T wee eigenschappen Provinciaal nieuws schapSSelang zco groot is. conciliant te zijn. Hij vroeg voorts den voorzitter of deze op den grondslag van het voorstel van B. en W. den aankoop mogelijk achtten en of hij er zeker van was, dat de gemeente niet ver rast zal worden door den aankoop van par ticulieren, voor de gemeente gereed is met de benoodigde som. Wanneer de voorzitter als commissaris van de maatschappij den raad vrijwel de verzekering kon geven dat men gerust kon zijn, dan was spr. bereid het voorstel van B. en W. te aanvaarden. De voorzitter antwoordde, dat Dr. Hemelrijk hem als commissaris van de maat schappij, ten aanzien van de financieën een grooteren invloed toekende dan hij bezit. Als commissaris heeft spr. verplichtingen, t.a.v. de financieën der maatschappij, doch spe ciaal is hij commissaris, om erop toe te zien, dat de voorwaarden aan de maatschappij opgelegd tegenover de gemeente, behoorlijk worden nageleefd. Spr. heeft geen bezwaar om de zaken van de maatschappij uiteen te zetten. De maat schappij heeft besloten tot liquidatie- z.i. oe- sloot de maatschappij daartoe terecht, om dat de maatschappij er geen belang bij heeft haar bezit uit te breiden voor exploitatie; de maatschappij heeft spr. gevraagd: koopt 'Bergen die gronden? Spr. antwoordde, dat dit op de eerste plaats een kwestie van geld was en als zoodanig heeft de gemeente nog niet met de maatschappij onderhandeld. Spr. heeft gezegd, dat de prijs waarschijnlijk voor Bergen te duur was en verzocht den verkoop 'aan te houden. Zij wilde dit wel doen, maar 'tenslotte is de termijn geldende voor de aan bieding verstreken. Spr. heeft gezegd, wij hebben het geld niet; wat de uiterste prijs is, weet hij ook niet; hij heeft verzocht zoo wel willend te zijn om de gemeente te berichten, wanneer er iets was, om te zeggen, hoe de zaak ervoor stond en te voorkomen, dat het voor den neus van de gemeente werd gekocht. In een schrijven, dat bij spr.'s afwezigheid 'inkwam, heeft de directie bericht, dat er een ikooper was. Spr. kan niet inlichten of dit [luist is of niet, aangezien dit een zaak van de directie is. Als men hem het mededeelde, zou hij het weten ah correspondent; het lijkt hem beter, wanneer er onderhandeld wordt, dat anderen dit doen. Dr. H e m e 1 r ij k vroeg of de voorzitter niet kon garandeeren, dat het niet buiten weten van de gemeente verkocht wordt. Devo'orzitter had op het raadsbe sluit gewacht. Wanneer dit gevallen is, dan wil spr. de maatschappij schrijven; onvrien delijk gezind is de maatschappij Bergen niet, (doch aan den anderen kant zegt de directie direct: het mag ons geen geld kosten. Voor hem heeft het geen zin, om er anderen aan te laten verdienen. Dr. H e m e 1 r ij k vroeg of de voorzitter een gunstig antwoord verwachtte, op het verzoek van de gemeente om niet onderhands ■te verkoopen en de pogingen van Bergen om het geld bijeen te brengen. De voorzitter zeide, dat hierover de aandeelhouders beslissen, doch een welwil lende houding tegenover de gemeente Ber gen was in de vergadering wel uitgesproken. Dit blijkt; anders hadden zij al lang ver kocht. Voor een toezegging, die niet in strijd ds met 'het belang van de aandeelhouders, zal de directie wel te vinden zijn maar tot uitstel in het oneindige zullen zij niet kunnen be slissen. Dr. H e m e 1 r ij k wilde de maatschappij niet lang aan het lijntje houden. Spr. hoopte alleen, dat de maatschappij bereid zal worden gevonden, niet te onderhandelen tot verkoop, zonder tijdig de gemeente in kennis te heb ben gesteld. De voorzitter had dat verzoek reeds gedaan en daarop was ook een brief inge komen. Men was niet onwillend en wil mee werken, zoolang die medewerking niet in strijd komt met de belangen van de aandeel houders. Dr. Hemelrijk vroeg of de gemeente als de Raad besluit de 30.000 te voteeren, ai de toezegging heeft van 10.000 van het comi té, in vertrouwen op de subsidie van Alk maar en de Provincie de onderhandelingen niet reeds kon openen en een bod doen. Ook het groote terrein werd principieel in comité xeeds gekocht, toen men nog geen reden had yoor den steun van het Rijk. De v o o r z i 11 e r: officieus. Dr. H e m e 1 r ij k: wij zijn hier ook offi cieus bezig geweest (gehmk). Wij kunnen toch wel verwachten, dat de provincie en Alk maar bijdragen. Bergen kan het niet alleen koopen, maar wel de onderhandelingen aan- knoopen en de subsidie-aanvraag doen. Weth. B o g t m a n was van oordeel, dat de heer Hemelrijk de gemeentefinancien te optimistisch voorstelde toen hij betoogde, dat B. en W. in de vorige vergadering van mee ning waren, dat de financien er waren om den weg te maken. B. en W. hebben er nooit aan gedacht dien weg direct te maken, omdat de gemeente daarvoor het geld niet heeft. Het betrof toen een plan en een plan kost geen geld. Spr. zei- de, dat het gemeentebestuur over den aan koop van het groote bosch met de provincie heeft onderhandeld. De onderhandelingen duurden lang en B. en W. Wilden het vogel tje niet over het touw laten vliegen, tenge volge van bijzondere dingen, die zouden ge beuren. Voor den aankoop van het groote bosch hopen zij echter nog altijd op subsidie van de provincie. Spr. wijst erop, dat Bergen niet klaar is met den aankoop; het bosch moet ook verzorgd worden en anders dan de vorige eigenaar deed, omdat 'n gem. altijd te doen krijgt met menschen, die zeggen, dit moet gebeuren en dat moet gebeuren. Spr. oordeelde voorts, dat de nieuwe regeling tengevolge van de wet op de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten niet zal mee vallen. De voorzitter: Dat moet u afwach ten. De heer S w a a g: is het niet bekend? De voorzitter: Wij hebben het pas een paar dagen in huis. De heer Bogtman durfde in geen ge val hooger gaan dan het bedrag, dat B. en W. voorstellen te voteeren. De heer Zeiler was liet met cjr. Hemel rijk eens, dat het noodzakelijk is, dat dit ter rein wordt aangekocht. Hij verschilde echter met hem over de wijze, waarop dit moet ge beuren. Met de onderhandelingen met den heer J. van Reenen was het iets anders. De gemeente had allen tijd en bleef vrij, ook toen de prijs was overeengekomen. Om zonder zekerheid van steun van Provincie en Alk maar een bod te doen is voor Bergen niet zijn hc vooral» die PEPERMUNT zoo'n aparte plaats doen innemen. In de eerste plaats de buitengewoon heerlijke smaak en verder de op wekkende en verfris- schende werking. mogelijk. Als die steun onverhoopt niet ver leend wordt, dan zit de gemeente aan het bod vast. Dr. H e m e 1 r ij k wilde dit risico wel op zich nemen. De heer Zeiler had, gezien de finan cien, daar bezwaar tegen. Spr. was buiten gewoon dankbaar, dat B. en W. aandurven hetgeen zij voorstellen en dit gezien de ge weldige uitgaven waarvoor Bergen staat. Hij zal zijn stem zeker aan het voorstel geven, maar niet zoover gaan om reeds thans B. en W. te verzoeken een bod te doen. Wel zou hij de maatschappij willen verzoeken de gemeen te niet voor verrassingen te stéllen en plot seling te zeggen: het terrein is verkocht aan anderen. De voorzitter oordeelde, dat men wel wat vooruit liep op het raadsbesluit. Als dit gun stig uitvalt, dan wil spr. met de maatschap pij in overleg met het comité in verbinding treden, en zich tot Prov. Staten en Alkmaar wenden. Bij de maatschappij wil hij dan be reiken, dat de gemeente het voor den laag- sten prijs kan krijgen, als het geld bijeen is schappij heeft men noodig. gebracht. De welwillendncid van de maat- Weth. Apeldoorn zeide, dat het nooit de bedoeling van B. en W. was geweest, om wanneer de 30.000 worden gevoteerd, reeds dadelijk een bindend bod te doen. Dr. H e m e 1 r ij k wilde de risico van een bod met de kans, dat men vast kwam te zitten wel voor zijn rekening nemen. Spr.'s bedoeling om zoover te gaan was het echter niet. Met den voorzitter wil hij, een voor waardelijk bod doen en dit afhankelijk stel len, van den al of niet coor anderen te ver- leenen steun. Wethouder Apeldoorn had daartegen geen bezwaar. De voorzitter betoogde nog, dat hij er prijs op stelde, dat de raad tevens besloot tot samenwerking met het comité. Het was van veel belang, dat aller invloed voor het wel slagen werd aangewend. In de eerste plaats diende de Raad echter te besluiten het geld te voteeren. Ook zal de Raad het verzoek om subsidie tot Ged. Staten, en Alkmaar moeten richten. De heer Den Das achtte het zeer ge- wenscht, wanneer het voorstel van B. en W. werd aangenomen, dat er een zuivere om schrijving van de bedoelingen tot de provincie en Alkmaar werd gezonden. Hij vertrouwde erop, dat de verzoeken om steun een gunstige uitwerking zullen hebben. Devoorzitter wilde over de verzoeken ook voeling houden met het comité, opdat het verzoek van de gemeente verband houdt met het reeds door het comité aan de Staten ver zonden adres. Op een vraag van dr. Hemelrijk zeide de voorzitter, dat het hem bekend was, dat het comité reeds had geadresseerd, om te be vorderen, dat dit verzoek nog in behandeling komt in de zitting van 17 Juni. Dr. H e m e 1 r ij k drong er bij den voor zitter op aan, om met het verzenden van de officiëele adressen den meesten spoed te be trachten. De voorzitter zeide, dat dit ook de be doeling is van B. en W. De heer S w a a g vroeg, of het voorgestel de bedrag zonder bezwaar door de gemeente kas gevoteerd kan worden. De voorzitter: zonder bezwaar niet, maar wij achten het mogelijk. De heer Swaag: Heeft het voorstel bij aanneming onmiddellijk be'lastingverhooging tengevolge? De voorzitter: Wij krijgen de nieuwe wet en weten dit dus niet precies, maar onder de oude wet is het niet een zoodanig bedrag, dat het o.i. onoverkomelijk is. Bergen verkeert in een uitzonderlijke posi tie. Wij hebben een heeleboel dingen willen doen, die de anderen verzuimden te doen. De heer Brugman zou er niet veel meer over willen praten. Weth. Apeldoorn: Maar de heer Swaag vraagt, of het zonder belastingverhoo- ging mogelijk is; en dat weet spr. niet. De heer Zeiler: Vooral niet met het oog op de nieuwe wet. De heer Martin: Bij mij is dit toch een punt van groote overweging. Ik ben niet tegen liet voorstel, maar als het daardoor tot belas- tingverheoging moet komen, dan vind ik dit wel erg. Misschien niet als we een ander stelsel kregen. Dr. H e m e 1 r ij k Het ligt mede aan U zelf, om dit ten deele te bepallen. De voorzitter: Maar er komt een ander stelsel. Het Rijk schrijft nu voor hoe de belasting geheven moet worden. Daar niemand op den vraag van den voor zitter over het voorstel nog meer het woord verlangde werd dit hierop z. h. st. aangeno men. Z. h. st. werd mede het voorstel van B. en W. aangenomen om van de Bergeermeer 2350 M2. van de Loterijlanden aan te koopen a 50 cent per M2. tot verbreeding van den Ber- gerweg. Na eenige bespreking werd eveneens aan genomen het voorstel tot aanvaarding van grond van den heer J. van Reenen voor den aanleg van een nieuwen weg tusschen den Kruisweg en de Stroomerlaan. Een drietal administratieve voorstellen tot wijziging van de Gemeentebegrootmg 1929 en tot het doen van af- en overschrijvingen, van die begrooting werden eveneens aangeno men. Ook werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke-kasgeld leening tot ten hoogste 300.000. De balans en rekening van het Gem. Wo ningbedrijf werd met een nadeelig saldo van 2294.11 vastgesteld. Afwijzend werd beschikt op het adres van den heer O. Verkerk en anderen waarin ver zocht werd, den Lijtweg van een stofvrij weg dek te voorzien. B. en W. zegden toe, dat deze weg gedu rende het zomerseizoen extra besproeid zal worden en herinnerden eraan, dat deze bij de begrooting op het staatje was geplaatst van het werkplan, zoodat de zaak hetvolgend jaar vermoedelijk ter hand zal worden genomen. De voorgestelde overeenkomst met Alkmaar inzake de uitvoering van de Vleescbkeurings- wet werd goedgekeurd: eveneens een voorge stelde aanvulling der politieverordening. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer P. Beeldman, waarin verzocht werd grond aan de Voert te kunnen aankoopen en eveneens werd afwijzend beschikt op het verzoek van den heer L. Bruin om het Gemeente-Bosch, totnogtoe in huur bij A. Wittebrood voor 132 per jaar tot 31 Dec. 1931, te mogen huren. Z. h. st. werd aangenomen B. en W. een crediet te verkenen van 160 voor aanschaf fing van twee werkbanken voor den timmer- cursus voor jongens, welke banken in bruik leen worden afgestaan aan den Volksbond te gen Drankmisbruik. In verband met de officiëele ontvangst van Afrikaansche studenten op 4 Juli werd aan B. en W. een crediet van I 50 verleend. De Bonnefaasschouw zal op 18 Juni wor den gehouden. Op een vraag van den heer Den Das ontspon zich bij de rondvraag nog een vrij uitvoerige discussie over den voorgenomen bouw van eên nieuwe lagere school. Weth. Apeldoorn deelde mede, dat de bouwinspecteur van het L. O. na een confe rentie met den Gemeente-opzichter meer over helde naar het denkbeeld om de U. L. O. school niet te verbouwen. De voorzitter zeide, dat de zaak thans vrijwel op losse schroeven Hond, omdat de inspecteur zich op het standpunt stelt, dat Bergen een gymnastieklokaal behoeft, dat aan de eischen der wet voldoet en door alle scholen gebruikt kan worden. Het gymnas tieklokaal van de U. L. O. school voldoet aan deze eichen niet. Dr. H e m e 1 r ij k constateerde, dat daar door, het plan van den heer Den Das, om de U. L. O. school tot lagere school te verbou wen nog wenschelijker werd en temeer omdat wethouder Apeldoorn de wenschéüjkheid be toogd had om een gymnastieklokaal, dat door alle scholen gebruikt zal worden, op een ter rein te zetten, dat niet bij een andere school is gelegen. De voorzitter zegde toe, den Raad volledig te zullen inlichten en verzekerde den heer Den Das, dat B. en W. den Raad in geen gevat voor een afgewerkt nieuw plan zullen stellen. De heeren S w a a g en Blank verkregen opdracht om met den heer Beek aan d:en Ko rendijk overleg te plegen over het verlagen van de Wilgen aan zijn terrein ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. Na een opmerking van den heer den Das zegde de voorzitter toe, Alkmaar te zullen aanschrijven over het gebruik van de Berger gasbuis voor de gasvoorziening van Koedijk. De heer Zeiler leverde nog critiek op de wijze, waarop de gasbuizen ten nadeele van johge aanplant in het wandelpad waren ge legd. Hierna sluiting. WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde de Rundvee- fokvereeniging onder leiding van den heer Jb. Kaan Kzn. Aanwezig waren 14 leden. Vooraf deelde de voorzitter mede dat door omstandigheden de bestuursvergadering nog niet is gehouden, doch hij wilde nu deze maar ineen doen vloeien. Dit betrof een be spreking van de herziening van het huishou delijk reglement, hetgeen nu wel in deze ver gadering behandeld kon worden. Alsnu werden eenige artikelen uit het re glement geschrapt, gewijzigd of vernieuwd. Er zullen nu nieuwe reglementen worden ge drukt, waarin tevens de algemeene voor waarden worden opgenomen. Aan elk lid zal een exemplaar worden verstrekt. Door de prov. commissie tot bevordering der runderveefokkerij in Noordholland zijn boekjes verkrijgbaar gesteld a 50 cent waar in opgenomen nadere voorschriften voor een rundveefokvereeniging, idem voor een con troleur; instructie voor de stamboekhouders en melkcontroleurs; voorschriften en toelich tingen voor het controleeren van de produc tie der koeien en de berekening van de uit komsten der melkstaten. Ook hiervan zal voor elk lid 1 exemplaar worden besteld. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering welke te Hoorn werd ge houden, gaf geen aanleiding tot bijzondere bespreking. De afgevaardigde, de heer C. R. Blaauboer die niet aanwezig was, kreeg vrij mandaat. Door den heer D. Jimmink werd een uitge breid rapport uitgebracht van de laatst ge houden algemeene vergadering. De rekening van den penningmeester na gezien door de heer K. Schenk en Jb .Sleutel werd in orde bevonden. De commissie advi seerde tot goedkeuring, waartoe werd beslo ten. De penningmeester lichtte toe, dat het saldo 32 bedraagt. Tevens deelde deze mede, dat het salaris van den heulpmonster- nemer Bakker was vastgesteld op 8 per week. De fokvereeniging betaaldt 5 en de fabriek 3. De voorzitter merkte hierbij op, dat hier uit tevens blijkt de goede samenwerking tus schen fokvereeniging en fabriek. Alsnu kwam in bespreking het vraagprogram voor de te houden fokveedag te Hoorn. De voorzitter zag met eenige huivering dezen dag tege moet in verband met de tongblaar, welke weer op verschillende plaatsen voorkomt. Er zijn evenwel al zoo veel voorbereidingen, zoodat het, zoo eenigzins mogelijk, moet doorgaan. We hebben hier een stilzwijgende commissie, die aan de hand van 't program ma eens kan rond gaan. De heer P. D. Schenk merkte op, dat bijna elke vereeniging de zaak reeds in behande ling heeft genomen. Er mag hier dus ook wel eenige spoed gemaakt worden. Spr. zou wen- schen, dat elk lid vooraf even opgeeft welk dier naar zijn meening er voor in aanmer king komt. Dit zou voor de commissie veel vergemakkelijken. De voorzitter was dit geheel met den heer Schenk eens, doch meende toch, dat de bees ten eerst goed doorgegraasd moeten zijn en het voederen kan ook niet vcor Juni gebeuren. Besloten werd, dat elk lid zoo spoedig mo gelijk aan den secretaris zal opgeven, wat hij denkt te hebben. Het is gewenscht, dat van alle rubrieken wordt ingezonden, mits ze na tuurlijk goed zijn. De heer P. Schenk wilde nog aansporen, dat ieder zijn beste beentje zal voorzetten, want ook door andere vereeni- gingen zal wel alles in 't werk worden ge steld. Bij de rondvraag informeerde de heer K. Schenk naar de hoedanigheid van Runder- zalf. In een der bladen werd dit als waar deloos gequalificeerd. De voorzitter zeide, dat inderdaad deze in de Wijk niet heeft voldaan, doch op andere plaatsen daarentegen weer zeer goed. Men moet ook plaatselijke omstandigheden in aan merking nemen. Wanneer men met runder- horsel heeft te kampen, moet men niet om de 14 dagen, doch elke week de gaatjes gewoon dichts meren en vooral niet uitknijpen. Met de hoop, dat de fokveedag te Hoorn goed zal slagen, sloot de voorzitter deze bij eenkomst. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Wegenbeheer. Ia antwoord op het Algemeen Verslag van de Prov. Staten betreffende de be grooting voor 1930 van het Wegenfonds werd door Ged. Staten medegedeeld, dat het te verwachten viel, dat het destijds voor het uitvoeren van'het Wegenplan geraamde bedrag van 22.000.00 niet voldoende zou zijn. De nieuwe begroo- ting, die daarbij in uitzicht werd gesteld, is thans voltooid. Ten aanzien van de nieuwe begrooting hebben Ged. Staten de medewerking ge had van de Wegencommissie, die over eenkomstig de door haar gedane toezeg ging is ingesteld en waarin zitting heb ben de heeren A. Colijn, A. Comman deur. Th. M. Ketelaar, j. J. Klaarenbeek, Jhr. Mr. D. E. van Lennep. M. A. Reinal- da, P. Stapel Czn. en C. Thomassen. Voorts hebben Ged. Staten de heeren ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstand en ir. G. J. van den Broek, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Wegen verbetering, bereid gevonden, in deze commissie zitting te nemen. Lid en voor zitter der commissie is het lid van Ged. Staten de heer D. Kooiman. Herziening van de wegprofielen. Bij het samenstellen der begrooting is de vraag onder het oog gezien, of, mede in verband met de uitgesproken wen- schen, de profielen der wegen moesten worden herzien. Ged! Staten hebben die viaag bevestigend beantwoord. Door de ervaring geleerd en met het oog op het steeds groeiend verkeer, zou tten Ged. Staten de verhardingsbreedte voor de lijba en als regel niet smaller willen maken dan 5.50 M. Voor wegen in dicht bevolkte streken en met druk verkeer zal de verhardingsbreedte veelal op 6 M. gebracht moeten worden. Voorts dienen aansluitende riiwielpaden ten minste 0.75 M. breed te zijn. Rijwielpaden zoowel dienende voor opgaand- als voor afgaand verkeer, zullen" steeds vrijlig- gend worden aangebracht. Een vrijlig- gend rijwielpad zal, naar gelang van het te verwachten verkeer, tusschen de 1.50 M. en 2.50 M. breed moeten zijn. Volgens de beschouwingen zijn Ged. Staten gekomen tot 3 wegprofielen. Naar hun oordeel is de breedte der wegbanen van resp. 15, 10 en 8.50 M. stellig niet te groot, als men bedenkt, dat in de meeste wegen leidingen moeten worden onder gebracht en veelal ook het aanbrengen van beplantingen wenschelijk zal zijn. Op plaatsen, waar wandelaars zijn te verwachten en op plaatsen waar bebou wing is te verwachten, zullen voetpaden worden aangelegd. De nieuwe raming. Het eindbedrag der nieuwe begrooting bedraagt 36.250.000. De oorspronkelijke schatting is uit den aard der zaak zonder dat de plan nen meer in onderdeelen waren uitge werkt moeten geschieden. Ook konden bij die schatting, in verband met de on volledig beschikbare gegevens, niet met juistheid de omvang en de waarde der mogelijke schadesnijdingen beoordeeld worden. Bovendien is door de wijziging, welke het plan van 1925, mede in ver band met de vaststelling van het Rijks- wegcaplan, heeft moeten ondergaan, de lengte van wegen volgens een geheel nieuw tracé toegenomen van 73 K.M. tot ruim 135 K.M., waardoor dus over veel meer terrein moet worden beschikt dan volgens net plan 1925 het geval zou zijn geweest. Verder is er in de nieuwe begroo.ting op gerekend, dat voor alle wegen van het beheersplan een strook van zooda nige breedte wordt gekocht, dat op den duur de wegen zonder verderen aankoop kunnen wordeu verbreed tot de grootst gemelde breedte en dat de strook niet alleen ruimte biedt voor de eigenlijke wegbaan, maar ook voor de taluds en de wegslooten over de volle breedte, bene vens nog 0.50 M. terein aan de landzijde Aldus kan de provincie zich volledige zeggenschap f ver hare wegen verzeke ren. Een en ander heeft gemaakt dat de*, volgens het plan van 1925 voor den weg aanleg en de wegenverbetering in totaal benoodigde, oppervlakte van rond 290 H.A. thans is uitgebreid tot 476 H.A. De begrooting voor grondwerken is van 6.704.000 in 1925 gekomen op 11.450.000. De reden van dit groote ver schil is gelegen zoowel in de benoodigde pandroeveelheden, die in de nieuwe om standigheden, aanzienlijk grooter moes ten zijn, als in de zandprijzen, die in der laatster: tijd zijn opgeloopen. Voor verbetering en vernieuwing van kunstwerken was in 1925 gerekend 0t eens uitgave van 2.651.000, terwjn thans daarvoor 'n bedrag van 4.934 OOft is becijferd. In het oorspronkelijke pian was gerekend op eenvoudige bruggen met eeno breedte tusschen de leuningen van 6 tot ten hoogste 8 M. Thans zullen de bruggen aanmerkelijk breeder wor den gemaakt, zoodat het wegprofiel op die kunstwerken zoo min mogelijk be hoeft te worden ingesnoerd. Ook omtrent de prijzen van de kunstwerken is, nu daarvan verschillende zijn uitgevoerd of in details zijn uitgewerkt, een beter inzicht verkregen. Thans zijn ook cle eischen en opvattin, gen van de Spoorwegen omtrent het ma ken van spoorwegkruisingen beter be kend en blijkt het in de meeste gevallen wenschelijk, die kruisingen door viaduc ten of onderdoorgangen te vervangen' de hieraan verbonden kosten hebben tot eene aanmerkelijke verhooging van de begrooting aanleiding gegeven. De verbreeding der beharding tot 5.50 M., respectievelijk 6 M., welke voor het verkeer noodzakelijk is, maakt, dat de totale oppevlakte der beharding, verge leken bij 1925, met bijna 310.000 M2. moet worden uitgebreid. Behalve een afzonderlijke post voor beplantingen, welke in verband met de lengte van het net, nog een vrij belang rijk bedrag vertegenwoordigt, is in de nieuwe begrooting een post opgenomen voor uitvoering, onvoorzien en afronding ten bedrage van 2.196.000. Onder de uitvoeringskosten zijn te begrijpen salarissen, kosten van opme tingen, grondboringen, bestekken, aan schaffing van instrumenten enz. De financiering Uit overweging, dat rans de midde len nog ruim vloeien, zouden Ged. Sta ten voorshands voor den aanleg der we gen zooveel mogelijk alles uit de gewone middelen van het Wegenfonds willen betalen en alleen voor grondaankoop leeningen ten laste der provincie willen sluiten. Ged. Staten zouden het Wegen fonds daartoe wenschen te versterken, in de eerste plaats door voor de jaren 1930 tot en met 1934 de jaarlijksche uit- keering uit de provinciale kas van 750.000 op 1.000.000 te brengen, en voorts door uit het fonds, gevormd uit batige saldi van vorige jaren, dat thans rond 4.00G.000 groot is, een bedrag van 2.000.000 in het Wegenfonds te storten. Volgens bovengenoemd systeem zou in 5 jaar tijds m het Wegenfonds wor den gestort in totaal 19.000.000. Reeds is verwerkt rond 3.000.000, blijft vol gens den thans gemaakten opzet nog te dekken in de jaren na 1934 ruim 14.000.000. Rijwielpaden. Naast de rijwielpaden, welke deel uit maken van de wegen, worden, door de zorg van enkele vereenigingen in deze provincie, in aan natuurschoon rijke streken, rijwielpaden aangelegd, welke een zelfstandige wegbaan hebben. Voor deze rijwielpaden worden veelal bijdra gen uit de provinciale kas gevraagd. Voor zoover zoodanig pad, hoewel niet onmiddellijk deel uitmakend van een op het wegenplan voorkomende weg, kan dienen om het verkeer daarop te ontlasten, schijnt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat daarvoor eene bijdrage uit de opbrengst der wegenbelasting wordt toegekend. Voor zoover de rijwiel paden echter niet voor eene uitkeering als boveibedoeld in aanmerking komen, meenen Ged. Staten, dat er wel aanlei ding bestaat, dat daarvoor uit de provin ciale kas naar <-elang van de omstandig heden eene bijdrage wordt verleend. Door den aanleg van laatstbedoelde pa den wordt tegemoet gekomen aan den meer en meer tot uiting komenden drang der bevolking om van het natuurschoon te genieten. Aangezien het Geu. Staten niet moge lijk schijnt voor deze subsidieering alge meene regels te stellen, doch veeleer ieder geval afzonderlijk beoordeeld zal moeten worden, schijnt het de meest voor de hand liggende oplossing, dat voor uitkeeringen als deze jaarlijks een post op de begrooting wordt gebracht. Ged. Staten stellen in verband met deze noodige wijzigingen voor te beslui ten in de jaren 1930 tot en met 1934, bo ven het in art. 2 van de Verordening be treffende het beheerd cvan het Wegen fonds vastgestelde bedrag van 750.000, in het Wegenfonds te storten een bedrag van 250.00uit het fonds van batige saldi in het wegenfonds te storten een bedrag van 2.000.000 en op de provin ciale begrooting te brengen een post voor uitkeering aan derden van bijdra gen voor aanleg en onderhoud vaji rij- wilpaden. Provinciale rekening 1928. Verschenen zijn de rekening van de provinciale inkomsten en uitgeven over 1928; de verantwoording wegens het beheer van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1928, opgemaakt ingevolge art. 119 der Prov. Wet en een ontwerp besluit tot vaststelling der inkomsten en uitgaven van die rekening, opge maakt ingevolge art. 121 der Prov. Wet. Ter verduidelijking van het laatst ge noemde ontwerp-besluit, waarin geen onderscheid gemaakt wordt tusschen de gewone en de buitengewone inkom sten en uitgav:n, wordt opgemerkt, dat de gewone inkomsten f 14.956.485.76 en de gewone uitgaven 'l2.00).463.22K be droegen en dat de gewone dienst 1928 dus met 'n batig saldo van 2.953.032.53' sluit. In het ontwerp-besluit worden de ont vangsten en uitgaven der rekening over 1928 vastgesteld als volgt: de ontvang sten tot een bedrag van 15.057.246.57; de uitgaven tot een bedrag van 14.740.492.44 zoodat het batig slot Is 316.753.12H, welk batig slot op de be grooting voor 1931 zal worden geregeld, voor zoover dit althans niet reeds vroe ger zal ziin geschied.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6