NIVA TANDPASTA Versterk uw Nieren! RugpijnNierenPilleni VOORKOMT TANDBEDERF Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door den heer J. D. van der Schaaf die bestuur en raad van toezicht dank bracht, niet alleen voor het geen in het belang van het algemeen wordt verricht, doch in het bijzonder ook voor den zeer genotvollen avond, gegeven ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan. Na een opwekking tot trouw bezoek der vergadering, volgde sluiting. URSEM. naadsvergadering. t)e Raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdag 27 Mei 1930, voormidaags 11 uur. De voorzitter was de heer v. d. Heuve,. Tegenwoordig waren alle leden. Ingekomen was o.a. een schrijven van Ged. Staten houdende vaststelling van de gemid delde opbrengst bedoeld in art. 18 le lid Kon. Besluit 4 Nov. 1929 Stbl. 476 (Op brengst Opc. Verm. Bel.) op 836.17 en idem houaende vaststelling door Ged. Sta ten van de gemiddelde opbrengst als bedoeld in art. 17 le lid van genoemd Kon. Besluit. .(Opbrengst Opc. R.I.B. en G.l.B.) op 13097.35. Idem houdende vaststelling van het be drag in art. 9 van genoemd Kon. Besluit door de letter X voor deze gemeente op 24802.19. Een circulaire van de Ver. van Ned. Gem. dd. 19 Mei j.1. No. 927 houdende mededee- ling, dat de letter X zijnd - het bedrag dat deze gemeente over het eerste jaar zal worden uitgekeerd uit het gemeentefonds is bepaald op vermoedelijk 844&3S. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. .Aan de orde was een adres van het comité inzake bestudeeringen en bestrijding van iepenziekte om financieeien steun. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. Aldus werd' besloten. Aan de orde was een voorstel tot het ver strekken van een rentedragend voorschot groot 1700 onder hypothecair verband in gevolge art. 33 der Woningwet aan F. Mak. De voorzitter deelde mede, dat bestek en teekening, alsmede de opgaaf van kosten door den gemeente-opizichter zijn gecontro leerd. Hierover is gunstig advies ingekomen. Doordat een gedeelte aan de voorzijde ge sloopt wordt, zijn de kosten thans iets hoo- ger geworden, maar de geheele toestand Wordt er beter door. Met algemeene stemmen werd het rente dragend voorschot aan F. Mak verleend, on der 'eerste hypotheek van het gebouw met den ondergrond daarvan. Aan de orde was een voorstel tot het aan gaan van een annuiteitsleening groot 1700 rentende hoogstens 5 af te lossen in 20 jaren. De voorzitter deelde^mede, zulks in ver band met een vraag van den heer Veldboer, om de betaling van rente en aflossing gemak kelijk te maken, dat B. en W. voorstellen om epn annuiteitsleening te sluiten, zoodat de heer Mak elk jaar evenveel heeft te betalen. Met algemeene stemmen werd hiertoe beslo ten. Aan de orde was een voorstel van B. en W- een gedeelte grond ter grootte van onge veer 14 A. te verkoopen aan den heer A. 'Muijs voor den prijs van 1000 onder voor waarde, dat van het Rijk de aan te vragen geldelijke steun ingevolge de Landarbeiders- wet wordt verkregen. Met algemeene stem men werd hiertoe besloten. Eveneens werd besloten om aan den heer G. Nat onder dezelfde voorwaarden een even groot stuk land te verkoopen voor 'f: 1000. In bespreking kwam een aanvrage van den heer A. Muijs om een voorschot krachtens de Landarbeiderswet ter bekoming van een bedrag van 3550 noodig ter zake van de verkrijging van een plaatsje, waarvan de jtotale kosten bedragen 4000, n.1. 1000 «oor grond en f 3000 voor den bouw der woning. 'Door adressant werd gestort 450, ^poodat behoort te worden aangevraagd B. én W. hebben deze aanvrage onder- Bocht en stelden voor 3550 beschikbaar te stellen voor bovengemeld doel en een even groot bedrag aan te vragen aan het Rijk. Met algemeene stemmen werd besloten. Aanvrage van den heer G. Nat alhier om pen voorschot krachtens de landarbeiderswet tbr bekoming van 3600 noodig ter zake van de verkrijging van een plaatsje, waarvan de totale kosten bedragen 4000, n.1. 10C0 voor den grond en 3000 voor de te bouwen woning. Door adressant wordt gestort het «PO tiende gedeelte n.1. 400, zoodat noodig is 3600. ï- Aldus besloten. Aan de orde was een verzoekschrift van Jb. Ruijter, koopman te Schermerhorn, om aan hem te verkoopen een der akkertjes van het perceel bouwland toebehoorende aan de ge meente en gelegen naast het perceel van bakker W. Klaver. B. en W. stelden voor een gedeelte verkoopen tegen den prijs van 2.50 per M2. De heer Veldboer zou voor een der akkers willen vragen 1000 en dan die welke aan den Oostkant is gelegen. Weth. de Jong vond den Oostkant minder mooi dan den Westkant en het verkoopen van den middelsten akker ongewenscht. Spr. vond daarom den voorgestelden prijs van 2.50 te hoog. Weth. Schaap vond de huur niet te hoog en zeker niet nü het perceel vol met bloem bollen staat. De heer Genefaas zeide in zijn kwalitei als voorzitter van de R.K. Woningbcuwvereeni- fging, dat wanneer de aanvragen om wonin gen blijven aanhouden zooals thans (er kun nen nog een drietal niet ingewilligd worden), dat het bestuur wel om grond zal aanklop pen. Wordt nu de Westelijke kant verkocht, dan zou in de toekomst het Oostelijk gedeelte voor de vereeniging grootere uitgaven met zich brengen en de rekening voor de ge meente ook hooger. Spr. was dus voor ver koop van het Oostelijk gedeelte. De heer Broertjes vond den prijs te hoog. De voorzitter gaf in overweging geen grond p. M2. tc verkoopen, doch den bewusten akker gelegen aan de Oostzijde voor een zeker bedrag b.v. 800. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer S. Oud, werd aldus beslo ten. Aan de orde was een voorstel van B. en W. om machtiging tot het maken van een be tonnen rijbrug in de Schermer ten behoeve fyan de aldaar te bouwen landarbeiders- plaatsjes en poetst 's morgens en 's-avonds met 75 ets perVttube, 25cfs p 'A tube. De heer Veldboer wenschte een begrooting en vroeg of het niet mogelijk is deze zaak aan te houden. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. deze zaak wat spoedig willen afwikkelen. Wanneer de machtiging is verkregen, zal eerst teekening en omschrijving gemaakt dienen te worden en aan den polder „De Schermer" vergunning worden gevraagd, dan kan de aanbesteding plaats hebben en het werk worden gegund, als intusschen de aanvragen van voorschotten ingevolge de Landartieiderswoning zijn ingewilligd. Aan B. en W. werd de gevraagde machti ging verleend. Aan de orde was een voorstel tot het in voeren van onderwijs in handenarbeid op de Openbare Lagere school. De voorzitter schetste de opvoedkundige waarde van dit vak en meende dat de Raad wel geen toelichting van het Hoofd der school noodig heeft over het nut van invoe ring van handenarbeid. De heer Oud wees op het verschil van het onderwijs ten plattelande en in de steden en was overtuigd' dat 6 a 7 leerjaren wel noodig zijn voor de vakken lezen, schrijven en reke nen. Wil men echter naar een vakschool, dan heeft men daar voor elk vak leeraren. De heer Schaap was het hiermede eens. Alle kinderen loopen niet naar een vak school. De invoering van handenarbeid is om de kinderen te léeren knutselen en dat ze later wat zelf kunnen maken. Na eenige discussie werd met 6 tegen 1 stem, die van den heer Veldboer, overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. Alsnu kwam in behandeling het voorstel om het salaris van den kassier van het G.E B. ingaande 1 Jan. 1930 te bepalen op 200 en het vorige raadsbesluit waarbij de belooning is vastgesteld op 100 in te trek ken. De voorzitter deed voorlezing van een adres van den Bond van Gem.-ambtenaren waarin verzocht wordt het salaris evenals in 1926 wederom vast te stellen op 250. De heer Oud geloofde, dat de werkzaam heden niet zoozeer gewijzigd zijn. Spr. heeft zich niet afzijdig willen houden, ofschoon een jaar achter ons ligt dat zeer slecht was. Spr. had verwacht, dat de ontvangerr de be looning met beide handen had aangegrepen. De heer Veldboer achtte de positie van de meerderheid van den Raad niet prijzens waardig. In de vorige vergadering is beslo ten om 100 toe te kennen, doch was dat wel juist en had niet het besluit van 300 behooren te worden ingetrokken? De voorzitter zeide, dat op de begrooting wel een bedrag van 300 wgs geraamd, maar uit de toelichting bleek, dat wanneer de nieuwe salarisregeling van den ontvanger bekend was, een voorstel zou komen hoe groot het salaris zou moeten zijn. Er is dus geen besluit genomen en er valt dus niets in te trekken. Het bedrijf verkeert in een goeden fin. toestand, ieder jaar is er een flinke winst; de reserve is behoorlijk, zoodat er geen enkel bezwaar is om het verzoek in te willigen Aan den heer Oud deelde spr. mede, dat ook uit zuinigheidsoogpunt het bedrijf indertijd is gereorganiseerd en vroeger werd een be looning van 500 toegekend; als er nu 250' wordt gegeven, blijft het nog maar de helft. De salarisregeling van den ontvanger, die het volgens spr. in die functie niet zoo druk heeft, moet eigenlijk buiten beschouwing blij ven, terwijl de werkzaamheden aan het be drijf wel een behoorlijke belooning wettigen. De lieer Broertjes vond, dat de kassier be hoort ie houden wat hij' ook in 1926 van den raad' heeft gekegen en stelde voor het salaris vast te stellen op 330. Dit voorstel werd' ge steund. Voor stemden de beide wethouders en het lid Broertjes. Tegen de heeren Genefaas, Dol en Oud, terwijl de heer Veldboer blanco stemde, zoodat het voorstel is verworpen. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Genefaas, Dol en Oud, zoodat met ingang van 1 Januari 1930 de belooning wordt 200 per jaar. Als nu was aan de orde een voorstel van B. en W. om voor den aanleg der waterlei ding in een niet rendabel gedeelte een jaar- iijksche bijdrage te verleenen in de kosten, groot 51.80, gedurende 10 jaren. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. meenden, dat het tijdvak van 10' jaren noodig was. Blijkens nader onderzoek is het eeuwig durende, tenzij er later meerdere perceelen worden gebouwd en aangesloten, in welk ge val de bijdrage geleidelijk vermindert. De heer Oud brak een lans voor de bewo ners van den Molenweg. De menschen wonen daar eenmaal en spr. meende, dat die men schen onder dezelfde voorwaarden water leiding dienen te krijgen als de overige in woners. De voorzitter vreesde, dat aan den Molen- weg vooreerst wel geen woningen zullen wor den gebouwd. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Dol en Veldboer, werd na eenige discussie besloten in de kosten vai aanleg der water leiding jaarlijks 51.80 bij te dragen. Op het adres van den heer H. v. d. E>oorn om ontheffing van hondenbelasting werd af wijzend beschikt. Vervolgens werd goedgevonden, dat de leerlinge B. de Jongh de U.L.O.-school te Alkmaar bezoekt. Bij de rondvraag drong de heer Broertjes er op aan, dat de gebouwtjes van het G.E.B te Rustenburg en Ursem worden geschil derd, wat werkelijk noodig is, ook het maga zijn, want het gedeelte van het Witte Kruis is keurig in orae gemaakt, zoodat het aan grenzend gebouwtje leelijk afsteekt. De voorzitter zou hiervoor zorg dragen. De heer Genefaas deed het voorstel om ten aanzien van den buitengewoon veldwachter voor de verrichte nachtdiensten een beloo ning toe te kennen, in den geest zooals weth. de Jong dat al eens ter sprake heeft ge- bracht. Spr. vroeg of den voorzitter al iets be kend is omtrent het intrekken van het aange vraagd ontslag, waarop ontkennend werd geantwoord. Wat het andere betreft, leek den voorzitter dit wel eenigzins voorbarig. De Raad weet hoe het hoofd der politie over de verrichte diensten oordeelt en is ingelicht en spr. vond, dat het prestige van den voorzit ter wel wat verloren raakt als de raad zoo n hoog bedrag wil toekennen. E)e heer Oud wilde voorsetllen 50 te ver leenen. De voorzitter had daartegen ceen bezwaar en zou gaarne zien, dat de Rijkspolitie dan een even groot bedrag kreeg. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. De heer Dol vestigde de aandacht er op, dat de hooistekers nog niet zijn herbenoemd en vroeg of we dit jaar weer bolstekers krijgen. De voorzitter zeide, dat deze tijdelijk zijn benoemd en in dé eerstvolgende vergadering deze benoeming weer aan de orde komt. De heer Veldboer was van oordeel, dat de rondvraag gewoonlijk leidt tot allerlei klach ten, waarop de voorzitter ried een voorstel tot afschaffing in te dienen. De 'heer Veldboer deed dit voorstel staande de vergadering dat gesteund en met alge meene stemmen wérd'aangenomen. OTERLEEK. De raad dezer gemeente vergaderde vol tallig op Woensdag 28 Mei, 's morgen lü uur. Voorzitter burgemeester van Reenen, tevens secretaris. Mede was aanwezig de heer Saai, architect te Alkmaar. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de be sprekingen een aangenaam karakter zouden dragen, ook als de leden het niet eens waren met elkaar. Wenschelijk is het, dat er thans eindelijk een een beslissing komt, het wordt tijd, dat de raad een besluit neemt. De heer Witteveen vroeg verlof een vraag te mogen stellen, wat werd toegestaan. Deze vraag luidt: is het juist, dat meer dere architecten verzocht hebben voor het te bouwen in deze gemeente, in de gelegenheid te worden gesteld een ontwerp in te dienen? Zoo ja, op* welke gronden is hun dat gewei- gerd. De voorzitter antwoordde, dat de heer Saai B. en W. door den inspecteur is aanbe volen, daar deze de meeste scholen bouwt. Men heeft daar vorige vergaderingen nooit naar gevraagd. De'heer Witteveen: Omdat het toen nog niet bekend was, dat ook anderen hier waren geweest met hunne ontwerpen. Spr. meende, dat het de taak van den voorzitter was ge weest, dat ter kennis van de raadsleden te brengen. De heer Baltus veronderstelde, dat er meer scholen zonder, dan met den heer Saai wor den gebouwd. Ook hij vond de handelwijze van den voorzitter niet goed, de heer Saai is den raad opgedrongen. De heer Dekker achtte deze uitdrukking' niet gelukkig. De lieer Witteveen meende toch, dat de burgemeester in dezen niet neutraal is ge weest. De raad is voor een fait accompli ge steld. De teekeningen lagen reeds op tafel voor de raad1 zich had kunnen uitspreken. De voorzitter: De beste stuurlui staan aan wal De heer Witteveen: Ze zitten tenminste niet aan den overkant van deze tafel. Spr. wilde alsnog ook ontwerpen van anderen met prijsopgaaf en legde een begrooting van een 3-mansschool op tafel, welke door de an dere leden werd ingezien. E>e heer Dekker meende, dat de openbare zitting moet worden geschorst, waartoe werd besloten. Na heropening werd een voorstel-Witte- veen, om nog enkele architecten uit te noodi- gen, hunne ontwerpen met begrootingen in te dienen, verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Baltus, Heringa en Witte veen. Hierna kwamen plannen en begrootingen van den heer Saai ter tafel, waarbij deze de noodig toelichting verstrekte. Na uitvoerige besprekingen kwamen B. en W. met het voor stel te Stom-petoren een 2-mansschool te bou wen, welk voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heeren Baltus, Heringa en Witteveen tegen. De heer Saai geeft B. en W. in overweging eens verschillende door hem gebouwde scho len te gaan bezichtigen. E>e heer Heringa, alhoewel geen wethou der, zou daar ook prijs op stellen, wat door verschillende andere leden werd beaamd. De, heer Heringa diende een schriftelijk voorstel in, om, indien de gemeente Scher merhorn de overeenkomst met Oterleek, be treffende het schoolgaan te Stompetoren op zegt, voor deze kinderen hetzelfde school geld te vragen als voor de eigen kinderen. De voorzitter zeide toe in de volgende ver gadering met voorstellen te zullen komen. Ingekomen was nog éen schrijven betref fende de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, waaruit bleek, dat de ver strekte opgaven niet juist waren. Een bedrag van 1002 was ten onrechte geboekt, terwijl het gegeven vervolgonderwijs niet aan de eischen heeft voldaan en de gemeente daar voor ook geen uitkeering kan erlangen. De heer Heringa sprak zijn verwonde ring er over uit, dat het vervolgonderwijs niet aan de eischen heeft voldaan. Spr. zou gaarne zien, dat een onderzoek werd inge steld naar de motiveering. De heer Dekker veronderstelde, dat het een gevolg is van het afschaffen van het herha- lingsonderwijs, wat ook het gevoelen van verschillende andere leden bleek te zijn. De heer Heringa informeerde, hoeveel de gemeente kan ontvangen uit het gemeente fonds. De voorzitter gaf een opsomming van de inkomsten welke door de nieuwe regeling komen te vervallen. Dit vormt een totaal be drag van 14083.18, waartegenover staat een vermoedelijke ontvangst van 16890, zoodat Oterleek er gunstiger voor komt te staan. Rondvraag. De heer Heringa heeft gezien, dat het licht bij de brug te Stompetoren gebrand heeft, ter wijl het lichte maan was. De voorzitter heeft daar order toe gegeven, ook bij lichte maan kan het donker zijn. De heer Spaan meende, dat het de bedoe ling is geweest, dat de nachtbranders steeds zouden branden. De heer Witteveen deelde mede, in de licht- commissie verhooging van salaris voor de hjnwerkers in verband met de uitbreiding van het net te hebben bepleit. Dit is geen comm.-voorstel geworden, doch spr. zou ook den administrateur willen verhoogen. De heer de Boer verklaarde als lid der commissie vzich daarmee te kunnen vereeni gen. Het voorstd-Witteveen om 50 verhoo ging toe te kennen werd z.h.st. aangenomen De voorzitter bracht ter sprake het in de lichtcommissie geopperde idee, om de men schen, die de nachtbranders verzorgen, daar voor per jaar een kleine tegemoetkoming te verstrekken, wat werd goedgevonden. Enkele af- en overschrijvingen werden goedgekeurd, waarna sluiting volgde, HOORN. Uit het jaarverslag van de Vereen, tot Ziekenverpleging „De Villa" alhier over het dienstjaar 1929 blijkt, dat hei bestuur een gevoelig verlies leed door het overlijden van den heer Ds. C. Th. Cramer von Baumgar- ten, een der stichters van deze instelling. Warme hulde wordt gebracht aan het perso neel voor de ernstige toewijding. Op 1 Jan. 1930 bestond het verplegend personeel uit: Zuster A. Poelman, Directrice; M. Boone, gedipl. hoofdverpleegster, 2 gedipl. verpleeg sters en 7 leerling-verpleegsters. De verplegingsinrichting heeft vrije art senkeuze. De neus-, oor- en keelspecialist Dr. H. A. Boon te Amsterdam, die wekelijks te Hoorn zitting houdt, behandelt in de „Villa" zijn operatieve patiënten. Het aantal patiënten beweegt zich in stijgende lijn, zoo- dat uitbreiding der inrichting noodzakelijk bleek. In dit dienstjaar werd grond ten behoe ve der uitbreiding aangekocht en werden plan nen tot verbouwing ontworpen, waardoor de bijplaatsing van 14 bedden mogelijk wordt Gunstiger bepalingen zijn verkregen voor de leerling-verpleegsters bij het behalen van het diploma als ziekenverpleegster. Doordat het aantal verplecgdagen de 8000 heeft overschreden is de inrichting in een bij de wet overgeschreven hoogere klas geplaatst. Een poging tot verkrijgen van nieuwe leden bracht 500 op en aan giften ruim 800. Dei gemeentelijke subsidie van 500 werd echter ingetrokken. De exploitatiereke ning per 31 Dec. '29 wijst in ontvangsten en uitgaaf een bedrag aan van 31101.82, met een saldo van 70,32. Westfriesch museum. Aan het verslag over '29 van het West friesch Museum alhier ontkenen we het vol gende: Het bestuur leed een zeer gevoelig verlies door het overlijden van den heer H. J. Clarion. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van den heer H. R. Schottee de Vries. De toestand van het gebouw is uitstekend. Een groote verbetering was het aanbrengen van een beton-vloer met houten overdekking in de benedenzalen. Een catalogus der voorwerpen, behoorende tot de verzameling Joh. Messchaert, kon worden afgedrukt. Door geschenken en aankoopen werd de Museum-verzameling wederom belangrijk- verrijkt. In het bijzonder wordt melding ge maakt van een legaat van Mevr. N. Bruin te Bergen en een geschenk van Mevr. G. de GoedeEllerbroek te Hoorn, betreffend; antieke meubelen en Westfriesche lijfsieraden Tegen den gewonen entreéprijs van 25 cents bezochten 533 personen en tegen den verminderden prijs van 10 cents 737 het Museum. Van de gelegenheid tot kosteloos bezoek werd door de volgende onderwijzers met hunne leerlingen gebruik gemaakt: L. B. van Albada, T. v. Berkel en S. H. Boot te Hoorn en J. Bol te Andijk. De Commissie betreurt het, dat niet meer onderwijzers van de gelegenheid tot gratis bezoek gebruik maken. De uitgaven bedroegen 1970,89; de ont vangsten 1205; de overige inkomsten be stonden uit entrée's en opbrengst catalogi In de bijlagen vindt men een lijst van aan winsten en aankoopen, benevens van ge schenken betreffende de Messchaert-collectie en een lijst van aankoopen ten behoeve van voornoemde collectie. HEEMSKERK. De heer P. Henneman Az. uit Heems kerk, die pas hersteld was van een ernstige autoaanrijding op 13 Aug. 1.1. op den Wijk-a/Zeeërweg, is Dinsdagav. zoodanig door een wielrijder aangereden dat hij wederom met een zwaar ge kneusd been het bed moet houden. Merkwaardigerwijze trof liem dezen keer hetzelfde lichaamsdeel als het vorig jaar. UITGEEST. Raadsvergadering. Woensdagmiddag kwam de raad dezer ge meente bijeen Aanwezig alle leden. Voorzit ter de burgemeester-secretaris de heer J. van Nienes Azn. De voorzitter deelde mede, dat voor de destijds toegestane 50 voor het aankoo pen van een meubelstuk voor het nieuwe gouvernementshuis te Haarlem, met nog eenige gemeenten een klok is aangekocht waarin het wapen der gemeente wordt aangebracht. Dan komt aan de orde: lo. de rekening van dc gezondheidscommissie te Beverwijk over het dienstjaar 1929 en de begrooting dier commissie over het dienstjaar 1931. Toegelicht wordt dat door de gemeente voor 1929 moet worden betaald 65.95 en dat voor 1931 de gemeente een ongeveer gelijk bedrag verschuldigd zal zijn, waarna op de ze stukken de algemeen goedkeuring volgt. Een verzoek van O. Wouda, wonende aan het Veldhuis om vergoeding voor onderhoud van een rijwiel in verband met het bezoeken van zijn zoontje van de school met den Bij bel te Krommenie. B. en W. stellen voor een vergoeding te verleenen van 25 per jaar De voorzitter merkte op dat deze bijdrage bij de wet verplicht gesteld is, doch de raad de grootheid' van de vergoeding heeft te be palen. Eenparig werd accoord gegaan met het advies van B. en W. Mededeeling van de vastgestelde opgaven betreffende de gemeente door Ged. Staten in zake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Over de dienstjaren 1926, 1927 en 1928 is het bedrag voor de posten' arm bestuur, onderwijs en politie vastgesteld op ruim 100.000 en per jaar gemiddeld op ruim 30.000, wat voor kennisgeving werd aangenomen. Een schrijven van het fanfarecorps Onder linge Oefening, alhier, waarbij dank werd betuigd voor de verleende subsidie over 1930. Werd voor kennisgeving aangenomen Een schrijven van L. de Waal, waarbij het Maak uw leven weder tot een lust! Pijn in de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid, zij kunnen aan nierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welke zij noodig hebben en haar bijstaan om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, die uw kwalen ver oorzaken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. bericht dat hij zijn benoeming tot onderwij. zer alhier aanneemt en met 1 Mei 1930 in functie zal treden. Voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van den heer W. Bak, waar bij hij bericht te bedanken voor zijn benoe ming tot lid van de commissie voor de werk- loozen. De voorzitter deelde mede, dat ook de heer J. van der Eng Wzn. als lid dier commissie bedankt heeft en thans te zijner tijd den raad een voordracht zal worden ge daan tot aanvulling dier twee plaatsen. Het schrijven werd voor kennisgeving aangeno men. Voorstel tot het overnemen van eenige perceeltjes grond voor verbreeding van den Middelweg, Hoogeweg en Westergeest. Over dit punt gaat de raad in comité. Na herope ning werd besloten tot het overnemen van eenige perceeltjes grond aan den Middelweg, in eigendom toebehoorende aan P. Mul, D. Stam, J. Muusse, E. van Twuyver en P. de Groot. De kostprijs dezer perceeltjes zal de som van 1000 niet te boven gaan. Vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de gem. inkomstenbelasting, dienstjaar 19301931. B. en W. stelden voor dit cijfer weder op 1.75 te brengen. De vermoedelijke opbrengst van de gem. inkom stenbelasting 1929—1930 zal bedragen 72.000 en daar op de begrooting 1930 een bedrag van 72.000 is uitgetrokken zal een vermenigvuldigingscijfer van 1,75 wel nood zakelijk zijn. De heer Zonneveld deed de opmerking, dat waar de ontvangsten der inkomstenbe lasting haast wel beneden de raming zullen blijven, 't niet wenschelijk is 't vermenigvul digingscijfer te verlagen. De heer Kingma lichtte daarna met cijfers toe de gunstige positie van het gem. electriciteitsbedrijf. De laatste jaren werpt het bedrijf hooge win sten af, waardoor steeds flink is afgeschre ven en daardoor een aanzienlijk reserevkapi- taal gevormd is. In verband hiermede maakt hij er een voorstel van om 5000 uit het re servefonds van het G.E.B. te lichten eu in de gemeentekas te storten en het vermenigvul digingscijfer te stellen op 1.70. Z.i. zal er dan neg een voldoend bedrag kunnen overblijven voor noodzakelijke herstellingen en verbete ringen aan het raadhuis. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Een verzoek van D. Bakkum Dzn. om een bijdrage in de reiskosten van zijn zoontje Johan in verband met diens bezoeken van de Ambachtsschool te Alkmaar. B. en W. stel den voor op het verzoek afwijzend te beschik ken, op grond dat de inkomsten van aanvra ger niet minder zijn dan die van anderen, die ook kinderen op een dergelijke onderwijs inrichting buiten het dorp hebben. Bij toe stemming hiervan zou men voor de toekomst een precendent scheppen waarvan de gevol gen niet direct zouden te overzien zijn. De raad ging met de zienswijze van het college accoord en beschikte afwijzend op het ver zoek. Bij de rondvraag wees de heer Zonneveld op een onlangs in de Uitgeester Courant ge dane aankondiging van het Witte Kruis al hier, betreffende de gemengde baden in het badhuis. Dit bericht had hem en vele ande ren onaangenaam getroffen. Gaarne zag hij dan ook de politieverordening in dier voege gewijzigd dat gemengde baden verboden zul; fen zijn. De heer Krom deelde mede, dat hij zich het standpunt van den heer Zonneveld niet kan indenken en merkte op dat in Noor wegen en Zweden ook gemengde baden ge* nomen worden, zelfs zonder zwempak, en toch staat de zedelijkheid aldaar niet op la ger peil dan bij ons. Ook mevr. Vooren— Vlottes kan het standpunt van den heer Zon neveld niet deelen. De heer Twaalfbovea bracht in het midden, om alvorens over ie gaan tot het verbieden van gemengde baden bij politieverordening, eens aan het bestuur van het Witte Kruis te schrijven eu haar na mens den raad verzoeken geen gelegenheid tot het nemen van gemengde baaen weer te geven. Aldus werd besloten. De heer Twaalfhoven zou gaarne een» vernemen waarom slechts de Nieuwstraai' bestraat is. Voor bestratingswerken wer» een leening aangegaan van de bestrating van de Nieuwstraat heeft gekost. De voorzitter deelde mede, aa^ de resteerende 6000 nog in kas zijn en ffl» de andere bestratingen wel spoedig een gin zal worden gemaakt. De hegr Apeldoorn vroeg of reeds de go**-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6