DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. Mo. 123 MAA1UAO 20 Al El 1930 132e Jaargang. Dagalüksoh overzicht. DE POLITIEKE TOESTAND IN SPANJE. Eindelijk een oplossing gevonden? Buitenland Verbod van wapens en samen scholingen. Een beeld uit Bombay. Qui s'excuse Patel gearresteerd. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR GEARRESTEERD? Het verhaal van .het dienstmeisje. Hoe de arrestatie geschiedde. DE ZUIGELINGENZIEKTE TE LUEBECK. AARTSBISSCHOP DAVIDSON OVERLEDEN. GROOTE HOTELBRAND TE OSLO. WEER BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. DOODELIJK ONGEVAL BIJ AUTO RENNEN TE PARIJS. GANDHI KRIJGT NAVOLGERSIN AMERIKA DE WONDERDOKTER ZEILEIS. Typhus te Gallspach. RUSLAND MAAKT SCHOON SCHIP. Royement van eenige duizenden leden der communistische partij. GEVAARLIJKE ZONES IN CHINA. Gevaar van vertrekken haast even groot als het gevaar om te blijven. DE BRAND OP HET PELGRIM SCHIP. Wangedrag der bemanning? Binnenland COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN1 Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. r Sinds het aftreden van nu wijlen Primo de Rivera is de toestand van Spanje steeds onzeker geweest, omdat men maar geen al gemeen richtsnoer voor de regeering kon vaststellen. Toen Primo van het politieke terrein ver dween, liet hij het land in een chaos achter en na zijn aftreden als dictator kwamen tel kens grove fouten van zijn regeering aan het licht. Geen wonder dus, dat men in Spanje geen voortzetting van Primo's regeering wilde. De groote vraag was echter, hoe mèn te genover het koningschap zou staan. Het was toch bekend, dat een groote groep zeer republikeinsch gezind was en met deze groep diende rekening te worden gehouden. De koningsgezinden hebben dan ook niet nagelaten, om overal propaganda voor de monarchie te maken. Verschillende grieven der epublikijnen zijn weggenomen en meer dere beloften gedaan. Het succes van deze actie kon bevredigend genoemd worden, al bleef het gevaar voor een omwenteling be staan. Ook de koning zelf zat niet stil en een van zijn laatste maatregelen is wel de reis naar Catalonië geweest. Deze landstreek moest eigenlijk heelemaal niets van de re geering hebben en wenschte een eigen be stuur, een soort „home rule" dus. De koning heeft de reis gemaakt en is vrij hartelijk ontvangen, zoodat hij wel tevreden moet zijn geweest met het uitvoeren van dit plan. Thans schijnt hij de overige provincies te zullen bewerken. Tenminste, Alfonso zal ver schillende steden gaan bezoeken om zijn po pulariteit te trachten te vergrouten. Voordat het echter zoover is, komt nu uit Madrid een bericht, dat groot opzien baart. De Madrileensche correspondent van de „Daily News" schrijft n.1. aan zijn blad, dat de censuur den Spaansche bladen heeft toe gestaan, het bericht te publiceeren, dat er een formule is gevonden, om koning Alfonso in staat te stellen een uitweg uit de politieke moeilijkheden te vinden. Volgens deze formule zou de koning eeni- ge zijner prorogatieven inzake het bijeenroe pen en ontbinden van het Parlement, en zelfs ten aanzien van de benoeming van nieuwe ministers, aan het parlement over dragen. De oud-minister Santiago Alba, die zich nog steeds in vrijwillige ballingschap in Parijs bevindt, zou in October generaal Berenguer als premier opvolgen. Deze zou dan algemeene verkiezingen uitschrijven, ten einde een vreedzamen overgang van de dic tatuur naar de constitutioneele monarchie te verzekeren en een republikeinschen opstand te vermijden. Graaf Romanones en de mar kies van Alhucemas zouden aan deze beslui ten hun steun verleenen door resp. voor zitter van Kamer en Senaat te worden, en hun persoonlijke vrienden in het kabinet te plaatsen. Aan Catalonië zou „home rule" worden gegeven. De Spaansche bladen schijnen zelf wat sceptisch tegenover deze plannen te staan, want ze zeggen, dat dit alles heel mooi is, „tenzij het door onvoorziene omstandigheden in duigen valt-" De districtsmagistraat te Soerat heeft een cfrder uitgevaardigd, waarbij hij het dragen van stokken, lathis (bamboestaken) en an dere wapens en samenscholingen van meer dan vier personen in de dorpen Oetadi en Doensgi verbiedt. De speciale correspondent van de „Daily Herald" te Bombay heeft Vrijdag aan zijn blad een telegram gezonden, waarin een beeld wordt gegeven van de beweging in Bombay. Bombay heeft een bevolking van 1.250.000 inwoners, maar in de 23 dagen der maand, die reeds verloopen zijn, is vijf van de zes dagen in de zakenwijken niets te doen ge weest. Schier iederen dag worden er optoch ten van zakendeden en handelaars gehou- onder wie honderden rijke werkgevers die banieren dragen met boycot- en an dere leuzen, die thans gemeengoed zijn. ocnier iederen avond is de groote open ruim- h '!3 midden der stad, de Maidan het v,e ^>ar'( van Bombay die een opper vlakke van een halve mijl in het vierkant ifl- gevuld door een menigte van orde- i.1 J '"bet wit gekleede gestalten, met de be kende Gandhi-muts op, luisterend naar rede voeringen door luidsprekers verspreidi Er is geen rumoerig gepeupel, hoewel de politie zich niet vertoont tijdens deze bijeenkomsten. Congresvrijwilligers regelen handig het ver keer en het congres zorgt er ook voor, dat de menigte water kan drinken. Gandhi heeft volgens den correspondent bereikt (en het zou wel eens zijn grootste triomf kunnen blijken) dat dé standen een drachtig zijn en dat er een toenemende een heid is onder de godsdienstige gemeenschap pen bij den gemeenschappelijken wensch om zelf-regeering te verkrijgen. De reeds ver melde bijeenkomst van Vrijdagavond was ge organiseerd door de kooplieden, fabrieks eigenaars en katoenmakelaars van Bombay om hun solidariteit met Gandhi te demori- streeren. De correspondent van de „Times" te Riga meldt, dat de sovjetpers, blijkbaar vooruit loopend op compromitteerende ontdekkin gen, een merkwaardige waarschuwing heeft gepubliceerd, dat Indische, revolutionnairen wel eens in het bezit zouden kunnen worden geyonden van Russische wapens en dat er dan bericht zou worden, dat zij afkomstig zijn uit de U.S.S.R. Als dergelijke ontdek kingen worden gedaan dan is dit volgens de sovjetpers een complot tegen de sovjetregee ring door haar vijanden die trachten den blaam op de U.S.S.R. te leggen, dat zij op standelingen in Indië ophitst en steunt. Het heet volgens de sovjetbladen, dat duistere personages wapens' van Russisch model opkoopen in Duitschland, Polen en de Balti- sche landen om ze naar Indië te zenden. Een der sovjetbladen weet zelfs te vértellen, dat de Britsche geheime dienst zelf de Indiërs van Russische wapens voorziet om aldus de hand van Moskou te kunnen aantoonen in de beweging in Indië Uit Bombay wordt gemeld, dat na afloop van een betooging te Utadi, waarbij het wederom tot botsing met de politie kwam, de afgetreden leider van de wetgevende verga dering, Patel, die thans de leiding der onaf hankelijkheidsbeweging op zich heeft geno men, is gearresteerd. Nieuwe onlusten en plunderingen. In Dacca is het Zaterdag tot ongeregeld heden gekomen, waarbij 2 personen werden gedood en talrijke anderen gewond. Vele huizen en een Hindoetempel werden /er- brand, talrijke zaken' geplunderd. Zaterdag is ook een hernieuwde aanval gepleegd op het zoutdepot te Wadala welke evenwel werd afgeslagen door de politie. 115 personen werden gearresteerd, 5 politieagen ten en 15 inlanders werden gewond. Het bericht, als zou Gandhi onder zekere voorwaarden bereid zijn te onderhandelen over de invoering van den Dominionstatus wordt van niet-officieele zifde tegengespro ken.' Naar gemeld wordt, heeft de Dusseldort- sche politie Zaterdag een arrestatie ver richt, die met de vele te Dusseldorf gepleeg de moorden in- verband moet staan. Naar het W. B. -nader meldt, is de ge arresteerde' eeri 47-jarig arbeider, Peter Kür- ten genaamd. Zijn aanhouding geschiedde zoo verrassen*! snel,! dat Kürten terstond een bekentenis, aflegde, omtrent een onlangs op eenjong meisje gepleegde aanranding Bij zijn verder verhoor bekende hij, ook de gedurende het vorig jaar te Dusseldorf ge pleegde moorden op zijn geweten te hebben. De politie stelt'een onderzoek in naar de juistheid d'er doof dén verdachte afgelegde verklaringen. Het geval, dat de moordenaar dadelijk bij zijn aanhouding bekende, was door een toe val ter kennis-van de politie gekomen. Een dienstmeisje uit Dusseldorf had in een brief aan een vriendin verteld, dat zij verleden week Woensdag 's avonds in handen van een kerel was 'gevallen ën dat haar iets gruwe lijks gebeurd was, dat haa^ bijna het leven had gekost. Deze brief is door een verkeerd adres in verkeerde handen gekomen en bij de politie gedeponeerd. Deze slaagde erin het niet in den brief opgegeven adres van de schrijfster uit te vinden. Deze deelde bij een verhoor mee, dat zij dien avond nog laat een afspraakje met een vriendin gehad had. Na dat zij haar vriendin verlaten had en op weg was naar het tehuis voor meisjes, was zij doof een jongmensch aangesproken, dat haar naar het tehuis wilde brengen. Toen hij met haar den Volksgarten in wilde gaan, weiger de zij mee te gaan. Toen trad plotseling een andere man op het paar toe, die het jonge mensch er van langs gaf, omdat hij gepoogd had het meisje mee te sleepen in den Volks harten. Hiermee won de man het vertrouwen van het meisje en toen ze zei nog geen on derkomen voor den nacht te hebben, bood hij aan haar mee naar huis te nemen. Toen zij daar aangekomen waren, maakte het meisje echter bezwaren eri vroeg haar liever naar het tehuis voor meisjes te brengen. De man gaf toe en ging met haar het Grafenberger- wald in. De bezwaren van het meisje om het bosch door te gaan "onderving hij met de op merking, dat men zoo in enkele minuien tijds op de plaats van bestemming zou zijn. Toen het meisje toch niet verder mee wilde gaan, oakte hu' haar beet, kalmeerde haar wat en schofferde haar vervolgens. Daarop ging hij er snel van door. De recherche slaagde er met behulp van het meisje in het huis van den man te vinden, die Peter Kürten bleek te zijn. Toen de re cherche hem thuis wilde aanhouden, bleek hij al gevlucht te zijn. Door snelle maatregelen van de politie slaagde deze er echter in hem Zaterdagmiddag te verassen. Deze verras sing geschiedde zoo grondig, dat hij dadelijk zijn wandaad met het meisje bekende. Later gaf hij toe ook de moorden gepleegd te heb ben. De politie stelde hem daaelijk op de proef door hem naar de plaatsen te brengen waar eenige der moorden of pogingen tot moord gepleegd zijn en hem te verzoeken mee te deelen wat zich daar had afgespeeld. K. gaf een schets van elke daad met tal van bijzonderheden zonder daarbij tot dusver met zichzelf in tegenspraak te komen en zonder dingen te verklaren, waarvan de onjuistheid kon worden aangetoond. Niettemin twijfelt de politie nog of hij inderdaad in alle geval len wel de dader is geweest. Daarom heeft zij 'n uitvoerig onderzoek geopend om voor ieder geval de onomstootelijke bewijzen te krijgen, dat K. inderdaad de dader is. Een van de meisjes, die aangerand is en er het leven afgebracht heeft, verklaart stellig in K. den dader te herkennen. Het resultaat van het verhoor. In een rapport van de Dusseldorfsche cri- mineele politie wordt het volgende medege deeld Het resultaat van het verhoor van den verdachte Kuerten en van de tot dusver ge hoorde getuigen kan nog niet gepubliceerd worden in verband met het verdere verloop van het verhoor. Resumeerend kan echter ge zegd worden, dat de verdenking versterkt is. Kuerten is in 1883 in Muehlheim geboren en is reeds 17 maal veroordeeld, o.a. in 1905 wegens diefstal in 34 gevallen, verder we gens diefstal in recidive gepleegd in 15 ge vallen en eenmaal wegens bedrog. Uit zijn strafregister bleek, dat men met een buiten gemeen geslepen en 'roekeloos mensch te doen had, die voor geen gewelddaaad terug schrikte. Hij is reeds 8 maal wegens geweld dadigheden bestraft, waarbij opmerking ver dient, dat hij reeds op 19-jarigen leeftijd ge welddadigheden bestraft, waarbij opmerking dat hij lastig viel, en naar wie hij een grooten steen wierp, terwijl hij eenige dagen later op haar vader drie revolverschoten loste. Te vens is gebleken, dat hij kennis aanknoopte met verschillende jonge meisjes, die hij haar spaarduitjes afhandig maakte en met dreigementen vervolgde. Volgens den stand van het tot dusver ge voerde onderzoek staat de schuld van Kuer ten in het geval van den huisknecht Schulte absoluut vast. Ook in het laatste geval van aanranding van een meisje in het Grafenbergerwoud op 14 Mei 1929 is bewijsmateriaal voorhanden. De verhooren gelden op het oogenblik het onderzoek naar de schuld van Kuerten in het geval Maria Hahn. Naar verder verluidt zou Kuerten bekend hebben den moord op de 8-jarige Rose Oh- liniger en op den invalide Scheer gepleegd te hebben. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, bedraagt het aantal zieke zuigelingen thans 97 tegenover Zaterdag 78. Gisteren is op 82-jarigen leeftijd te Chel- sea (Londen) overleden aartsbisschop Da- vidson. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd en zwakke gezondheid was Lady Davidson sinds Vrijdag aan de sponde van haar levensgezel. Twee jaren geleden legde Lord Davidson het primaat neer, na deze bediening meer dan 25 jaren te hebben bezet, hetgeen langer is dan een zijner voorgangers sinds de kerkhervor ming. Ondanks zijn hoogen leeftijd gaf de thans ontslapene zich nog steeds met groote toewijding aan de kerk. Heden werden vele blijken van toegenegenheid geleverd van de kansels en in de pers. Het bekende Grand-Hotel aan het Aas- gaardstrand in de nabijheid van Oslo is door een brand geheel in de asch gelegd. Vier per sonen, die op de zolderverdieping sliepen, konden zich slechts redden door op het laat ste oogenblik langs een ladder af te dalen. Het hotel was een der meest gezochte etablis sementen in de omgeving van Oslo. Tusschen nationaal.socialisten en communisten. In den nacht van Zaterdag otp Zondag heeft in de Bulowstrasse te Berlijn een bot sing plaatsgevonden tusschen nationaal-so- cialisten en communisten, waarbij ongeveer 20 tot 30 schoten gelost werden. Geen der vechtenden werd door deze schoten getroffen, wel echter twee voorbijgangers, die been- schoten opliepen. Er werden 4 communisten en 1 nat. soc. gearresteerd. Ook in Charlottenburg had een botsing tusschen nat. soc. en communisten plaats Hierbij werden 8 personen gearresteerd. Bloedige kloppartij in Pirmasen. De communistische districtsdag te Pirma sen eindigde Zondagavond in een bloedige botsing met nationaal-socialisten. 6 personen moesten met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een van hen is al reeds overleden, terwijl drie anderen in levensgevaar verkeeren. Verder werden nog 8 personen lichter gewond. Botsingen te Dusseldorf. Zondagmiddag is het te Dusseldorf in aansluiting op de Scjalgeter-demonstratie aan de Rijnbrug naar Oberkassei tot een lievige vechtpartij gekomen tusschen commu nisten en nationaalsocialisten. Het overval commando rukte uit met 2 wagens. Het ge lukte met behulp van den gummiknuppel de vechtenden te scheiden. Talrijke arrestaties werden verricht, aan beide zijden vielen ge wonden. Ook in andere deelen der stad kwam het herhaaldelijke tot botsingen, zoodat de politie de handen vol werk had. Bij de gisteren gehouden auto-rennen in het bosch van Fontainebleau sloeg juist bij het passeeren van de finish, de auto van den coureur Noment uit Enghien over den kop. Nomont was op slag dood. Raymond Duncan, de broer van de bekende danseres wijlen Isidora Duncan, is voor nemens om Dinsdag een sympathie-demon stratie voor de Indische Nationalisten en hun vrijheidsstrijd te organiseeren in de stra ten van New York. Hij wil met de deelnemers aan zijn demon stratie, waarvan hij een massa-betooging hoopt te maken, langs Broadway naar het Zuidelijk punt van Manhattan trekken naar de Batterij om daar uit zeewater, even als Gandhi zout te maken. Hij heeft de politie toestemming voor het houden van deze demonstratie gevraagd. DE WRAAK VAN EEN CHINEES. In Londen vijf personen vermoord. Waarschijnlijk om wraak te nemen over zijn ontslag, heeft een Chineesche bankbe diende, die ontslagen was, vijf zijner vroege re collega's met een mes vermoord. Toen hij een zesde slachtoffer wilde aanvallen, kwam er echter hulp opdagen en de man werd ge arresteerd. Te Gallspach, waar zich de inrichting van den wonderdokter Zeileis bevindt, liggen op het oogenblik 19 bij hem in dienst zijnde ar beiders met typhus in het ziekenhuis, terwijl twee patiënten reeds aan deze ziekte zijn overleden. Een groot aantal personen zijn geroyeerd als leden der afd. Moskou van de Russische communistische partij, n.1. 4000 arbeiders (6 verder 10 van de boeren en 8 van de ambtenaren. Als redenen worden o.a. opgegeven passiviteit tegenover den partij- arbeid en drankzucht. De afdeeling telt c.a. 200.000 leden. De Chineesche autoriteiten verklaren dat het heele gebied van Honan ten Z. van de Gele Rivier en de provincies Hoepei en Kiangsi gevaarlijke zones zijn, waarin het fevaarlijk is om te wonen voor de onder- anen wegens lucht- en rooveraanvallen. Er is echter geen bepaalde last gegeven om deze gebieden te ontruimen, daar het gevaar van liet reizen schier even groot is als het gevaar van het blijven. De verklaring is niet van toepassing op Hankau. Aan de „Daily Herald" worden uit Djed- dah ernstige mededeelingen geseind omtrent het gedrag van de bemanning van het s.s. „Asia", dat een groot aantal pelgrims ver voerde en in brand is geraakt. Het heet dat de officieren en de bemanning van het schip dit hebben verlaten zonder zich om het lot der passagiers te bekommeren, waarvan er zooals men weet meer dan honderd zijn om gekomen (Dit zou niet onmogelijk zijn, daar werd gemeld, dat de geheele bemanning is gered). De bedevaartgangers zouden zich er over hebben beklaagd dat zij, toen ze zich in de reddingbooten wilden begeven, ruw behan deld werden; slechts twee booten werden neergelaten, waarin de kapitein, officieren en bemanning het eerst plaats namen. De pom pen van het schip werkten niet. In het geheel bevonden zich 1.530 pel grims op de „Asia", die van Hoedaida naar Djjboeti op weg was. De oorzaak van den brand is niet bekend, De koning van Hedjaz heeft hulpmaat regelen op groote schaal genomen. De ge redden zijn in barakken ondergebracht. J. H. MARINUS OVERLEDEN. Een pionier in de cultures. Plotseling is overleden -de heer Marinus, lid van den Raad van Beheer der N.V. Ned. Ind. Land Syndicaat, thans in Ned.-Indië vertoevende als gemachtigde der Nederiand- sche rubberbelanghebbenden in verband met het plan om de Inlandsche rubberproducen ten in de restrictieplannen te betrekken. Drie maanden geleden was hij weer van Hilversum naar Indië vertrokken. Hij stond op het punt om weder terug te keeren naar het moederland, nadat hij er in geslaagd was maatregelen tot stand te brengen, welke er toe zullen leiden, dat de inlandsche rubbercultuur één lijn trekt met de Europeesche producenten. Op 30 Maart 1865 te Amsterdam geboren, bezocht hij de H.B.S. aldaar en vertrok in 1886 al naar Deli, eerst als assistent bij de nog jonge tabakscultuur. In 1869 werd hij administrateur van de ondern. Tombang Deli ni Serdang. Toen brak de groote crisis uit in 1889. Marinus zag kans een gesloten tabaksonderneming Soengei Gerpa in Boven- Langkat te koopen voor 6000. Hij begon de koffiecultuur in Boven-Serdang, waarbij- hij spoedig een nieuwe onderneming open de. Daarna dreef hij onder de firma J. H. Marinus Co. een drietal bekende tabaks plantages, thans in bezit der Senembah Mij. Dan kwam de Atjeh-periode. De heer Ma rinus was een der weinigen, die er in die woelige tijden aan dacht plantages aldaar te openen. Met den jongen luitenant Colijn maakte hij een tocht door de rimboe. Op dien tocht ontvouwde Marinus Colijn zijn toekomstplannen: n.1. de vorming van een groote Nederlandsche mij., die verschillende cultures zou omvatten. Dit plan wist hij te verwezenlijken, door er mannen als Deter- ding, Loudon, Cohen, Stuart, Cremer en Van Aalst voor te winnen, terwijl generaal Van Heutz pres.-commissaris werd. Als directeu ren traden op: Colijn en Marinus. Dit was het Ned. Ind. Landsyndicaat, waarvan Ma rinus tot zijn dood een der leidende krach ten zou blijven. Hij was de man, die de rubbercultuur en de theecultuur op Sumatra introduceerde. Niet minder dan 25 groote cultuuronder, nemingen heeft de heer Marinus gesticht, waarvan een tweetal nog slechts enkele ja ren geleden, voor eigen rekening. Overal be hoorde Marinus tot de pioniers, niet slechts in Deli en Atjeh, ook in Benkoelen, Palem- bang enz. Bij zijn laatste vertrek uit Deli in 1920 ging hij na een verblijf van 13 jaar in ons land weer terug als directeur van het N. I. Landb. Synd. heeft hij met den heer Van der Laar, hoofdred. van de „Deli Crt.", zijn ervaringen neergelegd in een boek van bijna 200 blz. Marinus nam in Deli ook een werkzaam aandeel aan de organisatie der planters en het openbare leven. Tijdens zijn tweede ver blijf in Indië werd hij vice-pres. van de A.V. R.O.S., lid der permanente arbeidscommissie te Medan, lid van den Cultuurraad te Me- dan, lid van den gemeenteraad te Pemalang Siantai en landraad aldaar. In 1927 keerde hij naar ederland terug en vestigde zich weer te Hilversum, welke gemeente hij van 1914 tot 1918 als wethouder der levensmid delen- en brandstoffenvoorziening goede diensten heeft bewezen in de moeilijke oor logsjaren. GAAT DE HEER WIJNKOOP UIT DE POLITIEK? Opheffing van zijn partij overwogen In de dezer dagen te Amsterdam gehou den vergadering van het Centraal Comité der Communistische Wijnkoopgroep is De- sloten aan de Federaties en afdeelingen dier partij voor te stellen, „met het oog op de door genoemde Centraal Comité gewenschte eenheid in de communistische beweging hier te lande", tot ontbinding der Wijnkooppartij over te gaan en „zich geheel bij de sectie Holland van de Communistische Internatio nale" aan te sluiten. Het Centraal Comité verwacht dat de of ficieele partij, die van den heer L. de Visser, „maatregelen zal nemen waardoor deze aan sluiting spoedig kan geschieden". Enkele we ken geleden heeft het z.g. „Politiek Bureau" der officieele partij, antwoordende op een schrijven van het dusgenaamde „Politiek Bureau" van de Wijnkoopgroep geantwoord, dat onder bepaalde voorwaarden de leden der dissidente groep zich voor het lidmaat schap bij de sectie Holland der Communis tische Internationale konden aansluiten, mits zij bereid waren hunne gemaakte fouten daadwerkelijk te erkennen door zich te kee^ ren tegen de leiders die hen van de Comm. Internationale daadwerkelijk hadden ver vreemd. Dit beteekent als, wat wordt veronder steld, de Wijnkooppartij het voorstel van haar leiding aanneemt -wat ook door den heer Wijnkoop wordt verdedigd diens te rugtreden uit de poH+iek.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1