De A.V.R.O.-Actie in Alkmaar. Filmnieuws Een volte zaal met een enthousiast publiek. Stormachtige toejuichingen en ovaties. veterinaire inspectie van de volksgezondheid werd ingesteld. Minister Verschuur wees op de groote be- teekenis van de diergeneeskundige weten schap en de veterinaire staatsdiensten voor de volksgezondheid. Oud-tniniser Aalberse en mr. Lietaert Peert>olte diepten herinneringen op uit den :ersten tijd van de voorbereidingen en in werkingstelling van de VleesChkeuringswet en wezen op de goede verstandhoudingen on derling in het corps en tusschen de veteri naire inspectie en de regeering. Het woord voerden verder dr. rrenkel, chef van de veterinaire afdeeling van hei Centraal Laboratorium voor den volksge zondheid en de inspecteurs dr. Zwart, dr. Overbeek en Quaedvlieg. GIFT AAN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. In de vergadering van den senaat der «chnische hoogeschool op 27 Mei gehou den, heeft de rector-magnificus meege deeld, dat de technische hoogeschool door de bizondere welwillende gevoe lens, die onbekende schenkers jegens haar koesteren, verrijkt is met een zeer belangrijke gift met de bedoeling, dat daarmede word tgevormd een stichting, waaraan de stichters den naam van Delftsch Excursiefonds verbonden wen- schen te zien. DE BALDADIGE STUDENTEN. De twee studenten, die op den dag tan de studentenroeiwedstrijden in het koninklijk paleis op den Dam zijn bin nengedrongen en aldaar eenige schade l.ebben berokkend, zullen op 13 Juni a.s. voor de 5e Kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht staan. Als verdediger zal optreden mr. J. de Vrieze te Amsterdam. „DE GRQNNEGER KRING". Op Hemelsvaartdag heeft in het Kurhaus te Scheveningen een groote gewestelijke bü- eenkomst plaats gehad van de verschillende vereenigingen van oud-Groningers in Noord en Zuid-Holland. Aanwezig waren de afdee- lingen Zaandam, Dordrecht, Rotterdam, Schiedam, Delft en de beide Haagsche ver eenigingen. Nadat het Groninger Volkslied was gezongen, hield de heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam, een inleiding over de groote cultureele en economische be- teekenis van een krachtige landelijke organi satie. Het cabaretgezelschap van mevr. Melles uit Rotterdam „De Roege Roepe" verleende rijn medewerking aan deze welgeslaagde bij eenkomst. INSECTENVERZAMELING VAN E. JACOGSON. Men schrijft ons: De insectenverzameling, door den heer E. Jacobson te Fort de Koek (Sumatra) bijeen gebracht, en aan het Zoologisch Museum te Amsterdam geschonken, is een der belang rijkste aanwinsten van de vele aanwinsten, die dit museum in de laatste jaren heeft mo gen boeken. Een groot deel van het levens werk van deze uitstekenden kenner en verza melaar, maar bovenal scherpzinnigen en accuraten waarnemer is in deze collectie be lichaamd. Zeer te betreuren valt, dat de heer •Jacobson, voornamelijk wegens den toestand zijner oogen, thans de beoefening der ento mologie grootendeels zal moeten staken. In alle tropische gebieden zijn vele verzame laars, wier ijver in het bijeenbrengen van natuurvoorwerpen niet genoeg geroemd kan worden, waar waarnemers als hij zijn veel te zeldzaam. BOTERCONTROLEST ATION NOORD-HOLLAND. Uit het jaarverslag. I Blijkens het jaarverslag van het Botercon- /rolestafion Noord-Holland over 1929 be droeg het aantal leden op 1 Januari 1930 73, n.1. 51 zuivelfabrieken, 10 melkinrichtin gen en 12 handelaren, tegen 73 op 1 Januari 1929 (50 zuivelfabrieken, 10 melkinrichtin gen en 13 handelaren. Bovendien staan nog onder controle 30 filialen (als v. jj. Gecontroleerd werd 3.184.126 K.G. gepro duceerde en 1.420.344 K.G. bijgekochte bo ter. Van de bijgekochte boter werd 220.553 K.G. doorgezonden met het oorspronkelijke rijksmerk. De boterproductie was ongeveer 4.9 pCt. hooger en de bijkoop ongeveer 4.4 pCt. hooger dan in 1928. In den loop des jaars werd de contributie verlaagd met plm. dacht trekt. Wat speelt deze jeugdige filmster toch sympathiek. Edmond 8 pCt. Op watergehalte werden onderzocht 2716 monsters. Hiervan bezat 1.56 pCt. een vocht gehalte boven 16.0 pCt., di. 0.26 pCt. meer dan in 1928. Door 40 leden, n.1. 27 zuivelfa brieken, melkinrichtingen en 10 handelaren, werd steeds boter bereid en omgezet met een watergehalte beneden 15.6 pCt. Het percen tage monsters met een vochtgehalte van 15.6 pCt. a.m. 16.0 pCt. bedroeg in 1928 1.58 pCt. en in 1929 1.47 pCt. en is dus een wei nig gedaald. Het gemiddelde vochtgehalte bedroeg 13.95 pCt. (v.j. 13.83 pCt.). Er werden 63 boeten opgelegd (d.i. 10 minder dan in 1928), waarvan 51 wegens te hoog watergehalte. Het totaal bedrag der boeten was 1093 964). Schorsingen be hoefden niet te worden toegepast. KA ASCONTROLEST ATION NOORD-HOLLAND. Uit hel jaarverslag Blijkens het jaarverslag van het Kaascon- trolestation Noord-Holland over 1919 be droeg het ledental op 31 Dec. j.1. 585, n.1. 8 kaas- en boterfabrieken, 32 kaasfabrieken en 485 zelfkazende boeren, tegen 651 op 31 December 1928, n.1. 64 kaas- en boterfabrie ken en 543 zelfkazende boeren. Het aantal kaas- en boterfabrieken stijgt dus nog steeds ten koste van het aantal kaasfabrieken, ter wijl ook het aantal zelfkazende boeren voortdurend minder wordt. Het station controleerde in 1929 19.860.755 K.G. kaas, d.i. plm. 1.3 pCt. minder dan in 1923. Hiervan was 95.41 pCt. 40-plus-kaas (v.j. 95.11 pCt.) 3.17 pCt. volvette kaas (2.77 pCt.), 1.03 pCt. 30 plus-kaas (1.48 pCt.) en 0.39 pCt. 20 plus-kaas (0.64 pCt.). 93.48 pCt. der totale productie was fabriekskaas (v. j. 90.72 pCt.) en 6.52 pCt. van de zelfka zende boeren (9.28 pCt.). Er werden onderzocht 11.056 kaasmon sters. Het gemiddelde vetgehalte in de droge stof bedroeg bij de 40 plus 44.06 pCt. (v.j. 44.16 pCt.), het gemiddelde watergehalte 47.57 pCt. (v. j. 47.39 pCt.). Er werden 569 boeten opgelegd (v. j. 562), waarvan 562 wegens een te laag vetgehalte in de droge stof en 7 wegens vermissing van enkele rijksmerken. Voornamelijk voor gevallen tusschen 41.5 en 42 pCt. werden van de genoemde boeten 133 stuks voorwaar delijk opgelegd; hiervan werden er 55 omge zet in een gewone boete en konden 78 wor den kwijtgescholden, daar binnen den daar voor vastgestelden termijn geen nieuwe on dergehalten voorkwamen. In totaal werd aan boeten ontvangen 7184.50, d.i..'/ 931 meer dan in 1928. De exploitatierekening sluit met een batig saldo ad 11.42419. Hiervan wordt 2124.21 aan de leden terugbetaald, zijn de 5 pCt. van de contributie over 1929, fr: de rest ad 9299.98 aangewend als bijdrage in de exploitatiekosten over 1930. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Bij de R.K.. Fabrikanten gaat het niet door. In de conferentie tusschen partijen, betrokken bij het dreigend conflict In de sigarenindustrie, onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. Aalberse, kon geen overeenstemming worden bereikt. In een daarna gehouden bespreking tusschen de r. k. vereeniging van siga- renfabrikanten en de r. k. en christelijke tabaksbewerkersbonden werd overeen stemming bereikt op de volgende basis lo. zes vacantiedagen, 2o. vergoeding van zes christelijke feestdagen, 3o. stor ting vanaf 31 October 1930 van 1 der werkloonen door de werkgevers in het pensioenfonds, 4o. instelling van een commissie tot boekenonderzoek, als door den rijksbemiddelaar is voorge steld. Eventueele loonsverhooging als een en ander gaat in 1 October 1930. Het conflict gaat nu niet door bij de r. k. patroons. Het standpunt van het Verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten tegenover deze oplossing is nog niet bekend. VERLEDEN en DE JUFFROUW UIT DE TEAROOM. Twee mooie Fox-films in de Cinéma Américain. Wie nog mocht twijfelen aan het groote talent van Louisa Dresser, de Amerikaansche tooneelspeelster van buitengewone gaven, zal door de in drukwekkende Fox-film „Verleden" zeker overtuigd worden. Hier is het een vrouw, di; na twintig jaren haar doch ter terugziet, die zij indertijd verlaten heeft om haar tooneelroeping te volgen. •Maar deze dochter wordt ook getrokken naar het tooneel en dezelfde rijke be schermer, die indertijd de moeder in 't ongeluk heeft geholpen tracht nu Lydia geheel in zijn macht te krijgen. Doch „Tante Lon de naam waaronder de moe der bekend is, strijdt nu voor haar kind, wien zij een leven als zij zelf gehad heeft, besparen wil. En met succes, wat ieder haar gaarne gunt. Louise Dresser laat alle zijden van haar talent bewonderen en zij speelt de moederrol in één woord prachtig. Men moet dit spel met aandacht volgen om het naar volle waarde te kunnen schat ten. Ziet haar als tante Lon, als pleeg moeder, als negerzangeres, als vriendin enz. De zeer aantrekkelijke verschijning -.Tune Collyer speelt de rol van de doch ter heel goed, terwijl Oscar Apfel als de ivriend van tant Lon natuurlijk spel geeft Deze film houdt tot het einde de aan dacht der toeschouwers gevangen. „De Juffrouw uit Teoroom" is een zes- acter in een geheel ander genre. Hier een fijne comedie, waarin vooral Loïs Moran door haar zonnig spel de aan- Lbwe vervult de rol van hun rijken erf- DE LEDEN DER VERKEERS- COMMISSIE VAN DEN VOLKEN BOND IN ONS LAND. De gedelegeerden van de permanente ver- genaam Dodsworth, of liever gezegd Adelbert. Als kind voelde hij zich reeds tot het eenvoudige meisje aangetrokken. Maar later na zijn verblijf in den vreem de teruggekeerd moet hij heel wat doen om de blijvende liefde van Lettie te ver overen. Doch de aanhouder wint ook hier. Naast de beide hoofdfiguren dient het een zeer geslaagde type genoemd, dat Lucien Littlefield maakt van Adelberts kassier en helper. Een Fox-natuuropname en een komi sche tweeacter gaan nog aan de beide groote nummers vooraf en men krijgt zoodoende een geheel, dat de belang stelling ten zeerste waard is. DE GEVLOEKTE. Alkmaarsch Bioscoop-Theater, Een romantische film uit het zeemansle ven waarin Lou Raimon de rol vervult van den gevloekte, 'n zoon van kapitein Hugues de Castreaux, die zijn zoon vervloekt heeft daar deze 10 jaren geleden iemand heeft ver moord en gevlucht is. Alleen zijn zuster De- nise denkt altijd nog met teederheid aan den banneling. Het schip van den kapitein „De Sybille" zal weer uitvaren. Saint Edme, een neef van den kapitein, zal de reis meemaken. Tevergeefs heeft hij aan Denise zijn liefde verklaard. Louis Duval is beter geslaagd, en Saint Edme haat Duval daarom. Een man, die een verschrikkelijken sabelhouw over zijn gelaat heeft, vraagt een ander matroos te Saint Pierre naar de familie Castreaux. Je moeder is dood, je vader heeft je gevloekt en je zuster gaat trouwen, verneemt hij. Drie weken later keert de Sybille in den haven terug met het lijk van Castreaux aan boord. Denise is wanhopig. Saint Edme wordt haar voogd en plaatst zich tusschen haar en haar verloofde. Hij deelt Denise mede dat hij naar keerscommissie van den Volkenbond, die de zer dagen in Den Haag vergaderden, waren Donderdag de gasten van de A.N.w.B. en de K.N.A.C., die hen een autotocht aanbo den. Het doel van dit uitstapje was een be zoek aan de Zuiderzee en den buitenlanders tevens een beeld te geven van een der mooi ste en meest pittoreske deelen van ons land Het eerste gedeelte van den tocht ging langs de,Vecht naar.Utrecht en vervolgens via Doorn, 'Amersfoort, Bunschoten en Baarn nahrBussum, waar in hotel „Het Bosch van^Bredius'^de lunch werd gebruikt. De leider'van den tocht, de heer Rengers, hield hierbij j'een, tafelrede, waarin hij o.m. opmerkte, dat'liet'voor de buitenlandsche gasten (een veertig-tal) waarschijnlijk de laatste maal is geweest, dat zij de Zuider zee hebben aanschouwd. Voorts wees de heer Rengers op den goe den staat, waarin onze verkeerswegen over het algemeen verkeeren en op den arbeid, gedurende de laatste jaren ten koste gelegd aan de vernieuwing, verbetering en het on derhoud van onze wegen. Langs het Gein over Weesp keerde het ge zelschap naar de hoofdstad terug. Gister na men de gedelegeerden de Zuiderzeewerken in oogenschbuw. EEN AANRANDER GEARRESTEERD. Te Haarlem is op den Spaarndammerweg een 32-jarige man aangehouden, die er van wordt verdacht Vrijdag van de vorige week daar ter plaatse een fietser te hebben aange rand. Niettegenstaande het meisje hem heeft herkend, ontkent de man. Uit een onderzoek van de politie is gebleken, dat onder de ge meente Bloemendaal ook twee meisjes zijn aangerand en wel op 19 April en 2 Mei j.1. Ook deze meisjes zijn met hem geconfron teerd en hebben hem pertinent als den aan rander herkend. Ook een 33-jarige werkster, die in 192 te Santpoort is aangerand, heeft den man als den aanrander herkend. De man blijft evenwel ontkennen. HONDERDJARIGEN. Mevr. J. P. Slegt—Van der Greft, oudste ingezetene van Den Haag, heeft op Hemel vaartsdag in goede gezondheid haar lOlsten verjaardag gevierd. Van vele zijden heeft zij bloemen zoomede brieven en kaartjes van ge- lukwensch ontvangen. Op Zaterdag 26 Juni is er weer een hon derdjarige ingeztenene van de Residentie; dan zal n.1. de weduwe Van Weers—Eskens, wonende Koninginnestraat 95, haar lOOsten geboortedag vieren. MILITAIRE GASOEFENINGEN. Het Lid der Tweede Kamer de heer Ter Laan heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Ligt het in de bedoeling, een inrichting tot het houden van militaire gasoefeningen te stichten op het terrein van Het voormalig militair hospitaal aan den Morschweg te Leiden? 2. Zoo ja, is de minister bereid mede te deelen, welke werken tot dit doel zullen wor den tot stand gebracht en welke oefeningen in deze inrichting zullen worden gehouden? 3. Is het in ieder geval niet beter, dat zulk een inrichting geplaatst wordt buiten de kom van een gemeente? VERGADERING CENTR. BOND WERKMEESTERS EN ANDER OPZICHTHOUDEND PERSONEEL. Donderdag is in de groote zaal van Hotel de 1'Europa te Utrecht de drukbe zochte tweejaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van den Centralen Bond van werkmeesters en ander op zichthoudend personeel In zijn opzichtswoord herdacht de voorzitter de heer J. J. Jeronimus het overlijden van mr. Troelstra. Na vervol gens zijn vreugde te hebben uitgespro ken over den groei der vereeniging, zoo wel in ledenaantal als vermogenssterk te, zeide spr. eenige woorden over de In aantocht zijnde crisis. Hierna had de wederzijdsche begroe ting der vertegenwoordigers plaats, waarop een korte huldiging van het 2000ste lid volgde. Bij de verkiezingen werden voorzitter en penningmeester bij acclamatie her benoemd, terwijl in de vacature van secretaris werd voorzien. Een feestavond besloot den dag. Caracas in Venezuela moet zeilen en ver langt dat zij medevaart, en zij stelt op haar beurt den eisch dat Duval de reis mededoet. De banneling bevindt zich op het fregat de Sybille, die daarop dienst heeft genomen. Er is in 't schip een geheimzinnige ruimte, die niemand mag betreden. De banneling weet er binen te dringen en hoort dat Saint Edme aan een matroos last geeft Duval over boord te werpen. Hij moet doen voorkomen dat Duval bij ongeluk is in zee gestort. Als Duval dien avond op de brug door den ma troos wordt aangevallen, komt de onbekende en gooit den aanvaller overboord. Hij ver bergt Duval in het geheime hok en roept daarna „Twee man overboord", waarna hij Denise gerust stelt. De onbekende wordt ge boeid opgesloten. Duval bevrijdt hem. Het hok wordt door beiden onderzocht en bevat veel ruw goed. Een matroos vertelt dat Saint Edme zich die rijkdommen heeft toege- eigend nadat hij zijn oom heeft doen dooden. Saint Edme wordt gedood. De sloep wordt uitgezet. Denise, Duval en de matroos die alles vertelde, nemen plaats daarin. De on bekende weigert mede te gaan. Ook wil hij zijn naam niet noemen. Hij verzamelt de equipage en laat het fregat in de lucht sprin gen. Daarmee eindigt dit spannend gebeu ren waarbij de filmster Jacky Monnier als Denise, René Ferte als Louis Duval en Lou Raïmoun als de Onbekende op zeer loffelijke wijze hun rollen vervullen, zoodat van 't be gin tot 't einde de aandacht gespannen blijft. De regie van René le Prince is bij deze mooie Ufafilm zeer te roemen. Vooraf ging een onderhoudend journaal en een alleraardig ste 2-acter, getiteld: Apenkooi. DE BIJWAGEN. Een «lm met veel amusante trekjes in het Victoria-Theater. Er is een jongleur in een klein variété en felde het ten zeerste. De minister heeft d* A.V.R.O. een linksche partij genoemd, echter zeer ten onrechte. Dat heeft mr. Boon in de Kamer den minister duidelijk willen maken De heer Boon heeft geteld en kwam toen tot de conclusie, dat de A.V.R.O. geen politieke partij is. Als de A.V.R.O. werkelijk bijvoor beeld eens vrijzinnig was, dan zou ze slechts Zoo is dan ook Alkmaar opgenomen in de lange rij van plaatsen, waar actie gevoerd wordt tegen het veel besproken besluit van minister Reijmer, die de A.V.R.O. beknotte in haar aantal zenduren en deze vereeniging een politiek tintje gaf. En evenals in andere steden was ook hier de opkomst van de A.V.R.O.-aanhangers groot, zoodat de geheele zaal van de Harmo nie bezet was met een publiek, dat vol aan dacht en met telkens oplaaiende geestdrift luisterde naar de sprekers van den avond. Zooaüs men weet is ook in Alkmaar een comité opgericht en dit comité had voor gis teravond een vergadering belegd en als spre kers dr. Ritter en Oorver uitgenoodigd. Twee menschen dus, die de A.V.R.O. door en door kennen en die tevens het publiek hun mee ning kunnen vertolken, omdat zij beiden de gave van spreken bezitten. Een volle zaal dus luisterde naar de woor den, maar voordat iemand nog gesproken had klonk al het eerste applaus, toen de voorzit ter van het comité, mr. Langeveld, den heer Ritter voorstelde (de heer Oorver kwam pas later ter vergadering). Openingswoord. In zijn openingswood dankte de voorzitter voor de groote opkomst en voor het applaus, waarmee de spreker begroet werd. Daarmee bewees men wel zeer duidelijk, dat ook Alk maar meeleeft met het wel en wee van de A.V.R.O. Spr. vond het moeilijk om voorbeelden te geven, die vergeleken konden worden met deze volksbeweging, die vecht voor het be houd van de A.V.R.O. Alleen de beeldenstorm en de zucht om bevrijd te worden van het Fransche juk zijn uitingen geweest, die met deze A.V.R.O.-actie vergeleken kunnen wor den. Spr. bleef vervolgens even stil staan bij het sectarisme, dat in Nederland heerscht. Dit sectarisme is zoo groot, dat ons land een car- ricatuur dreigt te worden. Jammer is het, dat dit zelfde sectarisme ook in den aether door gedreven schijnt te moeten worden, ofschoon toch ieder moet voelen, dat het sectarisme een vloek, een bedreiging met den ondergang is. Deze A.V.R.Ö.-actie moet niet als markt geschreeuw beschouwd worden. De klachten komen uit een overkropt gevoel, dat nu tot uitbarsting komt. Maar toch moet men voor zichtig zijn en het zakelijke en het persoon lijke gescheiden houden. Alkmaar weet, wat actie is voor de vrije meeningsuiting. Het heeft gevochten met eer lijke wapenen en open vizier voor een Cen traal Neutraal Stadsziekenhuis en het heeft toen overwonnen. Spr. hoopt dat ook thans de actie tot een overwinning moge komen. Bij spr. heerscht een diepe verontwaardiging en teleurstelling, dat de S.D.A.P. het cadeautje van Rood en Zwart wel heeft willen aanvaar den, 'n gebaar, dat toch heelemaal niet strookt met hun eigen beginselen van recht voor de verdrukten. Nog wees spr, er op, dat de A.V.R.O, geen hetze voert en geen speciale politiek, maar dat men slechts vroeg en vraagt om een eigen, nationalen omroep voor de eigen huiskamer. „Wij vragen geen speciale kleur, maar wij vragen meerdere kleuren; wij vragen het rood-wit-blauw en oranje, omdat wij Neder landers zijn, die de driekleur met het oranje hoog willen houden en opdat deze vier kleu ren -fier blijven wapperen, hoog boven de partijpolitiek, zoo besloot de voorzitter zijn inleidend woord, dat heihaaldelijk door ap plaus werd onderbroken en aan het slot door een langdurig handgeklap werd beloond. Toen was het woord aan dr. de Ritter. Rede dr. Ritter. Deze spreker begon met op te merken, dat de tegenstanders van de A.V.R.O. zich vergist hebben. Men meende in het begin met een stroovuurtje te doen te hebben, dat misschien eventjes wél oplaaide, om na enkele oogen- blikken geheel uit te doven. Echter, dat „stroo. vuurtje" dreigt thans een groote, oolaaiende brand te worden. De A.V.R.O. gaat'door met haar actie en trekt overal volle zalen, bezet met een publiek, dat liefde heeft voor een rechtvaardige zaak. In de Kamer heeft minister Reijmer er zich op beroepen, dat hij naar alle kanten redelijk en billijkheid had willen betrachten. Spr. vroeg zich af, of dat ook gebeurd is en betwij- daar zijn ook danseresjes. De jongleur Eddie (William Haines) wordt verliefd op Elsa (Jose- phine Dunn), een harer, en natuurlijk worden zij een paar. Maar dan komt de noodzakelijk heid van een langer contract, waarin hij echter niet gelukkig is. Totdat hij bij een aardig huise lijk tafereeltje op de gedachte komt om een nieuwe toer uit te voeren, de ruggelingsche doodensprong, waarbij zij hem moet helpen, eigenlijk alleen door hare aanwezigheid moed heeft te geven. Zij hebben succes, maar zij voelt dat zij slechts weinig „werkt", vindt zich- zel een „bijwagen" en is verheugd als haar een aanbod wordt gedaan om voor de film te wer ken, voorloopig voor een jaar. Eddie laat haar gaan en stemt erin toe zich op den achtergrond te plaatsen, omdat hij haar roem niet in den weg wil staan. De rollen worden nu omgekeerd: zij wordt een ster en hij kan geen contract krij gen, want zonder haar durft hij den dooden sprong niet maken, en zonder deze wil geen theaterdirecteur hem engageeren. Hij waagt het nog een keer, maar valtDan onderhoudt zij hem en voelt hij zich een „bijwagen". Hij voelt zich niet .thuis bij hare vrienden en ver laat de woning, als die er zijn. Zoo ook op den dag dat Elsa een feestje geeft ter eere van den verjaardag van haar filmpartner Val Derrico In de club hoort Eddie praatjes over een verhou ding, die tusschen deze twee zou bestaan hij spoedt zich naar huis en er ontstaat een scène, waarbij hij zich niet wil laten overtuigen van haar onschuld. Eddie besluit weer naar het variété te gaan en den gevaarlijken sprong te wagen. Hij is hoogst zenuwachtig en geen mees ter genoeg over zich zeiven. Maar Elsa is in de nabijheid, zij had d% aankondigingen van zijn optreden gelezen en op het critieke moment springt zij naar voren met den bekenden roep: „Eddie, hou je taai, ik wacht op je!" Dat sterkt hem, hij waagt den sprong en komt behouden beneden. Een film met verschillende spannende oogen- 40.000 aanhangers kunnen tellen, terwijl er een 240.000 abonne's zijn op de A.V.R O- bode, een getal, dat bijna zoo groot is ais van de andere omroepverenigingen tezamen De A.V.R.O. heeft onder zijn leden menschen van allerlei richtingen, van allerlei rang of stand van verschillende godsdienstige overtuigin gen. Dat bewijst dus wel, dat de A.V R.O. een nationale omroep is. „Trouwens, ons volk laat zich niet door de politiek vervolgen tot in de huiskamer" heeft de rechtscne oud- minister en hij bedoelde, dat de V.A.R.A en en dat blijkt ook al weer door het groote aan tal AV.R.O.-aanhangers. Minister Reijmer heeft gestreefd naar een algemeen programma mochten organiseeren al in handen gegeven. Dat beweerde deze minister er bij bedoelde, dat de V.A.R.A. en A.V.R.O. elk eens in de veertien dagen een algemeen programma mocht organiseeren In de verdediging van den minister is een wijfeling, een tegenstrijdigheid, maar een be leid, dat sterk staat is aan geen wijfelen on derhevig. Nu 's ministers besluit een verdee ling is geweest in vier groepen, nu zeggen wij, A.V.R.O.-menschen, dat wij protesteeren en blijven protesteeren! Het Nederlandsehe volk is rustig, maar wordt thans wakker ge- schud door den minister zelf en het beleid van den minister is een wapen geworden, dat zich richt op het hart van dezen zelf. Blijk baar is de minister tevreden als een besluit van hem maar met 51 stemmen voor wordt aangenomen, ook al zullen er 49 tegenstan ders zijn. Die rest lapt Z.Ex. zeker aan zijn laars. Maar hii moet bedenken, dat het Ne- derlasdsche volk niet aan 's ministers laars gelapt wil worden en dat het zich zal wenden tot de volksvertegenwoordigers. Er is, zoo ging sp: cort, ons verweten, dat wij belangrijke cultureele stroomingen niet tot haar recht lieten komen. Echter, spr. kan verzekeren, dat niets minder waar is dan deze bewering. Nooit heeft de A.V.R.O. een zijdige sprekers gekozen, maar deze steeds gezocht onder alle richtingen. In het bceken- halfuurtjc bijv. werden sor. democraten naast katholieken en protestant-christelijken uitge noodigd, om voor de microfoon te spreken. Zoodat spr. deze bewering als een onrecht-: vaardige beschuldiging aan het adres van de A.V.R.O. van zich afwerpt. En Willem Vogt heeft eens ctó voor altijd gezegd, dat er nimmer iets door de A.V.R.O. zal worden uitgesproken, dat iemand ook maar iets zou kunnen schaden of kwetsen. Dat is het woord van Willem Vogt ge weest, en dat is en blijft de overtuiging en het beleid van de A.V.R.O. Spr. kan maar niet begrijpen, waarom men de A.V.R.O. met voeten wil treden, dat men geen eerbied meer heeft voor iets, dat door 't volk zelf is opgebouwd. Minister Reijmer heeft dat verwijt moeten aanhooren en hij wist niets tot zijn verdediging in te brengen. Trouwens in de Kamer is de kwestie, waarom het eigenlijk ging, niet afdoende behandeld. De minister heeft handig cm de kardinale punten heengedraaid. Daarna citeerde spr. uit de N. R. C, wat er al'emaal wel met de A.V.R O. gebeurd is, en kwam tot de conclusie, dat de wijze, waarop de regeering met de A.V.R.O. heeft omge sprongen, niet deugt. De heele handelswijze leek spr. veel op de hierboven aangehaalde getallen 51 en 49! De minister heeft gesproken, maar uit diens woorden valt toch af te leiden, dat de radio kwestie nog niet heelemaal van de baan is. Daarom zijn vergaderingen als deze zoo nut tig, omdat men nog niet geheel voor een ver loren zaal staat. En de minister moet zien daarvan rekenschap geven, vooral nu hij da gelijks zoo'n 500 brieven ontvangt, die alle een protesteerenden inhoud hebben. Nadat spr. nog eens gewezen had op het advies van den radioraad, die de Avro 26 pet. wilde geven (ook al niet veel, maar toch meer dan thans het geval is) en daarna voorlas, welk programma Huizen geeft en blikken en daar tusschendoor heel veel amu sante trekjes, met kijkjes vóór en achter de coulissen en in het samenleven van de artisten. Als extra-nummer komt Titta Ruffo op het witte doek om een aria uit de „Barbier van Sevilla" te zingen, het gedeelte waarop Kees Prqis een aardige parodie heeft gemaakt. De Italiaan zingt met forsch geluid, dat daverend door de zaal klinkt. Bovendien nog een zeer aardige twee-acter „De bekroonde haan", een vermakelijke ge schiedenis van een haan, die door zijn eigenaar wordt geconsumeerd zonder dat deze het weet. De goedkoope toegangskaarten voor de maand Juni in het Victoria-Theater zijn nog slechts heden verkrijgbaar. CINEMA EN THEATER. Dit Weekblad begint met een artikel „Waar om filmsterren scheiden?" De schrijver er van meent dat het hoofdzakelijk komt doordat men trouwt uit reclamezucht. Evenals altijd vind men er nu ook weer een groot aantal portretten in, o.a. van Lew Ayres, de vertolker van hoofdrol in de film „Van het Westelijk fr°n geen nieuws", en verschillende beelden uit de film „Van Marketentster tot Keizerin'die twee bladzijden vullen. Zeemansvrouwen van ber is ook verfilmd en nog wel in ons land, he - geen heel wat moeilijkheden had, maar die doo regisseur Henk Kleinman overwonnen werden- Ondanks dat, is ook deze film volgens schrijver van het bijbehoorende onderschrift niet zonder fouten, maar hij hoopt dat men product van eigen bodem niet te veel cr| gt ren zal. Verder komt er in voor 'n opstel ov den schilder Bart Peizel, door Guus Betlem over het 25-jarig bestaan der Wereldbibliot e^ met portret van den stichter L. Simons, ziekbijdrage „Begrepen Kunst" van Paul 'n photo van het Harapton gemengd neger de noodige lectuur, waaronder een opstel „Moderne Interieurkunst", enz.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10