bergen. warmenhuizen. Rechtszaken GEEN HOESTEN NOCH KUCHEN! Kerk en school Binnenland ,,W r De richting van de pensiongasten, gaai raar Groet. Wie een bedrijf wil, moet aan de eischen voldoen. Sympathieker had spr. het 'gevonden om menschen beneden een zeker .inkomen vanwege de gemeentekas te helpen door een leening, om aan de verordening te kunnen voldoen. Spr.'s plicht is de verordening te handha ven. Hij doet dit soepel, doch er moet iets gevraagd worden. Spr. ontraadt om de ver ordening in te trekken. Spr. zou dan ver schillende bekeuringen moeten maken omdat dan niet aan het keetenbesluit wordt voldaan. Spr. vindt 5 jaar te lang gn kan zich wel met het voorstel-Bijl vereenigen om tot 11932 te gaan. i Wethouder v. L i e n e n oordeelde dat er van een soepele toepassing geen sprake was. De wed. Pot mag zelfs niet in een nieuw jhouten boetje slapen en wat hindert dat. Het is een nieuw boetje. De voorzitter: Dit verzoek is in getrokken. De heer Duin: Onder de pensionhou ders zijn verschillende menschen in overtre ding als de pensions vol met gasten zitten. Laat de menschen hun gang gaan. Knijp wat meer Uw oogen dicht. De voorzitter: Dat kan U misschien doen, maar het gaat tegen mijn geweten in. De heer Duin: Als U niet eens zoo kan komen, dan past U in Schoorl niet. De vo o r z i 11 e r Laat dit maar ter be oordeeling van hoogere autoriteiten. Wat mijn geweten betreft, dat wensch ik niet ter beoordeeling van den heer Duin over te laten. De heer Duin: Maar ik wil het toch zeg gen. De menschen zijn hier wel goed. De heer Schermer: Het gaat bij allen om iets te verdienen. Spr. is het er mede eens, dat een verordening als die er is gehandhaafd moet worden, doch laten wij het op een ge moedelijke manier eens worden om de men schen te helpen. Spr. stelt uitstel tot 1933 voor. Den heer G u 11 e r was het bekend, dat het moeilijk was. Spr. gevoelde meer voor het denkbeeld om voor hen wien het niet mogelijk •is, bij te springen om een zomerwoning te bouwen. Anders zit ir.cn er straks weer mede. De wijziging beteekent in den bouw een grooter verschil van 100. Voorts was het spr. bekend, dat de burge meester, als het gevraagd wordt, zooveel mo gelijk de menschen ter wille is. Weth. van Lienen begreep, niet wat er tegen is om toe te staan, dat in een schuur de vader bij zijn kinderen slaapt. De heer Duin bleef van oordeel, dat er overal van die haken en oogjes zitten, doch z.i. ging het alleen over de toepassing. De artikelgewijze behandeling volgde hierop. Goedgevonden werd het slapen in één vertrek toe te staan van bloedverwanten in den eersten graad. Het tusschenvoorstel van den heer Schermer om te bepalen, dat op 1 Juni 1933 de zomer woningen aan de eischen moeten voldoen, gaf de heer Duin aanleiding om een tijdsduur van 5 jaar te bepleiten. De voorzitter betoogde, dat het ge volg daarvan zal zijn dat de menschen zich niet druk meer maken. De heer Duin gelooide dit niet. De men schen vonden het zelf niet prettig als de gas ten zien, dat zij te slecht gehuisvest zijn. De heer G u 11 e r oordeelde, dat de men schen met dit uitstel niet gebaat zijn, om een goeden toestand te scheppen wil spr. de niet kapitaalkrachtigen van gemeentewege hel pen. De heer Duin wilde na 5 jaar degene die dan nog niet klaar zijn, krachtig aanpakken Hij is ook voor hetgeen de voorzitter wil. Het verschil gaat alleen over den tijd waar in dit bereikt kan worden. In stemming kwam hierop het eerste voor stel van den heer Schermer om uitstel voor 5 jaar te vcrleenen. Dit werd met 42 stem men aangenomen. Tegen de heeren Haag en Gutter. De heer Gutter stemde tegen omdat hij overtuigd was, dat de menschen, zooals de verordening werd toegepast er beter aan toe waren, dan met een dergelijk besluit. Voorstel B. en W. hen machtiging te ver- leenen de verpachting der standplaatsen langs den Duinvoet te doen geschieden voor den duur van 2 jaren met 2 optiejaren, in gaande 1 Januari 1930 en :der voorwaarde dat zonder toestemming van B. en W. de pacht, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, aan anderen niet is over te dragen. De heer G u t h e r deed het voorstel om voor dit jaar den bestaanden toestand te handhaven, omdat het reeds te laat was voor Pinkster. De voorzitter vereenigde zich met dit voorstel. Hierop werd conform besloten en het voorstel aangenomen. Vastgesteld werden de verodening op het beheer van het gasbedrijf; die op de instruc tie van den administrateur van dat bedrijf; die voor den meteropnemer-geldophaler en die inzake de belooning van den administra teur en den meteropnemer-geldophaler, re spectievelijk voor 1 en 0.50 per aanslui ting per jaar, naar den toestand van 1 Juli van het loopende jaar. Overeenkomstig de aanbeveling van B. en W. werden tot administrateur en meteropne mer-geldophaler benoemd de heeren J. W. Schoone en D. Swaan, beiden in gelijke func tie bij het G. E. B., met algemeene stemmen. Punt 9a was een voorstel van B. en W. om de zekerheidsstelling voor den admini strateur van het gasbedrijf te bepalen op 1000 en voor den meteropnemer-geldop haler op 250. De begrooting van het bedrijf is geraamd op 14000 en de maandelijks te innen gel den op 1000. Conform besloten. B. en W. werden gemachtigd van den heer G. Selhorst te Schoorldam een strookje grond 27.30 M2. voor 150 aan te koopen ten behoeve van een te bouwen gasmeter huisje. Een suppletoire begrootingg, groot 200.000, inzake kasgeidleening, werd vastgesteld. De nieuwe bestrating wordt 18000 duurder wegens misrekening. Het laatste punt der agenda was een voor- itei van B. en W. om, wegens misrekening der te vernieuwen straatlengte der Hoofdwe gen, alsnog ten behoeve van het overblijven de gedeelte van den Duinweg, lang plm. 1100 M. (het gedeelte van J. Kriller tot J. Modder) een crediet te verleenen van 18000 De voorzitter vond dit zeer onaange naam, doch wie de misrekening had begaan, was niet vast te stellen. Spr. gaf aan hoe het waarschijnlijk was geschied. Waarschijnlijk is de kom vergeten. Als spr. zich kon herin neren, dat hij de fout had gemaakt zou hij de eerste zijn om dit te erkennen. B. en W. hebben er over gedacht om een deel van den weg 3 M. breed te maken, doch vinden dit tenslotte geen oplossing, zoodat zij het crediet vragen, om daardoor mede te bevorderen, dat in de toekomst de weg op het wegenplan komt. De heer Schermer vond het eveneens onaangenaam. Ieder tracht de schuld van zich af te wenden. Spr. had de begrooting opgemaakt. Men heeft gedacht dat spr. de fout heeft gemaakt, doch dit is niet het ge val, hoewel achtenswaardige menschen deze meening reeds hebben geuit. Spr. gaf een overzicht van hetgeen in deze door hem was verricht. De opgaven zijn door het gemeentehuis verstrekt en ook nagegaan door de wegen commissie van de A. N. W. B. Spr. had reeds eerder zijn twijfel over een stuk van 2800 M. geuit. Zijn begrooting is gelukkig juist gebleken. Noch aan zijn kant, noch aan die van de A. N. W. B. zit de fout. Deze zit in de 2800 M. Spr. vond het een verdienste wanneer werd uitgemaakt wie de fout had gemaakt, om te voorkomen dat ze in de schoenen van den verkeerde wordt geschoven. Feitelijk was er 1300 M. tekort, doch door dat de steenen groot van stuk zijn is er een 200 M. gewonnen. Spr. oordeelt het een onrechtmatigheid om dat deel van den veg niet te vernieuwen, doch wat op te knappen. Bovendien geeft dit geen besparing van 18000 en spr. juicht het daarom toe, dat B. en W. de eenige juiste oplossing aan de hand doen. Spr. gaf hierna nog een begrooting voor de nieuwe bestrating van de 1100 M. Het stuk ligt midden in het andere werk en het zou dan ook hoogst ongewenscht zijn het stuk niet te vernieuwen. De heer Duin vond het wel wensche- lijk, dat uitgemaakt werd wie wel de fout gemaakt had. Wij kunnen allen fouten ma ken en spr.'s bedoeling is geenszins om wie de fout maakte het moeilijk te maken. Wat het maken van den weg betreft, met den heer Schermer is hij het er mede eens dat die er moet komen. Den geheelen zomer kan men echter niet met het werk zitten en spr. wil daarom het volgend jaar het stuk middenweg doen. Wordt besloten de steenen toch te koopen, dan wil spr. een publieke inschrijving en niet doen zooals met de vorige levering. De heer G u t h e r sloot zich bij het be toog van den heer Duin aan. Hij1 betreurde het geval, doch was overtuigd dat de raad ook tot het werk had besloten, als de be grooting 120000 had bedragen. De_voorzitter betoogde, dat B. en W. niet van plan zijn dadelijk de steenen te be stellen. Zij willen alleen machtiging om den bestaanden weg op 4.25 M. te brengen. B. en W. zijn steeds voor aanbesteding, doch de vlamovensteen is vrijwel in handen van de combinatie te Zeist. De fabrieken en niet het consortium behooren daar niet toe omdat ze niet zoo goed fabriceeren. De heer Duin achtte het ook mogelijk, dat deze er niet toe behooren, omdat ze scherp concurreeren. De heer Schermer had berekend, dat de man nog 13 weken noodig heeft bij den zelfden voortgang. Spr. wil met den Duinweg aanvangen, als men met het andere klaar is, men komt dan in Sept. toch klaar. In het seizoen zou het gewenscht zijn het werk een maand stop te zetten. De voorzitter betoogde, dat achteraf gebleken was, dat het beter was geweest na het seizoen te beginnen. Met het oog op den weg wordt er juist bij de bevolking op aan gedrongen om op het gasbuizennet aan te sluiten. Dan wordt voorkomen, dat de nieuwe weg weer moet worden opgebroken voor aanslui tingen. In overleg met den aannemer lijkt het B. en W. gewenscht het werk van half Juli tot Sept. stop te zetten. De heer Schermer was niet tegen in schrijving, mits bepaald werd, dat het vlam ovensteen moet zijn. De heer Duin zag niet in waarom het bedrag reeds nu gevoteerd moest worden, 't Kon nog wel noodig blijken, dat een 2000 meer noodig is. De heer Schermer wilde nu hooger omdat de scheepsvrachten thans zoo laag zijn. Het voorstel werd hierop aangenomen. Nog werd besloten B. en W. te machtigen tot het aangaan van definitieve leeningen, groot 120000 voor het wegenplan en van 96000 voor het gas. Rentestand ten hoogste 5 De leening voor het gasbedrijf zal een annuïteitsleening zijn. Het kohier van de Hondenbelasting werd in comité vastgesteld. De heer G u t t e r vroeg, waarom voor het G.E.B. de hekken voor de palen niet in de gemeente werden gemaakt. Ook zijn hier inwoners, die dit kunnen. Devoorzitter wist niet waar ze ge maakt werden. De heer Gutter: Is de administrateur dan zoo almachtig? De v o o r z i t t e r zal hierop de aan dacht van de commissie vestigen en met de opmerking rekening houden. De heer Duin had gezien, dat op den weg van Camperduin nagenoeg geen water was gebruikt en dit hoewel de weg 40 c.M. was opgehoogd. Spr. betoogde, dat daar een .vaste ondergrond door inwatering noodig was geweest. Nu is er geen verband in den weg. De voorzitter was het met dit stand punt eens geweest, doch de opzichter had gezegd, dat het geen nut had. De heer Schermer oordeelde, dat de opzichter zich aan het bestek had moeten houden. Spr.'s zoon, die het bestek maakte, zeide reeds: „Ik kijk er niet meer naar. Met een naar jaar ligt de weg er uit". Weth. v. L i e n e n was van oordeel, dat er onder en niet boven op den straat ingewa terd moet worden. Er is echter niemand, die op Camperduin een straat kan leggen, die het houdt. De voorzitter oordeelde, dat B. en W. hierin te soepel waren geweest. De heer Duin oordeelde van te slap. Zij hadden z.i. den tijdelijken opzichter tot de orde moeten roepen. De voorzitter zegde toe den man ten gemeentehuize te zullen ontbieden. Weth. v. L i e n e n gevoelde er niets voor, omdat z.i. de man goed had gehandeld. Op puin kan men niet sproeien, zonder een pap boel te krijgen. De heer Duin betoogde nog, dat men in het belang van een weg met het afsluiten van den weg niet te streng kon zijn. De v o o r z i 11 e r was het hiermede eens. De heer Duin betoogde nog de wensche- lijkheid van het juist aangeven van den tij delijk te volgen weg. Hierna volgde nog een en ander over den weg. Daarna sluiting der openbare zitting. Vrijdagavond hield de coöp. boerenleen bank haar jaarlijksche algemeene vergadering in het St. Jangebouw. De opkomst was be vredigend, meer dan 100 leden waren aan wezig. In behandeling kwamen de rekening en balans over 1929, welke door den heer Keesom, accountant te Alkmaar, breedvoerig werden toegelicht, en waaraan wij het vol gende ontleenen. Voorschotten: Uitstaande op 1 Januari 1929 97.894.80, in den loop van het jaar verleend 9040 en terug ontvangen 28090.36, al zoo uitstaande op 31 Dec. 1929 78844.44. Interest 5104.78. Loopende rekening: Saldo te goed op 1 Januari 1929 90038,54, in den loop van het jaar uitgegeven (te goed) 108730,20 en ontvangen (schuld) 75778 46. Saldo bij het einde van 1929 te goed f 125139.77, schuld 2149.49. Spaarkas: Saldo op 1 Januari 1929 194312,03, ingelegd in 1929 180369.77 en terugbetaald 163971.57, saldo op 31 Dec. 1929 210710,23. Uit de balans bleek, dat over 1929 een winst werd gemaakt van 2018.74. Tot lid van het bestuur v. ::d herkozen de heer P. Bakker Cz. De heer H. Kager werd herkozen tot lid van den Raad van Toezicht, terwijl in de vacatures-van der Steen en Spierings werd voorzien door de benoeming van de heeren P. J. Borst en Jn. Houtenbos Jbz., die hunne benoeming aannamen. Nt langdurige discussie werd de rentevoet vastgesteld: Uit de vergadering werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Apel doorn, W. Spierings en T. van Diepen, om te onderzoeken of, en zoo ja, onder welke voorwaarden aansluiting mogelijk is bij de Centrale te Utrecht. Het salaris van den kassier werd verhoogd met 200 en dientengevolge gebracht op 900. De r.k. begrafenisvereeniging St. Barbara kwam Vrijdagavond in het Patronaatsge bouw bijeen. De voorzitter, de heer KI Mosch, opende dev ergadering, zijn verba zing uitsprekend over het gering bezoek, wat zeer opvalt, als men weet, dat de vereeniging thans ruim 600 leden telt. Het reglement werd na lezing vastgesteld Bij de bespreking van de financiën werd na uitvoerige descussie aan het bestuur over gelaten, om te pogen op de minst kostbare wiize aan geld te komen. Ten aanzien van de bezoldiging der be ambten van de vereeniging deed het bestuur het volgende voorsteldragers 2, aanspre ker 7, bode 20 per jaar en bewaarder der kleeding ook 20 per jaar. Uit de vergadering werd nog gevraagd, naar het groote verschil van loon der dragers of aanspreker, wat door den voorzitter bevre digend werd beantwoord. Het voorgestelde loon werd daarop door de vergadering goedgevonden. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 23 Mei 1930. A. de B. te Uitgeest, dronkenschap, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. A. te Alkmaar, overtreding trekhonden- wet, 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. C. S., H. V. te Amsterdam, overtreding visscherijwet, ieder 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis. P. de V. te Limmen, A. V. te Egmond aan Zee, loopen verboden grond, de le 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 6 dagen hechtenis. P. Th. H. te Hoorn, N. F. K. te H.-Hugo- waard, D. C. te Amsterdam, overtreding spoorwegwet, de le 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e 12 boete of 12 dagen hech tenis, de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. de W. te Bergen, A. E. L., J. v. L., A. J. S., A. G., A. S. te Alkmaar, K. de B. te Oost- zaan, C. V. te Koedijk, J. H., G. K. te Zuid en Noord-Scharwoude, J. B„ A. de G. te Grootschermer, C. K. te H.-Hugowaard, C. G. te Broek op Langendijk, overtreding po litieverordening, de le en 8e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e, 9e, 11e en 12e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e teruggave aan de ouders, de 4e, 7e en 14e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e 1.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 6e 1 böete of 1 dag hechtenis, de 10e 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 13e 5 boete of 5 dagen hechtenis. K. V., P. C. te Limmen, J. G., C. B. te Uit geest, A. v. K. te Haarlemmermeer, S. H., R. v. D., J. T., C. W. te Alkmaar, C. V. te Den Helder, J. de H. te Wijdewormer, M. S. te Jisp, A. v. d. L. te Hoorn, IJ. V., A. J. H., R. J. H. te Amsterdam, N. H. M., P. A. V. te Akersloot, M. B. te Broek op Langendijk, J. C. O. te Wieringen, A. R. te Nieuwe Nie- dorp, P. L. te Spanbroek, C. R. te Oterleek, J. B„ A. S. te Anna Paulowna, A. O., C. V. te Heerhugowaard, overtreding motor- en rijwielwet, de le, 3e, 4e. 12e 13e ise iRe 20e, 21e, 22e, 23e, 25e, 26e en 27e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis de 2e f 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 5e 6, 10 en 15 boete of 6, 10 en 15 dagen hechtenis, de 6e, als ge maar regelmatig Lakerol neemt. Lakerol is 'n beproefd middel bijverkoud. beid en 't heeft nog het voor deel, dat 't zoo lekker is! Koop eens een doosje. Let vooral op do groene doos! 7e, 11e en 17e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 8e 20 boete of 20 dagen hech tenis, de 9e 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 10e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 14e 60, 8 en 16 boete of 30, 8 en 16 dagen hechtenis met 6 maanden ontzegging motrrijtuigen te besturen, de 16e en 19e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 24e 60 boete of 60 dagen hechtenis met een jaar ontzeg ging motorrijtuigen te besturen. WEDERSPANNIGE RAADSLEDEN. Een arrest van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van H. Hoiting, lid van den raad der gemeente Hoogkerk, die door de rechtbank te Groningen veroordeeld was tot 4 maanden gevangenisstraf en in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden tot 2 maanden wegens het zich niet verwij deren uit een voor den openbaren dienst be stemd gebouw op last van den bevoegden lastgever en wegens wederapannigheid. Het betrof zijn verwijdering uit de raadsvergade ring te Hoogkerk, welke door marechaussées moest geschieden. Met dit arrest is in hoogste instantie be slist, dat een uit een raadsvergadering ver wijderd lid strafbaar is, indien hij vrijwillig geen gevolg heeft gegeven aan het bevel van den burgemeester om zich te verwijde ren. Ds. J. F. Homan te Spanbroek heeft het beroep naar de herv. gemeente te Midwolde (Leek) aangenomen. Ds. N. van 't Hooft te Koog en Waal op Texel is beroepen bij de herv. gemeente te Goingarijp (Fr.) Op het drietal voor predikant bij de evang. luth. kerk te MonnikendamDe Rijp zijn geplaatst: H. J. Jaanus, prop. te Bus- sum; K. H. Wallien te Weesp en H. C. Zwahler te 's-Gravenhage. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school te Hippolytushoef is in verband met het ont slag aan den heer Windsma benoemd de heer J. H. Eden, thans tijdelijk aan de school te Oosterland. ONDERWIJZERSSALARISSEN IN MOBILISATIEJAREN. Een proefproces. Het hoofdbestuur van het Ned.-lndisch rechts-adviseur van het genootschap opge- rechts-adviseuh van het genootschap opge dragen ten -behoeve van een- lid een vorde ring in te stellen tegen de regeering, wegens het niet doen meetellen van de mobilisatie jaren voor de periodieke salarisverhooging. De bedoeling daarvan is in rechten te doen uitmaken of die in Nederland ook voor on derwijzers zonder aanstelling erkende dienst tijd in rekening dient te worden gebracht bij de Ned.-Indische salarisberekening ja, dan neen. Indien de rechter de vordering toe wijst, dan is dit ook van belang voor de andere Ned.-Indische ambtenaren, die in een soortgelijk geval verkeeren. DE FABRIEKSBRAND TE KAATSHEUVEL. Een brandweerman gewond. Omtrent dezen brand wordt nog gemeld: Toen de brand op zijn felst woedde, had er een ontploffing plaats van een hoeveelheid benzine en aceton. De brandweerman Van Riel, die juist een poging zou wagen om de vloeistof te doen wegvloeien, liep daarbij vrij ernstige kwetsuren op. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Omtrent de oorzaak van den brand wordt thans bekend, dat vermoedelijk aan kwaad willigheid moet gedacht worden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag n.1. schijnt reeds een brandend stuk papier geworpen te zijn in een dakopening van de verbinding tusschen de oude fabriek en de nieuwe, welke met Pinksteren gereed zou komen. De politie heeft daarna de fabriek gedurende den ge heelen Zaterdag bewaakt. De voorraden waren slechts gering, maar desniettegen staande wordt de schade geraamd op 6 700.000. Inmiddels lijdt de firma, die zeer druk werk had en nu haar geheele bedrijf ge- ruimen tijd moet stopzetten, groote verliezen. EEN WONDERDOKTER. Te Winschoten is proces-verbaal opge maakt tegen den magnetiseur N. v. O. (wonende in Den Haag), die daar geregeld' zittingen houdt als „wonderdokter". MISHANDELING VAN EEN VELDWACHTER. Zaterdag heeft de politie te Naarden ge arresteerd M. uit Huizen, die op 16 dezer een aanslag heeft gepleegd op den veld wachter M. en dezen ernstig heeft verwond. KIPPENDIEVEN AANGEHOUDEN. De marechaussee te Doetinchem is er in geslaagd drie kippendieven aan te houden Het drietal werd bij het plegen van een diefstal door op wacht zijnde landbouwers verrast. Op een hunner werden loopers op de tweede een bebloed mes, waaraan kippen- veeren kleefden, terwijl de derde een zak met twee kippen in zijn bezit had. ALG. R. K. AMBTENAARS. VEREENIGING. De Alg. R.K. Ambtenaarsvereeniging houdt haar jaarlijksche vergadering te Haarlem. Gistermiddag zijn de bezoekers op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen, waar de burgemeester, de heer C. Maarschalk, hen heeft toegesproken en de vereeniging he*ft geluk gewenscht met haar 12 K--jarig bestaan. De voorzitter, de heer G. Bulten, dankt# het gemeentebestuur voor de ontvangst. Hierna maakten de afgevaardigden een auto-tocht naar de zeesluizen te IJnmiden Gisteravond werd het koperen jubileum'in intiemen kring gevierd. DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM. Nog een helderziende De heer Langhirt houdt er den moed maar in. óp zijn verzoek hebben B. en W. de ver gunning om op het terrein te graven weer met 14 dagen verlengd. Er is nu een derde helderziende in het geding, een dame uit Den Haag, die zichzelf beschikbaar heeft gesteld- zij heeft nu op haar beurt een ander punr van de begraafplaats aangewezen waar de schat verborgen zou zijn. Zonder tegenspoed zou men volgens haar spoedig resultaat kunnen bereiken. Zij hui vert echter voor de gevolgen, omdat, naar zij te kennen geeft, het geld vervloekt is. Mevrouw Silvia schijnt nu voorgoed van het tooneel verdwenen te zijn. De opgravin gen onder leiding van den heer Ros, den vroegeren eigenaar van het terrein, die naai fle aanwijzingen van zijn helderziende werkt, hebben tot nu toe evenmin resultaat opgele- verd. VERKEERSONGEVALLEN. Doodelijk motorongeval. De motorrijder J. Hoisteenge van Anderen reed Zondagnacht plm. 12 uur mte zijn mo tor op den straatweg' Rolde—Grolloo. Hij haalde den voerman H. Nijboer van Grolloo in en botste tegen diens bodekar. Hij werd nog ongeveer 6 a 700 M. door den wagen meegesleurd, doordat de voerman niets be merkte. Toen het ongeval bemerkt werd, bleek Hofsteenge echter reeds te zijn overle. den. Hij was met den motor door het achter bord van den wagen gereden. Een duorijdster, een meisje uit westerbork, kreeg geen letsel De politie stelt een onderzoek in, doch vat schuld schijnt geen sprake te zijn. Auto tegen een boom. Gistermorgen is te Roermond de auto var den aannemer Den Breejen van den Bout uit Nijmegen bij het slippen op den Ven- loschen weg met volle vaart tegen een boom gebotst. De eigenaar bekwam ernstige kneu zingen, terwijl de mede-inzittende zoo een neusbeen brak. Beiden zijn in het hospitaal te Roermond opgenomen. GRATIE. Op een verzoek om gratie van den oud» gemeente-architect O. L. in de gemeente Ónstw-edde, veroordeeld wegens corruptie, is gunstig beschikt. KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is, 55 jaar oud, over» eden de gepens. majoor der infanterie J. H. M. Verhaegh. Prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan is be noemd tot lid van het „Institut Finistérien d'Etudes Préhistoriques". Zaterdagavond zijn prins Friedrich von Hohenzollern en prinses Margarete geb. prinses von Sachsen en gevolg per auto te Amsterdam aangekomen. De vereeniging „het Nederlandsche Zee wezen", van welke prins Hendrik bescherm heer is, heeft te Dordrecht hare algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter den heer J. W. J. baron van Haersolte. Onderstaande berichten werden reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.- DE MOORD AAN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT TE DEN HAAG. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, gister conclusie nemende inzake het cassatieberoep van den 43-jarigen markt koopman M. B., die wegens doodslag op zijn vrouw, gepleegd op 30 Mei 1929 in de woning aan de Faber .van Riemsdijkstraat, door het Haagsche gerechtshof tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, conclu deerde tot vernietiging van het bestreden ar rest en verwijzing van de zaak naar een aan- t grenzend gerechtshof. Arrest van den Hoogen Raad 23 Juni W. L. OVERDUIJN f. Te 's-Gravenhage is overleden, in défl ouderdom van 68 jaar, de gep. luit.-generaal W. L. Overduijn, oud-stelling-coinmandant te Amsterdam. DE VOLKENBONDS-VERKEERS- COMMISSIE. Gister brachten de leden van de Volkeft bondsverkeerscommissie een bezoek aan Rot terdam. Zij zullen Vrijdag de Zuiderzeewer ken bezoeken. DE KONINKLIJKE FAMILIE UIT AMSTERDAM VERTROKKEN. Bij 't vertrek der koninklijke familie uit Am sterdam heeft de koningin den burgemees ter verzocht, aan allen die gedurende het jongste bezoek zoowel op den openbaren weg als elders op de meest ondubbelzinnige wijze van hun aanhankelijkheid aan ons vor stenhuis hebben doen blijken, H. M. oprechten dank te willen overbrengen. De koningin verklaarde hierdoor ten zeer ste getroffen te zijn en niet minder door het geen zij in de afgeloopen week aan belang rijks in de hoofdstad heeft mogen aanschou wen, waartoe ieder, wien dit aanging, zicb zooveed moeite heeft gegevens DE NEDERLANDSCHE TAAL ALS BEGROETINGSTAAL. Een binnenkort te verwachten legerordet bevat een ministerieele kennisgeving, waarbij wordt medegedeeld, dat in verband met een terzake door den raad van ministers genomen beslissing, als begroetingstaai bij internati onale congressen en dergelijke van rege ringswege in het Nederlandsch gesproken zal worden Daarna kan hetzij in het gespn> ken woord hetzij in een schriftelijke vertaling van andere talen gebruik worden gemaain- Hetgeen van congressen en dergelijke voor begroeting van regeeringsontvangsm enz. geldt, dient zooals vanzelf spreekt, oo zooveel mogelijk in het oog te worden g* houden indien buiten de grenzen door v - tegenwoordigers der regeering wordt sproken. v J

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6