Iliimili toiraiL Landbouw en Veeteelt. Fiimnieuws ÏÏÏJ0HEEREN-BAA1 Hiflderd twee en dertigste Jaargang. Zaterdag 24 Mei Provinoiaai nieuws No. 122 1930. KOEDIJK. Gemeenteraad. De raad vergaderde Vrijdagmiddag ten 2.30 uur ter behandeling van niet minder dan 11 agendapunten. De voorz.-burgemeester Kikkert stel ae allereerst de notulen aan de orde, die volgens den heer Hart niet juist waren ten aanzien van een landverhuring. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat hetgeen de heer Hart bedoelde, comité door den heer Smit gezegd was. De heer Smit merkte op, dat hij in openbare vergadering gezegd had, dat hij het land wilde laten doorhuren, gehoord de ianderijencommissie. Hierop werd besloten de notulen, aldus aangevuld vast te stellen. Medegedeeld werd dat op 21 Maart opne ming van kas en boeken van den ontvanger heeft plaats gehad. In kas moest zijn en was 2627.05; dat op 16 April opneming van kas en boeken van het electriciteitsbedrijf heeft plaats gehad. In kas moest zijn en wa6 1,066. Dat van Heeren Gedeputeerde Staten: le. goedgekeurd is terugontvangen het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldlee- ning van ten hoogste 10.000 voor kosten aanleg rijwiel- en voetpad en het Raadbe sluit tot wijziging der begrooting voor '29, 2e. Mededeeling is gedaan van het besluit tot vaststelling der gemiddelde opbrengst gemeentelijke inkomstenbelasting op 33.757.13; gemiddelde opbrengst opeen ten vermogensbelasting boven 50 op 785.32 en gemiddelde uitgaven onderwijs, armwezen en politie op 66.524.49. (Deze opgaven houden verband met de nieuwe wat financi tele verhouding). Burgemeester en Wethou ders vinden in" de vastgestelde bedragen geen aanleiding tot instelling van een be roep. Conform besloten. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de uitkeering uit het gemeentefonds ver moedelijk zal bedragen 23717. Dit viel nog al mede. Alkmaar had zich bereid verklaard te be vorderen, dat de gaslevering in Koedijk zal geschieden. Een opgave van de voorwaarde was inge komen. De prijs zal hoogstens 3 cent hooger dan iri Koedijk mogen zijn. Koedijk moet 40.000 M3. afname moeten garandeeren en voor het ontbrekend aantal 8 cent aan Alk maar moeten betalen. Voorts moet Koedijk een terreintje voor een gebouwtje beschik baar stellen De verbruikers die zich binnen één maand aanmelden krijgen niet alleen kosteloze aansluiting aan de straatleiding tot een maximum van 12 M. maar ook een binenleiding tot een maximum van 10 M. gratis. Na een oproep, van B. en W. hadden zich reeds 190 verbruikers gemeld een aantal, dat de stoutste verwachtingen overtrof, zoodat B. en W. spoedig als het definitief concept in den raad komt, voorstellen jullen doen. De heer Hart was hoogst voldaan over het bereikte resultaat, terwijl de heer Smit de wenschelijkheid uitsprak van de arbeiden de klasse in de gelegenheid te stellen, door muntgasmeters en het beschikbaarstellen van comforen in de gelegenheid te stellen van het gas te kunnen profiteeren. De voorzitter zal dit onderzoeken. De rekening en de begrooting van de Ge zondheidscommissie werd conform vastge steld. B. en W. stelden voor om aan de Banne wederom een vertrek in het raadhuis te ver huren voor 40 per jaar. De heeren Groen en Comman deur vonden den huurprijs te laag. De voorzitter zeide, dat B. en W. zich uit waardeering op het standpunt had den gesteld het oude bedrag te handhaven. Er wordt door de banne bovendien maar drie en viermaal per jaar vergaderd. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Groen en Comandeur, werd tenslotte beslo ten om het voorstel van B. en W. aan te ne men. Het volgende punt was een voorstel van B. en W. om van het bestuur van de afd. Koedijk van de N. H. Vereeniging „riet SUBMARINE. Weer terug in het Theater Cinema Americain. De directie van dit theater heeft de boeiende film: de ondergang van de S. 44 nog eens teruggebracht en daardoor al degenen, die de vorige maal Submarine niet gezien hebben, alsnog in de gelegenheid ge steld deze geluidsfilm te zien en te hooren. Door de medewerking van de Amerikaan- sche Marine is het mogelijk geworden in deze film een bijzondere reeks interessante beelden te brengen van de groote vloot. De inleiding tot het onderzeedrama is zeer mooi gevonden. Twee vrienden van de Amerikaan- sche vloot, waarbij de één nog al eens meis jes wegkaapt voor den neus van de ander, ge naken van elkaar gescheiden. Jack gaat naai ban Diego en Bob komt bij den onderzee dienst. In de dancing van San Diego ontmoet Jack een bijzonder verleidelijk vrouwtje en een huwelijk is het gevolg. Als Jack een %eek yan huis moet, komt ook Bob in Diego °m zijn vriend op- te zoeken. Het vrouwtje ontmoet dan ook Bob in de dancing en zi] fgnit met deze hetzelfde spelletje. Bob, die G weet dat zij Packs vrouw is, bemerkt dat echter na terugkeer van* Jack. Hij schaamt 1 voor zijn vriend, vooral als het vrouwtje w een Pijnlijke situatie brengt. Jack ent dan geen vriend meer. Maar als de S. 44 an bij de manoeuvres door een aanvaring t zinken wordt gebracht, en de geheele ^m4nmng met den dood bedreigd wordt, is 'i on u's a- verzoek een bijdrage van j 100 in de kosten van verpleging van een t. b. c.-patiënt in een sanatorium (Burge meester en Wethouders stelden voor de bij- orage te verleenen); b. verzoek een bijdrage van 25 ct. per inwoner per jaar in de kosten ,.wljkverpleging in verband met de op richting van een afdeeling wijkverpleging. Burgemeester en Wethouders stelden voor in beginsel te besluiten tot het verleenen van üe gevraagde bijdrage. De heer Mulder deed het voorstel de finitief te besluiten de gevraagde 25 cent toe te staan. Dit zou z.i. in St. Pancras een gunstigen indruk maken. De voorzitter zeide, dat B. en W. daartegen geen bezwaar hadden mits daar toe besloten werd met de restrictie, dat ook St. Pancras daartoe besluit. Met algemeene stemmen werd aldus be sloten. Aan de orde was hierop het prae-advies van B. en W. op het voorstel van den heer Hart om de meterhuur van het G. E. B. af te schaffen. B. en W. adviseerden daartoe niet te be sluiten, doch stelden voor om den stroom- prijs met 1 cent per Kilowattuur te verlagen. De heer Hart kon zich met het prae-ad vies niet vereenigen. Meters behooren z. i. bij het bedrijf evenals meteropname en meter- contróle. In den aanvang was de meterhuur als bron van inkomen gemotiveerd, doch gezien de gang bij het bedrijf is dit overbodig. Ook de palen en de lijn zijn noodig voor het bedrijf, doch men rekent toch ook geen palenhuur. Spr. oordeelt den tijd gekomen om de meterhuur af te schaffen. Met de meters voor het goedkoopere tarief was het z.i. was anders. Deze zijn er nog pas en nog niet betaald, de meters voor het licht loopen echter al 17 jaar. Het voorstel van B. en W. om den stroom- prijs met leent te verlagen kon men z.i. ca deau krijgen, als maar besloten werd de meterhuur af te schaffen. De heer Mulder vroeg hoeveel de 1 cent per Kilowattuur verlaging kostte. De voorzitter: Tusschen de 250 en 300. De heer Mulder verklaarde zich hier op voor de afschaffing van de meterhuur op grond van het rechtvaardigheidsgevoel. De heer Groen verklaarde zich noch voor afschaffing van de meterhuur noch voor verlaging. De heer Mulder oordeelde, dat de heer Groen uit het oog verloor, dat het voor vele kleine arme menschen moeielijk is om per maand 20 cent meterhuur te betalen. De heer Smit informeerde hoe het stond met de zaak van de heeren Waal c.s., waar van z.i. deze zaak het gevolg was. De voorzitter oordeelde dit niet aan de - orde. De heer Smit verklaarde zich hierop voor het voorstel van B. en W. Wethouder J. Visser, betoogde, dat er onbillijkheid zit in het afschaffen van de meterhuur. Men maakt daardoor de stroom- prijs voor de groote afnemers duurder. De cent verlaging komt aan allen ten goede en spr. verwacht dat er met Jan. nog een cent af kan. De voorzitter sloot zich hierbij aan. De heer Hart bleef van oordeel, dat de winst moest blijven bestaan uit het verschil tusschen in- en verkoop. 1261,64 bedraagt de winst en de op brengst van de meterhuur 1200. Dit be- teekent, dat het kleine vrouwtje met één lichtpunt evenveel aan de winst betaald heeft, als de groote verbruiker met zeer veel lichtpunten. De zaak staat bovendien zoo, dat de meter reeds meer dan dubbel betaald zijn. De heer Groen wenschte met het oog op punt 8 geen afschaffing van meterhuur of verlaging. Reeds staan wij voor het voorstel om voor 1930/31 het vermenigvuldigingscij- fer op 1.5 te brengen. Het voorstel van den heer Hart om de me terhuur af te schaffen werd hierop met 5 te gen 2, die van de heeren Hart en Mulder, verworpen. Het voorstel van de heer Groen, gesteund door den heer Commandeur werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Groen en Commandeur, waarop z. h. st. het voorstel van B. en W. werd aangenomen en de stroomprijs met 1 cent verlaagd wordt, de nieuwe nieters zullen voortaan uit dé reserve worden gekocht. De heer Hart onderwierp hierop het prae- advies van B. en W. inzake zijn voorstel om in verband met het schoonmaken van het Raadhuis een werkman aan te stellen, dien men ook andere werkzaamheden kon opdra gen aan critiek. Spr. verdedigde wederom uitvoerig zijn in Jack, een hoogst bekwaam duiker, de eenigste die misschien redding zou kunnen brengen. Doch hij stelt zich pas beschikbaar als hem blijkt, dat niet alleen Bob de schuld had. Jack slaagt er inderdaad in de wanhopige ongelukkigen te redden. Dit aangrijpende drama wordt schitterend gespeeld. In de eerste plaats door Jack Holt en Ralph Graves als de beide vrienden en dan door Dorothy Revier als het wufte vrouwtje. Men zal dit filmwerk met stijgende belangstelling zien. Een natuuropname, een teekenfilm en een komische tweeacter van Lupino Lane paan •het hoofdnummer vooraf. BROEDERHAAT. Een drama vol spanning in het A. B. T. Zaterdag cn Zondag draait er in het B. T. een film, die gedurende de ge heele acht acten met spanning zal wor den gevolgd. De geschiedenis is n.1. zoo boeiend en het spel der artisten zoo gzaf, dat men geheel opgaat in de ver tooning op het witte doek. Die geschiedenis leent zich zeer goed voor een spannend en dramatische han deling. Er zijn n.1. twee broers, die elkaar ziels iief hebben. De oudste is officier bij de troenen in Arabië en de jongste is een uitstekende violist. De Arabieren hebben den laatsten tijd veel verliezen geleden en willen achter het geheim van hun vijand kom n. Daartoe gebruiken zij 'n beeldschoon meisje van hun stam. Dczs moet trachten, den be- velvoerenden officier in haar netten te de vorige vergadering gedane voorstel om een werkman aan te stellen. Ook voor het Daalmeerpad kon zoo'n man goede diensten bewijzen evenals aan het on derhoud van de hekken van de school en bij de dokterswoning en op de bruggen van de Daalmeer. Spr. wilde soepelheid betrachten doch niet verder gaan dan het voorstel van B. en W. voor één jaar aan te nemen. Weth. W. Vi ss e r zeide dat B. en W. van oordeel zijn, dat de tijd voor het aanstellen van een gemeentewerkman er nog niet is. De v o o r z i 11 e r beantwoordde de heer Hart. De combinatie zooals de heer Hart zich die had gedacht was niet uit te voeren. B. en W. zullen wel in dien richting werkzaam zijn. Ook zij willen voorzichtig zijn in het scheppen van kleine ambtenaartjes. Voorloopig achten zij het echter niet moge lijk de combinatie van functies te scheppen. Het voorstel is dan ook de functionaris tijde lijk aan te stellen en de raadsleden hebben ten alle tijden het recht en combinatie van functies voor te stellen. De heer Hart dacht dat men het volgend jaar wel weer op de zaak terug zou komen en vereenigde zich daarom thans met het voor stel. Het voorstel van B. en W. om de toestand te confunieeren en de functionaris een tijdelij ke aanstelling te geven werd hierop z. h. st. aangenomen. In verband met de instructie voor de aan te stellen schoon maker (ster) van het raad huis, vroeg de heer Hart welk bedrag B. en W. daarvoor in het hoofd hadden. De voorzitter antwoordde van 300 per jaar. De heer Hart vond dit bedrag, nu de functionaris ook voor de groote schoonmaak er bij is en mede gezien het vele dagelijksche werk, bijzonder laag. Misschien komt men nu klaar, omdat er armoede in d'e gemeente is. Gezien wat er in de instructie van de functionaris(esse) ge vraagd wordt, staat spr. paf. Er moet toch alle dagen in gewerkt worden. Weth. W. V i s s e r is niet van plan om de menschen uit te buiten, dcoh als het er voor gebeuren kan. De heer Groen las voor wat er gedaan moet worden en oordeelde dat hetgeen Zater dags gedaan moet worden reeds 4 kostte, de groote schoonmaak vordert zeker 14 dagen arbeid. Spr. stelde voor 450 te geven. De heer Commandeur oordeelde, dat bij een aanstelling tegen 300 een verzoek om loonsverhooging niet kan uitblijven. De voorzitter zeide dat B. en W. er in andere gemeenten gevraagd wordt. In een ge meente met een grooter raadhuis geschied het vaak héél goed voor 350. De bedoeling is een oproep te plaatsen en een ieder in de gelegenheid te stellen om er naar te dingen, al bevalt de tegenwoordige schoonmaakster, die reeds te kennen heeft gegeven, dat 5 per week, die zij thans krijgt, te laag is. De heer Commandeur stelde voor het salaris op 350 te stellen. Dit voorstel werd niet ondersteund, waarop het voorstel van B. en W. z. h. st. werd aangenomen. Aan de orde was hierop het vaststellen •van de conceptvoorwaarden, waaronder door de gemeente een subsidie voor de be diening van het overzetveer zal worden ver leend. De heer Groen gaf te kennen, dat hij waakte dat de subsidie bij ernstige klachten zou worden ingetrokken. De voorzitter zegde dit toe, waarop het concept conform werd vastgesteld. Conform de voorstellen werden conform vastgesteld de wijziging van de begrooting voor 1929 en 1930 en het kohier van de hondenbelasting. Voor kennisgeving werden aangenomen het verslag van de toestand der gemeente en dat van Volkshuisvesting. B. en W. stelden hierop voor om het ver- menigvuldigingscijfer voor 1930/31 op 1.5 te stellen. De voorzitter vond het een droevig lot, dat men, nu men dit cijfer voor het laatst moest vaststellen, met zoo'n sprong omhoog moest. Het volgend jaar heeft men niet meer te doen met de groote schommelingen. De lage inkomsten van de tuinbouwers maakte echter dit jaar noodig het cijfer zoo laag te stellen. De heer M u 1 d e r was overtuigd, dat het bedrag noodig was en daardoor het voor gestelde cijfer. Gezien de toestand van de menschen die het moeten opbrengen, stelde spr. voor het cijfer op 1.2 te stellen en het tekort, dat dan ontstaat te dekken door de reserve van het electrisch bedrijf. Dit voorstel werd gesteund door de heeren Hart, Groen en Commandeur. De voorzitter vond dit niet juist. Het verstrikken en met hem trouwen. Dat gebeurt. Maar als de jonge echt genoot plotseling naar Parijs moet en zijn vrouwtje hem na reist, maakt deze laatste kennis met een violist. Beiden krijgen elkaar lief, zonder dat ze weten, hoe onmogelijk hun verhouding is. Te Parijs maakt het vrouwtje kennis met den jongeren broer van haar man en ontdekt, dat deze niemand anders is dan haar geliefde! Nu begint de eigenlijke spanning. Na tuurlijk worden beiden gesnapt bij een rendez-vous en de oudste broer dwingt den jongere, bij hem als soldaat te die nen. Een moeilijk tijdperk breekt voor hem aan en het gevaarlijkste moment is wel, als hij beschuldigd wordt van landsverraad en den kogel hem wacht. Op het allerlaatste oogenblik blijkt echter, hoe de vork in de steel zit en wordt hij gered, ten kosten van Ja, dat moet men nu maar eens gaan zien! Wij kunnen de film dan ook ten zeerste aanbevelen. JOSEPHITA. Een romantisch filmwerk in het V. T. Het Victoria Theater brengt deze week een geluidsfilm, die het publiek voert naar het nog ruwe Westen van Amerika. Daar leven de landeigenaren rustig en tevre den, totdat ontdekt wordt, dat er goud in den grond zit. Dat woord „goud" heeft een geweldige aan trekkingskracht en weldra wordt het eertijds zoo rustige land overstroomd met vreemdelin- zou wenschelijk zijn geweest, dat de nieuwe wet eerder in werking zou treden. Spr. wenschte de verantwoordelijkheid van het voorstel-Mulder echter niet te aanvaarden. Desondanks werd dit voorstel met 6 tegen één stem, die van wethouder Jb. Vissei, aan genomen. Besloten werd van de winst van het G.E.B. groot 5267.64 over 1929 600 in oe ge meentekas te storten en de rest te reserveeren. Besloten werd om de woning sectie A 11655 te verhuren aan den heer Jb. Hout kooper voor 1.75 per week. In verband met een ingekomen verzoek inzake de verbetering van het Daalmeerpad, dat niet onder de vernieuwing valt, stelden B. en W. voor om hen daarover een blanco- crediet toe te staan en hen op te dragen in overleg te treden met het banne-bestuur om de verbetering tot stand te brengen met op te baggeren blauw zand. Ook dit voorstel werd z. h. st. aange nomen. Hierop sluiting. ECHTE FRIESCHE W rr, BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVEL FABRIEKEN. In het Landbouwhuis werd gister de voor jaarsvergadering gehouden van den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken. De voorzitter, de heer H. K. Koster uit Wieringerwaard drukte er in zijn openingswoord zijn spijt over uit, dat hij de vergadering niet onder pleizieriger om standigheden moest leiden. Verleden jaar was het den langen winter en de late gras- groei die het leven van de boeren onaange naam maakten, terwijl het thans dé prijzen der producten zijn die velen met vrees ver vullen. Wel houden de hoofdproducten zich tegenover de andere zuivelproducten het best, doch dit neemt niet weg, dat de tegen woordige prijzen in verband met de bedrijfs- onkosten, den kostprijs naderen of raken. Bovendien maakt het optreden van het mond- en klauwzeer, dat gelukkig nog spo- radies optreed, dat velen de toekomst donker inzien, zoodat dan ook in bijna elke bijeen komst van landbouwers klaagliederen wor den aangeheven en beraadslaagd wordt over de middelen om deze landbouwcrisis op te heffen of de gevolgen van de crisis voor den landbouw te verminderen. Persoonlijk oor deelde spr. dat deze landbouwcrisis slechts een onderdeel is van de economische ont wrichting die zich over de geheele wereld doet gevoelen en die slechts zeer gelijdelijk hersteld zal worden. Spr. was juist hierom overtuigd, dat nationale maatregelen geen afdoende verbetering kunnen brengen, al zag ook hij in de herziening van onze in voerrechten een tijdelijke verbetering. Aan gezien het overgroote deel van de zuivelpro ducten echter buiten de grenzen werd ver bruikt, daar was het voor de zuivelbereiders wenschelijk, dat geen maatregelen werden getroffen die in landen, welke tot de afne mers daarvan behooren tot tegenmaatrege len prikkelen. Spr. uitte de wensch, dat de regeering den juisten weg zal weten te vin den, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de re geering niet zal nalaten, waar ze zelfstandig helpend kan optreden dit te doen. Hierbij had spr. voornamelijk op het oog het onderwijs op landbouwgebied. Reeds herhaaldelijk, zoo betoogde hij, is er aangedrongen op het ver plaatsen van de Rijkszuivelschool. Juist in deze tijden, nu alle zeilen bij de mast noodig zijn, mag er niets worden nagelaten om de deskundigheid van de bedrijfsleiders zoo hoog mogelijk op te voeren. Vooral mocht men niet nalaten van de aanwezigheid van degelijke bedrijfsleiders te profiteeren. Als een zekerheid stond voor spr. vast dat in bedrijven van eenigen omvang, zooals die van de meeste der leden, de tegenwoordige leiding tekort schiet. Alleen wanneer men zelf alles gedaan heeft en doet wat gedaan moet worden om het bedrijf boven water te houden, kan men met klem op steun aandringen. Met den wensch, dat spoedig zou blijken, dat deze pessimistische woorden waren ge sproken op een tijdstip toen de verbeterin gen reeds nabij waren, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notalen werden, behoudens een recti ficatie door den voorzitter goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Geluk, dat hij wegens familie-omstan digheden verhinderd was. Van het groot Yorkshire-stamboek was 'n schrijven ingekomen inzake de oprichting van een proefmesterij, op het terrein nabij het proefstation te Hoorn. Het vraagstuk van de mesterij heeft n.1. gen, die alles in bezit nemen, zich daarbij niet storende aan de wetten en de rechten der be woners. De vader van Josephita, een rijke boer, on dervindt de gevolgen van de goudkoorts. Hij verarmt snel en het einde komt door een onge lukkige weddenschap, waardoor hij al zijn lan derijen, vee en gebouwen kwijt raakt. Alles komt in 't bezit van een vreemdeling, die ook naar goud zoekt, maar toch in zooverre boven de meesten uitsteekt, dat hij een nobel, eerlijk karakter heeft. Hij schenkt de bezitting dan ook weer terug aan den vroegeren eige naar en diens dochter, die hij lief heeft. Te laat echter, want de oude man is gestorven van verdriet en zijn dochter Zij is te trotsch, om het geschenk te aanvaarden. Zoo blijft zij alleen, totdat het niet langer gaat. Ze zal vertrekken naar haar familie in het Oosten, doch wil eerst het eigendomsrecht aan den goudzoeker teruggeven, Juist' tijdens hun ontmoeting, ondernemen bandieten een aanval op de goudhandelaars. Deze aanval wordt glansrijk afgeslagen en de bandieten worden gevangen genomen. Het blijkt, dat een broer van Josephita bij dat stel letje behoort. Deze kan echter ontsnappen met behulp van den goudzoeker, en dan ont dekt Josephita, dat deze vreemdeling zoo slecht nog niet is en ze stemt toe, zijn vrouw te worden Deze film houdt het publiek voortdurend be zig. Ze is vol bekoring en vol spanning, niet het minst door het spel der hoofdfiguren. Voor al Renee Adorée zorgt voor een zeldzaam mooi gaaf spel, en het is een lust, dat te bewonderen. Deze film is dan ook zeker waard, door velen vMMUMMI JIMNIIWIH li** '20-50ct per ons tegenwoordig de groote belangstelling, om dat niet zoozeer spek- maar vleeschvarkens worden gevraagd, de kwaliteit van een vleeschvarken hangt echter of van den in- dividueelen aanleg van het dier. Door het oprichten van een proefmesterij kan men de beste stammen opsporen. Dt beste mannelijke dieren zullen dan beschik baar gesteld worden voor de fokkerij, tenein de zoodoende het peil van dé varkensfokkerij op te voeren. Gevraagd wordt een crediet van 500 als bijdrage in de kosten van de oprichting de zer proefmesterij. De secretaris deelt mede dat het bestuur voor de begrooting 1930 geen gelden be schikbaar heeft. Op voorstel van den voorzitter wordt dit verzoek om subsidie aangehouden tot de vol gende begrooting. Van den nieuwen bond van Zuivelfabrie ken is toezegging ontvangen samen te zul len werken voor op den Centralen Fokvee- dag te houden kaaskeuringen; in verband hiermede werd nog mededeeling gedaan van een schrijven van het Gem. "bestuur van Hoorn, houdende toezegging dat een me daille beschikbaar zal worden gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelt de secretaris mede, dat aan de begin Juli te houden wereldtentoonstel ling te Antwerpen een prijswedstrijd zal worden verbonden voor de keuring van kaas. Deelgenomen aan deze tentoonstelling wordt door de kaascontrolestations „Noord- Holland", „Zuid-Holland" en „Utrecht". Ook vanwege den Bond! zal aan deze ten toonstelling worden deelgenomen. De secretaris deed hierna de volgende mededeelingen De heer H. K. Koster en K. Kuiper, voor zitter en onder-voorzitter, werden aange wezen als vertegenwoordigers in het bestuur van den F.N.Z., de heer G. Nobel, secretaris, als plaatsvervangend lid. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Groot voor Neerlandia te Stompe- toren om de contributie te verhoogen met het doel om den omslag te verlagen, heeft het bestuur deze kwestie uitvoerig besproken. Het bestuur is van oordeel, dat verande ring in het belang van den Bond niet ge- wenscht is. Om moeilijkheden bij de uitoefening van het bedrijf door brand of andere bedrijfs- stoornis op te heffen is een regeling ge troffen, waarbij de fabrieken zich bereid ver klaarden elkaar in deze te zullen helpen, wanneer moeilijkheden daartoe aanleiding geven. Arbeidsregeling. Voor de arbeidsregeling werd weer een on derzoek ingesteld bij de aangesloten fabrie ken, met het gevolg, dat verzacht is om voor alle fabrieken 2700 uur per jaar toe te staan en indien dat niet kan worden toegestaan, voor alle fabrieken 2678 uur zooals het nu is voor fabrieken met niet meer dan 7 man. Het verzoek is niet ingewilligd, maar de oude regeling gehandhaafd. Propaganda Consulentschap. Van het bestuur van de Vereeniging Het Landbouwhuis kwam een schrijven in over het stichten van een Propaganda Consulent schap met de volgende conclusiën le. Hoewel in beginsel de overgroote meer derheid der aangeschreven organisaties sympathiek staat tegenover het doel en zijn strekking is de voorloopige toezegging van financieele bijdragen o.i. onvoldoende om voorhands beslissende stappen tot stichting te doen. 2e. Tot beter inzicht zij U gemeld, dat van de algemeene organisaties zich de Holland- sche Maatschappij van Landbouw en de Roomsch Katholieke L.T.B. onthielden van medewerking; zoowel de veeteelt organisa ties, (rundvee, schapen, varkens) als de directie verkoopvereenigingen (zaaizaad en wol) zegden financieele bijdragen toe; van de zijde der Kaas- en Botercontrolestations werd die steun verkregen, die verwacht werd. 3e. Het bestuur van het Landbouwhuis meent thans deze kwestie op te moeten schor ten, totdat te zijner tijd' door meerdere be langhebbenden de behoefte aan een propa ganda Consulentschap dringender wordt ge voeld. Droogmaking Wieringertneer. Nu de plannen voor de droogmaking van de Wieringermeer snel vorderen, wordt het tijd, dat hieraan de noodige aandacht wordt geschonken, omdat in de eerste jaren ver- gezien te worden, en vooral zij, die van gezon de romantiek en gevaarlijke avonturen hou den, zullen van dit werk genieten. In het voorprogramma loopt een alleraar digste film, die de geschiedenis weergeeft van een leuke typiste, die met haar oogen en haar beenen de geheele mannelijke wereld verovert, totdat zij tenslotte met den „waren Jozef" trouwen gaat. Zoodat het Victoria Theater met een uitne mend programma voor den dag komt. CINEMA EN THEATER. Godfried de Groot maakt voor „Hel Weekblad" geregeld bizonder fraaie foto's. In de aflevering dezer week is er één met de titel „gratie, schoonheid en techniek", een meisjesportret Waarmede de vervaardiger op de tentoonstelling van de Ned. Fotografen- vereeniging te Amsterdam den eersten prijs verwierf. Deze aflevering geeft ook nog por tretten van Grete Theimer, Vilma Banky met ïaar echtgenoot Rod. la Rocque, Brigitte Weisbach, Walter Janssen, van de „Holly wood revue". De lectuur bestaat o.m. uit „Moed", too- neélspel in één bedrijf van W. J. Eelsema, 'n interview met Rie Beijer, „Naar de States algemeene indrukken uit Dollardland, „Open achter de Bühne", 'n artikel dat Louis Bouw- meester's revue gezelschap tot onderwerp heeft. Foto's vervroolijken die paginas. De muzikale bijdrage is van A. J. F. Reiger een verjaringsversje voor Moeder. En ten slotte vermeld ik de opname van het nieuwste portret van Eduard Verkade.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 12