dagblad voor alkmaar en omstreken. Fijffes Bananen Uit het Parlement Buitenland De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. f 0.25 pep pond. UOXUËKUAO 22 MD1 1930 132e Jaargang. Dagelijkse!* overzicht. De bestorming van het zout- depöt van Dharasana. Onlusten te Bombay. Op vele plaatsen botsingen met de politie. WEDEROM ZWARE STRIJD IN CHINA? DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. De sterftegevallen te Lübeek in den Rijksdag. EEN BERUCHT MEXICAANSCH BENDELEIDER GEDOOD. MUSSOLINI EN DE ARBEIDERS VAN MILAAN. G. J. VAM DEK HULST. DE MOORDENAAR VAN WOLFELS- GRUND GARRESTEERD. DOOR MIDDEL VAN BACILLEN VERMOORD. WINDHOOS RICHT VERWOESTINGEN AAN IN ZUID-DUITSCHLAND. AARDVERZAKKING AAN DE HAMBURGSCHE HAVEN. AANKLACHT TEGEN EEN DUITSCHEN BURGEMEESTER. ALKMAARSCHE COURANT. Oeze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: 1 Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. lo. 130 itrmffiHRwn Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 21 Mei 1930. De Tweede Kamer heeft heden bij den aan vang der vergadering met de gebruikelijke snelheid een elftal kleine wetsontwerpen •goedgekeurd en zich daarna weder verdiept in de herziening van de gemeentewet. Bij het begin der besprekingen heeft de* minister van binnenlandsche zaken een paar amendementen overgenomen. Het eerste be trof de deelgatie van uitvoeringsbevoegdheid aan gemeenteambtenaren. Een amendement >van den heer Van den Bergh (s. d. a. p.) om deze bevoegdheid uitdrukkelijk vast te stellen vond geen bezwaar bij den minister, zoomin als een amendement van denzelfden afgevaar digde om den rechter onbevoegd te verklaren daden van bestuursbeleid van den burge meester in geval van ongeregeldheden te be- oordeelen. Het wijzigingsontwerp wilde de verorde ningen op de organisatie der politie onder worpen hebben aan de goedkeuring der Kroon. De heer Ter Laan (s. d. a. p.) achtte dit onnoodig omdat de ambtenarenwet reeds een regeling op dit punt geeft en stelde dus schrapping voor. De heer Rutgers van Rozen burg (c.-h.) stelde hetzelfde voor, maar wilde bovendien bepaald zien, dat de gemeente- recherche niet volgens vaste regels aan de rijkspolitie dienstbaar mocht worden gemaakt. Dit zou, meende hij, een eerste stap zijn in de richting van een organisatie van één al- gemeene rijkspolitie. De heer Schokking (c.Jh.) zou dit ook be treuren, maar hij meende, dat als de minister nu maar beloofde, dat dit niet het geval was, men daarmede genoegen zou kunnen nemen. Hier kwam de heer Ketelaar (v.-d.) tegen op aan mededeelingen des ministers hebben we in dit geval geen houvast. Zoo dacht evenwel de meerderheid' der Kamer er niet over en zij verwierp nadat de minister de gewenschte belofte had afgelegd het amendement-Ter Laan met 42 tegen 30 stemmen, het amende- ment-Rutgers met 44 tegen 27 stemmen. Toen kwam er een belangrijker punt aan de orde. De minister had voorgesteld de be noeming van het politiepersoneel in handen van den burgemeester te laten. Daar kwam evenwel een amendement van den heer Ter Laan tegenop: hij wilde de benoeming doen geschieden door het college van B. en W. In de tweede plaats diende de heer Van Hellenberg Hubar het amendement in om de benoeming niet te doen geschieden op voordracht maar op aanbeveling van den commissaris van politie. In de derde plaats was er een amendement van den heer Rut gers van Rozenburg (c.-h.) om te schrappen de bepaling dat de commissaris der koningin in een gemeente een aantal veldwachters zal kunnen aanstellen. De minister nam het amendement van den heer Hellenberg Hubar over. Tegen het amendement van den heer Rut gers had hij wel geen principieel bezwaar, maar hij ontried het toch zoo sterk, dat de voorsteller het ten slotte maar weer introk. Tegen het amendement-Ter Laan had hij evenwel ernstig bezwaar en hij vond daarbij krachtige steun bij Mr. de Wilde (a-r.), die met hem van oordeel was, dat ter wille van het gezag al wat de politie aangaat onder de competentie van den burgemeester moet blijven. De heer Ter Laan werd door slechts één lid der rechterzijde, den heer Guit (RK), gesteund, maar deze had blijkbaar geen par tijgenoot achter zich, want van de 18 leden die ten slotte vóór het amendement stemden was hij de eenige man van rechts. Daar tegenover stonden 50 tegenstemmers, zoodat het amendement was verworpen. De heer Ter Laan trok toen in het amendement om de zoo even genoemde veldwachters niet door den commissaris der koningin maar door Ged- Staten te doen benoemen. Een amendement van hem om het brand weerpersoneel niet door den burgemeester, doch door B. en W. te doen benoemen, werd zonder stemming aanvaard. Wat nogal be grijpelijk was, nu het toezicht over de brand weer aan B. en W. blijft toevertrouwd. Nadat na korte gedachtenwisseling nog was goedgekeurd de nieuwe regeling, dat een gemeente beneden 5000 zielen op verzoek van den Raad rijkspolitie kan krijgen voor de uitoefening van den politiedienst, mits zij er voor betaalt, kwam de heer Ketelaar met 'het voorstel om aan de herziene gemeente wet een nieuwe, doorloopende nummering te geven en haar in de spelling van De Vries en fe Winkel over te brengen. Tegen het eerste hadden de juristen echter bezwaar omdat een nieuwe nummering moeilijkheden oplevert voor hen die de oude gewoon zijn, waar het voorstel is ten slotte aanvaard met 53 tegen 10 stemmen. Ten slotte is als over gangsmaatregel bepaald, dat zij die ten ge volge van de nieuwe lezing van art. 23 hun raadslidmaatschap zouden moeten verliezen, tot den eersten Dinsdag van September 1931 kunnen blijven zitten. Hiermede was de herziening afgeloopen, de eindstemming er van zal Dinsdag a.s. Plaats vinden. Hoewel het reeds laat was stelde de voor zitter nog aan de orde de conclusie op een Adres van een vischhaodelaar te Woudrichem, die door het zandzuigen van wege den staat in de Waal in zijn bedrijf ernstig schade had geleden. De zaak bleek evenwel juridisch zoo in gewikkeld te zijn, dat zelfs de pienterste ju risten als de heeren Marchant (v.-d.) en Beumer (a.-r.) het met elkaar formidabel on eens waren. Op verzoek van een der leden heeft de voorzitter de zaak toen maar van de agenda afgevoerd ten einde de commissie nog eens in- de gelegenheid te stellen haar te onderzoeken. Morgen is de wijziging van de land- en tuinbouwongevallenwet aan de orde. Heden ging hardnekkig het gerucht, dat de Kamer Woensdag voor Hemelvaart reeds op zomerreces uiteen zal gaan. DE VEROORDEELING VAN BURGEMEESTER BÖSS. De gevolgen van het Sklarek-schandaal. Persstemmen over de veroordeeling. In den herfst van het vorige jaar kwam uit Berlijn een bericht, dut langen tijd daar na sensationeele gevolgen zou hebben. Het was de beruchte Sklarek-affaire, die zoo veel stof deed opwaaien. Deze gebroeders hadden geweldig groote corruptie gepleegd, waarvan de gemeente Berlijn de dupe was geworden. Einde October werd plotseling den naam van burgemeester Böss genoemd. Deze zou bij het schandaal betrokken zijn en verschil lende kostbaarheden cadeau gekregen heb ben of althans ver beneden ae waarde heb ben kunnen koopen. Burgemeester Böss, die toen in Amerika was, kwam onmiddellijk naar Duitschland terug en vroeg dadelijk een disciplinair on derzoek tegen zich zelf aan. Dat onderzoek is thans beëindigd en het resultaat hebben we gisteren kunnen mede- deelen. Burgemeester Bcss is veroordeeld en moet ontslag nemen als burgemeester van Berlijn, terwijl hij pensioen krijgt. Dit vonnis heeft allerwege groot opzien gewekt. Het veroordeelend vonnis toch be rust in hoofdzaak op de beruchte pels-affaire en op het feit, dat Böss niet geluisterd heeft naar de waarschuwingen, inzonderheid van wethouder Schalldach. Terwijl de rechtbank zich niet aansloot bij het standpunt van den aanklager wat be treft de controle van den dienst, heeft zij het bijzonder bezwarend geacht, dat blijkens diens onder eede afgelegde verklaringen wet houder Schalldach, den burgemeester op merkzaam heeft gemaakt op de praktijken van de Berlijnsche Stadtbank en hem ge waarschuwd heeft. Volgens de rechtbank had de burgemeester daarop moeten ingaan en onderzoek moeten doen houden. Over de zitting zelf, die niet openbaar was, vernemen de bladen, dat de aanklager geen geformuleerden eisch stelde, maar het aan het rechtscollege overliet over het geval- Böss een oordeel uit te spreken. De verdedigers, rijksdagafgevaardigde Fi- scher en dr. Preuss, pleitten vrijspraak, waarbij zij de meening verkondigden, dat dr. Böss weliswaar niet voldoende op de ge meentezaken had toegezien, maar dat hij toch op geen enkele wijze oneervol gehan deld had en zijn ambtsplichten niet grovelijk had verwaarloosd: een burgemeester van een stad van vier millioen inwoners is het volstrekt onmogelijk, in het groote rader werk in te grijpen en elk afzonderlijk bedrijf afzonderlijk te controleeren. De beraadslaging van de rechtbank over het te wijzen vonnis duurde ruim een uur. Burgemeester Böss, die blijkbaar zulk een scherpe en ondubbelzinnige veroordeeling niet verwacht had, was zeer verrast en bleek later zeer ontdaan. Na een korte beraadslaging met zijn ver dedigers, teekende hij dadelijk hooger be roep aan. Onmiddellijk daarop verliet hij het rechts- gebouw. Daarbij bleek duidelijk hoe diep de burgemeester onder den indruk was van het vonnis. De talrijke nieuwsgierigen, die zich voor het gebouw verzameld hadden, lieten den veroordeelde zwijgend op weg naar zijn auto passeeren. Reeds bij het begin van de zitting trou wens was het opgevallen, hoe vermagerd en lijdend de Berlijnsche burgemeester er uit zag. Men zag het hem aan, schrijft een der verslaggevers, dat hij onder de gebeurtenis sen van den laatsten tijd erg geleden had. Het vonnis wordt in de pers druk bespro ken en al naar gelang de politieke kleur, goed of afgekeurd. De Voss Z." oefent scherpe critiek op het geheime karakter van het disciplinair onder zoek. Alles wat voor een moderne juridische behandeling vereischt wordt, ontbreekt hier. alles geschiedt in het geheim, zelfs de toe lichting van het vonnis wordt niet bekend gemaakt. Het publiek, dat anders gewoon is in elk geval althans te trachten zich een oor deel te vormen over de zaak, moet hier maar aannemen wat het college als juist be schouwt. De „Germania" zegt, dat het geval-Böss heeft getoond, dat de corruptie of desnoods alleen maar het passief toelaten Vc|n corrup tie is doorgedrongen tot in de hoogste func ties. De „Lokal-Anzeiger" schrijft, dat men met schaamte van het vonnis kennis neemt, omdat het hier gaat om de hoogste ambte naren van de hoofdstad van het Duitsche rijk. De „D. Alg. Z." is van meening, dat men Böss wegens het harde vonnis geen menschelijk medelijden kan ontzeggen, hoe wel hij in groote mate schuld heeft aan de vermindering van het aanzien van Berlijn. De „Boersenzeitung" vindt het ontslag van den burgemeester en de gelijktijdige toeken ning van twee derde deel van zijn pensioen een ver-gaand genadegeschenk. De „Boersenkurier" acht het systeem meer veroordeeld dan de burgemeester. De „Vor- warts" schrijft, dat in het vonnis de door stemmingmakerij gewekte houding van bree- de volkslagen tegenover sommige smadelijke gebeurtenissen in het Berlijnsche stadsbe stuur weerspiegeld wordt. De bestorming van het zoutdepot is een belangrijke gebeurtenis geweest. De vrijwilli gers, wier aantal op .2000 geschat wordt, waren door den Krijgsraad van het Natio naai Congres tot onvoorwaardelijken strijd, zonder inachtname van de gevolgen, gere- quireerd. Met draadtangen gewapend, onder namen zij steeds weer nieuwe aanvallen op het door de politie afgezette terrein der zout- depots. Zij werden echter door de politie te ruggeslagen. Het aantal gewonden bedraagt thans 330, dat der arrestanten is weer ge stegen bedraagt volgens een bericht van gis termiddag 200 personen. Ook de tweede zoon van Gandhi Manilal, die zich onder de ar restanten bevindt, werd gewond. De aanhan gers van Gandhi werden gevolgd door een colonne van het National Indisch Roode Kruis, die den gewonden de eerste hulp ver leende. Volgens een bericht uit Bombay zijn 400 man Indische troepen in allerijl uit Bombay naar de omgeving van Dharasana gediri- keerd. Verdere versterkingen zullen volgen. Te Wadala zijn bij een aanval op het plaat selijk zoutdepot vier personen gearresteerd. Na de arrestatie van mevr. Naidoe, die den aanval op Dharasana leidde, is de voorma lige president van de Wetgevende Vergade ring van Indië, Patel, te Dharasana aange komen. Hij heeft de leiding van de actie op zich genomen. Te Bombay is het gisteren tengevolge van het optreden van de politie tegen het Na tionale Congres tot ernstige onlusten geko men. Op de beurs hadden zich geruchten verspreid, dat de directeur van Bank van Indië, die deel uitmaakt van een Indisch Concern, aan den kant der politie opgetre den was tegen aanhangers van Gandhi. Ten gevolge van deze geruchten verzamelde zich een groote menschenmenigte voor het bank gebouw. De demonstranten namen een drei gende houding aan en drongen naar bin nen. Alle zakenlieden van Bombay die op de beurs aanwezig waren, waren hiervan daan demonstratief naar het bankgebouw getrokken. Eerst na drie uren gelukte het de bank te ontzetten, nadat een vriend van Gandhi beloofd had, dat er een nauwkeurig onderzoek zou worden ingesteld en dat, wanneer de geruchten bevestigd mochten worden, de betreffende directeur zou aftre den. Desondanks duurden de demonstraties nog lang voort. Hierbij werd een auto, waarin een politieambtenaar zat, door de menigte met steenen bekogeld. Uit het gebied van Ahmedabar komen eveneens berichten over ernstige onlusten, waarbij dooden gevallen zijn. De bevolking aldaar schijnt te gelooven, dat de Britsche heerschappij in Indië reeds ten einde is. Gisteravond hebben 6000 vrijwillege aan hangers van Gandhi, opnieuw een aanval ondernomen op het zoutdepot te Dharasana Bij de botsingen met de politie werden 300 personen gewond. Te Simla werden 36 vooraanstaande natio nalistische leiders tijdens een betooging ge arresteerd. Ook te Masulipatam ontstonden tijdens een demonstratie vechtpartijen met de politie. Deze had aanvankelijk getracht, de menigte met gummistokken uiteen te drij ven, doch toen zij daar niet in slaagde, maakte zij gebruik van haar vuurwapenen. Het aantal gewonden is nog niet bekend, maar moet tamelijk groot zijn. Te Chellapalle op 15 mijl afstand van Masulipatam, is het eveneens tot botsingen gekomen. Alle telegraafverbindingen in de nabijheid van Gudivada zijn doorgesneden. De politie onderhoudt een uitgebraden ge- wapenden patrouilledienst De Japansche bladen publiceeren berich ten over nieuwe hevige gevechten tusschen de troepen van Feng en Tsjang Kai Sjek. Volgens een officieel bericht uit het Groote Hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek zouden diens troepen in de nabijheid van Hankau een divisie van Feng volkomen verslagen hebben, waarbij 6000 soldaten en 4 gene raals in de handen van de regeeringstroepen moeten zijn gevallen. Uit het hoofdkwartier van Jen Si Sjan is daarentegen weer het bericht ontvangen dat de opstandelingen de stellingen der Nanking- troepen bestormd hebben. Daarbij zouden 12.000 Nankingsoldaten gevangen genomen zijn. Een juiste beoordeeling van den toestand is niet mogelijk, aangezien aan beide zijden de oorlogscorrespondenten geweerd worden. Groote overwinning voor Tsjang Kai Sjek. Het hoofdkwartier van generaal Tsjang Kai Sjek deelt mede, dat het den Chinee- schen troepen gelukt is om nu een strijd van vier dagen de opstandige troepen terug te dringen en de stad Foelaen te bezetten. Vol gens dit bericht hebben de regeeringstroepen meerdere duizenden gevangenen, benevens vele machinegeweren en zwaar geschut buit gemaakt. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een dagorder den troepen dank gebracht voor de groote overwinning en tevens een nieuw offensief aangekondigd ter verovering van Peking. De Justitie te Lübeek heeft, naar de „Vos- sische Zeitung" verneemt, een onderzoek ge opend naar de zuigelingensterfte tengevolge van behandeling met het procédé-Calmette tegen tuberculose. Het wachten is tevens op de definitieve adviezen van de ambtenaren van het Rijksbureau voor Gezondheid. In den loop van Dinsdag werden nog drie nieuwe ziektegevallen en 1 sterfgeval ge val gemeld, zoodat het aantal zieke zuigelin gen nu 37 en dat der sterfgevallen 19 be draagt In de Rijksdagcommissie voor de begroo ting ging gisteravond bij de debatten over de begrooting van het departement van bin nenlandsche zaken de sociaal-democratische dr. Moses op de sterftegevallen te Lübeek in. •Hij verklaarde, dat het hier een grove en strafbare nalatigheid betrof. Het is niet waar, aldus spr., dat in het buitenland nooit nadeelige gevolgen zijn voorgekomen van het toegepaste middel. Integendeel hebben 'n froot aantal belangrijke onderzoekers en oktoren in Frankrijk het Calmete-procédé wegens gevaarlijkheid afgevoerd. In de kraamafdeeling van La Charité te Parijs zijn dergelijke sterftegevallen wel degelijk voorgekomen, met het gevolg? dat de chefs geweigerd hebben de Calmette-inenting nog toe te passen. Ook te Weenen heeft men het procédé afgekeurd, zoolang de ongevaar- lijkheid nog niet met zekerheid vastgesteld was. Proeven op dieren te Danzig hebben uitgewezen, dat het Calmette-serum in zijn huidige samenstelling nooit voor menschen kan worden gebruikt. Toepassing bij' zuige lingen is een proef waaraan groot gevaar verbonden is. Rijksminister dr. Wirth verklaarde, dat de opwinding over de sterftegevallen volkomen gerechtigd is. Hij zal alles doen om klaar heid in deze aangelegenheid te brengen. Een regeeringsvertegenwoordiger zal rapport uit brengen over de gebeurtenissen. Uit Mexico wordt gemeld, dat de bekende Mexicaansche bendeleider Artega met acht zijner aanhangers, o.w. vier vrouwen, tij dens een gevecht met regeeringstroepen in den staat Michigan is gedood. Dinsdag en Woensdag bezichtigde Mus- solini te Milaan wederom verschillende in stellingen. Voor de Milaansche arbeiders hield hij een groote redevoering, waarin hij oa. verklaarde, dat de fascistische regeering in de acht jaren van haar bestaan zich steeds het lot der arbeiders ten zeerste had aangetrokken. Op de vragen van Mussolini: Wie heeft in 1923 de achturenwet tot stand gebracht? Wie heeft den arbeidstoe- slag gedurende den tijd van zwangerschap verhoogd? Wie heeft de gedwongen verze kering tegen de tuberculose ingesteld? ant woordden de verzamelde arbeiders telkens eenstemmig: De Duce! Dit echter, ging Mus solini voort, is nog slechts een gedeelte, de fascistische heerschappij heeft arbeid en ka pitaal op gelijken trap gezet, met gelijke rechten, en gelijke plichten. Iets dergelijks is in geen enkel land ter wereld geschied. Na nog gewezen te hebben op het groote aantal werkeloozen in Engeland, besloot Mussolini met de vraag: Aan wie behoort het recht op den arbeid en het fascisme? Waarop de geheele vergadering wederom eenstemmig: „Onsschreeuwde, Nergens goedkooper. KOORSTRAAT, hoek LAAT. De moordenaar van de 54-jarige Berlijn sche weduwe, wier lijk te Wölfelsgrund ge vonden werd, is reeds gearresteerd. Het be treft hier een uit het tuchthuis van Wohlau ontsnapt indivdu. De man is opgesloten in het Huis van Bewaring te Glatz en heeft be kend den moord gepleegd te hebben om zich geld te verschaffen. Naar uit Krakau gemeld wordt heeft aV daar een vrouw haar drie stiefzoons en hun huisonderwijzer op ongewone wijze om het le ven gebracht. In haar kwaliteit van employé aan het bacteriologisch instituut der univer siteit wist zij zich een culture doodelijke bacillen te verschaffen, die zij door het eten heeft gemengd. Twee zoons zijn reeds gestor ven. De derde en de huisonderwijzer verkee- ren in levensgevaar. De vrouw is gearres teerd. Volgens een bericht in den „Lokalanzei- ger" uit Weeserburg a/Inn heeft een hevig onweer gepaard aan een windhoos de streek rondom Schonstadt bij Wasserburg geteis terd. De windhoos richtte in de geheele streek enorm veel schade aan. In enkele districten werden de daken der huizen afgewaaid. De boomen, die allen reeds in bloei stonden, wer den ontworteld. Gisteren, kort na het middaguur, is.tenge volge van baggerwerkzaamheden achter de beschoeing van de Hamburgsche haven een aardmassa van ongeveer 50 Meter lengte ver zakt. Er ontstond een trechtvormige opening van wel 6 Meter diepte, waardoor een groote loods in gevaar verkeert. Het bagger werk werd onverwijld gestaakt. Technici en brand weerlieden hebben onmiddellijk de noodige veiligheidsmaatregelen getroffen. Persoon- lijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De Derde Strafsénaat van het „Oberlan desgericht" te Breslau heeft, op voorstel van het gemeentebstuur van Waldenburg, den eersten burgemeester Dr. Wiessner en den directeur van de Stedelijke Bank Pringal, in staat van beschuldiging gesteld wegens cor ruptie, bedrog en medeplichtigheid daaraan. In deze zaak, welke van September 1928 da teert, is reeds de Berlijnsche bankier Rathke veroordeeld. EEN FAMILIEPROCES IN DUITSCHLAND. Dr. Franz Ulstein contra de Ulstein A. G. Voor de Berlijnsche Kamer voor handels aangelegenheden begon gisteren het proces van dr. Franz Ulstein tegen de Ulstein A. G. Dr. Ulstein betwist de rechtsgeldigheid van zijn gedwongen uittreding uit de direc tie der vennootschap. Tegen zijn vrouw wa3 de beschuldiging ingebracht, dat zij ver dacht werd spionnagediensten te hebben ver richt. Volgens de verdedigers zou men hier te doen hebben met chantagepogingen door den separatistenleider Matthes. Een geldige reden tot het ontslag uit de directie zou niet bestaan hebben. De vertegenwoordigers der tegenpartij verklaarden, dat de al of niet rechtmatigheid der beschuldigingen aan het adres van mevr. Ulstein niet ter zake deden en dat de raad van commissarissen der ven nootschap te allen tijde het recht had een lid der directie ook zonder opgaaf van redenen te ontslaan. Van dr. Franz Ulstein maakte zich bij de opsomming der beschuldigingen aan het adres zijner vrouw een zoo groote opwinding meester, dat hij uitriep, dat de advocaat der tegenpartij onwaarheid sprak. Op een te rechtwijzing van den voorzitter antwoordde hij, dat hij de door de tegenpartij geuite las terpraat niet langer kon verdragen. Groote opgewondenheid ontstond ook, toen werd medegedeeld, dat de hoofdredacteur der „Voss. Ztg.", Georg Bernhard, die vóór het begin van het proces verklaringen ten gunste van Franz Ulstein had afgelegd, nog dit jaar zijn ontslag bij Ulstein zou nemen. Aan het slot der zitting verweet Franz Ulstein zijn broeders, met de heele zaak niet voldoende op de hoogte te zijn en hij ver klaarde, dat zijn broeder Hermann zijn oor deel over zijn (Franz') vrouw had gewijzigd en thans wist, dat Franz' ontslag onrechtma tig was. - Naast dit proces is nog een tweede han gende, waarin dr. Franz Ulstein en zijn vrouw herroeping der tegen laatstgenoemde geuite beschuldiging van spiopnage eischen,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1