Landbouw en Veeteelt. Binnenland Provinciaal niauw» 1 jan. i.1. 437 nieuwe leden zijn toegetreden. Hij hoopte, dat in den loop van dit jaar de 10.000 zal worden bereikt. Dan zal zeer zeker nog veel kunnen worden gedaan in het belang van de zieken, allicht nog meer dan tot dusver. FEDERATIE ENKHUIZEN VAN DEN BOND VOOR SÏAATSPENSIONNEERING. De Federatie „Enkhuizen" van den Bond voor Staatspensionneering heeft Zondagm. in café Sopar te Hoorn een algemeene vergadering gehouden onder leiding van ds. J. J. F. Spaargaren te Aartswoud. De opkomst was zeer be vredigend. De voorzitter wees er in zijn opening on, dat de laatste verkiezingen nog niet het gewenschte resultaat hebben ge bracht. Trots de huidige Verzekerings wetten zijn echter reeds nu ongeveer 40.000 ouden van dagen op hun 65-jari- gen leeftijd verstoken van ouderdoms rente. Hieraan moet een einde komen en daarvoor zullen we moeten doorstrijden. Ir verband met den strijd voor een onverzorgden ouden dag herinnert spr. aan het overlijden van mr. Sannes en mr. P. J. Troelsttra, waarbij hij woorden van dank sprak voor hun edel streven ook in onze richting Spr. heette in het bijzonder welkom de heer J. Ebels, die wegens vertrek naar Driebergen heeft opgehouden lid van het bestuur te zijn. Nadat de heer Dorhout te Hoorn uitvoerig had ge schetst het werkzame aandeel van den heer Ebels, in den strijd voor Staats pensionneering in West-Friesland, werd op voorstel van het bestuur de heer E met algemeene stemmen tot eerelid der Federatie benoemd. De heer Ebels gaf een overzicht van den strijd over de laatste 20 jaren en dankte in hartelijke woorden voor de hem toegekende onderscheiding. Naar aanleiding van de notulen gaf de voorzitter een toelichting op de pogin gen tot aanschaffing van een film, voor rekening van den bond. Op voorstel van den heer Dorhout, werd besloten 10 te storten in het filmfonds. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Kaastra te Andijk, bleek, dat loopcn jaar blijk had gegeven van de aangesloten afdeelir.gon in het afge activiteit. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. J. F. Spaargaren te Aartswoud; in de vacature van den heer Ebels (we gens vertrek) werd gekozen de heer K S. Breeuwsma te Oudendijk. Uit de-rekening van den penningmees ter, den heer Galis te Hauwert, bleek, dat de baten momenteel bedroegen 339.71 'A, de uitgaven 191.90, zoodat er een batig saldo was van 147.81 Ys. De rekening werd onder dankzegging voor het accuraat beheer goedgekeurd. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief werd o.m. behandeld de inhoud van het Bondsorgaan. Besloten werd er op aan te dringen, dat geen plaats meer zal worden ingeruimd voor tooneelstuk- ken in feuilletonvorm. Bij de candidaatstelling voor leden van het hoofdbestuur verklaarde men zich tegen een candidaatstelling bij refe rendum. Besloten werd, namens de Federatie, candidaat te stellen, prof. D. van Emb- den te Amsterdam en de heeren Sissing te Groningen en ds. Westmijse te Drach ten. Voor de 4e vacature zal een even- tueele candidaatstelling voor de provin cie Zeeland worden gesteund. De aan gesloten afdeelingen zullen worden op gewekt deze candidaten te steuen. Besloten werd voorts om niet te steu nen (uit practische overwegingen) een voorstel van de Federatie Alkmaar lui dende: „Elk jaar een grot le demonstra tie te houd'en in den Haag van leden van den Bond voor Staatspensionnee ring". Uitvoerige beschouwingen werden voorts gewijd aan het voorstel van de Federatie „Waterland", dat meer „zend tijd in den aether" wenscht. Algemeen hoopte men, dat door aansluitin"- bij de een of andere groep succes in deze richting zal worden bereikt. Door den voorz. werd voorts medege deeld, dat door het H. B. plannen worden overwogen om de jeugdbeweging in ons vaderland voor ons streven te winnen. Ter algemeene vergadering zal ook deze materie onder de oogen worden gezien. Aan den afgevaardigde ter algem verg. werd ten aanzien van de overige punten der agenda vrij mandaat ver leend. SDt afgev. ter algem. vergadering d gekozen de heer J. H. Kaastra te Andijk; tot plaatsvervanger de heer Van der Heide te Blokker. Bij de bespreking der zomerpropagan- da werd een groote openluchtmeeting in het centrum van het district of een fietstocht met verspreiding van bonds- vlugschriften onder de oogen gezien. Een en ander werd in handen gesteld van het bestuur. Bij de rondvraag drongen de afgevaar digden van Hem en Bi tnenwijzend aan op financieele steun bij het voeren der geregelde winterpropaganda. De heer Schoenmaker te Grosthuizen besprak de wenschelijkheid van opname van artikelen over Staatspensioen of overdrukken uit de Pensioenpartij in de gewestelijke bladen. Het bestuur zal aan een en ander zijn aandacht wijden. Door den heer Kaastra werden nog nuttige wenken gegeven ten aanzien van de afwisseling van het programma op propadanda-avonden. Verder bracht genoemde afgev. der afd. Andijk het vraagstuk ter sprake over opname in tehuizen voor ouden van dagen. Spr. betoogde, dat do voorwaarden; voor opname van ouden van dagen in de stichting „Avondlicht" te Hoorn z.i. niet soepel genoeg zijn. Daarover ontspon zich een uitgebreide discussie. Op voorstel van den voorz. werd be sloten deze zaak in algemeenen zin op de algemeene vergadering ter sprake te brengen, opdat zoo mogelijk een com missie van onderzoek kan worden be noemd. Daarna sluiting. CASTRICUM. Zilveren bruiloft van het raads lid de Vries. De heer de Vries met zijne echtgenoote vierden deze week hun zilveren bruiloft. Wij zouden dit feit op zich zelf niet vermelden ware het niet dat van verschillende zijden de heer de Vries hulde en dank is gebracht voor het vele dat hij hier in verschillende organi saties door zijn trouwe hulp en op vele plaat sen door zijn kalme en bezadigde leiding heeft weten te bereiken voor velen van zijn stand- genooten. Van de verschillende vereenigingen waren dan ook belangrijke bewijzen van dank aan de woning gebrachtt, maar voorts heb ben B. en W., raadsleden, secretaris en direc teur van de bedrijven hem een bewijs willen geven hoezeer hij ook in hun kring hoog ge- cht wordt. Wethouders, secretaris en direc- Lur bedrijven, de burgemeester was plotse ling verhinderd, hebben bovendien persoonlijk het zilverenpaar gelukgewenscht. Des avonds werd door de fanfare D. I. U. van Duin en Bosch waarvan de heer de Vries mede jaren lid1 en bestuurslid is een serenade gebracht. Allen hebben medegewerkt om den heer de Vries op deze wijze een blijk van waardeering en hoogachting te geven. H arddra ver ij vereeniging. Naar wij vernemen is de jongste vereeni ging alhier, „De Harddraverijvereeniging", onder wier leiding op 6 Augustus a.s. een draverij, en wel de eerste in Castricum zal worden gehouden, een ware. als ze het zoo noemen mogen „strooptocht worden gehou den, voor het werven van een ledenaantal waardoor het mogelijk zal worden elk jaar een draverij te houden. Gezien de groote belangstelling die, in deze streken voor draverij, en in het algemeen voor de paardensport bestaat, zijn wij er zeker van dat deze poging met succes zal worden be kroond en zullen we hopelijk elk jaar, in het midden van het badseizoen, wanneer tal van vreemdelingen aanwezig zijn, een hoogdag van de paardensport beleven. De contributie is voorts niet hoog, naar wij vernemen 1 per jaar, zoodat wij een ieder kunnen aanraden lid daarvan te wor den. Men krijgt dus niet alleen waar voor zijn geld, maar bovendien bevordert men het bezoek aan het dorp. Het voorloopig bestuur is er voorts in ge slaagd een geschikt terrein te verkrijgen lig gende aan den weg naar Uitgeest in het midden der gemeente dat lang en breed ge noeg is, om, naast de draverijen, nog veel publiek te kunnen ontvangen. Volksonderwijs. Gisterenavond werd in de Rustende Ja ger een algemeene vergadering gehouden van Volksonderwijs. De leiding was als al tijd in handen van den heer Aukes. De op komst was ditmaal matig wat jammer is voor hetgeen dezen avond door de leden en anderen is gepresteerd. In zijn opening wees de voorzitter er op wat Volksonderwijs in het belang van het openbaar onderwijs heeft gedaan in het afge loopen jaar, vooral in verband met de actie tegen het besluit van den Raad om schoollo kalen beschikbaar te stellen voor de chr. school, welke actie nog niet ten einde is ge bracht want thans is het chr. schoolbestuur in beroep gegaan, zoodat de actie van Volks onderwijs niet als geslaagd mag worden ge noemdevenwel het wachten is nu oip het be roep inzake het niet aanvaarden van de aan geboden schoollokalen. Hie;na complimenteerde hij den heer Nij- sen hoofd van de o. 1. school te Bakkum die deze week in alle stilte zijn veertigjarig jubi leum vierde als onderwijzer. De hoofdschotel van den avond was de rede van den heer Hellinga te 's Gravenhage, hoofd eener school aldaar, over Nieuwe stroomingen in Onderwijs en Opvoeding. Vooral wees hij met grooten nadruk op het opvoedkundige gedeelte en was daarom voor de ouders van het grootste belang Ook toon de hij aan op welke wijze de vredesgedachte bij de jeugd kan en moet aangekweekt wor den. Deze rede die op overtuigende wijze werd voorgedragen werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd en het was jammer dat zoo weinigen aan den oproep hadden gehoor gegeven. Hierna was het meer prettige en aangena me aan de orde en hoorden we achtereenvol gens zangnummers van de dames Geuze- broek en Bakker en de heeren v. d. Vlies, het zij te samen of als duo of solo, waarbij wij te bespeuren was dat hier geschoolde zangeres sen en zangers hun kunst vertolkten. Als declamators hoorden we de heeren H. Schipper, lid van den Raad en Boschman die poezie en proza zeer mooi declameerden. Al les bijeen genomen een mooie geslaagden avond. HEILOO. De afdeeling Heiioo en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw hield Zaterdag avond vergadering in cgie Roozing. De voorzitter, de heer P. Frans, opende de goed bezochte vergadering met een woord van welkom. Daarna kwam aan de orde de Beschrij vingsbrief van de 127e Algemeene Vergade ring te 's-Gravenhage op 21 Mei a.s. De secretaris zeide, dat deze vergadering be langrijk is, o.a. de crisis in het landbouw bedrijf en het pachtcontract wordt behandeld. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren P. C. Schuitemaker en C. Zeeman, plaatsvervanger de heer H. Bakker Hz. De heer Zeeman wenschte dat de contri butieafdracht aan het hoofdbestuur bepaald zou worden van 5 op 3.50. De heer Schuitemaker heeft een andere zienswijze, ook het hoofdbestuur heeft zijn uitgaven; voorts verwacht spr. geen succes van een voorstel. De voorzitter zeide, dat het noodig zal zijn eerst de rekening en verantwoording af te wachten. De heer Zeeman wees op het voordeelig saldo. Dc heer Van 't Veer wees er op, dat de marktberichten in het orgaan een week oud uiiL zoodoende verliezen die hun waarde. Spr. zou gaarne verbetering zien- Men merkte op dat men bij de algemeene ver gadering dan moet interpelleeren. Daarna kwam aan de orde verkiezing be stuurslid door het vertrek van den heer A. Michielen, Alkmaar. Gekozen werd de heer P- v. d. Molen. Inmiddels was de penningmeester ter ver gadering gekomen, waarna de rekening en verantwoording plaats had. De ontvangsten waren 438.92'A, de uit gaven 421.47K-, saldo 17.45. De heer Van de Molen vroeg hoe het mogelijk is bij het kleine saldo nog aandeelen uit te loten. De voorzitter antwoordde dat een buiten gewone ontvangst de uitloting mogelijk maakt. De rekening-commissie adviseerde tot goedkeuring, waartoe besloten werd. De secretaris zeide dat in 1928 de winst beduidend hooger was. Óver dit onderwerp werd druk gediscussieerd. De secretaris merkte op, dat de tarieven voor het gebruik van landbouwwerktuigen veel te laag zijn, doch dit tarief is bepaald op aandringen van de leden. De uitkomst is echter niet zoo slecht. Hoewel een en ander niet geheel is afgeschreven, maakt die reke ning geen slecht figuur. De verhuring Van het magazijn is niet geslaagd. Op de adver tenties is geen gegadigde afgekomen. De ver schillende posten werden besproken, doch de huur voor kunstmeststrooier en greppelploeg te hoog geacht. De secretaris bestreed' die meening, er is geen voorschrift dat er iemand bij moet zijn. Zoodoende kan men de huur verminderen Er werd overwogen om de gereedschappen te verkoopen. De secretaris zeide, dat de werktuigen in goede conditie zijn, doch bij verkoop hebben ze weinig waarde. De heer Schuitemaker stelde voor of gaf in overweging dat de leden 1 of meer contri butie betaalden, om daardoor het verlies te dekken. De heer Van 't Veer was tegenstander, om dat bedanken het gevolg kan zijn. Liever zou spreker willen dat de leden een renteloos voorschot gaven. Ook dit punt werd be streden. De heer Schuitemaker stelde voor dat men de geldschieters de. rente kwijt scheldt. De voorzitter stelde voor om dit punt aan te houden. Toezegging volgde dat het be stuur de zaak zoo goedkoop mogelijk zal exploiteeren. Het al of niet betalen der rente werd aangehouden om het op de eerstvolgen de vergadering op de agenda te plaatsen. Daarna werden uitgeloot de aandeelen a 25, no's 83 en 85. De voorzitter deelde mede dat de Ver. van oud-leerlingen der Landbouwwinterschool is opgeheven Die Ver. was een onderafdeeling van onze vereeniging. Er was een batig saldo van pl.m. f 150, welke in de kas der afdeeling gestort is. Daarna werd aan ver schillende leden de rente uitbetaald. De rondvraag leverde niets bijzonders op Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter woorden van- dank aan den scheidenden penningmeester Michielen en hij sprak de beste wenschen voor hem uit. De heer C. J. Wasterval, werkzaam aan het Prov. Ziekenhuis te Bakkum, is geslaagd voor het diploma B. BEVERWIJK. Aardbeien. De stand der vroege aardbeien is best. De Dutch Evern bloeit weelderig. Neg steeds verkeeren wij in de dagen dat dc bloesem door sterke nachtvorsten geteisterd kunnen worden. Tot dusver loopen wij er neg steeds mooi door en blijft deze weersgesteldheid zich des nachts nog een poosje handhaven dan belooft dit vroege soort een rijke oogst. MEDEMBLIK. Door de politie te Amsterdam is aan gehouden en naar zijn garnizoen te Amersfoort overgebracht de dienstplich tige C. de V., uit de gemeente Medem- blik, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd als deserteur van de landmacht. WIERINGEN. De heer P. Kooij, benoemd tot raadslid in de vacature de Vries, heeft zijne benoe ming aangenomen. DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Terwijl de Kamerleden den berokken mi nister vragen stellen over de vernietiging van groenten en het werpen van deze op de vuilnisbelt, is de Langendijker tuinbouwer nog ijverig in de weer met den aanvoer van stapelgroenten aan onze veilingen. Te mid den van de buitengewone congressen van onze boeren- en tuindersorganisaties, om de middelen te bespreken, teneinde de gevolgen van de crisis te temperen of werkende oor zaken weg te nemnn, zijn onze tuinbouwers in de weer, om met harden arbeid en noesten vlijt de groenten op te kweeken, die als nieu we producten aan de veilingen zullen wor den gebracht Men moet bewondering hebben voor deze menschen, die pas hun boekjaar met een nadeelig saldo hebben afgesloten of weldra zullen afsluiten, doch maar weer op hoop van zegen den akker opgaan zonder te weten, welke resultaten hun werk zal opleve ren. Hun inkomsten zijn in het afgeloopen jaar over het algemeen slecht geweest en in menigen gemeenteraad is het bij de vaststel ling van den vermenigvuldigingsfactor ge bleken, hoe men daar ook rekening houdt met de slechte uitkomsten van het tuinbouwbe drijf. Hoewel de meeste tuinders geen hooge verwachtingen hebben van regeeringsmaat- regelen ter opheffing of tempering der gevol gen van de crisis, zien zij toch met eenige be langstelling uit naar wat op dit terrein zai worden gedaan. Bij velen is de nood wel h°oggestegïn en het is te wenschen, dat er spoedig hulp komt. Wie hier spoedig helpt, helpt ongetwijfeld dubbelv In de afgeloopen week werden afwisselen de, doch, de tomaten uitgezonderd, lage prij zen besteed. Roode kool werd in het begin dezer week voor 1 of minder verkocht als ze tot de groote behoorde of van eenigszins afwijkende kwaliteit was. Het kleine, mooie foed kon 4 bedingen, doch meestal bleef et beneden dezen prijs. In het verder ver loop werd de prijs wat beter aan de veiling van den Noordermarktbond, waar op 't oogenblik verreweg het meeste wordt aange voerd. Zoo werd Zaterdag aan de veiling te Broek 0.801.70 besteed, terwijl te Noord-Scharwoude 1.50—5.90 werd be taald. Vrijdag was er zelfs nog van 6.10 verhandeld. In totaal beliep de aanvoer rond 39 spoorwagens, waarvan ongeveer 32 te Noord-Scharwoude. Een zelfde aspect vertoonde de gele-kool- markt. Werd aanvankelijk voor deze kool aan de veiling der L.G.C. 1—/ 3.20 be taald, en aan die van den Noordermarktbond 2.104.40, later werd voor de meest ge wilde kleine kool weer 5 betaald, welke prijs echter weer lager werd. Op het eind dezer week werden de prijzen weer wat beter: zoo werd aan de Broeker veiling 3.60— 6 beaald, aan die te Noord-Scharwoude 4—7.50. Bij het mooie weer der afgeloo pen week en in aanmerking genomen het ver gevorderde seizoen, was deze prijsstijging een meevaller die weinigen hadden verwacht. Gele kool is er blijkbaar maar weinig meer: de heele aanvoer beliep 9 spoorwagens. Zeer slecht waren weer de prijzen der Deensche witte kool, al bleek ook hier wei eenige meerdere belangstelling te constatee- ren op het eind de week. Het kleingoed van de beste kwaliteit kon aanvankelijk hoog stens 1.50 per 100 K.G. opbrengen, terwijl voor groote kool van 0.50—0.70 werd betaald. Op het laatst der week bracht ze 0.70—1.80 op aan de Broeker veiling en 1.10—3 aan de markt te Noord-Schar woude. Al kan niet worden ontkend, dat de prijzen verbeterden, ze waren voor dezen tijd van het jaar verre beneden het bevredigende, wat ook geldt van de roode en gele kool. De aanvoer van Deensche witte was nog buiten gewoon groot; niet minder dan 90 spoorwa gens maakten dezen aanvoer uit, waaraan Noord-Scharwoude 76 wagens bijdroeg. Vele bouwers staan in dubio ten aanzien van de vraag of ze uien zullen uitzoeken, om ze naar de markt te brengen, of wel ze op den akker te laten staan; bij de gunstigste markt werden de werkloonen aan uitzoeken en vei len nauwelijks goedgemaakt. Aanvankelijk ging het nog wat: 2.90—3.80 kon toen nog worden gemaakt. Enkele volgende dagen waren ze zoo goed als onverkoopbaar en daardoor nagenoeg waardeloos. Ze brachten toen n.1. 0.30—0.80 per 100 K.G. op, op het eind der week iets meer. Voor drielingen lagen de noteeringen tusschen 0.10'0.50 Grove uien werden geveild voor 0.60 1.40. In totaal werden nog 17 spoorwa gens aangevoerd, een buitengewoon groote hoeveelheid voor dezen tijd. Peen bracht zeer lage prijzen op: 0.40— 1.70 voor groote, 0.100.50 voor kleine. De aangevoerde blauwe aardappelen wer den geveild voor 1.102.10; bravo's voor 0.90—1.10. Met de tomaten ging het beter; ook de aan voer begint flink toe te nemen; alleen Zater dag werden 2425 K.G. geveild. Voor A-kwa- liteit werd! 6576 betaald, voor B 67 -ƒ 73, C 42—59 en CC 28—40. Boswortelen werden voor het eerst aange voerd te Noord-Scharwoude. Ze brachten 12' op. Een eerste partijtje bloemkool werd betaald met 19 cent per stuk. WARMENHUIZEN. Tuinbouwver. „De Noord". Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag avond een algemeene vergadering in het café van den heer Wester. De opkomst was niet schitterend, wat on begrijpelijk is, daar alles wat er behandeld wordt, in 't belang is van de tuin- en groenten- teelt. De voorzitter, de heer W. Guther Jz. opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. schetste in 't kort de minder gunstige omstandigheden, waarin wij zijn. Wel een groot verschil bij 't vorige jaar. Maar men moet met nieuwen moed beginnen, hopende op betere tijden. Door den voorzitter werd de heer P. de Groot Jbz. benoemd tot lid voor de com missie, belast met het nazien van de rekening der C. V. V., welke de benoeming aannam. Behandeling agenda der algemeene ver gadering van de C. V. V. De geheele agenda werd afgehandeld:, al hoewel een paar punten, veel stof opwierpen en op de algemeene vergadering zullen worden behandeld. Rekening en balans. Ontvangsten over 1929 f 28737.29; uit gaven over 1929 26912.87; saldo per 31 December 1929 f 1824.42. Balans op 31 December 1929 gaf aan een saldo-winst van 9578.85. Het centraal bestuur stelt voor de winst over het afge loopen boekjaar ad 9578.85 aan te wenden als volgt: 1. 4 pCt. over het aandeelenkapitaal uit te keeren ad 184; 2. Af te schrijven op bascules 78.69; Af te schrijven op tomatenhobbel 26.95; 4. Af te schrijven op tomatenkisten 158; 5. Af te schrijven op veilingsgebouw en terreinen f 9131.21, totaal f 9578:85 In de rondvraag vroeg de heer D. Groet of er ook nog uitbreiding komt van de goten in de veiling. De voorzitter zeide, dat in 't bestuur daar nog niet over gesproken is, omdat 't bestuur van meening is, iets meer af te lossen, daar de vergrooting van de goten nog al wat kosten zal mee brengen. D>e heer C. Dekker Hzn. bracht naar voren den toestand van de vaart bij C. de Moor: welke zeer moeilijk is te bewaren Ook de heer Piebosch sprak over het vaar water bij D. Paarlberg. De heer KI. Molenaar bracht nog even naar voren het erwten veilen en zeide zooals dit het laatste jaar is gegaan, kunnen wij er wel mee ophouden. J De heer P. Slot sprak ook nog zijn mee ning er over uit dat het gewenscht is met deze zaak door te gaan, en zeide, dat de men schen die hier de erwten geveild hebben het beste er aan toe zijn. Er moet meer samen werking zijn, want op de drukste dagen waren er hoogsten 30 monsters, wat volstrekt niet veel is. De voorzitter vond dat ook dit punt naar varen gebracht moet worden op de alge meene vergadering. Ook de voorzitter had zelf nog iets en wel over het verwijderen der struiken op de akkers, welke zeer nadeelig zijn voor een goed gewas. De beer P- Slot zeide: hier is een zetkool regeling. Ligt 't niet op den weg der vergade." ring, daar aan te houden, of dat het bestuur dn overleg met de burgemeester door in de politie-verordening eene verbetering kan brengen, omdat dit van een buitengewoon belang is. De heer P. Mink vroeg naar de aardappelen- keuring, waarop de heer P. Klant een be vredigend antwoord gaf. Vervolgens sloot de voorzitter onder dank voor de medewerking de vergadering. EEN NEDElÏÏTNDSCHE KOE IN FRANKRIJK. De prijs voor dc beste productiekoe vai Frankrijk, toegekend op grond van de lijsten der erkende controle-vereenigingen, is ge wonnen door een Nederlandsche koe, toebe- hoorende aan den fokker L. Boufflerd te Vi- ney-Manoeuvre. Het dier gaf in 300 daeen 9681 K.G. melk en 431 K.G. boter; het ge middeld vetgehalte bedroeg 3.79 pCt. Tweede werd een Normandaise met 8607 K.G. melk en 425 K.G. boter. BESCHERMING VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. In de algemeene vergadering van de groet D van de Internationale Kamers van Koop. handel, die te Berlijn werd gehouden, heeft de president de heer rr. von Mendelssohn, zich uitgesproken voor een krachtiger bescherming van den landbouw. De heer von M. betoogde, blijkens een bericht in het Hbld., dat de land' bouw gelegenheid moet krijgen uit eigen kracht haar concurrentie-vermogen te herstel, len, met name door aanpassing aan de be hoeften der markt. Tevens wijst echter de heei von M. er op, dat een groot op in- en witvoet aangewezen land, zich niet kan isoleeren van andere groote landen en dat de hoog opgevoerde invoerrechten op den duur een economische ontreddering tengevolge moeter hebben, in het bijzonder de werklooshek niet kunnen verminderen. DE BESPELING VAN DEN AMSTERDAMSCHEN STADS SCHOUWBURG. Naar het Hbld. verneemt, is het thans vrij zeker dat er een regeling gevonden is, op grond waarvan „Het Amsterdamsch Too- neel" onder directie van Ed. Verkade en de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel" onder di rectie van Louis Saalborn en Dirk Verbeek beide tot vaste bespelers van den Stads schouwburg benoemd zullen worden. Het desbetreffende ontwerp circuleert thans bij de leden van de Commissie van bijstand en zal daarna in de vergadering van B. en W. behandeld worden. Indien het geen aanlei ding geeft tot nieuwe bezwaren, mag men dus binnenkort een voordracht in dezen geest verwachten. Het is de bedoeling, dat de beide Amster- damsche gezelschappen den schouwburg om beurten met een serie voorstellingen zullen bespelen. Voor het „Rotterdamsch Hofstad-Too- neel" blijft de Dinsdagavond, voor „Het Schouwtooneel" de Donderdagavond gere serveerd. De Woensdagavond zal voor bui- tenlandsche ensembles, opera-uitvoeringen enz. beschikbaar blijven, met deze beperking, dat ook de vaste bespelers voor het geven van volksvoorstellingen de beschikking over den Woensdagavond kunen krijgen. HET KERKJE VAN ASSELT IN GEVAAR? In de afgeloopen week heeft rector Pin* ckers van Asselt in het kerkje aldaar scheu ren ontdekt in de gewelven van den voor ingang van het gebouw. Toen hij dan ook de Monumentencommissie op de hoogte bracht van dit feit, was deze direct aanwe zig om maatregelen tegen uitbreiding te ne men. Men is toen aanstonds met het plaatsen eener stellage begonnen om deze breuken te herstellen. Vermoedelijk zijn de scheuren een gevolg van de jaarlijksche overstrooming der Maas, welke op den langen duur dc grondslagen ondermijnen. DE VERBORGEN SCHATTEN TE ZAANDAM. Wetenschappelijke concurrente Gistermorgen is men weer met frisschen moed naar de verborgen schatten begonnen te graven en wel op twee plaatsen te gelijk. Op de oude begraafplaats wordt het on derzoek voortgezet vlak naast den kuil, waar men de vorige week tot op 11 M. diepte is gekomen en ondanks de sterke aanwijzingen niets is gevonden. De tweede plek, waar nu gegraven wordt, ligt op het voormalige terrein van de firma Ros, of eigenlijk is het de Gedempte sloot, die dit terrein van het oude kerkhof scheid de. Dat thans hier geraven wordt, is aanwijzing van Frau Sylvia, maar van een derde, die uit belangstelling of misschien meer nog nieuwsgierigheid Zondagmorgei aan het terrein van de zoo langzamerhand vermaard geworden Zaandamsche schatgra- verij een bezoek heeft gebracht. De geschiedenis wordt door het Hbld. volgt verteld: Op een landgoed in Gelderland van d heer Blaupot ten Cate is een Duitscnen genieur bezig te zoeken naar een minera waterbron en hij gebruikt daarvoor alter instrumenten. Met deze instrumenten gewapend zij» heer Blaupot ten Cate en zijn inge» Zondagmorgen naar Zaandam gekom'efl. Volgens de bevindingen van dezen s nieur loopen er wel degelijk onderaaro w gangen, die op zes meter diepte ligg*®» 0, wijl ook de mogelijkheid wel werd aang men, dat er goud verborgen zou z'Jn- efl Op de plaatsen, waar de aanwijz volgens de wetenschappelijke werktuig hier komt dan geen helderziendheid L-g» pas het sterkst zijn, heeft men P geslagen en zal nu worden gegraven. Ook Frau Sylvia was op het terrein, deze ingenieur zijn onderzoekingen

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6