llkMMcbt CüiraiL Geneeskundige brieven. KASTANJES. Pluimveeteelt Buitenland Binnenland Hgnricrd twee en dertigste Jaargang. Onze Staatsmachine. VERKEERSONGEVALLEN. -- -» AO. 118 1930. Dinsdag1 20 mei Een belangrijk tijdperk in 's aien- sc/ien ontwikkeling. Wel iedereen, die zuigelingen ziet op groeien en vooral de ouders, volgen met de grootste belangstelling de ontwikkeling van dat kleine wezentje en vermaken zich met de weldra haast eiken dag zich openbarende nieuwe lievigheidjes, nu eens een nieuw ge luidje, dan weer een nog niet vertoonde be weging enz. En na een paar maanden wordt steeds meer nieuws ontdekt. Toch wordt dat alles in den regel, ja met een zekere verbazing, maar toch als iets ge woons beschouwd en slechts zelden geeft men zich van de ware beteekenis der ont plooiing van telkens nieuwe vaardigheden rekenschap. Voor een goed inzicht is eenige kennis van wezen en ontwikkeling van het zenuwstelsel noodig. Er bestaat een niet te miskennen overeen komst tusschen de opeenvolgende tijdperken jn de ontwikkeling van een menschelijk in dividu en de reeks der dieren, die in volwas sen staat gelijken op een der trappen van ontwikkeling, waarop de mensch zich achter eenvolgens bevindt. Wanneer het waar is, dat de mensch langzamerhand ontstaan is uit lagere diersoorten, dan beteekent dit dus, dat elk individu in zijn opgroeien ongeveer denzelfden weg gaat in dat eene menschen- leven, waarvoor vele eeuwen noodig ge weest zijn om van de lagere tot steeds hoo- ger georganiseerde diersoorten te geraken. Zoo begint eerst bij de haai de ontwikke ling van de groote hersenen. Deze ontbreken bij lagere diersoorten. Bij deze vindt men al leen de zoogenaamde achterhersenen, het verlengde merg, het ruggemerg en de gelei dende zenuwen. Bij het pasgeboren kind zijn wel de groote hersenen aanwezig, maar de ze werken nog niet. Zoodoende bestaat dus overeenkomst met lager ontwikkelde dieren. In de groote hersenen zetelt het denken, het willen, het bewustzijn en ook het rem- vermogen ten opzichte van de reflexen spe len behalve bij het pasgeboren kind de hoofdrol. Onder reflex verstaan wij de be weging welke zonder medewerking van het bewustzijn volgt op een of anderen indruk der zintuigen, dus van gevoel, gezicht, ge hoor, reuk of smaak. Algemeen bekend is de kniepeesreflex. Als wij een tik geven onder- de knieschijf, dan wipt het onderbeen om hoog. De prikkel, door den tik op de pees uitgeoefend, behoeft niet verder voortgeleid te worden dan tot in het ruggemerg om daar over te gaan (zooals wij dit noemen langs een reflexboog) op de bewegingszenuw naar de dijspieren, die het onderbeen omhoog ■rekken. Als ergens op arm of been gebrand >f geprikt wordt, dan trekt de arm of het oeen zich terug. Ook dit is een reflex-bewe^ ging, wat bewezen wordt door het feit, dat als men bij een onthoofden kikvorsch bran dend lak op een poot laat vallen, ditzelfde terugtrekken wordt waargenomen. Bij den volwassen mensch bestaan dezelfde reflexen. Maar deze kan ze remmen. Krijgt men on verwachts een prik met een naald in den arm, dan trekt men „onwillekeurig" den arm terug; moet de arts een inspuiting in den arm doen, dan bestaat wel de aandrang tot terugtrekken, maar men overwint dezen aan drang en laat den arin rustig liggen om den arts zijn kleine kunstbewerking te laten ver richten. De reflex wordt geremd. En deze remming gaat uit van de hersenen, met na me van de groote hersenen. De ademhaling is ook een reflexbeweging, welke zich afspeelt in het verlengde merg door ophooping van koolzuur in de long blaasjes. Deze reflex kunnen wij alweer rem men door werking van de groote hersenen. Na oefening kan men de ademhaling op die manier wel een minuut laten stilstaan. Omdat bij den pasgeborene geen remming mogelijk is, komen de reflexen des te duide lijker tot uiting. Naast de ademhaling is wel de meest natuurlijke de zuigbeweging bij aanraking van het slijmvlies van lippen of mond. Maar Ook door op de wang te klop pen worden de lippen naar voren gebracht en komt de zuigbeweging te voorschijn. Komt een bittere stof in den mond, dan zien wij het gezicht eigenaardig vertrekken. Deze zelfde reflex kan ook nog wel bij vol wassenen worden waargenomen, maar toch niet meer zoo duidelijk. Nog minder blijft op iateren leeftijd over van den karakteristieken schrikreflex, welke door de meest verschil lende prikkels kan worden opgewekt en die bestaat in dat bekende koddige uitslaan van armpjes eii beentjes. Hierbij is van bewus- ten.wil geen sprake, evenmin als bij alle mo gelijke bewegingen, door het kind gemaakt. Zoo zien wij, als wij -een arm of been plot seling buigen, daj-.de ledemaat aan de ande- re zijde mede buigt. Draaien wij het hoofdje °P zijde, dan wordt in den regel de arm naar die zijde gestrekt, terwijl de arm aan uen anderen kant gebogen wordt. Houdt men het kind overeind, zoodat het met de moetjes op de tafel rust en buigt men het bo venlijf naar voren, dan bewegen de beentjes alsof het kind wilde gaan loopen. Met wer kelijk gaan heeft deze beweging echter niets te maken. Het kleiner worden van de pupil bij sterk hcht komt reeds bij den pasgeborene voor. Daarentegen ontbreekt nog het knippen met de cogen als een voorwerp het oog nadert. Dit komt pas na eenige weken. De bewegingen, welke het kind maakt, «n zoolang het niet slaapt, is het altijd in eweging, zijn absoluut doelloos. Alleen Kan men iets doelmatigs, maar dan toch in eik geval onbewust, zien in de bewegingen, j; - het kind maakt, als er iets is, dat het -tiuaert, zoolang totdat de hinderlijke prik- «i niet meer werkt, net kind krijgt lichtindrukken, maar be- ust zien, het volgen van een voorwerp, be aat nog niet. Het kan toevallig een voor- cfP agnraken, maar niet er bewust naar Cnjpen. Dit alles moet wachten totdat de groote hersenen gaan fgnctionneeren. Als wij nu bedenken, dat na een jaar datzelfde kind misschien al loopen en praten kan, dat het soms reeds zindelijk is of begint te wor den, dat het ontwijfelbare teekenen geeft van een wil te hebben en in staat is, zijn wil dui delijk kenbaar te maken, welk een ontzaglij ke ommekeer moet er dan in een zoo kort tijdsverloop plaats vinden. Hoeveel moet ge studeerd, geoefend en geleerd worden om het zoo ver te brengen. Wij- kunnen gerust zeg gen, dat er nimmer meer een tijdperk komt van zoo grooten vooruitgang. In de tweede maand begint het kind zich reeds met de omgeving te bemoeien, het volgt een bewegend voorwerp met de oogen, het keert zich naar de richting, van waar een geluid komt, het gaat lachen maar leert te vens de keerzijde der medaille kennen en uit zijn leed, behalve door schreeuwen, met wér kelijke tranen. Na 3 maanden komen de be wuste bewegingen en tracht het bepaalde dingen' te grijpen. Zaken en personen wor den herkend. Terwijl het aanvankelijk alleen de ledematen ten opzichte van den romp kon bewegen, wordt nu de kunst aangeleerd om ook den romp willekeurig te verplaatsen. Het gadeslaan van de ontwikkeling van het kind is op zich zelf reeds een genot. Maar het wint nog aan belangrijkheid, wan neer men daarin de ontkieming van de hoo- gere menschelijke functies terug vindt en beseft, hoe geleidelijk aan uit het hulpelooze reflexwezen zich een willend en denkend mensch ontpopt. Maar tevens moge het een aansporing zijn om in dit allerbelangrijkste tijdperk die ontwikkeling met de pijnlijkste zorg niet alleen waar te nemen, maar ook te bestudeeren, te bewaken en er de zoo zeer wenschelijke verstandige leiding aan te ge ven. H. A. S. Ofschoon de Kastanje niet tot de inland- sche boomsoorten behoort, zooals dat b v. met deEik wel 't geval is, zijn de Kastanjes zoo algemeen bekend en verbreid en ze groeien overal zóó goed, dat het niet in- heemsch zijn bij deze boomsoort geen rol speelt. Zoo oppervlakkig gelijken de Kastanjebom men alle op elkaar; doch er is toch we' eenig verschil waar te nemen. Hierover zal ik een en ander mededeelen, omdat ik meen dat het de liefde voor bloem en plant kan opwekken en verhelderen; want ook de natuur met alle wonderen moet men leeren kunnen om volle waardeering te kunnen spreken. Aesculus, Wilde Kastanje of Pavia naar de plantkundige P. Pauw. De soort die wij kennen met de groote ste kelig omhulde vruchten heet Aesculus Hip- pocastanum of Paardekastanje, dit is cle soort, die als onderstam wordt gebruikt voor het daarop zetten of oculeeren van andere soorten. Verder worden enkele Kastanjesoor ten ik gebruik voor 't gemak dit woord nog vermenigvuldigd door wortelstek of af leggers. Het zaaien van de Kastanjenoten is een voudig. Alle zaden kiemen, het zaad moet nimmer dikker met aarde worden bedekt dan de dikte van het zaad. De natuur wijst ons daarin den weg. Zie b.v. de ontkiemende kastanjenoten 'welke al tol aardige boompjes zijn gegroeid langs den berm van de Metius- gracht langs den Ziekenhuistuin. Dat enkele zaden meermalen zoo slecht of ongelijk opko men is het gevolg van de grondbedekking. Vooral bij gezaaid gras komt dit dikwijls sterk naar voren. De schoonheid van de Kastanjes is alge meen bekend en ieder jaar weer even mooi, 't is als het ware of de boom zijne lichten heeft ontstoken als het bloeien begint. Toch heeft de Kastanje een bezwaar en dat zijn de noten of vruchten. De jeugd is daar altijd al verzot op geweest en zij gooien in en door de boomen net zoo lang totdat de laat- noot er af is. Dergelijke boomen nabij de hui zen zijn geweldig hinderlijk en ik herinner mij wel eens goede boomen gerooid te hebben alléén om den last af te wenden. In de latere jaren is echter een even mooie Kastanje verkregen, die geen vruchten geeft De bloewijzen zijn gevuld of dubbel zooals men dit noemt en valt iets later dan bij de „gewone" Kastanje. Van deze dubbelbloemi- ge Kastanjes kan men aanplantingen zien op het Scharloo en langs de Wilhelminalaan bij het Ziekehuis, waar de boomen al wat grooter zijn, dan de eerstgenoemde. Deze boom Aesculus Hippocastanum var fiore albo pleno is voor stadsaanplant een goede boom. Kastanjes zijn voor stads- en andere klei ne tuinen geheel ongeschikt. Ten hoogste is de struikvorm parviflora, met dunne smalle bloemtrossen, die op 't eind van Juli ver schijnen daarvoor nog te gebruiken. Trou wens behalve deze zijn er nog eenige soorten Kastanjesdie geen natuurlijk opgroeiende stamboom vormen. Soms oculeert men, of als de sapstroom te sterk is door 'n te krachtigen onderstam, veredelt men door zijde-griffe ling ot> de Paardekastanje. Het komt dan we! voor dat de onderstam flink aandikt, terwijl de kruin, feitelijk een struikvorm, niet naar evenredigheid mee groeit. Op het Bolwerk nabij den tuin van den heer Doggenaar staat zoo'n exemplaar, terwijl ook stamrozen deze voorbeelden meermalen vertoonen. Een andere vergroeiing kan ontstaan, door dat onder de oculatieplaats, dus op de z.g. wilde stam of wildling, een tak ontstaat, die dan steeds sterk groeit, omdat hij het dichtst bij den wortel is. Zoö'n boom verkrijgt dan twee bloeiwijzen en wanneer deze dan wit en rood zijn is dat wel aardig. Op den duur wint het de tak, die uit den onderstam ontsproten is. In den hertenkamp staat een boom, zooals ik hier beschreef met de witte bloemen van de paarde kastanie en met roode bloemen van de rubicundasoort. Behalve de wit- en röodbloemige soorten zijn er ook nog met geelachtige en geel-roode bloemen. Van deze staan een paar exempla ren op de Gemeente-begraafplaats alhier. Vroeger werden vele kastanjesoorten Pa via's genoemd, maar in de laatste jaren zijn, mede door de bemoeiingen van de dendrologi- sche vereenigng, alle in de Aescinusgroep ondergebracht. Dit is geen wetenschappelijk artikel, aller minst, het is alleen bedoeld het wandelende publiek te leeren opmerken. Bij een volgende excursie van de Natuur-Hist. Ver. waarbij zich dan desgewenscfat anderen kunnen aan sluiten zal ik nog enkele zaken nader belich ten. In de natuur is steeds veel tg genieten en ook te leeren. Ik noemde boven het zaaien en alleen dat er mee- de natuurlijke zaaiïng, is alzoo leerzaam vooral voor hen die zich belast met bosch- en andere aanplantingen. Nimmer toch plant de natuur allerlei soorten dooreen, steeds zijn het groote groepen door natuur lijken zaai ontstaan in allerlei leeftijden, dus van de kiemplant af tot den grooten boom. Daarom is een door menschen uitgevoerde aanplant dikwijls zoo onrustig, zoo van alles bij elkaar en dooreen gepoot, 't wordt zoo rommelig en maakt nimmer een indruk van grootsch, zooals een natuurlandschap dit doet. Ik ga hier niet verder op in. leder die kan en wil opmerken kan het dagelijks zien. Wel wil ik nog even wijzen op de groeps gewijze voortplanting van een paar gewas sen, die in den Hout voorkomen en wel: Daslook, Allium ursinum, Aronskelk, Arum maculatum en de gevlekt^; vooral deze laatste ook vrij zeldzame, doch giftige plant heeft zich in het laatste jaar groepsgewijze verme nigvuldigd. B. HOEK. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's gezonden worden aan Dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden VERZAMELEN VAN BROEDEIEREN VOOR DEN MIDDAG. Den vorigen keer wees ik er op dat de broed- eieren die in den morgen gelegd zijn beter zouden zijn dan broedeieren in den namid dag gelegd en wel in verschillende opzichten. We zullen eerst eens een groot fokker, die het volgende deed, in zijn werk volgen: De valnesten worden zes maal oer dag nagekeken, n.1. om S uur, 9.30, 11*00, 1.00, 3.00 en 5.00. Op de eerste ronde worden de eieren met een zwart potlood van het num mer der kip voorzien, op de tweede van een blauw, op de derde van een groen, op de vierde van een rood, op de vijfde van een oranje en op de zesde van een geel. Zoowel de eieren als de legnesten worden aldus gemerkt. Men ziet dus op de leglijsten met een oogopslag hoe laat de kip gelegd heeft en tevens ziet men op het ei aan de kleur onmiddellijk hoe laat het gelegd is. Door de eieren eenige dagen te bewaren krijgt men dus eieren van allerlei kleuren er cp en worden ze zoodanig in de machines gelegd, dat telkens eieren van één kleur in één lade komen, bijv. alleen blauw gemerkte of alleen rood gemerkte. Direct valt dan al cp dat de zwart genummerde eiferen, dus di.» van 8 uur, het grootst zijn en veel beter van vorm, kleur en schaal dan de geelgemerkte, dus die van 5 uur 's middags. Hoe komt dat nu? Iedere hen heeft de eigenschap een aantal eieren op achtereen volgende dagen te leggen, bijv. vier dagen vier eieren, dan een dag te stoppen en dan weer vier. Sommige leggen er maar twee, dan een dag rust. Enkele zes, dus zeer ver schillend al naar de hen. Steeds begint zoo'n hen echter haar serie 's morgens te leggen, de volgende dagen legt ze steeds wat later en tenslotte slaat ze een dag over. Na een rustdag heeft zij dus als het ware weer krachten verzameld en begint met een flink goed ei, maar als zij eenige dagen gelegd heeft raakt zij min of meer vermoeid, uitge put en legt zwakkere, kleinere eieren. Door dus de morgen-eieren te scheiden van de middageieren, scheiden wij de betere, sterke re eieren van de minder goede. Dit bleek ook weer bij proeven. De mid dag-eieren gaven bij de beschreven proeven meer uitvallers wegens niet bevrucht zijn, doode kiemen en dood in den dop dan de morgen-eieren. Maar ook de kuikens uit de morgen-eieren waren grooter en sterker dan die uit de mid dag-eieren en hier kom ik op een kardinaal punt. Onze strijd tegen pullorum en andere ver derfelijke kuikenziekten moet gericht zijn: ten eerste op sterke, gezonde kuikens en dan verder op goede opfokmethodes, bacteriën- vernietiging enz. Hier zouden we dus al di rect 'n middel in de hand hebben om sterkere kuikens te produceeren van dezelfde foktoo- men die ook zwakke kuikens produceeren. Of nog anders gezegd: Zwakke kuikens vallen veel gauwer als offer van ziekten en werken dan weer als ernstige bron van besmetting op andere kuikens. Schakelen we dus al direct.de zwakkere kuikens uit, dan hebben we veel meer kans de andere er door te halen. Naast den gaasbodem van musschengaas, den hygi'ènischen voer en drinkbak hebben wc dus nu weer een zeer belangrijk hulpmiddel in handen tegen pullorum! en een zeer goedkoop middel, dat vrijwel ieder, die last heeft met zijn kuikens eens kan toepassen. Er is echter nog meer. De beste legsters zijn kippen die lange series leggen, dus vele dagen achter elkaar. Daarvan worden echter de meeste eieren vóór den middag gelegd zooals we zien zullen. Maar dan zullen we dus bij ochtendeieren ook al weer meer kans hebben eieren te krijgen van beste legsters dan van slechte en kunnen we dus, hoewel ik dit niemand aanraad, min of meer zonder valnest werkende, broedeieren verkrijgen van betere kippen door de eieren 's morgens te verzamelen. Zooals gezegd, iemand die met profijt kippen wil hebben mag alleen fokken van dieren die op den leg gecontroleerd zijn, maar wie het nu toch al iets beter wil doen, dan geheel zonder valnest, kan morgen-eie ren nemen. Dr JE HENNEpE laten tot het besturen «van motorrijtuigen. Zij moeten in het algemeen gesproken de hoe danigheden bezitten, die voor de openbare veiligheid genoegzaam waarborg geven. Niemand mag in het internationaal verkeer een motorrijtuig besturen, die daartoe niet heeft ontvangen een vergunning, afgegeven door het daartoe bevoegde gezag of door een daartoe bevoegde vereeniging, nadat hij daartoe bewijzen van geschiktheid gegeven heeft. De minimum-leeftijd is 18 jaar. e. Opdat gewaarborgd zal wezen, dat aan dezen eisch werd voldaan, worden inter nationale rijbewijzen afgegeven voor drie categorieën (eigen gewicht met maximum- belasting minder dan 3500 K.G.; idem boven 3500 K G.; motorrijwielen met of zonder zij span). Deze rijbewijzen zijn internationaal geldig voor de groep, waarvoor ze afgegeven werden. Ze worden automatisch in ieder land ■erkend, behalve wanneer duidelijk blijkt, dat niet voldaan wordt aan de eischen, die voor het verkrijgen van zulk een rijbewijs zijn gesteld. f. De bestuurder van een motorrijtuig, die aan het verkeer in een land deelneemt, is ge houden zich in dat land te gedragen naar de aldaar voor het verkeer geldende wetten en reglementen. Er moet voor gezorgd worden, dat hij daarvan op de hoogte kan wezen door hem bij de binnenkomst van dat land een uittreksel ervan ter hand te doen stellen door de douanen. g. Er moeten maatregelen in ieder land genomen worden, dat langs de wegen ter aanduiding van gevaarlijke punten geen an dere teekens worden aangebracht dan die in ternationaal vastgesteld zijn en waarvan een bijlage tot dit verdrag de afbeeldingen bevat. Daarvoor is uitsluitend de gelijkzijdige drie- hoeksvorm voorgeschreven en het gebruik van dezen vorm moet verboden worden voor alle gevallen, waarin daardoor verwarring met de onderhavige aanduiding mocht kunnen ontstaan. Deze borden moeten geplaatst worden tusschen 150 en 250 M. afstand van het gevaarlijke punt. Verder moet belet wor den, dat langs de openbare wegen teekens of borden, van welken aard dan ook, geplaatst worden, die verwarring zouden kunnen te weeg brengen met de voorgeschreven aandui dingsborden of die het lezen van de op schriften daarvan zouden kunnen bemoei lijken. Deze borden behoeven niet aanstonds te worden aangebracht, slechts, als nieuwe borden worden geplaatst of oude worden vernieuwd moeten de voorgeschre ven driehoekige borden geplaatst wórden. h. Tenslotte wordt de uitwisseling van in lichtingen geregeld. Overeengekomen werd, dat men elkander de inlichtingen verschaffen zal, dienstig voor het vaststellen van de identiteit van houders van internationale rij bewijzen voor motorrijtuigen en van interna tionale rijbewijzen ingeval hun motorrijtuig aanleiding geweest is tot een ernstig onge luk of wanneer is komen vast te staan, dat die houders de verkeersvoorschriften hebben overtreden. Wanneer aan een houder van deze bewijzen het recht om daarvan gebruik te maken ontnomen werd, dan verwittigen de autoriteiten in de verschillende landen el kander van dit feit. Uit de slotbepalingen memoreeren we, dat dit internationale verdrag van rechtswege slechts van toepassing is op het moederland der verdragsstaten. Wanneer nu een staat het ook van kracht wil doen zijn in zijn koloniën, bezittingen, protectoraten, overzeesche of j mandaatgebieden dan moet daarvan nadruk kelijk bij de bekrachtiging kennis gegeven worden of ook kan daarvan een bijzondere schriftelijke kennisgeving geschieden aan de Fransche regeering. (Het verdrag werd te Parijs gesloten). Iedere staat, die het verdrag nog niet geteekend had bij de vaststelling daarvan, kan toch tot dit verdrag toetreden. De bepalingen worden van kracht een jaar nadat de kennisgeving der bekrachtiging te Parijs is geschied. Voor Nederland is die datum 24 October van dit jaar. Internationaal Verdrag Motorrijtuigen Verkeer. (II) We zetten thans de bespreking van boven genoemd verdrag voort. In onze vorige bij drage gaven we een korte uiteenzetting om trent hetgeen in dit verdrag vastgelegd werd inzake a. de voorwaarden, waaraan motor rijtuigen moeten voldoen om tot het inter nationale verkeer op den openbaren weg te worden toegelaten; b. de afgifte en erken ning van internationale bewijzen voor motor rijtuigen en c. de onderscheidingsteekenen. d. Ook worden voorwaarden gesteld, waaraan bestuurders van motorrijtuigen moeten voldoen om in het internationaal ver keer op den openbaren weg te worden tqege- BIJNA EE?- NEDERLAAG VOOR DE ENGELSCHE REGEERING! Bij de behandeling van de werkloosheids kwestie in het Lagerhuis ontsnapte de regee ring slechts met een klein stemmenverschil aan een nederlaag. De conservatieven had den als uiting van hun wantrouwen tegen de werkloozenpolitiek der regeering een zui ver formeel voorstel ingediend tot verminde ring van het salaris van den minister voor de werkloosheid Thomas. Na afloop van dc discussies werd het voorstel met 224 tegen 209 stemmen verworpen. De meeste liberalen hadden zich van stem ming onthouden, doch van de arbeiderspar tij zelf stemden wederom 15 leden van de onafhankelijke arbeiderspartij onder leiding van Maxton tegen de regeering. Onder deze 15 bevond zich ook de zoon van den voormaligen conservatieven premier Baldwin. Het feit, dat de „rebellen" in zulk een be langrijke kwestie tegen de meerderheid hun ner partij en tegen de regeering hebben ge stemd, zal morgen een onderwerp van be spreking uitmaken in het bestuur van de La- bour-partij. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO TE NANCY. Vele personen ernstig gewond. In de nabijheid van Nancy kwam een vrachtauto door onvoorzichtig sturen in bot sing met een tramwagen. De botsing was zoo hevig, dat 18 perso nen werden gewond, van wie verschillende zeer ernstig. De chauffeur van den vrachtauto werd ge arresteerd wegens het veroorzaken van let sel door schuld. Zondagavond te half tien heeft op den Tramsingel te Breda een ernstig motoronge luk plaats gehad met doodelijken afloop. Een motor met duozitter en zijspan, waar in eveneens een persoon gezeten was, kwam van Antwerpen, op weg naar Amsterdam op den Tramsingel door het te kort nemen van een bocht in botsing met een langs den weg staanden lantaarnpaal. De twee passa giers werden van motrrüwiel geslingerd en bleven liggen, terwijl de bestuurder met zijn voertuig aan de andere kant van den weg tegen de ballustrade van de Gasbrug werd aangeslingerd. De man werd zwaar gewond van onder het motorrijwiel vandaan gehaald. Van de passagiers bleek één zwaar gewond te zijn, terwijl de andere verwon dingen van minder ernstigen aard had be komen. Per ziekenauto zijn de twee zwaar gewonden naar het ziekenhuis overgebracht. Gistermorgen is de bestuurder, de heer V. uit Amsterdam, a.n de gevolgen overleden. De toestand van het andere slachtoffer is niet zorgwekkend. Van den motor gevallen Op onverklaarbere wijze zijn Zondag morgen nabij de „Gaas" aan den Breda- schen weg te Tilburg een motorrijder uit Woensel en de duo-zitter de heer Hechsel van hun motor geslingerd. De bestuurder kwam onder een juist passeerende auto te recht. Beiden werden in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis te Tilburg over gebracht. Aangereden. Op den Scharnerweg te Maastricht is ze kere Braken, die per fiets reed, door een auto uit Heerlen aangereden. In levensgevaarlij ken toestand is de man naar het ziekenhuis Calvariënberg gebracht. Dronken chauffeur maakt een slacht- offer. Een dronken autobestuurder, C. v. D. ge naamd, heeft op den Akerdijk te Haarlem mermeer een ernsttig ongeluk veroorzaakt, waarvan een klein meisje het slachtoffer is geworden. Hij reed, zegt de Tel., met zijn vrachtauto op drie wielrijders, die hem aan de rechterzijde van den weg tegemoet kwa men, in. Het rijwiel van een hunner werd volkomen vernield, terwijl de man zelf, won derlijk genoeg, er goed afkwam. Door de bot sing was een hek van de vrachtauto gevallen en de beschonken man plaatste dit er nu zoo onhandig op, dat het terstond naar beneden viel, ongelukkigerwijze juist op het hoofd van een daar staand klein meisje, dat bewusteloos bleef liggen en ernstig gewond met een her senschudding werd opgenomen. De chauffeur was zóó dronken, dat hij niet verder rijden kon. De politie heeft de zaak in handen. DE GRONINGER KERMIS BLIJFT. In het Groningsch stadhuis, temidden van het kermislawaai, heeft de gemeenteraad gis teravond het kermisvraagstuk behandeld. Na langdurige discussies is het voorstel der ïechtsche partijen, inhoudende afschaffing van de kermis, met 25 tegen 4 stemmen ver worpen, waardoor de grootste nog bestaan de kermis in ons land gehandhaafd blijft. "HOOG WATER OP DE WAAL. Uiterwaarden reeds onder water. De Waal voor Nijmegen is de laatste da gen sterk gewassen. De stand was gister morgen 10.92 boven A.P., dat is ruim twee meter boven normaal. De uiterwaarden aan den Lentschen oever zijn reeds gedeeltelijk ingeloopen. zoodat het vee is geborgen. "Gedurende ruim een jaar is de waterstand buitengewoon laag geweest en ook geduren de den afgeloopen winter is de rivier niet buiten het zomerbed getreden. Keulen meldde gister nog 26 c.M. was Voor Nijmegen bedroeg de was 37 c.M. EEN RUMOERIGE RAADS VERGADERING. Gemeente-secretaris en raadslid raken slaags. In de vergadering van den raad der gem. Sleen (Dr.) is het gister tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen den gemeente secretaris den heer Grotenhuis en het raads lid Vos. Aanleiding was een bespreking over de kwestie van uitkeering van werkloozen- steun aan den heer Vos. In de vorige verga dering was door den heer Vos beweerd, dat op de steunlijsten zijn handteekening ver- valscht zou zijn. Hiernaar werd een justitieel onderzoek ingesteld, dat evenwel gestaaki werd omdat de heer Vos zijn beschuldiging introk. De voorzitter deelde thans in de raadsver gadering mede, dat er een vergissing in het spel zou zijn geweest. Bij de besprekingen zeide de heer Vos, dat hij reeds ontvangen steungelden ten gemeentehuize terugbezorgd had. De voorzitter kon zich dat niet herin neren, waarop de heer Vos den secretaris als getuige opriep. Volgens hem zou de secreta ris gezegd hebben: „Vos je hebt gelijk, dat je het geld" terugbrengt", waarop de heer Gro tenhuis het raadslid uitdaagde deze bewe ring buiten de raadsvergadering te herha len. Beiden stonden op, maar nog voor het verlaten der zaal greep de secretaris het raadslid beet en wierp hem tegen den grond. Tijdens de worsteling sloegen en schopten zij elkaar, terwijl de heer Vos den secretaris tot bloedens toe in het dijbeen beet. Ook de echtgenoote van den secretaris, in de raads zaal aanwezig, nam deel aan de worsteling en wierp den heer Vos het glas water van den voorzitter naar het hoofd. Enkele raads leden slaagden er tenslotte in de beide vech tenden, die hevig bloedden en vol blauwe plekken zaten, te scheiden. De raadsvergadering werd hierna ge schorst. EEN INTERNATIONAAL ESPERANTO- INSTITUUT. Volgens de Cseh-methode. De steeds toenemende belangstelling voor de studie van de wereldhulptaal Esperanto heeft de oprichting van een Internationaal Esperanto-Instituut, dat het onderwijs in de ze taal zal organiseeren, noodzakelijk ge maakt. Naar wij vernemen, zal het bureau in Den Haag gevestigd worden, zoodat van Nederland uit de Esperanto-onderwijzers over de geheele wereld zullen worden uitge zonden, wat voor ons land niet zonder be teekenis is. In Hongarije, Zweden, Duitschland, Noor wegen, Lethland en Esthland zijn reeds ver tegenwoordigers werkzaam; andere landen volgen binnenkort. Het Instituut begint zijn werkzaamheden met het organiseeren van een Esperanto-cursus voor paedagogen uit alle landen, officieel uitgenoodigd door de gemeente Arnhem (17 tot 29 Juli a^.), waar voor reeds deelnemers uit 9 landen hebben aangemeld,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9