fe* mKS tÜ SSchlp' Kerk en School. Rechtszaken Filmnieuws. Ingezonden stukken Het scheen echter wel, dat de man van de wetenschap niet veel respect heeft voor de helderziende eigenschappen der Duitsche dame. VAN DE ANKERS GESLAGEN Gister werden op het Friesche Wad door Jiet motorvisschersvaartuig, gemerkt W. L. 5 uit Moddergat (Friesland), schippers gebr. de Vries, onbeheerd drijvende aangetroffen en op sleeptouw genomen twee lichters, ge merkt no. 1028 en 6611, in eigendom toebe- hoorende aan de Amsterdamsche Ballast- maatschappij. Deze lichters, welke gebruikt worden o het eiland Ameland, waren Zondagnacht al daar van hun ankers geslagen en in Ooste lijke richting weggedreven. Na veel moeite is het gelukt de lichters met oostenwind bin nen tebrengen. Voor de vacante betrekking van onderwij zer met verplichte hoofdakte aan de school te Hippolytushoef op Wieringen, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Prof. dr. ir. W. Th. Bahler heeft gister middag zijn ambt van hoogleeraar in de electrotec'hniek aan de Technische Hooge- school te Delft, aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „Automatische Tele fonie". Mej. J. de Groot, onderwijzeres aan de Chr. school te Schermerhorn, ontving eene benoeming als zoodanig aan de Chr. school te Workum en heeft die benoeming aangeno men. DE EENHEID DER CHR. KERKEN. Een medewerker schrijft aan het Hbld.: Het episcopaat van de oud-katholieke kerk is door de Anglic. aartsbisschop van Canter- bury uitgenoodigd om te Londen ter gelegen heid van de Lambeth-conferentie besprekin gen te houden met een commissie van bis schoppen, die door deze conferentie zijn be noemd, over het vraagstuk der hereeniging. Dientengevolge zullen 10 Juli de r.k. bis schoppen van Utrecht, Haarlem en Deven ter, resp. mgr. Renninck, Van Vlijmen en Berends, met dr. Küry, bisschop der Zwit- sersche o.k. kerk, naar Londen vertrekkenin de week van 14 Juli zal de conferentie be ginnen. Dit is een belangrijk feit in de ge schiedenis der pogingen tot hereeniging. WIJDINGSSTONDE. De wijdingsstonde van het zilveren jubi leum van de Provinciale Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden werd gehouden in de Groote Kerk onder leiding van prof. dr. j. Lindeboom, hoogleeraar te Groningen, voorzitter van de Vereeniging van Vrijzinni ge Hervormden in Nederland. Te ruim kwart over 8 uur besteeg prof. dr. IJ. Lindeboom den kansel in de volle St. Lau- renskerk. Bij den aanvang werd gezongen Ps. 27 7, aanvangende met de woorden. „Zoo ik niet had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou", waarna de prediker voor ging in gebed. „Het gebeurt niet vaak", aldus ving spre ker aan, „dat wij reden hebben tot juichen, tot blijdschap, zooals nu, nu we mogen her denken, dat eene vereeniging van Vrijzinni ge Hervormden een kwart eeuw bestaat. Vaak in die 25 jaren is er reden geweest tot vreezen. Velen toch hebben ons belaagd in de ontplooiing van ons vrijzinnig godsdienstig besef van buiten onze poorten, maar ook op eigen erf. We mogen wel dankbaar zijn, dat wij door eene traditie van eeuwen verbonden Zijn aan hen, die vrij stonden tegenover het overgeleverde, dankbaar jegens hen, die daarvoor hebben gestreden en geleden. Sedert een kwart-eeuw zijn wij georgani seerd, daarvoor is het goed samen te zijn. Laat dit samenzijn wezen een wijdingsston de, gewijd aan God." Mejuffrouw Truus Klaassen van Hoorn zong hierop met hare mooie, krachtige sopraanstem „Auf, auf zü Gottes Lob" vau J W. Frank. „Toen Salomo z'n beroemden tempel, dien hij had gebouwd ter eere van den God Is- pëls," zoo ongeveer vervolgde spreker, „in wijdde, bekroop hem de twijfel of God wel werkelijk op aarde zou wonen in dat huis. vZie", zoo sprak hij, „de hemel, zelfs de hoogste hemel kan u niet bevatten, laat staan dan dit huis, dat ik gebouw heb". Die twijfel is ook de tragiek van ons godsdienstig leven, maar me werken en streven voor de ééne kerk, d w.z. het instituut voor de gemeenschap met Christus. We willen bouwen aan die kerk, werken in die kerk. Maar het godsdienstig leven is zoo wijd, dat we ons afvragen, of die eene kerk zou kunnen zijn een tehuis voor onzen godsdienst, of de Ned. Herv. Kerk ge schikter is dan elke andere kerkelijke ge meenschap. Het evangelie kan niet in die eene kerk zijn besloten, omdat het alle kerken te boven gaat. Zulk een twijfel ten opzichte van de Ned. Herv. Kerk ontstond in het laatst van de 19de eeuw. Christendom en evangelie waren meer. Zou die kerk zijn tijd hebben gehad? Die twijfel was te waardeeren. De kerk werd beschouwd als een goddelijk instituut, waarvan het fundament Was de Bijbel, Gods onteubaar Woord. De kerk werd verheven op °P eene hoogte, die haar niet jf kwam. Het evangelie ging daar boven j '°en kwam de twijfel, die in de kerk enschenwerk zag en velen wilden hun eigen rie"st bewaren door de kerk te verlaten, tinrwr en, of liever zeker is die twijfel rric i? f.eweest, die medebracht een felle irivw i'-i ^cec^ begrijpen, dat de kerk geen g°jellJk organisme was. Die twijfel was rinnri ar 's soms zeer noodlottig geweest, werd vte'en de kerk verlieten, waardoor Jipf en, afgesneden de toevoerkanalen van lo^r nst'l?e leven. De twijfel leidde tot «ding van hgj-h en godsdienst. rw'1 Doch Pppn j til gUtiöUitiiöi. ten Hi' i was 'n ben, die bleven. Ze maak' mnrh! i 5 gro(>t en sterk en gebruikten hun vintin overmacht en misbruik tegen de Hof ni5en' voor wie de strijd zwaar werd lantef Waren geene opwekkende tijden in het eeuw t'e.f?£fe en het begin van de 20ste van aar juist toen ontstond 'n opbloeien vri:7^° ens*ig 'even, van Christendom en da/ ~,n'^ godsdienstige overtuiging. Doch daaroa meest de kerk voorbij, de vruchten werden geplukt door de kleinere is gemeeuschao&en en het buiten-ker- moest iii11 onnpn streng individueele moest uitloopen op teleurstelling. 1 oen het gemeenschapsgevoel zich on al- te kracht «f r Sajwn stl iJden eene groo- e kracht was ook in de kerk, de gemeen schapsvorm van het Christendom. Het ver- oEJ a/o™n normalen koers kwam op. Omstreeks 1900 waren er mannen in de Ned. j die dat begrepen. Door Christen dom en geloof van den enkeling bestond het gevaar, om afgesneden te worden. Zij begre pen, dat het nog niet te laat was. Toen kwam de beweging van de Vrijzinnige Hervormden, de beweging van de verdrukten, getreiterden, die nu zich te weer gingen stellen. m oorsprong van die beweging was hier N.-Holland. Dat was niet toevallig, om dat Noord-Holland boven het IJ tientallen van jaren vrijzinnig was geweest, een land van vrijheid en geestelijke lucht. Maar Noord Holland was ook het land, waar de vrije vroonkek bracht tot veel on verschilligheid en geestelijke ongebondenheid, waar in menige gemeente het geestelijk peil laag was gedaald. Daar werd in 1897 opge richt de Evangelische Unie ter verdediging van de vrijheid van persoonlijke beliidenis in de Ned. Herv. Kerk. Met eerbied noemen we de namen van de o; richters: ds. W. Schuurman te Hanmert, Tenthoff te Hoorn en P-of dr. B. J. Eerd- mans, toen staande te Midwoud. Hun oproep kwam op het juiste oogenblik. Binnen korten tijd waren er 1700 leden. Toch wilde het in den eersten tijd niet recht vlotten. De Ned. Protestantenbond werkte tegen, maar ook het niet-georganiseerd zijn der ver eeniging, die teveel gelijk wilde omvatten. In 1904 sprak de Protestantenbond het uit, dat hij niet meer te maken wilde hebben met de Evangelische Unie. Toen richtte Dr. Niemeijer van Bolsward de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden op, eene organisatie tot bevorderen van de vrijzinnige richting in de Ned. Herv. kerk. De Evangelische Unie werd in 1906 op geheven, welke naam echter nog voortleeft in ?s-Gravenzande en in Alkmaar. De Vereeniging van Vrijzinnige Hervorm den trad op met een niet bepaald Joel, n.1. om vast te houden aan de oude kerk en orga niseerde zich in een algemeene vereeniging met hare onderafdeelingen in de provincies. Dit was het werk van menschen, die met juisten blik hadden begrepen, dat de liefde voor de kerk bij de meesten nog wel sterk was: Groote blijdschap was er hier ter stede, toen Prof. Cannegieter hier voor het eerst optrad, om het vrijzinnig godsdienstige ge loof te prediken. Dankbaar herdenken we ook hier de man nen als ds. Adriani van Warenhuizen, ds. Paré van Haarlem, ds. Rutgers van der Loeff te Beverwijk, ds. Eilerts de Haan van Heiloo en dr. G. Blokhuis, rector van het gymnasium te Alkmaar en meer anderen. Dankbaar her inneren, wij wat in deze 25 jaar is gedaan, maar we bedenken ook, wat in dat tijdsver loop is verwaarloosd en wat in de komende 25 jaar moet worden gedaan". Nu was aan het woord het Vrijzinnig Herv. Zangkoor onder directie van den heer W. H. Slinger, dat op uitnemende wijze ten gehoore bracht: Onze Vader van Blume en Zijt getrouw tot in den dood. Prof. Lindeboom, zijn rede vervolgende, sprak verder: De twijfel van koning Salomon kwam door het begrip, dat nóch de tempel, nóch de hemel God kon bevatten. Zijn twijfel sproot voort uit waarachtig geloof, dat God niet kon wonen in tempels, door menschenhanden gemaakt. God i s ook meer dan eene kerk en Christendom en evangelie gaan daar boven uit. Maar toch moeten we blijven bouwen aan een tempel, want dat is het werfc, waartoe God ons heeft geroepen, 't Is niet onze zaak, maar Godes. Wij zijn door God geroepen God staat achter dat werk. Het is niet ge noeg, om organisatie te spelen, maar we moeten het besef hebben, aat de kerk een groot en eerbiedwaardig werk is. Hebben de Noord-Hollanders dat wel altijd beseft? Er mankeerde wel eens wat aan zijn godsdien stig besef, dit n.1. dat hij door God is ge roepen. Te sterk is het besef, dat hij zelf, de mensch het doet. Maar God is het, die de kracht verleent en vermeerdert. Erkent, dat God is de grond- en de stuwkracht van het godsdienstige leven. Het gaat om Gods eer in ons leven en in de kerk. „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. Men loov' Hem vroeg en spa-" De kerk is er, om naar boven en op God te wijzen, waarvan de kerktorens het zinne beeld zijn. Als ons kerkelijk leven op God gericht is, dan zal God1 geven de stuwkracht. We werken in vertrouwen en dat putten we uit ons vaste geloof, dat God niet zal laten varen het werk Zijner handen. Dan eerst reeft het kerkelijke en godsdienstige leven zijne waarde. Als we dit niet hadden geloofd in deze 25 jaren, dan zouden we niet staande gebleven zijn. Iets van Gods kracht kan in de Nled. Herv. kerk worden geopenbaard. De cerk is een aarden vat, maar zonder vat oopt het water weg. Noodig is de organi satie en de Ned. Herv. kerk is d e organisatie voor ons vrijzinnige Christenen. De vrijzin nige organisatie is er niet, om de kerk over te nemen, maar tot de kerk te voeren. De nood van den strijd is ons opgelegd en we voeren die te wille van den vrede in de kerk, dat in de kerk allen één mogen zijn. Werkt voor dat doel. Wij kunnen niets beloven: geene eeuwige zaligheid, geen welslagen, maar wel dat God hen zegent, die Hem willen dienen in oot- moet en onderwerping, volgens het evan gelie van Christus. Na 25 jaren roept ons dankbaarheid, dat ook door ons de kerk een middel tot behoud is gebleven. We willen niet vergeten de woorden, die David sprak op zijn sterfbed tot zijn zoon Salomo: ..houd u kloek en wees een man, neem uwe plichten waar jegens God door op Zijne wegen te wandelen en de Heer uw uoa zal met u zijn". Nadat mej. Truus Klaassen nog had ge zongen Arisso van G.F. Hóndel en de ge meente gez. 237 4 werd de samenkomst met £rehed door nrof. Lindeboom attfloien. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 16 Mei 1930. J. W. te Egmond aan Zee, loopen ver boden grond, 4 boete of 4 dagen hecht. J. A. te Alkmaar, overtreding Trek- hondenwet, 4 boete of 4 dagen hecht. A. J. S. te Bergen, overtreding Ar beidswet, geen straf toegepast. W. L. te Noordscharwoude, overtre ding Kanaalreglement, 7 boete of dagen hechtenis. N. K. te Koog a. d. Zaan, J. E. en N. R. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 2e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e 8 boete of 8 dagen hechtenis. S. Z. te Egmond aan Zee, J. L. te Ber gen, J. v. E. te Hugowaard, P. v. E. te Anna Paulowna, P. de H. en A. G. K. te Amsterdam, W. S. en J. W. te Oudorp, L. P. en J. K. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e te ruggave aan de ouders, de 3e en 7e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e, 9e en 10e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e 6 boete of 6 dagen hechtenis. C. v. N. te Haarlem, D. G. te IJmuiden, J. P. S. te Velsen, A. J. de G. te Uitgeest, M. Z. te Limmen, R. de J. en P. H. te Bergen, A. de B., P. A. A., J. K., en H. B. te Alkmaar, B. Z. te Akersloot, H. de G. te Schagerbrug, J. R. te Graft, H. K. te Anna Paulowna, P. Z. te Monnikendam, P. H. te Nieuwe Niedorp, D. Z. en P. W. te Noordscharwoude, H. K. te Hooge- veen, A. K. te Oudorp, L. B., K. P., P. J V. en J. M. te Amsterdam, L. T. te Scher merhorn, D. A. te Beemster, H. L., M. den H., M. v. d. M. te Broek op Langen- dijk, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 12e, 26e, en 28e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 4e, i5e, 17e, 18e, 20e en 22e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e, 10e, 14e, 19e en 27e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 6e, 9e, 16e en 24e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 7e en 30e ieder te ruggave aan de ouders, de 8e en 13e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 11e 10 boete of 10 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering, de 21e 4 en 5 boete of 4 en 5 dagen hechte nis, de 23e 4 en 10 boete of 4 en 10 dagen hechtenis, de 25e 7 en 4 boete of 7 en 4 dagen hechtenis, de 29e 3. en 8 boete of 1 en 2 weken tuchtschool. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 20 Mei. Uitspraken van 6 Mei. Gerrit Sch., koopman, Alkmaar, Hoo- ger beroep vonnis Kantongerecht Alk maar t. z. overtreding art. 6 motor- en rijwielwet. Vonnis bevestigd. Arie v. L., Warmenhuizen (in hechte nis), zedenmisdrijf art. 249 Wetb. van Strafrecht, 6 jaren gevangenisstraf. Een luchtweek dus in het A.B.T. Moge de heer Höhle succes hebben met zijn initiatief, en moge ook deze films het Alkmaarsche pu bliek nader tot de modernste en geriefelijkste reisgelegenheid brengen Eenige interessante films in het A. B. T. De heer Höhle, welbekend als de vlieger enthousiast en vertegenwoordiger van K. L. M. en Deutsche Lufthansa, heeft een goed idee gehad door hier in Alkmaar een paar prachtige U.F.A.-films te brengen, die een schitterende kijk geven op het Deutsche vliegwezen. Deze films worden vertoond voor verschil lende plaatselijke vereenigingen en leerlin gen van diverse scholen en het is uit Neder- landsch oogpunt alleen maar jammer, dat de rolprenten zoo specifiek Duitsch zijn. Hoe graag toch hadden we ook het leven van onze vliegeniers, van onze K.L.M., op het witte doek gezien, want ook onze luchtvaart mag gezien worden en kan heusch wel wed ijveren met de buitenlandsche. Alleenwe hebben hier geen „Graf Zeppelin" en juist dat beroemde luchtschip dat thans op reis is naar Zuid-Amerika, wordt uitvoerig op de film „besproken". De tochten van de Graf Zeppelin vormen de hoogtepunten van de serie films en wel in de climax: proefvluchten, de tocht naar Ameri ka en de tocht om de wereld Maar voor deze films gaat 'een een-acter vooraf, die een scherp licht werpt op de voorbereidingen en oefeningen, welke men in Duitschland maakt, wil men piloot wor den op de verkeerslijnen. De opleiding is streng en moeilijk, maar het gevolg is ook, dat een verkeersvlieger geheel voorbereid in de stuurstoel stapt en zijn reizigers en goe deren veilig overbrengt. Uiteraard valt het niet mee, de verschil lende tochten van de Graf Zeppelin uitvoe rig te bespreken, want dan zouden we veel te veel ruimte moeten besteden. Het zij dus genoeg met te vermelden, dat we de Graf Zeppelin zagen op zijn proefvluchten, op zijn moeilijken tocht naar Lakehurst en op zijn tocht om de wereld in 20 dagen. Het lijkt een sprookje, maar met de Graf Zeppe lin werd het mogelijk, wat door Jules Verne gefantaseerd is. Men krijgt niet alleen de geheele reizen op het witte doek te zien, maar vooral ook krijgt men thans een geheel andere kijk op den bouw en de inrichting van het lucht schip. Geweldig zijn de afmetingen van alle onderdeden. Neem de motorgondels bijvoor beeld We zien ze als 't ware los aan het luchtschip hangen en onooglijk klein. Maar er is naast den sterken motor in die gondels ook nog plaats voor een mecanicien, die langs een trapje in het luchtschip zelf kan komen. Dat laat de film u zien. Maar ze laat nog veel meer zien. Daar is het geweldig enthou siasme, waarmee Amerika de Graf Zeppelin begroette na zijn eersten tocht, daar zijn de moeilijke weersomstandigheden, waarmede men te kampen had, daar zijn de landings moeilijkheden en daar is tenslotte de koene bemanning met dr. Eckener en kapitein Leh- mann aan het hoofd. En eindelijk is daar de schim van graaf Zeppelin, den ontwerper van het luchtschip, wiens naam thans met eere door den groot sten luchtreus van tegenwoordig gedragen wordt (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de edactie er mede instemt.) Alkmaa,, 19 Mei 1930. Mijnheer de redacteur! Beleefd verzoeken ondergeteekenden opna me van het onderstaande. Bij voorbaat on zen dank. Naar aanleiding van het verslag der ver gadering van de tuinderspatroonsvereeni- ging „Algemeen Belang" gehouden op 15 Mei j.1. in café Céres Helderscheweg, alhier diene het volgende. Om het betoog van den heer Mak te volgen waar hij een scheeve voorstelling van zaken geeft, zullen wij, aan- teekeningen houden, dan kunnen wij beter de zaak tot zijn ware proporties terug brengen De heer Mak, voorziter van bovengenoem de vereeniging, zegt o.a.: Ten eerste, op 10 Maart is men volgens het stelsel 's Gravensande gaan veilen. Na eeni- gen tijd is men toen met protesten gekomen, doch spreker betwijfelde of dat wel protesten waren. Ten tweede, spreker ging dan uitvoerig in °P het behandelde op de in de vorige week gehouden vergadering en wees erop, dat het bestuur van de N. V. het verlangen van „Steunt Elkander", dat niet aan de veiling gekocht mocht worden, als men geen lid was van zijn organisatie, niet kan inwilligen. Een veiling is een publieke verkoopplaats. Ten derde, het gevolg van het niet toeken nen van dezen eisch is, dat „Steunt Elkan der" nu samenspant met „Tuinders Belang", twee groepen, die lijnrecht over elkander staan om het gezamelijke doel, n.1. de om verwerping van de veiling te verwezenlijken Ten vierde: de heer Mak zegt verder: het bestuur van de N.V. en het bestuur van de 1 uinderspatroonsvereeniging „Algemeen Be lang" zijn overtuigd dat het op een conflict zal moeten uitloopen, tenzij de heeren zich inbinden. Doch spreker meende, dat dit wel niet het geval zou zijn. Men wil de zaak onderste boven keeren. Mijnheer de redacteur, om met punt 1 te beginnen, toen op 10 Maart het veilen met het nieuwe systeem aanving (aanvankelijk op poef) werd door den heer Mak, directeur der N.V., voor den aanvang van elke veiling, den aanwezigen tuinders en handelaren bekend gemaakt, dat waar dit stelsel voor ons allen vreemd is klachten of eventueele op- of aan merkingen na de veiling bij het bestuur der N.V. beked gemaakt konden woden. Dat daar nogal eens gebruik van is ge maakt, bekent de heer Mak direct, maar hij betwijfelt of dat wel protesten waren. Dan, mijnheer de redacteur, het onder punt twee gesprokene, waar de heer Mak als voorzitter van zijn vereeniging het aan durft een zoo scheeve voorstelling van zaken te scheppen. Hieronder de gang van zaken, die het be stuur van de N. V. zal moeten onderschrij ven. Na een klein conflictje aan de veiling, waar eenige tuinders (geen onafhankelijke tuinders) hun producten hadden opgehouden en zij het opgehoudene uit de hand verkoch ten, kwamen de h.h. Mak en Noort en later ook de heer Kluft (allen bestuursleden van de N.V.) bij het dagelijksch bestuur van „Steunt Elkander", en verzochten toen van genoemde vereeniging om er bij de leden op aan te dringen niets van ophouders te koo- pen, waarop wij moesten erkennen, niet de macht te bezitten onze leden te dwingen in dien geest, en wij niet in de gelegenheid zijn onze leden 50 boete op te leggen, zooals de Alkmaarsche Grossiersvereeniging dat doet. Toen na eenige bespreking het voorstel kwam van de zijde der N.V. om toch te be proeven in die richting (het verplicht lid maatschap) te werken en de N.V. in de moei lijkheid verkeerde om die vergadering uit te schrijven (het ging hier toch om onwillige tuinders aan banden te leggen) heeft het be stuur van „Steunt Elkander", omdat het niet anders kon (wat degelijk door beide bestu ren besproken was), een vergadering uitge schreven met het bestuur van de Grossiers vereeniging en de N.V., welke een zeer on vruchtbaar verloop had en waar de partijen verder van elkaar kwamen te staan dan daar vóór. Toch meende de N.V. de zaak niet te moe ten laten rusten en noodigde het bestuur van Steunt Elkander" uit om bij het volledig bestuur der N.V. (de heer Thomsen, de voor zitter, was niet aanwezig) zijn zaak uiteen te zetten. Op die vergadering zijn onze verzoeken behandeld en waar de heer Mak als directeur der N.V. de notulen bijhield, zal voornoem de heer het zeker moeten weten, dat wij nooit voorgesteld hebben, alleen leden van „Steunt Elkander" in de veiling toe te laten, het volgende was ons voorstel: Exporteurs, groothandelaren, fabrikanten, allen grossiers, Amsterdamsche, Heldersche en Hoornsche handelaren enz. enz. voor Alkmaar en zijn rayon leden van „Steunt Elkander", verder allen die lid zijn van de „Ned. Vereeniging van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit". Daarmede wenschten wij te ondervangen, dat iedereen die door werkloosheid of an derszins in de 'gelegenheid wordt gesteld om het groote leger van groenten- en fruithan delaren te vergrooten, wat in het belang is van producent en consument, want waar in Alkmaar en zijn naaste omgeving over de honderd vijftig groenten- en fruithandelaren zijn, waarvan in Alkmaar ver over de hon derd, gelooft het bestuur dat het in het al gemeen belang is paal en perk hier aan te stellen. Daar in sommige groote steden van ons land de Gemeentelijke Armbesturen hun armlastigen een bedrag ineens uitkeeren om ook maar een wagen met groenten of fruit ter hand te nemen (dan zijn zij een paar weken van hen ontslagen) vermeende het be stuur van „Steunt Elkander" d?ze zaak te moeten bespreken. Dat het voorstel van „Steunt Elkander" afsprong bij de N.V. is niet omdat de vei ling een publieke verkoopplaats is, maar wel, om een of "anderen bevrienden grossier in de gelegenheid te stellen, ten koste van produ cent en consument dergelijke praktijken in de hand te werken. Punt drie, waar de heer Mak verklaart, dat door het niet toekennen van onzen eisch (zie bovenstaande) „Steunt Elkander" sa menspant met „Tuinders Belang" is naast de waarheid. Waarheid is, dat de vereeniging „Steunt Elkander" het initiatief heeft genomen om alle organisaties die belang hebben bij de Alkmaarsche Exportveiling, uit te noodigen op een openbare vergadering, te houden in het „Gulden Vlies" op 8 Mei j.1., waar onze grieven omtrent de tegenwoordige regeling naar voren gebracht werden. Aanwezig waren eenige leden van de N.V., „Tuinders Patroonsvereeniging", „Al gemeen Belang", van de L. T. B., van de „Onafhankelijke Tuindersvereeniging", van de „Grossiersvereeniging" en van „Steunt Elkander". Op die vergadering, waar 61 belangheb benden aanwezig waren, is toen het besluit genomen om zoo spoedig mogelijk een ver gadering uit te schrijven voor de besturen van bovengenoemde organisaties, om tege moet te komen aan de bezwaren van dè hui dige regeling (waar niemand op tegen was). Aan dien oproep hebben twee organisa ties gehoor gegeven n.1. de L. T. B. en de „Onafhankelijke Tuinderspatroonsvereeni- ging" De „Grossiersvereeniging" had bericht ge zonden niet aanwezig te zullen zijn en het bestuur der N.V. had ter kennis gebracht, geen prijs te stellen, om op deze vergadering tegenwoordig te zijn, dus mijnheer de redac teur, er was geen sprake van sa menspanning met „Tuinders Belang", want de convocatie waarin wij de mede wen king vroegen („Hoe krijgen wij verbetering in clen toestand aan de „Alkmaarsche Ex portveiling") is aan alle organisaties verzon den. Waarop de L. T. B. in zijn vergadering op Woensdag 14 Mei j.1. de voorstellen van „Steunt Elkander" behandelde in hoofd zaak en het veilen op monster aan genomen is. Ten vierde: de heer Mak zegt verder: twee groepen die lijnreht tegenover elkaar staan, met liet gezamenlijk doel de omverwerping van de veiling te verwezenlijken. Niets is minder waar. Waar wij iedere or ganisatie uit noodigen, om na gezamenlijk overleg tot verbetering te komen en wij allen, tuinders en handel, het meest gebaat zijn, met een goed geoutileerde veiling, treft het verwijt van den heer Mak ons het allerminst, daar wij langs organisatorischen weg tot verbetering trachten te komen. Ten vijfde: de lieer Mak zegt verder: het bestuur van de N.V. en het bestuur van „Algemeen Belang" zijn overtuigd dar het op een conflict zal moeten uitloopen, tenzij de heeren zich inbinden, doch spr. meende, dat dit wel niet het geval zou zijn. Men wil de zaak onderste boven keeren. Mijnheer de Redacteur, dat het bestuur van „Algemeen Belang" en het bestuur van de N.V. ervan overtuigd zijn, dat het op een conflict zal uitloopen, bevreemdde ons niet, waar de voorzitter der Tuinderspatroons- vereeniging „Algemeen Belang", tevens directeur van de N.V. Alkmaarsche export- veiling en eere-lid van de Alkmaarsche grossiersvereeniging is (voorzitter de heer Pander). Menschen, die de lijdensgeschiedenis aan de Alkmaarsche veiling kennen, weten wel wat dit beteekent. Waar dan verder nog twee of meer be stuursleden van „Algemeen Belang" ook tevens bestuursfuncties hebben in de N.V. en geëmployeerde aan de veiling zijn, kan men wel nagaan dat door dik en dun hun regiem doorgedreven moet worden, en bevreemdt het ons niet, dat aan gegronde klachten geen aandacht wordt geschonken. Ons doel is alleen en niet anders, dan aan de Alkmaarsche veiling een gezonden toe stand te scheppen, niet om de zaak onderste boven te keeren. Dat het bestuur der N.V. met alle middelen zijn systeem handhaaft, wat bij de groote meerderheid van den handel geen goede ont vangst heeft genoten, lijkt volgens ons be stuur meer op corruptie dan op medewerking tot een gezonden handel. De heer Mak zegt verder, dat het bestuur van de N.V. zal handelen na ontvangst van de adviezen van de verschillende organisaties. Het zal vermoedelijk blijken, dat de meer derheid der tuinders zich zal neerleggen bij de handelingen van de N.V. Mijnheer de Redacteur, waar de meer- dejheid van den Amsterdamschen handel, der Heldersche kooplieden, eenige Alkmaar sche grossiers en de koopliedenvereen. „Steunt Elkander", uitmakende verreweg het grootste gedeelte van de belanghebbende handelaren aan de Alkmaarsche veiling, en de „Onafhankelijken Tuinders patroonsveree niging" en de meerderheid van de L.T.B. wat betreft die tuinders, die meer op de teelt van de fijne groenten zijn gebaseerd, tegen den thans geldenden regel van veilen zijn en straks op een vergadering van de aandeel houders van de N.V.. waar niemand van den belanghebbenden handel aanwezig kan zijn (uitgenomen de heer Pander met één en de eerst ondergeteekende met ook één stem, d.w.z. dat zij absoluut geen gewicht in de schaal leggen), waar dus de heer Mak en twee bestuursleden carte bianche gekregen hebben om eventueele oproeren dadelijk den cop in te drukken, zoo kunnen wij U de verzekering geven dat van onze zijde daar voor nooit gevreesd zal behoeven te worden, Waar dat wij met alle eerlijke middelen zul» len streven naar verbetering van de toe standen, die de heer Mak noemt; een be dorven werk van 10 jaar, dat uitzieken moet. Volgens de meerderheid van den han del is de toestadn zieker dan ooit. Mijnheer de Redacteur, een vraag zouden wij willen stellen: Wie zijn de kooplieden van importantie, waarmede de heer Mak rekening moet houden? U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Voor het Bestuur van ..Steunt Elkander". J. H. GEELS, Voorzitter. J. DE JONG- Secretia»

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7