de vader van een der verpleeg de kinderen had gesproken dankte de heer Mendes da Costa voor de belangstelling. Hierop zong een kinderkoor eenige liede ren. Zaterdag werd te Vlissingen de jaarver gadering gehouden van den Bond van poli- tie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren, onder leiding van den inspecteur van politie J. Frtmery Kalff uit Amsterdam. In de vacature van het hoofdbestuur werd voorzien door het benoemen van den luite nant De Stoppelaar, majoor der rijkspolitie Veldkamp (Groningen) en J. J. van Geelen, bureelambtenaar bij de Amsterdamsche poli tie, die als penningmeester zal optreden. Door h hoofdbestuur ingediende voorstel len tot wijziging der statuten werden goed gekeurd. Besloten werd tot vaststelling van eenmodel-medaille, uit te reiken als blijk van waardeering in bijzondere gevallen. De volgende bondsvergadering zal te Roo sendaal v/orden gehouden. EEN ADRES VAN RENTETREKKERS. Door de Nederl. vereeniging van Rente- trekkerseters) der ongevallen verzekering- (wet) is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, waarvan door adressanten o.a. wordt mede gedeeld dat het b.v. binnen korten tijd reeds tweemaal is opgevallen dat door den Chef- Medisch-Adviseur der Rijksverzekerings bank te Amsterdam, op verzoekschriften door Duitsche ongevalsinvaliden aan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank gericht en inhoudende ernstige klachten omtrent hun lichamelijke gesteldheid, gevolgd door het verzoek om deswege geneeskundige be handeling in Duitschland en schadeloosstel ling voor rekening der Rijksverzekerings bank te mogen" ontvangen, afwijzend werd beschikt, zonder dat naar den aard der klachten een onderzoek werd ingesteld en zonder dat zelfs nader omtrent dien toe stand werd geinformeerd of een rapport dienaangaande werd ingewonnen bij de Duitsche geneesheeren ter plaatse waar de betrokken verzekerden woonachtig waren. Adressanten zijn van meening dat het toch een onmogelijkheid moet worden genoemd ocii te oordeelen over al of niet gegrondheid van klachten wanneer men de betreffende personen niet eerst zelf heeft gezien of hem door anderen heeft laten onderzoeken. Zij verzoeken aan dergelijke practijken een einde te maken. trek twee personen aan met maskers voor, die met de revolver in de hand uitriepen: „Je geld of je leven!" De heer Hoenen wierp een hunner een bloemenvaas naar het hoofd waardoor deze buiten kennis raakte. De an dere lostte schoten waardoor een zoon van den heer Hoenen aan 't hoofd werd getrof fen. Toen er hulp opdaagde waren de inbre kers gevlucht. Mevr. Hoenen, die zich per auto naar Aken begaf, zag in het Duitsche dorpje Richterich twee jonge kerels, die daags te voren bij haar aan de hoeve een aalmoes hadden gevraagd. Wijl één hunner aan het voorhoofd gewond wa3, kreeg zij argwaan, en gaf de Duitsche politie van haar bevin ding kennis. De beide mannen zijn in de ge vangenis te Aken ingesloten. WIELRIJDER TE LOOSDUINEN AANGEVALLEN. Om halfvier Zondagnacht fietste de 21- jarige T. P. v. d. H. uit Honselerdijk op den Haagweg te Loosduinen, toen hij plotseling werd aangevallen door twee mannen, die hem met een mes in hals en gezicht staken. De aangevallene kon zich per fiets begeven naar het huis van dr. B. in Loosduinen, die de eerste hulp verleende. De aanvallers zijn ach tergebleven. Men vermoedt hier met dronken lui te doen te hebben, die ruzie wilden zoeken. DE MOORD TE BENNEKOM. Begin Juli behandeling voor de rechtbank? Naar de Tel. vernam, heeft dezer dagen de politie-deskundige dr. W. F. Hesselink, zijn rapport in zake den moord te Bennekom bij den rechter-commissaris ingediend. Het is te verwachten dat binnen enkele dagen het voor onderzoek zal worden gesloten. Zeer waar schijnlijk zal nog vóór de vacantie, ril. begin Juli, de zaak voor de rechtbank behandeld worden. ONS HOOFDHAAR. Het Silvikrin Laboratorium te Rotterdam zendt ons een brochure, welke voor 0.60 alom verkrijgbaar wordt gesteld en uitvoerig ons hoofdhaar, zijn verzorging, behoud en herstel behandelt. Voor heel of half kaalhoofdigen bevat deze brochure zeker vele gegevens welke hen zullen interesseeren. HULDIGING Dr. JULIUS RÖNTGEN. Een select publiek, waarvan wij, om slechts één naam te noemen, dien van mevr. NoordewierReddingius, had gisteravond de Kleine Zaal van het Concertgebouw te Am sterdam geheel gevuld, teneinde getuige te zijn van de huldiging van dr. Julius Rönt gen, den krassen 75-jarigen, door de uitvoe ring van eenige zijner werken, waartoe en kele vooraanstaande kunstenaars hun mede werking hadden toegezegd. Een langdurig applaus steeg op, toen de jubilaris aan den arm van zijn echtgenoote de zaal betrad en beide op de vlak vóór het podium opgestelde eere-zetels plaats namen. Het programma opende met een kwintet voor piano, twee violen, alt en cello, hetwelk GENEESKUNDIG ONDERZOEK BIJ DE MIJNEN. De Nederlandsche r.-k. mijnwerkersbond heeft het volgende schrijven gericht aan de contactcommissie voor het mijnbedrijf. Op eenige mijnen is het gebruikelijk dat van de arbeiders die zich vóór indienstne ming aan geneeskundige controle moeten on derwerpen, betaling van een zeker bedrag wordt gevraagd. Het vragen van betaling van het bedrag voor een vereischte keuring waaraan alle arbeiders zich moeten onder werpen, lijkt ook niet redelijk, weshalve zij voorstellen voor alle mijnen het betalen van een dergelijk bedrag af te schaffen. EEN AVONTUURLIJK AANGELEGDE BANKBEDIENDE. In October van het vorig jaar verdween plotseling uit de gemeente Sneek, de bankbe diende B. die later bleek 2500 te hebben verduisterd. Het door de politie ingestelde onderzoek met behulp van Scotland Yard te Londen wees uit dat hij naar Canada was gevlucht. Gisteravond- keerde hij echter vla Engeland weer naar ons land terug. Hij wordt te Rotterdam door een hoofdagent van politie uit Sneek, bijgestaan door de Rotter- damsche recherche opgewacht en aangehou den om naar Sneek te worden overgebracht. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. PHILIPS GAAT GRAMOFOON- PLATEN MAKEN. Naar de Tel. verneemt zal het Philips-con- cern zich in de nabije toekomst gaan toeleg gen op de fabricage van gramofoonplaten volgens een bijzonder systeem. Bestaande uit een soort papier-cellulose, zullen de platen buigbaar en onbreekbaar zijn. Een en ander zal geschieden volgens pa tenten van den Duitschen industrieel Heinrich Küchenmeister. Een omvangrijke verkoops organisatie onder leiding van den heer Smit der Ned. Ultrafoonmaatschappij is in voor bereiding. UIT EEN RAAM GEVALLEN. Te Sleeuwijk (N.B.) is gisteravond het 13- jarig dochtertje van den heer H. Vink uit het zolderraam gevallen. Het kind werd ernstig aan het hoofd ge wond en brak beide armen. Haar toestand is ernstig. DUITSCHE INBREKERS IN LIMBURG AAN HET WERK. Op de hoeve Toebroek te Hoensbroek is in den nacht van Zondag ingebroken. De eige- Daar, de heer Hoenen, trof in het voorver werd uitgevoerd door S. Bosmans—Be- nedicts, alsmede door de heeren H. Leydens- dorff, J. Röntgen Jr., C. Kint en M. Orobio de Castro. Hierna bracht de bas H. C. van Oort op de piano begeleid door den heer G. G. F. van Renesse „Prometheus" en „Gren zen der Menschheit" ten gehoore. Na een trio voor viool, alt en cello, op. 76, door de heeren Röntgen Jr., Kint en Orobio de Castro, werd het programma besloten met een sonate voor viool en piano, op. 40, door de heeren A. Schmuller, viool en Willem An- driessen, piano. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de ver tolking van al deze composities van dr. Rönt gen een groot succes oogstte, waarin het pu bliek zoowel de uitvoerenden als den compo nist deelen liet Na dit programma vond de officieele hul diging van dr. Julius Röntgen plaats. Nadat de jubilaris en zijn echtgenoote, terwijl het publiek minuten-lang applaudisseerde, zich op het met bloemen en planten versierde po dium hadden begeven, trad als eerste spreker naar voren de heer J. Dudok van Heel, voor zitter van de afdeeling Amsterdam van de Maatschappij ter Bevordering der Toon kunst. Namens vrienden, kennissen, colle ga's, oud-leerlingen en leerlingen huldigde spr. dén jubilaris als een vertegenwoordiger van „een stuk geschiedenis in Amsterdam en heel Holland". Oude herinneringen ophalen de wees spr. erop, hoe Röntgen als dirigent van „Toonkunst" en later als directeur van het Conservatorium leiding heeft gegeven aan de muzikale ontwikkeling van ons land. „Zeer verheugd zijn wij, aldus spr., dat de universiteit U doctor honoris causa gemaakt heeft" (krachtig applaus). Spr. schetste den jubilaris voorts als een man van merkwaar dige vitaliteit en levenskracht. De heer Dudok van Heel kondigde vervol gens na een bloemstuk geoffreerd te hebben het geschenk der vrienden aan: Een bedrag, dat den jubilaris in staat zal stellen enkele zijner composities uit te geven. Een map met handteekeningen voorziene lijsten werd daar bij' den jubilaris overhandigd Daarna spraken nog jhr. mr. dr. E. A. van Beeresteyn, algemeen voorzitter van „Toonkunst", de heeren Sem Dresden, direc teur van het conservatorium, mede namens de federatie van toonkunstenaarsvereenigih- gen, en A. Schmuller namens het publiek. Het was hierna de jubilaris zelf, die diep bewogen voor de hem gebrachte hulde dank te Grieg heeft eens gezegd: „Ik heb meer gekregen dan ik verdiende". Deze woorden wilde spreker tot de zijne maken. De jaren die hem nog gegeven zullen ziin. zullen ge vuld zijn van dankbare herinneringen aan dezen avond. Velen hebben hierna van de gelegenheid gebruik gemaakt dr. Röntgen en zijn echtge noote persoonlijk te complimenteeren. KORTE BERICHTEN Gister is overleden, de heer S. Bakker Jzn., directeur van de Grafische Kunstinrich ting te Koog-Zaandijk en eenige aanverwante bedrijven. De overleden^ bereikte den leeftijd van 58 jaar. NOORDSCHARWOUDE. Door de bouwcommissie der Geref. kerk werd de verbouwing en vergroo ting gegund aan J. Heidsma, als laagste inschrijver in massa, terwijl het schil derwerk is opgedragen aan den heer J. Züd, beiden alhier Door de R. K. kerk alhier wordt thans, even als van den gemeentetoren, de officieele tijd aangegeven, in tegen stelling met vorige jaren toen met den zomertijd geen rekening werd gehouden. EGMONDBINNEN. Alhier is opgericht een stichting ter uitvoering van de Landarbeiderswet. Tot bestuursleden werden gekozen J. Liefting Gz„ voorzitter, G. Belleman, secretaris, W. Wittebrood Az„ penning meester, Chr. Brouwer, 2e penning meester, W. Dekker, 2e secretaris en J. Zijp tot bouwkundig raadsman. De stichting richtte voorts een ver zoek aan den raad tot toetreding van een tweetal raadsleden. URSEM. Het bedrag in het exploitatietekort over het dienstjaar 1928/29 inzake de Woningbouwvereeniging is vastgesteld op een totaal van 684.69. Hiervan draagt het Rijk 513.52 bij, en de gemeente het overige, of wel 171.17. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagavond brak een begin van brand uit bij den heer Engel op het Noordeinde, doordat de gasslang van het comfoor geraakt en zoodoende het uitstroomende gas in verbinding kwam met het brandende petroleumstel, waar op de dochter des huizes aan het vleesch braden was. Door ijlings toeschieten van den heer E. die de gaskraan dicht draaide en de brandende massa naar buiten wierp, werd erger voorkomen. E. liep hierbij hevige brandwonden aan zijn handen op, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Naar we vernemen zal het Chr. Gemengd koor „Halleluja" op 2en Pink sterdag a.s. deel nemen aan het con cours te Beverwijk, terwijl het Chr. Mannenkoor „de Lofstem" op 5 Aug. a.s. zal deel nemen aan het nationaal con cours te Huizen. Beide vereenigingen staan onder leiding van den heer Paul Kok. BEVERWIJK. De jaarlijksche grosveilingen beginnen 2 Juni. De algemeene verwachting is in tegen stelling met vorige jaren zeer lage gros- prijzen. Verleden jaar was de wasdom slecht. Tot half Mei werden de beesten op stal met allerlei hulpmiddelen gevoederd en kostten den veehouders schatten geld. Tijdens de daarop volgende grosveilingen werden hooge sommen besteed en geoogst werd er ongeveer voor 'n derde wat men verwachtte. Dit jaar is de wasdom schitterend, doch met het oog op den sterk ingekrompen vee stapel en de lage melkprijzen worden boven staande verwachtingen daaraan ontleend. Van algemeene bekendhed mag het geacht worden dat ook het bloembollenvak thans eene achteruitloopenden tijd meemaakt. Vooral in sommige Irissoorten en dit komt tijdens de groene veilingen voor den dag worden duizenden guldens verspeeld. EGMOND AAN DEN HOEF. Zondag werd in hotel „De Drie Egmon- den" door de afdeeling Bloembollencultuur een tentoonstelling gehouden van afgesneden Darwin, Breeder- en Late tulpen. Burgemeester en Wethouders, die uitge- noodigd waren bij de opening, waren tegen woordig. De voorzitter, de heer de Waard, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat hoewel men er met eenigen schroom toe was overgegaan, deze expositie werd ge houden om in de eerste plaats hierdoor te laten zien, dat men niet onder wilde doen voor de zusterafdeelingen en op de tweede plaats om nog meer liefde te wekken voor en meer bekendheid te geven aan het mooie bloemenvak. De burgemeester sprak daarna zijn be wondering uit dat door enkele ingezetenen zoo iets moois was tot stand gebracht. Spr. hoopte dat het bloemenvak in bloei mocht tovnemen, zoodat wanneer weer een tentoon stelling zou worden gehouden, men een grooter lokaal zou noodig hebben. Na de officieele opening brachten tal van belangstellenden een bezoek aan deze in derdaad mooie expositie. Ontelbare soorten tulpen vielen er te bewonderen, alsook ane monen en een prachtige lila gevlekte vroeg" Iris. De bloemen waren smaakvol geschikt in vazen of mooi opgemaakte manden. Een vroolijke Jazz band verhoogde de feestelijke stemming. WARMENHUIZEN (April). Geboren: Cornelia Pietronella Trijntje, d. v. J. Turkstra en H. van Straaten. Wilhelmina Maria, cl. v S Zoon en W. de Lange. Willem, z. v. K Molenaar en K. Jonker. Alida Maria u. v. H. J. Mosch en E. Groen. Jacob! z. v. P. Latenstein en J. Mekken. Hen drik, z. v. W. de Vet en G. Twisker. Adrianus Theodorus, z. v. ,T. Tessêlaar en J. B. Vlaar. Adrianus Johannes, z. v. J. Burger en J. Jonker. Ondertrouwd: D. Molenaar en M. Smit. G. P. de Nijs en J. M. Boekei. J. M. A. Mossinkoff te Haarlem en naar waarnemingen, verricht in den morgei van 20 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.6 te Scilly. Laagste barometerstand 753.6 te Reikjavil Verwachting, geldig tot den avond van 21 Mei: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig 0f geen regen; weinig verandering in tempera tuur. J. Stet. P- S. Kuil boer te O. Niedorp en M. Stet. Getrouwd: D. Molenaar en M. Smit. Overleden: Klaas Bakkum, oud 74 jaren, gehuwd met A. Hoogeboom. Riemke Vlam, oud 66 jaren. HEEMSKERK. Ondertrouwd Joh. Jacobs en Cath. v. Tunen. Joha de Ruyter en M. Beentjes Jbdr. Nic. Half en G. C, de Graaff. P. Kranendonk en A. Bleeker. Getrouwd: Jac. Fr. Bruins en Petr. Half. A. Smit en M. W. Limmen. P. J. de Wildt en G. v. Duivenvoorde. Bevallen: H. WielageZonneveld d. P. de Boer—Lieste, z. A. Smit— Schuijt, d. A. A. SchellevisWan- ders, d. Jac. CastricumSap, z. Overleden: Quruna Tuin, wed. A. Eeltink, 61 j. H. Buter, 29 jaar. LANDBOUWTELLING 1939. Tusschen 20 Mei en 20 Juni a.s. zal ook in deze gemeente, evenals in 1910 en 1921, een Landbouwtelling, d. w. z. een telling inzake het grondgebruik en den veestapel, worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend: het verkrijgen van die gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld v den landbouw en dus voor de be hartiging der landbouwbelangen on misbaar zijn. De grondgebruikers en veehouders dienen in de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen, die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met vertrouwen roep ik daarom de medewerking in van allen, die het wel meenen met onzen Land bouw en deze telling zoo goed mogelijk ie doen slagen. De taak van de personen, die met de uitvoering van de telling belast zijn, zal ten zeerste kunnen worden verlicht, in dien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een overzicht van de inlich tingen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond) die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van do ouders gepacht is; c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarden; e. hoeveel eenruiters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen; verwarmde en onverwarm de kassen afzonderlijk op te geven; f. hoeveel bouwland gelegen is in an dere gemeenten dan waar de be drijfsgebouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt ge vraagd naar het aantal paarden bene den en boven 3 jaar, de eerste onder scheiden in veulens en in andere paar den beneden 3 jaar, de laatste in warm bloed-, koudbloedpaarden en hitten; het aantal runderen en wel afzonderlijk: springstieren, melk- en kalfkoeien, niestkalveren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaar; het aantal heideschapen; het aantal andere scha pen gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal qeiten én bokken; het aan tal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven: niggen beneden 6 weken, fok- zeugen, varkens van 6 weken tot 60 K.G. van 60 K.G. tot 100 K.G. en boven 100 K.G.het aantal kippen en het aantal eenden, voor elk der kuikens en de oudere dieren afzonderlijk en ten slotte het aantal korven en kasten met bijen, De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. AANBESTEDING. Bouwen gymnastieklokaal. Ten stadhuize werd hedenmiddag door B. en W. aanbesteed het bouwen van een gymnastieklokaal c.a. aan de Ridderstraat. Er waren 13 inschrijvingen ontvangen, t.w- van: C. de Graaf te Alkmaar 15000, H- Balder te Alkmaar 15100, J. Crum te Alkmaar en L. Visser te Koedijk 16574.55, G. Opdam te Haarlem f 16786, P. den Das te Schoorl 17400, Y. Kroonenburg te Heiloo 17670, A. Tip te Alkmaar 17700 Gebr. Boekei te Oude Niedorp f 17789, R. J- E- Bot te Alkmaar 19038, C. Klinkert te Oud karspel 19200, R. K. Koppen en Zoon te Alkmaar f 19300, J. Huiberis te Alkmaar 19800, Koot en Molen te Alkmaar f 21500- De gunning wordt nader bekend gemaakt. KOE OP DE SPOORBAAN. Hedenmorgen kwart voor negen begaf zich aan den Westerweg een koe op de spoorbaan. De 16-jarige C. Roodenburg zag onmiddellijk het gevaar waarin het dier ver keerde, sprong van de 2e balklaag van een in aanbouw zijnd huis, pakte de koe bij de horens en trok haar aan 'n touw (het beest was vermoedelijk losgebroken) van de baan, waarna de inmiddels verschenen eigenaar, de heer Wokke, het beest verder in veiligheid bracht.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2